Bewoners Bagijnhof zijn woest Oekraïense sleper Gepard nog even aan de ketting m 'X Gebruikersruimte in Gissingen dichterbij Schietincident staat volgens B en W los van prijs Nighttrain Bevrijdingsfestival mag niet meer op het Bellamypark comforto C-J HOEKI Woongoed krijgt er van langs na bericht over gedwongen verhuizing atform wil bus lar Domburg ere herstellen Bijeenkomst ChristenUnie Klussendienst krijgt bijdrage Sunburn naar twee dagen zeeuwse almanak Traktatie •ze WALCHEREN dinsdag 11 februari 2003 LfMiriam van den Broek ÏDDELBURG - De bewoners in het Bagijnhof uit Middel- Uzijn woedend over het plan jn ffoongoed Middelburg. In U kwartiertje vertelde Woon- ed-directeur E. de Ceuster Si de bewoners over ruim een ?K jaar verhuisd moeten zijn. jkzit helemaal te bibberen van losheid", zei een bewoonster Gasmeter gestolen uit leegstaande woning BKUINISSE - Diefstal ran een gasmeter uit een leegstaande woning aan de Meidoornstraat in Bruinisse heeft zondag vooreen levensgevaarlij kesituatie gezorgd. De dief verzuimde de hoofdkraan van het gas dicht te draaien; daardoor stroomde het gas vrijelijk de woning in en veroor zaakte explosiegevaar. De diefstal werd opge merkt door buurtbewo ners die een gaslucht ro ken en dat meldden bij nutsbedrijf Delta. Een op lettende buurman van het leegstaande pand draaide de hoofdkraan dicht. Volgens een woordvoer der van Delta is het de eerste keer dat het nutsbe drijf wordt geconfron teerd met diefstal van een complete gasmeter. Nor maliter wordt als een wo ning leeg staat de gastoe- voer afgesloten zolang het pand niet wordt bewoond. Officieel was daar in dit geval geen sprake van. De woning was wel leeg, maar stond niet als onbe woond te boek. van het Bagijnhof. „Zo ga je niet met mensen om." Totaal onvoorbereid kwamen zo'n vijfentwintig bewoners van het Bagijnhof en de omlig gende straten gisteravond naar de Concert- en Gehoorzaal om te luisteren wat hun woningcor poratie hun had te vertellen. De Ceuster begon zijn verhaal met de mededeling dat de zeventig woningen in een slechte staat verkeren. Er zijn vochtproble men, geluidsoverlast en de wo ningen hebben asbestplafonds. Verschillende bewoners kregen de indruk dat ze voor een tijd hun woning uit moeten zodat die gerenoveerd kan worden. Maar niets was minder waar. In het najaar begint de verbou wing en per direct wordt ge zocht naar vervangende woon ruimte, deelde De Ceuster mee. „Ik woon hier al vijftig jaar naar mijn zin. Jullie doen het voorko men alsof het niet meer gaat. Maar zo slecht is het niet", zei J. Vis uit de Ramstraat. „Het gaat jullie gewoon om het geld." Volgens De Ceuster is het niet allemaal niet zo rooskleurig als de bewoners deden geloven. „Éénderde van de bewoners verhuist eikjaar. Datisniet voor niks", zei hij. Verschrikkelijk M. Aalbers, bewoonster van het Bagijnhof, vindt het onbegrij pelijk. „Het is verschrikkelijk", zei ze. „Ik woon hier al vijftien jaar. Ik zit er goed naar mijn zin. En dan moet ik er uit voor een ander. Ik snap niet waarom ik er niet kan blijven. In een andere woning is de huur waarschijn lijk hoger. Kunnen we met een huurverhoging niet gewoon blijven zitten?" De Ceuster pro beerde uit te leggen dat die ver gelijking niet opgaat. Vol ongeloof schudden de bewo ners hun hoofd. „Waarom moet het zo vlug?", vroegen ze. ,,U hoeft dan niet lang tegen die verhuizing op te kijken en de studenten kunnen er in 2004 bij het begin van het schooljaar ge- ■■HHH doorEdith Ramakers L1SSINGEN - Het Huiskamer reject voor Drugsgebruikers (HKPD) in Vlissingen wil een gebruikersruimte voor drugs verslaafden inrichten. Dat zei wethouder L. Poppe-de Looff gisteravond in de commissie vergadering Openbaar Bestuur [ran de gemeente Vlissingen. reageerde op een klacht van bewoner uit de Dr. Staver- isstraat in Vlissingen, die zei er regelmatig in een portiek ijn straat junks zitten 'die spullen komen verwarmen reigen gebruik'. „Ze zij neen r minuten in het trappen- DDELBURG - Het Overleg- tform Openbaar Vervoer land heeft geadviseerd om buslijn 52 van Middelburg Domburg in ere te herstel- F platform stelt ook voor om fe directe verbindingen, des- Ns alleen in de spits, van naar Hulst en Krui- in stand te hou- De verbinding Noord-Be- mag evenmin en ook moet Hoofd pateen halte behouden, bhet platform zitten leden van pANWB, Rover, Het Klaver- Men enkele middelbare scho- p Het overlegplatform advi- aan zowel de vervoerder als aan Gedepu- Staten. pnnexxion maakte onlangs par nieuwe dienstregeling be- j&d. De vervoerder wil die regeling 15 maart in la- gaan. Een van 'onaangena- maatregelen' daaruit was at buslijn 52 zou vervallen. De |alcherse lijn zou niet rendabel jlp- Door die ingreep zou er in «jpskerke, een kern met bijna inwoners, geen lijnbus leer stoppen. De dorpsraad G rijps kerke protesteerde »k bet overlegplatform doet dringend beroep op Con xion om de knelpunten nog ntsonder de loep te nemen. De vincie onderzoekt momen- °P welke manier zij de fi- «ciele middelen uit de rijks- 1 rage openbaar vervoer zal waardoor Connexxion kan aanpakken. lijk intrekken", legde De Ceuster uit. „De studenten gaan dus voor", concludeerde een be- Folder Boos waren de bewoners ook over de folder die ze vorige week nog kregen. Daarin werden ze opgeroepen hun woning op te knappen. „Het laatste jaar de den veel geluiden de ronde. Maar toen we die folder zagen, dachten we dat we toch konden blijven. Nu zegt Woongoed dat we die folder eigenlijk nooit hadden mogen krijgen. Ze draaien de zaak om. We worden ontzettend in de hoek gedrukt. Woongoed gaat slecht met de mensen om", zei bewoonster H. Brandenburg. Ook mensen die een half j aar ge leden naar het buurtje verhuis den, voelen zich beetgenomen. „We hebben net nieuwe gordij nen gekocht, laminaat gelegd en alles mooi gemaakt. Deze plan nen hadd en j ullie wel wat eerder naar buiten mogen brengen." De Ceuster verklaarde dat die plannen toen nog niet beston den. De huurders van de woningen die vorig jaar beschadigd zijn bij de brand in de Stoppelaar- huis en schieten dan weer weg. Bewoners wonen er niet meer prettig. In 46 jaar hebben we geen problemen gehad. Nu in eens wel. Wij denken dat deze veroorzaakt worden doordat de politie stevig ingrijpt in de Bo- nedijkestraat. De overlast wordt naar ons verplaatst." Burgemeester A. van Dok-van Weele legde dat verband niet. De problemen in de Bonedijke- straat zijn van een andere orde, zei ze. Volgens haar is een extra probleem in de Dr. Stavermans- straat dat het portiek openbare ruimte is. Zij stelde de inspreker voor om met de vereniging van eigenaren het trappenhuis af te sluiten. De inspreker merkte op dat 'een dame die daar woont, volledig in de stress is geschoten'. „Er zou voor cle verslaafden een ge structureerde opvang moeten komen, zodat wij voor de deur geen overlast meer hebben", vond hij. Poppe-de Looff zei dat enkele organisaties, waaronder het HKPD, zoeken naar 'een oplos sing voor hanggedrag van ge bruikers'. Eind 2000 bleek uit een enquête dat Vlissingse harddrugsgebruikers graag een ruimte willen waar ze veilig en hygiënisch kunnen gebruiken. Aan de enquête werkten 25 van de circa 70 geregistreerde Vlis singse verslaafden mee. Advertentie Zo'n tachting bewoners van het Bagijnhof en de omliggende straten moeten plaatsmaken voor studenten. foto Ruben Oreel door Ron Magnée VLISSINGEN - Dik vierenhalf jaar ligt de Gepard nu in Vlissingen. Een financieel conflict houdt de Oekraïense zeesleper aan de ketting. Scheldegroep-directeur R. Berkvens ziet nog steeds een oplossing voor het geschil. „Er zijn nog steeds reële opties om het pro bleem met de Gepard op te lossen", vertelt directeur Berkvens van de Koninklijke Scheldegroep (KSG). Of het alsnog tot een openbare verkoop komt, of dat er met de ei genaar een deal wordt gemaakt, laat hij in het midden. Het was in de zomer van 1998 dat de boot bij de KSG aanmeerde. Het 81 meter lange schip werd bij De Schelde grondig ver bouwd en gerepareerd. Nadat de werk zaamheden waren afgerond, ontstond er een financieel geschil tussen de eigenaar van het schip en De Schelde. De Oekraïense eigenaar Satco wilde de rekening niet beta len. Hierop werd de boot aan de ketting ge legd. Geen salaris Een jaar ging voorbij en er gebeurde nage noeg niets. Ondertussen kreeg de zestien koppige bemanning geen cent salaris uitbe taald- Nadat de Internationale Zeelieden Vakbond had gedreigd met een rechtszaak kwam er schot in de zaak. Het achterstallige loon werd overgemaakt, precies twee dagen voordat de Gepard bij de Rotterdamse rechtbank zou worden verkocht. Deze geschiedenis herhaalde zich een aan tal malen. Elke keer als het Oekraïense schip zou worden verkocht, kwam Satco met een bedrag over de brug. Zo gelastte scheepsleverancier Arnesco uit Spijkenisse in januari 2000 de openbare verkoop van het schip. Vier ton in Nederlandse guldens had de scheepsfirma van de Oekraïense ei genaar tegoed. Arnesco wilde het schip vei len, maar eiste vooraf een minimum bedrag dat ze aan de veiling zou overhouden. Ar nesco en KSG konden het daar niet over eens worden. „Bovendien, twee dagen voor de veiling kwam de eigenaar met een inte ressant bod", vertelt een woordvoerder van Arnesco. „Niet de vier ton die we nog tegoed hadden, wel meer dan drie." Arnesco ging De Oekraïense zeesleper Gepard ligt al bijna vijf jaar aan de ketting in de Vlissingse haven, in afwachting van een oplossing voor het financiële conflict tussen de eigenaar en De Schel de. foto Ruben Oreel op het bod in. De veiling was andermaal van de baan. Saillant detail is dat de KSG niet zelf tot veiling over kan gaan. „Het is een ingewik kelde juridische kwestie", legt KSG-direc- teur Berkvens uit. „We zijn preferente cre diteur. Dat betekent dat we als eerste recht hebben op teruggave. Maar er kleven ook nadelen aan die positie, bijvoorbeeld datje niet naar de rechter kan stappen om het schip te laten veilen." Hierdoor ligt de kwestie nu al jaren vast, geeft de Berkvens toe. „Tot mijn grote verdriet is er de afgelo pen jaren heel weinig concreets gebeurd. In conditie Toch verwacht Berkvens tot een oplossing te komen. „Ik moet heel voorzichtig zijn, maar ik voorzie nog wel een oplossing." Of het uitdraait op een financiële deal, of dat het schip alsnog wordt geveild, wil hij niet zeggen. In ieder geval wordt er met een tus senpersoon in Noorwegen nog steeds over het schip onderhandeld, aldus Berkvens. Haast heeft de KSG niet, het is geen sta-in- de-weg. „We kunnen het altijd wel ergens in Vlissingen parkeren, dat is het probleem niet." Bovendien wordt het schip nog wel onderhouden. Twee Oekraïense beman ningsleden zijn nog steeds op het schip ac tief. Die zorgen dat het schip in conditie blijft. Mocht het toch tot een openbare verkoop komen, dan zal het schip waarschijnlijk zo'n vijf miljoen euro opbrengen, schat Berkvens. Volgens de woordvoerder van Ar nesco is het nog steeds een prima schip. „Maar toch moet er iets gebeuren. Want zo lang bij het De Schelde blijft liggen, wordt het alleen maar één bonk roest." tuin, kregen van Woongoed Middelburg een woning aange boden in de Middelburgse wijk Nieuw-Middelburg. Bezoekers van de informatieavond vroe gen gisteren aan De Ceuster of ze iets te zeggen hebben over hun volgende woning. „Ik ga niet in zo'n rotflatje in Nieuw- Middelburg wonen", zei Aal bers. „Waar ik nu woon, dat is mijn eigen woninkje." door Ab van derSluis MIDDELBURG - De commissie Stadsbeheer heeft gisteravond groen licht gegeven voor aan koop van discotheek The Night train in Middelburg. Alleen de fractie van Leefbaar Middel burg houdt het plan nog in be raad. Hoeveel de gemeente be taalt voor het pand is geheim. De gemeente Middelburg en de eigenaren van The Nighttrain waren al geruime tijd in onder handeling over nieuwvestiging in de Mortiere aan de rand van Middelburg. De discotheek aan de Beddewijkstraat was moei lijk te exploiteren, betoogde wethouder R Bruinooge voor de commissie Stadsbeheer. De cember vorig jaar bleek dat het plan voor nieuwbouw financi eel niet haalbaar was. Afge sproken werd dat de gemeente en de eigenaren van de disco theek in het eerste kwartaal van dit jaar tot een overeenkomst zouden komen. In elkaar gezet In de nacht van 21 op 22 decem ber vond een schietincident plaats voor de discotheek. Bur gemeester K. Schouwenaar be sloot daarop R&B-avonden te verbieden. Volgens Bruinooge had het incident geen gevolgen voor de prijs die de gemeente uiteindelijk gaat betalen. Hij zei dat er met de eigenaren is onder handeld alsof er helemaal geen incident heeft plaatsgevonden. P. Kraan (Leefbaar Middelburg) geloofde dat niet. „Volgens mij is het verhaal van de wethouder achteraf in elkaar gezet." Ook E. de Visser (WD) zette kriti sche kanttekeningen bij het be toog van de wethouder. „Ik krijg zowat tranen van ontroering. Ons wordt voorgespiegeld alsof het college zo slagvaardig is ge weest en dat daar een schietin cident doorheen fietst." Bruinooge meldde dat het schietincident alleen de koop heeft versneld. De eigenaren van The Nighttrain hadden la ten doorschemeren dat zij door het verbod op de R&B-avonden in de financiële problemen zou den komen. „De eigenaren heb ben tegen ons gezegd: laten we de deal snel afronden, want 't gaat al slecht." J. Goetheer (GroenLinks) en A Rots (ChristenUnie) betreur den het dat Middelburg een gro te discotheek in de binnenstad kwijtraakt. „We hebben geen bioscoop, geen ziekenhuis, geen discotheek en een zwembad dat we delen met Vlissingen", aldus Goetheer. „En dan nog vinden we 't gek dat jongeren Middel burg een saaie rotstad vinden waar niks te beleven valt." Volgens Bruinooge moet het voor een ondernemer wel eco nomisch haalbaar zijn om een discotheek te kunnen exploite ren. De markt in Middelburg is daarvoor te klein. „Ik heb trou wens liever één goede bioscoop in Vlissingen, dan twee slechte verspreid." TERNEUZEN - De Christen- Unie houdt donderdag een ver kiezingsavond in Terneuzen. In jeugdsoos La Redoute aan de Madame Curiestraat zijn naast lijsttrekker Jaap van Ginkel ook de nummers twee en drie van de kandiatenlijst voor de Staten verkiezingen aanwezing, Dick Visser en Jan van Oosten, Verder wordt het woord gevoerd door Eimert van Middelkoop, tot vo rig jaar mei Tweede-Kamerlid voor de ChristenUnie. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - Het Oranje Fonds heeft tienduizend euro toegekend aan Stichting Klus sendienst in Vlissingen. De bij drage is bestemd voor de aan koop van een auto. —3. - doorEdith Ramakers VLISSINGEN - Op het Vlis singse Bellamypark mag nooit meer een Bevrijdingsfestival met de omvang van vorig jaar worden gehouden. Dat blijkt uit een evaluatie van de grote eve nementen in 2002. Belangrijke reden is dat de gemeente Vlis singen veel kosten heeft ge maakt om de veiligheid van de bezoekers te garanderen. On danks die kosten en enkele extra maatregelen was niet in te schatten hoe groot het risico voor de bezoekers was. Het Vlissingse Bevrijdingsfesti val heeft een traditie hoog te houden. De editie 2002 beloofde een nog grotere toeloop dan voorgaande keren te krijgen, doordat Vlissingen de viering van de nationale herdenking kreeg toegewezen. Allerlei extra activiteiten wer den in de stad georganiseerd. De bands Blof, Kane, Sita en Row- wen Hèze traden op het Bella mypark op. De organisatie ging uit van ruim 20.000 bezoekers. Het festivalterrein werd in tweeën gesplitst. Op het Bella mypark werden de hoofdacts geprogrammeerd, de Spuistraat werd ingericht als overloopter rein. „Bezoekers willen alle maal naar het hoofdterrein. Af sluiten van dit terrein werkt niet", blijkt uit de evaluatie. De gemeente beschouwt het ter rein bij Westduin als geschikte alternatieve locatie. In de com missie Openbaar Bestuur werd gisteravond gevraagd naar de extra kosten die gemaakt zijn voor de veiligheidsaanpassin gen. De verantwoordelijke wethou der L. Poppe-de Looff verwees naar de financiële verantwoor ding die binnenkort in de jaar lijkse management rapportage wordt opgenomen. In de evalua tie wordt letterlijk opgemerkt dat kosten noch moeite zijn ge spaard voor een veilig verloop van het Bevrijdingsfestival. De maatregelen die werden ge troffen, konden niet worden ge test omdat door slechte weers omstandigheden het aantal bezoekers ver onder de ver wachting bleef. Bij 21.000 be zoekers gold dat het Bellamy park op slot zou gaan. Die voorzorgsmaatregel bleef uit. De gemeente werkt aan een zo genoemde 'veiligheidsmatrix', waarin onder andere het maxi mum aantal bezoekers op enke le evenemententerreinen wordt opgenomen. VLISSINGEN - Uit de evalua tie van de evenementen 2002 in de gemeente Vlissingen blijkt, dat het popfestival Sunburn zich wil ontwikkelen tot een tweedaags festival. Voor komend jaar is bij de ge meente een verzoek binnenge komen voor vrijdag en zaterdag. Sunburn beleeft dit zomersei zoen haar derde editie. Het fes tival wordt gehouden bij strandtent Panta Rhei op het Nollestrand in Vlissingen. Advertentie) h/jwcfjth m a Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandslraal 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 s?1 De Middelburger keek blij toen een van zijn kantoorge noten liet blijken geen zin te hebben in het gebakje, aan geboden door een jarige col lega. Mag ik die hebben, vroeg de smulpaap met een zo onschuldig mogelijke stem. „Natuurlijk", luidde het antwoord van de jarige, „maar dan geef ik jouw ge bakje wel aan Piet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9