Isaf onder vuur na overdracht Irak-crisis maakt Navo vleugellam Geldgebrek legt voedselhulp aan Noord-Korea stil Korte termijn beleggen met de voordelen van lange termijn beleggen. Met donornier meegelifte kanker kost vrouw leven Duitsland en Nederland hebben commando in Afghanistan Aanslagen Bali vooral gericht tegen Australiërs Hadj maakt VS nerveus Buitenlander bouwde stenenkring Stonehenge Nieuw plan voor Birma-spoorlijn Jongeren krijgen geld voor pc Gambia jaagt op pedofielen Chinese dissident krijgt levenslang Zonder ledematen op Kilimanjaro Sikh bekent aanslag op Indiase Boeing a dinsdag 11 februari 2003 v„n nn?e redactie buitenland LONDEN - Een Britse vrouw is overleden aan huidkanker na dat zij een donornier had ge kregen van een vrouw die zes tien jaar eerder huidkanker had, maar genezen was ver klaard. Een man bij wie de andere nier van deze donor was getrans- planeerd, kreeg eveneens huid kanker. Hij is volgens de Britse krant The Times echter hele maal genezen. De vrouw van wie de nieren af komstig waren, was overleden aan een hersentumor. Ze had zestien jaar eerder een kwaad aardige melanoom gehad, de gevaarlijkste vorm van huid kanker, maar was volledig ge nezen verklaard. Volgens deskundigen blijkt hieruit dat kankercellen tien tallen jaren een slapend be staan kunnen leiden en dat mensen met huidkanker daar om moeten worden geweerd als orgaandonor. „Dit gebeurde zestien jaar nadat de vrouw was behandeld. Bij kanker noem je iemand na vijftien jaar genezen", stelt professor Rona MacKie van de universiteit in Glasgow in The New England Journal of Medicine. Volgens MacKie is het mogelijk dat de slapende huidkanker cellen zich ook in andere orga nen bevinden. „Het is waar schijnlijk dat ze ook in het hart en de longen zijn te vinden. Als het immuunsysteem normaal werkt, dan kan het huidkanker voorkomen." Wanneer iemand een nieuwe nier ontvangt, dan krijgt hij echter medicijnen die moeten voorkomen dat het lichaam de donornier afstoot. Daardoor verzwakt het immuunsysteem van de patiënt. ANP ,<an nnze redactie buitenland KABOEL - Duitsland en Neder land hebben gisterochtend het commando van de internatio nalevredesmacht Isaf in Afgha nistan overgenomen. Enkele uren na de ceremonie kwamen twee raketten neer in de omge ving van het Isaf-kamp Ware house bij Kaboel. De Nederlandse minister Kamp van Defensie was samen met zijn Duitse collega Struck in het kamp aanwezig op het moment van cle beschieting. Zij zochten samen met de vertegenwoordi gers van de media beschutting in een bunker. Niemand raakte gewond, zo zei een Nederlandse woordvoerder. InKamp Warehouse is een Duit se eenheid gelegerd waarbij ruim tweehonderd Nederlan ders zijn ondergebracht. De ra ketten kwamen op respectieve lijk 400 en 1000 meter afstand van het kamp terecht. Volgens de woordvoerder heeft de mortieropsporingsradar ge werkt en is vastgesteld waar de raketten zijn afgeschoten. Mili tairen werden naar die plek ge stuurd om de daders op te spo ren. De Turkse generaal Hilmi Akim Zorlu had net 's morgens de lei ding van de International Secu- rity Assistance Force (Isaf) overgedragen aan de Duitse lui tenant-generaal Norbert van Heyst. De Nederlandse brigade generaal R. Bertholee is plaats vervangend commandant. Duitsland en Nederland zullen de vredesmacht van 4800 mili tairen uit 22 landen gedurende SYDNEY - Twee verdachten van de aanslagen vorig jaar op Bali hebben tegen de politie ge zegddat Australiërs het doelwit waren van de terreurdaad. Dat meldde gisteren de Australische omroep ABC, die de verslagen van de verhoren zegt te hebben. Volgens ABC hebben de terro risten voor Bali gekozen, omdat dat bij Australiërs een populair toeristenoord is. Bij de aansla gen op 12 oktober vorig jaar kwamen zeker 190 mensen om het levende meesten waren Au stralische toeristen. De verdachten behoren volgens Indonesië tot de terreurgroep Jemaah Islamiah, die banden zou hebben met Al Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden. Eén verdachte vertelde de politie dat zij Amerika en diens bondgenoten 'zoals Enge land en Australië' wilden tref fen, onder meer als wraak voor de aanvallen op Afghanistan en hun rol in Oost-Timor. ANP een half jaar leiden. In Afgha nistan zijn vanaf deze week on geveer 6 5 0 N ederlandse militai ren gelegerd. Twee Nederlandse F-16's heb ben in de nacht van zondag op maandag in het zuidoosten van Afghanistan bombardementen uitgevoerd om een Amerikaans konvooi te beschermen. Dit heeft het ministerie van Defen sie gisteren bekendgemaakt. De Nederlandse gevechtsvlieg tuigen begeleidden de Ameri kaanse militairen vanuit de lucht toen het konvooi in een hinderlaag liep in de Lejay Baghram vallei. Het konvooi werd beschoten met zware ma chinegeweren en granaten. Nadat de F-16 's lasergeleide bommen hadden afgeworpen, sloegen de aanvallers op de vlucht. Het konvooi heeft onder verdere begeleiding van een Amerikaanse B-l bommenwer per veilig zijn doel bereikt. De Nederlandse F-16's zijn af komstig van de vliegbasis in Leeuwarden en maken deel uit van de European Participating Air Forces, gelegerd op de vlieg basis Manas in Kirgizië. Vanuit Kirgizië geven sinds oktober vo rig jaar ruim vierhonderd Ne derlandse, Noorse en Deense militairen en achttien F-16's luchtsteun aan grondtroepen in Afghanistan, in het kader van de operatie tegen terrorisme. In totaal zijn 45T) vluchten door de F-16's gevlogen. Het was de tweede keer dat de Nederlandse vliegtuigen bommen op Afgha nistan wierpen. ANP/AFP De Verenigde Staten ma ken binnen de Navo al vijftig jaar de dienst uit en een spontane rebellie wordt niet op prijs gesteld. Een verziekte sfeer en nauwelijks verhulde drei gementen zijn het resul taat. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Als je vreest voor een gewapende overval, op welk moment moet je dan een pistool op de kast leggen? Het lijkt een flauwe vraag, maar het is veel zeggend dat zo'n kwestie de Navo in de diepste crisis van haar bestaan heeft gedompeld. Zelfs als de lidstaten het uitein- ISLAMABAD - De verhoogde staat van paraatheid in de VS uit vrees voor nieuwe terreur aanslagen houdt mogelijk mede verband met de hadj, de jaar lijkse massale pelgrimstocht van moslims naar Mekka. De autoriteiten in Pakistan be vestigen dat er in deze periode, waarin zo'n twee miljoen men sen naar Saoedi-Arabië trek ken. grote problemen zijn met ue controle van reizigers. Twee jaargeleden hield de Pakistaan se douane zeker duizend men sen aan die met valse papieren probeerden aan boord van vluchten naar Mekka te komen. Pakistan probeert zoveel moge- ijk reizigers te controleren om je voorkomen dat terroristen netland binnenkomen of verla ten. Ook in Afghanistan, waar vol gens de VS in afgelegen gebie- cellen van Al Qaeda actief zijn, is een zeer strenge controle op pelgrims, maar bij oeugkomst worden ze nauwe- i "Jks gecontroleerd. AP Pelgrims dalen na afloop van jet belangrijkste ritueel van de hadj af van de berg Arafat. foto Amel Emric/AP delijk eens worden, zal het bondgenootschap nooit meer hetzelfde zijn. Want wat is het bestaansrecht van een militair bondgenootschap als de lidsta ten niet bereid zijn om in tijden van nood onvoorwaardelijk voor elkaar in te staan? Secretaris-generaal Robertson kan het niet genoeg herhalen: de crisis binnen de Navo gaat niet over de vraag óf de lidstaten in Turkije een pistool op de kast willen leggen, maar over de vraag wannéér ze dat moeten doen. Strikt geredeneerd heb ben de dwarsliggers Fi-ankrijk, Duitsland en België een punt. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Michel ziet het zo; „Navo-voorbereidingen voor de bescherming van Tur kije brengen de oorlogslogica op gang en wekken in Bagdad de indruk dat het te laat is voor di plomatieke initiatieven." Maar Michel ziet over het hoofd dat de 'oorlogslogica' allang op gang Is. Tienduizenden Ameri kaanse en Britse militairen ma ken zich klaar voor de aanval en de oorlogszuchtige taal uit Was hington zal Saddam Hoessein niet zijn ontgaan. Is het dan vreemd dat Iraks buurland Tur kije geen boodschap heeft aan de logica van Michel? De Navo wordt geconfronteerd met de vraag hoe geloofwaardig en betrouwbaar zij is als het uur van de waarheid aanbreekt. Het antwoord valt niet mee. Europa blijkt dieper verdeeld dan de analyse Amerikanen in hun somberste buien durven denken en het re sultaat van die kloof is een vleu gellam bondgenootschap. Het verzoek om Turkije te ver dedigen tijdens een mogelijke oorlog kwam niet van de Turken zelf, maar van de Amerikanen Drie weken lang is daar overleg over geweest. Het Frans-Duits- Belgische veto is niet bedoeld BANGKOK - Thailand en Myanmar (het voormalige Birma) overwegen de Birma-spoorlijn nieuw leven in te blazen om meer toeristen te lokken. De aanleg van de spoorlijn tijdens de Tweede Wereldoorlog kostte tienduizenden krijgsgevange nen en Aziatische dwangarbeiders het leven. Het Japanse leger wilde met de lijn tussen het Thaise schierei land en Birma de troepen in de regio bevoorraden. Over een afstand van 125 kilomeier, in de buurt van de Thaise stad Kanchanaburi, rijden er nog altijd treinen. De Thaise minister-president Thaksin Shinawatra zei giste ren dat de spoorlijn jaarlijks duizenden toeristen zou kunnen trekken. RTR ROME - Italiaanse jongeren die zestien jaar worden, kunnen van de regering 150 euro krijgen voor de aanschaf van een computer. De enige voorwaarde voor de subsidie is dat ze zich moeten aansluiten op het internet. Dat heeft de minister van Technische Vernieuwing, Lucio Stanca, gisteren meegedeeld. Ongeveer 540.000 jongeren kunnen van de subsidie gebruik maken. AFP BANJUL - De Gambiaanse minister van Binnenlandse Za ken, Ousman Badjie, heeft de oorlog verklaard aan mensen, met name toeristen, die zich in het Afrikaanse land schuldig maken aan pedofilie. De uitspraken van de bewindsman volgen op de publicatie, zaterdag, van een rapport waarin Nederlandse toeristen wor den beschuldigd van kindermisbruik. Het onderzoek is verricht door Terre des Hommes, in samenwerking met de Gambiaanse Child Protection Alliance. AFP PEKING - De Chinese dissident Wang Bingzhang (55) is gis teren tot levenslang veroordeeld wegens spionage voor Tai wan en het leiding geven aan een 'terroristische' groep. Dat heeft het staatspersbureau Xinhua gemeld. Wang woonde sinds 1982 in New York. Vorig jaar verdween hij in Vietnam en was maandenlang spoorloos, In december meldde China ineens dat Wang uit handen van ontvoerders was bevrijd en vervolgens was gearresteerd wegens spionage. Volgens de in de VS gevestigde mensenrechtenorganisatie Free China Movement is Wang juist door de Chinese overheid ontvoerd en vervolgens vals beschuldigd. De aanklagers stelden dat Wan vanaf 1982 voor Taiwan heeft gespioneerd en aan het land militaire geheimen heeft doorge speeld. RTR/AFP/DPA SYDNEY - Een Australiër zonder benen en een Tanzaniaan zonder armen hebben gisteren de Kilimanjaro, Afrika's hoog ste berg, bedwongen. De mannen hopen een voorbeeld te zijn voor mensen met en zonder handicap. De 37-jarige Warren Macdonald uit Australië raakte bij een bergongeluk beide onderbenen kwijt. Hij volbracht de klim- tocht nu op een soort minikunstbenen. Zijn klimvriend, een 20-jarige Tanzaniaan, werd geboren zonder armen. Het duo begon op 24 januari en dacht drie weken nodig te heb ben om de 5895 meter hoge berg te bedwingen. Maar het klim men ging zo voorspoedig dat ze een week voor die tijd op de top stonden. DPA De Afghaanse president Karzai (tweede van links) en VN-afgezant Lakhdar Brahimi staan tussen de vertrekkende Turkse commandant (links) en de aantredende Duitse be velhebber van Isaf tijdens de overdrachtsceremonie in Kaboel. foto Barry Neild/EPA om Turkije aan zijn lot over te laten; het is vooral een demon stratie tegen de suprematie van Washington. Pas nu de Turken artikel 4 van het Navo-verdrag uit de kast hebben gehaald, waarin staat dat een land om crisisberaad kan vragen wan neer het zich bedreigd voelt, zijn Frankrijk, Duitsland en België het aan hun stand verplicht om hun standpunt te veranderen. Maar het is al te laat om de on derlinge verhoudingen nog te redden. Wantrouwen, woede, onbegrip en weerzin hebben de transatlantische ruzie op een nooit eerder vertoond niveau gebracht. De gevolgen kunnen natuurlijk niet uitblijven. Vol gens de New York Times heeft de nieuwe Amerikaanse Navo-op- perbevelhebber James Jones zo zijn eigen gedachten over de Amerikaanse troepenmacht in Europa: dat kan volgens hem al lemaal wel wat minder. Die boodschap legt onbarmhartig bloot hoe de verhoudingen lig gen. Als 'oud-Europa' vastbe sloten is om zich van de Ameri kaanse verlangens niets aan te trekken, dan mag het ook zelf op de blaren zitten. GPD van onze redactie buitenland PEKING - Het Wereldvoedsel programma (WFP) van de VN heeft de voedselhulp aan Noord-Korea grotendeels moe ten staken. De organisatie maakte gisteren bekend dat er sprake is van een flinke terugval in donaties. Honderdduizenden Noord-Ko- reanen zijn de dupe van de maatregelen, vooral in het oos ten van het land, aldus het WFP. „Dat is des te erger, omdat daal de Noord-Koreanen wonen die het kwetsbaarst zijn en nu al het meeste lijden", aldus WFP- woordvoerder G. Bourke. In Noord-Korea (6,4 miljoen in woners) heerst al sinds de val van het sovjet-regime honger. Die toestand is mede veroor zaakt door natuurrampen. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) zal de nucleaire crisis rond Noord-Ko rea voorleggen aan de Veilig heidsraad van de VN. Het be stuur van het IAEA, de raad van gouverneurs, komt daarvoor morgen bijeen in Wenen. Algemeen directeur El Baradei had de raad in januari laten we ten dat Noord-Korea zijn ver plichtingen niet nakomt, nadat dat land de inspecteurs van de LAEA uitwees en het nucleaire non-prol iferatieverdag had op gezegd. De IAEA-gouverneurs (waaronder die van de kern machten VS, Rusland, China, Frankrijk en Engeland zitten) moeten zijn verslag bevestigen. Volgens de statuten van het IAEA, een VN-organisatie, wordt een resolutie van het Agentschap altijd aanhangig gemaakt bij de Veiligheidsraad. Alleen Rusland is nog tegen de ze stap. Moskou is bang voor de reactie van Pyongyang en een escalatie van de crisis. Rusland heeft geen vetorecht, maar de overige gouverneurs willen de twijfels van dat land graag weg nemen. Unanimiteit is niet noodzakelijk, 'maar het geeft meer kracht aan de boodschap', aldus een diplomaat. AFP/RTR VANCOUVER - Een Sikh heeft gisteren voor een Canadese rechter bekend dat hij betrok ken is geweest bij de aanslag op een Boeing van Air India in 1985. Door de aanslag boven de kust van Ierland vielen 329 do den. De man en twee andere Sikhs zouden op het vliegveld van Vancouver een bom het toestel hebben binnengesmokkeld. De twee medeverdachten moeten binnenkort voorkomen. De aanslag zou mede zijn be doeld als wraakneming voor de bestorming van de Gouden Tempel in de stad Amritsar door het Indiase leger in 1984. Die tempel is het belangrijkste hei ligdom van de Sikhs. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De bouw van de pre historische kring van stenen Stonehenge in het zuiden van Engeland is mogelijk mede het werk van de verre voorouders van de huidige Zwitsers, Oos tenrijkers of Duitsers. Archeo logen die de resten bestuderen van een man, die ruim 4000 jaar geleden vlakbij Stonehenge werd begraven, zeiden gisteren dat de dode uit de Alpen kwam. „Hij moet een heel belangrijk fi guur in de regio van Stonehenge zijn geweest en het is fascine rend te bedenken dat een bui tenlander, waarschijnlijk uit het huidige Zwitserland, een belangrijke rol heeft gespeeld bij de bouw", zei archeoloog Andrew Fitzpatrick. Stonehen ge werd tussen 3000 en 1600jaar voor Christus gebouwd. De Amesbury Boogschutter of 'koning van Stonehenge' werd vorig jaar vijf kilometer van Stonehenge gevonden. Hij was begraven met een honderdtal voorwerpen, waaronder siera den, potten en messen. Het graf dateert uit 2300 voor Christus. Het is het oudste graf dat ooit in Groot-Brittannië is gevonden en het rij kste uit die tijd in Euro pa. RTR Advertentie Korte termijn beleggen is niets nieuws. Maar wel korte termijn beleggen met beperkt risico en de kans op een goed rendement*: Fortis L Fix Short Track 1 Distri. Inschrijven kan tot 21 februari 2003. Bel voor informatie 0900-8173 (ca. 0,1 O/min.) of kijk op www.fortisbank.nl J - FORTIS BANK De bank van vandaag. 'De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Fonds onder toezicht Autoriteit F.M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5