PZC Boek over oorlogsinstinct Bush Berichten uit Nederland baren de meeste zorgen PZC W apeninspecteurs werken voor VN, niet voor de VS Werkloosheid van nu niet te vergelijken met die van jaren tachtig Woodward beschrijft metamorfose president sinds 11 september 2001 post kaboel 11 februari 1953 dinsdag 11 februari 2003 'Bush in Oorlog' heet de blik achter de schermen van het Witte Huis van journalist Bob Woodward Washington Post, Water gate), sinds gisteren in de Nederlandse boekwin kels. In de maanden na 11 september ontwikkelt Ge orge Bush zich van onder schat president tot man met een missie in de we reld. Woodward legt de transformatie vast. door Ans Bouwmans Wie wil weten hoe George Bush, president van de Verenigde Staten, denkt over Irak en hoe hij zijn beslissingen neemt, doet er goed aan het boek 'Bush in Oorlog' te lezen. „Jij hebt het verhaal", zegt Bush tij dens een zomerse wandeling over zijn ranch tegen journalist en schrijver Bob Woodward. Hij wil maar zeggen: de eerste maanden na de terreuraanval hebben me gevormd tot wie ik nu ben. Het verhaal kort samengevat: Bush is de president van de gro te verandering. De man die moet zorgen voor een nieuwe strate gische positie van wereldmacht VS. Die ervan overtuigd is dat hij de wereld niet achter mag la ten zoals hij 'm heeft aangetrof fen. Zijn tijd niet wil verdoen, maar 'de kans moet grijpen om grote doelen te bereiken'. En er is 'niets groter dan wereldvrede bereiken', zegt hij in het boek. Door Bush vertaald als: alle ter roristen de wereld uit. En weg met Saddam Hoessein. De president gaat daarbij af op zijn instinct. „Ik speel niet vol gens het boekje, maar ga af op mijn onderbuik." Hij is een on geduldig mens. Hij handelt lie ver dan dat hij aarzelt. Hij is er van overtuigd dat het tonen van wilskracht cruciaal is om een doel te bereiken. Een coalitie wordt niet gebouwd op overleg, meent hij, maar op sterk leider schap, 'en daarvoor zullen wij zorgen'. Bush in Oorlog volgt de eerste honderd dagen na 11 september 2001 minutieus, aan de hand van notities van bijeenkomsten van het team dat Bush bijstaat in veiligheidszaken en inter views met alle hoofdrolspelers, vertegenwoordigers van de re gering en ambtenaren. Het boek legt de opmaat naar de oorlog in Afghanistan vast, de eerste moeilijke weken van de militai re operatie die op 7 oktober be gon, de doorbraak op 12 novem ber en gaat dan in vogelvlucht door 2002, het jaar waarin de koers weid verlegd van Afgha nistan naar Irak. Lichtgewicht Bush, tot dan toe een lichtge wicht op buitenlands terrein, moet na 11 september snel groeien om in zijn nieuwe uni form van 's lands bevelhebber te passen. Hij moet een plan, een strategie ontwikkelen, een visie. „Amerikanen moesten weten dat de strijd tegen terrorisme de belangrijkste focus van de rege ring, van de overheid, zou zijn vanaf dat moment", tekent Woodward op. Het is minister Rumsfeld (De fensie) die al snel na 11 septem ber in een bijeenkomst van het oorlogsteam het woord Irak laat vallen, zijn staatssecretaris Paul Wolfowitz is er voorstan der van Irak meteen in het vizier te nemen. Voor 11 september werkte het Pentagon al aan plannen voor een militaire optie voor Irak, en iedereen realiseer de zich na 11 september dat een serieuze oorlog tegen terrorisme op enig moment ook Irak zou bereiken, schrijft Woodward. Geen haast Bush is er op dat moment echter niet voor om de aandacht af te leiden van Al Qaeda en hun Ta- liban-beschermheren in Afgha nistan. Het sluit het debat: „Ik geloof dat Irak erbij betrokken was, maar ik ga ze nu nog niet aanvallen. Ik heb het bewijs nog niet." Hij geeft opdracht te blij ven werken aan militaire plan nen voor Irak, maar er is geen haast bij. Er wordt geld uitge trokken voor heimelijke opera ties van de CIA in Irak. En een bezorgde Powell besluit te in vesteren in zijn persoonlijke contact met Bush, om de fana tieke Irakbedwingers een te gengeluid te bezorgen. Het boek beschrijft uitvoerig de twee kampen in het oorlogs team van Bush. Aan de ene kant Rumsfeld en vice-president Cheney die a priori weinig voe len voor samenwerking met an dere landen (lopen maar in de weg) en inzake Irak niets zien in de route van de Veiligheidsraad. Aan de andere kant Powell en Rice die hameren op het belang van een coalitie en samen op trekken met bondgenoten. Eigengereidheid Bush zit daartussen. „Mijn hou ding is altijd geweest, als we al leen moeten gaan dan doen we het, maar dat doe ik liever niet", zegt hij in het boek. Ook onder Bush' voorganger Clinton wa ren unilateralistische neigingen te zien, maar bij de 'Toxic Texan' - zoals Bush zichzelf neerzet in het boek - gaat de ei gengereidheid van de super macht niet schuil onder een laag beleefd vernis. Bush gelooft dat als supermacht Amerika een koers uitzet, de rest van de wereld zich moet aanpassen. „Actie en zelfver trouwen zullen positieve resul taten opleveren", zegt hij. Hoe dat in Irak zal aflopen is onge wis. Maar de persoonlijke score- kaart met 22 namen en foto's van Al Qaeda-leiders die Bush volgens Woodward in zijn bu reau heeft liggen, bevat nog steeds zestien namen, inclusief Osama bin Laden. GPD door Charles J. Hanley Wat als er een oorlog in Irak komt, dood en ver derf wordt gezaaid en er na afloop nauwelijks verboden wapens worden gevonden, vraagt Hans Blix zich af. De inspecties moeten doorgaan, vult Mohamed El Baradei zijn collega aan. Het Mid den-Oosten kan zich geen nieuwe oorlog veroorloven. Wapeninspecties zijn voor de VS trouwens ook veel goed koper dan oorlog. Na twee dagen van onder handelingen in Bagdad ge ven de twee zichtbaar ver moeide hoofdinspecteurs een gezamenlijk interview. De twee juristen kennen elkaar al jaren. De 74-jarige Blix was minister van Buiten landse Zaken van Zweden en werd daarna directeur van het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen, waar de nu 62-jarige Egyptenaar El Ba radei zijn rechterhand was. In 1997 vertrok Blix en volg de El Baradei hem op. De twee zijn bevriend en vul len elkaar naadloos aan. In het verleden bagatelliseerde Irak de vragen die tijdens de wapeninspecties in de jaren '90 niet zijn beantwoord, zegt Blix. Heeft het land zijn voorraden antrax en zenuw gas werkelijk vernietigd? Tot op heden is het niet duidelijk, maar afgelopen weekeinde 'concentreerde Irak zich voor het eerst op deze kwesties'. El Baradei: „Irak probeert voor het eerst ook met oplossingen te komen." De inspecteurs zijn na een weekeinde van gesprekken met Iraakse functionarissen voorzichtig optimistisch ge stemd. Ze kregen documen ten over verboden wapens en raketten en Irak heeft toege zegd er meer boven tafel te krijgen. Gevraagd om een re actie op uitlatingen van pre sident Bush, die zondag zei dat 'het spel uit is' voorSv dam Hoessein, laten bi" mannen lichte ergernis Maar waar Blix onderkop precisie aan de dag ]g toont El Baradei meer tie. „We werken niet vo Amerikaanse overhel functionarissen, maar v» de Veiligheidsraad", g Blix, die vervolgens beg aan een uiteenzetting m mandaten en tijdschema^ Baradei beklaagt zich 05 mensen die het hebben 0- de 'zogenaamde inspect; in Irak. „Dat is een overs- plificatie. Haast mag afbreuk doen aan de ins:- ties. Verwachten dat eenls binnen acht weken wc? ontwapend en dat dieont; pening ook nog wordtgev? fieerd is oversimplificatie' Blix zegt nog altijd geen:*, te hebben of Irak nu we! geen massavernietigingjy. pens heeft. „Het zou vols mij erg paradoxaal zijn, Irak oorlog en verwoest: over zichzelf afroept om« beperkte hoeveelheid verte den wapens. Het zou vi o mij ook paradoxaal zijn; de rest van de wereld les enorme kosten een ooi; voert, om er uiteindelijks^ ter te komen dat er maart weinig verboden wapensr, ren." Rekensom De Zweed maakt een rek» som. Met de huidige stain tweehonderd mensen ki de wapeninspecties tact; miljoen dollar per jaar. Et Amerikaanse oorlog te# Irak kost naar schalie meer dan honderd miljsi dollar en er zijn zo'n 200.!( mensen voor nodig. „Endr zijn er de politieke, econos sche en maatschappelijke: percussies", voegt El Bars: daaraan toe. „In eeng bovendien dat toch al uite mate instabiel is. „Tussen de beide opties k staat een aanzienlijk ve schil." AP door Sylvia Marmelstein Het beeld van de jaren tach tig doemt bij velen op bij het horen van de werkloos heidscijfers. De tijd van de mas saontslagen, waarvan vooral ouderen de dupe werden, en de enorme jeugdwerkloosheid. Maar de huidige werkloos- hcidsgolf is onvergelijkbaar met de werkloosheid van toen. „Het beeld ziet er nu gelukkig rooskleuriger uit", zegt Cor In- ja, arbeidsmarktdeskundige bij de vakcentrale FNV. De nieuwe cijfers stemmen niet bepaald vrolijk. Alleen al in de maand januari schreven de Cen tra voorWerken Inkomen (CWI, cle voormalige arbeidsbureaus) 29.000 werklozen in, een ver dubbeling ten opzichte van de maand daarvoor. Dat is het sal do van het aantal mensen dat werkloos is geworden min het aantal mensen dat al ingeschre ven stond bij een CWI, maar weer een nieuwe baan vond. Hoeveel werklozen er nu zijn is nog onduidelijk. Het CBS heeft geen recente cijfers. Maar werk geversorganisatie VNO-NCW, verwacht dat de teller eind dit jaar uitslaat naar een half mil joen werklozen. ..Dat zijn duizelingwekkende cijfers", zegt Inja. Maar in de ja ren tachtig hadden we er nog veel meer. In 1983, het meest rampzalige jaar, waren tussen de 800.000 en de 900.000 men sen werkloos. De ontslagenen waren onder meer een gevolg van de veranderende economie. Nederland schakelde in die tijd over van een industriële econo mie naar een diensteneconomie. Werk in de industrie verdween massaal en de mensen werden op straat gezet. Verzachtend De werkloosheid van toen was er vooral een van structurele aard. „De ontslagenen konden niet snel een nieuwe baan te vin den. De economie was al vijf tot zes jaar daarvoor steeds verder aan het verslechteren. De loon kosten lagen hoog en de sociale partners en kabinet grepen pas in toen de werkloosheid al heel hoog was. Dat is nu anders. Ie dereen realiseert zich dat er nu snel ingegrepen moet worden door onder andere loonmati ging. Dat zal een verzachtend effect hebben", denkt Inja. Bovendien denkt Inja dat de werkloosheid nu conjunctureel is en dat mensen dus niet lang zonder werk zullen blijven. Aan de ene kant is dat te zien in de cijfers van de CWI's. Er worden veel mensen werkloos, maar er vinden ook vele duizenden weel een nieuwe baan. „Het lijkt dus zo te zijn dat mensen kort zon der werk zitten en dan weer doorstromen." De internationale spanningen dragen momenteel ook bij aan de groeiende werkloosheid, Werkgevers geven al een jaar te kennen dat ze met een overschot aan personeel zitten, maar geen mensen ontslaan omdat ze ho pen dat de economie spoedig aantrekt. „Door de dreigende oorlog met Irak is die hoop bij veel ondernemers vervlo gen. Als de dreiging weg is, zal de economie weer aantrek ken." Alleen voor de ontslagen in de iet ziet Inja het somber in. „Daar lijkt de werkloosheid structureel te worden. De markt van computers en mobiele tele foons is verzadigd. Er zullen dus geen extra banen meer bijko men in de iet." Jongeren Inja verwacht dat ook de jonge ren het de komende maanden moeilijk krijgen op de arbeids markt. „Als er geen banen meer bijkomen, wordt het voor deze groep zeer lastig. „Oudere werknemers hebben immers al een plek veroverd op de arbeids- markt en die blijven daar nu zit ten. De jongeren moeten het hebben van vrijvallende banen en extra vacatures. Die komen er niet." Het CNV maakt zich vooral ern stige zorgen over de banen in de collectieve sector. „Het kabinet wil zo drastisch bezuinigen dat ik vrees voor de werkgelegen heid daar", zegt CNV-voorzitter Doekle Terpstra. Als de economie weer aantrekt, zal het een tijdje duren voordat ondernemers weer mensen aan gaan nemen. „Meestal duurt het een half jaar", zegt Inja. De werkgevers moeten eerst weer vertrouwen hebben voordat ze nieuwe werknemers op de loon lijst zetten. Als dan het vertrou wen van de werknemers ook weer terugkomt, gaan die weer meer geld uitgeven en zal de boel zich spoedig herstellen." GPD Majoor Ronald Gillesse (37) uit.Vlissingen verblijft drie tot vier maanden in Afgha nistan als commandant van de infanterie- compagnie. Nederland vormt daar met Duitsland de internationale troepen macht (Isaf). Gillesse, die verantwoorde lijk is voor de dagelijkse gang van zaken voor 186 militairen, doet voor de PZC eens in de twee weken verslag. door Ronald Gillesse En ik wens Isaf 5 in zijn periode heel veel krijgsmansgeluk. Met deze woor den droeg mijn voorganger het comman do over de infanteriecompagnie maan dagochtend 3 februari aan mij over. Zaterdag 25 januari vertrok ik zoals ge pland naar Kaboel, samen met het voor detachement van de compagnie. Dit alles in een aantal etappes, aangezien Kaboel niet echt een standaard vakantiebestem ming is. De eerste etappe bracht mij naar de Oranjekazerne in Schaarsbergen, waai de luchtmobiele brigade gelegerd is. Daar was opvang geregeld voor militairen en hun familie en de mogelijkheid om af scheid te nemen. Na een toespraak van onze brigade-generaal stapte ik met de militairen van het voordetachement in de bus. We vertrokken snel naar Keulen waar we op het militaire gedeelte van de luchtha ven incheckten bij de Luftwaffe. De Bun des wehr verzorgt alle luchttransport voor de landmacht naar Afghanistan, dus ook voor ons. Een vlucht van ongeveer zes uur met een airbus (militaire versie, dus in flight movie) bracht ons naar Termes in Oezbekistan, noord van Afghanistan. De Luftwaffe heeft daar een overlaadpunt ingericht- Omdat de airbus nog niet kon en mocht landen op Kaboel International Airport, werden we daar in kleinere mili taire transportvliegtuigen ingedeeld. Twee dagen Althans dat dachten we, maar niets was minder waar. Het weer in Kaboel bleek dusdanig slecht dat de vliegtuigen niet konden landen die dag. Er werd ons uitge legd dat er wel gevlogen zou worden als de nood echt aan de man was. Ze wilden geen risico nemen voor een rotatie die een dag later ook kan. Het klonk aannemelijk en ik had er toch geen invloed op. We moch ten dus een nacht blijven op Termes op een plaat van 100 bij 50 meter waar twintig tenten stonden. Het was absoluut verbo den van 'onze plaat' af te gaan en dit werd op Oostblok wij ze gecontroleerd door Oezbeekse militairen. Dat dit uiteindelijk twee dagen ging duren, wisten we niet. Na een mislukte poging landde ik met het eerste toestel 28 januari op Kaboel Inter national Airport (KIA): oude gebouwen, vervallen verkeerstoren, stoffige omge- Duitse en Nederlandse (met de vlag op de schouder) soldaten worden geïnspecteerd bij het Isaf-hoofdkwartier in Kaboel. foto Erik de Castro/RTR Na nog geen week arriveert rotatie 2 op KIA. Zij beleven hetzelfde programma als wij met een klein verschil. „Controleer vanavond voor 22.00 uur nog of alle kerels hun alarmuitrusting, munitie, gereed hebben en hun alarmposities kennen. Er is vanmiddag een waarschuwing uitge gaan dat er in de komende 48 uur een ra ketbeschieting plaats kan vinden. Ik houd rekening met vanavond al", vertel ik de 'nieuwe' pelotonscommandanten in mijn briefing. We weten dan niet dat we een half uur later in de bunkers en pantser voertuigen moeten zitten. Uiteindelijk blijven we zo'n vier uur in de bunkers voor het sein veilig gegeven wordt. ving. De vele vliegtuigwrakken, de uit zandzakken opgetrokken bunkers en wachtposten plus de vele militairen gaven aan dat we niet op vakantie zijn. Niet dat een van ons die illusie had na de voorbe reidingen in Nederland. Het is prettig warm als we uitstappen, zo'n 18 graden in de zon, helaas als die achter de Hindu Kush verdwijnt is het meteen 0 graden. Ik word opgehaald door m'n voorganger, terwijl de mannen met de bus, onder escorte van twee gewapende jeeps richting 'Camp Warehouse' (onze basis) vertrekken. De chaos is nog groter als in november op verkenning. Verkeers regels zijn er niet in Kaboel en dat is dui delijk ook. Overvolle, geelwitte taxi's, Pa kistaanse versierde vrachtwagens en gammele karretjes met een uitgemergeld paard ervoor. Dit, gecombineerd met fiet sers en voetgangers, geeft een heel apart verkeersbeeldDie middag volgt een in lichtingen briefing, rondleiding, en het uitdelen van wapens munitie en uitrusting. De bunkerplaatsen en slaapplaatsen wor den gewezen. De dagen hierna volgt de overnamecyclus van materieel, patrouil leroutes en procedures. Omdat er drieën eenhalf uur tijdsverschil en 1500 meter hoogteverschil is, hakt het er aardig in bij een ieder. Raketaanval Wat mij het meest verbaast, is de volgende dag het bericht uit Nederland dat er een raketaanval op de basis is geweest met drie inslagen om het kamp. Het is abso luut waar dat er raketten zijn verschoten en dat deze zijn gedetoneerd in de omge ving van het kamp. Alleen dit is op 1,5 en 2 kilometer afstand. De meeste nieuwe ke rels hebben de inslagen niet eens gehoord. „Dat was een inslag", zeg ik tegen een nieuwe soldaat, waarop hij antwoordt: „Ik dacht dat het een containerdeur was." De sirene bevestigt mijn gelijk. De meeste kerels maken zich niet zo'n zorgen over de risico's hier. Ze zijn meer benauwd voor de berichten in Nederland, die ze weer moe ten ontzenuwen via een slechte satelliet- lijn. pagina 5: bevelsoverdracht Isaf EVACUATIE - De evacuatie uit de noodgebieden in Zee land is voltooid. In de provin cie zelf zijn een kleine tiendui zend evacués ondergebracht. Een zeker even groot aantal is afgevoerd naar Zuid-Holland, Utrecht en Brabant. Boven dien vertoeven in de provincie nog ongeveer 2500 evacués die zelf voor onderdak hebben ge zorgd. Goes is, met vierdui zend evacués, te zwaar belast. Er keren nu al weer mensen te rug die meewerken aan de we deropbouw van het gebied. BOOMGAARD - De fruitteelt heeft door de Ramp veel scha de opgelopen. Boomgaarden (ruim duizend hectare) zijn door het zeewater ot stroomd. Hetgrootstegedü kan als verloren worden! schouwd. De Zak van k Beveland is met ongeveerr: honderd hectare overstro de boomgaarden het zwaï getroffen. AFSLUITDIJK - De AM dijk heeft het gebied rond voormalige Zuiderzee bel voor een ramp. Als de storm zich in dit gebii kunnen ontwikkelen, zom herhaling op grote schaalt de ramp van 1916 heten mijdelijke gevolg zijngevr: Dit meldde de directeur- raai van rijkswaterstaat, Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax; (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenstos zondag van 16.00 tot 18.00uv Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geld: cf toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €209,90 Voor toezending per post ge'o! een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnement uitsluitend schriftelijk, 1 maand# het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag1.10 zaterdag €1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6%E Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten uitgevoerd onder toepassing var de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor hel advertentie^' Tarieven kunnen tijdens kanton worden opgevraagd. Voor gewone advertenties' Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel. (0118)48432' Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gedruM^c (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante fl'Cr*' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schritteli|k melden bij PB lezersservice, Postbus 3229.4800 MB Breda. Behoort tot UJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4