Minister wil overleg ziekenhuis Grof hakken en zagen voor veiligheid W erkvoorziening teleurgesteld over begeleid werken C-J HOEKMAN" Actie seniorenraad voor buslijnen pe Geus vraagt Raad van Bestuur om gesprek Gasmeter gestolen uit eegstaande woning itichting in de maak voor behoud veer Autokraken comfort© zeeuwse almanak Traktatie SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 11 februari 2003 ^Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Minister De Geus van Volksgezondheid heeft de van Bestuur van de Stich- Oosterscheldeziekenhui- laten weten dat hij wil over leggen over het ziekenhuis in Serikzee. Een datum heeft hij nog niet genoemd. j Broertjes, directeur van de Stichting Oosterscheldezieken- biiizen, verwacht dat het over- te doen I dat leg zal plaatsvinden met de op volger van De Geus. Welke kant het opgaat met het ziekenhuis in Zierikzee, weet Broertjes niet. De Geus heeft in antwoord op de schriftelijke vragen van de WD-Kamerleden J. Geluk en G. Wilders gemeld dat hij in Zie rikzee een profielziekenhuis wil, zoals hij voor de Kamerver kiezingen in januari heeft be loofd op een CDA-bijeenkomst in Brouwershaven Het Zeeuwse CDA-Kamerlid S. Buijs heeft nooit onder stoe len of banken gestoken dat in Zierikzee spoedeisende hulp zou moeten komen. Volgens zie kenhuisdirecteur Broertjes zou dat betekenen dat er vijfen twintig specialisten nodig zijn om zeven dagen per week en vierentwintig uur per dag die dienstverlening te kunnen bie den. Dat lijkt hem op voorhand niet erg realistisch. „In Zierik zee hebben op z'n hoogst acht specialisten gewerkt." Veel zal afhangen van wat het ministerie van Volksgezondheid de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen te bieden heeft. Broertjes: „Dat wachten wij af." De Geus heeft in reactie op de vragen van de WD-Kamerle den te kennen gegeven dat hij met de Oosterscheldezieken- huizen wil praten over 'optima lisering van het profielzieken huis Zierikzee én onder welke voorwaarden en op welke ter mijn met name de spoedhulp een nadere invulling kan krij gen'. Hij doet daarbij de toezeg ging dat hij de Tweede Kamer daarover voor 1 april zal infor meren. De provincie Zeeland, de gemeente Schouwen-Duive land en de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen hebben steeds ingezet op een plan om in Zierikzee een centrale huisart senpost te scheppen en een klei ne herstelafdeling voor zieken huispatiënten die elders, met name in Goes, zijn behandeld. Ook zou er op Schouwen-Dui veland, ter verbetering van de bereikbaarheid, een centrale ambulancepost moeten komen. Herstelafdeling Half maart, begin april wordt in het dagziekenhuis van Zierik zee een huisartsenpost geopend, heeft voorzitter R. Smits van de regionale huisartsenvereniging eerder meegedeeld. Zicht op de BÜINISSE - Diefstal van een «smeter uit een leegstaande woning aan de Meidoornstraat pBruinisse heeft zondag voor levensgevaarlijke situatie irgd. Ie dief verzuimde de hoofd kraan van het gas dicht te draai- r daardoor stroomde het gas nijelijk de woning in en veroor- taakte explosiegevaar. De diefstal werd opgemerkt door buurtbewoners die een aslucht roken en dat meldden lijnutsbedrijf Delta. Een oplet tende buurman van het leeg- itaandepand draaide de hoofd kraan dicht. De hoofdkraan is ervolgens door medewerkers ran Delta verzegeld, folgens een woordvoerder van Delta is het de eerste keer dat nutsbedrijf wordt gecon- onteerd met diefstal van een jmplete gasmeter. „We maken el vaker vreemde dingen mee, marzo bont hebben we het nog ooit meegemaakt." Normali- wordt als een woning leeg tat de gastoevoer afgesloten olang het pand niet wordt be- oond. Officieel was daar in dit Eval geen sprake van. De wo- ling was wel leeg, maar stond iet als onbewoond te boek. loorHarold de Puysseleijr ERNEUZEN - Een groep van es Zeeuwen richt vrijdag 14 fe bruari in Terneuzen een stich ting op die actie gaat onderne men om een van de oudste leerboten van de Provinciale itoomboot Diensten (PSD) te open. Een boot moet behouden blij- 01 als cultureel erfgoed", zegt inus Stoffels die samen met 3uissenaar Carlo van de Plasse sa vier anderen het initiatief eeft genomen tot oprichting an de stichting. Het doel van die stichting is in etste instantie een van de veer ponten te kopen. Daartoe is bij bet bedrijf dat de veerboten oor de PSD verkoopt al een of- irteaangevraagd. Stoffels zegt iet te weten hoeveel de boot loet kosten. Wel meent hij te [eten dat de boot waar de stich- iagzijn oog op heeft laten val- »,nogniet is verkocht, hoewel volgens hem wel belangstel- ng voor is vanuit Italië, lemsteek van de stichting is de eerboot te gaan gebruiken als odium voor culturele activitei- s, waaronder exposities en ancerten, zegt Stoffels. „En het ffiip kan daarnaast misschien diter de hand worden gehou- n om te worden ingezet te forden bij eventuele calamitei- ■0." Vanwege de centrale lig- "ig opteert de stichting voor hneuzen als ligplaats van de Wrboot. Originele staat Over de verdere exploitatiemo- TÖkheden van de veerpont wil Nchting zich in de komende Inog buigen. Van der Plasse - «ie weken geleden de aanja- van het plan om een van de -ponten voor Zeeland te mden - opperde eerder al 'dee om aan boord van het ip een restaurant of een mé- icing onder te brengen, ar daar zijn we nu nog niet uit", aldus Stoffels. Uit- junt is wel de boot zoveel jclijk in zijn originele staat te behouden. Ü![en ^er ziïn toezeggingen gedaan om een duit in het zakje voor de aankoop. Van I ar Passé kreeg eerder al tien KjpPugen. Zo wil een me- ®°uw uit Zierikzee haar histo- 0~.voor verkoop ter :[ukking stellen. Ze kocht ii.u n S^den voor 14.000 J^en. Dat is natuurlijk niet °P de totale aankoopprijs, ar de animo om mee te wer- *en is erzegt stoffels. ■- m foto's Marijke Folkertsma Ondermeer op de Nieuwe Haven en het Kraanplein in Zierikzee worden bomen drastisch gesnoeid en gerooid. Snoeibeurt op heel Schouwen-Duiveland door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hele kruinen worden uit de bomen weggezaagd. Op andere plek ken verdwijnen bomen helemaal. De rigoureuze aanpak van de afdeling Openbare Werken van de gemeente doet menig toeschouwer meer denken aan een groendestructiedienst dan aan een groenbeheerorganisatie. De drastische ingrepen zijn echter broodnodig voor de veiligheid en het behoud van een fraai aanzien van de steden en dorpen. Op het Kraanplein in Zierikzee is de aanblik nu troosteloos. Daar waar tot vorige week een kastanjeboom fier op de kop van de Oude Haven stond, rest nu een dikke stam, die amper boven de straatstenen uitsteekt. Een stukje ver der op de Nieuwe Haven staan hoge, kale stammen ontdaan van alle takken te wachten op de kettingzaag. De ge meentelijke groenbeheerdienst is in middels al verder getrokken en neerge streken op de Hoofdpoortstraat. Daar wachten acht essen en esdoorns op hun fikse snoeibeurt. Volgens H. Pannekoek, assistent op zichter van het district midden, is dit grove hak- en zaagwerk noodzakelijk. Bij de kastanjeboom is door een inge huurd boomverzorgingsbedrijf wortel- rot geconstateerd. En geen stevige wor tels in de bodem kan gevaarlijk zijn. „Het risico zit erin dat die gewoon om- stormt." Ziekte is ook de reden dat een flink aantal Iepen aan de Nieuwe Ha ven en Engelse kade het veld moet rui men. De kans dat hier stapsgewijs alle bomen gekapt moeten worden, is vol gens Pannekoek best groot. „Meestal ben je ze dan in een jaar of drie, vier al lemaal kwijt." Schaduwoverlast Zierikzee is niet de enige plaats op Schouwen-Duiveland waar openbare werken flink aan het snoeien is gesla gen. Het district oost maakt zich op voor een ferme klus in Ouwerkerk. Vijf tig populieren, die rond de begraaf plaats staan, zullen worden gekapt. „Er zit zoveel dood hout in en ze zorgen voor schaduwoverlast op de begraafplaats. Ze zijn gewoon op", stelt districtsop zichter A. Verschoor. Dit voorjaar nog worden de bomen gerooid, waarna de grond een half jaar onbeplant blijft. Is de bodem goed schoongemaakt, dan zullen komend najaar nieuwe bo men rond de begraafplaats gezet wor den. Al hebben de rigoureuze ingrepen ogenschijnlijk weinig van doen met groenbeheer, volgens zowel Verschoor als Pannekoek is dat het juist wel. Zo zijn de populieren in Ouwerkerk zoals op veel plekken op Schouwen-Duive land kort na de watersnoodramp van 1953 geplant om het eiland weer snel te voorzien van groen. „Maar er is nooit een goed vervangingsplan gemaakt." Nu de bomen door hun leeftijd aan ver vanging toezijn. wordt alsnog naar een 'blijvende, definitieve' beplanting ge keken. Want dat er op de kale plekken in Zie rikzee en Ouwerkerk nieuwe bomen worden teruggeplant, staat vast. Alleen welke is nog de vraag. Verschoor verze kert dat omwonenden straks in de ka der van het Groenkwaliteitsplan van de gemeente mogen meepraten over de nieuwe aanplant. Zoute wind Naast de inspraak vindt Pannekoek ook belangrijk dat het nieuwe groen past in het gebied waar de bomen ko men te staan. Omdat rond het haven park en de Oude Haven veel linden zijn te vinden, moet de vervanger van de kastanjeboom wat hem betreft daarbij passen. Op de Nieuwe Haven spelen an dere factoren een belangrijke rol. Pan nekoek: „Daar zit je met de zoute wind. Een Iep is daar gewoon goed tegen be stand." komst van vier extra huisartsen, zoals in het oorspronkelijke plan stondis er echter niet. Wat betreft de extra ambulancepost verwijst minister De Geus naar het landelijk spreidings- en be schikbaarheidsplan voor de ambulancezorg dat hij 'binnen kort' denkt vast te stellen. Voor een herstelafdeling heeft het ministerie van Volksgezondheid inmiddels de benodigde finan ciële middelen beschikbaar ge steld, laat De Geus verder we ten, waarmee de uitvoering van het oude regionale plan in elk geval binnen handbereik lijkt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Combibedrijf werkvoorzieningsschap De Zuidhoek uit Zierikzee is een ervaring rijker en een illusie ar mer: begeleid werken is geen succes. De wet schrijft voor dat een kwart van de nieuwe werk nemers bij werkvoorzienings schappen begeleid moet gaan werken in het reguliere bedrijfs leven. In 2002 werden bij de Zuidhoek 21 nieuwe werknemers in dienst genomen, waarvan achttien vallend onder de regeling bege leid werken. Qua begeleid werken bleef de teller echter op nul. Teleurstellend voor de be stuurscommissie van het Schouwen-Duivelandse combi- bedrijf. Voor Zuidhoek-direc- teur F. Dieleman echter, zo bleek tijdens de vergadering van de bestuurscommissie gis terenmiddag, komt het tot nu toe mislukken van het systeem niet als een donderdagslag bij heldere hemel. In zijn visie was het nieuwe tra ject Begeleid Werken gedoemd te mislukken. De normen die de rijksoverheid stelt aan werkne mers voor het begeleid werken zijn volgens Dieleman veel te hoog. „Sinds de normen zijn aangescherpt voldoet bijna nie mand er nog aan", antwoordde WEMELDINGE - Uit een be drijfsauto die geparkeerd stond aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge is in de nacht van zondag op maandag voor 500 euro aan spullen gestolen. Het gaat onder meer om een ra- dio/cd-speler, een fototoestel en een mobiele telefoon. In dezelf de nacht werd ingebroken in een personenauto aan de Coxstraat in Kapelle. Ook hier werd een radio/cd-speler gestolen. Dieleman op vragen van A.Bie- rens.In 2002 stonden 26 perso nen op de wachtlijst voor een plaatsje bij het Zierikzeese combibedrijf. Géén van hen werd door de onafhankelijke in dicatiecommissie geschikt ge acht voor begeleid werken. Voor wat betreft de toekomst van de banen in het kader van WIW (Wet Inschakeling Werk zoekenden) - en ID (Integratie en Doorstroming) is het even min hosanna. De regering heeft te kennen gegeven dat zij de rijkssubsidies voor die arbeid fors wil afslanken dan wel af schaffen. Voor de huidige subsi dieregeling komt, vernacht Di eleman, ongetwijfeld weer een nieuwe in de plaats. Alleen is het voor hem nu nog volstrekt on duidelijk wanneer en wat die zal gaan inhouden. „Dit is allemaal als een donderslag bij heldere hemel gekomen." Tekort Om de exploitatie van de Zuid hoek voor wat betreft de WIW- en ID-banen voor dit jaar toch rond te kunnen krijgen, wordt 11.217 euro geput uit de bestem mingsreserve WIW/ID en maxi maal 63.200 euro uit het te ver wachten batig exploitatiesaldo 2002 van de sociale werkvoor ziening. Tijdens de vergadering benadrukte bestuursvoorzitter en wethouder A. van der Wou den, die de rijksoverheid 'over- valtactiek' verweet, dat het hier gaat om een eenmalige ingreep. „Dit moet geen structurele kwestie worden, want dat geeft een veel te grote aanslag op de rekening." Advertentie HtMCPTH m m Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de plannen van vervoersmaatschappij Connex- xion om te gaan snijden in de dienstregeling op het eiland. In een brief wil de seniorenraad de hulp inroepen van de gemeente Schouwen-Duiveland om af kalving van deze voorziening een halt toe te roepen. Als de plannen van Connexxion doorgaan, en dat is volgens A. Landman van de senioren raad nog helemaal niet zeker, betekent het onder meer dat Schuddebeurs, Noordgouwe, Dreischor, Zonnemaire, Loo- perskapelle, Ellemeet en Noor- dwelle op zondag zonder bus verbinding komen te zitten Alle zondagse ritten van lijn 134, die deze dorpen bedient, worden geschrapt. Voor wat betreft lijn 133 (Westenschouwen-Rotter- dam vv) vervallen - in verband met wijziging van de route van wege de komst van de recreatie- verdeel weg - mogelijk de haltes Boslust, Vliegveld, Duinoord en 't Zeepe Dat is zorgelijk in de visie van Landman. „Er wordt veel geknipt en geplakt aan de achterkant van de dienstrege ling, en vooral voor senioren heeft dat consequenties." Mede-seniorenraadslid M. Co- hen-Stuart haakte meteen in op de woorden van Landman. „Se nioren mogen hier niet de dupe van worden", stelt hij. „Ik denk dat we de gemeente er in elk ge val op moeten attenderen. Ten slotte dient het gemeentebe stuur op te komen voor de belangen van de bewoners van Schouwen-Duiveland." Tijdens de vergadering van de Seniorenraad kwamen ook de ontwikkelingen rond het Zweeds Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee aan de orde. CDA- minister De Geus van volksge zondheid liet tijdens een werkbezoek aan Schouwen- Duiveland weten geen geld be schikbaar te willen stellen voor de plannen voor een centrale huisartsenpost, een extra am bulancepost en een bescheiden herstelafdeling. De Geus wil een - veel uitgebrei der - profielziekenhuis, waar men 24 uur per dag terecht kan voor spoedeisende hulp en waar verschillendespecialisten rond lopen. De Seniorenraad heeft daar bij zonder weinig fiducie in. 'Luchtfietserij', zo sabelde Co- hen-Stuart de plannen van de CDA-minister neer. „Natuur lijk ben ik voor een zo optimaal mogelijk gebruik van het zie kenhuisgebouw in Zierikzee. Maar het moet wel een realis tisch plan zijn." (Advertentie) De Middelburger keek blij toen een van zijn kantoorge noten liet blijken geen zin te hebben in het gebakje, aan geboden door een jarige col lega. Mag ik die hebben, vroeg de smulpaap met een zo onschuldig mogelijke stem. „Natuurlijk", luidde het antwoord van de jarige, „maar dan geef ik jouw ge bakje wel aan Piet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27