Van 't Zeeuwse Land Bierkreek draagt filosofie over aan de jeugd Toen ik nog een klein en gemeên durpsjongetje was Op Kóze* dinsdag 11 februari 2003 Boas omdat ze 'n sneeuwbal naè z'n goaie, spriengt 'n vint uut z'n auto in schiet par does 'n kind van dertien jaèr do- ad. In dezelfde kraante: Man schopt z'n oönd doad. Buurtbe woners perbere z'n uus in braand te steke. In dezelfde kraante: Sneêuwballen-goaiers schoppe 'n man mee gebroke ribben in 'n gebroke neuze 't zie- kenuus in. Z'n vraauwe die per- beerde om 'm te èllepen, wier zwaèr gewond deü de slaègen van de aonval- lers. Ik kan bie die be richten moeilijk in de stemming komme om 'n amusant veraèl vö julder te schrieve. As ik zélf de balaans van mien leven op zit te maèke in ik gaè eerlijk bie m'n eige naè op wélke punten ik efaèld kom ik tot de conclusie da 'k ok fouten emaèkt in aol die jaè- ren. Dat za mee julder nie aan- ders weze. In vandaèg drukt de kraante oöns mee oönze neuze d'r bovenop dat aol die fouten in de saèmenleving soms ramp- zaèlige afmetingen an kunne neme. De dukel-oentjes, die in oönze tuun van 't broad komme ete dat mien vraauwe in de wintertied vö de veugels neerstroait, brochte mien op 'n oafschuwe- lijke erinnering. Toen ik nog 'n klein gemeên durpsjongetje was, waère de nisjes van die leu ke waèterkippetjes nie veilig vö mien. In 't voorjaèr stroapte ik stok over blok de omgeving oaf om eiers te zoeke. De bruun-ge- spikkelde eitjes van de dukel- oentjes aode mien speciaole voorliefde. Zèsse in 'n nisje was gin zèldzaèm-eid. Alleêne as ze bebroed waère in op 't waèter bleve drieve as ik ze schouwde, kreeg t'n ze van mien terug. Ma as ze goed waère kon d'n rustig opnieuw beginnen want ik nam aol z'n eiers mee naèr uus. Vandaèg schaèm ik m'n eige d'r vö. Wete julder wè da 'k in dien tied nog noait 'n vriend bin tegen ekomme die gin eitjes uut zou aèle. As 't voorjaèr anbrakbe gon 't van binne bie oöns te krie- bele. Danmosje,of jewouofnie, je deêl van die rieke natuur. En vö oöns waère dat de nisten van zeêlieven, wilde eenden in du kel-oentjes. Eigelijk raor dat de volwassenen je nie d'r op attent maèkten dat nisjes uut-aèle ge meên was. Ma ik oare dat t'r vandaège den dag in sommige streken van't laand nog stees ei ers eraèpt oare. Oe lange eit oön ze koningin nie mee graègte t'eêste kievitsei geaccepteerd? Toch is t'r wat gebeurd dat mien liefde vö 't eierszoeke definitief an't waankelen ebrocht eit. Op oöns durp, tegenover 't kerk-of was vö de ramp 'n sliengerende zaandwegte. Ik geloave dat t'n de Vroanwègte eête. Daè vlak- bie woonde in dien tied de ge- pènsioneerde bovenmeêster, meneer Evertse. Op 'ri dag ao 'k in die zandwègte langs de kaante van 't waèter 'n graot nist mee eende-eiers evoönde. Ze waère aomaè goed. M'n pètte was bienaè te klein om ze aomaè te bèrrege. Toe 'k ver- bie de bovenmeêster z'n uus kwam was t'n net in z'n tuun be zig. Vol trots toande ik de twaolf eende-eiers. 'n Oagenblik stieng d'n naèdienkend naè mien schat te kieke. Toen zei t'n: „Stél je noe 's 'n keer vö dat t'r bie joe tuus, iedere keer as je moeder even weg mot, 'n kind estolen oart. Oe zou joe moeder dat vin- de?" Ik wis nie wa 'k mos zégge. Ik weet ok nie mi wa 'k ezeit Mis schien wè iets brutaols. Zö'n lèkkertje was ik nie. Nog stees blie mee m'n vondst liep ik vér der. Ma naè-maète ik mien uus naèderde begon mien leut te be- koele. Ik zag aolsma mien moe der in d'r lege uus een in weer lo- ape, op zoek naè d'r kinders. Toen ik vö de achterdeure stieng opende ze zélf de vliegedeure. „Ikè'n nist eende- eiers evoönde", zei ik. „Ik komme ze alleêne mar even laète zie, want ik gaè ze wi terug bri- engein dat nist." M'n moeder keek mien ongeloavig an. Zó kénde ze mien eêmaè nie. „Daè doe je goed an", zei ze toen. „Ik zou 't ok nie aorig vinde as kwaèje vinters julder kwaème stele." Mee aan- dere woarde was dat precies 't zélfde wat de bovenmeêster be doeld ao. Die was nog stees an z'n wérk in de tuun toen ik vö de tweêde keer langs kwam mee m'n pètje mee eiers. „Ik gaè ze teruglègge in 't nist, meêster", riep ik tegen z'n. „Dat is prima, mien vintje", antwoordde de bovenmeêster. „As je straks terugkomt mö je even langsloape. Ik nog wat moais vö joe." Sukkelaodemèlk Ik wete nie zeker of die wilde eende die eiers opnieuw an- vaèrd eit. Of t'n bie tuuskomst blie was dat aol z'n eiers nog on- angeroerd laège te glimme. In dat t'r uut ieder eitje ok 'n klein poeletje ekommen is. Ik ope 't vurig. Toen ik wï bie de boven meêster kwam, mog ik achter z'n uus 'n voliere zie die bienaè zö groat was as z'n tuun. Die was bevolkt mee 'n groat aontal ge kleurde veugeltjes. An aolle kaanten waère ze, nèt as in de vrieë natuur, bezig mee 't bouwe van d'r nisjes. Van mevrouw kreeg ik 'n groate beker sukke laodemèlk. In toe 'k wï naèr uus gieng kreeg ik van de boven meêster 'n boek over aolle veu gels die d'r in Zeêland roönd- vliege. Ln dat bin d'r eêl wat. Kiek mar 's op de dammen tus sen de eilaanden. Ik zag daè du- zenden zeêlieven, aomaè mee d'r snaèvels dezelfde kaante uut. Kiek mar 's in de meren die oöntstaè bin van wat eens de Oasterschèlde in de Grevelin- gen was. Kiek mar's langs de dieken die over-ebleve bin van de wrakke bouwseltjes waèr- achter m'n oöns eige veilig waènden, tot die rampzaèlige nacht van 1 februari 1953 oöns van dat veilige gevoel verlost eit. In dezèlfde kraante was ok 'n uutgebreid verslag van de her denking van die nacht. Bie de televisie mien vraauwe in ik zö noe in dan 'n traèntje weg motte pienke bie 't opnieuw an-oare van die dramaotische gebeurte nissen in 't laand, waè m'n mee z'n aollen zövee van aauwe. Zöma 'n maèndagoggentkraan- te. Deü de smalle gleuve van de brievebusse kwam 'n voer emo- sies naè binne... Joop van Zijp Koffielikeur Eind 1999 werd de vereni ging Van 't Zeeuwse Land opgericht, door (agra rische) ondernemers die zich toeleggen op de teelt en ver koop van streekeigen producten. Bedoeling was vooral de afzet van het toe nemend aantal streekpro ducten - van bessenjam tot kaas, van bokbier tot wafels - te bevorderen, onder meer door de invoering van een keurmerk en uniforme eti kettering. De vereniging is de kinderschoenen nog niet echt ontgroeid. Aan ideeën geen gebrek, maar aan de uitvoering schort het. Daar moet verandering in gaan komen door de omvorming van de vereniging tot de stichting Van 't Zeeuwse Land. Boeren mosterd De nieuwe stichting Van 't Zeeuwse Land gaat op pad met een duidelijke boodschap, vertelt toekomstig bestuurslid C. Verhage uit Middelburg. „Het stimuleren van de produc tie en consumptie van gekwali ficeerde Zeeuwse streekpro ducten." De missie moet profes sioneel worden aangepakt. „Een krachtige organisatie die de diverse touwtjes knoopt tot een flink koord", stelt Verhage. Hij beklemtoont dat de streek producten, meer dan nu het ge val is, onderdeel horen te zijn van het toeristische pakket van Zeeland. Nu houden de producenten van streekproducten zich vooral met het eigen bedrijf bezig. De vereniging is meer een ontmoe tingspunt dan een uitvoerende organisatie. Op zich zijn er her en der aardige successen ge boekt. Verhage: „Iedereen kent ze wel, de kaasboerderijen, de boomgaarden, de wijngaarden en ga zo maar door. Meestal wordt op het bedrijf ook op be perkte schaal verkocht. De be langrijke functie voor het toe risme moet beter worden be nut. Toeristen komen niet alleen meer voor zon, zee en strand. Ze willen ook het landelijk ge bied met de boerderijen bele ven." Toerisme Daarbij kunnen de streekpro ducten een grotere rol vervullen, meent Verhage, manager be drijven bij de Rabo en bestuurs lid van de regionale VW Noord- Beveland/Walcheren. „De streekproducten zullen geen be drijfseconomische tak van grote omvang worden, maar wel een belangrijke factor richting toe risme, waarin ook nog een bo terham verdiend kan worden." De nieuwe stichting gaat vol gens hem bruggen slaan tussen boer-producent en toerist-con sument, waarbij uiteraard de lokale markt, zeg maar de Zeeu wen zelf, nadrukkelijk wordt meegenomen. Verhage, die zich namens de vereniging met de oprichting van de stichting bezig houdt, heeft er zin in. Hij loopt over van enthousiasme. „Het gaat om een uniek product, zeker in combi natie met het landschapwaar te weinig mee gedaan wordt, een aantal uitzonderingen daarge laten." Hij heeft daar wel een verklaring voor: de agrarische sector kijkt van oudsher te wei nig naar de markt. „Dat moet veranderen. En als het eenmaal beter loopt, krijg je ook vanzelf nieuwe mogelijkheden, zoals combinatie van de streekpro ducten met excursies, fiets- en wandeltochten. Ook de boeren schuren, die zo bedreigd wor den, kunnen erbij betrokken worden." Slagvaardig Voor de stichting wordt ge streefd naar een klein, slagvaar dig bestuur. Daarin mensen vanuit de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, het Bu reau Toerisme Zeeland, de regionale VW's en financieel- juridische deskundigen. Als voorzitter is I. Ovaa uit Zoute- lande gevraagd, oud-wethou der en nu nog Statenlid. Voor de inbreng van de producten komt er een raad van advies. De ver eniging Van 't Zeeuwse Land wordt opgeheven. Verhage merkt op dat de stichting zich zelf moet kunnen bedruipen, zonder subsidies. Er wordt zonder personeel ge werkt; dat kan door gebruik te maken van bestaande voorzie ningen (onder meer het onder wijs) en door projectmatig aan de slag te gaan.,Vóor uit te voe ren projecten zullen we wel een startsubsidie aanvragen", be toogt Verhage. Twee projecten worden overgenomen van de vereniging Van 't Zeeuwse Land: etikettering en promotie winkels. Die moeten nog vrijwel van de grond komen. Bij etiket tering gaat het om een eenduidi ge presentatie van de Zeeuwse streekproducten, bij de winkels om uitbreiding van het aantal verkooppunten. Er zal nauw worden samenge werkt met de stichting Streek- foto's Mechteld Jansen C. Verhage producten Nederland (SPN), die houdster is van het landelij ke keurmerk 'erkend streekpro duct'. Dit gebeurt in overleg met stichting Zeeuwse Vlegel. Het keurmerk moet ook op de Zeeuwse producten komen en geeft de consument de garantie dat het om een puur streekeigen product gaat (dus bijvoorbeeld geen bolussen die in Brabant ge bakken zijn). Overigens is het wel zo dat de producten aan be paalde eisen van SPN (certifice ring) dienen te voldoen. Virtueel platform Verhage heeft ook hoge ver wachtingen van het zogeheten 'virtueel platform' dat de toeris tische sector aan het opzetten is. Hij hoopt dat de streekproduc ten kunnen meeliften met de promotiecampagne voor het Zeeuwse toeristisch product. Het is verspilling van tijd en energie om als stichting op nieuw het wiel te gaan uitvin den. Samenwerking is volgens Verhage een sleutelwoord om van de streekproducten een be grip voor de Zeeuw en de toerist te maken. Rinus Antonisse De plannen voor omzetting van de vereniging Van 't Zeeuwse Land in de gelijknamige stich ting worden donderdag 13 fe bruari officieel gepresenteerd. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in De Vroone te Kapelle, vanaf 19.30 uur. De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, ivaar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. Aequor verklaart hierbij dat Kwekerij De Bierkreek VOF voldoet aan de criteria ge steld in het Erkenningsregle ment voor Opleidingsbedrijven in de groene sectoren en ge schikt is voor het verzorgen van de beroepspraktijkvorming in de middelbare beroepsopleidin gen voor de (deel)kwalificaties die zijn overeengekomen zoals bedoeld in de Wet Educatie Be roepsonderwijs. Een hele mond vol, maar de Bierkrekers zijn er maar wat trots op. Bovenstaande tekst staat afgedrukt op een certifi caat, waarmee kort gezegd De Bierkreek als erkend oplei- dingsbedrijf wordt aange merkt. „Toen wij met De Bier kreek begonnen, hebben we bij het Grocncollege in Goes aan geklopt. We wilden graag sa menwerken. Zij hanteerden toen vier jaargangen. Vierde jaars leerlingen konden bij voorbeeld met een managepro- ject aan de gang, derdejaars met ontwerpen (van bijvoorbeeld educatieve tuinen), tweedejaars als meewerkend voorman en eerstejaars leerlingen mochten schoffelen. Een aantal derde- en vierdejaars hebben toen voor ons een educatieve tuin ontwor pen", vertelt Geertje. Dat ontwerp belandde gedeel telijk in de kast, omdat het Groencollege besloot op een an dere manier verder te gaan. Nu wordt per studiejaar een project opgezet, waarin iedere leerling zijn eigen aandeel heeft. Geer tje: „Een integraal gebeuren met meerdere sectoren, maar daar konden wij helemaal niets mee. En het Groencollege kon niets meer met ons. Desondanks willen wij toch onze filosofie graag uitdragen, dus daar hoort educatie gewoon bij. We zijn toen op zoek gegaan naar ande re mogelijkheden. Uiteindelijk kwamen we bij Aequor terecht. Dit bedrijf heeft ons helemaal doorgelicht. Een vereiste was dat er in De Bierkreek ervaring was met het begeleiden van leerlingen. Die ervaring is er, want Eric heeft jarenlang les ge geven op een praktijkschool in Schoondijke. En Hans heeft bij Staatsbosbeheer ook de nodige ervaring opgedaan." Aequor heeft een databank van studenten en opleidingsbedrij ven. Iemand die iets in de biolo gische plattelandsontwikkeling wil doen, komt via Aequor wel licht bij de West-Zeeuws- Vlaamse rozenkwekerij terecht. Als het aan Geertje ligt, kunnen leerlingen voor meerdere pro jecten op de rozenkwekerij aan de gang. „Als een leerling bij voorbeeld een ecologische tuin wil inrichten, dan kan dat bij ons. We hebben echt nog wel een stukkie grond over. Als een leer ling zich specifiek in het biolo gisch kweken van rozen wil ver diepen, is dat natuurlijk ook geen probleem. Of op het gebied van bedrijfsmanagement, dan kunnen wij daar ook nog iets van leren!", grapt Geertje. Leerlingen vanaf dertien jaar kunnen bij De Bierkreek aan de slag. Geertje: „Zij kunnen iets voor ons betekenen, wij iets voor hun. Maar het is wel zo dat zi'j iets moeten leren. Dus ver wacht niet dat er bij ons alleen maar wordt geschoffeld. Op de ze manier hopen we een stukje van onze filosofie aan de jeugdi gen over te brengen. Zij zijn ten slotte de toekomst." Volgens de papieren zijn Eric en Hans de bevoegde begeleiders, maar Geertje en Marianne zul len net zo hard helpen. Als er tenminste belangstelling komt. „Er heeft zich nog niemand ge meld, dus bij deze een oproep!" Raymond de Frel Certificaat van Aequor waarin De Bierkreek erkend wordt als op- lei dingsbedrijf. foto Peter Nicolai £eeii«sc Hoeren"""" met honint; Erkend Opleidingsbedrijf Kwekerij de Kierkreck VOF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22