OURAN Navo intern op voet van oorlog Middelburgse huurders moeten hun huis uit voor studenten J -2° A Man verongelukt bij Banjaard Parijs, Moskou en Berlijn volharden in verzet tegen geweld Stoppen met roken lukt niet Blokkade militaire hulp aan Turkije wekt woede van Amerikanen Politiek bezorgd na plots vertrek directeur havenschap /V« <t> Loonmatiging is struikelblok Irak-crisis treft bedrijfsleven Oorlog of niet, carnaval gaat door Houtepen nieuwe trainer Hoek WK in Argentinië: hard tegen hard Spectaculaire aanhouding van winkeldief in Middelburg Deel van vleugel Columbia terecht HR-Dubbelglas Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- nummer- 111 i mxm 5° Meer zon Meest zonnig, 5 graden en droog. Vanochtend kans op mist of bewolking, e tot matige zuidzuidoostenwind. 246e jaargang no. 35 dinsdag 11 februari 2003 los nummer 1,10 miinnze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo ver keert in een diepe politie ke crisis nadat Duitsland, Frankrijk en België giste ren een Amerikaans ver zoek tot bescherming van Turkije hebben geblok keerd. Het veto heeft in Washington, Londen en Ankara tot grote woede geleid. een spoedbij eenkomst van de Navo-Raad gaf secretaris generaal Robertson gisteren toe dal; de situatie 'ernstig' is. Tij dens een verhitte vergadering kregen de drie dwarsliggers het verwijt dat zij de geloofwaar digheid en het voortbestaan van het bondgenootschap en de vei- van een Navo-land op het spel zetten. Turkije deed gisterochtend een t beroep op artikel 4 van het ver drag, waarin staat dat een Navo-land het recht heeft op crisisberaad wanneer het zich bedreigd voelt. Robertson noemde het verzoek van Turkij e en de dreiging'reëel'. Hij" zei dat het Navo-beraad vandaag wordt voortgezet. Verplicht Dat overleg zal er waarschijn lijk toe leiden dat Frankrijk, Duitsland en België uiteindelijk instemmen met de militaire e voorbereidingen voor de be scherming van Turkije. Een rechtstreeks verzoek van de Turken zelf maakt het hen moei- MISSINGEN - In Provinciale Staten bestaat grote bezorgd heid over de toekomst van de Zeeuwse havens. Meerdere fracties wezen dat het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam daarin te veel zeggenschap krijgtZe denken dat het vertrek van havenschapsdirecteur J. Philippen ermee te maken heeft. w het havenschap is Phi lippen op eigen verzoek ontslag verleend. De directeur, die gis teren niet bereikbaar was voor commentaar, is 'toe aan een nieuwe uitdaging'. Dat wordt echter betwijfeld door CDA-fractievoorzitter L. Nederhoed. Volgens haar is een :onflict tussen Philippen en het bavenschapsbestuur reden voor zijn vertrek. Nederhoed zegt duidelijke aan wijzingen te hebben dat afspra ken over de verhoudingen tus sen de Zeeuwse en de Rotter damse haven in de Exploitatie- maatschappij Schelde-Maas (J|(ESM) niet worden nageleefd. De belangen zouden gelijk ver deeld worden en Philippen zou naast directeur van Zeeland Seaports ook de eerste man van ESM worden. Dat hebben Pro vinciale Staten en de gemeente raden van Vlissingen, Terneu- zen, Borsele, Sas van Gent en Rotterdam vorig jaar besloten, let bestuur van Zeeland Sea- •orts zou, onder druk van Rot terdam, de kandidatuur van 'hilippen voor het leiderschap ran ESM nu niet meer steunen. De twijfel over zijn bekwaam heid, zou Philippen hebben doen besluiten dan ook als di recteur van het havenschap op te stappen. Voorzitter D. Bruinooge van Zeeland Seaports ontkent dat: hHet is absoluut niet waar, dat de invloed van Rotterdam gro ter wordt dan is afgesproken en jat dat ten koste gaat van Phi- jlippen." Nederhoed schermt met stuk- lijk om opnieuw 'neen' te zeg gen.De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell zei gisteren dat de Navo ver plicht is om Turkije te bescher men wanneer een oorlog tegen Irak uitbreekt. Onzekerheid De crisis komt na drie weken onzekerheid, waarin de Navo- landen het niet eens konden worden over een Amerikaans verzoek om militaire hidp en bijstand tijdens een mogelijke oorlog. Volgens België is er geen enkele reden tot actie voor 14 februari, als de wapeninspecteurs aan de Veiligheidsraad hun tweede rapport uitbrengen. „Het be ginnen met militaire planning zet de oorlogslogica in gang en brengt de boodschap dat het te laat is voor diplomatieke initia tieven", aldus minister Michel. „Als Turkije echt bedreigd wordt, vindt het Frankrijk aan zijn zijde", benadrukte zijn Franse collega De Villepin. De halsstarrigheid van drie lan den is een slag in het gezicht van de Amerikanen. „Schandalig, echt schandalig", was de reactie van minister Rumsfeld van De fensie. „Hoe kun je weigeren een bondgenoot te helpen die zijn nek uitsteekt?" Rumsfeld ver klaarde overigens dat de on enigheid een eventuele aanval op Irak niet zal vertragen. „De planning moet doorgaan, des noods buiten de Navo om." Vol gens Rumsfeld bedreigt het ge schil het voortbestaan van het bondgenootschap niet. De Nederlandse regering rea geerde bezorgd op het geschil. Premier Balkenende liet weten dat de situatie hem 'grote zor gen 'baartHij zei dat er nu 'een heid en duidelijkheid' is vereist. Minister van Buitenlandse Za ken De Hoop Scheffer hoopt dat de lidstaten alsnog op één lijn komen. Ook deVVD en het CDA waren niet te spreken over het Belgisch-Frans-Duitse verzet, SP en GroenLinks juist wel. Nederland besloot vorige week in te gaan op het Turkse verzoek om hulp en stuurt binnenkort patriot-luchtverdedigingsra ketten. GPD/ANP/RTR/AFP pagina 5: Navo vleuggellam organisatie voor ESM niet wordt gerealiseerd. Dat zou ten Koste gaan van de Zeeuwse zeg genschap in ESM en daarmee in ^ontwikkelingen in de Zeeuw sehavens. Zij heeft hierover gis pen schriftelijke vragen ge beld aan GS. GroenLinks en de 1 voor Zeeland delen de jorgen van het CDA. Zij zullen Bruinooge volgende week oensdag in de commissie eco- onwe om opheldering vragen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van 76 huurwoningen in de Middel burgse binnenstad moeten voor het najaar hun huis uit. De wo ningen worden verbouwd tot studentenkamers. Voor de Roo sevelt Academy, de nieuwe Zeeuwse universiteit, zijn in 2004 ongeveer tweehonderd ka mers nodig. Woningcorporatie Woongoed Middelburg maakte de plannen gisteravond bekend op een bij eenkomst voor bewoners. Het gaat om de woningen aan Het Bagijnhof en de omliggende straten. Volgens Woongoed is het nood zakelijk dat er iets met de hui zen gebeurt. „Die woningen zijn versleten", aldus Woongoed-di- recteur E. de Ceuster. Sloop is niet mogelijk, omdat het com plex onder het beschermd stadsgezicht valt. Renovatie voor de huidige bewoners is te duur. Dat zou honderdduizend euro per woning kosten. Volgens De Ceuster is verbouw tot stu dentenhuisvesting de enige op tie. De studentenkamers, 190 in totaal, leveren wel voldoende huur op om een verbouwing te kunnen bekostigen. Passend Voor de huurders is een sociaal plan opgesteld. Ze krijgen hulp bij het zoeken naar andere woonruimte. De Ceuster beloof de dat er gezocht wordt naar een woning die past bij de omstan digheden en wensen van de huurders. Verder krijgen ze drieduizend euro vergoeding voor de verhuiskosten en hoe ven ze vier weken geen dubbele huur te betalen. „We gaan u vanaf vandaag helpen met ver huizen", zei De Ceuster. Woon goed wil de woningen op 1 sep tember van dit jaar leeg hebben Een jaar later komen de eerste studenten van de Roosevelt Academy naar Middelburg. De bewoners hoorden de plan nen met stijgende verbazing aan. „De studenten gaan voor", concludeerde een mevrouw. De huurders zijn bang dat ze in een nieuw huis veel meer huur gaan betalen. Veel mensen willen graag in de binnenstad, waar huurwoningen schaars zijn, blijven wonen. Bovendien gaf een aantal bewoners aan dat ze net hun huis opgeknapt hebben. De Ceuster zei begrip te hebben voor die bezwaren. „Ik snap dat het als een donderslag bij helde re hemel komt, maar er is geen andere oplossing mogelijk. Voor de stad is het een goede oplos sing. Niet voor u, maar wel voor de stad." De Roosevelt Academy gaat na de zomer van 2004 open. Voorde eerste lichting studenten, onge veer tweehonderd, moet dan huisvesting voorhanden zijn. Aanvankelijk was het de bedoe ling om verzorgingshuizen, zo als het Roggeveenhuis en Sint Willibrord, om te bouwen tot studentenkamers. Maar die plannen kunnen niet op tijd worden gerealiseerd. Die wor den waarschijnlijk op een later tijdstip verbouwd. Als de uni versiteit volledig draait, in het derde jaar, zijn er zeshonderd studenten in de stad. KAMPERLAND - Een automobilist uit de ge meente Goedereede is gisterochtend omgekomen bij een verkeersongeval. Een vrouw uit Middel burg liep ernstige verwondingen op. Even na ach ten reed de negentienjarige man uit de richting van de Oosterscheldekering over de N57. Ter hoogte van De Banjaard hield de automobilist door onbekende oorzaak niet voldoende rechts. Hij botste frontaal op een auto uit de tegenoverge stelde richting. Deze wagen werd bestuurd door een 33-jarige vrouw uit Middelburg. De man uit Goedereede overleed ter plekke. De Middelburgse raakte zwaargewond en werd naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Later werd ze naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. De brand weer, twee ambulances en de politie waren na het ongeluk aanwezig. Ook werd de traumahelikop ter ter assistentie ingezet. Bij het ongeluk raakten beide voertuigen zwaar beschadigd. foto Willem Woznitza De werkgeversorganisaties hebben de onderhandelingen tus sen CDA en PvdA over een nieuw kabinet onder druk gezet. Zij voelen niets voor een meerjarig centraal akkoord over loonmatiging. CDA en PvdA willen door loon matiging miljarden euro's bezuinigen. Piet Warnar, directeur van compressorenproducent Airpack in Zierikzee, ziet zijn export naar het Midden-Oos ten in problemen komen door de aanhoudende crisis rond Irak. Zolang er leven is, is er strijdMaar zo lang er leven is, is er ook feest, klonk het in 1991 tijdens de oorlog om Koeweit. Die houding hebben de vastenavondvierders anno 2003 nog: wel of geen treffen met Saddam Hoessein, het carnaval gaat door. Cees Houtepen is de nieu we trainer van zaterdag hoofdklasser Hoek. De 40-jarige inwoner van Oost-Souburg leidde gis teravond voor het eerst de training. Houtepen is aangesteld tot het einde van het seizoen en wordt dan opgevolgd door Jo- han Ballegeer. De Wal- cherse oefenmeester gaat dan zelf bij Oost- kapelle aan de Ct slag. I O In de aanloop naar de vriendschappelijke voetbalinterland tussen Nederland en Argentinië worden de herinneringen aan het WK van 1978 weer levend. Jan Poortvliet, Ernie Brandts en Piet Wildschut, de jonge honden van weleer, brachten Ne derland op de rand van de wereldtitel. „Ik heb van mijn leven nooit meer zo hard gespeeld", zegt Jan Poortvliet 25 jaar later. varia: 2; binnenland: 3 feiten en meningen. 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,21 en 22 ■■HBS MIDDELBURG - Een arresta tieteam van de politie heeft gis termiddag in de Maasstraat in Middelburg met veel vertoon een zestienjarige jongen aange houden. Voorbijgangers hadden de poli tie gebeld met de mededeling dat de jongen in het bezit was van een vuurwapen. Dat bleek niet het geval. Na zijn aanhou ding werd wel duidelijk dat de jongen vorige week artikelen had gestolen in de Aldi in de Stromenwijk. Na de winkel diefstal was de jongen er van door gegaan. De politie had gisteren de groot ste moeite om omstanders op veilige afstand te krijgen. On danks waarschuwingen dat de man mogelijk vuurwapenge vaarlijk was, bleef een groep van vijftig tot zeventig mensen staan om te kijken. HOUSTON - Een stuk van de linkervleugel van het veronge lukte ruimteveer Columbia is terecht. Dat maakte de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa gisteren bekend. De oorzaak van het ongeluk is nog altijd onbekend, maar uit opnames van het ruimteveer blijkt dat er in de laatste minu ten van de Columbia mogelijk iets mankeerde aan de linker vleugel. De Columbia spatte uiteen op 1 februari. AP Advertentie van onze redactie buitenland PARIJS - Frankrijk, Rusland en Duitsland hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitge sproken voor intensivering van de VN-\vapeninspecties in Irak. Dat zei de Franse president Chi rac gisteren na overleg met zijn Russische ambtgenoot Poetin. Volgens Chirac is er nog steeds een alternatief voor oorlog. „Het gebruik van geweld zou al leen een laatste redmiddel zijn", zei hij op een gemeenschappe lijke persconferentie. Poetin zei dat de wapeninspecties moeten worden voortgezet en bena drukte dat daarmee vooruit gang is geboekt. Het hoofd van de VN-wapenin- specteurs in Irak, Blix, brengt vrijdag samen met de directeur El Baradei van het Internatio naal Atoomagentschap op nieuw verslag uit over de in specties. Blix zei gisteren dat in de docu menten die Irak hem onlangs verstrekte, geen nieuwe bewij zen staan voor het vermoeden dat het land massavernieti gingswapens heeft. Hij zei ook dat Irak nieuwe on derzoeksmethoden voorstelde. Zo wil Irak op bepaalde locaties in de grond laten boren, om te bewijzen dat daar de restanten van vernietigde wapens liggen. Bagdad zou er bovendien mee akkoord gaan ^-verkennings vliegtuigen van de VN-inspec- teurs over het land vliegen. Dat heeft de Arabische nieuwszen der Al Jazeera gisteren gemeld. RTR/AFP pagina 4: Bush in oorlog - Blix en El Baradei pagina 13: Airpack in nood Advertentie voorletters: m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon: Glashandel i MELIESTE j j Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8"713214"000002' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■KSUMB Secretaris-generaal Robertson verlaat het podium nadat hij de verdeeldheid binnen de Navo heeft toegegeven. foto Benoit Doppagne/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1