Overmars moet het maar laten zien We hadden een waas voor ogen Alleskunner Kostelic verbijt de pijn Cricketers weten niet wat te doen 17 londscoach Advocaat blijft consequent en helder in zijn beleid ïi Danny Heister mist interland Nieuwe koers Ocean Race Puntenrecord voor Michael Jordan Matthaus trek aanklacht in Barrington terug bij squashbond Montgomery niet naar GP Vos interim-manager top volleybal dinsdag 11 februari 2003 tsï Janica V-: four Henri van der Steen Kostelic veroverde in Sankt Moritz haar eerste wereldtitel. foto Alessandro T rovati/AP van onze sportredactie SANKT MORITZ - Janica Kostelic verbeet gisteren de pijn in de sneeuw van Sankt Mo ritz. De 21-jarige skister uit Zagreb zag in de combinatie de ideale mogelijkheid haar eerste wereldtitel te veroveren. Verdoofd door pijnstillers maakte ze haar favorieten- rol waar. Kostelic won de wereldtitel in 2.41,63. Ze had 0,06 seconde voorsprong op de Oosten rijkse Nicole Hosp en 2,20 op de Zwitserse Marlies Oester. De Duitse titelverdedigster Martina Ertl werd zesde. Kostelic bewaart zwarte herinneringen aan Sankt Moritz. Vier jaar geleden scheurde ze in het luxueuze ski-oord tijdens de training voor de afdaling alle banden in haar rech terknie. Haar carrière stond op de tocht maar na een handjevol operaties, de laatste in 2001en een lange revalidatie was ze pre cies op tijd weer fit voor de Olympische Spe len in Salt Lake City. Daar werd ze de ko ningin van de sneeuw met drie keer goud (slalom, reuzenslalom en combinatie) en zil ver (Super-G). Een wereldtitel ontbrak nog op haar impo sante erelijst. In de aanloop naar het WK speelde evenwel de rechterknie weer op. Tien dagen voor aanvang blesseerde ze zich tijdens de training. De pijn verdween niet. Op de Super-G speelde ze geen rol, de afda ling liet ze uit voorzorg schietenOp de com binatie ging ze gisteren beroerd van start. Ze werd twaalfde op de afdaling en liep 0,67 seconde achterstand op de Zweedse Janette ITargin en 0,56 op de Oostenrijkse nieuwko mer Nicole Hosp op. Hargin skiede zichzelf uit de wedstrijd in de eerste manche van de slalom. Hosp, pas ne gentien, bood meer tegenstand. Ze hield na de eerste run 0,17 seconde over van haar voorsprong. In de tweede manche was Kos telic wederom de snelste, maar van een soe pele cadans was door de pijn geen sprake. Hosp deed als laatste starter een heldhafti ge poging de Kroatische vedette voor te blij - ven maar kwam op de streep een fractie (0,06 seconde) tekort. Voor Hermann Maier is het skiseizoen voor bij. De Oostenrijker gaat onder het mes. De chirurgen gaan de pin in zijn rechterbeen verwij deren die er tij dens de operatie na zijn zware motorongeluk werd ingezet. Maier werd op het WK tweede op de Super G en achtste op de afdaling. Op de reuzen slalom ziet hij af van deelname, omdat de vele bochten nog een te zw are belasting vor men voor het geopereerde been. ANP/RTR - RAIWIJK - Nee, hij kon zich uit! zo snel herinneren dat een speler hem ooit op hoge poten la;: fed gebeld met de vraag: 'Waar- um ben ik niet geselecteerd?' füiek Advocaat kreeg eind vori ge week dat telefoontje wel. Jlarc Overmars belde. „Ik vond teteigenlijk wel leuk, dat-ie dat fed. Positief", zei de bonds- (oachgisteren na de eerste trai- lingvan het Nederlands elftal. jrermars zag donderdag zijn ev eam niet terug op de lijst van 'f,; sratigspelers die Advocaat se- scteerde voor de vriendschap en dijkeinterland tegen Argenti- ié,morgen in Amsterdam. En ''Vï dashing de kleine aanvaller van Barcelona aan de lijn bij de bondscoach. Advocaat: „Hij sroeg niet waarom hij er niet bij sras.Hij vroeg naar zijn situatie, lijhadook naar de pers kunnen lappen, ik vond dit wel leuk. En ui kken hem natuurlijk ook al Ikheb hem een hele simpe- mededeling gedaan: ik had 7 penreden deze groep te wijzi- m.Hij blijft uiteraard kandi- Ik zei: 'Laat het maar Maar goed, het toont wel swat voor mannetje het is." b;zeggen ze in de voetballerij Overmars: het is een man- OETERMEER - Tafeltennis- irDanny Heister mist de inter- M in Karlsruhe tegen Duits- knd. De nummer vijf van de ilgelopen Europese Top-12 lijft thuis bij zijn zwangere 5: rauw, die op het punt van be- nllenstaat. londscoach Pieke Franssen k ést nu naar Duitsland af met r- hnko Keen, Daan Sliepen en iarry Wijers. De uitslag van de iterland tegen de oosterburen k bepaalt op welke plaats Oranje begint aan het Europees kampi- Ènschap voor landenteams in maart en april in het Italiaanse m Cormayeur. J Itanje moet winnen om als ze- ■s rade te worden geplaatst op A èttoernooi. ANP HEL-De langste zeilwedstrijd rade wereld gaat een compleet nieuwe koers varen. Bij de vol- i pnde Volvo Ocean Race, in 2005/2006, komen er nieuwe boten, een nieuwe route en een nieuw klassement. Door de la- gere kosten verwachten de or- ganisatoren meer deelnemers. bat werd gisteren in Kiel tijdens ra persconferentie bekendge- s naakt. aantal etappes bij de race i de wereld wordt geredu- f rard van negen tot ze ven en het ratal teamleden per schip gaat ra twaalf naar negen zeilers. J®enklassementen zoals in cle ïour de France bij het wielren- j®. moeten meer spanning brengen en de teams extra moti veren. De jachten zijn voortaan ®ger. in plaats van 18,25 me ter wordt nu 21,30 meter voor- [eschrevenHet aantal zeilen Aomt op twintig, in plaats van ;r mag een extra bemannings lid mee, bijvoorbeeld een team manager, een 'ster'-zeiler of een ®ale zeilexpert. Bovendien is ook plaats voor drie buiten landers: iemand uit het vak ra (bijvoorbeeld de eigenaar ra de boot), een journalist en ra afgevaardigde van sponsor 'Olvo. irÜj V's ook de startplaats in de pdellandse Zee, die de tradi tie start in Southampton De laatste tussenstop 8*006 is in Göteborg en de fi- zal in ieder geval in een ^'•zeehaven zijn. Welke pre- jes hangt af van welk land de erkste deelnemer in de ronde heeft. DPA netje. Nog niet zo lang geleden meldde hij zich op Schiphol voor een trip van Oranje, met een krantenartikel in de bin nenzak, op zoek naar de schrij ver van het verhaal. De verslag gever had Overmars neergezet als een hardloper zonder pas seerbeweging. Dat pikte Mare niet! Willem van Hanegem kreeg ooit een sms'je van Overmars, nadat de huidige assistent-bonds- coach op Canal+ nog eens een pleidooi had gehouden voor het 4-3-3-systeem, met een rechts- poot op rechts en een linkspoot op links - en niet zoals Van Gaal soms deed, door Zenden op rechts en Overmars op links te zetten. 'Eindelijk iemand die zegt wat er werkelijk gebeurt' sms-te Overmars. Je zou zeggen dat Advocaat bij het Nederlands elftal deze geta lenteerde hardloper (72 inter lands) nog wel kan gebruiken, maar de bondscoach is en blijft consequent en helder in zijn be leid. Zolang deze groep het ver trouwen niet beschaamt, wordt er niet gewisseld, tenzij er een hele goede reden is. Daarom werd Van der Vaart langzaam 'gebracht' en is Overmars dus voorlopig niet meer dan een kandidaat voor Oranje. Voor de interland tegen Argen tinië is Advocaat daarom ook niet van zins de weer helemaal fitte Van Bronckhorst meteen in te zetten als linksback. „Ik ben helemaal niet zo negatief over Zenden op die plaats. De combi natie met Davids bevalt me goed, ja, ook tegen Duitsland. De tegenstander moet zich er toch altijd op instellen als Zen den daar speelt." Hij zal dus vasthouden aan sys teem en elftal. Dat kan ook, omdat Stam (kuit) en Davids (hamstrings en geen overver moeidheid, zoals in Italië werd beweerd) zich gisteren met klei ne problemen meldden in Noordwijk, maar morgen inzet baar zijn. Dat kan van Van der Meijde (hoofdwond) niet gezegd worden. Wellicht dat de Ajacied ook vandaag de training aan zich voorbij moet laten gaan. Maar de vleugelaanvaller is geen basisspeler bij Advocaat. Ruud van Nistelrooij is datnor maal gesproken, wel. Hij zal echter niet meer dan 45 minuten spelen. Dit op verzoek van Uni ted-manager Ferguson, die Ad vocaat erover belde. GPD De Italiaanse doelman Dino Zoff plukt de bal voor de voeten van Jan Poortvliet (midden) weg tijdens de halve finale van het WK. Links Renato Zaccarelli. foto ANP Poortvliet, Brandts en Wildschut braken door op WK in Argentinië door Harry Arts AMSTERDAM - Het Nederlands elftal speelt morgen in Amsterdam de vriend schappelijke wedstrijd tegen Argenti nië. Een kwart eeuw geleden, op 25 juni 1978, stonden beide landen tegenover elkaar in de WK-finale. Van vriend schap was toen geen sprake. De toen malige jonge honden Jan Poortvliet, Ernie Brandts en Piet Wildschut blik ken terug op het toernooi. E igenlij k zag vooraf bij na niemand heil in het avontuur. Vier jaar eerder, in 1974, had het Nederlands elftal met sprankelend totaalvoetbal de wereld veroverd en net naast de wereldtitel ge grepen. Maar het team dat in het voor- jaar van 1978 naar het WK werd uitge zonden, leek zijn beste tijd te hebben gehad. Vooral omdat Johan Cruijff niet meer van de pai-tij was. Op de valreep haakte nog een aantal belangrijke spe lers af: Jan Peters, Hugo Hovenkamp, Johnny Dusbaba en Willem van Hane gem, die opstapte omdat bondscoach Ernst Happel hem geen vaste plaats wilde garanderen. Piet Wildschut, de twintigjarige verde diger van FC Twente, was een van de laatste spelers die Happel in zijn 22- koppige selectie opnam. De Oostenrij ker moest in de laatste weken voor het vertrek naar Zuid-Amerika nog meer vervangers zien te vinden. Happels as sistent Jan Zwartkruis, die Oranje door de kwalificatiewedstrijden had ge loodst, koos voor jonge spelers, met na me PSV'ers. De club uit Eindhoven was in de tweede helft van de jaren zeventig de traditionele grootmachten Ajax en Feyenoord voorbijgestreefd. De PSV- jonkies Ernie Brandts en Jan Poortvliet veroverden in de loop van het WK-toer- nooi veiTassend een basisplaats. „Ik had pas een halfjaar daarvoor mijn eerste interland gespeeld", vertelt Er nie Brandts, de toen 22-jarige mandek ker. Jan Poortvliet, ook 22, maakte pas twee weken voor het begin van het WK tegen Oostenrijk zijn debuut in Oranje. Hij verving AZ-verdediger Hoven- kamp. De Zeeuw was wel de eerste die tijdens het toernooi een plek in de hoofdmacht veroverde. Na een abomi nabele openingswedstrijd tegen Iran (3-0) paste Happel voor de wedstrijd te gen Peru zijn tactiek aan. Hij verruilde het 3-4-3 voor het meer behoudende 4- 4-2. Poortvliet werd linksback. Na de bloedeloze 0-0 volgde de bloedstollen de thriller tegen Schotland, waarin Ne- derland toch weer met drie aanvallers aantrad. Wildschut: „We verloren met 3-2, maar waren toch een ronde verder." Voor het duel met Oostenrijk moest de technische staf hevig gaan sleutelen. Neeskens, Rijsbergen en Suurbier had den aan de slag met de Schotten fikse blessures overgehouden. Op voor spraak van Zwartkruis gokte Happel op de jonge garde. Brandts: „Happel kwam op me af en bromde: 'Kennst du Krankl? Du spielst morgen gegen Krankl'. Happel was een man van wei nig woorden, maar wel een fenomeen. Hij dwong respect af, al was het maar vanwege het feit dat hij ook toen nog in staat was een colaflesje van de doellat te trappen." Feest Ook Poortvliet en Wildschut stonden die woensdag aan de aftrap. „Die dag draaide alles om", vertelt Poortvliet. „We hadden de mazzel dat we al heel vlug op voorspi-ong kwamen." Het was Brandts die zijn ploeg met een rake kopbal op het juiste spoor bracht. Wild schut: „Daarna begon het feest. We lie pen met 5-1 over Oostenrijk heen. En ook tegen Duitsland stonden we alle drie in de basis." „Dat was mijn wed strijd", glundert Poortvliet. „Ik speelde op het middenveld tegen de jonge Rum- menigge. Lekker tekeergaan, links en rechts wat sloopwerk verrichten, heer lijk. Duels met de Duitsers waren altijd al beladen, maar vier jaar na de verlo ren WK-finale natuurlijk helemaal. Zeker voor de jongens die er bij waren geweest." Brandts: „We kwamen twee keer achter. Eerst maakte Haan gelijk met die enorme pegel. Ik kan me dat schot nog helder voor de geest halen. De bal draaide niet, meestal het teken dat hij ideaal geraakt is. Maier had geen schijn van kans." Ernie Brandts bewaart speciale herin- neringen aan het duel met Italië in de halve finale. „Al vroeg in de wedstrijd probeerde ik een diepe bal op mijn te genstander Bettega met een sliding te onderscheppen. Ik was gewend aan Van Beveren. die altijd in zijn doel bleef. Schrijvers niet. De bal vloog het doel in en ik raakte Piet met mijn noppen vol op de knie. Hij moest uitvallen. Achter af heb ik wel eens gedacht dat dat ons misschien de titel heeft gekost." Na rust revancheerde Brandts zich door met een zondagsschot de gelijk maker te scoren, waarna Haan drie da gen na zijn granaat tegen de Duitsers opnieuw een voltreffer afvuurde. Vier dagen later, op zondag 25 juni 1978, maakte het Nederlands elftal zich op voor de finale. Brandts: „De sfeer in het stadion was beangstigend. De tach tigduizend toeschouwers maakten zo veel lawaai dat je elkaar op twintig me ter afstand al niet meer kon verstaan." De Nederlandse zenuwen werden kort voor de aftrap nog meer op de proef ge steld. Het begon er al mee dat de Argen tijnen veel later op het veld verschenen, waarna aanvoerder Pasarella zich bij scheidsrechter Gonella vervoegde om te protesteren tegen de polsmanchet van René van de Kerkhof. „Hij speelde al sinds het openingsduel met Iran met die bescherming, maar nu was het in eens te gevaarlijk", blikt Brandts terug. „Happel stuurde ons terug naar de kleedkamer. 'Dan spelen we toch niet', zei hij tegen de scheidsrechter." Voorzien van een schuimrubberen be schermingslaagje mocht de PSV'er alsnog aantreden. „Maar door dat inci dent waren we vreselij k opgefoktver telt Poortvliet. „Ik schopte mijn tegen stander Bertoni al in de eerste minuut onderuit. Daar krijg je tegenwoordig 26 rode kaaiden voor. Ik heb van mijn leven nooit meer zo hard gespeeld." „We hadden een waas voor ogen", vult Brandts aan. „Ik gaf die Pasarella een elleboog, ongelooflijk. En na afloop heb ik het shirt geruild met Luque. Zelfs na tien keer wassen zat het nog onder de bloedvlekken." Op de paal Nadat Kempes het thuisland voor de pauze aan de leiding had gebracht, bracht invaller Nanninga de partijen kort voor het verstrij ken van de regulie re speeltijd op gelijke hoogte. Brandts: „Op dat moment hadden we ze hele maal in de tang. Ze hadden grote pro blemen met onze pressing. Na de gelijk maker gaf Krol aan dat we weer wat verder terug moesten zakken. Achteraf misschien een verkeerde keus, al kre gen we in de slotfase nog goede kansen. Denk alleen maar aan die bal van Ren- senbrink op de paal. Als je de tv-beel- den terugziet, besef je pas goed hoe dicht je er bij bent geweest. Hoe anders je carrière had kunnen verlopen. Zo'n tweede plaats geeft toch een raar ge voel. Nog steeds. Het is nu bijna 25 jaar geleden, maar ik kan niet zeggen dat het slijt." Hoewel Nederland in de verlenging met 3-1 ten onderging, denkt Jan Poortvliet nog altijd met plezier terug aan het WK in Argentinië. „Natuurlijk was ik net als iedereen kapot toen we na afloop in de kleedkamer zaten. Maar als je alles hebt gegeven, kun je jezelf niets verwij ten. Bovendien houd ik mezelf voor dat er maar zestien Nederlanders zijn die ooit een WK-finale hebben gespeeld en dat ik er daar één van ben." GPD ATLANTA - Michael Jordan kan met een gerust hart afscheid nemen van de NBA, het Amerikaanse prof basketbal. De 39- jarige veteraan maakte in de jaarlijkse All Star Game twintig punten. Hij behaalde daarmee het door hem zo vurig gewen ste predikaat van All Star-scorer aller tijden. In dertien con frontaties tussen de supersterren van de Eastern en de Wes tern Conference scoorde 'Air Jordan' 262 keer. Daarmee verbeterde hij het oude record van Kareem Abdul-Jabbar, die 251 punten maakte in achttien All Star Games. De nu al le gendarische basketballer verloor overigens wel met het team van de Eastern Conference. Het duel in Atlanta was onge meen spannend. Twee verlengingen waren nodig om een win naar te bepalen. Het was uiteindelijk het sterrenteam van de Western Conferene dat met 155-145 won. RTR/AFP MUNCHEN - Lothar Matthaus ziet af van de donderdag ge plande rechtszaak tegen voormalig werkgever Bayern Mün- chen. Dat hebben beide partijen gisteren naar buiten ge bracht. Matthaus had de club aangeklaagd omdat hij nog 500.000 euro te goed zou hebben als gevolg van zijn afscheids- wedstrijd op 26 mei 2000. De totale opbrengst bedroeg vol gens Matthaus 2,5 miljoen euro en daarvan heeft hij nog maar 2 miljoen gezien. Matthaus probeert het geschil nu buiten de rechtszaal op te lossen, in persoonlijke gesprekken met offi cials van de club. DPA ZOETERMEER - Jonah Barrington keert terug bij de Squash Bond Nederland (SBN). De trainer gaat de Nederlandse man- nenploeg begeleiden tot en met het EK voor landenteams, dat begin mei in Engeland wordt gespeeld. Barrington was in de jaren negentig ook al bij de bond actief. Toen behaalde hij met de vrouwen goede resultaten. Barrington geldt als een topper in de internationale squashwereld. Als speler veroverde hij zes keer de wereldtitel. ANP LONDEN - Wereldrecordhouder op de 100 meter Tim Mont gomery doet niet mee aan de GP-indoorwedstrijd in Birming ham op 21 februari, omdat hij niet wil praten over zijn relatie met ex-trainer Charlie Francis. Montgomery en zijn vriendin, drievoudig olympisch kampioene Marion Jones, braken vori ge week met de Canadese trainer, nadat zij van sponsors en media kritiek hadden gekregen op hun pas begonnen samen werking. Francis is in Canada geschorst voor het leven, omdat Ben Johnson onder zijn hoede werd betrapt op het gebruik van anabole steroïden bij de olympische 100-meterfinale van Seoul in 1988. RTR WOERDEN - Bas Vos is aangesteld als algemeen interim-ma nager van de stichting waarin vanaf morgen alle topvolley- balactiviteiten worden ondergebracht. Vos was eind jaren '90 onder andere interim-directeur van sportkoepel NOCNSF. De nieuwe stichting is de opvolger van het failliet gegane TVN, dat kampte met een schuldenlast van 2,5 miljoen euro. De begroting van de nieuwe stichting - een naam moet nog worden verzonnen - bedraagt 1,2 miljoen euro. Toon van der Burgt wordt verantwoordelijk voor het technische beleid. De bondsraad van de NeVoBo keurde zaterdag het opstarten van de nieuwe organisatie goed. ANP van onze sportredactie KAAPSTAD - De Engelse cric ketbond (ECB) boycot uit vei ligheidsredenen de openings wedstrijd van Engeland op het WK in en tegen Zimbabwe. Dat beweerde de ICC, de internatio nale cricketraad, gisteren in Kaapstad aan de hand van een officiële verklaring van de ECB uit Londen. Engeland moet donderdag in Harare aantreden tegen Zimbabwe. In Londen ontkende woord voerder Walpole van de ECB vooralsnog de boycot. „We zijn nog niet zo ver", verklaarde hij. „We zijn nog in discussie met de ICC. We hebben niet gezegd dat we weigeren naar Zimbabwe te gaan. We hebben de ICC alleen nogmaals gevraagd de locatie te wijzigen op veiligheidsgron- den De Engelse cricketers zijn onderling sterk verdeeld, bleek tijdens een teamvergadering. „Spelers huilden", zei captain Nasser Hussain. „We weten niet wat we moeten doen." Engeland drong met Australië maandenlang bij de ICC aan op verplaatsing van de wedstrijden in Zimbabwe naar Zuid-Afrika. De lobby haalde niets uit. Daar op stapte de ECB naar de rech ter in Zuid-Afrika. Die zag ook geen reden voor een verhuizing van het duel. Moegabe Gisteren verklaarde de ICC een brief van de ECB ontvangen te hebben waarin de Engelse bond de nationale ploeg terugtrok voor de openingswedstrijd in Harare. In de eerste plaats om dat de veiligheid van de spelers gevaar loopt. Daarnaast omdat de ECB absoluut weigert elke vorm van geloofwaardigheid te verstrekken aan het beleid van president Moegabe, die het land in een humanitaire crisis met grote armoede en hongersnood heeft gestort. De Engelse bond kan in dat ge val represailles verwachten. De ICC zal Zimbabwe reglementair uitroepen tot winnaar. De Ne derlandse ploeg conformeert zich voorlopig wel aan het standpunt van de ICC en zal op 28 februari in Harare tegen Zimbabwe spelen. Minister De Hoop Scheffer van Buitenland se Zaken en staatssecretaris Ross van Spoil; lieten gisteren in een antwoord op Kamervragen blijken dat zij de Nederlandse cricketbond (KNCB) hebben gewezen op de ernstige humani taire en politieke situatie in Zimbabwe. De KNCB stelt dat Nederland speelt in Harare, of de ICC moet anders beslissen. Twee vooraanstaande Zimbab waanse cricketers uitten giste ren onverwacht felle kritiek op de regering van president Mu gabe. Slagman Andy Flower en bowler Henry Olonga, twee sporthelden in hun land, droe gen tijdens het WK-duel met Namibië een zwarte armband. „We rouwen om de dood van de democratie in ons geliefde land", luidde de gezamenlijke verklaring van beide spelers. Flower wordt beschouwd als de beste cricketer van Zimbabwe Olonga was de eerste zwarte speler in het nationale team. De twee hekelden de regering van Mugabe. „De rouwband is een stil protest tegen het schenden van de mensenrechten." Openingsbatman Craig Wishart sloeg gisteren voor Zimbabwe 172 runs bijeen uit 149 ballen. Wishart bracht de bal tegen Na mibië 21 keer het veld uit: drie keerdoor de lucht voorzes runs, achttien keer over de grond voor vier runs. Met zijn score naderde hij het wereldrecord in een- daagswedstrijden tot op 22 runs. Dat staat op 194 op naam van Saeed Anwar uit Pakistan. Wishart had een fors aandeel in de overwinning van Zimbawe op Namibië in poule A, de groep met Nederland. Zimbabwe scoorde in 50 overs 340 runs voor het verlies van 2 wickets. Grant Flower bleef 78 not out Namibië kwam nooit in de buurt van het totaal van Zim babwe. Bij een score van 104 voor het verlies van 5 wickets werd het duel wegens regen ge staakt. Zimbabwe werd tot win naaruitgeroepen. In groep B opende Sri Lanka, de wereldkampioen van 1996, het WK met een zege met 47 runs op Nieuw-Zeeland. Sri Lanka scoorde 272 runs voor 7 met for se bijdragen van Jayasuria (120) en Tillakaratne (81 not out). Nieuw-Zeeland werd nog ge vaarlijk door Scott Styris, die 141 runs maakte. Op 225 was de ploeg evenwel all out. Zuid-Afrika verloor zondag avond het openingsduel in groep B met slechts drie runs verschil van West-Indië, dat de overwinning dankte aan een formidabel optreden van bats man Brian Lara. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17