Irak-crisis treft Airpack Ware stormloop op open dag tunnel Goese ondernemers wel eens met komst containerterminal Kokkelvisserij wijt Sluiting asielzoekershotel heeft inkomensverlies aan nauwelijks gevolgen voor Sluiskil procedurevandalisme Vrouwen met aangehouden Goes maakt geen verschil in vergunningen voor parkeren Mestboer uit Graauw krijgt boete Parkeerbon door computerstoring Aanhouding wegens geweld in huis Overleg over Kruiningen-Yerseke Meer dan 80.000 occasions vind je op Zierikzeese compressorenproducent draait op halve kracht (üi) AutoTrack.nl fen onze regioredactie GRONINGEN - 'Procedurevan- dalisme', noemt de producen tenorganisatie Kokkel visserij, de niet aflatende juridische strijd van natuurorganisaties tegen de kokkelvisserij in de Waddenzee. Pe producentenorganisatie wil paarom twaalf natuurorganisa ties aansprakelijk stellen voor |e tegenvallende resultaten van net afgelopen jaar De Nederlandse kokkelvissers nebben een dramatisch jaar achter de rug. Ze haalden op ba sis van een voorlopige vangst- softdrugs TCRNEUZEN- Twee Bel gische vrouwen zijn gis termiddag in Temeuzen aangehouden wegens be zit vaneen kleine hoeveel heid softdrugs. Het duo, 19 en 22 jaar, weiden op de Guido Ge- zellestraatj aangehouden, de drugs moesten de vrouwen inleveren. Met een dagvaarding op zak zijn ze huiswaarts gezon- GOES - De gemeente Goes wil V en verschil maken tussen par- keervergunningen voor bedrij- ven en particulieren. Daarom •7 verandert ze het parkeerbeleid 7 niet De werkgroep Bevvoners- P belangen Goes-West had daar- om gevraagd. rii De bewoners van Goes -West, öie net als de bewoners van de ',re wijken in en rond de bm- tad een parkeervergunning len kopen, hebben last van Peren van werknemers van ij ven in de binnenstad en in het Marconigebied. De werk- groep heeft gesuggereerd om de 7 bedrijfsvei-gunningen slechts te verstrekken voor de algemene 7 parkeerterreinen. n fc een brief aan de werkgroep jegt het college uit dat dat niet 7 kan In de woonwijken is geko- 7 zen voor gemengd parkeren. Op veel plaatsen moet je geld in de parkeermeter gooien als je niet beschikt over een vergunning i die voor dat gebied geldt. Ook in Goes-West is een aantal j. specifieke vergunningenpar- keerplaatsen aangewezen. De algemene parkeerplaatsen, waarnaar Goes-West de werk te nemers van bedrijven wil ver- wijzen, zijn allemaal aangewe- p zen voor vergunninghouders uit het centrum. s In het centrum zelf zijn name- 7 lijk nauwelijks vergunningen- 7 plaatsen beschikbaar. Doordat de algemene parkeerplaatsen dikwijls vol zijn, vindt er een overloop plaats naar alle andere ar zones. Lopen 7 De werknemers van bedrijven in de binnenstad lopen liever 7 een eindje verder dan dat ze ge- dui'ig rondjes moeten rijden om een plaatsje te vinden, j Dat er direct in het centrum zo weinig vergunninghouders plaatsen zijn, komt doordat bij voorbeeld cle Grote Markt, de Öostwal en het Kerkplein be- doeld zijn voor bezoekers van het centrum en niet voor lang- T parkeerders. h De gemeente wil, behalve in de B verschillende zones, geen on- r 'derscheid maken in vergunnin- gen. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Graauw be klaagde zich gisteren in Middelburg dat hij tot twee keer toe nul op het rekest kreeg toen hij bij de gemeente Hulst een be roep deed op de gedoogregeling voor de opslag van dierlijke meststoffen zonder vergunning. Voor twee overtredingen van de mestopslag, op 11 juni vorig jaar en 11 september 2001, kreeg de verdachte een boete van 400 euro opgelegd. Econo misch politierechter J. Begheyn had wel begrip voor het standpunt van de man, maar bleef er bij dat de milieux-egels moeten worden nageleefd. De mestboer zei namens het gros van de akkerbouwers te spreken en niet gelukkig te zijn met de gedoogregeling van de gemeente Hulst, waarin is opgenomen dat de mest binnen 24 uur moet zijn afgedekt. „Dat blijft in de praktijk moeilijk uit voerbaar". zei hij gisteren. De verdachte gaf aan de mestpro blematiek eerder met-de gemeente te hebben besproken. „U kunt mij veroordelen, maar de problemen blijven," VLISSINGEN - Door een techniekfout hebben zo'n 35 Vlis- singers begin dit jaar geen oproep van de parkeerpolitie ge kregen om hun parkeervergunning te verlengen. Een aantal van hen heeft daardoor te laat zijn nieuwe vergunning ge kocht en vond vorige week een bon van 40 euro achter de rui tenwissers. „We verscheuren de bonnen", reageert W. Alewijnse, coördi nator parkeerbeheer van de gemeente Vlissingen. „De fout ligt bij ons en is veroorzaakt door een soort computerstoring. De postcodes werden niet goed gelezen." Sinds 1993 krijgen zo'n tweeduizend Vlissingers voortijdig bericht dat ze een nieuwe vergunning moeten aanschaffen Op 1 februari ging de nieuwe termijn in voor de zone waartoe de Coosje Buskenstraat hoort. „Bewoners van die straat heb ben intussen gereageerd dat er iets mis is gegaan met de ver spreiding", zegt Alewijnse. „Als ze de bekeuring brengen, verscheuren we die.Voor de volgende twee zones verloopt de vergunning op 15 april en, in het Arsenaalgebied op 15 mei. MIDDELBURG - Een 41-jarige Vlissinger is gisterochtend rond kwart voor zes in een woning aan de Haringvlietstraat in Middelburg aangehouden. De man had ruzie met de bewoon ster van het huis. Hierbij werd de vrouw enkele malen op het hoofd geslagen. Buren hoorden het gegil van de vrouw en alarmeerden de politie. De man is aangehouden, de vrouw heeft aangifte van mishandeling gedaan. KRUININGEN - NS Reizigers overlegt in april met het Lan delijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer (Lo- cov) over de toekomst van het station Kruiningen-Yerseke. Het spoorwegbedrijf wil het Locov voorstellen geen Interci ty's meer te laten stoppen op het station, omdat er te weinig reizigers in- en uitstappen als het veer Kruiningen-Perkpol- der verdwijnt.,We scheppen een precedent van hier tot Tokio als wij Kruiningen-Yerseke een Intercity-station laten", al dus woordvoerder S. Hoen van NS Reizigers, regio zuid. „Op veel andere stations die alleen door stoptreinen worden aan gedaan, hebben we meer klanten." In de planning van NS Rei zigers verliest Kruiningen-Yerseke de Intercity-status met de nieuwe dienstregeling die eind dit jaar ingaat. Een plaatselijk actiecomité verzet zich hiertegen, daarin gesteund door de gemeente Reimerswaal, het onderzoeksinstituut NIOO en aardappel-productenfabriekLamb-Weston/Meijer. door Mieke van der Jaqt GOES - Het Ondernemers Con tact Goes (OCG) dat zo'n twee honderd Goese bedrijven ver enigt, is het helemaal niet eens met het standpunt van de ge meente Goes ten opzichte van de Westerschelde Container Ter minal (WCT). De gemeente heeft zich tegen de aanleg van die terminal in het Sloegebied gekeerd, omdat de gevolgen ervan, met name een grote toename van het weg- en railverkeer door en langs de stad, onvoldoende worden weg genomen. Het OCG heeft het ge meentebestuur in een brief ge vraagd het oordeel een beetje te nuanceren en breder te trekken. Voor Zeeland is een dergelijke investering immers goed, oor deelt het OCG. Het ondememerscontact heeft wel begrip voor de houding van de gemeente, die immers sterke politieke signalen wil afgeven maar wijst erop dat niemand voor de lange termijn kan over zien wat de voor- en nadelen van de WCT zullen zijn. Met name op de visie van het Goese ge meentebestuur heeft het OCG kritiek. Volgens het OCG past de WCT juist in allerlei, ook door de ge meente Goes onderschreven, provinciale visies. Bijvoorbeeld de opvatting dat uitbreiding van werkgelegenheid in Zee land welkom en zelfs hard nodig is en dat investeringen moeten plaatsvinden rond de bestaande havens en rond de vier steden. Weliswaar moet een afweging worden gemaakt tussen econo mische belangen en eventuele milieubelasting in de ruimste zin van het woord, maar de OCG heeft begrepen dat de WCT niet buiten de contouren van het Sloegebied gaat. Het Streek plan blijft van kracht en de voorgestelde infrastructurele veranderingen, komen neer op verbeteringen. De Sloeweg wordt immers verdubbeld en de Sloelijn zal worden verlegd. Daarnaast verwacht het OCG innovatieve investeringen, niet zozeer van de WCT zelf, maar wel daaromheen. Daardoor zou weieens een hoogwaardige ar- beidsvraag kunnen worden ge creëerd, wat weer kansen biedt voor een Zeeuwse Universiteit. Eigen kweek Zeeuwse hbo'ers en goed opgeleide werkers van elders zullen bovendien het wel standsniveau van Zeeland kun nen opkrikken. Vergrijsd In een ontwikkeling van Zee land als de Floriade van Neder land, ziet het OCG helemaal niets. De ondernemers zien een doemscenario: een welgestelde, maar ook sterk vergrijsde be volking, afkalvend onderwijs en afnemende investeringen. Goes krijgt er van de OCG een beetje de schuld van dat het imago van Zeeland door een gebrek aan eensgezindheid ge schaad is. De ondernemers dri n- gen er dan ook op aan het stand punt enigszins te nuanceren maar hopen wel dat de gevolgen van verkeersoverlast tot een ac ceptabel niveau kunnen worden teruggedrongen. Advertentie dinsdag 11 februari 2003 Mensen in rolstoel zijn toch welkom door Wout Bareman TERNEUZEN - Het loopt storm voor de open dag van de Westerscheldetun- nel. Op zaterdag 8 maart - een week voor de officiële opening van de tun nel door koningin Beatrix - krijgt de bevolking de gelegenheid de tunnel van dichtbij le bekijken. De NV Wes- terscheldetunnel kan die dag maxi maal 12.500 mensen ontvangen. Maandag waren er al 5500 aanmel dingen ontvangen en toen moesten de aanvragen van afgelopen weekeinde nog worden verwerkt. Woordvoerder Jan van Gorp van de NV Westerscheldetunnel rekent op een twee- of drievoud van de eerste 5500 inschrijvers. En dat bezorgt de tunnelexploitant een probleem: een tweede open dag zit er niet in, simpel weg omdat tunnelbouwer Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMW de laatste week nog nodig heeft om de afbouw van de tunnel af te ronden. Van Gorp: „Het is echt wie het eerst komt, die het eerst maalt en ik ben bang dat we uiteindelijk een flinke groep mensen zullen moeten teleur stellen. Niet alleen hebben duizenden mensen de bon in de huis- aan huis bladen ingestuurd, we krijgen ook ontzettend veel telefoontjes." Toer De 'uitverkorenen' krijgen een feeste lijk kennismakingsprogramma voor geschoteld, inclusief een technische uitleg in beide tunnelinritten en een informatieve tunneltoer per bus. Wie op 8 maart mag komen, krijgt binnen kort een bevestiging in de bus met een officiële uitnodiging, een parkeer- kaart en ander informatiemateriaal. Ook 'rolstoelers' zijn op de open dag welkom. Daarover was afgelopen weekeinde verwarring ontstaan, na dat rolstoelgebi-uiker Franklin van Waesberghe uit Koewacht van de in formatiedesk van de tunnel te horen had gekregen dat een speciale behan deling 'te duur' zou zijn. Van Waesberghe kaartte de zaak di rect aan bij voorzitter Fini de Paauw van de Algemene Nederlandse Ge handicapten Organisatie. De Paauw, eerder nauw betrokken bij de ontwikkeling van een verplaatsba re aluminium 'oprijplank' waarmee gehandicapten zonder al te veel pro blemen de vluchtroute via de 26 dwarsverbindingen kunnen inrijden, toonde zich gisteren tevreden over de oplossing, die uiteindelijk is gevon den. Busjes Rolstoelers, die mogelijkheden zien eventueel met een begeleider naar de open dag te komen, kunnen gebruik maken van het normale busvervoer. Voor gehandicapten, die helemaal af hankelijk zijn van hun rolstoel, wor den speciale busjes voor gehandicap- tenvervoer ingezet. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Piet Warnar, di recteur van compressorenpro ducent Airpack in Zierikzee, windt er geen doekjes om. Als het oorlog wordt in Irak, en dat wordt het, zullen de jaarcon tracten van nieuwe werknemers niet verlengd worden. Een nieuwe officemanager is in middels gevonden maar voor de salesmanager wordt zaterdag opnieuw geadverteerd. Airpack ontwerpt en produceert com pressoren voor de olie- en gasin- dustrie, onder meer in het Mid den-Oosten. Twee orders heeft Warnar al op geschort. Deze betreffen com pressorsystemen voor Irak, orders waarvoor de Verenigde Naties toestemming hebben ge geven. Maar vooralsnog blijven ze in de orderportefeuille zitten. ,Wij krijgen pas betaald na ver scheping van de compressoren", legt Warnar uit. „Maar er is straks echt geen scheepvaart maatschappij te vinden die die kant op wil." Dalletje Nu al ondervindt hij problemen met een compressorsysteem dat klaar staat voor Abadan in Iran; hij heeft nog geen verscheper weten te vinden die de compres sor daar heen wil varen. Ook het werk is even wat minder, een dalletje noemt hij het zelf. Van de twintig uitzendkrachten die normaal in de werkplaats rond lopen, zijn er nog twee over en binnenkort is dat er nog maar een. „We zijn al een week of twee, drie voor de helft dicht, maar dat heb ik wel zien aankomen", zegt de directeur. „Eigenlijk wilde ik de mensen nu aan het werk houden door het huur pand dat ik in 2001 heb aange kocht, te laten verbouwen. Maar helaas heb ik daarvoor de gemeentelijke vergunning nog niet binnen." Mocht de Iraanse order echt niet verscheept kunnen worden, dan gaat Warnar in het huurpand verder zonder verbouwing. De opdrachten voor compressoren Directeur Piet Warnar van Airpack in Zierikzee. voor Maleisië en China gaan ge woon door en Warnar is redelijk optimistisch over de vooruit zichten van zijn onderneming. Hij ziet de beperkingen door een eventuele oorlog vooral als een logistiek probleem omdat hij z'n compressorsystemen niet op de juiste plaats krijgt. „Met de Golfoorlog hebben we met hetzelfde bijltje gehakt. Uiteindelijk hebben we de com pressoren in delen in vrachtau to's via Turkije vervoerd. Dat kan nu ook een oplossing zijn." Voor de directeur van Airpack is de vraag niet óf er oorlog komt maar wanneer. „Het is een kwestie van tijd en zoals ik het inschat, begint die oorlog nog voor het eind van februari. Er zijn collega's uit dat gebied die er eigenlijk vanuit gingen dat het deze week al raak zou zijn." Momenteel zitten er twee werk nemers van Airpack in Iran en zelf denkt hij er overeen week of twee te zitten. Daar heeft hij geen moeite mee. „Ik verwacht dat het een snelle, beperkte oor foto Marijke Folkertsma log wordt, te vergelijken met Afghanistan. Ik snap overigens niet waarom die inspecties zijn ingesteld. Die landen hebben zelf de wapens en het mosterd gas geleverd. Ze moeten precies weten hoeveel er naar Irak is ge gaan. En vinden doe je ze echt niet. Daarvoor is het gebied te ontoegankeli j k. HPAnfi/fl ii Aim n rS o i rm a door René Hoonhorst vergunning slechts 1830 ton kokkelvlees van de zeebodem. De branche moet ongeveer 3000 ton binnenhalen om geen verlies te draaien. Een deel van dit omzetverlies wijt de branche aan twaalf na tuurorganisaties die met allerlei bezwaarprocedures de vangst periode in het najaar met zeker drie maanden hebben bekort. „Het moet niet mogelijk zijn dat een groep die aan alle strenge richtlijnen voldoet, wordt ver boden haar werk te verrichten", stelt secretaris J. Holstein Actiegroep De zogenoemde „procedure vandalen" zijn onder andere Milieufederatie Groningen, Avifauna Groningen en de ac tiegroep Wilde Kokkels. De in komstenderving zou in de mil joenen euro's lopen. In Nederland zijn ruim driehon derd mensen werkzaam in de kokkel visserij. De producentenorganisatie moet echter nog zeker enkele maanden geduld hebben, voor dat ze de schadeclaim daadwer kelijk kan indienen. „Zolang we onze definitieve vergunning over vorig jaar nog niet hebben, kunnen we ook geen schade claim voor gederfde inkomsten indienen", legt secretaris Hol stein uit. De Raad van State wacht voor een definitieve visvergunning nog een uitspraak van het Euro pese Hof van Justitie af. TERNEUZEN - Mocht de aan vullende opvang (AVO) voor asielzoekers in Hotel Sluiskil deze zomer sluiten, dan is er weinig vrees voor personele problemen op de basisscholen in Sluiskil. Het nieuwe schooljaar moet dan nog beginnen en even tueel overtollige leerkrachten zullen zonder veel moeite elders een baan vinden, verwacht de Terneuzense wethouder J. Luijcks. De wethouder wil niet op de za ken vooruitlopen. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) komt vandaag pas met het nieuws over precieze slui tingsdata naar buiten. Vorig na- j aar meldde het COA nog dat het centrum in Sluiskil tot februari 2005 open zou blijven. Specula ties over een eerdere sluitings datum werden toen angstvallig vermeden, ondanks aandringen van toenmalige kandidaats raadsleden. Na berichten over vervroegde sluiting van tiental len asielzoekerscentra is de kans groot dat ook Hotel Sluiskil eerder dicht gaat, er kent Luijcks. „Maar wij hebben nog geen offi ciële datum te horen gekregen. Het is ook niet direct een zaak van de gemeente. Dat laat on verlet dat wij natuurlijk wel graag weten wat er in de toe komst gaat gebeuren. Zodra het COA uitsluitsel geeft over de toekomstplannen, zullen we contact opnemen met de dorps- Vorig jaar werd er nog een open dag gehouden in het asielzoekerscentrum in Sluiskil. foto Peter Nicolai raad. Wat er gaat gebeuren met Hotel Sluiskil is in de eerste plaats een zaak voor de ei genaar/exploitant. Maar ook met hem nemen we contact op om te vernemen wat hij met het pand wil gaan doen", betoogt Luijcks. Eigenaar Lomans liet vorige week weten nog geen concrete plannen op tafel te hebben. Vorig najaar zei hij ech ter al te denken aan sloop van het hotel ten faveure van een aantal nieuwbouwwoningen. Werkgelegenheid De wethouder wist gisteren niet; hoeveel kinderen van asielzoe kers de drie Sluiskilse basis scholen bezoeken. „Maar de schoolgaande kinderen zijn destijds wel over de drie scholen verdeeld. Of er direct gevolgen voor de werkgelegenheid zijn, weet ik niet direct. Maar als het centrum inderdaad in augustus dichtgaat, moet het niet zo moeilijk zijn voor leerkrachten om voor het nieuwe schooljaar elders vervangende werkgele genheid te vinden", verwacht de oud-directeur van de Terneu zense basisschool De Geule. S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13