Anti-rookbehandeling faalt Straatarm en altijd bezig met de kunst PZC Uitvoering van cultuurbeleid gaat langzaam Paddestoelen smullen eiken alsnog kapot Lasermethode kunst cultuur lezers schrijven Duiven Vossenjacht Vaartocht ii verboden water bebo« door Eugène Verstraeten SINT-JANSTEEN - De zeven Amerikaanse eiken aan de Wil- helminastraat in Sint-Jansteen, die een jaar of tien geleden ont snapten aan de kettingzaag, zijn alsnog ten dode opgeschreven. De bomen worden langzaam maar zeker opgepeuzeld door een familie honingzwammen. Paddestoelenkenner L. Noens voorspelt dat in het ledenblad van natuurbeschermingsver eniging de Steltkluut. Bij de aanleg van een fietspad langs de Wilhelminastraat be sloot de gemeente destijds de bomen de kettingzaag te bespa ren; het fietspad werd er met een slinger omheen gelegd. Noens schetst dat de leefomstandighe den van de bomen verre van ide aal zijn. „Ze worden aan de rechtse kant bedreigd door de giftige dampen van voorbijra- zende auto's en aan de linkse kant van brommers. Grasmaai ers. blikjes werpende scholieren en kakkende honden aan de voet. Ze worden ook bedreigd door uitdroging door de inslui ting aan beide zijden met asfalt en wat te denken van pekel in de winter", aldus Noens. „Toch hebben deze bomen een aantal partners, schimmels, gevonden om onder deze barre omstan digheden te overleven." Wortels Noens heeft een hele serie pad destoelen gesignaleerd die in de directe omgeving van de bomen zijn opgeschoten. De meesten leven in goede wisselwerking met het rijtje bomen. Maar ex- woekert ook een soort die min der vredelievend is, namelijk de honingzwam. „En deze staat hier niet om het gi-as op te eten, maar hier zitten nog van de bo men afgekapte en beschadigde wortels in de grond", weet Noens. „Deze honingzwam- menfamilie zal de voor de ket tingzaag gespaarde bomen op eten." De inspanningen van de gemeente lijken dus voor niets geweest. „Van de ene kant heeft het eigenlijk geen zin om op de ze manier de bomen te spai-en", vindt Noens, „en van de andere kant is het leuk geprobeerd." door Emile Calon Hans Dekker en Hennie Humer ro ken weer volop. Metty Staal daar entegen slaagt er nog steeds in de shag- buil dicht te laten. Weliswaar met moeite, zo geeft zo ruimhartig toe. Maar voorlopig houdt ze nog stand. Alledrie werken ze bij het Goese bedrijf Schelde International. Directeur Dekker bood eind vorig jaar alle rokers in het bedrijf, alsmede de rokende partners, een gratis laserbehandeling aan om ze zo te hel pen bij het beëindigen van hun versla ving. Roken was tot dat moment niet echt een probleem bij de Schelde. Samen losten we het op, herhaalt Humer de ki-eet van de tabaksindustrie. En dat lukte vol gens het drietal redelijk goed. Zo mocht er in de ene i-uimte wel gei'ookt worden en de andere niet. Desondanks vond Dekker dal het bedrijf iets moest doen om het roken tijdens de werkuren te verminderen. Roken is immers onge zond en ongewild meeroken is dat ook. Door passief roken sterven per jaar in Nederland zo'n tweehondei'd mensen aan longkanker, zo blijkt uit cijfers van het Nedei'lands Kanker Instituut. Arbodiensten raadden de directeur ook aan om iets tegen het roken op de werk plek te doen. Die gezondheidsinstellin gen vinden dat de werkplek rookvrij hoort te zijn. Ze mei-ken dat in de prak tijk het vaak niet lukt om 'het samen op te lossen', aldus J. Hordijk van de Arbo- Unie in Goes. Vriendelijke verzoeken om het roken te minderen worden óf ge negeerd óf zijn na een dag al vei-geten. Uit vrees om betiteld te worden als 'zeur', 'kankei-pit' of nog erger wordt het verzoek om nu toch eindelijk eens wat minder te roken maar niet her haald. De overlast blijft echter, maar wordt voor lief genomen om de sfeer niet te verpesten. Partners Dekker, zelf ook een stevige roker, vond het niet nodig zijn bedrijf rookvi-ij te verklaren. Een collectieve behandeling zag hij wel als de oplossing voor het rookprobleem in het bedrijf met iets meer dan honderd medewerkers. Van de deilig rokers meldden zich 22 aan voor de behandeling. Ook een fiks aan tal ï-okende partners besloot te profite- i-en van het aanbod. Staal weet het nog goed. Die ochtend, begin december, rookte ze thuis haar laatste sigaret. Humer had niet zo'n ri tueel. Ze bleef gewoon roken tot enkele minuten voor de behandeling. Die be- Bedrijven zijn vanaf 1 januari 2004 verplicht ervoor te zorgen dat hun werknemers geen hinder ondervinden van rokers. foto Dirk-Jan Gjeltema handeling zelf nam niet zoveel tijd in beslag. Met een soort trillende vulpen werd de oorschelp bewerkt. „Je moet het zien als acupunctuur zonder naal den", aldus Staal. Alledrie hadden ze na de behandeling absoluut geen zin in een sigaret. De ver slavende aantrekkingskracht van nico tine was verdwenen. Niet voor lang, al dus Dekker. Want de volgende middag, zo weet hij nog goed, begon de eerste van de 'cursisten' weer te roken. En ver volgens vielen ze, de een na de ander, als kegels op een bowlingbaan om. Van de 22 roken er nu weer twintig. Dekker is teleurgesteld over het per centage dat nu weer i-ookt. Er was hem van tevoren verzekerd dat na een laser behandeling zo'n zestig procent stopt met roken. Het nicotinegebrek was vol gens Humer absoluut niet bevordexiijk voor haar relatie. „We stopten met lief doen." Ze was heel lichtgeraakt en er werd thuis veel gesnauwdWat doen we kattig, merkte haar partner op en smeekte haar bijna om maar weer een sigai-et op te steken. Ze beseft nu dat stoppen met roken in het geheel niet eenvoudig is. „Het is een gevecht voor de rest van het leven." En ze weet ook dat je daar een heel goede motivatie voor moet hebben. Dat beseftDekker ook. Over vier maan den krijgen de medewerkers die nu weer roken een hei-kansing. Dan kun nen ze opnieuw een lasei-behandeling ondei-gaan. Ook begint het bedrijf zeel- binnenkort met een eigen fitnessclub. Dat is volgens hem een andere manier, en misschien wel een betere, om te stop pen met roken: „Veel sporten, dat werkt." Het instellen van een i-ookverbod bij het bedrijf is voorlopig nog niet aan de orde. Als er eind dit jaar echter nog steeds rokers bij Schelde International werken krijgen die het wel moeilijk. Per 1 januari 2004 zijn werkgevers bij wet verplicht om ervoor te zorgen dat hun werknemei-s geen hinder of overlast van roken en rokers ondervinden. Nu is het zo dat zeventig tot tachtig procent van de grotere Zeeuwse bedrijven al zo'n beleid voei-t, weet verzuimconsu- lent J. Hordijk van de ArboUnie. Ver volgens merkt hij op dat een rookver bod op de werkplek wat hem betreft zo snel mogelijk woi-dt ingevoerd. Want roken is gewoon schadelijk. Elke dag overlijden in Nederland 65 mensen aan de gevolgen van roken. Een deel van hen omdat werkgevers al vele jaren het gezondheidsrisico van roken op de werkplek niet wensen te onder kennen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse galerie Hannelore Meijaard vraagt in de nieuwe expositie aandacht voor het werk dat een aantal Zeeuwse schilders in het midden van de vorige eeuw heeft gemaakt. Centraal staan Wim Jurcka en Dirk Koets. Zij waren vrienden, een goede re den dus om hun werk in een ten toonstelling te combineren. Omdat ook biografische lijntjes bestaan met Hans Verhagen, Piet Wondergem en Bram Pihl zijn de enkele schilderijen van hun hand op deze expositie ook op hun plaats. Het citaat van William Rothui zen is veelzeggend: „Op zijn fiets reed hij maart 1956 over Middelburg naar Veere om er zijn vriend, de kunstschilder Dirk Koets op te zoeken. Hij bel de en morrelde aan de deur van het kleine huis aan het kerk pleintje, maar Koets deed niet open. Jurcka hoorde de hond janken en drong naar binnen. Koets zat dood in zijn stoel, al drie dagen naar later bleek. Jurcka reed somber terug naar Vlissingen en thuis tekende hij Koets zoals hij daar in die stoel zat." In een boekje dat in 1982 werd uitgegeven bij Uitgeverij Kala- miteit in Dokkum heeft Rothui zen zijn herinneringen aan Jurcka opgetekend. Uitvoerig staat hij daarin stil bij de vriendschap tussen de Vlissing se kunstenaar en de destijds in Veere woonachtige Koets, door de burgemeester bij zijn begra fenis aangeduid als de Zeeuwse Vincent van Gogh. „Twee op merkelijke figuren. Jurcka zo als we hem sinds enkele jaren kenden: een slanke man met lang achterovergekamd grijs haar, grijze snor en grijze sik, bril met donker montuur, meestal in zijn lichtbruine rib fluwelen jasje met centuur en rits, altijd met wit boord en stropdas en altijd rokend van een of ander karig merk waar van de naam niet is blijven han gen. Iets Gold Spur-achtigs. En de forse Koets in een dikke win- terjas met een touw om zijn mid del een bleke snor en sik en naar binnen gekeei'de lichte ogen on der de klep van zijn pet. Bevlogen Ze voldoen geheel aan het ro mantische beeld van de kunste- naai". Een zonderling, liefst zon der geld, maar wel bevlogen. Over Jurcka schrijft Rothuizen letterlijk. „Voor ons was hij pre cies wat hij zelf wilde zijn: de echte kunstenaar, straatarm en altijd bezig met de kunst en het kunstenaarschap." Bij galerie Hannelore Meijaard is vast te stellen wat dat zoal opleverde. Van Jurcka zijn twaalf werken te zien, van Koets zes schilderij en. Tussen de schilderijen van Koets hangt één schilderij van Jurcka, twee naakte vrouwelij ke figuren die dansend om el kaar heen draaien. De uitbeel ding is niet geheel realistisch, de nadruk ligt op de vloeiende lij nen waarmee hun lichaam is weergegeven. Schetsen De overige werken zijn tekenin gen of snel in verf opgezette schetsen. Zonder ophouden werkte Jurcka aan een almaar uitdijende documentaire van zijn directe omgeving. Rothui zen: „Jurcka heeft ontzettend veel gemaakt, kisten vol. Overal zat hij te tekenen. Als we hotel café-restaurant Britannia be zochten, een gelegenheid die in Vlissingen voor chic doorging, dan was het vrijwel zeker dat we Jurcka aan een tafeltje zouden treffen, bij een leeg koffiekopje onverstooi'baar schetsen ma kend van de gasten of van de le den van het strijkje." Een aantal schetsen van dit mondaine Vlis singen, zoals zich dat uitte in Britannia, of op een wat ordi- nairdere manier in nachtclub Victoria (de Vic)is te zien in ga lerie Hannelore Meijaard. Het contrast met de veel tradio- nelere kunst van Koets is groot. Hij schilderde stillevens, een in laag bij Veere en Zeeuwen uit zijn omgeving, in een mix van impressionisme en realisme die inderdaad enigszins aan Van Gogh doet denken. Aardig is dat op een van de Bi'itannia-pren- ten van Jurcka ook Hans Verha gen zou staan, de dichter/schil der met wie Rothuizen regel matig optrok. Het is daarom passend dat bij Hannelore Meij aard drie schilderijen van Ver hagen hangen, al zijn ze van veel recenter datum (jaren negentig) dan het overige werk. Opval lend zijn ook werken van Vlis- singer Bram Pihl (donkere sil houetten van schepen tegen een onweerslucht) en diens leraar Piet Wondergem (een klassiek stilleven). Zo biedt een exposi tie een interessant kijkje op het Walcherse kunstleven uit de ja ren vijftig en zestig van de vori ge eeuw. De expositie in galerie Hannelore Meijaard in Vlissingen duurt tot en m.et 10 maart, open vri, za en zo 14.00-17.00 uur en op afspraak. dinsdag 11 februari 2003 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCv- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De re» beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nta! redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen», niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden1 dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten, O», weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De rechtbank in Middelburg heeft een inwoner van 's Heer Arendskerke veroordeeld we gens het verwaarlozen van post duiven (PZC, 5-2). Ik stel met grote nadruk dat een dei-gelijk gedrag van dierenmishandeling zeker niet thuishoort bij de Ne derlandse postduivenliefheb- bers. Wij houden van onze die ren, vex-zorgen en vertroetelen ze. Dat staat hoog in het duiven- vaandel. De verooi-deelde heeft door zijn handelwijze onze mooie sport in diskrediet gebracht. Het is der halve goed te vermelden dat de veroordeelde geen lid is - of is geweest - van een duivenvereni- ging. P.J. van Bremen lid van PV de Uiver Oude Rijksweg 108 's Heer Arendskerke In de PZC van 5 februai'i was te lezen dat de provincie Friesland toestemming heeft verleend om vossen te jagen. De weidevogel stand zou er door tex-uglopen. Wat een gezwets van die jagers. Er zullen in het provinciaal be stuur wel veel (pret) jager vriendjes en -liefhebbei-s zitten zoals in de provincie Zeeland. Nu het jachtseizoen per 31 janu ari is afgelopen, halen jagers na tuurlijk alles uit de kast om door te kunnen gaan. Wildbeheer noemen ze dat zelf. Ik noem het gewoon natuui-verstoring, want meer is het niet. De natuur kan de hulp van jagers missen als kiespijn. Ook over de wildstand hoeft niemand zich zorgen te maken. Daar zorgt de natuur zelf wel voor middels natuurlij ke uitval. Wat jammer dat de Partij voor de Dieren nog niet klaar was voor de provinciale verkiezingen. Gelukkig zijn er partijen zoals Gx-oenLinks en de SP die het dierenwelzijn ook een warm hart toedragen en tegen de jacht zijn. Als de politiek eens zou luisteren naar de burgers (kiezers) dan zouden ze anders oordelen. De politiek luisj leen naar de burgers alszeq nadig afgestraft wordenJ verkiezingen. Dus (jj en WD'ers, en toekccj LPF'ers, zoek alvast me ander baantje want demsj heid van de bevolking i$2 de jacht. Rob Osse^ Prins Bernhardst^ Oud Sab MIDDELBURG - De eet» sche politierechter heelt p ren in Middelburg een65-J inwoner van het Belgisch pellen voor het varen int! den water veroordeeld to euro boete. De overtx-eding werd 11 a tus vorig jaar begaan; Oliegeul, een bescherm: tuui-monument in de ge^ Schouwen-Duiveland. ft; gaf zijn fout toe, maar h zich geërgerd aan het ;i van de opspoi-ingsambla „Ik had via een marifon waarschuwd kunnen n De verbalisant lag me: speedboot langs de kan! doet hij? Hij laat me er een varen om me daarna een ba ring te geven." De venü vond dat de opsporingsar naar de verkeex'de weg ha: wandeld. „Ik zou zwangere zeek: verontrusten. Als hij vow tuurbehoud kiest had fci; kunnen voorkomen." Pi- rechter J. Begheyn was k niet mee eens. „De agent constateert k Het is uw verantwoord-: heid, niet van de pot Begheyn concludeerde da x-edenex-ing te gemakkelijk en vonniste de man confc I eis tot 125 euro boete. i door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De uitvoering van het provinciale cultuurbe leid gaat langzamer dan gewenst. Toch is het volgens ge deputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur) te vroeg om van vertra ging te spreken. Dat veel voor nemens uit de nota 'De kracht van cultuur' later, nog niet, of helemaal niet is gerealiseerd, was te verwachten. De Kok: „Natuurlijk willen we planmatig werken, maar de ac tualiteit gaat ook door. Toch blijft ons streven eind 2004 zo veel mogelijk actiepunten te hebben uitgevoerd." Uit een voortgangsrapportage blijkt dat 9 van de 42 actiepun ten uit de cultuurnota nu zijn uitgevoerd, danwel dat het be leid daaiwan op schema ligt. Dat wil niet zeggen dat alle overige punten vertraging oplopen, om dat niet allesaan een exact tijd stip is gekoppeld. Maar wanneer in een actiepunt een tijdstip wordt genoemd, blijkt dat vaker niet dan wel te worden gehaald. Zo wordt een onderzoek naar cultuurpartici patie begin 2003 afgerond in plaats van in 2001. Een tevre- denheidsonderzoek naar de kunstuitleen dat in 2001 zou worden gehouden, is pas on langs begonnen. Een expert meeting over een museum voor moderne kunst: in plaats van najaar 2002 uitgesteld naar voorjaar 2003. Over de experti se cultuureducatie staat in de voortgangsrapportage. geen hoge prioriteit, dit punt wordt doorgeschoven naar 2003. Over de beleidsnotitie bibliotheek werk: het is voorlopig niet mo gelijk één integrale beleidsnoti tie te realiseren. De erkenning van het Zeeuws zou in 2001 moeten zijn afge rond, maar de rapportage meldt: door de verkiezingen in 2002, gevolgd door de val van het kabinet, heeft geen verdere besluitvorming plaatsgevon den ondanks het verzoek van de provincie deze zaak vlot af te handelen. En verder valt te le zen: 'in verband met personele en financiële problemen binnen de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) geen prioriteit' (actiepunt 23 en 31), 'gewacht wordt op definitieve beslu: mingop Rijksniveau'(actie 26), 'de kwestie is moira nog niet opportuun' (actie 28), 'eex-ste voorstel ten: trokken, het ligt in de beds medio 2003 een beter werkt voorstel voor te te (actiepunt 41). De oprichting van een pre: aal coördinatiepunt pcc kunsten (actiepunt 5) iszei lemaal geschrapt. Heli daarwoor is gebruikt voora ploitatie van de SCEZ veld heeft daar zelf vani zien", zegt De Kok. „Dei spelers, zoals de Zeeuwse! terstichting en Uit m VS gen, gaven eerder aan beh te hebben aan zo'n coörtfc punt, maar toen wij meta over de brug kwamen, blei bedenkingen te hebben.Ze ben liever hun aandeel cj Aan de samenwerking te ze alleen lippendienst be*' Een gemiste kans, maar: spelers niet willen, hour op." Jongerencultuur Het aanstellen van twees gers (één bij Scoop enfe: SCEZ) om de cultuurpafl tie te bevorderen, heeft rt De Kok tot op heden te opgeleverd. „Wij willen doelgi-oepen aanboren. len bijvooi-beeld nieuwe s dieaanvragen voor jon? cultuur zien, maar meiure- provinciehuis kennelijs niet te vinden. En dart Scoop en SCEZ budget» gekregen voor extra ure- de aanjagei's. Helaas zie. te weinig gebeuren." De erkenning van het het ai-cheologiebeleid er nanciering van Omroep land ondervinden veztn doordat maatregelen vu Rijk uitblijven, aldus CU Hij erkent dat het prwfl cultuurbeleid grotendeel hankelijk is van andere-' tj tuurlijk nemen we ooi| besluiten, en leggen prioriteiten. Op het ge^J cultureel erfgoed en ntöp* tenzorg hebben we veelal Maar we zijn in hogen^g hankelijk van de priori!®* het tempo van ander&l moeten we veel duwen fc| ken." Een van de tentoongestelde werken van Wim Jurcka in de Vlissingse galerie Hannelore Meijaard. foto Ruben Oreel Dirk Koets (links) en Wim Jurcka; kunstenaars en goede vrienden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10