Zwaar karwei voor tennissers Feyenoord vecht voor laatste kans PZC Schaatsen, voetballen en tennissen Gaspart stapt op bij Barcelona Sparta bijna rond met Chris Dekker Willem II herstelt zich bij FC Zwolle Nederland en Zwitserland gelijk Ook Montgomery verlaat coach s Ferrari noemt auto naar Agnelli Muntz en Lafeber uitgeschakeld Hingis acht comeback uitgesloten Vier landen met één been in kwartfinale Ajax heeft de beste papieren zaterdag 8 februari 2003 door Henk van den Boom BARCELONA - Ruim een week nadat hij Louis van Gaal de deur wees bij Barcelona moet clubvoorzitter Joan Gaspart zelf ook het veld ruimen. De druk op hem werd te groot. Gisteravond maakte hij bekend dat hij zijn aftreden in een bui tengewone bestuursvergade ring op 1 maart officieel zal be vestigen. Dan maakt hij ook de datum voor de verkiezing van een nieuwe voorzitter be kend. Hoteleigenaar en makelaar Gaspart slikt de laatste tijd me dicijnen om legen de enorme stress bestand te zijn. Zes van zijn bestuursleden stapten op omdat ze het beleid van de voor zitter niet meer steunen. Zelfs zijn beste vriend, Enrique La- calle, dreigt het zinkende schip te verlaten. Twee keer kreeg de president een motie van wan trouwen aan zijn broek. Hij kan zich de laatste tijd niet meer zonder risico in de buurt van het stadion Camp Nou ver tonen, omdat hij voortdurend wordt bedreigd door suppor ters. In de drie jaar dat Gaspart bij Bar^a de touwtjes in handen heeft, bleven de Catalanen zon der titel. Hij versleet in die korte tijd drie trainers die hij allemaal voortijdig de laan uit stuurde. De laatste in het rijtje was Louis van Gaal die van zijn tweede 'ambtstermijn' bij Barcelona maar een half seizoen heeft vol gemaakt. De strijd om de opvolging van Gaspart is nu in alle hevigheid losgebrand. Ook Johan Cruijff mengt zich in de discussie. Hij neemt het op voor de president. „Gaspart is niet de enige die schuld heeft. Hij werd voorzit ter omdat jullie hem hebben gekozen", hield hij de socios een spiegel voor. Volgens Cruijff heeft niet alleen Gas part gefaald, maar nog vele anderen. GPD door Gertjan van Geen ARNHEM - Geholpen door een kolkend Gelredome en een men taal zwakke Zwitser, bleef het Nederlands Davis-Cupteam gisteren met moeite overeind. De enkelspelen werden keurig verdeeld, waarbij Sjeng Schal ken in Arnhem een cruciaal punt voor de poorten van de hel wegsleepte. De zege van Schalken op Michel Kratochvil (6-3, 7-5, 1-6, 4-6, 6-4) was historisch te noemen. Voor het eerst in zes pogingen won de Limburger een vijfsetter in de Davis Cup. Raemon Slui ter liep voor het eerst tegen een nederlaag aan. De nationale knuffelbeer, geroemd om zijn prestaties in Davis-Cupver- band, zag de rond hem gecreëer de mythe door Roger Federer verpulverd worden: 2-6, 1-6, 3-6. „Dit is mentaal een verschrik kelijke dreun. Het onsterfelijk gevoel in de Davis Cup dat ik diep van binnen had, is op harde en duidelijke wijze wegge vaagd", zei Sluiter, nadat de Fed Express in volle vaart over hem heen gedenderd was. „Het is frustrerend en ik voel me slechter dan wie ook. Maar het is heel simpel. Hij was niet één klasse beter, maar twee." Captain Tjerk Bogtstra sloot zich daarbij aan. „De enige die van hem had kunnen winnen, is Agassi. Maar die zit niet in ons team." Met de gelijke stand kwam Nederland heel goed weg. Bogtstra: „Ik ben content met 1-1, niet blij." Schalken was in de eerste partij van de dag rustig op weg naar een makkelijke zege, toen Kra tochvil de schroom van zich af gooide. De Limburger, negen tiende van de wereld, ontsnapte in de tweede set nog bij een 5-3- achterstand op setpoint tegen. Hij won die set met 7-5, maar de Zwitser had moed gekregen. En de inspanningen van de afgelo pen week hadden Schalken niet onberoerd gelaten. Kleine pijntjes Hij ging kleine pijntjes voelen en moest zware pijnstillers ne men om de ongemakken te over winnen. „Ik wilde gewoon niks meer voelen. Na de tweede set had ik veel energie verloren. In de derde en vierde set had ik niets te vertellen. Pas bij 1-3 in de vijfde voelde ik me beter." Schalken restte niets anders dan hoop koesteren, in de we tenschap dat Kratochvil, 81e van de wereld, mentaal niet de sterkste is. De vier vijfsetters die hij in zijn carrière speelde, gingen alle verloren. Maar de Zwitser dreef Schalken wel tot het uiterste. In de vijfde set kwam hij op 3-1. Bij 3-4 kwamen de bibbers echt en bij 4-5 blokkeerde hij. Kratochvil beëindigde het duel met een dubbelfout. Dat hij afgeleid werd door een schreeuw uit het publiek stoorde hem. Captain Mare Rosset beklaagde zich uit gebreid bij de umpire, maar die was onverbiddelijk. Kratochvil: „Ik werd er duide lijk door afgeleid. We hadden het punt over moeten spelen. Ik had liever normaal verloren. Na ruim drieënhalf uur ben je dan erg pissig." Schalken vond dat Kratochvil niet moest zeuren. „Het publiek heeft mij ook gestoord in de tweede set. Dan ga ik ook niet klagen, zeker niet omdat het thuispubliek is. Hij is gewoon een slechte verliezer. Die dub belfout zag ik al een uur aanko men, bij 0-40 al." Na de oorwassing van Sluiter in een uur en 25 minuten, stapten de Zwitsers niettemin als men tale winnaars het Gelredome uit. De Rotterdammer werd vol ledig overklast door Federer, die in Davis-Cupverband een steeds indrukwekkender serie opbouwt. Van zijn laatste twaalf duels verloor hij er slechts twee. Teleac-cursus Sluiter kreeg de kans niet om tot Hollandse held uit te groeien, zoals eerder tegen Spanje (Fer- rero) en Duitsland (Prinosil) wel gebeurd was. Met zes games mocht hij nog blij zijn. De num mer zes van de wereld speelde met hem. Het leek wel een Tele- De opluchting is groot bij Sjeng Schalken na zijn moeizame zege op de Zwitser Michel Kratochvil. foto Markus Stücklin/EPA ac-cursus Tennis doe je zo. Het maakt het dubbelspel van vanmiddag wederom van door slaggevend belang. Aangeno men dat geen Nederlander Fe derer in deze vorm kan stoppen, moeten Paul Haarhuis en Mar tin Verkerk als niet-ingespeeld dubbel het onmogelijke ver richten. „In principe is het uitgesloten dat Schalken speelt", zei Bogtstra, die dus nog een slag om de arm hield over zijn op stelling. Ook de Zwitsers over leggen nog of Rosset de plaats van Bastl inneemt naast Fede rer. GPD SALVO - Wereldrecordhouder op de 100 meter, TimMo- mery, heeft zijn samenwerking met de omstreden Can; coach Charlie Francis beëindigd. De atletiektrainer^ 1988 nauw betrokken bij het grootste dopingschandaali olympische geschiedenis. Francis kreeg een levenslang verbod op het coachen vat nadese atleten, toen zijn pupil Ben Johnson tijdens deO; pische Spelen in Seoul (1988) werd betrapt op het gebruix anabole steroïden. Daarom ontstond er veel ophef tos kend werd dat drievoudig olympisch kampioene Man nes en Montgomery met Francis trainden. Na een stom' kritiek besloot Jones donderdag de coach te ontslaan.; vriend Montgomery volgde die beslissing een dag late verlaat hem in het belang van de sport", sprak despn RTR Celstraf voor Beveren-directeur BRUSSEL - Jean-Marc Guillou, de algemeen directs sportief verantwoordelijke van de Belgische voetb-i Beveren, is door een rechtbank in Ivoorkust veroorj tot vijf jaar celstraf en een boete van 435.000 euro. Hip ervan verdacht geld te hebben verduisterd bij de Ivorü voetbalclub Asec Abidjan. De rechtbank vaardigde een houdingsbevel uit tegen Guillou, die in België verblek Fransman zelf relativeert het vonnis. Volgens hem na rechtbanken in Ivoorkust vanwege de burgeroorlog po? re uitspraken doen ten gunste van het huidige regime. Kr niet op de hoogte te zijn geweest van het proces en ko: dus ook niet verdedigen. Belga MARANELLO - Ferrari heeft zijn nieuwe formule-l-aj-- noemd naar de onlangs overleden Fiat-baas Gianni A? Het chassis waarmee Michael Schumacher opnieuw reldtitel wil veroveren kreeg de initialen van de Italiaai; F2003-GA. „We wilden deze auto opdragen aan de pen die wij allemaal zoveel missen", zei Ferrari-voorzitter I di Montezemolo tijdens de presentatie. Onder leidmj Agnelli nam Fiat het luxemerk Ferrari over en benoem Di Montezemolo tot baas van Ferrari. RTR SYDNEY - De Nederlandse golfers Rolf Muntz en M Lafeber zijn gisteren in het ANZ Championship in Si, uitgeschakeld. Muntz zakte door een ronde in 76 slagene punten naar de 104e plaats. Maarten Lafeber speels tweede omloop van de New South Wales net als de eerste: slagen en bleef met acht punten op de 90e plaats steken,, PARIJS - Martina Hingis, voormalig nummer 1 van 6 1 reldranglijst, staat aan het einde van haar carrière. De2! s rige tennisster verklaarde tegenover de Franse sport! l'Equipe dat ze een comeback uitsluit. Hingis is herstel!: van een enkeloperatie. De Zwitserse miste daarom vorig jaar Roland Garrosenïï bledon. Ze speelde wel tijdens de US Open, waar ze inde de ronde wex-d uitgeschakeld, maar zegde vervolgensws voor de Australian Open. „Wanneer je jarenlang numn van de wereld bent geweest, kun je niet tevreden zijnmei: der", zei Hingis. „Ik weet wat je ervoor moet doen om de» halen. En ik ben daar niet meer toe in staat. "AFP RIJSWIJK - Australië, Frankrijk, Argentinië en Spanje staan met een been in de kwartfinalevan het Daviscuptoernooi. Het kwartet won gisteren bei de enkelspelen op de eer ste dag van de eerste ronde in de wereldgroep. Van de vier had Australië de gemakkelijkste opga ve. Op het gravel in Syd ney kon Groot-Brittannië door blessures geen be roep doen op de sterspe lers Henman en Rusedski. De Britten stuurden twee onervaren jonkies, de 21- jarige Mackin, 331e van de wereld, en de 18-jarige Bogdanovic, 457e van de wereld. Het duo had geen schijn van kans tegen Phi- lippoussis en Hewitt. Spanje gal' in Sevilla geen set af aan België. Ferrero was in drie sets te sterk voor Christophe Rochus, Moya voor Malisse. Het zelfde kunststukje haalde Frankrijk in Boekarest uit tegen Roemenië. Grosjean sparde met Voinea en Es- cudé met Pavel. De Ar gentijnen volgden het goede voorbeeld. In Bue nos Aires waren de Duit sers Schüttler en Burg- smuller volstrekt kans loos tegen Gaudio en Nal- bandian. Titelverdediger Rusland bleef in de race tegen Tsjechië en de Ame rikaanse ploeg sloot in Zagreb de eerste dag met 1-1 af. ANP door Jochem Lippmann AMSTERDAM/ROTTERDAM - Uitgerekend op bezoek bij aartsrivaal Ajax strijdt Feye noord morgen voor een laatste kans. Bij een nederlaag in de Arena haken de Rotterdammers af in de race om de landstitel en kan het seizoen als verloren worden beschouwd. Winst van de nationale beker stelt aan hang en clubleiding dan niet meer tevreden. Voorzichtig als hij is, wilde trai ner Van Marwijk gisteren in de aanloop naar het beladen duel aanvankelijk geen overhaaste conclusies trekken. „De lands titel is pas vergeven als iemand zich kampioen mag noemen", probeerde hij nog. „Maar bij een nederlaag hebben we tien pun ten minder dan Ajax en waar schijnlijk twaalf minder dan koploper PSV. Dat is wel heel veel. Ja, waarschijnlijk te veel." Bijna honderd kilometer ver derop in Amsterdam was zijn collega Koeman van Ajax nog duidelijker. „Feyenoord is bij een nederlaag weg. Dat besef leeft heel erg bij mijn spelers. We hebben er vertrouwen in." De successen in de Champions League en competitie hebben het zelfvertrouwen van de toch al niet bescheiden Amsterdam mers enorm doen toenemen. Ajax heeft een volle ziekenboeg. Van der Vaart, Litmanen, O'Brien, Heitinga, Stekelen burg, Sikora, Timmer en Wam- berto zijn evenals de geschorste Galasek niet inzetbaar. Witsch- ge en Bergdolmo kunnen mis schien ook niet op de bank plaatsnemen. Het is nog niet he lemaal zeker of de snel herstel lende Ibrahimovic kan spelen. De Zweed is optimistisch maar ondergaat morgen waarschijn lijk eerst nog een test. Toch is er bij Ajax veel vertrou wen. „Ik zie ons nog steeds als favoriet", aldus Koeman. Over de opstelling doet de trainer al evenmin ingewikkeld. „Ik weet alleen nog niet wie Galasek ver vangt", aldus de oefenmeester die nog twijfelt tussen De Jong en Pienaar. Zichtbaar gebukt onder de druk van de naar successen hunke rende achterban en clubleiding wilde trainer Van Marwijk niets over zijn strijdplan kwijt. Ge heel tegen zijn gewoonte liet hij zijn eerste keus voor het duel met Ajax tijdens het afsluitende partijtje op de training niet met elkaar spelen. Ook bij Van Marwijk leeft het besef dat hij voor een cruciaal duel staat. De oefenmeester maakt in de aanloop van de wedstrijd een geprikkelde in druk, is kortaf en snel geïrri teerd. Bij een nederlaag zal de druk en kritiek op zijn persoon tje, spelers en clubleiding toene men. In de drang naar prestaties haalde Feyenoord de laatste ja ren meer spelers dan ooit. Uit gezonderd de unieke zege in de Uefa-beker zijn de prestaties ondermaats. Feyenoord vestigt voor de klas sieker de hoop op de aanval. „We scoren meer dan vorig sei zoen, helaas krijgen we ook meer treffers tegen", weet Van Marwijk. Veel Rotterdamse ogen zijn gericht op Van Persie, het opgeleefde talent dat tij dens de laatste zes duels twaalf keer scoorde. Bij Ajax is de naam Van Persie de laatste dagen echter nauwelijks gevallen. „Het maakt mij niet zoveel uit of hij centraal of op links speelt", rea geerde Koeman. „Feyenoord zal sowieso alle posities bezetten." Vermoedelijke opstellingen. Ajax: Lobont, Trabelsi, Pasanen, Chivuen Van Damme; De Jong, Sneijder en Maxwell; Pienaar, Ibrahimovic en Van der Meyde, Feyenoord: Lodewijks; Emerton, Van Wonderen, De Nooijer en Paau- we; Kalou, Bosvelt, Ono en Van Per sie; Buffel en Van Hooijdonk. ANP Bert van Marwijk: „We scoren meer dan vorig seizoen, helaas krijgen we ook meer treffers tegen." foto Hans van Weel/GPD AMSTERDAM - In de Amsterdam ArenA wordt morgen de 47e klassieker, ofwel Ajax-Feyenoord gespeeld. Van de 46 wed strijden tussen beide riva len in Amsterdam won de thuisploeg er 24. Twaalf keer werd het een gelijk spel, terwijl de Rotter damse ploeg tien keer won. De laatste zege van Feye noord dateert van het sei zoen 2000/2001, 3-4. Dat is ook de enige overwin ning in de voorbije tien seizoenen. In het laatste decennium is de 6-0 de grootste winst van Ajax op de rivaal. Wat de doel- cijfers betreft is Ajax ook in het voordeel, 109-58. Ajax-Feyenoord, de laat ste tien jaar: 1992/'93 5-2 1993/'94 2-2 1994/'95 4-1 1995/'96 2-0 1996/'97 3-0 1997/'98 4-0 1998/'99 6-0 1999/'00 2-2 2000/'01 3-4 2001/'02 1-1 van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta hoopt dit weekeinde Chris Dekker (47) te presenteren als de nieuwe trainer. De in Westzaan geboren coach, nog maar net op een zij spoor gezet bij RBC, is met de Kasteelclub in onderhandeling over een contract voor de rest van dit seizoen en het seizoen 2003-2004. De leiding van Sparta voerde de afgelopen dagen koortsachtig overleg en had meerdere kandi daten op het oog na de mislukte flirt met Fritz Korbach. Pro bleem voor de Rotterdammers was echter dat de nieuwe coach door de penibele financiële situ atie van Sparta het met een be scheiden salaris moet doen. Wim Rijsbergen was bijv beeld te duur voor de eerslf visieclub. De voormalige li noorder en ex-internationsl Oranje heeft diverse aanbif gen uit het buitenland, was een veelvoud van zijn even! salaris bij Sparta kan krijg Dekker is een oud-Spar, Als trainer heeft de man door de RBC'ers Henk Yt Jeffrey Kooistra als 'teliefi bestempeld, ook al een he clubs gehad. Na Fortunat de Dekker Eindhoven, All ra (in de Verenigde Arab: Emiraten), was hij hoofde? dingen bij Feyenoord en hij in 2000 bondscoach de nationale jeugc' Qatar. Sinds vorig jaar:: was hij coach van RBC Rot daal. GPD Wie walgt van voetbal, tennis of schaatsen kan zijn afstandsbe diening dit weekend beter in de achter tuin begraven. De camera's van de NOS zullen vandaag en morgen in totaal zo'n 24 uur sport de woonkamers in pompen. Elke bal die Sjeng Schalken van de bal- lenjongens en -meisjes krijgt aange gooid, elke rondetijd van Johan Röjler en elke ingooi van Bergdolmo krijgen we close in beeld. Een tip voor de sporthater op de vlucht: ga zaterdag niet winkelen in Hoek, want ook daar beheerst een voetbal wedstrijd het dorpsbeeld. Voor de duidelijkheid: we tennissen in Arnhem om de Davis Cup tegen Zwit serland, we schaatsen in Göteborg om WK allroundtitel, we voetballen zater dagbij Hoek-Kloetingeom de Zeeuwse eer en een dag later om 's lands eer bij Ajax-Feyenoord. Maar de echte liefhebber wist dat na tuurlijk al lang. Die zit zich al dagen te verkneukelen over twee heerlijke da gen topsport. De voorbeschouwingen zijn gelezen, de invulschema's liggen klaar, de koelkast is gevuld, de luie stoel staat scherp gesteld op de tv. Let the games begin. Een voorspelling: Zaterdag. Op het laatste moment heeft Paul Haarhuis zijn vriend voor het le ven Jacco Eltingh kunnen bewegen tot een rentree. Met Zwitserse precisie gaan de oudjes tekeer op de baan en houden hun land in derace. Op hetzelf de moment betreedt tv-personality Caroline Tensen het voetbalveld van Hoek. Naast haar loopt een man, die onherkenbaar is door de vliegeniers- bril op zijn hoofd. Met een grote bos bloemen in zijn armen loopt hij regel recht af op interim-trainer Patrick Naudts en voorzitter Kees de Feijter. De woorden vliegen uit z'n mond: 'Het spijt me' en hij loopt weer terug naar z'n vliegtuigje op de parkeerplaats. Hoek verliest met 2-3. In Göteborg heeft Ids Potsma de basis gelegd voor zijn vijfde zilveren WK-medaille. Had-ie die verrekte skate-off nou maar niet gewonnen. Wéér tweede. Uittredend wereldkam pioen Jochem Uytdehaage houdt op de houten tribune zijn zelfgemaakte spandoek omhoog: 'Rintje, wil je met me ruilen?' Rintje heeft er geen oog voor. Hij legt net aan de NOS uit, waar om hij op de 5000 meter is gedubbeld door de heer G. Romme. Zondag. Paniek in de Gelredome: Rae mon Sluiter is zoek. De Rotterdammer is nergens te bekennen. Paniek in de Amsterdam Arena: Zlatan Ibrahimo vic is zoek. De Zweed schijnt het laatst op Schiphol gesignaleerd te zijn. Het verloop van Ajax-Feyenoord is voorspelbaar. Dick Jol fluit. Litmanen opent de score (zijn tiende goal in negen klassiekers), Robin van Persie maakt vlak voor tijd gelijk (een dag later wordt hij uit de selectie gezet wegens sterallures). In het Feyenoord-vak wordt de 1-1 uitzinnig gevierd door? Raemon Sluiter. Sjeng Schalken haalt in Arnhem het beslissende punt binnen, hoewel zijn partij tegen invaller Mare Rosset nog even onderbroken werd doordat het licht uitviel in de Gelredome. Onbe taalde rekening bij Nuon. Gianni Romme maakt in de laatste ron de van zijn tien kilometer drie pirouet tes en een rietberger en komt vervol gens in een wereldrecord buitenbaan over de finish. Thuisrijder Johan Röjler wordt laatste. Zijn tien kilometer vol tooit hij in ruim 21 minuten. De Zweed wordt bij de finish opgevangen door de voorzitter van zijn fanclub. „Goed ge daan", zegt Zlatan. Rudy Boogert door Norbert Kleinherenbrink ZWOLLE - Willem II heeft de afgang tegen Ajax, afgelopen zondag op eigen veld (0-6), goed verwerkt. De ploeg van trainer Mark Wotte behaalde gister avond een simpele zege op FC Zwolle: 0-3. Daarmee keerde het Tilburgse team terug in de subtop van de eredivisie. Ceesay was met twee assists en een doelpunt de ge vierde man. Wotte nam geen halve maatre gelen. Hij kraakte harde noten in de spelersgroep en deed aan zelfkritiek. De bezinning leidde tot vijf wijzigingen in het basis team en een betere instelling- Degradatiekandidaat FC Zwol le was het gewillige slachtoffer van de hernieuwde daden drang. Al in de dertiende minuut had het countervoetbal van Willem II succes. Ceesay bediende Quinn op maat: 0-1. Even later maakte Van der Gun 0-2. Na rust scoorde Ceesay 0-3. FC Zwolle - Willem II 0-3 (0-2). 13. Quinn 0-1, 45. Van der Gun 0-2, 78. Ceesay 0-3. Scheidsrechter: Braam- haar. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Richard Roelofsen (FC Zwol le). Eerste divisie Emmen is er even in geslaagd ADO Den Haag van de eerste plaats te verdrijven in de eerste divisie. De Drentse plo?| eerder deze week deze ka gen Sparta liet liggen, wc eigen publiek met 2-0 va lendam. ADO heeft echter twee' strijden minder gespeelde vandaag in het Zuiderpï kop alweer overnemen Dordrecht te verslaan. Ke had tegen VW aan een ges Sluijter genoeg. Hij sccc in de tweede minuut. Emmen - Volendam 2-0 (Ml Groot 1-0, 68. De Gr»' Scheidsrechter: Oskam. wers: 4397. Gele kaart: Ami (Emmen), Fung a Wing, d» Ouichou (Volendam). TOP Oss - Veendam 0-0. rechter: Langkamp. Toescti 1485. Gele kaart: Sako (TOS seling, Prinsen, De Vries (ic1 Heracles Almelo - VW 1-01' Sluijter 1-0. Scheidsrecht* Meenen. Toeschouioers: lis- kaart: Looms (Heracles).!j (VVV). MVV - Eindhoven 2-3 (1-0)-" wo 1-0, 84. Jusic 1-1, 90. Dt* 1, 90. Van de Langenbera Van Kallen 2-3. Scheidn Wiedemeijer. Toeschouicet Gele kaart: Verheyen (MVri Wellens (Eindhoven). Fortuna Sittard - Sparta M 28. Hosé 0-1, 54. Daef Scheidsrechter: Vink. W wers: 3550. Rode kaart: SM Iers (Fortuna) 2x geel G» Paul Janssen (Fortutidl Monteiro (Sparta). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 74