De Burght ziet af van fusie 11 ïïfoJiïfsteE. Brugman Ambitieus plan voor casino met hotel in Knokke Belgische loodsen vragen om training voor heli-ongevallen Laatste protest van omwonenden tegen bouw woontorens Zwaargewonden bij ongeval zeeuwse almanak Sssstt... likschade j aanrijding lieuw Namen presen teren O O Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Verzorgingshuizen Kloosterzande en Sas zonder Oostburg verder ROC Westerschelde houdt open huis Gemengde gevoelens over sluiten asielcentra ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 8 februari 2003 door Frank Gijsel KNOKKE - De Belgische badplaats Knokke krijgt een nieuw casino. Gisteren wér den in hotel La Réserve de ambitieuze plannen bekend gemaakt voor een gebouw, dat een attractie van formaat moet worden aan de Belgi sche kust. Met de afbraak van het hui dige casino, een gebouw van architect L. Stijnen dat da teert uit 1930, kan waar schijnlijk volgend jaar wor den begonnen. Het bureau Robbrecht en Daems uit Ant werpen maakte het ontwerp voor het casino annex hotel. R Robbrecht: ,,De ziel was al enige tijd verdwenen uit het casino; de verloedering trad op. Het is nu hoog tijd voor actie. Er komen tweehonderd bij zonder luxe hotelkamers. Unieke elementen uit het huidige casino, zoals het fresco Betoverd Domein uit de Margrittezaal, muurschil deringen van Keith Haring en de zeven ton wegende kroonluchter (de grootste ter wereld) komen in het nieuwe gebouw terug. Grand café Het zestien meter hoge bouwwerk telt acht verdie pingen en herbergt een grand café met zeshonderd zit plaatsen en zicht op zee. Rondom worden waterpar tijen aangelegd die de bezoe ker moeten prikkelen binnen te treden. „We willen een waaier van functies aanbie den voor verschillende leef tijdsklassen. Ook buiten het zomerseizoen moet er vol doende geboden worden." De gevel wordt uitgevoerd in gegoten glas en natuursteen. „Het casino wordt een aan wezig element in de Belgi sche kustlijn.", meldt Rob brecht. „Een nieuw cultureel elan moet zijn intrede doen. Het hotel zal voorzien wor den van kunstwerken. De al jaren bestaande, bijzondere lijn met grote kunstenaars willen we bewaren." De theaterzaal krijgt meer mogelijkheden voor vernieu wende optredens. „Er wordt een sfeer van een club ge schapen. Geen optredens met toeschouwers in rijen; een groot uitgevoerde concert zaal heeft geen betekenis meer. Grote artiesten willen in een ander milieu optre den." Twee bouwlagen worden on dergronds uitgevoerd voor de invulling van het casino en een grote parkeergarage met ingang vanaf de Elisabeth- laan. Toekomst Burgemeester L. Lippens meent dat zijn stad naar de toekomst moet kijken. „We beseffen dat het casino een schitterend gebouw is ge weest. De tijden zijn veran derd en de infrastructuur is verouderd. We leven nog te veel in het verleden. Knokke- Heist als Europese badplaats moet naar de toekomst kij ken. Dit project kan een nieuwe dimensie geven. De concurrentie is groot, en als we aan kop willen blijven, moeten we initiatieven zoals deze nemen. Het gemeente bestuur staat voor tweehon derd procent achter de plan nen. Ik droom van een snelle afhandeling." De opdrachtgevercombina tie, bestaande uit de invloed rijke familie Nellens en een groep investeerders, denkt aan een bouwtijd van twee jaar. Over de totale kosten van het project konden giste ren nog geen mededelingen worden gedaan. door Kris Naudts OOSTENDE - Belgische lood sen willen bijkomende training voor het geval ze betrokken ra ken bij ongevallen met helikop ters waarmee ze aan boord van zeeschepen worden gebracht. Na de crash met de helikopter dinsdag voor de kust van Oost ende, en waarbij de vier beman ningsleden zich konden redden, is de beloodsing per helikopter voor onbepaalde tijd opge schort. „We wachten de resultaten van het onderzoek af. Daarna zullen we onze conclusies trekken", zegt de Oostendse zeeloods Mi chel Defer (38), afgevaardigde van de socialistische vakbond Acod Defer vindt het te vroeg om zich uit te spreken over de precieze aard van extra veilig heidsmaatregelen. Dat die er moeten komen staat wel vast. Defer: „In zestien maanden wa ren er twee zware ongevallen. In september 2001 kwam de Vlaamse loods Rudi Grimon- prez om het leven toen hij bij het neerlaten vanuit de helikopter te pletter viel op het dek. Na dit tragisch voorval kwam oplei ding pas goed onder de aan dacht. Er vliegt sindsdien een wincher mee die ons bijstand kan verlenen op het dek. En om de zes maanden hebben we een winchtraining. Je kan je afvra gen of loodsen ook geen training moeten krijgen in een waterbas sin waarbij een helikoptercrash wordt gesimuleerd. Ik verwacht dat dit een van de vakbondsei- sen zal zijn." „Loodsen zijn geen acrobaten van wie je zomaar stuntwerk kan verwachten", al dus Defer. „De helikopter die dinsdag verongelukte had drie loodsen naar schepen gebracht Toen het toestel neerstortte, stond een loods klaar om van dek te worden gehaald. Een ge luk dat hij nog niet in de heli kopter zat. De gevolgen konden voor hem catastrofaal zijn ge weest. Loodsen beschikken immers niet over dezelfde oplei ding als de professionele heli kopterbemanningen om zich uit hachelijke situaties te redden." Komt er geen betere beveiliging dan moet het heliloodsen wor den stopgezet, vinden de ver ontruste loodsen. „Maar, dat is niet wenselijk", zegt Defer. „De economische druk is zeer groot. Ik kan de havens begrijpen die willen dat de loodsdienst de klok rond en 365 dagen per jaar wordt verzekerd. Wij werken in de Hamburg-Le Havre-range waar de concurrentie bikkel hard is. Je kan dus de loods dienst niet stilleggen bij de eer ste de beste storm. Maar, er moet ergens een limiet zijn. Je kan geen mensenlevens op het spel zetten." Leergeld Volgens Defer is het beloodsen met helikopters wereldwijd nog een vrij recent fenomeen. „We moeten lessen trekken uit het ongeluk. Alleen kan je je afvra gen hoeveel leergeld we nog moeten betalen om de economie ter wille te zijn Er moet ook worden nagedacht over andere vormen van moderne belood sing. De Duitse loodsdienst beschikt op de Elbe over zoge naamde swats, een soort cata marans die werkbaar zijn tot tien beaufort. Maar, dan rijst al meteen de vraag wie de vaartui gen zal betalen." Conducteurs mogen eerste klas reizen. Daarin zit meest al op het laatste stuk naar Vlissingen toch geen hond en zeker geen wakkere. Een mooie gelegenheid om een rapport over reorganisatie te bespreken met een collega. Niet gehinderd door de aan wezigheid van een enkele passagier, werd de gevoelige materie uit en te na bespro ken. Daarbij af en toe bena drukkend dat het rapport nog GEHEIM was. Kenne lijk om niet het risico te lopen dat de aandacht van de luis tervink zou verslappen. Je snapt toch niet hoe zoiets kan uitlekken. Advertentie 3EÜW NAMEN - In Nieuw amen zijn gisteren rond het lVt liddaguur twee personenau- 'jf i's beschadigd bij een aanrij- m 40-jarige automobilist uit Blwerpen reed over de Kiel- rechtse Molenstraat en ver- snde op de kruising met de oestijnestraat geen voorrang an een 63-jarige automobilist itdegemeente Hulst, aide bestuurders kwamen met [schrik vrij. Lassen voor beginners tijdens de beroepsvoorlichting op het ROC in Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het ROC Westerschelde in Terneuzen hield gisteravond open huis. Middels een beroepen- en opleidin- genmarkt en voorlichtingsrondes door diverse opleidingssectoren werden geïn teresseerden warm gemaakt voor de meest uiteenlopende opleidingen en ba- „We mikken vooral op leerlingen uit de derde en vierde klassen van het vmbo. Uit Zeeuws-Vlaanderen, maar we heb ben nu ook affiches opgehangen op Wal cheren en Zuid-Beveland. Want met de Westerscheldetunnel is het straks een stuk makkelijker om in Zeeuws-Vlaan deren te komen. Daar moet je als school toch rekening mee houden", vertelt orga nisator Gerdie Krijger van het ROC. De bezoekers konden hun licht opsteken bij 48 stands. „We hebben ervoor gezorgd dat bedrijven in de buurt staan van voor hun relevante opleidingen. Zodat men sen snel een link tussen baan en opleiding kunnen leggen. Na de reactie 'Hé, dat is een leuk bedrijf!' volgt vrijwel direct de vraag 'Wat heb ik daarvoor nodig?' Het antwoord op die vraag is op deze manier heel snel gevonden", aldus Krijger. fotoWim Kooyman Naast veel foldermateriaal en toelichtin gen van vakdocenten werden er met na me op het technisch vlak allerlei demon straties gegeven. De horecastand pakte uit met een heuse cocktailbar. Ook op het gebied van onderwijs, zorg, defensie en detailhandel was er van alles te vinden. Vandaag is de beroepen- en opleidingen- markt nog te bezoeken van 10.00 tot 14.00 uur. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Twee omwonen den, hebben bij de Raad van State in Den Haag geprotes teerd tegen de bouw van twee woontorens aan het Oostelijk Bolwerk. De twee, M. Steijns E. van Ooij- Ortelee, hebben zowel bezwa ren tegen de bouw op zich als te gen de procedure die de gemeen te heeft gevolgd. Steijns en Van Ooij zijn bang voor inkijk, schaduwwerking en bedorven uitzicht door de ge plande twee woontorens. Van Ooij, bewoonster van een ap partement aan de Churchill- laan, zei gisteren dat ze straks nie meer kan genieten van de ondergaande zon boven zee. Nu kijkt ze vanuit haar flat nog langs de watertoren naar de zee, Advertentie) VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 rmeer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl maar de woontorens komen pre cies in haar blikveld. De twee hebben daarnaast for mele bezwaren over de gevolg de procedure. Zo heeft de gemeente onder druk van een procedure bij de president van de Middelburgse rechtbank, de eerste aan de Gebroeders Van de Poel verleende bouwvergun ning ingetrokken en is een twee de verleend. De eerste vergunning rammelde teveel. Toen projectontwikke laar Van de Poel de tweede bouwvergunning kreeg, was de Wet Ruimtelijke Ordening ver anderd. Daardoor werd het iets gemakkelijker om te bouwen via de zogeheten artikel 19-pro- cedure. Steijns en Van Ooij vinden dat de gemeente de eerste bouwver gunning niet had mogen intrek ken. Een eenmaal verleende vergunning mag volgens de wet namelijk niet zomaar van tafel worden geveegd. Doordat het gemeentebestuur toen buiten haar boekje is gegaan, is de tweede vergunning niet recht matig verleend, vindt Van Ooij. Bestuursrechter P. Offers zei dat mevrouw Van Ooij best gelijk kan hebben. Maar ze heeft geen beroep ingesteld tegen de inge trokken bouwvergunning. Nu kan er niets meer aan gedaan worden want het is te lang gele den. Van Ooij: „Ik wist helemaal van niets". Bovendien werd met het intrekken van de eerste bouw vergunning ogenschijnlijk tege moet gekomen aan haar bezwa ren, zei ze. Daartegen gaat natuurlijk niemand in beroep, aldus Van Ooij. Uitspraak van de Raad van Sta te in hoger beroep volgt. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Bij een verkeers ongeval tussen twee personen auto's op de N58 tussen Bres- kens en Schoondijke zijn gisteravond twee zwaargewon den gevallen. Het ongeval ge- Advertentie Molière Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 beurde rond half acht op zo'n driehonderd meter voorbij het kruispunt Roofack richting Schoondijke. Een 49-jarige Duitse automobilist uit Düssel- dorf stond op de parkeerstrook met de neus richting Schoondij ke; hij besloot te keren richting Breskens, maar keek vermoede lijk niet achterom. Hij werd vol in de flank geramd door een au to, die werd bestuurd door een 30-jarige man uit de gemeente Sluis. De Duitser is met hoofd letsel door de ambulance over gebracht naar het Sint Jan-zie kenhuis in Brugge. De andere bestuurder moest door de brandweer uit zijn voertuig worden bevrijd. Hij is met di verse verwondingen overge bracht naar ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Beide auto's werden vernield. De N58 tussen Breskens en Schoondijke is twee uur lang afgesloten ge weest voor het verkeer. foto Peter Nicolai (Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge door René Hoonhorst OOSTBURG - Het Oostburgse verzorgingscentrum De Burght ziet af van een fusie met zorg centra in Kloosterzande en Sas van Gent. Het onderzoek naar de mogelijkheden van verre gaande samenwerking wees volgens directie en bestuur van De Burght uit dat er geen meer waarde in fusie te vinden is. Volgens bestuursvoorzitter T. Boogaard had het geen zin om na de eerste rapportage naar mogelijkheden tot verdergaan de samenwerking te zoeken. Een fusie met de instellingen in Kloosterzande en Sas van Gent levert De Burght te weinig voor delen op. Hoewel Boogaard er van overtuigd is dat een verzor gingscentrum voor ouderen ook in de huidige tijd nog zelfstan dig kan blijven opereren, zoekt het bestuur naar mogelijkheden om zich aan te sluiten bij één of meer andere zorgcentra in West-Zeeuws-Vlaanderen „De veelheid aan voorschrif ten en de elkaar snel opvol gende veranderingen binnen de wereld van de woonzorg centra zijn redenen om toch naar samenwerking met ande ren te streven", betoogde Boog aard. Jammer De tehuizen Antonius (Kloos terzande) en De Redoute (Sas van Gent) hebben fusie nog niet uit hun hoofd gezet. Antonius- directeur R. van de Kieboom vindt het 'hartstikke jammer' dat De Burght direct afhaakt. Hij hoopt en verwacht dat nog steeds voordelen zijn te halen bij het in elkaar schuiven van de personeelsadministraties, de kwaliteitscontroles en de eco- nomisch-administratieve dien sten. „Het gaat natuurlijk niet om het uitwisselen van perso neel op de vloer. We willen alle maal zoveel mogelijk handen aan het bed houden. Maar in de top van de organisatie moet kennis zijn te bundelen en winst te halen zijn", stelt Van de Kie boom Directie en besturen van de twee tehuizen overleggen volgende week samen met de opstellers van het rapport over fusie- en samen werkingskansen. Daar bij zal zowel het onder één para plu brengen van Antonius en De Redoute worden bekeken als de wenselijkheid en moge lijkheden om samen te werken (dan wel samen te gaan) met an dere verzorgingsclusters in de regio. SLUISKIL - De inwoners van Sluiskil reageren met gemengde roelens op de aangekondigde luiting van het asielzoekers- intrum in Hotel Sluiskil. „We jjnerniet rouwig om, maar aan jeandere kant vragen we ons af ,31 ons nu te wachten staat", Kgt secretaris A. Ivens van de 'f orpsraad. - 'te !rrast was de dorpsraad niet tonaal over het bericht van de a uiting. „We zagen het al een beetje aankomen", aldus ?ens. „Uit betrouwbare bron l0i adden we al vernomen dat de "l oatracten met de medewerkers v lietzijn verlengd. En ook de in- room van asielzoekers ver inderde. Maar we vinden het d jammer dat we via de offici ële kanalen ook niets hebben jnomen, hoewel de wethou- jerooknog van niets wist." k jigens Ivens waren de asiel- r cekers in het dorp geaccep- lf' *rd door de meerderheid van ce bevolking. „Er waren wel tens problemen, maar die wer- [naltijd naar tevredenheid op- Ij' elost." te dorpsraad kijkt nu met tanning uit naar de toekomsti- linvulling van Hotel Sluiskil, (•trond de zomer leeg komt te staan. „De eigenaar, A.Lomans, eeft wel eens laten weten dat ijvanplan was er na de sluiting •c oonunitsintemaken." e; omans zegt desgevraagd, dat Ci ij nog geen concrete plannen e: iet het. gebouw heeft. oorzitter J. Voerman van de orpsraad in Cadzand was net b'lvens verbaasd over de slid ing van het asielzoekerscen- ■jm Hedenesse in die plaats. Dinsdag hebben we nog over- jtg gehad, en toen was dit nog liet aan de orde." 'i{: lok de dorpsraad in Cadzand is nieuwd naar de toekomstige Jstemming voor de gebouwen in het voormalige trainings- m e conferentiecentrum Hede- m (sse.Die zijn eigendom van het :1~ aitraal orgaan Opvang Asiel- 5 «kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67