Huifkar wil een echt rondje rijden Locatie Zeelandhallen onderzocht Oesterhandelaar boekt succes bij Raad van State NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW Valentijnmarkt in verpleeghuis Rijverbod voor automobilist Boete voor dronken Vlissinger Verkeerslicht gestolen Vragen over werkzaamheden N58 Dorpsraad Sluiskil tegen slibdepot Verkoop kleding voor goed doel Valentijnsparty Boomspiegels ter adoptie aangeboden Exploitant blijft het liefst in Goes, maar sluit verhuizing naar Middelburg niet uit ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR ZEELANDHALLEN GOES ZIERIKZEE - In verpleeghuis Cornelia in Zierikzee wordt woensdag een markt gehouden in het teken van Valentijns dag. Er worden artikelen te koop aangeboden als bloemen en toiletartikelen. De markt duurt van tien tot vier uur. MIDDELBURG - Een 30-jarige automobilist uit het Zuid- Hollandse Ridderkerk heeft gisterennacht een proces-ver baal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man werd om half drie op de Vrijlandstraat in Middelburg betrapt op rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat hij bijna ander half maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - De politie heeft gisterennacht een 21-jarige Vlissinger bekeurd wegens openbare dronkenschap. De man werd rond half vier in de Wilhelminastraat in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij op de zadels van fietsen en bromfiet sen liep te spugen. Toen de politie hem wilde bekeuren, werd hij vervelend. De man werd daarop aangehouden. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Onbekenden hebben tussen donderdagmiddag en gisterochtend een tijdelijk verkeers licht gestolen. Het appai-aat stond onder het viaduct van rijksweg A58 op de Nieuwlandseweg in Nieuw- en Sint Joos- land. Het verkeerslicht is enkele honderden euro's waard. OOSTBURG - Veel mensen op rijksweg N58 begrijpen, on danks eerdere aankondigingen, nog niet waarom ze tussen Schoondijke en Oostburg niet harder mogen rij den dan vijftig kilometer per uur. Bij het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuwsch-Vlaanderen komen dagelijks klach ten binnen over de aanwezigheid van werkverkeer op de hoofdrijbaan. Het snelverkeer moet echter nog ruim een half jaar rekening houden met langzaam verkeer op de weg. Tot half augustus worden parallelwegen, fietspaden, de ombouw van de rijksweg en halfverharde bermen worden aangelegd. SLUISKIL - De dorpsraad Sluiskil is tegen vestiging van een slibdepot in de Koegorspolder. De bewoners van het dorp zit ten niet te wachten op 'een half jaar stankhinder' tijdens de aanleg van het depot, bovendien is zo'n opslag geheel uit de tijd. De dorpsraad is wel voor vestiging van een verwerkings fabriek waar vervuilde bagger voor honderd procent kan worden verwerkt .Maar mocht zo 'n bedri j f er niet komendan moet de gemeente ook afzien van vestiging van het depot. De dorpsraad is, als pleitbezorger van het opwekken van duurza me energie, wel voorstander van de aanleg van een windmo lenpark in de Koegorspolder. De Statenfractie van D66 heeft Gedeputeerde Staten vragen gesteld over het besluit van staatssecretaris Schultz van Haegen om de proef meet ver vuilde baggerspecie op te schorten. D66 wil dat GS bij het kabinet aandringen op het gebruik van slibverwerkingstech nieken, waardoor onnodige aanleg van depots kan worden voorkomen. GS moeten er ook voor zorgen dat Terneuzen geen financiële schade mag leiden door eventueel verande rend Rijksbeleid. door Theo Calkoen DEN HAAG - Staatssecretaris Odink van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) heeft er gisteren van langs gekregen van staatsraad D. Dolman. Dat ge beurde toen Dolman als rechter van de Raad van State een klacht behandelde van mossel en oesterhandel K. van IJssel- dijk BV uit Yerseke. Het betreft een lang slepende kwestie. In 1992 vroeg Van IJs- seldijk een vergunning aan om oesters te mogen rapen in het natuurmonument De Ooster- schelde. Het ministerie van LNV weigerde de vergunning te verlenen, waarna het Zeeuwse bedrijf aan het procederen sloeg. Jaren later, in 1999, stelde de Raad van State Van IJssel- dijk in het gelijk. Het rechtscol lege bepaalde dat LNV de vergunning wel had moeten verlenen, hetgeen toen ook ge beurde Van IJsseldijk stelde er daarmee niet te zijn. Hij zei ook schade te hebben geleden omdat hij jaren- lang geen oesters kon rapen in de Oosterschelde. De oester handelaar begroot de schade op zo'n 90.000 euro, inclusief kos ten van juridische bijstand en exclusief de in rekening te bren gen wettelijke rente. Hoewel de claim al geruime tijd geleden is ingediend bij LNV, bleef een beslissing tot op heden uit. Omdat LNV op grond van de wet verplicht is binnen een be paalde termijn een oordeel te vellen over zo'n claim, stapte Van IJsseldijk opnieuw naar de Raad van State. Hij verzocht het rechtscollege om het ministerie te dwingen om op korte termijn antwoord te geven op zijn ver zoek tot schadevergoeding. Gisteren zat rechter Dolman in die kwestie een hoorzitting voor. Woordvoerder van LNV P. Kooiman verklaarde dat de zaak 'juridisch klip en klaar' is. Volgens hem heeft Van IJssel dijk recht op een schadevergoe ding, alleen is men het op het ministerie nog niet eens over de hoogte ervan. „Daarvoor ben ik afhankelijk van gegevens die ambtenaren mij aanleveren", aldus Kooiman. Discussiepunt is onder meer de vraag of Van IJsseldijk wel oes ters had kunnen rapen geduren de de periode dat hij procedeer de. De oestergebieden zouden zo verwilderd zijn, dat er voor de handelaar niets meer te ra pen viel. ,,Nu zijn ze verwilderd, maar in 1992 waren ze dat niet", reageerde Van IJsseldijk daar op. Tureluurs Dolman concludeerde dat ze op het ministerie de knoop allang door hadden kunnen hakken. „Ik wijs het verzoek toe. Het moet maar eens afgelopen zijn. Dit is voor Van IJsseldijk toch om tureluurs van te worden", mopperde hij. Binnenkort is er dus een Raad van State uitspraak te verwach ten waarin staat dat LNV op korte termijn moet beslissen op de schadeclaim van Van IJssel dijk. Daarmee krijgt in feite de verantwoordelijke voor de gang van zaken op het ministerie in dit soort aangelegenheden, staatssecretaris Odink, een tik op de vingers. SAS VAN GENT - De verkoop van tweedehands kleding ten bate van de Vastenaktie, begint op dinsdag 18 februari in de voormalige Promenade Kan toorboekhandel te Sas van Gent. De verkoop begint ruim voor aanvang van de Vastenaktie, om carnavalsvierders tegemoet te komen. De opbrengst van de verkoop gaat naar opvang van weeskin deren in Ethiopië. Leden van de Vereniging Paarden Branche Schouwen-Duiveland trekken in een lange stoet over de populaire Vertonsweg in Burgh-Haamstede. Paard en wagen kunnen op steeds minder wegen terecht BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul inBruinisse houdt zaterdag 15 februari een valentijnsparty. Er wordt een speciaal liefdes drankje verkocht en verliefde stelletjes worden in het zonnetje gezet. DJ Cor, bekend van num mers als 'Oe, Oe' en 'Hé Baby', verzorgt de muziek. De zaal is vanaf half acht open. MIDDELBURG - Bewoners van Middelburg kunnen het stukje grond rondom een boom in hun straat adopteren. Dat wil zeg gen: zelf iets moois maken van de 'boomspiegel'. De afde ling groenbeheer belooft ver volgens het stukje grond te ontzien. De bewoners moeten wel zelf voor de kosten opdraai en. Directe aanleiding was de actie van J. Nijpjes uit Middelburg. Hij vond de grond rondom de boom in zijn straat maar een rommeltje. Hij besloot het zelf te gaan onderhouden. „Ik heb dat in Frankrijk ook wel eens gezien." De afdeling groenbeheer gooide echter roet in het eten. „Ik had net nieuwe anemoontjes in de boomspiegel geplant. Toen kwam groenbeheer langs voor een spuitbeurt." De plantjes gingen allemaal dood. De ge meente heeft het uiteindelijk al lemaal goedgemaakt. Nijpjes kreeg een zogeheten spekche- que voor zijn inspanningen. Daarnaast werd een adoptie planoppoten gezet. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - De ver snelling gaat een tandje lager. Over kleine weggetjes en pa den laat de huifkar toeristen de Schouwse Westhoek zien. Het gekletter van de hoeven op het wegdek klinkt menner en pas sagiers als muziek in de oren. Rustgevende muziek. Tonny Noordhoek van Koetserij 't Gareel noemt het 'de anti- stressmachine': de huifkar gaat niet hard, maar blijkt voor menigeen een goede ma nier om te onthaasten. Uit de papierwinkel wordt een foldertje van de VW geplukt. „Kijk, toen kon je nog mooi een rondje rijden", laat Noordhoek zien aan Henk Punt, voorzitter van de Vereniging Paarden Branche Schouwen-Duive land (VPB). In de folder, die tot enkele jaren geleden in de schappen lag, staat een platte grond van de Westhoek met daarop de ruiter- en menrou- tes. De rode lijn voert langs de dorpskernen van Burgh en Haamstede, via het polder landschap naar Renesse om uiteindelijk langs de duinen weer terug bij het startpunt te komen. De folder is niet meer te krij gen; het rondje kan met paard en wagen niet meer gemaakt worden. Met het grootscheep se landinrichtingsproject Re giovisie Schouwen-West in uitvoering verdwijnen stuk ken ruiterpaden. Om autover keer af te remmen worden we gen volgelegd met onder meer drempels., die voor de inge spannen rijtuigen en de ge wrichten van de paarden fu nest zijn. Deze ontwikkelingen baren de paardenliefhebbers zorgen. „De angst is dat het ne gatief uitpakt voor de paar densport. Er gaan alleen maar routes weg en er komt niks Aangespannen huifkarren rijden in de zomermaanden vanaf het Transferium naar het strand ach ter Renesse. Mensport groeit, maar ruimte om te rijden neemt af. voor terug", stelt Noordhoek. Punt beaamt dat: „Ze denken dat er alleen maar voor de lol gereden wordt, maar voor be drijven is het ook broodwin ning." De paardensport maakt op Schouwen-Duiveland en daarbuiten goede tijden door. Ook het mennen wint terrein. „De sport leeft echt", weet Punt. De vereniging telt onge veer honderd leden en de voor- en najaarstochten worden druk bezocht. Jaarlijks strij ken grote groepen toeristen neer om 'onder het zadel' of in een huifkar van het eiland te genieten. Volwassenen en kin deren houden geregeld halt om huifkar en paarden te bewon deren, weet Noordhoek. Haar Koetserij houdt huifkartoch ten door de Westhoek en ver zorgt het natransport met paard en wagen vanaf het Re- nesser Transferium naar het strand, aan het eind van de Jan van Renesseweg. Vroon weg Maar deze 'anti-stress machi ne', zoals Noordhoek het noemt, wordt in de Kop van Schouwen meer en meer in het nauw gedreven. In een brief aan het college heeft zij vorige week nog geschreven dat haar 'bedrijf belemmerd wordt in de uitvoering'. Met de komst van de recreatieverdeelweg wordt een groot deel van de Vroon- weg afgebroken. Om sluipver- keer tegen te gaan wordt te vens in de Hoge Zoom tussen Haamstede en Renesse een 'knip' aangebracht, zodat al leen voetgangers en fietsers deze weg helemaal kunnen ge bruiken. Paard en wagen kun nen er niet door. Volgens Noordhoek en Punt de zoveel ste route die van het program ma voor de aangespannen kar ren afgehaald moet worden. De landinrichtingscommissie heeft wel bepaald dat bij de ontwikkeling van de natuur gebieden ruimte moet zijn voor recreatief medegebruik, maar vooralsnog komt daarvan wei nig cerecht. Zo zou aanvanke lijk langs het nieuwe fietspad bij de Vroongronden een rui terpad aangelegd worden. Maar omdat dat gebied be graasd zal worden door koeien en pony's is de komst van paar den daar 'ongewenst'. Alterna tieven als een route langs de Lage Zoom zijn al wel bedacht, maar moeten nog verder on derzocht worden. De kans is vrij klein dat een nieuw ruiter pad is aangelegd wanneer de Vroonweg en Hoge Zoom dichtgaan. Heen en weer De koetsiers voelen zich hier door steeds meer beperkt. Noordhoek vreest dat ze straks met de huifkar alleen nog maar 'heen en weer' kan. „En dat verkoopt niet.Ook voor de re creant-menner wordt het vol gens Punt steeds moeilijker een aantrekkelijke route uit te stippelen. Daar moet wat hem betreft meer aandacht voor komen. In de laatste vergade ring van de landinrichtings commissie, ruim een week geleden, heeft hij de commis sieleden daarom nog eens op hun beloften gewezen. „Er zijn toezeggingen gedaan. Als die teruggetrokken worden is dat zeer onsportief." Als ware het het paradijs voor de paardenliefhebber vertel len Punt en Noordhoek over de Veluwe, waar met paard en wagen drie uur door natuurge bieden gereden kan worden zonder een auto tegen te ko men. In de Westhoek onmoge lijk, alleen al vanwege de grootte van het gebied. De ver langens zijn dan ook beschei den. „Vanaf de Laone naar het Watergat loopt nu een ruiter pad. Trek dat dan bijvoorbeeld door tot aan de Domeinen", oppert Punt Zowel de VPB- voorzitter als Noordhoek wil len met paard en wagen weer langs de 'juweeltjes' en de mooie plekjes van de Schouw se Westhoek rijden. Langs een route en niet heen en terug over hetzelfde pad. De WV-folder wordt weer zorgvuldig opgeborgen in de map. Punt; „Het mooie is als je straks weer een rondje kunt rijden. Daar gaat onze absolu te voorkeur naar uit." zaterdag 8 februari 2003 redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Pax: (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie I Oostsouburgseweg 10 I Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie Hnnr Rplf Bosboom f- g0es - De Zeelandhallen zou het liefst in Goes blijven, maar sluit verhuizing naar Middel burg niet uit. Exploitant R. van Vliet houdt beide mogelijkhe- den nadrukkelijk open. „Het is 'i ^eker niet zo dat we de gemeen- tentegen elkaar uitspelen." Van Vliet werkt inmiddels al ze- ven jaar aan plannen voor een nieuw evenementencomplex. De huidige hallen voldoen niet meereneen goed parkeerterrein ontbreekt. Medio 2001 leek de zaak eindelijk van de grond te 1 komen, toen de bouw van een groot evenementen- en amuse- I mentspark op de huidige locatie werd aangekondigd. De beurs hallen zouden worden gecombi neerd met zaken zoals een bio- scoop, een vermaakcentrum, 1 een bedrijvengedeelte en wat horeca en winkeltjes. 1 Vorig jaar april werd duidelijk dat het project voorlopig in de 1 ijskast moest worden gezet. De betrokken investeringsmaat- 1 schappij Trustor Components Holding, die het plan wilde uit- voeren en financieren, haakte af.Deredenwasdatdegemeen- leGoes een veel te hoge prijs zou wagen voor het huidige par- keerterrein, dat de Zeelandhal- 1 lennu van haar huurt. De gemeente Middelburg meld- de deze week dat zij opnieuw - 1 in 2000 was dat ook het geval- ingesprek is met de Zeelandhal len over de vestiging van een amusementscomplex op bedrij- venterrein De Mortiere. De ge- meente verwacht dat de onder handelingen binnen een half jaar zijn afgerond. Exploitant Van Vliet zegt zelf niet te praten met Middelburg. De besprekin gen worden gevoerd met pro jectontwikkelaar TCN uit Nieu- wegein, die een evenementen en amusementscomplex in Zee land wil realiseren. „Ik kan nooit in gesprek zijn met een gemeente, want ik ben niet de gene die erin moet investeren en de grond moet aankopen." Het scenario is dat hij de Zeeland hallen verkoopt en het evene mentengedeelte in het nieuwe complex huurt van de ontwik kelaar. Provincie Van Vliet stelt dat TCN de mo gelijkheden in zowel Middel burg als Goes onderzoekt. ..Men kijkt niet naar één plek, maar onderzoekt een hele provincie. Het gaat erom dat we voor heel Zeeland een goed complex neer zetten." Beide mogelijkheden liggen wat hem betreft volledig open. Zijn voorkeur gaat daar bij uit naar Goes, omdat in het plan voorzieningen zijn opge nomen die de Bevelandse regio nu niet heeft, zoals een bio scoop. Een andere reden is dat de Zeelandhallen in Goes haar naam heeft opgebouwd. „We zijn hier al vijftien jaar geves tigd en de traditie gaat nog veel verder terug. Daar kun je niet zomaar aan voorbijgaan." Vol gens Van Vliet wordt er in Mid delburg én Goes 'prettig' met de gemeenten gesproken, zonder dat dat onderling tot scheve ogen leidt. Een herhaling van de kwestie met waterschap Zeeuwse Eilanden, dat in 1999 op weinig elegante wijze uit Goes naar Middelburg werd ge lokt, is niet aan de orde. „De ge meenten worden niet tegen el kaar uitgespeeld. Van Vliet geeft aan dat hij met de huidige Zeelandhallen niet veel langer kan doorgaan. „Je kunt bezoekers en deelnemers niet meer op deze manier ont vangen." Aan de andere kant heeft hij in de loop der jaren ge leerd dat de zaken bij gemeen ten anders gaan dan in de on dernemerswereld- „Ik weet nu dat de politieke weg moet wor den bewandeld en dat dat veel tijd kost." OPEN 10.00-18.00 uur TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4,00 rincc Info: 0113-221020 VJ E_ O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61