Servië haalt Tito uit de etalage AEL stort zich in de politiek PZC Japan bouwt satelliet om Noord-Korea in de gaten te houden Op v/JÖce/jpojr4!:? ËÏHt Meeste pedofielen zelf niet seksueel misbruikt 5 Justitiegebouw staat op instorten Doek Van Gogh ontdekt in Japan Griepgolf treft Centraal-Afrika Grote steden vies en ziekmakend Tamil Tijgers blazen zich op Blair wil aantal asielzoekers half reduceren Perepepe doneert halsband Tanker loopt vast Bom onschadelijk gemaakt in Belfast www.pzc.nl/reizen j sau y/hp an y/éiSum Curfijjlbta 'iiiiu o'/ar Jj'U ASJjti Liga plaatst zich op kandidatenlijst Belgische verkiezingen Minder bedevaartgangers uit Nederland naar Mekka zaterdag 8 februari 2003 BERGEN - Het Paleis van Justitie in het Waalse Bergen dreigt in te storten door de enorme dossierlast, die er op zolder ligt opgeslagen. De arbeidsinspectie heeft justitie bevolen maar liefst tachtig ton aan archiefmateriaal te verwijderen, omdat het personeel anders gevaar loopt. Ook zijn de nooduitgangen geblokkeerd door een vracht aan dossiers. Als alles eind volgende week niet is verwijderd, dan laat de in spectie het gebouw sluiten. ANP/Belga TOKIO - Een schilderij dat voor 75 euro was getaxeerd, bleek op een veiling in Tokio een originele Vincent van Gogh te zijn. Het schilderij toont het profiel van een boerin en was volgens het veilinghuis Shinwa Art onderdeel van de collectie van de overleden Japanse schilder Kazumasa Nakagawa. Het Van Gogh Museum in Amsterdam heeft het schilderij gecertifi ceerd. De waarde bedraagt zo'n 22.500 euro. Het olieverf op doek meet 41 bij 35 centimeter en moet ge maakt zijn tussen november 1884 en mei 1885, toen Van Gogh zich in Nuenen ophield. Volgens deskundigen is het schilderij twee keer gerestaureerd. ANP NAIROBI - Een griepgolf heeft in de Democratische Repu bliek Congo meer dan tweeduizend mensen het leven gekost. Vooral kinderen en ouderen zijn het slachtoffer. In de hoofd stad Kinshasa zijn al honderd mensen gestorven. Het virus dook in september op in de Centraal-Afrikaanse Re publiek. Een epidemioloog van het Congolese ministerie van Gezondheidszorg zei dat vluchtelingen, strijders van milities en handelaren het naar het buurland Congo hebben overge bracht. Vooral de provincie Equateur, waar rebellen van de Beweging voor de Bevrijding van Congo heer en meester zijn, is zwaar getroffen. DPA/ANP GENEVE - De gezondheid van honderden miljoenen arme kinderen in grote steden loopt gevaar doordat de leefomge ving zo vies is. Een groot deel is bovendien niet of niet vol doende tegen ziektes ingeënt. Dat heeft Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, gisteren meegedeeld. Talloze kinderen gaan niet naar school, maar brengen hun dag door met het doorzoeken van vuilstortplaatsen en leven 's nachts op straat. Daar vallen ze ten prooi aan criminelen. Veel kinderen hebben geen ouders en daardoor geen toezicht meer. In de grote steden van arme landen is het water vaak vervuild en is er geen goede riolering. AFP COLOMBO - Drie rebellen van de Tamil Tijgers hebben zich gisteren op zee opgeblazen toen Scandinavische vredesmili- tairen op hun schip kwamen voor een inspectie. De explosie gebeurde enkele uren voordat in Duitsland vredesbesprekin gen begonnen tussen de regering van Sri Lanka en de rebellen. Twee vredesmilitairen en hun tolk kwamen aan boord van het schip om wapens te onderzoeken, waaronder luchtafweerge schut, munitie en handgranaten. De rebellen staken daarop de boot in brand en bliezen zichzelf op. De Scandinaviërs sprongen van boord en bleven ongedeerd. In Berlijn begon gisteren de vijfde ronde van de vredesbespre kingen, die een einde moeten maken aan een burgeroorlog die al negentien jaar duurt. RTR wan onze redactie buitenland LONDEN - De meeste mannen die zich aan kinderen hebben vergrepen, zijn zelf niet in hun jeugd seksueel misbruikt. Dat blijkt uit onderzoek van het In stituut voor Kindergezondheid en de universiteit van Sout hampton, dat in het Britse me dische tijdschrift The Lancet is Kapitein Prestige op borgtocht vrij MADRID - De Spaanse justitie heeft kapitein Apostolos Mangouras van de verongelukte olietanker Prestige gisteren vrijgelaten, nadat de verzeke ringsmaatschappij van het schip een borgsom van drie mil joen euro had betaald. 'De Griekse 68-jarige kapitein - heeft meer dan tachtig dagen in -voorarrest gezeten. De Griekse reder van het schip had geweigerd een borgsom te cbetalen. Mangouras verliet de r penitentiaire inrichting in Teixeiro, in de regio Galicië in •gezelschap van zijn advocaat. .•De Prestige liep 13 november vorig jaar voor de kust van Gali cië in het noordwesten van Spanje averij op en zonk enkele dagen later. De olie uit het en kelwandige schip vervuilde grote delen van de Spaanse en Portugese kust. EFE/DPA LONDEN - De Britse premier Blair wil het aantal asielverzoe ken in september met de helft hebben verminderd. •Hij zei het aantal asielzoekers 'de komende maanden' met 30 tot 40 procent terug te willen dringen door strengere regels. Daar is de laatste tijd om ge- Bvraagd, nadat bekend werd dat - een aantal verdachten van ter roristische activiteiten een asielverzoek had ingediend. Blair erkende in het interview r dat er problemen zijn met het te- -rugsturen van personen wier asielverzoek is afgewezen. Het plan van de Conservatieven om asielzoekers meteen na binnen- komst op te sluiten in kampen ziet hij niet zitten. ANP SAO PAULO - Met een zoen op de snuit van haar schoothond Perepepe was de eerste gift bezegeld. De hooggeblondeerde Vera Loyola - een eersteklas kakmadam en hét gezicht van de nouveau riche uit Rio de Janeiro - heeft de niet diamanten ingelegde, achttien-karaats halsket ting van haar huisdier ge doneerd aan het recent gelanceerde hongerbe- strijdingsplan van de Bra ziliaanse regering, Fome Zero (Honger Nul). Het programma geniet de allerhoogste prioriteit van de nieuwe president Lula en is dezer dagen van J start gegaan in het gort droge, onvruchtbare bin- i nenland van de noordoos- telijke deelstaat Piaui. Het actieplan moet uit- j groeien tot een frontale j aanval op ondei-voeding, waaraan naar schatting i 46 miljoen Brazilianen in J verschillende gradaties j lijden. De armste gezinnen krij- I gen maandelijks vijftien J euro extra. Het bedrag j moet worden gebruikt om j essentiële voedingsmid- i delen te kopen, i Volgens Loyola, eigenares van een keien van bakke- j rijen en restaurants, moet |i de schenking van de 1400 |1 euro kostende halsband I gezien worden als een I symbolische daad. Zij B hoopt hiermee haar high- H society-vriendinnen aan BI te zetten tot donaties van I sieraden en kostbare schilderijen. De halsketting van Pere pepe was een cadeautje van een bevriende juwe- lier. Loyola - een vast per soon in de Braziliaanse roddelpers - staat bekend om haar onbegrensde lief de voor honden. Loyola - die de zijde koos van soci alist Lula toen deze afste vende op de verkiezings- I overwinning - heeft een J audiëntie gevraagd met I de verantwoordelijke mi- Inisters voor het anti-hon- gerprogramma om de gif ten te coördineren. Maar de bewindslieden geven tot dusver niet thuis. GPD gepubliceerd. Uit het onder zoek blijkt dat een op de acht daders zelf slachtoffer is ge weest van seksueel misbruik. Onderzoekers noemen de on derzoeksresultaten opmerke lijk. Tot nu toe werd aangeno- doorCorde Horde ANTWERPEN - De Arabisch- Europese Liga (AEL) van de Antwerpse moslimleider Dyab Abou Jahjali gaat meedoen aan de landelijke verkiezingen in België, die op 18 mei worden ge houden. In een persbericht meldde de AEL gisteren dat ze gaat samen- van onze redactie buitenland RIYAD - Als gevolg van strenge re eisen van Saoedi-Arabië rei zen er dit jaar minder bede vaartgangers uit Nederland naar Mekka. Het wordt moeilij ker om een visum te krijgen, al dus een medewerkster van Ne- bil Reizen in Utrecht, een van de weinige reisbureaus die nog hadj-reizen (bedevaartreizen) organiseren. Pelgrims kunnen niet meer vol- door Cees van Zweeden BELGRADO - De Servische re gering heeft gisteren een veiling van Tito's limousines afgelast. De verkoop stuitte op verzet. Critici verweten de regering Ti to's erfgoed te verkwanselen, uitgerekend in de maand waar in de staat Joegoslavië met een pennenstreek van het federale parlement was opgeheven. Een vereniging van auto-histo rici omschreef de wagens als 'de mooiste ter wereld'. De auto's, zo stelde de organisatie, beho ren tot het culturele erfgoed van het land. Kroatië verkocht toch ook niet het jacht van Tito of diens geboortehuis in Kum- rovec? Dat Tito niets tekort kwam tij dens zijn 35-jarige bewind over het toenmalige Joegoslavië, was bekend. „Ik ben blij dat ik je ge boortehuis heb gezien", noteer de een vrouw vorig jaar in het gastenboek, na een bezoek aan Tito's geboortehuis in Kum- rovec. „Het is wat bescheidener dan het huis waar je later in woonde. Het is fijn dat je ervoor zorgde dat ik naar school kon. Maar ik had ook graag mijn hand in je portemonnee gesto ken." Loonslaaf Tito had een mooie vrouw, een rank jacht, een luxe trein, glan zende limousines, hagelwitte maatkostuums en sigaren bij de vleet. Zelfs beschikte hij over men dat de meeste mannen die zich aan seksueel misbruik van kinderen schuldig maken, zelf in hun jeugd zijn misbruikt. Volgens onderzoekers spelen andere factoren een belangrij ke rol bij het herhalen van het werken met de Vlaamse PVDA, een extreem-linkse partij die niet te vergelijken is met de PvdA in Nederland. De gezamenlijke lijst heet 'Re- sist'. Daarmee drukken de kan didaat-politici uit dat ze zich verzetten tegen 'onderdruk king, discriminatie, racisme en eenheidsdenken'. De AEL en Abou Jahjah zijn zeer omstreden in België. Vol staan met het kopen van een retourticket en dan ter plekke uitzoeken waar ze willen ver blijven. Ze moeten nu een all-in pakket kopen: vliegreis, visum (speciaal voor de hadj) en hotel. Koste een retourtje Mekka 600 euro, voor een totaalpakket een weelderig privé-eiland, Brioni, compleet met dierentuin en openluchtbioscoop. Maar uiteindelijk waren al deze klei- patroon van seksueel mis bruik. Zo lopen misbruikte kinderen die zijn verwaarloosd of zijn opgegroeid in een ge welddadig gezin, drie keer zo veel kans later zich aan dezelf de misdaad schuldig te maken. gens sommige politici hitst de li ga Marokkaanse jongeren in Antwerpen en in andere grote steden op. In plaats van tot inte gratie zou dat leiden tot ver deeldheid, is de redenering. Resist schrijft zich in voor de verkiezingen van de Belgische senaat en voor de Antwerpse lijst van het parlement. Op 9 maart bepaalt het verkiezings congres de kandidatenlijst. moet de Mekkaganger dit jaar bij Nebil Reizen 2100 euro neer tellen. Vorig jaar had dit reisbu reau zeker vijfhonderd bede vaartgangers, dit jaar zijn het er ongeveer driehonderd, aldus de medewerkster. De Saoedische overheid wil grip noden, met uitzondering van de fraaie Jovanka, bezittingen van de staat. Anders dan de latere leider Milosevic, die met zijn Hetzelfde geldt voor mannen die door een vrouw zijn mis bruikt. Ook blijken jongens die vaak dieren mishandelen, zich als volwassene gemakkelijker aan seksueel misbruik schul dig te maken. De studie is ge- In de 'beginselverklaring' eist Resist dat werkgevers verplicht een bepaald percentage min derheden in dienst moeten ne men. Bij huisvesting geldt om gekeerde bewijslast als er klachten zijn over discrimina tie. De nieuwe partij is ook tegen het sluiten van grote bedrijven, al wordt niet duidelijk hoe ze dat wil voorkomen. Maar vooral is de kongsi van op de zaak houden, zegt drs. Yassin Hartog van de stichting Islam Burgerschap in Den Haag. Ook in Mekka blijven wel eens illegalen achter, soms om dat ze in de grote moskee willen studeren aan de voeten van de imam. vingers voortdurend in de sui kerpot zat, bleef Tito een - goed gehonoreerde - loonslaaf. Miljarden euro's bleken weg na baseerd op onderzoek onder 224 mannen die als kind waren misbruikt. Twaalf procent van hen had zich op latere leeftijd zelf aan een kind vergrepen. Bijna altijd ging het niet om hun eigen kinderen. Onderzoe kers gaan ervan uit dat de be vindingen kunnen leiden tot een nieuwe behandelingsme thode voor de daders. ANP moslims en de extreem-linkse PVDA tegen een oorlog in Irak. „Resist beoordeelt de toene mende agressie en oorlog in de wereld als een laatste poging van het imperialisme om haar wereldvisi^te vuur en te zwaard op te leggen"luidt punt 2 van de beginselverklaring. De 'Ameri kaanse agressor' is de gezamen lijke vijand van de initiatiefne mers. ANP Donderdag zei de Saoedische minister van Binnenlandse Za ken, prins Naif Ibn Abdelasis, dat de veiligheidsmaatregelen dit jaar nog scherper zijn dan voorheen. Tot dusver zijn in Saoedi-Arabië 250 mensen aan gehouden op verdenking van banden met de terreurorganisa tie Al Qaeda. Er worden in Mek ka ongeveer twee miljoen bede vaartgangers uit 170 landen verwacht. De hadj begint mor gen. ANP de val van Milosevic. De jacht daarop door de Servische auto riteiten leverde niets op, omdat zij niet aan de buitenlandse re keningen van de familie kunnen komen. Daarom maakten zij de ze week maar bekend, enigszins schlemielig, de limousines van Tito te willen verkopen. Mercedessen De auto's die eind deze maand in Belgrado onder de hamer had den moeten komen, waren voor waar geen gemotoriseerde koektrommels. Tito, die ge schiedenis schreef door de nazi's eigenhandig uit te roken, had een voorkeur voor het merk van Hitier. Twaalf Mercedessen zouden in Belgrado bij opbod worden verkocht De twee duurste, twee kogelvrije en ver lengde exemplaren uit 1967 en '78, moesten een half miljoen euro per stuk opbrengen. Een Rolls-Royce uit 1960, ruim 600 reserve-onderdelen inbegrepen, stond voor twee ton in de etala ge- De controverse over de limousi nes moet pi j nl j ke gevoelens van nostalgie hebben opgeroepen bij Jovanka, de inmiddels 78-ja- rige weduwe. Zij verplaatste zich aan de zijde van haar man in deze limo's door een land dat tot de mooiste in Europa werd gerekend. Dat land bestaat niet meer en deze week besloten de resteren de brokstukken (Servië en Mon tenegro) ook de naam Joegosla vië te begraven. GPD van onze redactie buitenland TOKIO - In het diepste geheim en onder bescherming van oor logsschepen en oproerpolitie zijn gisteren de nieuwste raket onderdelen gearriveerd bij de lanceerinstallatie van Japan op het eiland Tanegashima. Daar wordt in stilte de lancering voorbereid van spionagesatel- lieten die op Noord-Korea wor den gericht. Vanwege het internationale conflict over de hervatting van het Noord-Koreaanse atoom programma is de Japanse lance ring meer dan ooit in nevelen gehuld. Het spionageproject, dat al vier jaar loopt, was oor spronkelijk bedoeld als waar schuwingssysteemvoor militai re zetten van Noord-Korea. De medewerkers van het Japan se ruimtevaartbureau wilden er gisteren verder niets over zeg gen, ook niet over de raket die net is gebracht. Volgens de Ja panse media gaat het om een H-2 A tweetrapsraket. De raket containers die gewoonlijk het opschrift NASDA hebben, wa ren deze keer blanco. Japan heeft vorig jaar al aangekon digd dat het eind maart twee ob servatiesatellieten wilde lance ren, maar mogelijk wordt de lancering nu geheim gehouden om de betrekkingen met Noord- Korea niet verder te laten ver slechteren. De Japanse regering besloot de satellieten te bouwen nadat Noord-Korea in 1998 een raket proef had gedaan waarbij de ra ket over Japan heen was gescho ten. De proef alarmeerde Tokio en deed de regering besluiten haar communistische buurland beter in de gaten te houden. De spionagesatellieten kunnen fo to's van objecten van een meter maken in alle weersomstandig heden Daarnaast kunnen de sa tellieten binnen 24 uur boven iedere gewenste plaats in de we reld worden geplaatst. AP KOPENHAGEN - Een enkel wandige tanker met 35.000 ton dieselolie aan boord is gisteren in het Kattegat aan de grond ge lopen. Van lekkage zou geen sprake zijn. De Acushnet kwam rond half negen 's morgens even ten oosten van het Deense eilandje Samsö vast te zitten. AP BELFAST - Een Britse legerrobot (links) staat in brand, nadat het Noord-Ierse hoofdstad Belfast een explosief tot ontploffing heeft ge bracht. Het springtuig zat ondereen personen auto bevestigd. Het Ierse Republikeinse Leger wordt verdacht van het aanbrengen ervan. De auto was achter gelaten op een weg in Belfast. Kort daarna kwam een waarschuwingstelefoontje. foto Peter Morrison/AP Advertentie Fhin-hu'u - in samenwerking mei: snowplaza Bedevaartgangers verzamelen zich rond de heilige Kaaba in Mekka voor het vrijdag-gebed. Vanuit Nederland worden minder pelgrims verwacht. foto Bilal Qabalan/EPA i#\i\ *e~6A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5