oep om certificering mosselen m!iü We durven al wat meer risico te nemen 11 T&UsifzfëGL Brugman STJmH X -1 de IPPY Mondragon wordt Anderland Anderhalf jaar geëist tegen ex-directeur metaalrecyclebedrijf Stichtingen zien Welzijnshuis zitten rr «yfj wekers willen Zeeuws product beschermen ferk aan iestkappel.se reek verlaat Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen O j ZOMEI zeeuwse almanak Sssstt... zc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 8 februari 2003 rPietKleemans EBKZEE - Het product ww$e mossel moet be- jjjmid worden door middel i certificering. Daar pleitte .rritter W. Schot van de Vis vereniging Helpt Elkander (ermiddag in Zierikzee voor de jaarvergadering van «leniging. rtificering komt, stelt Schot, (alleen de consument, maar ideproducentten goede. ,,Ik, met mij veel mosselkwekers, L een voorstander van het iificeren van de Nederlandse iel onder de naam Zeeuwse Nu wordt van alles on- "dienaam verkocht. We moe product beschermen en klant heeft er ook recht op thijprecies weet wat er in de izit." ajn jaarrede blikte Schot it terug op het afgelopen jaar. •de mosselvissers was dat ibijster goed jaar. Het begon K&tmet een gebrek aan zaad- jen vervolgens langdurig ge- eggel over waar wel en waar etop het schaarse mosselzaad sist mocht worden. Vervol- bs richtte een zware storm in itober grote schade aan. Tot ïrmaat van ramp werden de iwaaide mossels geroofd, izijnjaarrede haalde Schot fel tnaar zowel de rijksoverheid natuurbeschermingsor- misaties. Het overheidsbeleid Advertentie Molière Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires oogeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 met betrekking tot de Wadden zee is in zijn ogen veel te statisch en failliet. Dat is volgens Schot ook zo'n beetje het enige waar de vissers én de natuurbescher mers het met elkaar over eens zijn. Voor de rest is het vooral onzin wat de natuurbescher mers verkopen, vindt Schot. Wat hem steekt is dat sommige organisaties ook nog eens door de rijksoverheid gesubsidieerd worden. „Duurzame visserij staat bij ons hoog in het vaan del, alleen moeten we wel de mogelijkheid krijgen het uit te voeren. Aan de ene kant laten de overheid en de natuurbescher mingsorganisaties kostbaar mosselzaad op het Oostelijk Wad verloren gaan, en aan de andere kant wil de Waddenver eniging met subsidie ons leren hoe duurzaam een ecomossel gekweekt kan worden. Te gek voor woorden, maar dat kan al lemaal in ons door polderwater doordrenkt kikkerlandje." Organisaties als de Waddenver eniging en de Vogelbescherming zijn er volgens Schot alleen maar op uit de visserijsector weg te pesten. Ze willen meer visgebieden sluiten en pleiten voor ontwikkeling van mosse len in laboratoria. Schot: „Ze willen ons verjagen van onze cultuurgebieden. Barsten De financiële verschillen tussen de bedrijven worden volgens Schot steeds groter, en dat kan onderlinge spanningen opleve ren. De vissersvoorman riep op tot eenheid onder de vissers. Tot nu toe is de visserijwereld een sterk bolwerk geweest. „Maar het bastion begint barsten te vertonen. Steeds meer zien we dat het algemeen belang onder geschikt wordt gemaakt aan in dividueel belang. Jammer, want dan kan er niet constructief ge werkt worden." [ESTKAPELLE - De aanleg inde natuurvriendelijke oever ibjs de Westkappelse kreek ®nt eind maart. Het was de tdoeling dat het werk rond de- lijd klaar zou zijn, maar de irile spade moet de grond nog vertraging is veroorzaakt lor onenigheid tussen op- achtgever Waterschap ïuwse Eilanden en een aan- ler. In dit mondde uit in een itragezaak, die werd gewon- idoor het waterschap. De op- cht gaat nu naar aannemer k Lexmond uit Lexmond. kan nu niet beginnen met afgraven van de oevers om- jhetlandte nat is voor de ma te De oevers van de kreek Hen sterk worden afgevlakt dat dieren gemakkelijker in uit het water kunnen komen, aarnaast wordt de kreek uit en wordt de overtol- Studenten van de Filmacademie Amsterdam bouwen een armoedige leefgemeenschap in Mondragon als decor voor hun examenproject. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Plotseling is er weer le ven in Theater Mondragon in Zierikzee. Eindexamenkandidaten van de Am sterdamse Filmacademie vinden het een 'prachtige locatie'. Ze bouwen hier hun decor voor de film 'Anderland', waarvoor de opnamen in de loop van- volgende week beginnen. Het verhaal is gebaseerd op een boek van Paul Biegel. Het leegstaande en af getakelde theater biedt de desolate om geving die ze zochten. Vijf studenten van de groep troffen de afgelopen dagen de voorbereidingen. Zij sjouwden een paar kuub zand, sloophout, dekens, oude ledikanten, matrassen en lappen de schouwburg binnen. Gistermiddag arriveerde de rest van crew. Ruim dertig jonge men sen zijn de komende twee weken be trokken bij de opnamen. Eén van de bijkomende zaken, is het werven van figuranten. Dat gebeurt vanmiddag in Mondragon. „Iedereen is welkom, kinderen vanaf twee jaar met ouders natuurlijk, jongeren, mensen van middelbare leeftijd en ouderen", zegt productie-assistente Maryo Klein Bussink. Zij deelde flyers uit met de op roep dat mensen met acteerambities vanmiddag vanaf 13.00 uur langs kun nen komen in Mondragon voor een cas ting. Jelka van Houten, één van de eindexa menkandidaten, is blij met de tip die ze van haar vader kreeg over Mondragon. Theodore van Houten woont in Burgh- Haamstede en kent de geschiedenis over de teloorgang van het theaterWe dachten in eerste instantie aan een leegstaand zwembad, maar dit is nog veel mooier", zegt Jelka. Een bijko mend voordeel is dat er in deze regio ook de opnamen aan het strand ge maakt kunnen worden. In de voormalige grote zaal van Mond ragon wordt nu een armoedige leefge meenschap gecreëerd. Een groep mensen leeft er in zwaar vervallen on derkomens. Een van de hoofdpersonen binnen die gemeenschap is Malle. Hij koestert een ideaal over een droomwe reld. Plotseling maakt een zekere Bran zijn opwachting in die groezelige gemeen schap. Bran beweert dat hij uit 'Ander land' komt. Malle ziet in hem het tast bare bewijs dat zijn utopische wereld echt bestaat. Inbreker De groep jonge cineasten heeft de tijd tot en met donderdag 20 februari nodig voor de draaidagen. In de nacht van donderdag op vrijdag bleek een inbre ker zich toegang tot Mondragon te hebben verschaft. „Hij had een ruitje ingeslagen en was via de voordeur ver trokken. Gelukkig viel hier echt niks van waarde te halen", vertelt één van de studenten. Toch wordt er om te voorko men dat het decor wordt vernield, de volgende nachten bewaking ingesteld. - zoals riet en tuiken-verwijderd. b waterschap gaat ook een Rluwwand aanleggen. Dit is b speciaal talud waarin oe- izwaluwen hun nest kunnen ■uwen. De aanpak van de fetkappelse kreek gaat onge- sr360.0 0 0 euro kosten. Zwaargewonden RESKENS - Bij een verkeers- igeval tussen twee personen- ito's op de N58 tussen Bres- :ns en Schoondijke zijn steravond twee zwaargewon- m gevallen. ;n 30-jarige automobilist uit 'gemeente Sluis botste op de ito van een 49-jarige man uit isseldorf, toen de laatste wil- keren. Beiden zijn naar zie- ttnuizen gebracht. door Inge Heuff RENESSE - Het beursklimaat mag dan niet gunstig zijn, wie nu begint met beleggen, stapt wel laag in. Op Schouwen-Dui- veland is vorig jaar de vrouwen- beleggingsstudieclub 't Opstap je opgericht. Ook toen waren de koersen laag, maar nu zijn ze nog lager. Voor de deelnemers geen reden om het hoofd te laten hangen. „Als je in het casino speelt, ben je het geld zeker kwijt. Dat gevoel heb ik nu niet." 't Opstapje bestaat uit een ge mêleerde groep vrouwen uit Schouwen-Duiveland, tussen de dertig en zestig jaar met een diverse achtergrond. Carla van Helsdingen en Toos van Megge- Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst/ Absdaalseweg 19 rceer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman nl len zijn twee van de dertien deelneemsters. Ze zijn razend enthousiast over de beleggings club en vinden het een goede zaak dat deze alleen open staat voor vrouwen. „Mannen beleg gen anders en ik denk dat ze ons zouden overvleugelen", zegt Van Helsdingen. „Bij 't Opstap je heeft elke vrouw haar eigen inbreng omdat iedereen een of meer fondsen volgt. Er wordt naar elkaar geluisterd." „Wij werken vooral op ons ge voel", vult Van Meggelen aan. „We bespreken de fondsen uit gebreid en als we er geen goed gevoel bij hebben, doen we het niet. Ik denk ook dat we vast houdender zijn. Als we een fonds graag willen hebben, blij ven we het volgen tot we kunnen kopen voor onze prijs. Want we zijn ook zuinig." Van Helsdin gen: „We zijn niet allemaal ge lijk gestemd, maar er is wel een leuke sfeer. Wel moet er wat meer structuur komen, soms lijkt het net een kippenhok Maar dat hoort er ook bij." De enige man die betrokken is bij de studieclub, is adviseur T. de Vries uit Brouwershaven. Maar inmiddels worden niet al zijn adviezen opgevolgd. „We worden wat offensiever en dur ven wat meer risico te nemen." Inlegsom Alle deelneemsters leggen maandelijks 25 euro in. Wie er nieuw bijkomt, moet de inleg vanaf 1 april 2002, de oprich tingsdatum, meebrengen, al kan er wel een betalingsregeling worden afgesproken. Er kunnen nog zeven vrouwen meedoen. Van Helsdingen en Van Megge-. len geven toe dat die deelname naarmate de tijd verstrijkt las tiger wordt vanwege de groeien de inlegsom. Van Helsdingen: „Je moet het geld niet direct nodig hebben. Los van het slechte beurskli maat is dit werk voor de langere termijn. We willen natuurlijk wel winst maken, maar we gaan niet voor het snelle, grote geld." Een beleggingsstudieclub is er niet zomaar. „Er komt veel bij kijken. De eerste maanden wa ren we alle inleg kwijt aan de notaris voor de statuten en de inschrijving bij de Kamer van Koophandel", zegt Van Megge len. „Pas in september konden we echt beginnen. De vrouwen spitten de financië le krantenpagina's door en zoe ken op teletekst en internetsites naar bruikbare informatie. Ook hebben ze bij diverse banken workshops gevolgd. Elke drie weken komen ze bij elkaar. Eer dere beslissingen worden ge- evalueerd („Maar we katten el kaar nooit af als een beslissing slecht uitpakt") en nieuwe stra tegieën worden uitgezet. door Piet Kleemans MIDDELBURG - Tegen de ex- directeur van het Middelburg se metaalverwerkingsbedrijf Leynse Metals Recycling - een 37-jarige inwoner van Burgh- Haamstede - is gisteren voor de rechtbank in Middelburg acht tien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, en een geldboe te van veertigduizend euro ge- eist wegens belastingfraude en een reeks van milieudelicten. In 1996 nam de man uit Haam stede het bedrijf over van T. Leynse. Daar heeft hij achter af, bekende hij, spijt van als ha ren op zijn hoofd. Hij trof een bedrijf aan waarin de milieure gels met voeten werden getre den, waar werknemers zwaar onderbetaald werden en waar overwerk zwart uitbetaald werd. Problemen die de nieuwe directeur voortvarend aanpakte in de hoop ze op te kunnen los sen. IJdele hoop, zo bleek. Want toch werden er onder zijn leiding verschillende milieude licten gepleegd, variërend van in de bodem laten weglopen van schadelijke vloeistoffen tot het niet adequaat omgaan met af gewerkte olie en illegaal ver voer van afval. Het zwart-geld- circuit werd wel minder, maar was nog lang niet weg toen jus titie in 2002 een inval deed bij het bedrijf. De verdachte ontkende niet dat de problemen hem boven het hoofd waren gegroeid. „Er was simpelweg niet genoeg geld om alle problemen aan te pakken. Ik heb hier veel van geleerd." Niet voldoende, volgens officier van justitie A Flikweert. „Ik ben ervan overtuigd dat de ver dachte oprecht van plan was de bedrijfscultuur te veranderen. Toch ben ik over gegaan tot dag vaarding en wel met volle over tuiging. We spreken hier over een zeer omvangrijke fraude en een reeks van milieudelicten. De werkwijze van het bedrijf vat ik in vier woorden samen: na ons de zondvloed." Ter verdediging voerden A. van Veghel en C. van Bavel aan dat verdachte naar hun overtuiging oprecht heeft geprobeerd om van Leynse Metals Recycling een net bedrijf te maken. Van Veghel: „Daarbij is hij in een on mogelijke spagaat terecht geko men. Hij stond voor de keuze om óf te investeren in milieumaat regelen óf de lonen voortaan volledig wit uit te betalen. Hij was op weg naar honderd pro cent witte lonen. Als hij meer tijd had gehad was het hem mis schien wel gelukt de problemen op te lossen." Aandeelhouders Van Bavel wees erop dat welis waar nu de ex-directeur voor het gerecht stond, maar in feite veel meer mensen verantwoor delijk zijn voor het feit dat het bedrijf draaide zoals het draai de. „De aandeelhouders wisten hiervan, maar ze hebben nooit ingegrepen." De raadslieden van de verdach te pleitten voor vrijspraak op verschillende punten van de aanklacht en een voorwaarde lijke straf op andere onderde len. De rechtbank doet 19 februari uitspraak. Advertentie) (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapeile-Biezelinge door Famke van Loon ZIERIKZEE - De verschillende welzijnsorganisaties op Schou wen-Duiveland hebben wel oren naar de oprichting van het Welzijnshuis. Volgens wethou der A. van der Wouden (welzijn) blijkt dat uit de reacties van die organisaties op zijn plan voor de intensievere samenwerking. Hoewel er nog een hoop gere geld en uitgezocht moet worden hoopt de wethouder nog voor de zomer een duidelijk voorstel aan de gemeenteraad voor te leggen. De Schouwen-Duivelandse stichtingen Peuterspeelzalen, Kinderopvang, Jeugd, Welzijn Ouderen, Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei en de Werks- aam. In het ideaalbeeld van wethouder Van der Wouden worden deze organisaties in de toekomst ondergebracht in één nieuwe welzijnsstichting voor het eiland. Min of meer gelijktij dig moet deze nieuwe organisa tie ook op één plek gehuisvest worden: het Welzijnshuis. De wethouder heeft zijn plan de af gelopen maanden bij de ver schillende stichtingen in de week gelegd en gevraagd een principe-uitspraak te doen over deze samenwerking. Inmiddels hebben alle stich tingsbesturen - op één na - ge reageerd. Al variëren de reac ties, volgens Van der Wouden ziet het er goed uit voor het wel zijnshuis. ,Er is niet één reactie: absoluut niet. Naast ja of nee heeft de gemeente ookgevraagd waar volgens de stichtingsbe sturen aandacht voor moet zijn bij de oprichting van de nieuwe organisatie. Garanties voor het personeel van de organisaties en behoud van de huidige activi teiten staan daarbij in algemene zin boven aan de verlanglijstjes. Het eerste werk voor de ge meente is nu deze reacties op een rijtje te zetten en samen te bal len tot een concreet plan waar alle stichtingsbesturen zich in kunnen vinden. Vervolgens wil de wethouder met iedere stich ting afzonderlijk werkafspra ken maken en een convenant sluiten. Is dat gebeurd, dan zal een voorstel voor de daadwer kelijk oprichting van het wel zijnshuis voor de gemeenteraad gemaakt worden. Wanneer alles volgens plan verloopt, moet Schouwen-Duiveland met in gang van 1 januari zijn wel zijnshuis hebben. Advertentie Carla van Helfsdingen (r) en Toos van Meggelen van de beleggersclub voor vrouwen. foto Marijke Folkertsma Maartje Bolier is degene die on line de uitverkoren fondsen volgt om bij de juiste prijs de bank opdracht te geven tot aan koop. Inmiddels bestaat de portefeuille uit negen fondsen. Vorige maand stonden er nog enkele fondsen positief, maar nu is alles negatief en is er een verlies van ruim zestien procent geleden. „Ach, als ik in het casi- nospeel,ben ikalles kwijt",zegt Van Helsdingen. „Nu leer ik heel veel, heb veel plezier en ooit komt het wel weer goed met die beurs." Conducteurs mogen eerste j klas reizen. Daarin zit meest- j al op het laatste stuk naar I Vlissingen toch geen hond en i zeker geen wakkere. Een mooie gelegenheid om een rapport over reorganisatie te bespreken met een collega. Niet gehinderd door de aan wezigheid van een enkele passagier, werd de gevoelige materie uit en te na bespro ken. Daarbij af en toe bena drukkend dat het rapport nog GEHEIM ivas. Kenne lijk om niet het risico te lopen dat de aandacht van de luis tervink zou verslappen. Je snapt toch niet hoe zoiets kan uitlekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59