Vliegende start voor jongerenraad Jeugdgroep Amnesty in Goes Kwekers willen naam mossel beschermen Anderhalf jaar geëist tegen ex-directeur metaalrecyclebedrijf jaar geëist recteur NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR Valentijnsparty Regenboog twee keer succesvol op damtoernooi Vuilniswagen krijgt tweede leven in Albanië Rijverbod voor automobilist Boete voor dronken Vlissinger Vragen over werkzaamheden N58 Boomspiegels ter adoptie Dorpsraad Sluiskil tegen slibdepot Adviesorgaan vertegenwoordigt allerlei groepen Borselse jeugd ZEELANDHALLEN GOES Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl C Advertentie BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul inBruinisse houdt zaterdag 15 februari vanaf 19.30 uur een va lentijnsparty. Er wordt een liefdesdrankje verkocht en verliefde stelletjes worden in het zonnetje gezet. DJ Corverzorgt de muziek. Leden van de Borselse Jongerei Leden van de Borselse Jongerenraad vieren de geboorte van hun adviesorgaan met ballonnen. door Piet Kleemans foto Willem Mieras ZIERIKZEE - Het product Zeeuwse mossel moet be schermd worden door middel van certificering. Daar pleitte voorzitter W. Schot van de Vis sersvereniging Helpt Elkander gistermiddag in Zierikzee voor tijdens de jaarvergadering van de vereniging. Gerine Lodder zet in Goes een jongerengroep van Amnesty International op: „Als met honderd brieven één iemand wordt vrijgelaten, is dat al winst." foto Willem Mieras door Piet Kleemans MIDDELBURG - Tegen de ex- directeur van het Middelburg se metaalverwerkingsbedrijf Leynse Metals Recycling - een S7-jarige inwoner van Burgh- Haamstede - is gisteren voor de rechtbank in Middelburg acht tien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, en een geldboe te van veertigduizend euro ge- eist wegens belastingfraude en een reeks van milieudelicten. k 1996 nam de man uit Haam stede het bedrijf over van T. Leynse. Daar heeft hij achter af spijt van als haren op zijn hoofd, bekende hij. Hij trof een bedrijf aan waarin de milieure gels met voeten werden getre den, waar werknemers zwaar onderbetaald werden en waar overwerk zwart werd uitbe taald. Problemen die de nieuwe directeur- voortvarend aanpakte in de hoop ze te kunnen oplos sen. IJdele hoop, zo bleek. Want toch werden er onder zijn leiding verschillende milieude licten gepleegd, variërend van in de bodem laten weglopen van schadelijke vloeistoffen tot het niet adequaat omgaan met af gewerkte olie en illegaal ver voer van afval. Het zwartgeld- circuit werd wel minder, maar was nog lang niet weg toen jus titie in 2002 een inval deed. De verdachte ontkende niet dat de problemen hem boven het hoofd waren gegroeid. „Er was simpelweg niet genoeg geld om alle problemen aan te pakken. Ik heb hier veel van geleerd." Niet voldoende, volgens officier van justitie A. Flikweert. „Ik ben ervan overtuigd dat de ver dachte oprecht van plan was de bedrijfscultuur te veranderen. Toch ben ik overgegaan tot dag vaarding. We spreken hier over een zeer omvangrijke fraude en een reeks van milieudelicten. De werkwijze van het bedrijf vat ik in vier woorden samen: na ons de zondvloed." Ter verdediging voerden A. van Veghel en C. van Ba vel aan dat verdachte naar hun overtuiging oprecht heeft geprobeerd om van Leynse Metals Recycling een net bedrijf te maken. De rechtbank doet 19 februari uitspraak. door Mieke van der Jaqt GOES - „Je staat er versteld van hoe weinig jongeren weet hebben van de schendingen van de mensenrechten in de wereld, soms vlakbij, bijna on der je neus." Gerine Lodder uit 's Heer Hendrikskinderen vindt dat dat maar eens moet veranderen. Ze is daarom een jongerengroep van Amnesty International begonnen in Goes. Dinsdagavond 18 febru ari is de eerste schrijfavond in café La Strada in Goes. Gerine is al een poosje lid van Amnesty International en ont vangt regelmatig het krantje. „Daarin las ik dan over men sen in Spanje die in de gevan genis zitten zonder dat er sprake is van een proces, ter- doodveroordeelden in de Ver enigde Staten die geen verde diging hebben kunnen voeren, erbarmelijke omstandigheden in gevangenissen en nog altijd mensen die zijn opgesloten vanwege hun overtuiging. Als ik dat vertel aan leeftijdsgeno ten, schrikken ze. Ze wisten het niet, maar ze willen er best iets aan doen. Vandaar die schrijfgroep." Ze heeft begrepen dat een brief of kaart van iemand die je niet kent, heel veel kan uitmaken als je in de gevangenis begint te geloven dat iedereen je is vergeten. „In veel landen pro beren ze de wil van mensen te breken door ze lettelijk en fi guurlijk te isoleren. In zo'n on draaglijke situatie kan een briefje alles uitmaken." Niet alleen brieven aan gevan genen worden er geschreven, ook bij gevangenisdirecties en regeringen valt nog een hele boel te veranderen. Veel rege ringen voelen zich ongemak kelijk bij kritiek uit het buitenland en gevangenisdi recteuren zullen wellicht iets aan de omstandigheden ver anderen als ze het gevoel heb ben dat ze op hun vingers wor den gekeken. „Soms hoor je wel mensen twijfelen aan het nut van die schrijfacties, maar als met honderd brieven één iemand wordt vrijgelaten, of als voor één mens de omstan digheden verbeteren, is dat al winst. Niet genoeg, natuurlijk, maar het is iets." Tijdens een vergadering van de Amnesty-afdeling in Goes kreeg Gerine veel bijval voor haar idee om een jongeren groep op te richten. „Ik ben ze ventien en ik haalde de gemid delde leeftijd van die afdeling zo met twintig jaar naar bene den." Gerine snapt heel goed dat het opzetten van een jon geren-actiegroep niet door de oudere leden kan gebeuren. „Het is ook tamelijk kwets baar. Een paar jaar geleden was er op het Goese Lyceum een groepje actief maar die mensen zijn allemaal gaan studeren, die zijn uit Zeeland weg. Ik zit zelf in 6vwo op het Buys Ballotcollege. Volgend jaar ga ik ook studeren. Ik hoop wel dat het groepje dan stevig draait." Om daar een beetje zekerder van te zijn heeft Gerine opzet telijk gekozen voor een opzet los van een school. „Als ik het in mijn eigen school zou doen, zou dat weer een drempel op werpen voor leerlingen van andere scholen. Daarom heb ik de eigenaar van La Strada ge vraagd of hij het goed vindt dat we in het café schrijven. Hij was enthousiast." Wie mee wil doen, kan gewoon 's avonds rond zeven uur naar La Strada komen. Gerine zorgt voor informatie en voor beeldbrieven in vreemde talen met een vertaling erbij. „Er zijn zelfs brieven die je kunt kopiëren. Daar hoeft alleen je naam maar onder." Certificering komt, stelt Schot, niet alleen de consument, maar ook de producent ten goede. „Ik, en met mij veel mosselkwekers, ben een voorstander van het certificeren van de Nederlandse mossel onder de naam Zeeuwse Mossel. Nu wordt van alles on der die naam verkocht. We moe ten ons product beschermen en de klant heeft er ook recht op dat hij precies weet wat er in de zak zit." In zijn jaarrede blikte Schot kort terug op het afgelopen jaar. Voor de mosselvissers was dat geen bijster goed jaar. Het begon slecht met een gebrek aan zaad- val en vervolgens langdurig ge steggel over waar wel en waar niet op het schaarse mosselzaad gevist mocht worden. Vervol gens richtte een zware storm in oktober grote schade aan. Tot overmaat van ramp werden de verwaaide mossels geroofd. In zijn jaarrede haalde Schot fel uit naar zowel de rijksoverheid als de natuurbeschermingsor ganisaties. Het overheidsbeleid met betrekking tot de Wadden zee is in zijn ogen veel te statisch en failliet. Dat is volgens Schot ook zo'n beetje het enige waar de vissers én de natuurbescher mers het met elkaar over eens zijn. Voor de rest is het vooral onzin wat de natuurbescher mers verkopen, vindt Schot. Wat hem steekt is dat sommige organisaties ook nog eens door de rijksoverheid gesubsidieerd worden. „Duurzame visserij staat bij ons hoog in het vaan del, alleen moeten we wel de mogelijkheid krijgen het uit te voeren. Aan de ene kant laten de overheid en de natuurbescher mingsorganisaties kostbaar mosselzaad op het Oostelijk Wad verloren gaan, en aan de andere kant wil de Waddenver eniging met subsidie ons leren hoe duurzaam een ecomossel gekweekt kan worden. Te gek voor woorden, maar dat kan al lemaal in ons door polderwater doordrenkt kikkerlandje." Organisaties als de Waddenver eniging en de Vogelbescherming zijn er volgens Schot alleen maar op uit de visserijsector weg te pesten. Ze willen meer visgebieden sluiten en pleiten voor ontwikkeling van mosse len in laboratoria. Schot: „Ze willen ons verjagen van onze cultuurgebieden. Barsten De financiële verschillen tussen de bedrijven worden volgens Schot steeds groter, en dat kan onderlinge spanningen opleve ren. De vissersvoorman riep op tot eenheid onder de vissers. Tot nu toe is de visserij wereld een sterk bolwerk geweest. „Maar het bastion begint barsten te vertonen. Steeds meer zien we dat het algemeen belang onder geschikt wordt gemaakt aan in dividueel belang. Jammer, want dan kan er niet constructief ge werkt worden." MIDDELBURG - De Regen boog-basisschool in Oostkapel- le heeft gistermiddag tijdens de Walcherse damkampioen schappen voor basisscholen een dubbele zege geboekt. Zowel bij de welpen (groep 5 en 6) als bij de pupillen (7 en 8) was de school te sterk voor de con currentie in de Acaciahof in Middelburg. Het winnende wel penviertal liet de Acaciahof uit Middelburg en de Springplank uit Aagtekerke achter zich. Het pupillenteam versloeg de Springplank 2. Op de derde plaats eindigde de Acaciahof. Aan het toernooi, dat door de Middelburgse damclub was ge organiseerd, deden 84 jonge dammers mee. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen zaterdag 8 februari 2003 i ^Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Hóe is nog niet bekend, maar dat hi j gaat is f zeker. De vuilniswagen van de gemeente Borsele begint na zes tien jaar trouwe dienst een nieuw leven in Albanië. De af geschreven Daf, die is uitgerust net een Geesink-opbou w en een ftrberg-belader, is nog in goede staat, maar Borsele moet een nieuwe kopen. Niet alleen omdat dat nu een maal eens in de zoveel tijd ge bruikelijk is, maar ook omdat vuilniswagens moeten voldoen aan steeds strenger wordende Arbo-normen. En in Albanië hebben ze geen Arbo-normen, sterker nog: ze hebben geeneens vuilniswagens. Wel vuilnis, en dat in zulke grote hoeveelheden op plaatsen waar het beter niet kan liggen, dat de volksgezond heid erdoor wordt bedreigd. Wethouder F. Tollenaar kwam daar achter toen hij de evange list Jasper Otte ontmoette, een Zeeuw uit Oosterland die in Al banië evangelisatiewerk doet. Hij vertelde de wethouder over de wantoestanden in zijn werk gebied en gooide een visje uit naar eventueel overtollig mate riaal. Tollenaar overeedde zijn collega's, die besloten de auto niet in te ruilen. De gemeente krijgt nu geen inruilprijs voor de auto. Dat heeft ze er graag voor over om in Albanië iets goede te kunnen doen. Otte gaat er een vuilnisophaal dienst mee opzetten, waaraan een handvol Albaniërs werk heeft. De vraag is nog hoe de auto in Albanië moet komen. Volgens gemeentewoordvoerder P. de Vree is de Daf prima in staat om zelf het hele eind te rijden, maar dat moet allemaal nog worden bekeken. MIDDELBURG - Een 30-jarige automobilist uit het Zuid- Hollandse Ridderkerk heeft gisternacht een proces-verbaal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man werd om half drie op de Vrijlandstraat in Middelburg betrapt op rijden on der invloed. Uit een ademanalyse bleek dat hij bijna ander half maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - De politie heeft gisternacht een 21-jarige Vlissinger bekeurd wegens openbare dronkenschap. De man werd rond half vier in de Wilhelminastraat in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij op de zadels van fietsen en bromfiet sen liep te spugen. Toen de politie hem wilde bekeuren, werd hij vervelend. De man werd daarop aangehouden. OOSTBURG - Veel mensen op rijksweg N58 begrijpen, on danks eerdere aankondigingen, nog niet waarom ze tussen Schoondijke en Oostburg niet harder mogen rijden dan vijftig kilometer per uur. Bij het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen komen dagelijks klachten binnen over de aanwezigheid van werkverkeer op de hoofd rijbaan. Het snelverkeer moet echter nog ruim een half jaar rekening houden met langzaam verkeer op de weg. Tot half augustus worden parallelwegen, fietspaden, de ombouw van de rijksweg en halfverharde bermen aangelegd. MIDDELBURG - Bewoners van Middelburg kunnen het stukje grond rondom een boom in him straat adopteren. Dat wil zeggen: zelf iets moois maken van de 'boomspiegel'. De af deling groenbeheer belooft vervolgens het stukje grond te ontzien. De bewoners moeten wel zelf voor de kosten opdraai en. Directe aanleiding was de actie van J. Nijpjes uil Middel burg. Die besloot de grond rondom de boom in zijn straat zelf te onderhouden, maar door een spuitbeurt van groenbeheer stierven de anemoontjes die hij had geplant. De gemeente heeft het uiteindelijk allemaal goedgemaakt. Nijpjes kreeg een zogeheten spekcheque voor zijn inspanningen. Daar naast werd een adoptieplan op poten gezet. Bewoners kunnen zichzelf aanmelden een boomspiegel te onderhouden. SLUISKIL - De dorpsraad Sluiskil is tegen vestiging van een slibdepot in de Koegorspolder. De bewoners van het dorp zit ten niet te wachten op 'een half jaar stankhinder' tijdens de aanleg van het depot, bovendien is zo'n opslag geheel uit de tijd. De dorpsraad is wel voor vestiging van een verwerkings fabriek waar vervuilde bagger voor honderd procent kan worden verwerkt. Maar mocht zo'n bedrijf er niet komen, dan moet de gemeente ook afzien van vestiging van het depot. De dorpsraad is, als pleitbezorger van het opwekken van duurza me energie, wel voorstander van de aanleg van een windmo lenpark in de Koegorspolder. De Statenfractie van D66 heeft Gedeputeerde Staten vragen gesteld over het besluit van staatssecretaris Schultz van Haegen om de proef met vervuil de baggerspecie op te schorten. D66 wil dat GS bij het kabinet aandringen op het gebruik van slibverwerkingstechnieken, waardoor onnodige aanleg van depots kan worden voorko men. GS moeten er ook voor zorgen dat Terneuzen geen finan ciële schade mag leiden door eventueel veranderend Rijksbe leid. rlnnr Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Dik drie honderd mensen, onder wie veel jongeren, kwamen gisteravond hel° geboortefeest meevieren van de Borselse Jongerenraad, het eerste officiële jongeren-ad viesorgaan van Zeeland. „Vanaf nu kunnen ze niet meer om ons heen", zegt voorzitter Merijn Nuijten uit 's Gravenpolder. Ze is, met haar twaalf collega- raadsleden, vast van plan om het college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad zoveel mogelijk van advies te dienen. „Gevraagd én onge vraagd, want zo staat het in de regels." Als de voortvarendheid waar mee de jongerenraad begonnen is. doorzet, zullen ze in de ge- meenteBorsele nog opkijken. Al in november 2001 besloot de raad op voorstel van M. Eve- 'leens-Jongkind (PvdA) dat er leen jongerenraad zou moeten komen. Het duurde ruim een !jaar voordat de ambtelijke mo- ■f lens een begin bij elkaar hadden gedraaid. Vanaf dat moment, vanaf de eerste vergadering van de jongeren zelf, ging het in een sneltreinvaart. Ze maakten een plan, vormden werkgroepen, begonnen een website in elkaar te knutselen en bereidden tus sendoor ook nog het knalfeest van gisteravond voor. Sollicitaiegesprekken |„En nu", zeggen ook Ilse la Grand en Rick Lindhout, beide lid van de Jongerenraad, „kan het dus echt gaan beginnen." Ze zijn heel wat van plan. Van de 55 'jongeren die zich middels en quêteformulieren hebben opge geven, zijn er 32 overgebleven die daadwerkelijk lid wilden worden van de raad. Dat waren er natuurlijk te veel, zodat via sollicitatiegesprekken een raad van dertien mensen is samenge steld, die een brede vertegen woordiging van de Borselse jongeren vormen. De leeftijd vai-ieert van 13 tot 24 jaar, twaalf van de vijftien kernen zijn vertegenwoordigd en de achtergronden lopen van refor matorisch langs katholiek, her vormd tot onkerkelijk. De Jon gerenraad ziet in die brede samenstelling een uitgelezen kans om de scheidslijnen die op sommige dorpen door de jeugd gemeenschap lopen, op te rui men. De negentien jongeren die niet als lid van de raad zijn be noemd, blijven actief betrokken bij het jongerenwerk in werk groepen. Er zijn vier werkgroe pen gevormd, eentje die gaat zorgen voor wat meer evene menten in de gemeente, eentje die de PR verzorgt, een werk groep die zich gaat bezighouden met veiligheid en één voor de sportieve kant van de zaak, die aanhaakt bij de landelijke breedtesportgroep WhoZnext. De PR-werkgroep bouwt aan een website die binnenkort door iedereen kan worden bezocht: ww w. j ongerenraadBorsele.nl Behalve met sozen, jeugdver enigingen en andere jongeren, wil de Jongerenraad ook nauwe contacten onderhouden met de dorpsraden, waarin ze op ter mijn ook vertegenwoordigd zijn. OPEN 10.00-18.00 uur TOEGANG 6.50 p.p. Kind 4-12 jr. 4.00 ^ACO tm* Info: 0113-221020 U L. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55