Politie zit veelplegers op de huid PZC PZC Zeeland is extra waakzaam Hoogleraar ziet brood in Big Brother Oordeel over Ram| was standpunt van maar één dominee Nationale Reserve is schaap met vijf poten Notoire criminelen worden onder dwang van problemen afgeholpen te gast Taken 8 februari 1953 zaterdag 8 februari 2003 door Margit Spaak Onderzoek naar het gedrag van mensen moet worden gedaan in hun natuurlijke om geving. Dat kan het beste door camera's en geluidsopnameap- paratuur te plaatsen in de om geving waar de onderzochte persoon vaak verblijft. Voor deze Big Brother-aanpak pleitte gistermiddag prof. dr. R. Engels in zijn oratie als hoog leraar Orthopedagogiek aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. Engels zal zich bezighou den met onderzoek naar rook- en drinkgedrag van jongeren. Nederland loopt volgens Engels zeker tien jaar achter op Angel saksische landen op het gebied van onderzoek naar risicoge drag bij jongeren en preventie. In Nederland zijn twee opvat tingen populair, zegt hij. Ofwel het gedrag van een kind zit inge bakken, zoals Midas Dekkers betoogt in zijn nieuwste boek De Larf. Ofwel een jongere staat onder grote invloed van zijn vrienden. In beide gevallen is er weinig aan risicogedrag te doen Beide opvattingen noemt En gels 'leuk om te lezen, maar we tenschappelijke onzin'. De hoogleraar veegt de vloer aan met zelfhulpgidsen opvoe ding. ,,De simplistische voor stelling van zaken dat vriendjes van invloed zijn op rook- en drinkgedrag ligt bijvoorbeeld voor de hand. Maar de vraag is hoe kinderen aan die vrienden komen en waarom ze zich daar prettig bij voelen. Dat staat niet in die boekjes, die bovendien vaak stoelen op psychologische inzichten uit de jaren zeventig." Engels veronderstelt dat risico gedrag bij jongeren ontstaat door een ingewikkeld samen hang van gezin, genetische fac toren en vriendenkring. Opna mes met camera's zouden een schat aan gegevens kunnen op leveren voor die stelling. ANP door Peter Elberse en Sander Kuypers De politie gaat 'veelplegers' anders aanpakken. Dat kan gepaard gaan met verplicht af kicken voor criminele drugge bruikers of opname in een her opvoedingsinstelling. Op deze manier hoopt de politie de cri minaliteit in Nederland uitein delijk met ongeveer 30 procent te kunnen verminderen. Het is de bedoeling dat politie en justitie de misdragingen van veelplegers niet meer zaakge richt aanpakken, maar per soonsgericht te lijf gaan. Dit blijkt uit het beleidsplan Duide lijk en Consequent van de Raad van Hoofdcommissarissen, dat de korpsen nu zullen uitvoeren. In het huidige 'repressieve sys teem' komen de veelplegers, ook wel draaideurcriminelen ge noemd, steeds weer snel op straat terecht en gaan zij door met hun misdragingen. Die praktijk móet veranderen, meent M. Beuving, voorzitter van de Raad van Hoofdcommis sarissen. ,,Er moet nu echt iets gebeuren", benadrukt hij. „Het probleem met deze groep crimi nelen is nog veel erger dan we al dachten. Deze aanpak duldt geen uitstel." De politie heeft berekend dat veelplegers (5,5 procent van alle criminelen) verantwoordelijk zijn voor bijna 46 procent van de geregistreerde criminaliteit (1,3 miljoen gevallen). Frustratie De werkelijk gepleegde hoe veelheid criminele activiteiten schat de politie echter op 4,8 Levenswandel van een veelpleger ofwel draaideurcrimineel anp - bron: politiebeleidsplan Duidelijk en Consequent miljoen gevallen per jaar. De po litie is het 'van harte eens' met bijvoorbeeld winkeliers, die het water soms tot aan de lippen staat door de voortdurende con frontatie met dieven en rovers. Daarbij zorgt deze specifieke groep criminelen ook voor de nodige frustratie bij de politie zelf. „Zij vragen onevenredig veel van onze aandacht en door hen raakt het systeem verstopt", constateert Beuving. En on danks alle politieaandacht blijft het probleem in volle om vang bestaan. Uit het beleidsplan blijkt dat de huidige aanpak van de veelple gers er niet op is gericht om de oorzaak van hun criminele ge drag aan te pakken. Daardoor blijven ze steeds in het oude cri minele patroon vervallen. Door het sterk verbeteren van de sa menwerking met maatschappe lijke partijen (onderwijs, ge meente, gezondheidszorg) en te proberen om notoire criminelen dwangmatig van hun proble men af te helpen, wil de politie dit tij keren. Dit moet worden verwezenlijkt door wat in het beleidsplan de HH-aanpak heet - hard en helder. Een beleid 'waar de veelpleger zich niet aan kan onttrekken'. Tijdbalk Het beleidsplan wordt geïllus treerd met een langgerekte, gra fisch vormgegeven tijdbalk, waarin de gedragingen van een veelpleger nauwgezet in beeld zijn gebracht, van 1999 tot he den. Boven de balk staat een in drukwekkende lijst misdrijven vermeld, evenals de reactie van politie en justitie daarop. Onder de balk bevindt zich een overzicht van de overige laak bare gedragingen van de per soon in kwestie. Geen misdrij ven, maar overtredingen. Waardevolle informatie voor een dadergerichte aanpak, meent de Raad. Informatie die de rechter eigen lijk ook zou moeten kennen om tot de juiste bepaling van een sanctie of maatregel te kunnen komen. „Wij pleiten ervoor om de rechter het complete plaatje te geven", zegt Beuving. „Die moet dan beslissen of er naast de straf ook nog een andere dwangmaatregel wordt opge legd, om de oorzaak van het cri minele gedrag weg te nemen. Je kunt dan bijvoorbeeld denken aan het verplicht laten afkicken van drugsverslaafden of het naar een heropvoedingsinstel ling sturen van criminele jonge ren." ANP door J. Brummelkamp In de verhalen en commenta ren in de PZC over de Ramp dook steeds ook dót op over de dominee, die aan getroffenen kwam vertellen dat deze ver schrikking het oordeel Gods was over de zonde of verdorven heid van dit dorp cq eiland, om dat het jaarlijks kermis, met bij behorende uitspattingen, had gevierd. En misschien zelfs wel over de schuld van getroffenen zelf. Met genoegen werd vervol gens vastgesteld dat de dominee buiten de deur werd gezet. „Zo'n man, zon geloof, zo'n kerk en vooral zo'n God is het aanhoren en geloven niet waard. Zo zie je maar weer hoe afgrijselijk de religie is." Deze conclusie is koren op de molen van iedereen die dit allang wist, en dat ook zonder ramp al rond bazuinde in verlicht Nederland. Hier sprak niet de dominee, maar één dominee. Er waren ook toen duizenden dominees die zoiets nooit over hun lippen hadden gekregen. Die ene en zijn soortgenoten spraken niet in de geest van de Kerk, maar van één stroming van een speci ale geestesgesteldheid, die men in bepaalde streken van ons land vindt, onder meer ook in Zeeland. Haar voorgangers worden opgeleid aan eigen scholen met vaste opvattingen die zij allen 'gereformeerd' noe men, doch die vaak heel ver af staan van wat Luther en Calvijn beoogden: de bevrijdende blijde boodschap van Gods genade. Hoe komen zij aan hun opvat tingen? Natuurlijk uit dezelfde Bijbel waaruit alle joden en christenen putten: het Boek over Gods geschiedenis met zijn schepping en zijn mensenkinde ren, zijn heilswil en hun mede werking óf opstandigheid, die kan uitlopen op volkerenmoord, Auschwitz (wie weet, - ook op een derde wereldoorlog rondom Irak). God haat dit. Hij zal het oordelen in en na de geschift nis. Elke zondag belijdt dei wereldkerk dit over Chris 'zittende aan de rechterii' Gods, vanwaar Hij zal wei komen om te oordelen de Iers den en de doden'. Dit is geen schrikbeeld, J een troost, een hoop: hoezou-v wij in een 'God van liefden nen geloven, wanneer alleefe de, onrecht, wreedheid inder reld Hem koud zouden ld Ongestraft? Integendeel! 03 al in de Bijbel komen wij y; beelden tegen van konu wie de macht naar de kop; en die in hoogmoed hun ondergang tegemoet dravt het boek Daniël is dit te over Nebukadnezar, Bel en anderen. Ook staatslied* onze dagen moeten dit eens onder hun hoofc leggen, vooral wanneer voortdurend uitkramen, dal; God aan hun kant hebben. Troon Anderzijds moeten wij mee oppassen, dat wij niet op troon van God gaan zitten voortijdig zijn oordeel uitsc ken, bijvoorbeeld over eenda met een kermis. Jezus zegt in; Evangelie: 'oordeelt niet, opt jullie zélf niet geoordeeld den'. Hij veranderde wijn op de bruiloft 'in Kana. vertelde, dat velen Hem vreeter en een wijnzuij noemde, omdat Hij bij degé tollenaars aanzat aan tai wanneer zij Hem uitnodigt Hij zelf noemt het al danmti: wijzen van een daad van ns tenliefde en meeleven mens in nood, als de belang, ste maatstaf bij Gods oordei Conclusie: Ja, er is een oorc. van God. Hij alleen kent dat. alleen spreekt dat uit. Maart genade en liefde gaat hem: melhoog te boven. J. Brummelkamp is emeritm-fi 1 kant van de Nederlandse Hettw - de Kerk te Middelburg Oud-korpscommandant D. van Zuidam uit Boxtel ziet de Nationale Reserve als een uitzendbureau om het openbare leven in het spoor te houden. „Een flexibele organisatie van direct inzetbare handjes door John van Miltenburg Drie jaar geleden slapte hij 'met enige vraagtekens' op. Maar met voldoening consta teert oud-korpscomniandant Dirk van Zuidam uit Boxtel nu dat de Nationale Reserve 'de vertaalslag maakt naar een an der soort inzetbaarheid'. Van een militaire organisatie, opgericht aan het begin van de Koude Oorlog met een klassieke verdedigingstaak wordt het bij na drieduizend man sterke Korps Nationale Reserve (Na- tres) een flexibel leger vrijwilli gers 'dat in actie komt als het openbare leven verstoord dreigt teraken'. Bij het vijftigjarig bestaan vier jaar geleden wierp de toenmali ge bevelhebber landstrijd krachten nog een balletje op om de Natres op te heffen. De Nationale Reserve is in 1948 opgericht. Het grootste deel van de Nederlandse strijdkrachten zat in Nederlands-Indië terwijl de dreiging vanuit het Oostblok toenam. Van Zuidam: „Er moes ten parate reserve-eenheden zijn als Nederland daadwerke lijk bedreigd zou worden. De re servisten konden onmiddellijk ingezet worden. Zij beschikten in die periode thuis over hun ei gen wapen." Met de toenemende ontspan ning tussen oost en west kwam herhaalde malen de vraag op of de Nationale Reserve als deel van de landmacht nog wel be staansrecht had. Het Korps Nationale Reserve is de laatste jaren vaak ingezet voor civiele taken als het open bare leven verstoord dreigt te raken. Dat was bijvoorbeeld het geval bij wateroverlast in het rivierengebied en bij de varkenspestcrisis in Brabant in 1997. Van Zuidam: „In mijn visie moet de Nationale Reserve worden omgevormd tot een nationale garde van goed getrainde vrij willigers, een militaire organi satie die voorkomt dat de orde van het maatschappelijk leven wordt verstoord." De schare vrijwilligers wordt sinds de af schaffing van de dienstplicht in toenemende mate gerecruteerd uit burgers die volgens Van Zuidam 'goed getraind moeten worden voor militair eenvoudi ge taken, maar zich vooral civiel bewezen moeten hebben'. „Ze moeten iets met hun handjes kunnen doen. Het waarborgen van de veiligheid is meer en meer een samenspel van politie, brandweer en veiligheidsorga nisaties." Bij buitenlandse conflicten loopt Nederland veiligheidsri sico's waarvoor cle Nationale Reserve preventief wordt inge zet. „De vijand is nu onzicht baar", stelt Van Zuidam. GPD - De Nationale Reserve (Natres) is een vrijwilli- gersonderdeel van de Ko ninklijke Landmacht dat op diverse fronten inzet baar is, ook voor niet-mi- litaire taken. Een op de tien reservisten is vrouw. - De vrijwiligers van de Natres kunnen elk mo ment worden opgeroepen. Zij hebben een baan in de burgermaatschappij. Van hun werkgever krijgen zij verlof bij operationele ta ken. De reservisten krij gen een vergoeding die overeenkomt met hun rang. - De kerntaak van het Korps Nationale Reserve is het bewaken en beveili gen van het Nederlandse grondgebied. Een voor beeld is het bewaken van strategische doelen als kazerneterreinen en vita le installaties (energie centrales) bij terroristi sche dreiging. Het korps assisteert ook bij rampen bestrijding. - Ten tijde van de Koude Oorlog was er naast de militair gerichte Nationale Reserve nog een andere vrijwilligers organisatie; Bescherming Bevolking (BB). De BB, georganiseerd in blok- ploegen, was getraind in reddingswerk, het blus sen van branden en bood de bevolking schuilgele- genheid. Op het hoogte punt telde de organisatie 250.000 vrijwilligers. GPD De kerncentrale in Borsele is een van de locaties in Zeeland die extra in de gaten worden gehouden in verband met de mogelijke dreiging van terroristische acties. foto Willem Mieras door Emile Calon VLISSINGEN - De kerncentrale bij Borsse- le en, niet te vergeten, de kolencentrale. Amerikaanse petrochemische bedrijven als Dow Benelux in Terneuzen en Eastman in Middelburg, evenals de waterbekkens in de Braakman en de Oosterscheldekering, de Westerscheldetunnel en de veerboten. Alle maal objecten die op de een of andere ma nier extra worden beveiligd als het kabinet vindt dat Nederland paraat moet zijn om terroristische aanslagen te voorkomen. Daarnaast zijn er in Zeeland nog tal van 'ge voelige objecten' zoals de haven van Vlis- singen. Die wordt zo goed als zeker gebruikt om Amerikaans militair materiaal vanuit de Duitse legerplaatsen te verschepen naar het Midden-Oosten. Ook de bruggen en sluizen vallen in die categorie en worden va ker dan normaal opgenomen in de patrouil lerondjes van de veiligheidsdiensten. Want het kabinet houdt er rekening mee dat Ne derland, en dus ook Zeeland, een doelwit kan worden voor aanslagen als de aanval op Irak wordt ingezet. Om die reden is extra waakzaamheid gewenst. Woordvoerders van allerlei Zeeuwse in stanties houden de kaken op elkaar als wordt gevraagd naar de veiligheidsmaatre gelen die zijn en worden genomen om een eventuele terroristische actie te keren. Een enkeling wil, in zeer algemene termen, wel vertellen dat de waakzaamheid is verhoogd en dat er maatregelen worden getroffen om eventuele aanslagen te voorkomen. J. Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland geeft bijvoor beeld aan dat zijn dienst extra alert is als de situatie daarom vraagt. En M. van Zuijlen (Delta NV) stelt dat er na de aanslagen van 11 september 2001 maatregelen zijn geno men om de risico's te beperken. Die zijn trouwens nog steeds van kracht. Platteland Veiligheidsambtenaar P. Mersie van de pro vincie is ook extra alert. Hij houdt de be richtgeving vanuit Den Haag extra in de ga ten om, indien nodig, te kunnen inspelen op de beslissingen die daar worden genomen. Hij weet uit ervaring dat de ambtenaren in de hofstad niet alles weten van Zeeuwse za ken. Nog te vaak wordt daar gedacht dat Zeeland alleen maar platteland is, zegt hij met een zeker cynisme. Toen hij in de avond van 11 september hoor de dat Amerikaanse vestigingen extra zou den worden beveiligd, belde hij direct Bin nenlandse Zaken, omdat hij Dow Chemical miste op het lijstje van gevoelige bedrijven. Mersie stelt nuchter dat de plannenmakers van het terreurnetwerk Al Qaeda niet direct aan Zeeland zullen denken bij het beramen van aanslagen. Tegelijkertijd weet hij dat sinds 11-9 alles mogelijk is en dat terroris ten altijd op zoek zijn naar een verrassend doelwit. Om die reden moet ook in Zeeland rekening worden gehouden met een aan slag. En het potentiële doel hoeft niet per se een Amerikaans bedrijf of kerncentrale te zijn. Een bres in een dijk hoort ook tot de mogelijkheden. Pokkenvaccin De GGD's bereiden zich ook voor op bacte riologische aanslagen, weet Mersie. Zo wordt momenteel alles in het werk gesteld om voor 1 april het pokkenvaccin in grote hoeveelheden in huis te hebben, zodat bij een eventuele dreiging massaal kan worden ingeënt. Coördinator J. van der Poel van het beveili gingsbedrijf Securicor verwacht dat zijn bedrijf wel zal varen bij een internationaal conflict. Extra opdrachten waren gisteren nog niet binnen. Maar hij verwacht wel dat, net als na 11-9, er binnenkort een groter beroep wordt gedaan op zijn medewer kers. GEDENKDAG - Vandaag wordt de nationale gedenkdag gehouden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. In tal van kerken in het land zijn herdenkingsdiensten en het radioprogramma van Hilver sum I en Hilversum II is aange past. Koningin Juliana zal zich via beide zenders tot het Nederlandse volk wenden. KLEDING - In Middelburg komt men ruimte te kort voor alle, voor de rampslachtoffers ingezamelde, Weding. De Concert- en Gehoorzaal, de kazerne aan het Molenwater, de Koorkerk, het Stadhuis, het Rode-Kruisgebouw en de pak huizen van de firma's Agefe van Rentergem en Gok bloed's Kistenfabriek zijn vc- Inmiddels is er ook in Vlissii- gen een grote aan de Buitenhaven. DODENTAL - Het doden', van de watersnoodramp blijj stijgen. Van 1372 mensenis:, zeker dat ze het leven heb» gelaten. Vele honderden we den nog altijd vermist. BRILLEN - De organisaU van opticiens maken befea dat getroffenen van de ra- onder overlegging van eenre klaring van het Rode Kruist gratis bril kunnen krijgen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax' (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail-web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kan!«'-jj zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bi) acceptgirobetaling geidt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar. 209.90 Voor toezending per post geldt I een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen I uitsluitend schriftelijk. 1 maand vw het einde van de betaalperiode D Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1.65 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BW I Bankrelaties ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten word* II uitgevoerd onder toepassing van II de algemene voorwaarden van Bj Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezer j Tarieven kunnen tijdens kantoorure' worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 j Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concem RSy aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vco rjl (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante oienstehs" j ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener ol door ons zorgvuldig ge$e&&l derden. Ais u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schnfteti|k melden bip PZC.rf1 lezersservice. Postbus3229.4800 MB Breda. Behoort tot UJGgGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4