Niets is meer wat het lijkt Prima stek voor visliefhebber Yuri weet wat vrouwen lekker vinden Culinaire vakbeurs Vormentaal op tafel over Stick Camera Anti-vlekken Mongozo Tiny Tins zaterdag 8 februari 2003 Restaurantbezoekers, u bent gewaarschuwd. Een nieuwe generatie koks is er op uit om u op het verkeer de been te zetten. Paling-ijs, bloemkoolschuim, whiskey- kaas, eetbare korenbloemen en chocolade-piramides die naar bloeiende jasmijn geu- In Maastricht is pas de Euro pean Fine Food Fair (EFFF) gehouden, dé culinaire vak beurs voor professioneel ko kend Nederland. Elke zichzelf respecterende chef-kok komt hier naartoe om inspiratie op te doen. En let maar eens op, de trends uit Maastricht vertalen zich het komend jaar in verras sende gerechten op uw bord. Meer dan ooit loopt er een rode draad door de gesignaleerde no viteiten. Die luidt: niets is meer wat het lijkt. Uit eten gaan wordt weer span nend. Alles draait om 'De Bele ving van de Gast.' Wat altijd rond was komt vierkant op uw bord, wat warm hoort wordt koud, wat hard is zacht, wat zoet is hartig, wat decoratief is wordt eetbaar. Grote inspirator van het 'magisch koken' is de Spaanse chef-kok en culinair kunstenaar Ferran Adria van restaurant El Bulli bij Rosas. Deze Dab' onder de koks experi menteert in zijn laboratorium keuken met hele gangbare in grediënten, die hij door een verrassende bewerking een compleet afwijkende verschij ningsvorm meegeeft. Zo be dacht hij ooit om bloemkoolpu- ree in de kidde (=slagroomspuit met gaspatronen) te doen, het geen resulteerde in prachtige schuimige bloemkooltoeven. Ook presteerde hij het om een koud krokant laagje om een warm, zacht gepocheerd eitje te krijgen, en is hij de uitvinder van het tomaten-ijs. Terug naar de beursvloer in Maastricht. We signaleren bij horecagroothandel ISPC ver stuivers met 100% natuurlijke kruidenparfums. Hiermee kan de kok zijn gerechten accentue ren of juist tegenstrijdig laten ruiken en smaken. Om een paar geuren te noemen: mimosa, mango, munt, mokka, bosaard- bei, basilicum, brem, koriander, kaneel, klimop en klaproos. Bij de Belgische kaasmeester Michel van Tricht, die kaas levert aan vele sterrenrestau rants, proeven we een biologisch, roquefort-achtig blauwschimmelkaasje dat overduidelijk een zweem van Sauternes heeft. Lachend om onze verbaasde blikken tovert hij de plantenspuit tevoorschijn waarmee hij zijn kaasjes met de zoete dessertwijn besproeit. Na de behandeling mogen ze ver pakt in folie twee dagen verder rijpen, waarna de procedure nog een paar keer wordt her haald. Van Tricht heeft ook een whisky-variant. Heel smake lijk. Meest extreme voorbeeld van de 'verkeerde been'-trend is wel het paling-ijs van de firma Cool Desserts. Met de nodige reserve proeven we een bolletje. Toege geven, het smaakt overduidelijk naar gerookte paling. Lekker? Mmmwah. „Je moet even af van het idee dat ijs bij het dessert hoort en zoet moet zijn. In een voorgerecht met verschillende soorten vis kan een bolletje pa lingijs best verrassend zijn", meent viskenner Wil van Mer- kesteijn van de firma Schmidt Zeevis in Rotterdam, ook stand houder op deze exclusieve Volkomen op het verkeerde been: palingijs. beurs. Echt lekker smaakt het rode koolijs van de Tielse ijsma- ker. Stel je voor, als tussenge- rechtje, op een klein plakje ge bakken bloedworst. Ze hebben overigens ook gorgonzola-ijs, mosterdijs, dropijs en diverse b loemen i j sso orten Blijven we bij de vissen, dan zien we volgens Joost Westland van vishandel Jan van As uit Amsterdam een duidelijke trend naar Hollandse vissoor ten. Restaurantkoks zijn in de ban van prachtige Noordzeevis sen als kabeljauw, poon, wij ting, makreel, tarbot, schol, En dan het liefst aan tafel gefileerd. Hollandse zoetwatervissen als snoekbaars en 'rooie' IJssel- meerbaars halen eveneens veel vuldig de menukaart. „Slechte economische tijden vragen om vrolijke gerechten", bedacht meesterkok Maurice Heutz van restaurant de Pinger hof in Nuth (L) en dan kom je al gauw op eetbare bloemen. Samen met 'artistiek floraal vormgever' Ronald de Graaff dook hij de keuken in. Hetx'esul- taat van hun inspanningen mo gen we op de beurs bewonderen: bloemdecoraties voor het res taurant, met veel culinaire ele menten zoals doorgeschoten foto Karei de Vos witte kooltjes, gesuikerde ap peltjes, steranijs en kaneelstok jes aan de ene kant. Gerechten waarin bloemen een wezenlijke culinaire rol vervullen, aan de andere kant. Gesuikerde rozenblaadjes en gevulde courgettebloem kenden we al, maar wat te denken van knalblauwe gedroogde koren bloemen op een pureetje van wilde spinazie met een saucij zenbroodje van Zweeds 'haute cuisine' varkensvlees. Snappen we het? Zeker weten: uit eten wordt weer avontuurlijk. Puck Kerkhoven De piramide-vorm is helemaal trendy. Toon me je tafel en ik vertel wie je bent. De mens ver langt in de huidige onzekere tijden van oorlogsdreiging en recessie naar structuur en ge borgenheid. Die zoektocht be ïnvloedt ons eetgedrag, vertelde de bekende trendwatcher Lide wij Edelkoort tijdens de Fine Food Fair. De keuze voor mate rialen, vormen en sferen laat zien hoe we ons voelen en wie we zijn. Edelkoort benoemt zes stromingen, waarvan iedereen er meerdere in zich kan hebben, afhankelijk van stemming, be zigheid en tijdstip. Rond: nesteldrang, zachte en ronde vormen (schalen, kom men, bollen), ingepakte gerech ten (gehakt in koolbladeren), eenvoudig eetgeluk (avocado met olijfolie), sudderen, samen eten uit grote pannen, terug naar de basis. Vierkant: jong, opgeruimd, vierkante/rechthoekige schalen en borden, dito gerechten, soms afgeronde hoeken. Scherp: rijkere levensstijl, flir ten, dansen, diamant als inspi ratiebron voor materialen/vor men, bewerkte wijnglazen, 'scherpe gerechten' (desserts in piramidevorm, aardappelplan ten), actief loungen. Plat: weg van het driedimensio nale, grote platte borden met gerechten als eilandjes naast el kaar, plat brood (Turks, Grieks, pizza's), humor, fantasie, lage gestapelde gerechten. Warm: dicht bij de aarde, orga nisch verpakte gerechten, kera miek, exotisch voedsel, fruit als groente, tapas, gekleurd glas, handgeschilderde patronen, de natuur op tafel. Body: romantiek, hartvormen, jezelf vei*wennen, suiker, kleine porties, gezond naast ongezond, lichtvoetig, decoratief glas- werk, bloemen in gerechten, prinsessengevoel Een week na mijn verzuchting dat Zeeland x'elatief weinig gespecia liseerde visrestaurants telt, vind ik in Colijnsplaat een adresje waar de kaart naast 'vleesgerechten' vooral 'visspecialiteiten' voert. Restaurant Nehalennia blijkt een prima stek voor de visliefhebber die pure eenvoud weet te waarderen. Het restaurant is niet groot maar ik laat me vertellen dat er op een drukke zomeravond toch wel zo'n tweehon derd couverts door gaan. Om zich voor te bereiden op het komende sei zoen is de nog jonge uitbater tijdens de sluitingsdagen druk bezig met het creëren van meer ruimte. Door de schouw te verwijderen en het toogje te verplaatsen denkt hij ruimte te win nen voor twaalf extra stoelen. Nehalennia is zo'n gemoedelijk res taurantje waar in deze rustige periode zowel de kok als de bediening ruim de tijd nemen om met de gasten te pra ten. Zo hoor ik dat de patron aan het fornuis nog niet zo heel lang geleden de zaak heeft overgenomen en dat hij daarvoor als afwashulp aan Nehalen nia was verbonden. Het klinkt een beetje als de Amerikaanse kranten jongen die het tot mediamagnaat brengt. Mijn gastvrouw vanavond is even van Schouwen overgewipt om in te vallen. De reguliere bediening is een familie aangelegenheid, begrijp ik. De inval ster heeft café-ervaring en is een pri ma gastvrouw, die direct meedeelt dat de garnalen en de paling deze avond niet vex-krijgbaar zijn. Twee gasten aan een aanpalend tafeltje blijken niet speciaal voor deze producten te zijn gekomen maar willen gekookte mosselen. Die staan echter niet op de kaart. Bij het bestuderen van de kaart rijst bij mij het vei-moeden dat het ontbre ken van bepaalde zaken een prijs- technische oorzaak heeft. De prijzen van Nehalennia zijn opvallend billijk. Het duurste visgerecht is de in room boter gebakken Zeetong waarvoor de gast 22,50 moet neertellen en bij de vleesgerechten is de hoogste prijs 19,90 voor een T-bone steak van 500 gram, die dan naar de wensen van de gast wordt gebakken of op Ameri kaanse wijze gegrild. Evenals de Tomatensoep 3,50) is de Vissoep 3,90) huisgemaakt. Ik be sluit met die vissoep te beginnen en ik krijg een grote kom, tot de rand ge vuld met een geurige soep die de kleur heeft van kreeftensoep en die rijk ge vuld is met vis en mosseltjes. De soep is goed heet en een lichte maaltijd op zichzelf. Een goed begin. De vleesgerechten, Varkenshaas 14,25), Kogelbiefstuk 12,75), Tournedos(€ 16,95) en Entrecöte 14,25) wegen alle 200 gram en wor- Nehalennia Restaurant Nehalennia Voorstraat 45 4486 AJ Colijnsplaat Tel. 0113-693055 Buiten het seizoen geopend op vrij dag, zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur, in het seizoen zeven dagen van de week. Creditcards: Visa en Mastercard Kinderen: aparte menuutjes Vegetarisch: tevoren bespreken Rolstoel: is mogelijk Roken: niet gescheiden den naar verkiezing in boter gebak ken of op Spaanse wijze gegrild. Ook de vier verschillende soorten stukjes vlees 14,50) die als Vlees-feest op de kaart staan wegen samen 200 gram en worden gebakken of gegrild. De gast heeft voorts keus uit drie popu laire sauzen: peper, Stroganoff en champignon. Mijn voorkeur gaat uit naar vis en wel naar de Heekfilet 12,25) omdat je die vissoort zelden tegenkomt. Ook hier weer de keus tussen gebakken of gestoofd en tussen drie sauzen: witte wijn, dille en Picasso. Mijn visfilet van 200 gram wordt gebakken en de witte wijnsaus in een apart kommetje geserveerd. Het is een eerlijk stukje vis, vrij neutraal van smaak en goed gebakken. De meeste porties vis wegen evenals de poities vlees 200 gram: Kabel jauwfilet 13,25), gebakken Paling 14,25), Scholfilet 12,95) en ge bakken Mosselen 12,75). Voor mij is dat ruim voldoende. De Slibtong 12,75) weegt 350 gram maar daar gaan natuurlijk de graatjes af en de Zeetong 22,50) is 400 gram zwaar en gebakken in de boter. De vis gaat vergezeld van een warme groente, in mijn geval boontjes, ge bakken aardappelen en rauwkost. De rauwkost is prima en de gast kan zelf kiezen uit twee dressings die op tafel staan. Alleen de asperges uit pot of glas vind ik geen succes, die moet je alleen vers serveren in het seizoen. Waar ik zeer over te spreken ben zijn de frietjes. Vers gebakken en door de chef of zijn hulpen zelf met de hand gesneden. Nog nergens heb ik ze zo goed gegeten en ze gaan dan ook alle maal op. Rien van Reems Soms lees je ex-gens een zin die je niet meer los laat. Deze bijvoorbeeld, uit Yuri Verbeek's inspirerende Dagboek van een Chefkok: „Ik kan aan de bin nengekomen bestelbonnen zien dat we veel vrouwelijke gasten hebben." Hoezo? Bestellen vrouwen in restaurants anders dan mannen? Zijn er typische mannen- en vrouwengerechten? Met Valentijnsdag voor de deur ga ik op zoek naar de smaakver schillen tussen beide seksen. Op dus naar Delftnaar Café Di ner Vlaanderen aan de Beesten markt, waar de schrijvende chef-kok Yuri Verbeek de scep ter zwaait. Hij weet 'uit erva ring' wat vrouwen lekker vin den. De expert heeft een paar goede tips voor heren die op 14 februari hun vrouw of vriendin willen verrassen met een mooi diner Doe er je voordeel mee. „Mannen eten en vrouwen snoe pen" stelt Yuri Ver-beek. „Dit belangrijke verschil ligt aan de basis van een duidelij k te onder scheiden mannelijk en vrouwe lijk eetpatroon. Let maar eens op hoe een vrouw patat eet. Ik generaliseer nu natuurlijk, maar vrouwen zoeken heel ge richt de lekkerste knapperige stukjes eruit. Mannen eten op de automatische piloot die zak leeg, zeker als ze honger hebben. De tapas of mezze-trend is ty pisch iets waar vrouwen blij mee zijn. Lekker samen met een vriendin snoepen van veel klei ne gerechtjes." Verbeek is er inmiddels van overtuigd dat mannensmaken verschillen van vrouwensma- ken. „Geef een man een glas champagne en er gebeurt niets. Geef een vrouw een glas cham pagne en haar ogen beginnen te lachen en te glanzen. Voor haar is het een feestje. Vrouwen hou den van kleine hapjes, veel gan gen, fris, sprankelend, licht. En van chocola." „Zie ik in de keuken op het prik bord veel bestelbonnen met sa lades, voorgerechten als hoofd gerecht, pasta's en visgerechten, dan weet ik dat we veel vrouwen in huis hebben. Tien tegen één dat er een belangrijke voetbal wedstrijd op TV is. Ik kan de pa té, de entrecöte en het hert dan wel vei'geten, want dat is ty pisch mannenvoer. Ik hoef de keuken niet uit om te weten dat het Lady's Night is." „De vlieger gaat niet altijd op, hoor. Soms zitten er twee dames lekker aan de hertenbout met zware peperkoeksaus. Dan denk ik 'hé?' Maar het feit dat ik verbaasd ben, zegt genoeg." YURI'S VALENTIJNSMENU Gebakken geitenkaas met olij- ventapenade en huisgedroogde tomaten Gebakken zeewolffilet met wil de spinazie en stamppot rucco- la, met een schuimige crème fraxche saus. Licht gesouffleerd chocolade taartje uit de oven, met pis tache-ijs. Heeft Yuri misschien wat sug gesties voor een vrouwvriende lijk vex*wendineetje thuis? „Nou, we starten natuurlijk met een mooi glas bubbels. Dan een lekker gebakken geitenkaasje in een korstje van parmezaan met ei, een toefje friseesla en ba silicum en wat gedroogde to maatjes. Vei-volgens een mooi stukje vis op een licht stamppot je van ruccola en een schuimig sausje van crème fraïche. En als RECEPT Yuri's warme Chocoladetaartje voor 2 personen 75 gram pure chocolade 75 gram boter 25 gram suiker 2 eidooiers 1 ei 25 gram bloem 2 bollen pistache-ijs Doe eisuiker en eidooiers sa men met de suiker in een steel pannetje. Hang deze in een iets grotere pan met kokend water (au bain marie). Sla het mengsel dessert zou ik haar mijn wai'me chocoladetaartje voorzetten." Tip: Wat vrouwen ook erg lekker vinden: een opgeruimde keu ken! Over twee weken: Yuri over ty pische mannengerechten Puck Kerkhoven Dagboek van een Chefkok: Yuri Verbeek, Uitgeverij Quantes, ISBN 90-75095-97-X) met een garde luchtig tot het handwarm is. Verwarm in een ander pannetje boter en chocolade tot ca 38° C en roer dit tot een gladde massa. Spatel de boter/chocolademas sa door de luchtige eiermassa en roer hier voox-zichtig gezeefde bloem doorheen. Doe het choco- ladebeslag in ovenvaste bakjes en bak ze ca. 13 minuten in een oven van ca. 180° C. Het taartje zal licht souffleren (opbollen). Serveer het warme taartje in het bakje op een dessertbord, met een bolletje pistache-ijs er naast. A „Toen de chocoladetaartjes uit de oven kwamen schoof ze dich ter naar me toe." foto: Uit Yuri Verbeek's Dag boek van een Chefkok De Memoxy Stick timmert als opslagmedium verder na drukkelijk aan de weg. Hij duikt in allex'lei apparaten op. In pc's, digitale fototoestellen, audio- spelei's, mobieltjes en zelfs in tv's. Er kan steeds meer beeld en geluid op zo'n piepklein stickje. De nieuwe generatie Memory Stick PRO, kan tot 1 Gigabyte kwijt, kent zeer hoge over drachtssnelheden en een verbe terde beveiliging. Daarmee haakt Sony in op de verwachte opmars van bi'eedband-inter- net. Hoeveel zo'n Gigabyte is? Dat staat gelijk aan zes uur MPEG4-films of 24 minuten dvd-kwaliteit. Of in audio: liefst zestien cd's. Of 360 foto's. De Memory Stick-familie breidt verder uit met een Memo ry Select-variant. Deze heeft twee geheugen-eenheden van elk 128 Megabyte. Zo kunnen gebruikers bijvoor beeld de zakelijke presentatie gescheiden houden van hun favoriete fotootjes. Sony ver wacht dat de verkoop van appa raten met Memory Stick-aan sluitingen aardig zal oplopen. De toch al rooskleurige ver wachtingen zijn bijgesteld tot 200 miljoen appax-aten wereld wijd in het jaar 2005. T Tictor Company of Japan, be- V ter bekend als JVC, is blij als eerete een high-definition vi deocamera, bedoeld voor con sumenten, te kunnen lanceren. Begin maart komt deze GR- HD1 op de Japanse markt en la ter dit jaar in de VS. Hij werkt met een nieuw ontwikkelde 1/3 inch-type 1,18 miljoen 'progres sive scan' pixel CCD. De GR- HD1 registreert digitale beel den (750/30 pixels) op mini-DV- tapes. Hij werkt met drie opna me-instellingen: HD mode, SD mode en DV mode met bijbeho rende resoluties. Met de down- en up-converter worden de beelden geschikt gemaakt voor elke beeldbuis. Bij de camera hoort een softwarepakket, dat het mogelijk maakt de MPEG2- bestanden secuur te bewerken. Waarschijnlijk verschijnt de HD-camera eind dit jaar in Ne derland. De prijs is nog onbe kend. Ajax lanceert een nieuw wa pen tegen vlekken en wel de Allesi-einiger Spray. Het is niets minder dan een 'uniek product', dankzij haar krachtige, ontvet tende, alles-in-één-formule. Onder alles-in-één verstaat Ajax dat de spray elk type vuil en ook het hardnekkige te lijf gaat, dat alle afwasbare opper vlakten (van wastafels tot goot stenen en fornuizen) glanzend schoon worden en dat een frisse, schone geur blijft hangen. Even spuiten en afnemen met een spons of doekje, en klaar is Kees Het voordeel boven ander schoonmaakspul is dat zo'n spray de emmer en dweil alsme de gegoochel met maatdopjes overbodig maakt. Prijs: €2,39. Biertje! We hebben Heineken, we hebben Grolsch, Dom- melsch en Brand, maar sinds en kelejaren ook Mongozo. Motor achter Mongozo is de uit Angola gevluchte Henrique Kabia. Hij trad in de voetsporen van zijn over-over-grootmoeder, die ook bier brouwde, een bezig heid die in Afrika traditioneel is voorbehouden aan vrouwen. Voor zijn bieren gebruikt Kabia producten uit de Derde Wereld. Kabia, gevestigd te Venray, brengt nu als eerste een quinia- bier op de markt. Dat is een in deze contreien onbekende graansoort, die wel het 'moe derkraan' wordt genoemd. Dit gewas wordt op de hoogvlakten van de Andes verbouwd door Aymara- en Quechuaboex-en. Ooit verboden de Spanjaarden de verbouw omdat het de Inca's te veel kracht gaf. Mongozo Quinia wordt gedis tribueerd via de Brouwketel in Den Bosch. Met leuk gedecoreerde be- waarblikjes probeert Has bro de kindertjes en hun ouders tot aankoop te verleiden. Ze heten Tiny Tins. Ze zijn er in allerlei soorten. Later in het jaar worden de Tiny Tins uitgebreid met Hamtaro en zijn Ham Ham-vriendjes, be kend van Fox Kids. De blikjes kosten €49 5 per stu k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41