Wiegel wil huisarts uit ziekenfonds halen Databank zedenzaken funcioneert niet Economie nog harder getroffen dan verwacht Maatregel moet geldproblemen van de zorg oplossen Nederland wil gouden aandeel KPN behouden Inwoonster schenkt gemeente abri Sociaal plan voor rijksambtenaren Minder branden met meer schade Rijkswegen vorig jaar drukker Oud-Kamerlid Verbrugh overleden Oproep tv leidt tot getuigenissen over dood Seder Rechters bang voor passenroof bij id-plicht Auto blijft heilig Kwart Nederlandse asielzoekerscentra spoedig dicht Overleg CAO kinderopvang stokt zaterdag 8 februari 2003 door Joyce Veekman DEN HAAG - Nederland is niet van plan het zogeheten gouden aandeel KPN (telefo nie) en TPG (post) op te ge ven. De Europese Commissie heeft de Nederlandse rege ring een brief gestuurd met deze opdracht. Nederland peinst er echter niet over en lijkt daarmee af te stevenen op een conflict met de com missie. De Nederlandse overheid heeft nu een minderheid van de aandelen van de twee be drijven in handen. Via een speciale constructie heeft de overheid echter een veto recht bij belangrijke beslui ten, zoals fusies. Dat wordt in Brussel een gouden aandeel genoemd. Het kabinet wil deze positie behouden, om financiële en maatschappelijke redenen, zo liet een woordvoerder van minister Hoogervorst giste ren weten. In het geval van TPG speelt er bijvoorbeeld ook een publiek belang. Door het gouden aandeel houdt de overheid zeggenschap over bijvoorbeeld postbezorging in dunbevolkte gebieden. Nederland moet binnen twee maanden reageren op de brief van de Europese Com missie. Komen zij er niet uit, dan moet de zaak uitgevoch ten worden voor het Europe se Hof. Zon procedure neemt veel tijd in beslag. ANP DE WIJK - De 88-jarige J. Boverhof-Haveman uit De Wijk heeft de Drentse gemeente De Wolden een abri geschonken Het bushokje staat op de hoek van de Julianaweg en Prins Clauslaan in De Wijk, vlakbij verzorgingstehuis Dunninghe. Het bushokje is bestemd voor passagiers van de buurtbus tus sen Meppel en IJhorst, die ook De Wijk aandoet. Mevrouw Boverhof, die zelf autorijdt, kon niet aanzien dat wachtende passagiers aan de elementen werden blootgesteld. Ook wilde ze graag iets doen voor de buurtbusorganisatie, die draait op vrijwilligers. De gemeente De Wolden heeft Bover hof geëerd met een plaatje met naamsinscriptie. ANP DEN HAAG - Voor alle verschillende ministeries wordt één gezamenlijk sociaal plan opgesteld, dat gaat gelden voor alle betrokken ambtenaren. Dit hebben de bonden deze week af gesproken met minister Remkes van Binnenlandse Zaken. Volgens plannen van het demissionaire kabinet-Balkenende worden er de komende drie jaar in totaal ongeveer tweedui zend arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid geschrapt. Remkes, verantwoordelijk voor het personeelsbeleid, heeft deze week de bonden de eerste contouren van de bezuinigingsplannen gepresenteerd. GPD VOORBURG - Plet aantal branden neemt licht af, maar de schade wordt steeds groter, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Vuur verwoestte in 2001 voor 890 miljoen euro bij 46.500 branden. Dat is heel wat meer dan de 592 mil joen bij de 48 .100 branden twee jaar eerder De kostbaarste schadeplekken zijn steevast de bedrijven. In de industrie is in 2001 voor 396 miljoen euro in vlammen op gegaan. Branden in woongebouwen kwamen veel vaker voor, maar veroorzaakten voor 108 miljoen euro aan schade. De brandweer heeft overigens last van een toenemend aantal meldingen van loos alarm. Rukten de wagens in 1990 nog in 26 procent van de gevallen voor niks uit. in 1999 was dat 35 pro cent en in 2001 al 38 procent. ANP VOORBURG - De verkeersdrukte op de rijkswegen is vorig jaar met zo'n 2 procent toegenomen. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. De maanden mei, juni en september waren zelfs de drukste ooit. De intensiteit lagtoen nog 5 procent boven het gemiddel de van 2002. De maanden januari en december zijn traditio neel de rustigste van het jaai\ Opmerkelijk is dat ondanks het toegenomen aantal auto's op de weg, het aantal files toch is afgenomen. De files zijn boven dien korter geworden. Het aantal kilometers file nam met 8 procent af, mede dankzij de opening van een spitsstrook bij een berucht knooppunt op de A2. ANP DORDRECHT - In zijn woonplaats Dordrecht is woensdag het oud-Tweede Kamerlid dr. A.J. Verbrugh op 88-jarige leef tijd overleden. Hij was van 1971-1981 Kamerlid voor het Ge reformeerd Politiek Verbond (GPV), de partij die inmiddels samen met de RPF de ChristenUnie heeft gevormd. In 1977 volgde Verbrugh P. Jongeling op als fractievoorzitter. Verbrugh was scheikundige en werkte voor zijn Kamerlid maatschap als leraar aan de HTS in Dordrecht. ANP HnorAnnet van Eenennaam ZEIST-Het bezoek aan de huis arts zou niet meer vergoed moe ten worden in het verplichte ziekenfondspakket. Mensen zouden zich daar aanvullend voor kunnen verzekeren. Voor- zitterH. Wiegel van de Zorgver- zekeraars Nederland (ZN) zei dit gisteren in reactie op eerdere voorstellen van topambtenaren om te bezuinigen op de gezond- I heidszorg. Hij ziet het schrappen van de huisarts uit het verplichte zie kenfondspakket als een moge lijkheid voor de regering om de financieringsproblemen van de zorg op te lossen. De verande ring zou, volgens Wiegel, een bezuiniging opleveren van 1,5 miljard euro. Voorzitter B. Vos van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) reageert woedend op de voorstellen van Wiegel en noemt ze 'onaanvaardbaar'. De LHV dreigt een geplande afspraak maandag met het bestuur van Zorgverzekeraars Neder land (ZN) te boycotten als ZN geen afstand neemt van de uit spraken van Wiegel. Ook woordvoerders van de toekom- stige coalitiepartners CDA en PvdA voelen niets voor Wiegels idee. Te overzien I Volgens cle ZN-voorzitter redt het nieuwe kabinet het niet door alleen kleine kostenposten te schrappen uit de zorgverzeke ringen ziekenfonds en AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). „De eerste reac- tie van mensen is vaak dat je je verplicht voor de huisarts moet j verzekeren. Maar als ze naden- j! ken, blijkt dat de bezoeken aan de huisarts zijn te overzien", al dus Wiegel, die benadrukt dat een beslissing hierover een zaak is van de politiek. PvdA-woordvoerder Arib rea- ROTTERDAM - Na een oproep donderdagavond op de televisie hebben zich 25 mensen bij de politie gemeld met informatie over de schietpartij afgelopen zaterdagavond bij het Rotter damse metrostation Slinge, waar de 13-jarige Seder Soares i, is neergeschoten. I Slechts een paar van hen waren ter plekke tijdens het incident, taldus de politie. Toch is de poli- tie content met de reacties. „Er P hebben zich tot nu toe vooral mensen gemeld die menen in- formatie te hebben, maar we t zijn blij met iedere tip. Alles kan helpen. We hopen dat nog meer 'f mensen bellen", zegt de woord voerder die aangeeft dat 'meer j volwassenen cle schietpartij kunnen hebben gezien'. EDe scholier overleed zondag aan [zijn verwondingen. Vriendjes L van de jongen verklaarden dat L ze sneeuwballen gooiden vanaf het parkeerdek bij het metro- station. Een man stapte uit een auto en begon op hen te schie- ten. Seder werd geraakt, de an- r dere jongens bukten op tijd en bleven ongedeerd. ANP geert afwijzend op Wiegels voorstellen. Huisartsen hebben volgens haar een belangrijke poortwachtersfunctie: „Ze her kennen ziekten, en verwijzen door. Ze moeten dus heel toe gankelijk blijven voor ieder een." Een bezoek aan de huisarts zou, volgens de voorstellen van Wiegel, duurder worden. Arib noemt dat zeer onwenselijk. „Bovendien zullen mensen dan sneller naar de afdeling spoedeisende hulp van een zie kenhuis gaan als ze iets manke ren. Dat kost alleen maar meer geld." Kortzichtig CDA-woordvoerder Buijs noemt Wiegel 'erg kortzichtig' in zijn uitspraken. Ook Buijs vindt de functie van de huisarts onmisbaar in de huidige keten van gezondheidszorg. Volgens Buijs moet er eerst worden ge sneden in de onnodige regels en bureaucratie in de gezond heidszorg om te bezuinigen. Bij door Mare Brink DEN HAAG - Dertig van de honderdtwintig asielzoekers centra worden dit jaar gesloten omdat er steeds minder vluchte lingen naar Nederland komen. „Vraag en aanbod zijn niet in evenwicht. Er zijn gebouwen met ruimte voor tweehonderd asielzoekers terwijl er maar dertig aanwezig zijn. Dat is ka pitaalvernietiging", aldus I. Hommes, woordvoerder van het ministerie van Justitie. Volgens justitie gaan vooral asielzoekerscentra dicht waar- ZOETERMEER - Het overleg tussen vakbonden en werkge vers over een nieuwe CAO voor de kinderopvang is stukgelo pen. De FNV-bond Abvakabo vindt dat het eindbod van de werkge vers niet aan de minimumeisen voldoet, aldus onderhandelaar J. Dieten gisteren. De bond overlegt daarover de de onderhandelingen voor een nieuw kabinet staat volgens hem voorop dat de huidige pak ketten van het ziekenfonds en de AWBZ onaangetast blijven. Volgens de LHV maakt Wiegel met zijn verhaal alleen maar duidelijk 'dat de verzekeraars hun eigenbelang centraal zet ten'. in plaats van het belang van de patiënt Volgens de LHV zullen vooral sociaal zwakkere patiënten de dupe worden van de plannen van Wiegel. ANP uitgewisseld. Er zijn zelfs poli tieregio's waar vorig jaar vol gens de Viclas-gegevens 'hele maal niet is verkracht of aange rand'. Zelfs in gebieden waar relatief weinig misdrijven plaatsvinden, is dit hoogst on waarschijnlijk. Hagen mag niet melden om welke regio's het gaat. Het Korps Landelijke Po litie Diensten, waar het NRI on der valt, heeft hem een spreek verbod opgelegd. Vragenlijst Feit is volgens Hagen dat de Vi- clas-databank vitale gegevens mist. Formeel moeten de korp sen bij elke zedenzaak een lijst met 168 vragen beantwoorden. Het gaat dan niet alleen om de van de huurcontracten aflopen. Het is nog niet duidelijk waar de bewoners van die minder druk ke centra ondergebracht wor den. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), verant woordelijk voor de opvang van asielzoekers, houdt zich nog op de vlakte over de details, maar zeker is dat in de provincie Gro ningen in ieder geval vijf asiel zoekerscentra dicht gaan. Het gaat om centra in Uithuizen, Grootegast, Veendam, Siddebu- ren en Stadskanaal. In Zeeland gaan zes centra dicht. Verder staat vast dat de centra in Loe- komende tijd met de leden. Als die het bod afwijzen, komen er nieuwe onderhandelingen. De Abvakabo is de grootste vak bond met 11.000 leden onder de 30.000 werknemers in de kin dercentra. De bond is ontevreden met de 2,5 procent loonsverhoging die de werkgevers hebben geboden voor het jaar 2003. ANP persoon van de dader, maar ook om de mate van geweld bij het delict, gebruikte wapens, en een woordelijke weergave van de communicatie tussen dader en slachtoffer. Met Viclas kunnen profielen van daders gemaakt worden, die volgens Hagen van groot be lang zijn bij de opsporing. Ze- denmisdadigers gaat het im mers vaak om verwezenlijking van steeds dezelfde fantasie. Uit Viclas-gegevens kan blijken welke andere delicten een ver dachte mogelijk nog meer heeft gepleegd. Of welke mogelijke daders te koppelen zijn aan een bepaald type verkrachting of seksueel misbruik. Ook kunnen details van andere nen, Vledder, Hasselt en De Bilt sluiten. Ook de centra in Erme- lo, Oldebroek en Epe staan op het punt gesloten te worden. E. Nazarski, directeur van Vluchtelingenwerk Nederland, is bezorgd over de toekomst van de asielzoekers. „Het is slecht als er steeds met asielzoekers wordt gesleept. Dat geldt vooral voor de jongeren. Die nemen niet meer de moeite om vriend schappen te maken", aldus Na zarski. De betrokken gemeentes reage ren terughoudend op het besluit enkele tientallen centra te slui- zedenzaken essentieel zijn bij het verhoor van een verdachte. Een verdachte die op basis van een uitgekiend verhoorplan ge richt wordt ondervraagd en plotseling wordt geconfron teerd met elders gepleegde ze dendelicten, wil wel eens spon taan bekennen. Hoe meer opgeloste zaken in Vi clas komen, hoe beter het moge lijk wordt om er nieuwe, onop geloste zaken aan te koppelen. In sommige gevallen kan dat grensoverschrijdend, omdat een toenemend aantal landen met het systeem werkt. Voor Ne derland heeft dat tot nu toe ge leid tot vijf zedenzaken die een verband bleken te hebben met delicten in het buitenland. GPD ten. Niet elke gemeente is nog officieel op de hoogte gesteld, maar wat ook meespeelt is dat de komst van de centra in veel gevallen tot protesten leidde. In Zeeland gaat het om een aan tal kleinere aanvullende op vangcentra. waaronder die in Zuiddorpe, Sluiskil, Cadzand, Vlissingen, Zierikzee en Goes. In totaal wonen hier enkele hon derden asielzoekers. De opvang in Vlissingen is inmiddels al ge sloten. Zeeland heeft nog twee grote AZC's in Middelburg en Burgh- Haamstede. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De economische vooruitzichten voor de komen de vier jaar zijn nóg somberder dan al werd aangenomen. De op handen zijnde oorlog in Irak zal de groei van de economie en de belastinginkomsten beslist ne gatief beïnvloeden. Dat hebben directeur Don van het Centraal Planbureau (CPB) en president Wellink van De Ne- derlandsche Bank gisteren de teams van CDA en PvdA voor gehouden die onderhandelen over een nieuw kabinet. „Het is erger dan we dachten", zei PvdA-fractieleider Bos na afloop van het gesprek met Don en Wellink. De tweede man van het CDA, Verhagen, liet weten: „Een oorlog in Irak is slecht voor de economische groei. We moeten onszelf daarom niet rijk rekenen. We kunnen niet de houding aannemen: het komt wel goed." Verhagen en Bos hebben het CPB gevraagd tien mogelijke bezuinigingsmaatregelen - zo als het uitstellen van de hervor ming van het zorgstelsel en het niet afschaffen van de onroe rend zaak belasting - nog eens na te rekenen. Over de minimaal noodzakelijke ombuigingen zijn het CDA en de PvdA het nog niet eens geworden. Bos hield gisteravond de mogelijkheid open dat slechts voor zes mil jard euro wordt gesneden in de uitgaven; het CDA mikt op twaalf tot veertien miljard aan bezuinigingen. Overdrijven Bos, die financieel specialist Crone had meegenomen, wilde zien of er iets valt af te dingen op de miljardenbezuinigingen die het Centraal Economisch Comi té onlangs adviseerde: „Ambte naren hebben in een kabinets formatie altijd de neiging om te overdrijven." Bos en Verhagen waren het er gisteren wel over eens dat meer jarige loonmatiging absoluut noodzakelijk is om de concur rentiepositie van het bedrijfsle ven te verbeteren en de werkge legenheid te bevorderen. De formatie gaat nog wel enige tijd duren, voorspelde de woordvoerder van de informa teurs. Donner en Leijnse ont vangen maandag vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. Daar bij zal worden 'afgetast' in hoe verre zij tot zo'n sociaal ak koord bereid zijn. CDA en PvdA houden er geen rekening mee dat er nog tijdens de kabinets formatie overeenstemming is te bereiken. GPD DEN HAAG - De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) vreest dat vooral kinde ren het slachtoffer kunnen worden van paspoortroof bij in voering van een algemene iden tificatieplicht. Verscherpt toezicht op illegale vreemdelingen maakt jeugdi gen makkelijk tot doelwit van roof van legitimatiebewijzen, die vervolgens vervalst en ver handeld kunnen worden. Dat schrijft de beroepsvereni ging van rechters en officieren van justitie in haar advies aan minister Donner van Justitie. Die wil een identificatieplicht voor personen van twaalf jaar en ouder. De NVvR denkt dat mensen bepaalde evenementen niet zo snel meer zullen bezoe ken als er een identicatieplicht geldt. „De inmenging van cle overheid is groot indien, bij voorbeeld, bij de uitgang van een kerk of van een verenigings gebouw naar een legitimatiebe wijs wordt gevraagd." De NVvR waarschuwt dat een identificatieplicht zijn doel. het terugdringen van strafbare fei ten, mogelijk voorbijschiet. Op zich heeft justitieminister Donner zelf in zijn wetsvoorstel ook al aangestipt dat een identi ficatieplicht het risico vergroot op diefstal van legitimatiepa pieren. „Maar wij wilden nog een stap verder gaan door te stellen dat kinderen daarbij ex tra kwetsbaar zijn ".zegt NVvR- woordvoerder Marlijn van der Linden. GPD AMSTERDAM - Niet alleen de auto's zijn te bewonde ren tijdens de auto RAI 2003 maar ook het inwendige van de voertuigen. Het CBS, beursanalisten, economen en ondernemers melden al tijden dat het niet goed gaat met de economie. Consumenten geven aan dat ze weer op zoek gaan naar de koopjes in de supermarkt en dat ze besparen op vakanties en duurzame goederen als een nieuwe televisie of vaatwasser. De auto blijft heilig en wordt bijna als laatste bezuinigingspost genoemd. Niet gek dus dat de parkeergarage van de AutoRAI gisteren op de eerste dag tien minuten na opening al 'vol' liet zien op de borden. „Natuurlijk merkt de autobranche wel wat van economische tegenslag, maar de markt stort niet in", zegt Cees Boutens van branchevereniging RAI. De autoverkopen kennen een stabiele onderkant van rond de half miljoen auto's per jaar. In 1999 werden in Nederland 611.000 nieuwe auto's verkocht, een topjaar. foto Roland de Bruin/GPD doorFerdi Schrooten DEN HAAG - De opsporing van zedenmisdadigers schiet tekort door een gebrekkige uitwisse ling van gegevens. Vorig jaar hebben politiekorpsen slechts een kwart van de zedenzaken gemeld bij de landelijke data bank die speciaal hiervoor is in gesteld. Zedenrechercheurs missen daardoor essentiële in formatie over de mogelijke be trokkenheid van verdachten bij andere zedenzaken. Dat zegt Henk Hagen, landelijk coördinator van de zedenzaken databank Viclas, die is onderge bracht bij de dienst Nationale Recherche Informatie (NRI) in Zoetermeer. Vijf jaar geleden is het uit Canada afkomstige Vi- clas-systeem met hooggespan nen verwachtingen in Neder land geïntroduceerd. In het Algemeen Politie Blad meldt Hagen dat het totale aan tal zedenzaken in het Viclas- systeem voor vorig jaar uitkomt op ongeveer 260. Dat aantal 'verbleekt' volgens de NRI-co- ordinator bij de duizend ver krachtingen een aanrandingen die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft geregistreerd over 2002. Bijna driekwart van de zedenzaken in 2002 is dus niet centraal geanalyseerd en HA1. lM/arsi. /s- MIJM LlÉV6-LlN6S-&X Advertentie De l* vergunning van een strandpaviljoen op Schouwen-Duiveland wordt hedenmorgen via inschrijving verkocht! zie de advertentie in het katern Noord Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3