Jongeren pakken de draad op Wil Toch het liefst rode rozen met een lange steel Sieraden Modeshow L'Oréal BabyBag Valentijnsdag J zaterdag 8 februari 2003 Een gebreide sjaal of trui, mutsjes van sokken wol voor de Babybom pop en berentruitjes. Het getik van breipen nen is steeds vaker te horen, want breien is weer helemaal in. En niet alleen oma's breien er op los voor de hele familie, ook jong volwassenen oefenen het insteken, omslaan, doorhalen en af laten gaan of pakken de draad weer op als ze het al eer der geleerd hebben. Uit een onderzoek van het jongerencom municatiebureau Young Works in samenwerking met het scholierenblad Pauze, blijkt dat jongeren tussen de veertien en 2 2 jaar het liefst een combinatie van tweedehandskleding, merkkleding en gebreide kleding dragen. Filmsterren die op de set met pennen en wol in de weer zijn om een vlot truitje te breien. Jongeren zien het op televisie en pakken het op, verklaart eige nares van de VlissingseBreiboe- tiek Marijke, Marijke Leydek- kers de opleving van het breien. Dikke truien, die in de etalages van kledingwinkels pronken, worden goed bekeken. Want wie kan breien, maakt ze na. Of doet het volgens Leydekkers net even een tikkeltje anders. „Dat is juist het leuke van breien. Niemand heeft zoiets. Je maakt het in je eigen maat en het is echt van jezelf." En een voordeel van dikke trui en is dat je snel het resultaat kunt zien. Leydekkers: „Men sen willen iets moois, zonder dat het al te veel moeite kost." Dik ke pennen zijn daarom populair onder jongeren. Ze schuwen een pen van zes millimeter niet „Dat prutsen met een naald van twee millimeter is meer voor oudere mensen", weet Adri Stouten van Singer Zelfmaakmode De Spoel in Zierikzee. Ook wagen jonge ren zich aan het breien van sjaals. Want die zijn voor een onervaren brei(st)er vrij een voudig te maken. Het kosten plaatje komt hierbij ook om de hoek kijken. Leydekkers: „In de winkel kosten de sjaals die on derjongeren populair zijn al gauw dertig tot veertig euro." Toch merkt Leydekkers dat de wol best wat mag kosten. „Men sen letten steeds meer op de kwaliteit." Kinderen Het zijn niet alleen de twinti gers en dertigers die zich de kunst van het breien eigen ma ken. Leydekkers treft geregeld kinderen in haar winkel die wol uitzoeken om bijvoorbeeld een dasje voor hun pop te maken. „Ouders willen graag dat hun kinderen ook creatief bezig zijn, in plaats van dat ze de hele tijd achter de computer zitten", al dus Leydekkers. Ans Bienefelt, van Phildar Wol-Breiboetiek Ans Bienefelt in Kerkwerve, maakt naast truien ook kleer tjes voor de Babybom pop. Trots laat ze een pop met een van sok- kenwol gebreid mutsje op zien. „Kleding voor de Babybom is in de winkel erg duur.Door de op leving van het breien zijn brei- patronen in bijvoorbeeld Libel- Ie weer terug van weggeweest. Bienefelt heeft het er maar druk mee. In twee weken tijd moet ze drie truien breien die in de bla den komen te staan. „Dat is flink stressen. Dan brei ik aan een stuk door. Ik heb er wel eens een tennisarm van gekregen. Om dit te voorkomen brei ik nu met andere pennen. Naast wol verkopen, spint ze ook schapenwol. „Ik heb ook al eens honden- en konijnenhaar gesponnen. Dat hondenhaar was erg moeilijk om te spinnen, het brak steeds af. Bovendien moest de klant lang haar sparen voordat er genoeg was om er een trui van te breien." Bienefelt verkoopt al 25 jaar wol aan huis. Haar wolwinkel was eerst in de gang, later ver huisde ze naar de woonkamer en nu heeft Bienefelt haar plek ge vonden in de schuur. Ze heeft al heel wat wolwinkels zien ko men en gaan en is daarom blij met de opleving van het breien. „Ik heb wel eens aan stoppen gedacht. Sweaters waren een tijd erg in. Maar de mode veran dert. Breien mag weer. Mensen zoeken de gezelligheid weer op. Ze zijn al die ellende op de tele visie zat." Vooral als het slecht weer is, krijgt de Schouwen- Duivelandse toeristen over de vloer. Ze zoeken een patroon uit, breien in hun tent en laten aan het einde van hun vakantie vaak het resultaat zien. Sinds kort geeft Bienefelt ook weer breicursussen. Een keet op het erf staat klaar om omgeto verd te worden tot workshop ruimte. Bienefelt merkt dat mensen behoefte hebben om te leren breien. „De vraag kwam van scholen, omdat daar geen breiles wordt gegeven." Tot nu toe heeft zich echter nog geen jongere aangemeld voor de cur sus. „De stap om hiernaar toe te komen is misschien te groot. Vaak leren ze het ook van hun moeders." Bienefelt merkt dat beginnende brei(st)ers te moei lijk willen beginnen. „Begin met iets makkelijks. Bijvoor beeld met de tricotsteek", raadt ze aan. Een leven zonder breien kan Bienefelt zich nauwelijks voor stellen. Zelfs in haar eigen va kantie laat ze de breipennen niet met rust. „Ik had toestem ming van de douane om in het vliegtuig naar Turkije te breien. De mensen in Turkije keken ie dere dag hoe ver ik was. Ik heb ze later patronen toegestuurd." Tienke Wouda De fantasie kent geen grenzen bij het breien. Breien is het oubollig imago voorbij. foto's Lex de Meester derde van mijn bloemen bestaat uit rode rozen. Die enorme vraag gooit de prijs flink om hoog. Het is dan ook altijd af wachten wat ze dit jaar op de veiling gaan kosten. Vorig jaar betaalde je er 4,55 euro voor. En dan hebben we het nu nog maar over de inkoopprijs. Wanneer er veel donkere dagen zijn ge weest, schiet de prijs nog verder omhoog." Maar het kan de consument al lemaal niet deren. De deelne mers zijn bereid flinke bedragen te betalen voor hun geliefden of vrienden. Deze laatste categorie wordt overigens steeds groter. Veertig procent van de present jes gaat hierheen. Toch blijkt uit onderzoek van het Product schap Tuinbouw dat slechts een op de vijf Nederlanders zich laat verleiden tot het uitgeven van geld. Niet echt spectaculair. Nee, dan Tsjechië. Daar houdt 95 procent van de bevolking zich bezig met de 'rood gekleur de' dag. Opvallend is dat het hier voornamelijk de vrouwen zijn die bloemen schenken, in tegenstelling tot ons kikker landje waar de mannen eerder met een bosje komen aanzetten. In Nederland is het geven van bloemen of planten naast het sturen van een kaart dan ook fa voriet. Maar liefst een op de drie schenkers geeft een boeketje of rode roos cadeau. Ook de parfumindustrie slooft zich flink uit voor deze dag. Zo als Dior dat luxe geschenkdo zen voor 60 euro van J'adore, Dior Addict en Higher aanbiedt met verleidelijke teksten en kleuren. Jean Paul Gaultier geeft bij aankoop van twee klei ne flessen of een flacon van 100 milliliter uit de serie Fragile een bijoudoosje weg. Evenals Issey Miyake, die miniatuurgeurtjes cadeau doet. Maar de feestelijke geschenken kunnen niet tippen aan de ou derwetse rozen. Het gevoel van bloemisten dat ze de strijd moe ten aangaan met de mooi opge maakte pakketten van de parfu merie is dan ook onterecht. Slechts 6 procent van de Valen- tijnskopers geeft parfums of ju welen cadeau. En dan laat de consument doorgaans de dure dozen links liggen. Gemiddeld wordt er voor het niet geringe bedrag van 20 euro voor een ca deau uit de parfumerie betaald. Vergeet ook niet de huishoude lijke artikelen als glas, porse lein, bestek en elektrische artikelen, want hier legt een verliefde of bevriende Hollan der door de bank genomen 70 euro voor neer. Aan sieraden en horloges wordt bijna 30 euro be steed. Swatch maakt dan ook een goede kans met de Love Ex plosion Ring, een roestvrijsta len band met 17 rode kunststof hartjes voor 35 euro. Het horlo ge 'Aiming for your hart' met gouden liefdespijlen als wijzers zit met 57,50 euro weer boven het budget. Lingerie Ook lingeriemerken als Chan- telle en Passionata doen een gooi. De setjes Lutine en Boni facio zijn uitgevoerd in warm rode tinten en van vederlicht materiaal. De slipjes van Boni facio beginnen bij 17,95 euro en een Body/string met voorge vormd decolleté beha van Luti ne kost maarliefst 95,95 euro. Niet goedkoop, maar dan ben je wel klaar voor een of meerdere romantische nachten. Kijkend naar het gemiddelde zijn deze prijzen eigenlijk weer net te gek, want tezamen met andere kle ding betaalt de klant gemiddeld 21,50 euro. En naast allerhande prulletjes zijn etentjes in trek. Maar liefst 12 procent gaat ter ere van deze dag uit eten. Ook reisorganisa ties proberen een graantje mee te pikken. Zoals de Vakantie- Discounter. Drie of vijf dagen romantisch Istanbul vanaf 139 euro per persoon en dan hoeft er slechts voor één persoon te wor den betaald. Vliegreis (exclusief tax), transfer, verblijf op basis van logies in drie of vier sterren hotel is inbegrepen. En dan zijn er natuurlijk de ech te Romeo's en Julia's die de bed den van hun geliefden vol strooien met rozenblaadjes, op hun knieën door de weide krui pen op zoek naar de eerste sneeuwklokjes of een appel taart in hartvorm bakken. Mis schien wordt deze categorie wel steeds kleiner, want mensen ge ven elk jaar steeds meer geld uit aan 14 februari. Of wellicht wel steeds groter, want het aantal bevlogen kopers neemt de laat ste jaren gestaag af. Wie zal het zeggen? June Smit Designmerk Boccia heeft zijn collectie horloges uitge breid met sieraden voor zowel mannen als vrouwen. De juwe len zijn gemaakt van titanium, hier en daar gecombineerd met 14-karaats goud en/of zilver. Allergische reacties zijn dus zo goed als uitgesloten. Het assor timent bestaat uit ringen, arm banden, hangers, oorsieraden en colliers. De ringen zijn be schikbaar in 25 maten. De li chaamdecoraties zijn geheel of gedeeltelijk gepolijst, geslepen of gesatineerd en in sommige gevallen voorzien van diaman ten. Combinaties tussen ver schillende sieraden zijn moge lijk. Naar de laatste trends. Vanaf 41 euro. Verkooppunten zijn te vinden op de website www.jpc.nl Altijd al model willen wor den? In mooie kleren flane ren over de catwalk? Batavia Stad, het goedkope outlet win kelcentrum in Lelystad, maakt die droom begin maart waar. Twee weekeinden op rij worden er modeshows gehouden met 'huis-, tuin- en keukenmodel len' die zich daarvoor aange meld hebben. De amateurs - man, vrouw, jong, oud - worden door kappers en stylistes onder handen genomen en helemaal in de nieuwe voorjaarsmode ge stoken. De modeshows zijn steeds om 15.00 uur in het weekeinde van 8 en 9 maart en 15 en 16 maart. Aanmelden kan op de dag zelf vóór 13.00 uur, vanwege de me tamorfose natuurlijk. Voor meer informatie: www.bataviastad.nl; wwww.ikwordmodel.nl of www.mooimaker.nl T 7eertig procent van de vrou- V wen heeft een gemengde huid. De delen rond de ogen voe len droog aan, terwijl het ge deelte tussen de wenkbrauwen vet en glimmend oogt. Voor een egale teint bij dit huidtype heeft L'Oréal Paris Idéal Balance Compact ontwikkeld. Dit poe der heeft een matterende wer king, zonder de huid uit te dro gen. De foundation bevat Hydra-Claryl, wat de huid in balans brengt. Cushion Velvet Powders zorgen voor een extra zacht gevoel. Hamamelis ex tracten verzorgen de matte teint en Lotusessence hydrateert de huid. Het doosje bevat naast de make-up, een sponsje en een spiegeltje. In vier verschillende kleuren. Prijs: 13,99 euro. Voor moeders die graag geor ganiseerd zijn en genoeg hebben van zoektochten naar de babyfles onder een berg bood schappen, is er de BabyBag. Een handige tas in de 'Planètes' col lectie van Lonchamp met speci ale vakjes voor luiers, luierkus- sen, babyvoeding en een flesje. De trendy tas is ook te gebrui ken als boodschappentas. Bij aankoop krijgt u een luierkus- sen en Lonchamp zuigfles gra tis. In lichtblauw, marine, natu rel en zwart. Alleen de prijs is niet kinderachtig: 200 euro. In dezelfde lijn een make-uptasje en een serie accessoires, van rie men en paraplu's tot sjaals. Ver koopinformatie: tel. 024 - 3483165. Meer informatie: www.eurofox.nl of www.longchamp.com De Love Explosion Ring van Swatch foto GPD A 1 lang voor de dag van de xxliefde staat alles bol van Va- lentijn. Kleine presentjes en du re cadeaus worden breed uitge meten. Maar wordt deze dag nu geïnspireerd door vurige liefde of door de portemonnee? Valentijnsdag (vrijdag 14 febru ari) is voor bloemisten de druk ste dag van het jaar. Moederdag is er niks bij. Honderden rozen worden weken van tevoren bij kwekers besteld. De klant is veeleisend en wil geen gewone rozen, maar rode. En het liefst met een lange steel. Kweker Martijn Vis vertelt dat hij met Valentijnsdag door de grote vraag rozen moet inkopen bij collega-kwekers. „Slechts een-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39