Volvo S80 oogt eleganter Kawasaki trekt aandacht FietsRai tegelijk met Op Pad Beursfestival Motoren VW stukgevroren Renault Laguna Turbo Statische schokjes Alle Motoren verschenen Rolls staat op Pax-banden Citroen Picasso Automaat Four C regelt onderstel zaterdag 8 februari 2003 Volvo-baas Hans-Olov Ols- son bevestigt, dat zijn merk er niet in geslaagd is om de S80 een voldoende sterk profiel op de markt te geven. Dus is de auto is op een aantal details ver nieuwd. Hij oogt wat eleganter met een nieuwe voor- en achter kant. Het schokabsorberende front rondom de grille heeft een nieuw profiel dat zorgt voor een vloeiender overgang naar de carrosserieflanken en naar het nieuwe spoilergedeelte. Het kofferdeksel is voortaan uit één stuk en de achterlichtunits zijn kleiner geworden. De remlich ten hebben voortaan led-ver lichting, waardoor ze sneller oplichten. Binnenin heeft hij nieuwe por tierpanelen en instrumenten die lijken op de onlangs geïntrodu ceerde sportieve R-serie. Daarvan afkomstig is ook het optionele chassismanagement- systeem Four C (continuously controlled chassis concept). Net als in het R-model kan de be stuurder zelf de onderstelaf stemming bepalen, waarbij er keuze is uit een comfortabele en een sportieve instelling. Het systeem zorgt voor een com fortabele vering, waarbij de demping continu aangepast wordt aan de kwaliteit van het wegdek. Als op een bochtig tra ject de nadruk moet liggen op sportief rijplezier, kan de be stuurder op een toets drukken en het onderstel wordt op een dynamischer rijstijl (lees stug ger, dus sportiever) afgestemd. Bij Four C wordt de stugheid van elke afzonderlijke schok demper langs elektronische weg geregeld. De dempingskarakte- ristiek kan continu worden ge varieerd, van soepel naar hard, in minder dan één vijfentwin tigste van een seconde. De car rosserie- en wielbewegingen worden permanent gecontro leerd met sensoren. Die verzen den ca. 500 impulsen per secon de naar de microprocessor met informatie over belangrijke pa rameters als rijsnelheid en acce leratie, zijdelingse versnelling (in de bocht), bewegingen van de wielophanging, hoekver- draaiing en draaisnelheid van het stuurwiel, het actuele (berekende)motorkoppel en remvertraging. Four C werkt in combinatie met het standaard aanwezige dstc-systeem (dyna mic stability and traction con trol), dat voorkomt dat de auto uitbreekt of dat de wielen slip pen. Er is ook een nieuwe vijf ci lindermotor voor de S80 met een cilinderinhoud van 2.521 cmfi en een lagedrukturbo. Deze 25 T vervangt de 2.4 T en levert 210 pk bij een een koppel van 320 Nm. Een andere nieuwe voorziening is de preciezere stuurbekrachti ging van de Duitse specialist ZF. De verkoop van de vernieuwde S80 begint dit voorjaar. Volvo wil er internationaal ruim 40000 stuks per jaar van verko pen. In Nederland worden dat er 1.350, verwacht de importeur en dat zijn er ongeveer net zoveel als er het hele vorig jaar afgezet zijn. De vernieuwde auto kost 37.525 euro, precies duizend eu ro meer dan het vorige model. Rien van der Steen Een kleine honderd Volkswagens hebben tijdens de afgelopen vorstperiode schade opgelopen als gevolg van ijsvorming in het smeersysteem. De importeur zegt alle schade te vergoeden en repa raties kosteloos uit te voeren. Volgens VW kan condenswater dat bevriest de olietoevoer voor de motorsmering blokkeren. Dat is tot nu toe regelmatig voorgekomen bij de 1.0 en 1.4-motoren van de modellen Lupo. Polo en Golf van de modeljaren 1977 tot en met 2001. Maar ook enkele modellen van Seat en Skoda gebruiken de zelfde motor. Door een verwarmde carterontluchting te monteren worden de problemen verholpen. Dat kost de fabriek tot 200 euro per auto. Wanneer een complete motor vervangen moet worden ko men de kosten in de buurt van 3.000 euro. De importeur zegt, dat de coulance om de schade kosteloos te repa reren voor een periode van tien jaar geldt. Volgens VW komen de problemen in de huidige motoren niet meer voor. De eerste meldin gen over vorstproblemen dateren van begin 2002. Pas toen het aan tal meldingen tegen het einde van het jaar opliep tot 80 ging bij VW een bel rinkelen dat er wat ernstigs aan de hand was. Renault rust de Laguna twee jaar na de lancering van het model uit met een 2.0 turbomotor. De Laguna 2.2 dCi wordt ook lever baar met 5-trapsautomaat met sequentiële bediening. Naast het Carminat navigatiesysteem, dat al leverbaar is met verkeersinfor matie, komt een nieuw Carminat-systeem. Met 4x30 Watt radio met dubbele tuner, centrale communicatie-eenheid, een cd-rom en au- dio-cd speler (digitale kaarten), gps-antenne en een apart display in het bovenste gedeelte van het dashboard. De Laguna concurreert met de VW Passat, BMW 3Audi A4Ford Mondeo en Mercedes C en met de iets minder succesvolle Peugeot 406, Opel Vectra en Citroen C5. Het was de eerste personenauto die bij de crashtests van de Eu- roNCap 5 sterren behaalde. Ook de Megane en de Vel Satis van Re nault kregen die status, net als de Mercedes C en E Klasse en de Saab 9.5. De versie met 2.0/165pkl6v viercilinder turbomotor wordt gekop peld aan een handgeschakelde 6-versnellingsbak. De motor is afge leid van de motor die eerder in de Vel Satis en de Avantime gebruikt werd. Droge buitenlucht zorgt vaak voor elektrische schokjes bij het aanraken van een metalen voorwerp. Kleding, schoeisel, wrij ving en andere beweging zorgen ervoor dat het lichaam 'opgeiaden' wordt en die lading verdwijnt via een schok en een vonk naar een meestal metalen voorwerp. Vroeger werd ter voorkoming van ont ladingen wel eens een sleepcontact aan de onderkant van de auto gehangen, maar een Zwitser heeft weer iets nieuws bedacht. Een koperen zekering met een houder wordt tegen het metaal gehouden. Als er statische elektriciteit is, licht een lampje op ten teken dat de ontlading plaatsvindt. Wel enigszins omslachtig, want je moet tel kens deurklink, kopieerapparaat, archiefkast of bureau aantikken om te zien of je statisch geladen bent. Het ding kost 8,50 euro bij Halfords Bij uitgeverij De Alk is de 27ste editie van het boekje Alle Moto ren verschenen van Ruud Vos. In 327 pagina's worden alle mo torfietsen en motorscooters (technisch) beschreven die in Neder land en België te koop zijn. Met zwart-wit foto's ISBN 9060134214, prijs 10 euro. Ruud Vos beschrijft in een tweede boekje op dezelfde manier ook alle brommers en bromscooters. Dat boekje telt veel minder pagina's, 176 in totaal. ISBN 9060134222, 9 euro. De Sparta ION is één van de genomineerden voor de verkiezing van de Fiets van het Jaar. De nieuwe Rolls-Royce Phantom staat net als de supersnelle Bu- gatti Veyron op Pax-banden van Michelin. Die banden kunnen wel spanning verliezen, maar lopen dan niet van de velg, zodat er - met beperkte snelheid- mee doorgereden kan worden. Eerder koos Renault al voorde Pax-band als optie. Audi levert topmodel A8 des gewenst ook met Pax-banden. Het Pax-systeem bestaat uit een band-wielcombinatie met vier onderdelen, waarvan een steunring op het wiel het belangrijkst is. Want als de band lek raakt gaat hij op die ring leunen. Binnenin de auto krijgt de chauffeur een digitale en akoestische melding dat een band kapot is. De nieuwste Rolls-Roy ce, door BMW ontwikkeld naar een model uit de jaren dertig van de vorige eeuw, is 5.83 meter lang en wordt aangedreven door een V12 met 458 pk. Hij kost ca. 370.000 euro. Citroën heeft sinds 2000 ruim 670.000 Picasso's gefabriceerd. Er rollen er nu 1150 per dag van de band in de fabrieken in Spanje, Brazilië en China. Nu wordt er een Picasso met automaat aan de modelserie toegevoegd. De viertraps automaat kan desgewenst met de hand geschakeld worden en is gekoppeld aan een 2.0 16v vierci linder motor met 137 pk die tot nu toe niet in de Picasso leverbaar was. Voor dezelfde motor en de 3.0 V6) in de mpv C8 is dezelfde au tomaat voortaan leverbaar. De Xsara (uit 1997) heeft een nieuwe neus. Er is inmiddels een berline (sedan), een coupé en een break (stationwagon) en er zijn intuss.en 1,4 miljoen stuks verkocht. De FietsRai wordt van vrijdag 7 tot en met 11 maart gehouden in Amsterdam. Dat gebeurt voor een deel tegelijk met het Op Pad Beursfestival van de ANWB, dat van 7 tot en met 9 maart plaats heeft. Er is een vergroot testparcours voor nieuwe fietsen, een race fietspaviljoen, een hal met bijzondere rijwielen van bekende en minder bekende Nederlanders. Bovendien zijn er internationale wedstrijden en demonstraties fietsacrobatiek. Op de beurs wordt ook de Fiets van het Jaar 2003 bekend gemaakt. Een vakjury heeft zes rijwielen genomineerd: de Batavus Personal Bike (569 euro), de Gazelle Easy Glider (1.095 euro), de Giant Revive DX (899 euro), de Sparta ION (1.650 euro), de Puch Aura (899 euro) en de Trek Navi gator X600 (1.149 euro). De winnaar wordt op 7 maart gepresen teerd. Deze gemaksfiets van Giant, de Revive DX, is eveneens genomi neerd. De nieuwe Kawasaki Z1000 bespeelt een breed publiek. Zijn eigenwijze lijnen mikken op de designliefhebbers, de 127 pk sterke viercilinder is op maat gesneden voor sportieve rijders en er zitten zelfs nostalgische tintjes in het ontwerp. Die vier afzonderlijke uitlaatpijpen? Een knipoog naar de eerste Ka- wa superbike, de 900 Z1 uit de zeventiger jaren. Eigenlijk kvrn je het bonte ka rakter van de nieuwe Kawasaki Z1000 niet beter illustreren dan met het tafereel dat onverwacht in de zoeker van onze camera verschijnt. De Kawa staat keu rig opgesteld voor een statiefo to, met op de achtergrond de Vesuvius. Op datzelfde moment wandelt een Schots echtpaar in kilt achter de motorfiets langs. Ziedaar de drie belangrijkste thema's van deze spraakmaken de nieuwe machine in één kader gevangen: design, vulkanisch geweld en een krachtig gevoel voor traditie. De Z1000 is een nieuwkomer die zeker de aandacht zal trekken. Niet alleen onder de motormui zen, want vooral met oranje lak of in de fel groene Kawasaki huiskleur trekt hij de blikken van passanten als een magneet aan. Zelfs niet-kenners voelen meteen feilloos aan dat de Ja panse ontwerpers er iets heel bijzonders van hebben ge maakt. Een soort kruising tus sen een supersportmodel en een Italiaanse designstudie. Met zijn kleine stroomlijn neusje, bijna hoekige tank, het Spar taanse ogende zitje en de bijna nostalgische keuze voor vier af zonderlijke uitlaatpijpen is de Z1000 een feest voor het oog. Als je van zoiets gedurfds houdt na tuurlijk. Zoals de fraaie voorvork en de kloeke ankers al aangeven, houdt het verhaal niet op bij een knap uiterlijk. Hij stuurt en remt als een volbloed sportma- chine. Waarbij vooral de enor me wendbaarheid opvalt. Alsof je op een veel compacter model zit De vering is aan de stevige kant en je zit vrij hoog, daar moet je dus van houden. Motorblok Het motorblok is de derde troef kaart. Een opgehoorde versie van de Ninja ZX-9R, maar dan met een geavanceerde brand stofinspuiting. Het zorgt ervoor dat de Z1000 verbluffend soepel en makkelijk rijdt. Al vanaf pakweg 2.000 toeren ronkt hij er met speels gemak vandoor. De nieuwe Kawasaki Z1000 tegen het decor van de Italiaanse vul kaan Vesuvius en een toevallig passerend stel uit Schotland. Maar het motorblok heeft een tweede gezicht: boven pakweg 8.000 toeren lijkt het alsof de vulkaan wakker wordt en gaat de Z1000 er met een opvallend luide brul uit de uitlaatpijpen vandoor. Waarbij je in de gaten moet houden dat hij in de lagere versnellingen even snaaks het voorwiel van de grond tilt. Zoals zo vaak met gedurfd de sign zijn offers gebracht aan de praktische bruikbaarheid. Zo moet je van het digitale dash- boardje houden en biedt het mi nuscule kuipje weinig tot geen bescherming. Op min of meer normale snelheden merk je er niet veel van, maar de 127 pk's sleuren de slanke machine des gewenst een heel eind richting 250 km/u en ruim voor die tijd zit je natuurlijk al enorm uit je motorpak te wapperen. Van daar dat als accessoire een iets groter ruitje leverbaar is, dat voor groottoeristen wellicht enige verlichting kan brengen. De zithouding kun je ontspan nen sportief noemen. Niet zo op gevouwen als in de echte hyper- sport klasse. Een iets zachter zitje dan het keiharde Z1000 kussentje was prettig geweest. Bagage Zo kun je nog een paar prakti sche details aantippen. Het meenemen van bagage is een lastig verhaal. Je moet inventief zijn om droge handschoenen en een wegenkaart mee te kunnen nemen. Koffers of een bagage rek zouden de boel enorm ont sieren. Zelfs zo'n aloude tanktas is door die eigenwijs gevormde tank slechts met kunst- en vliegwerk mee te nemen. Tot slot zijn prijskaartje van 11.398 euro. De populaire mo dellen in de naked bike klasse hebben er een serieuze concur rent bij. Rob van Ginneken De Volvo S80 oogt eleganter met een nieuwe voor- en achterkant. Het instrumentarium lijkt sterk op dat van de sportieve R-serie. Volvo wil met een vernieuwde S80 markt aandeel terughalen in het segment van de luxe zakenauto's. De auto kwam vijf jaar geleden op de markt en was de eerste met het nieuwe design van het Zweedse merk. Ron dingen en brede heupen verjoegen de hoeki ge sfeer die tot dan toe rond het merk hing. Vooral toen de slankere S60 verscheen liepen de verkoopcijfers sterk terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35