Van Gogh trekt drommen publiek Hindeloopen wil onaantastbaar werelderfgoed zijn W5 Modelbouw Herdenking geboortejaar Duikbeurs Reismarkt Omroep Bloemen Uitgerookt zaterdag 8 februari 2003 Vincent van Gogh werd in 1853 geboren. Op 30 maart om precies te zijn. Zo lang kan de toeristische in dustrie niet wachten. Van Gogh staat altij d garant voor horden publiek. Dus wordt her en der in het land nu al flink uitgepakt. Zet zijn markante portret op een poster, mok of T-shirt en het verkoopt. Vooral buitenlan ders zijn dol op Vincent van Gogh, gezien de drommen toe risten, Japanners voorop, die zich dagelijks melden bij het hoofdstedelijke Vincent van Gogh Museum. Voor alle Vin- centfans wordt het dit jaar ge nieten. Op 30 maart is het pre cies 150 jaar geleden dat de schilder in het Brabantse Zun- dert werd geboren. Zo ongeveer elke stad of dorp waar hij ooit verbleef, grijpt nu de gelegen heid aan dit feit te herdenken, zelfs al is er geen directe relatie met Van Goghs geboortejaar. Dat maakt niet uit, Vincent is big business en wie daar in toe ristisch opzicht een graantje van kan meepikken, zou wel gek zijn als-ie die kans onbenut laat. Dat vindt ook Rien van den An ker van Toerisme Recreatie Ne,- derland (TRN). „Dit herden kingsjaar is er vooral om meer toeristen te trekken. Daar zijn we eerlijk in. Een thema als Van Gogh spreekt veel mensen aan. Misschien wel meer dan oudere schilders als Rembrandt en Ver meer. Hij stamt immers uit een periode die menigeen nog kent uit de verhalen van ouders of grootouders. Én hij schilderde plaatsen die je nog steeds kunt bezoeken, zowel in Nederland als in Zuid-Frankrijk." De aftrap voor het Van Gogh- jaar werd vorige maand tijdens de Vakantiebeurs verricht. Langzaam maar zeker wordt het hele land 'met een Van Goghsaus overgoten', zoals Van den Anker het uitdrukt. Wat betreft de extra toeloop van toeristen blijft het koffiedik kij ken. TRN hoopt op zo'n hon derdduizend buitenlandse toe risten meer dan gewoonlijk. Maar dat hangt sterk af van ex terne factoren zoals het weer en de oorlogsdreiging in Irak. „Er komen altijd vrij veel toeristen uit Zuid-Europa speciaal voor de cultuur naar ons land. Die nemen wel een paraplu mee te gen de regen. Ook uit België en Duitsland verwachten we de nodige belangstelling. Een eventuele oorlog kan zowel een positief als een negatief effect hebben op het toerisme binnen Europa. Dat is niet te voorspel len." Spreiding De spreiding van de vele activi teiten door grote delen van het land is een pluspunt en zal zeker het binnenlands toerisme sti- Van Goghs zelfportret siert dit jaar menige poster, mok of kalender. muieren, meent Van den Anker. „Wie al met vakantie in Bra bant, Drenthe of op de Veluwe verblijft, zal in plaats van de ge bruikelijke boswandeling eens een Van Gogh-voettocht maken, of een Vincent-fietstoer, of een museum bezoeken. De Neder landers passen als het ware hun uitstapjes aan. Ik verwacht niet dat men massaal vanuit alle uit hoeken van het land naar Nue- nen reist. Maar als je daar een kilometer of veertig vanaf zit, dan is het leuk om er naar toe te gaan." Ontelbaar veel exposities, workshops, excursies, autorit ten, meerdaagse arrangemen ten, dagtochten, fiets- en wan delroutes hebben inmiddels het label 'Van Gogh' opgeplakt ge kregen. Alleen al het Kröller Müller Museum in Otterlo re kent op zeker honderdduizend extra bezoekers, nu de speciale expositie Vincent en Hélène is ingericht. Om al die belangstel lenden gelegenheid te bieden iets meer te zien dan de rug van een ander, duurt de tentoonstel ling een half jaar, om precies te zijn van 14 februari tot 12 okto ber. Hélène Kröller Müller, opricht ster van het museum, koesterde een soort liefde-op-afstand voor Van Gogh en verzamelde tussen 1908 en 1929 veel werk Van Gogh Museum: tel. 020-5705200, wwAv.vangoghmuseum.nl. Geopend dagelijks van 10-18 uur, entree 7 euro. Kröller Muller Museum: tel. 0318-591041, www.kmm.nl. Geopend dinsdag tot en met zondag van 10-17 uur, entree 10 euro inclusief toegang park. Van Gogh-huis in Nieuw-Amsterdam: tel. 0591-555600, www.van- gogh-drenthe.nl. Dagelijks, behalve maandag, open van 13-17 uur, entree 4,50 euro. Activiteiten en arrangementen: Noord Nederlands Bureau voor Toerisme, tel. 0900-9222, www.beleefdrenthe.nl. VW Emmen, tel. 0591-613000. Cultureel Centrum Van Gogh/WV te Zundert: tel. 076-5971999, entree 2,25 euro. Van Gogh Documentatiecentrum te Nuenen: tel. 040-2631631, en tree 2 euro. VVV Eindhoven, tel. 0900-1122363. www.vangogh-nuenen.com. Activiteiten en arrangementen: VW Vakanties Brabant, tel. 013-5366061, reservering@bbt.nl, www.toerismebrabant.nl en www.vangoghinbrabant.nl. foto Van Gogh Museum van de toen nog niet zo bekende kunstenaar. Het gaat om circa tweehonderd tekeningen en 87 schilderijen. De werken zijn in volgorde van aankoop te zien, zodat duidelijk wordt op welke manier Kröller Müller verza melde. Voorts zijn er op de Velu we diverse workshops, film voorstellingen en fietsroutes, en net als in Amsterdam wordt er 30 maart een verjaardagsfeest gevierd. Pendelbus Otterlo is bepaald niet de be kendste bestemming voor bui tenlandse toeristen, in tegen stelling tot Amsterdam. Mede daarom rijdt er een keer per dag een Van Gogh-pendelbus tussen de musea in de hoofdstad en op de Veluwe, om vooral buiten landse kunstliefhebbers de kans te bieden beide exposities op een dag te bekijken. In Amsterdam zelf pakt het Van Gogh Museum uit met twee ex posities die zijdelings met Van Gogh te maken hebben. De eer ste expositie, van 14 februari tot 15 juni, heet 'De keuze van Vin cent'. Er zijn vooral werken te zien van schilders door wie Van Gogh zich liet inspireren, onder wie Rembrandt, Delacroix en Seurat. Van 27 juni tot 12 okto ber toont Gogh Modern werken van hedendaagse kunstenaars die zich weer door Van Gogh lie ten beïnvloeden, In Noord-Brabant gaat Van Gogh evenmin ongemerkt voor bij. Hij woonde er in Zundert, Nuenen, Zevenbergen en Etten- Leur. Deze plaatsen bieden een scala aan activiteiten, arrange menten en (kleinschalige) expo sities, en worden aangedaan tij dens de vijfdaagse 'Tour van Gogh'. Wie minder tijd heeft kan gedurende drie dagen 'In de voetsporen van Van Gogh' tre den, of een speciale wandel- of fietsroute volgen. Vooral in Nuenen is nog veel te zien dat met Van Gogh te maken heeft, zoals door hem geschilderde kerken en molens, het kerkhof waar zijn vader ligt begraven en het ouderlijk huis Promotor Marieke Hendriks van Brabant Toerisme signaleert een toene mende interesse bij het publiek voor de vele Vincent van Gogh- activiteiten, en ze rekent dit jaar dan ook op aanzienlijk meer toeristen dan gewoonlijk. „Van Gogh is letterlijk wereldbe roemd en kan een goede promo tor voor het toerisme naar Ne derland zijn. Tot nog toe is daar veel te weinig mee gedaan, ook in Brabant. En dat terwijl er hier nog enorm veel van terug te vinden is. Brabant bezit een waar openluchtmuseum rond het leven van Van Gogh (de plaatsen Zundert, Etten-Leur, Helvoirt, Tilburg, Zevenbergen en Nuenen). Denk aan de prach tige wind- en watermolens die hij schilderde, het graf van zijn in 1852 dood geboren broertje, ook genaamd Vincent, de kerk jes waar zijn vader preekte en die Van Gogh schilderde," Hen driks hoopt de samenwerking met de andere regio's ook na dit jubileumjaar voort te zetten. Wie zelf wil zien en voelen hoe Van Gogh ooit leefde, kan nog maar op één plek in Nederland terecht. In Drenthe, aan het ka naal in Nieuw-Amsterdam, be vindt zich het vroegere veerhuis annex logement van Hendrik Scholte. Daar bracht Van Gogh in 1883 bijna drie maanden in tamelijk kommervolle omstan digheden door. In december ver trok hij in alle haast omdat hij de huur niet meer kon betalen, en liet al zijn bezittingen en te keningen achter. Het pand is recent zoveel moge lijk in de oude stijl terugge bracht, en bestaat uit de kamer waar Vincent leefde, een gelag kamer en een winkel. Het pand is apart te bezoeken, maar maakt ook deel uit van het meerdaagse arrangement 'Kruip in de huid van Van Gogh', waarin ook een schilder- sles is opgenomen. Voorts wordt in Drenthe met een gids gewan deld door het veengebied waar Van Gogh ooit zwierf, en ook hier wordt het Van Gogh-huis bezocht. Alice Plekkenpol De Zeehandhallen in Goes bieden in het weekeinde van zaterdag 15 en zondag 16 fe bruari onderdak aan de elfde Modelbouwshow, waarbij extra aandacht wordt geschonken aan vliegtuigen en trucks. Een greep uit het soort modellen: kartonbouw, kraan- en automi niaturen, poppenhuizen, mini- kermis en circus, plastics, stoom, science fiction en raket- bouw. Op radiografisch gebied: minitrucks, racemodellen, scheepsbouw (historisch, oor log, vracht, zeil) en spoorbanen. Ook wordt een maquette gepre senteerd van het Stichting Goes Borsele Master Plan, zoals het zal worden uitgevoerd in Goes. Openingstijden: 10-18 uur. Toe gang volwassenen: €6,50, kin deren tot 12 jaar €4. Meer infor matie: 0113-221020. In de Voordorphal van het Vee marktcomplex aan de Sartre- weg 1 in Utrecht wordt van 14 tot en met 16 februari 'Duikva- ker' gehouden, de enige duik beurs van Nederland, Op het evenement, dat vorig jaar werd bezocht door 15.000 belangstel lenden, veel aandacht voor dui ken met kinderen, duiken met een handicap en aan hoe duiken vroeger in zijn werk ging. In de grote duiktank worden demon straties gegeven. De toegang kost 9,20 euro. Openingstijden: 14 februari van 18 tot 22 uur, 15 februari van 10 tot 18 uur en 16 februari van 10 tot 17 uur. Meer informatie: www.duik- vaker.nl In de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag (bij het oude stadhuis, midden in het cen trum) wordt in het weekeinde van 14,15 en 16 februari voor het twaalfde achtereenvolgen de jaar de Britse Reis- en Life- stylemarkt gehouden. Toeristi sche instanties geven informa tie over de vakantiemogelijkhe den in het Verenigd Koninkrijk, alles omlijst met typisch Brits entertainment zoals doedelzak- muziek, koorzang en een Welshe harpiste. Op vrijdag is de markt geopend van 14 tot 18 uur, op zaterdag van 11 tot 18 uur en op zondag van 11 tot 17 uur. Het Omroepmuseum aan de Oude Amersfoortseweg in Hilversum heeft zijn deuren de finitief gesloten. De permanen te expositie zal grotendeels worden overgebracht naar het Museum voor Beeld en Geluid dat zal verrijzen op het Media park (eveneens in Hilversum) en dat -zo is de bedoeling- in 2005 zal worden geopend. Meer informatie: www.beelden- geluid.nl. Aan een rijke en levendige handelshistorie hield het nu rustige Hindeloopen een heel karakteristieke cultuur over. Het IJsselmeerstadje heeft een eigen schilderkunst, kleder dracht, decoratieve interieur stijl, dans en taal. De gemeente Nijefurd wil dat immaterieel erfgoed beschermd zien, en doet haar best Hindeloopen op de lijst voor onaantastbaar werel derfgoed van Unesco te krijgen. Maar een openluchtmuseum zal Hielpen niet worden, zegt bur gemeester Hans Boekhoven Een groepje mannen op leeftijd zorgt bij de leugenbank naast de oude houten ophaalbrug voor een beetje levendigheid in Hin deloopen met hun bespreking van de verkiezingen. Door de smalle straten van de kleine stad slentert hier en daar een stelletje. Maar de viskramen zijn gesloten er( de souvenirwin keltjes beleven rustige dagen. Het havenstadje, dat vandaag de dag 874 inwoners telt, lijkt nog wat te slapen op deze janua- rimiddag in 2002. Drie eeuwen geleden was het straatbeeld heel anders. Hiel pen, zoals het in de eigen taal heet, was een bloeiende han delsstad. Gelegen aan de Zui derzee beleefde Hindeloopen in de zeventiende en achttiende eeuw haar hoogtepunt. Vrijwel de hele bevolking, die toen nog uit meer dan tweeduizend zie len bestondwas op de een of an dere manier betrokken bij de houthandel en zeevaart op Scandinavië en Rusland. Een sterke band was er met Am sterdam, de stad van de VOC, en via die wereldstad haalden de goedbemiddelde Hindeloopers allerlei luxe naar hun woon plaats, zoals Chinees porselein en kleurrijke Indiase stoffen. Door de geïsoleerde ligging hadden de Hindelooper vrou wen weinig contact met het Friese achterland. Zo kon een compleet eigen cultuur ontwik keld worden. Die cultuur mag niet verloren gaan, vinden de Hindeloopers. Op allerlei manieren zetten mensen zich daar al voor in. Zo bestaat sinds 1912 de zang- en dansgroep Aald Hielpen. Ge kleed in het fleurige en bonte kostuum dat de rijkdom uit ver vlogen eeuwen weerspiegelt, la ten de leden Hielper dans en zang zien en horen. Ook de schilderkunst, die in de negentiende eeuw met de ach teruitgang van de economie ver loren dreigde te gaan, wordt weer volop uitgeoefend in de ateliers. En in het voormalig stadhuis uit 1683 is het Hidde Nijland museum gevestigd, ver noemd naar een verzamelaar die in 1919 het complete interi eur van een achttiende-eeuwse Hindelooper Kamer aan de ge meente schonk. Stadsherstel Over het behoud en het herstel van de monumentale gevels, de oude haven en de karakteristie ke straatjes waakt sinds meer dan dertig jaar de Stichting Stadsherstel. Ook valt dat alles binnen het Beschermd Stadsge zicht. Maar voor alle plannen die Hin deloopen nog wil uitvoeren, zo als de verbouwing van het Hid de Nijland museum en de res tauratie van de oude haven en sluisbrug, is geld nodig. De ge meente Nijefurd kan dat niet al tijd ophoesten. „In ons eentje is dat onmogelijk", zegt burge meester Hans Boekhoven. „Bo vendien zijn er meer plaatsen dan alleen Hindeloopen." Toch is ook voor Nijefurd het behoud van de stadscultuur „van emi nent belang", Daarom onder zoekt de gemeente nu de moge lijkheid om de volkskunst- en cultuur op de Unesco-lijst voor onaantastbaar werelderfgoed te laten plaatsen. „We willen er kenning voor het authentieke van de stad." „Een openluchtmuseum moet het niet worden", meent de bur gemeester. Mensen moeten er gewoon kunnen wonen en wer ken." Dat zal ook niet gebeuren, meent Boekhoven. „Daar zijn wij zelf bij. Ik verwacht niet dat de Unesco er strengere regels aan verbindt dan nu al gelden onder Beschermd Stadsge zicht." Of de Hindelooper cul tuur inderdaad beschermd wordt, hoopt de gemeente vol gend jaar zeker te weten. Anniek Boswijk Voor de legionela-uitbar- sting heette de manifestatie de Westfriese Flora; nu het Hol lands Flowers Festival, 's We reld Grootste Overdekte Bloe- menshow, in het nabij Enkhui zen gelegen Bovenkarspel, be leeft dit jaar zijn 70e editie. Het evenement van 14 tot en met 23 februari, staat bijna volledig in het teken van het 300-jarig be staan van de Russische stad St. Petersburg. De toegangsprijs bedraagt 10 euro (65+-ers 8 en kinderen van 4 tot 12 jaar 3,50), Met uitzondering van 19 en 20 februari (als de tentoonstelling tot 21 uur kan worden bezocht) zijn de deuren van 10 tot 18 uur geopend. Meer informatie: telefoon 0228 - 51 16 44 en/of internet www.hollandflowersfestival.nl t en met 17 maart kan 1 in het Museum voor Com municatie aan de Zeestraat 82 in Den Haag de tentoonstelling Uitgerooktworden bezocht. Deze geeft een overzicht van de wijze waarop de tabaksindu strie het publiek in de loop der jaren probeerde te verleiden om toch vooral te gaan roken en hoe de overheid juist trachtte dat te voorkomen. Het museum is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur en inde weekeinden van 12 tot 17 uur. Toegangsprijs 4,50 euro (kinde ren tot 15 jaar en 65+ers 3,00) Meer informatie: telefoon 070 - 330 75 00 en/of internet www- muscom.nl De haven van Hindeloopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33