Stilte van woestijn is onovertroffen ACSI Hannover Alpenlift World of TUI Mali moet het niet heb ben van exclusieve sa faritochten, tropische regen wouden of luierstranden met palmbomen. Een rondreis door dit West-Afrikaanse land vereist incasseringsver mogen. Wie dat voor lief neemt, ontmoet een muzi kaal en kleurrijk volk, dat woont in een fascinerend woestijnlandschap. Dit is het land van het legendari sche Timboektoe, de lemen moskee van Djenné en de unieke cultuur van de Dogon. De lucht ruikt naar verbrand hout, kruiden, gember, knoflook en peper. Het is val avond, en overal is beweging. Vrouwen in kleurige gewaden dragen water in grote kalebas sen of bossen droog hout op het hoofd. Mannen klitten zwijgend samen bij houtvuurtjes. Zwer vers slapen midden op de stoffi ge straten. Overal hutjes van stro, leem en takken. Maar nie mand zit binnen. Veel te heet. De chauffeur van het ramme lende taxibusje, op weg van het vliegveld in de hoofdstad Ba mako naar het hotel, kent de straten. Met een vaartje van ne gentig kilometer per uur ma noeuvreert hij over kuilen, hob bels en gaten, er blind op vertrouwend dat de bagage van de pas gearriveerde toeristen veilig op het dak blijft liggen. Uit de luidsprekers schallen rit mische, opzwepende klanken. Afrikaans, maar tegelijkertijd Arabisch. Bamako lijkt in geen opzicht op een stad met ruim een miljoen inwoners. Hoogbouw komt maar sporadisch voor. Gepla veide of geasfalteerde straten bestaan niet. Overal is stof. Ca fés zijn niet meer dan een afdak je op palen, waar plaatselijk ge brouwen bier, cola en fanta wordt geschonken. Als er ten minste voorraad is. Voor de vele brommertjes staan overal kar retjes langs de weg, waar de benzine in flessen van een liter, een half of een kwart worden verkocht. Geiten en ezels lopen los over straat. Vrouwen frituren in die pe zwarte pannen vissen en aardappels of verkopen ronde cakejes, zakjes bevroren water of melk uit een grote kalebas (neem uw eigen mok mee). De fetishmarkt grossiert in rotten de apenschedels, kattenstaar ten en gedroogde hagedissen. Pirogues Ségou is een rustige havenstad op een halve dag rijden met de bus van Bamako. De Niger, de levensader van Mali, is hier sprookjesachtig. De traditione le pirogues, puntige bootjes, vervoeren geiten, mensen en groenten. Het terras van hotel de l'Espla- nade, dat niet veel meer is dan een verzameling houten stoelen De ACSI Internationale Campinggids is opgesplitst in twee delen. Het eerste bevat de gegevens over 8.000 in Euro pa gelegen campings (prijs 18,95); de tweede die van 1.000 in de Benelux gelegen kampeer terreinen (€7,95). De honderden land- en regiokaarten zijn ge bruiksvriendelijker geworden. Beide boeken verschenen ook op cd-roms. Meer informatie: tel. 0488 - 45 20 55 en/of internet www.acsi- gids.com Tussen Rotterdam en Han nover in Duitsland bestaat sinds kort een dagelijkse lucht- verbinding (vertrek Rotterdam Airport 16.15 uur), onderhou den door de Oostenrijkse maat schappij Welcome Air met toe stellen van het type Domier 328, die plaats bieden aan 32 perso nen. De reis duurt ruim een uur. Meer informatie en/of reserve ringen: Air Agencies Holland, Rotterdam, tel. 010 - 208 36 35, internet: www.welcomeair.com en of het ANVR-reisbureau. Ondanks de teloorgang van de luchtvaartmaatschappij Swissair is het mogelijk met de zogeheten 'Alpenlift' naar Zwitserland te vliegen. Het tic ket kost 279 euro bij reisorgani satie NS-Travel en geeft recht op een vliegtocht Amsterdam - Zürich (vice versa) als daarop aansluitende trein- en/of bus reis naar en van elke plaats in Zwitserland. zaterdag 8 februari 2003 op een zanderige oever, biedt een prachtig uitzicht. Als de nacht valt, is het letterlijk aar dedonker. Sterren, de maan en een peertje aan de gevel van het hotel zijn het enige licht. Blijven de geluiden over. De insecten, het gepeddel vanuit de piro gues, het zachte gebabbel van hotelpersoneel, vrouwen die maïs stampen. De oproep van de imam tot het avondgebed schalt door de luidsprekers op de mos kee. De islam is de grootste gods dienst in dit land; 80 procent van de Malinezen is moslim. Zelfs de kleinste dorpen hebben een moskee. Maar hoewel de meesten zich strikt aan islamiti sche leefregels houden, zijn ze geen slaaf van hun religie. De vrouwen lopen zonder hoofd doekjes rond en islamitische ge bruiken gaan straffeloos samen met traditionele rituelen. Falaise Om in de door Unesco als werel derfgoed uitgeroepen Falaise de Bandiagara te geraken, is een overnachting in de stad Mopti onvermijdelijk. Mopti heeft weinig meer te bieden dan de mooie ligging aan het water en de kleurrijke haven. Het is er druk, want het ligt op een kruis punt van wegen. De gidsen, dra gers en souvenirverkopers van Mali weten dat. Hier Muiten ze met zijn allen bij elkaar. Ze blokkeren de uitgang van elke arriverende bus. Alleen totaal negeren helpt. De beste manier om de lemen Dogon-dorpen en het overwel digende landschap met de ka rakteristieke baobabbomen van de Falaise de Bandiagara te ver kennen is te voet. Geen zin om een zware rugzak te dragen? Dragers met of zonder ezeltjes zijn in elk dorp te regelen. Wan delen is een kwestie van goede planning. De hitte maakt een groot deel van de dag onge schikt om te lopen. Tussen acht en elf uur 's ochtends lopen, dan in een dorpje loom hangen in een bamboe stoel en wachten op het middagmaal. Rijst, cous cous of spaghetti. Met saus. Dan vanaf een uur of vier weer stap pen, tot het donker wordt. De oorspronkelijke bewoners van de falaise waren niet de Dogon, maar de Tellem, een pygmeeënvolk, dat in huisjes in de rotswand woonde. Het is nu moeilijk voor te stellen hoe die Meine mensjes konden leven in die hooggelegen rots woninkjes. De klim ernaar toe vraagt veel uithoudingsvermogen, en dan nog is maar een Mein deel van de huizen binnen bereik. De Dogon geloven dan ook dat hun voor ouders konden vliegen. Een aardsere verldaring is dat enke le honderden jaren geleden de falaise nog bedekt was met enorme wouden, waardoor de Tellem zich met lianen konden voortbewegen. Maar ook dat is slechts een hypothese. Hoewel vele Dogon inmiddels tot de Islam bekeerd zijn, is hun geloof van origine animistisch; dat wil zeggen dat ze aan alle dingen een ziel toekennen. De spectaculaire maskerdansen zijn daar een uitvloeisel van. Onder de opzwepende Manken van een stuk of acht tromme laars beelden de mannen van het dorp achter hun maskers ge loofsvoorstellingen, mythen en tradities uit. Op naar de stad Djenné, zo'n tweehonderd kilometer ten noordwesten van Mopti, dat vooral bekend is om de grootste lemen moskee ter wereld, het eeuwenoude stadscentrum en de Meurrijke maandagmarkt. Om de pittoreske straten en moskee te behoeden voor ver val, riep Unesco ook deze stad uit tot werelderfgoed. Iedere zondagmiddag begint het doorgaans rustige stadje tot leven te komen. Ezeltjes trekken karren vol met vreemdsoortige groenten naar het marktplein voor de moskee. Doorgezakte busjes tjokvol zakken graan parkeren aan de zijkant. Witte jeeps volgepakt met toeristen in safariMeding rijden naar een slaapplaats voor de nacht. Als de zon nog net niet op is, be ginnen de eerste kooplieden hun waren uit te stallen. Het duurt dan nog wel een uur of vier voor dat de hele markt opgebouwd is. Onder grote doeken en parasols is alles uit heel West-Afrika te koop: capitaine-vis uit de Niger, zwarte stinkende gedroogde ui- enbolletjes, gevlochten man den, vers geslachte geit, zoet en weeïg ruikende mango's, twee dehands fietsonderdelen en ge frituurde deegbollen. Timboektoe heeft altijd tot de verbeelding van de westerse rei ziger gesproken. Deze oase aan de rand van de woestijn was vanaf het eind van de veertiende eeuw een belangrijk punt op de handelsroute door de Sahara. René Cailliéwasin 1828 de eer ste Europese reiziger die het lukte om Timboektoe binnen te komen en het na kon vertellen. Om niet ten prooi te vallen aan de christenhaat van de islamie ten bracht hij eerst negen maan den door bij een moslimstam aan de oevers van de rivier Se negal. Daar leerde hij Arabisch en studeerde de Koran, zodat hij zichzelf voor moslim uit kon ge ven. Caillié arriveerde per karavaan. Tegenwoordig zijn er drie ma nieren om Timboektoe vanuit Mopti te bereiken: met de piro gue, het vliegtuig of wagen met vierwielaandrijving. Het nadeel over water is de reistijd: vier a vijf dagen alleen al voor de heenreis. Het nadeel per vlieg tuig: Air Mali heeft de bijnaam Air Maybe.Het nadeel over land: duur, onmogelijk in de re gentij d en er is geen weg. Geluk kig geven autoverhuurbedrij ven een chauffeur mee en is er maar twee maanden per jaar kans op regen. Het wordt de wagen. De eerste tweehonderd kilometer, van Mopti tot aan Douentza, blijken nog een makkie. De weg is sinds kort geasfalteerd en voor dat ene kuiltje hier of daar hoeft niet per se afgeremd te worden. Na Douentza wringt chauffeur Isa zijn wagen door stekelige struiken en hangt met vol ge wicht aan het stuur om hobbels en kuddes te ontwijken. Het is hard werken om beide handen stevig vast aan de lus of aan de voorzetel te houden. Kleuren Langzaam aan verandert de aarde van rood naar geel en wordt de beplanting schaarser. De lucht voelt hier nog droger dan in het zuiden. De ezeltjes verdwijnen uit het landschap; kamelen en dromedarissen ne men hun plek in. Dan ineens, uit het niets: water. Een meer dat zich qua omvang kan meten met het Veerse Meer. Een pontje brengt auto's en passagiers naar de andere kant, waar vandaan het nog maar tien minuten rij den is naar de stad Timboektoe. Het culturele werelderfgoed van deze woestijnstad bestaat uit een doolhof van straten en drie moskeeën. De deuren en ra men zijn gedecoreerd met een traditioneel raamwerk van met ijzerbeslagen hout. Maar de grote attractie van Timboektoe is de woestijn. De vriendelijke eigenaar van het hotelletje Sa hara Passion regelt kamelen tochten. 's Anderendaags staan een oudere Tuareg en zijn neefje van een jaar of zestien te wach ten met rijklare kamelen. Lang zaam hobbelen we langs noma- denhutten de lege woestenij in. Kuddes met duizenden huis waarts kerende geiten persen zich door de stoffige straat. De geluiden verdwijnen steeds meer in de verte, terwijl de lucht alsmaar donkerder wordt. De twee mannen wonen in een kamp aan de rand van Timboek toe, vertellen ze, bij zonsonder gang. „De grote droogte bracht ons een aantal jaar geleden naar de stad", zegt Salem Ould El Hadj, de oudste van het stel. „Al het vee kwam om. Wij waren ge dwongen het vlees van de kame len te eten. Nu hebben we geen geld meer om te trekken. Kame len zijn duur." Maar in de stad leven, dat nooit. Terwij] hij de oneindig lijkende zandduinen overziet, zegt hij: „De stilte van de woestijn, die is onovertroffen." Lilian Dominicus Op de markt van Djenné is onder grote doeken en parasols alles uit West-Afrika te koop. foto's Lilian Dominicus Tuareg kamelengids Salem Ould El Hadj. Advertentie Scandinavië staat voor indrukwekkende fjor den, uitgestrekte meren en een ongerepte natuur. Dat weet iedereen, maar Scandinavië is méér. Wat dacht u van prachtige zandstran den, de rijke cultuur, folklore en bruisende ste den. Noorwegen met zijn ontelbare fjorden Zweden, het land van meren en oude tradi ties! Denemarken de ideale gezinsbestem ming met o.a. talrijke vakantieparken. Finland met duizenden meren en IJsland met zijn indrukwekkende vulkanen, geisers, gletsjers en watervallen. Als u een goed beeld wilt krijgen van deze prachtige landen, is een autorondreis natuurlijk dé idea le manier. Holland International biedt in elk land meer dere individuele rondreizen aan. In Noorwegen kunt u kiezen uit een rondreis langs de Fjorden, naar de Noordkaap en langs de bekende Hurtigrute. Voor Zweden is er een 10-daagse rondreis langs de hoogtepunten van dit mooie land. In Denemarken kunt u uw eigen rondreis samenstellen aan de hand van het zogenaamde vou chersysteem 'Go-as-you- please'. Als u liever naar Finland wilt, heeft u o.a. keuze uit een rondreis naar Lapland en langs meren in combinatie met de prachtige Zuidwestkust In IJsland bieden wij u een rondreis langs de westkust en een rondreis waarbij u 'in een cirkel' over het eiland gaat. Zin in het hoge noorden? Haal dan snel de 'Scandinavië' brochure van Holland International bij uw dichtstbijzijnde ANVR Reisbureau. Holland International. Mijn mooiste tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31