W1 Middelburg ligt in het Groene Hart w Fantasie slaat op hol bij wandeling in de Manteling Woes Fietsen langs en vaart plas zc zaterdag 8 februari 2003 if Wassenaar i Den Haa k Alphen aan den Rijn j.' iiden Boskoop Middelburg< rq Waddinxveent' Uithoorn 6 g Vinkeveen Noorden Portengen NIEUWKOOPSE o Aarland aSSS*" Kockengan ^;Zwammerdam Èa& Bodégravea Reeuwijk Op school leken de plaat jes in het biologieboek over sloot en plas nep. Te mooi waren ze, de plompen of gele waterlelies, witte soortgenoten en groene kik kers. Langs de Hollandse-, de Hout- en andere kades blijkt dat ze toch bestaan als visitekaartjes van het Groe ne Hart. Een prima uitgangspunt voor groene rust is restaurant hotel De Watergeus in Noorden. Het etablissement is tot in de wijde omtrek geliefd bij lekker bekken. Het logies is een bijko mende activiteit, alhoewel er op de kamers, zeker die met uit zicht over de Nieuwkoopse Plassen, weinig valt af te din gen. Noorden ligt boven Woerden, in het oostelijke deel van het Groe ne Hart. Dat ligt grotendeels in het Utrechts-Hollands Laag- veengebied, waar de Oude Rijn doorkronkelt. Het is weide na weide en water en nog eens wa ter. Hier blijkt hoe prettig de soms als knellend ervaren regel geving kan werken. Sectoren voor lawaai en stille recreatie zijn strikt gescheiden. Zodoen de kun je temidden van de rand stedelijke agglomeraties, zelfs onder de rook van Amsterdam, van intense rust genieten. Min punt: tussen de plassen liggen relatief weinig wegen, zodat je dezelfde trajecten meermaals moet volgen. Hier en daar is het Groene Hart ook lelijk. Zoals de bar ongezel lige weg langs het industrieter rein van Woerdense Verlaat. Uitdijende plekken als Alphen aan den Rijn, Gouda en Woer den tonen dat er wordt geknab beld aan het hart. Hetzelfde geldt voor de aanleg van grote wegen. Maar wat rest aan open ruimte is van uitstekende kwa liteit voor de liefhebber van oer- Nederlandse landschappen. Het Groene Hart is het mooist langs en vanaf het water. De Meije kronkelt onder de Nieuw koopse Plassen langs aangena me lintbebouwing. Na het dorp Meije te zijn gepasseerd richting Zwammerdam is het voor fiet sers raadzaam om bij de water toren rechtsaf te slaan. Een rij wielpad voert dwars door de plassen. Wie geluk heeft ziet hier ooievaars. Een topper is de als een tierelier meanderende Kromme Mij drecht. Deze biedt tussen Woer dense Verlaat en Uithoorn tien kilometer genot voor de fietser, mits de westkant gekozen. Ten zuiden van Woerden ligt het lieflijke Linschoten. Dit rijk aan monumenten beschermd dorps gezicht wordt, doorsneden door het schilderachtige riviertje De Lange Linschoten. Aangenaam is de Kamerikse Voor auto's en motoren gaat het hek bij de tolbrug in Nieuwerbrug pas na betaling open. Wetering langs Kamerik en Ka nis visnet). Dat geldt ook voor het gebied rond de Reeuwijkse Plassen. Te befietsen vanaf Reeuwijk, via Sluipwijk (straatdorp tussen het water). Daarna over de Zoete- en Kooi- dijk, paadjes van een meter smal, dwars door het water. Niet te missen is de Oude Rijn tussen Bodegraven en Woerden. Interessant is hier het 19de eeuwse fort Wierickseschans, dat grondig wordt opgeknapt. Een eindje verder wacht in Nieuwerbrug de laatste tolbrug van het land. Voetgangers en fietsers hebben vrije dooi-gang maar voor auto's en motoren gaat het hek bij de brug pas na betaling open. De uit Walcheren afkomstige tollenaar Jan West hof („ik heb me vroeger blauw betaald aan de Zeelandbrug") incasseert gretig een halve euro per passant. Langs de Amstel van Uithoorn noordwaarts is ook een aanrader. Bij Nes aan de Amstel de gierpont nemen. Aan de overkant wacht een mooie polder langs het riviertje de Wa ver. Op slechts enkele kilome ters, wenkt Amsterdam. Rich ting Botshol kan het gebeuren dat je een kwartier lang nie mand tegen komt. Vanaf deze plek ben je zo in Vinkeveen. waar liefhebbers bekende Ne derlanders kunnen scoren. Daarna zuidelijk via Portengen naar Kockengen; een be schermd dorpsgezicht. Veel dorpen hebben kolossale katholieke kerken waar de pro testantse ter plaatse drie keer in kunnen. Een klein aantal dor pen is uitgesproken protestants. De gezindheid van de inwoners is af te lezen aan de huisnamen. Rust is elders meldt een gevel langs een paradijselijk stil weg je. Hier is het niet heet het op een fotogenieke plek bij Sluipwijk. De buurman een eindje verder op ziet dat anders en pronkt met het tekstje Onder de pannen. Nieuwkoop telt verhoudingsge wijs het grootste aantal remon stranten van Nederland. Deze vrijzinnige inslag is terug te vin den in de boerderijnaam Denk en werk aan de weg naar Aar- landerveen. Dit dorp is beroemd om zijn molenviergang, 's Mor gens zetten de wiekenkruizen zich plotseling in beweging. Een van ver waarneembaar adem benemend schouwspel, dat zich al eeuwen herhaalt. Ook Zeven huizen telt zo'n molenkwartet, maar dat van Aarlanderveen is uniek in de wereld omdat het foto's Wim Staat nog altijd in gebruik is. Het was in deze streken altijd pompen of verzuipen. Vanaf de Middeleeuwen groeven turfste kers veen af. Zo ontstonden er grote plassen. Die verdronken landen bedreigden soms de woongebieden. Zo werd Aar landerveen in de 18de eeuw langs drie kanten omgeven door plassen. Onder Willem V en Na poleon zijn ze drooggelegd. Middelburg Minder gelukkig verging het Ja- cobswoude. Dat dorp werd ge heel omsingeld door het water en is uiteindelijk ontruimd. Een zuil herinnert aan het dorp en een bank verwijst naar de in 1586 afgebroken kerk. Daarop de grafsteen van Gysbert Beu- wensz van Middelborch en syn huisvrouw. Die kwamen onge twijfeld van Middelburg, een gehucht achter Waddinxveen. De inwoners van Middelburg en het omliggende buitengebied hebben fel geprotesteerd tegen een regionale verbindingsweg die het Groene Hart verder aan tast. Vergeefs, want het nietige Middelburg moest het afleggen tegen de belangen van grote bu ren. Willem Staat De inwoners van Middelburg en het omliggende buitengebied hebben fel geprotesteerd tegen een regionale verbindingsweg die het Groene Hart verder aantast. In het groene Hart zijn vele wandel-, fiets- en kanoroutes uitge stippeld. Informatie hierover is te verkrijgen bij VVV/ANWB Alphen a/ Rijn, Wilhelminalaan 1, 2405 EB, tel. 0172-495600, www.vvvalphenaandenrijn.nl. en bij andere VVV-vestigingen in alle grote plaatsen. Grote attracties zijn Avifauna en Areheon in Alphen aan den Rijn. Het Groene Hart biedt een keur aan slechtweerattracties. Een greep: Gouda: diverse musea, Sint Jan met Goudse glazen: Bos koop: boomkwekerijmuseum; Oudewater: heksenwaag; Bodegra ven: kaasmuseum: Reeuwijk: oudheidkamer met informatie over turfwinning; Schoonhoven: goud- en zilvermuseum en klokken museum. foto Ruben Oreel A7enemen de blauwe route. Vier kilome- J V ter; dat moet te doen zijn in een uurtje, "wandeling door natuurgebied de Mante- Jjtgvan Walcheren begint pal voor kasteel fethove, waar de vlag met de nieuwe öffl van de jeugdherberg Stayokay stevig "cewind wappert. «ontstaansgeschiedenis van de Manteling ^ntzo'n 10.000 jaar geleden. Het duinge- "M tussen Domburg en Vrouwenpolder is uitstaan door verstuivingen. Hun huidige onukregen de duinen aan het einde van de Middeleeuwen. De vegetatie is divers: van «gestrekte helmvlaktes, duingraslanden '-struweel, geleidelijk overgaand naar de ossen van de binnenduinrand. 'blauwe route is duidelijk aangegeven, «nummerbordjes op de paaltjes zorgen er- tor dat de argeloze wandelaar niet van de totekan afwijken. We beginnen, zoals ge- ÏQ-voor kasteel Westhove en slaan me ss linksaf het bos in. Wie achterom kijkt, overzijn schouder de oude toegangsweg *5)let s'ot- Wie meer wil weten over de ge- 'uedenis van Westhove moet het informa- ordje lezen op de brug. Het is één van de e,mge informatiebordjes die we tegenko- °P onze wandeling. Of je moet de vele podsbordjes meerekenen, die vertellen ,a privé-terrein is, waar het streng verbo- is voor onbevoegden, wanneer den niet mag wandelen en dat j e je hond aan de lijn moet houden. Erg vriendelijk klinkt het allemaal niet. We lopen het bos verder in, evenwijdig aan de Domburgseweg. Voortrazende auto's verstoren de stilte. Andere wandelaars ko men we op deze doordeweekse dag niet te gen. Alleen een nieuwsgierige merel pikt een worm uit de drassige grond. Na een stief kwartiertje lopen, zien we het eerste rustpunt, een cirkelvormige water plas met bankjes. De watervegetatie begint alweer op te komen. Onder een omgewaaide boom door vervol gen we de blauwe route tot het bospad op houdt en we de achterkant van landgoed Duinbeek ontwaren. Het huidige huis, lezen we op een informatiebordje aan de Duin- beekseweg, is gebouwd in 1715 in classicis tische stijl met uitkijktoren. De gracht is be waard gebleven. Rondom het landgoed be vindt zich een tuin in barokstijl. In 1973 is het pand zorgvuldig gerestaureerd. Ook zien we het koetshuis en de hovenierswo ning, beide in oorspronkelijke staat. We moeten oppassen voor de hond, anders had den we ons heel eventjes kasteelheer kun nen voelen. Het tweede landgoed, Berken bosch, ligt op een steenworp afstand. Jam mer dat meer informatie over het landgoed ontbreekt. Via een brede laan met grillig gevormde bo men slaat onze fantasie op hol. Zien we daar niet een voorovergebogen man die een zwa re last met zich meetorst? En kijk, is dat niet Veiwoeste Stad van Zadkine? We steken het ruiterpad en fietspad over om de duinen tussen Oostkapelle en Domburg in te wandelen. We ontwaren in de verte de kerktoren en het topje van de watertoren van Domburg. De scheiding tussen zee en land is van bovenaf goed zichtbaar. De blauwe paaltjes volgen elkaar snel op. We dalen weer af landinwaarts om uit te komen bij de negentiende eeuwse landschapstuin. Bij paaltje 16 - voor de ingang van het Zeeuws Biologisch Museum - hebben we vier kilometer in de benen en zijn we drie kwartier onderweg geweest. Ab van der Sluis De Manteling bij Westhove is vrij toeganke lijk te bezoeken. Het Zeeuws Biologisch Museum organiseert met enige regelmaat wandelingen onder leiding van een bos wachter van Staatsbosbeheer. Villa Duinbeek in het natuurgebied de Manteling bij Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29