Ik ben een beter mens geworden Meer vluchten en minder herrie door nieuwe startbaan Nora Isa, moslima Schiphol Een donkere hoofddoek, zorg vuldig om de kin gespeld, om lijst haar gezicht. Op haar slapen springt een enkel, bruinzwart plukje haar onder de stof uit. Haar ogen zijn groot en donker, maar zonder een spoor van make-up. Ze draagt slippers. Een lange rok en een ruim vest verhullen haar vor men. Nora Isa is in verwachting van haar derde kind. Dit is haar leven; precies zoals de geboren Vlissingse voor ogen had toen zij er op haar veertiende voor koos als moslima verder te gaan. Dat was toen ze nog Poppe heette. Nora Isa: „Ik kom niet uit een gelo vig gezin. Mijn vader kwam uit een gezin van elf kinderen. Het was bittere armoe, maar van de kerk kre gen ze in die ellende geen enkele steun. Toen hebben ze zich van God afge keerd. Jammer eigenlijk, want het zijn de mensen die het fout doen; niet God. Mijn opa van moederskant had ook het nodige meegemaakt. Hij was over tuigd lid van de PvdA en tegen alles wat met het geloof te maken had. Toen hij trouwde met een vrouw die wel ge lovig was, moest ze het geloof afzwe ren. Ze gaf me eens een bijbeltje. 'Neem jij het maar', zei ze, 'anders gooit opa het toch weg.Ik denk dat ze het nooit helemaal heeft losgelaten, want als ze eens een gedichtje schreef in een poëziealbum kwam altijd God erin voor. Mijn moeder werd dus niet gelovig op gevoed, mijn vader evenmin. Geloof was in het gezin van mijn ouders ei genlijk een beladen onderwerp. Ik vind het daarom extra dapper van hen dat ze mij en mijn zusje in Vlissingen toch naar een protestantse basis school hebben gestuurd. Ze hadden me vanuit hun ervaringen een nega tief beeld mee kunnen geven van het geloof, maar hun houding was neu traal. Eigen keuze Ze vonden het belangrijk dat ik er in ieder geval kennis mee maakte en op basis van wat ik leerde mijn eigen keuze maakte, in vrijheid. Ik ben ze altijd dankbaar geweest voor die op stelling, want mijn leven zou niet compleet zijn zonder spiritualiteit en geloof. Van jongsaf aan heb ik me aangetrok ken gevoeld tot het spirituele. Op school begon de dag met een gebed. Er werd voorgelezen uit de bijbel. Dat vond ik altij d prachtig. Het levensver haal van Jezus Christus vond ik het mooiste en tegelijk het meest trieste verhaal. Al weken voor Pasen of ande re kerkelijke feesten werden er liede ren gezongen en verhalen verteld. Ik kende alle liederen uit mijn hoofd en zong ze uit volle borst mee. Na de lagere school miste ik de ge loofsgemeenschap waarmee ik daar in aanraking was gekomen. Tegelijk werd mijn wereld groter. Ik zag dat er meer culturen waren en meer geloven. Ik heb heel veel gelezen. Van de Jeho va's Getuigen bijvoorbeeld, die kwa men altijd aan de deur. Ik was de enige die ze te woord wilde staan, al kocht mijn vader wel boekjes van ze omdat hij ze een beetje zielig vond. Ik las in de bijbel, vergeleek wat ik las met een vertaling van de Koran die ik in de bi bliotheek in Vlissingen leende. Ik was op zoek naar De Waarheid. Op een ge geven moment zag ik door de bomen het bos niet meer. Ook in het christen dom zijn al zoveel afsplitsingen. Wat is nou de éne waarheid, vroeg ik me af. En wat het éne Heilige Boek? Er moet er toch één het goede zijn? Ik wilde me heel graag bij iets aansluiten, maar ik kon geen keuze maken. Ik heb toen hardop met God gesproken en gezegd: 'God, ik doe zo mijn best om de waar- heid te vinden. Geef mij een teken. Dat zal ik respecteren en dan zal ik rust vinden.' Ik was toen een jaar of veertien. Korte tijd later kwam ik bin nen bij een vriendin van me, een meis je van mij n leef tij d dat een j aar of twee ervoor als vluchtelinge uit Irak geko men was. Ze had een bandje opstaan waarop verzen uit de koran werden voorgedragen. Ik verstond er niets van, maar het raakte me direct in mijn ziel. Ik heb toen geleerd te bidden en ben me heel intensief met de koran gaan bezighouden. Ik heb hem van voor tot achter gelezen, en boeken over het le ven van de profeet Mohammed, en over de geschiedenis van de islam. Ik kwam erachter dat er ook binnen de islam verschillende stromingen zijn. Toen ik meer inzicht had heb ik geko zen voor de sjiitische stroming. Net als bij het christelijk geloof zijn er ver schillende stromingen, maar volgens mij zijn de overeenkomsten belangrij ker: alle moslims leven volgens de vijf zuilen. Of zouden dat moeten doen. Want natuurlijk is het bij de moslims net zo als bij de christenen: niet ieder een houdt zich aan de regels. De vijf zuilen van de islam zijn: de shahada of geloofsbelijdenis; de salat of het vijf keer per dag bidden; de zak- at of de armenbelasting, de jaarlijkse donatie van 2,5 procent van het jaar inkomen steun aan de armen; de ra madan of de vastenperiode en tenslot te, als men daartoe in staat is, eens in je leven de hadj of pelgrimstocht naar Mekka." „Nog hetzelfde jaar dat ik gegrepen werd door de voordrachten, ben ik moslima geworden. Heel een voudig: ik zei de geloofsbelijdenis en leefde vanaf dat moment volgens de vijf zuilen en volgens de sunna of leef gewoonten die de profeet ons meege geven heeft. Mijn ouders hebben mij dat niet in dank afgenomen. Ik pro beerde me zo onopvallend mogelijk aan de regels te houden. In plaats van vijf keer overdag, bad ik 's ochtends en 's avonds een paar keer extra of ik ging naar het huis van mijn vriendin. Het is verwacht ik mijn derde kind. Ik wil graag een groot gezin. Gezinsleven is heel belangrijk voor mij. Sinds ik getrouwd ben draag ik de hidjab of hoofddoek. De eerste vier ja ren van mijn huwelijk woonde ik in het noorden van het land. Mijn ouders werden er dus niet mee geconfron teerd. Dat was ook beter zo. We had den bijna alleen telefonisch contact. Langzamerhand kwam er meer be grip voor mijn beslissing. In Drachten zagen ze me voor het eerst met hoofd doek. Ze hebben er niets over gezegd. nooit tot een botsing gekomen met mijn ouders, maar er was spanning. Bij mijn vriendin leerde ik mijn huidi ge man kennen. Ook een moslim. Ik zag in hem wat ik zelf ook wilde: seri eus en op een goede manier met het ge loof bezig zijn. Na een verloving van een half j aar besloten we maar te trou wen, omdat ik het thuis niet meer uit hield. Ik was vijftien. Jong, maar het is een goede keus geweest. Ik ben ook jong moeder geworden. Ook dat was een bewuste en voor mij goede keuze. Op mijn zeventiende kreeg ik mijn eerste dochter, twee jaar later volgde mijn tweede. Nu, op mijn eenentwintigste, Misschien was het te pijnlijk. Maar ik had heimwee en de familie van mijn man verhuisde ook naar het zuiden. Toen hebben we samen besloten dat we weer naar mijn geboorteplaats te rug zouden keren. Ik heb het hier naar mijn zin. De oude contacten zijn weer hersteld. Dat wil zeggen, met de vrienden van toen die ook moslim zijn. Met niet-moslims heb ik eigenlijk geen contact. Niet dat ik het niet wil, maar blijkbaar sluiten de levens slecht op elkaar aan. Je hebt andere prioriteiten in het leven. Ik zie het leven niet als een uitdaging of een spelletje. Ik hecht geen waarde aan het wereldse leven. Ik ben heel serieus en erg selectief in met wie ik omga. Ik moet de manier waarop mijn vrienden in het leven staan, kunnen respecte ren. Dat kan ook een vrouw zonder hoofddoek zijn. Maar een vrouw die een hoofddoek draagt, daarvan weet ik dat ze de regels van de islam respec teert. Dat wil niet zeggen dat een vrouw die geen hoofddoek draagt, dat niet doet of slecht is. Het oordeel of ie mand goed of slecht is, is uiteindelijk alleen aan God. De burka of niqaad, die de hele vrouw omhult, verafschuw ik. Dat heeft niets met de islam te ma ken maar met een cultuur waarin de vrouw als minderwaardig wordt ge zien. Terwijl de islam de vrouw als an ders, maar gelijkwaardig ziet. De hoofddoek is verplicht voor vrouwen, zoals een man aanbevolen wordt zijn baard te laten staan. Het zijn de uiter- lij ke tekenenwaaraan j e de mosl im of moslima herkent. Hidjab betekent letterlijk vertaald trouwens niet hoofddoek, maar bescherming. Bescherming tegen verleiding. Het haar is het sieraad van de vrouw en dat is voorbehouden aan haar man- Als ze met haar charmes pronkt en op straat met zichzelf te koop loopt, dus verleidelijk is, kan dat problemen ge ven als ze een zwakke man tegenkomt, één die geen zelfbeheersing heeft. Daar waarschuwt de profeet tegen. In die zin is de hoofddoek bescherming. Momenteel volg ik een opleiding tot verpleegkundige, één dag per week. De hoofddoek dragen is ook mijn ei gen keuze geweest. Als ik straks moet kiezen tussen mijn werk of de hoofd doek, kies ik voor de hidjab." „In het algemeen ervaar ik de Neder landse gemeenschap als tolerant. Wie nadenkt, begrijpt dat niet iedereen mag lijden onder de slechte daden van enkelen. Daarmee bedoel ik niet al leen zoiets als wat gebeurd is op 11 september, maar ook de slechte ma nieren die sommige jongeren hebben. Zedeloos gedrag keurt de islam bij zo wel jongens als meisjes af. Men moet de blikken voor elkaar neerslaan. Op dringerig gedrag bij ongesluierde meisjes is dus fout, zelfs doelloos op straat rondhangen is verkeerd. Ik zie dat als een fout van de opvoeders. Het resultaat is dat de islam een slechte naam krijgt terwijl het gewoon om slecht opgevoede jeugd gaat. De ou ders hebben een belangrijke taak als opvoeders, ze mogen de verantwoor delijkheid niet afschuiven op politie, op scholen en de overheid. Ik ben een beter mens geworden door mijn geloof. Het heeft me ook verrijkt. Dat ik gekozen heb voor de islam, wil niet zeggen dat ik neerkijk op christe nen. Wij erkennen Jezus weliswaar niet als de zoon van God, maar wel als zijn profeet. En Mohammed was de profeet die na hem kwam, de laatste waarschuwer. Het zijn dus verwante geloven. De koran spreekt van 'De mensen van Het Boek'. Dat lijkt me al genoeg basis voor wederzijds respect tussen christenen en moslims. Ondine van der Vleuten foto Lex de Meester kies ik voor de hidjab." zaterdag 8 februari 2003 Nora Isa met haar dochtertje Iman: „Als ik straks moet kiezen tussen mijn werk of de hoofddoek, |TVT a 35 jaarplannen maken is het zover: de ■L N vijfde baan van Schiphol is klaar. Don- dag 13 februari landt het eerste toestel. De luchthaven is blijwant het vliegverkeer spn doorgroeien en de geluidshinder daalt [ineen groot deel van de regio. Maar er zullen Zich nieuwe klagers melden. Een aantal om wonenden krijgt voor het eerst te maken met een drukke vliegroute boven hun huis. jfoorde Polderbaan moesten 43 boerderijen °ti woningen wijken. Wegen en vaarten wer en omgelegd, een vuilstortplaats gesa neerd. De aanleg kostte 320 miljoen euro. I e eerste plannen voor een vijfde baan da rren van 1967. Direct was er ook weerstand mt de omgeving. De gemeente Haarlem- I ermeer en omwonenden spraken zich uit I gen de plannen uit vrees voor een toename I an de geluidshinder. Het project belandde «ska t °liecrisis *n ïaren zeventig in de Waar de plannen werden weer afgestoft. In |e)ar® negentig stond de uitbreiding van pcniphol jarenlang prominent op de pol itie- P agenda. Terwijl de rapporten met cijfers geluid en veiligheidsrisico's zich opsta- Lnn'p n^emand de discussie nog vol gen. De Eerste en Tweede Kamer gingen uit eindelijk vorig jaar morrend akkoord met de Luchtvaartwet, die het gebruik van de vijfde baan regelt. Ondanks talloze acties en procedures zijn de tegenstanders er niet in geslaagd om de aan leg van de baan tegen te houden of te vertra gen. Het Bulderbos van Milieudefensie zat de bouwvakkers weliswaar in de weg, maar de graafmachines ploegden lange tijd om de kleumende actievoerders heen. Het stukje grond werd tenslotte op tijd onteigend. De protestboompjes kregen een nieuw tehuis in de Flevopolder. Het werd daarna stil rond Milieudefensie. „We hebben even een adempauze geno men", meldt medewerker luchtvaart Evert Hassink. Maar Schiphol is nog niet van ons af." Milieudefensie heeft plannen om zelf geluidmeetposten in te richten om het la waai te controleren. De wet Luchtvaart biedt omwonenden volgens hem onvol doende bescherming. Volgens Hassink kan vooral in woongebieden op grotere afstand kan de herrie ongehinderd toenemen. Schiphol meent dat het lawaai op grotere afstand van de luchthaven juist zal dalen. Het aantal vluchten boven de hoofdstad moet zelfs met ruim de helft afnemen. Maar in dunbevolkt gebied boven het Noordzee kanaal, rond Spaarndam en de IJmond zwelt de geluidsoverlast aan. Milieudefensie meent dat de Polderbaan al met al voor een verslechtering zorgt. De opening van de vijfde baan kan volgend j aar De Polderbaan heeft een kerf van bijna vier kilometer door het boerenland van de Haarlem mermeer getrokken. foto Marco de Swart/GPD inderdaad eerst tot minder overlast leiden", zo stelt woordvoerder Hassink. Maar dat voordeel zal daarna worden opgesoupeerd door de groei van de luchtvaart." Schipholbaas Gerlach Cerfontaine betreurt al die scepsis. Cerfontaine denkt ook te we ten waar al dat wantrouwen vandaan komt: „De overheid heeft in het verleden overtre dingen van de geluidszone gedoogd. Men kreeg daardoor het idee dat Schiphol boven de wet stond. Wij hebben nog steeds last van die beeldvorming. "De zaken liggen volgens de president-directeur nu totaal anders. De overheid heeft aangekondigd de nieuwe re gels streng te handhaven, waarbij desnoods boetes kunnen worden opgelegd aan Schip hol, vliegmaatschappijen en de luchtver keersleiding. Nu de baan er eindelijk ligt, is Cerfontaine een tevreden man. Volgens hem is een 'duur zame groeimogelij k van de huidige 400.000 naar circa 600.000 vliegbewegingen. Het aantal passagiers kan zo toenemen van veertig miljoen naar zestig miljoen per jaar. Daarmee is de positie van Schiphol als 'mainport' en vierde luchthaven van Euro pa voorlopig veiliggesteld. De aanleg van de Polderbaan gaat gepaard met het grootste geluidsisolatieprogramma in Europa. Zo'n 16.000 woningen komen in aanmerking voor een isolatiebeurt op kos ten van de vliegtuigpassagier. Het project heeft echter vertraging opgelopen, waar door nog niet alle huizen zijn geisoleerd. Ander probleem: de kosten dreigen de pan uit te rijzen. De laatste ramingen gaan uit van 450 miljoen euro. In vergelijking met het buitenland kent Ne derland veel klagers over vlieglawaai. Met gemiddeld zo'n 170.000 klachten per jaar staat Schiphol in de top van de ranglijst, terwijl het aantal directe omwonenden vol gens een internationale vergelijking juist laag is ten opzichte van andere grote vlieg velden. Met spanning wordt afgewacht hoe de buren van Schiphol zich gaan gedragen als de nieuwe baan open is. De hoop bestaat dat het aantal klagers zal dalen, maar er wordt rekening gehouden met een stort vloed van reacties van omwonenden die wellicht voor het eerst wakker worden door een vliegtuig. En waarschijnlijk zal nie mand de telefoon pakken om Schiphol te bedanken als het in hun buurt stil blijft. Klimaat Hoewel de Polderbaan nog in gebruik moet worden genomen, is de luchthaven al druk bezig met studies voor een zesde en eventu eel zevende baan voor de periode na 2010. Volgens Cerfontaine betekent dit niet dat de luchthaven in de toekomst over zes of zeven banen zal beschikken. Je kunt andere banen sluiten, inkorten of verleggen." Is het aantal startbanen voor Schiphol dan nooit genoeg? Zo beschikt de veel drukkere luchthaven Heathrow in Londen over slechts twee banen. Maar volgens Schiphol maakt het wisselvallige en winderige Ne derlandse klimaat een groter baanstelsel noodzakelijk. Daar komt bij dat veel banen maar in één richting worden gebruikt met het oog op geluidshinder of kruisende vlieg routes. Ook de splinternieuwe Polderbaan zal al leen aan de noordzijde worden gebruikt. Starten en landen aan de zuidkant is taboe. Eigenlijk zijn het halve banen", aldus Cer fontaine. Maar dan wel halve banen waarop de Europese concurrenten jaloers zijn. Richard Mooynian

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23