Vlissingen legt bloemdijk aan PZC PZC Vlissinger betaalt melk voor Indonesische Dewi Open Hof speelt christelijke musical over koning Jozef Anderhalf jaar geëist tegen ex-directeur metaalrecyclebedrijf 13 Gemeente belooft inspraak voor omwonenden over kunstwerk Werk Westkappelse kreek flink verlaat Vragen over werkzaamheden N58 Dorpsraad Sluiskil tegen slibdepot Boete voor dronken Vlissinger Verkeerslicht gestolen Staatssecretaris krijgt er van langs Rijverbod voor automobilist NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR Leefbaar Middelburg bezorgd over gemeentekas 10.00-1T.00 uur ZEELANDHALLEN zaterdag 8 februari 2003 De eerste spade moet hier nog altijd de grond in. foto Ruben Oreel oorMelita Lantinq RESTKAPELLE - De aanleg tan de natuurvriendelijke oever (s de Westkappelse kreek REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl begint eind maart. Het was de bedoeling dat het werk rond de ze tijd klaar zou zijn, maar de eerste spade moet de grond nog De vertraging is veroorzaakt door onenigheid tussen de opdrachtgever Waterschap Zeeuwse Eilanden en een aan nemer. In dit mondde uit in een arbitragezaak, die werd gewon nen door het waterschapDe op dracht gaat nu naar aannemer Kok Lexmond uit Lexmond. Die kan nu niet beginnen met het afgraven van de oevers om dat het land te nat is voor de ma chines. De oevers van de kreek zullen sterk worden afgevlakt zodat dieren gemakkelijker in en uit het water kunnen komen. Daarnaast wordt de kreek uit gebaggerd en wordt de overtol lige begroeiing - zoals riet en struiken - verwijderd. Zwaluwen Het waterschap gaat ook een zwaluwwand aanleggen. Dit is een speciaal talud waarin oe verzwaluwen hun nest kunnen bouwen. De aanpak van de Westkappelse kreek gaat ongeveer 360.000 eu ro kosten. Zolang het toerisme in een dal zit op Bali, kan de zes jaar oude Dewi (derde van links) rekenen op de financiële steun van Vlissinger Hans van 't Loo. door Abvan der Sluis VLISSINGEN - Hij ergert zich dood aan de berichtge ving over de bomaanslag in Bali, vorig jaar oktober. Daar bij kwamen bijna tweehon derd mensen om het leven. „Iedereen heeft het erover dat er zo- en zoveel Australiërs, Duitsers en Fransen zijn ge dood", zegt Vlissinger Hans van 't Loo. „Maar wie heeft het over de levensomstandig heden van de Balinees?" Sinds de aanslag zijn de lonen van de mensen die werken in het toerisme gehalveerd, weet Van 't Loo. „Armoe is troef." Hij besloot het niet bij woor den te laten, maar een zes jaar oud, ziek meisje financieel te adopteren. Van 't Loo heeft wat met Indo nesië. Als oud-marineman lag hij tussen 1956 en 1962 regel matig afgemeerd in het land. Zijn eerste vrouw kwam uit Indonesië. Sinds begin jaren negentig komt hij minimaal éénmaal per jaar op het va kantie-eiland Bali. Een autobom bij een disco theek in Kuta vormde de nek slag voor het toerisme naar de archipel. Nederland besloot samen met andere EU-landen een negatief reisadvies te ge ven. Japan, de Verenigde Sta ten en Australië volgden. Zo'n 90 procent van alle interna tionale conferenties werd af gezegd. Een groot aantal lan den, waaronder Nederland, besloot een maand later het negatieve reisadvies weer in te trekken. Salarissen Bij de bomaanslag kwamen achttien Balinezen om het le ven, nog eens 45 raakten ern stig gewond. Zeven van hen zijn inmiddels overleden, weet Van 't Loo. De Vlissinger komt door zijn kennis van het Maleis op plekken waar ge wone toeristen niet komen. Hij weet dat de lonen van mensen die werkzaam zijn in het toerisme ('en wie is dat niet op Bali?') sindsdien ge halveerd zijn. Een gemiddeld maandsalaris bedraagt nu on geveer dertig euro. „Maar de kosten blijven hetzelfde. Je kunt nu op Kuta een kanon af schieten zonder iemand te ra ken", zegt hij. „Vroeger was het om tien uur 's ochtends net zo druk als op een vrijdag avond bij de Miro. Als je er nu loopt, kun je redelijk door stappen." Van 't Loo is al ruim tien jaar bevriend met een Balinees ge zin. De vrouw werkt als ser veerster in het hotel waar hij altijd verblijft. Haar man werkt als taxichauffeur. Tij dens zijn laatste bezoek, vori ge maand, hoorde hij van de ziekte van haar zes jaar oude dochtertje, Nikadek Miatenia Dewi Het kind heeft al haar leven lang last van diarree en heeft om de drie dagen vier li ter melk nodig. Ze moet elke maand voor controle naar een plaatselijke ziekenhuisje. „Dat geld heeft het gezin niet. Ik heb toen gezegd: 'zolang jullie 't moeilijk hebben, wil ik jullie financieel ondersteu nen'." De Vlissinger beloofde om elke maand ruim elf euro te geven voor melk en de zie kenhuisbehandeling. Om een rekening bij de bank op Bali te kunnen openen, moest Van 't Loo eerst 74 euro storten. Dat is inmiddels ge beurd. Alleen de moeder kan daar geld afhalen. In mei gaat hij opnieuw naar het vakan tie-eiland. De Vlissinger hoopt sponsors te vinden en hij collecteert tijdens verjaar dagen om uiteindelijk 680 eu ro bij elkaar te krijgen, zodat het meisje behandeld kan worden in een privé-kliniek. „De mensen op Bali hebben het echt niet breed. Ze hebben geen honger, maar da's ook al les." door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De Samen Op Weg-ge- meente Open Hof in Vlissingen brengt vrijdag 21 en zaterdag 22 februari de christelijke musical Jozef op de planken. Het stuk wordt door 35 mensen gespeeld en duurt anderhalf uur. De musical begint met de dood van Jozef, de droomkoning, in Egypte. „Dat we be ginnen met een doodskist op het toneel is best heftig", zegt speler Greet Veneman. Het grootste deel van het verhaal speelt zich af in de huiskamer van Jozef, waar familieleden napraten over de begrafe nis. Langzaam borrelen verwijten en oude vetes op. De spanningen in de ka mer lopen hoog op. Omdat deze scènes herkenbaar zijn voor iedereen, zijn ze in de hedendaagse tijd geplaatst. „De huiskamer werkt als een spiegel voor het publiek", zegt regisseur Heimine Polei j. Jozef verschijnt regelmatig op het toneel in flashbacks die zich wél in de oudheid afspelen. De droomkoning ontdekt met vallen en opstaan wie hij is. Uiteindelijk komt hij er sterker uit dan ooit en ver zoent hij zich met zijn broers. Jozef is een christelijke musical, uitgege ven door Stichting Godsdienst en Op voeding. Poleij heeft de liedjes in de mu sical gedeeltelijk aangepast, zodat zij gezongen kunnen worden door het Vlis- singse kinderkoor De Vrolijke Noot. De spelers begonnen vorig jaar oktober met de eerste repetities Ook de groep kos tuumnaaisters en decorbouwers heeft veel werk verzet. „We spelen voor ons plezier. Het is een dynamisch stuk met veel humoristische ontwikkelingen. Maar het is ook leuk om op een andere manier met het geloof bezig te zijn", zegt Veneman. De musical wordt vrijdag 21 februari en zaterdag 22 februari om 20.00 uur ge speeld in de kerkzaal van Open Hof. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal op dinsdag 18 februari (19.00- 19.45uur) en op de uitvoeringsavonden. OOSTBURG - Veel mensen op rijksweg N58 begrijpen, on danks eerdere aankondigingen, nog niet waarom ze tussen Schoondijke en Oostburg niet harder mogen rijden dan vijftig kilometer per uur. Bij het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuwsch-Vlaanderen komen dagelijks klach ten binnen over de aanwezigheid van werkverkeer op de hoofdrijbaan. Het snelverkeer moet echter nog ruim een half jaar rekening houden met langzaam verkeer op de weg. Tot half augustus worden parallelwegen, fietspaden, de ombouw van de rijksweg en halfverharde bermen worden aangelegd. SLUISKIL - De dorpsraad Sluiskil is tegen vestiging van een slibdepot in de Koegorspolder. De bewoners van het dorp zit ten niet te wachten op 'een half jaar stankhinder' tijdens de aanleg van het depot, bovendien is zo'n opslag geheel uit de tijd. De dorpsraad is wél voor vestiging van een verwerkings fabriek waar vervuilde bagger voor honderd procent kan worden verwerkt. Maar mocht zo'n bedrijf er niet komen, dan moet de gemeente ook afzien van vestiging van het depot. VLISSINGEN - De politie heeft gisterennacht een 21-jarige Vlissinger bekeurd wegens openbare dronkenschap. De man werd rond half vier in de Wilhelminastraat in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij op de zadels van fietsen en bromfiet sen liep te spugen. Toen de politie hem wilde bekeuren, werd hij vervelend. De man werd daarop aangehouden. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Onbekenden hebben tussen donderdagmiddag vijf uur en gisterenochtend zeven uur een tijdelijk verkeerslicht gestolen. Het apparaat stond onder het viaduct van rijksweg A58 op de Nieuwlandseweg in Nieuw en Sint JooslandHet verkeerslicht is enkele honderden euro's waard. DEN HAAG - Staatssecretaris Odink van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) heeft er gisteren van langs ge kregen van staatsraad D. Dolman. Dat gebeurde toen Dolman als rechter van de Raad van State een klacht behandelde van mossel- en oesterhandel K. van IJsseldijk BV uit Yerseke. In 1992 vroeg Van IJsseldijk een vergunning aan om oesters te mogen rapen in het natuurmonument De Oosterschelde. Het ministerie van LNV weigerde de vergunning te verlenen, waarna het Zeeuwse bedrijf aan het procederen sloeg. Jaren later, in 1999, stelde de Raad van State Van IJsseldijk in het gelijk. Het rechtscollege bepaalde dat LNV de vergunning wel had moeten verlenen, hetgeen toen ook gebeurde Van IJsseldijk stelde er daarmee niet te zijn. Hij zei ook schade te hebben geleden omdat hij jarenlang geen oesters kon ra pen. Hoewel de claim al geruime tijd geleden is ingediend bij LNV, bleef een beslissing tot op heden uit. Omdat LNV op grond van de wet verplicht is binnen een bepaalde termijn een oordeel te vellen over zo'n claim, stapte Van IJsseldijk opnieuw naar de Raad van State. Dolman concludeerde gisteren dat ze op het ministerie de knoop allang door hadden kunnen hakken. „Ik wijs het verzoek toe. Het moet maar eens afgelopen zijnDit is voor Van IJsseldijk toch om tureluurs van te worden", mop perde hij. door Piet Kleemans MIDDELBURG - Tegen de ex- directeur van het Middelburg se metaalverwerkingsbedrijf Leynse Metals Recycling - een 37-jarige inwoner van Burgh- Haamstede - is gisteren voor de rechtbank in Middelburg acht tien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, en een geldboe te van 40.000 euro geëist wegens belastingfraude en een reeks van milieudelicten. In 1996 nam de man uit Haam stede het Middelburgse bedrijf over van T. Leynse. Daar heeft hij achteraf, bekende hij, spijt van als haren op zijn hoofd. Hij trof een bedrijf aan waarin de milieuregels met voeten werden getreden, waar werknemers zwaar onderbetaald werden en waar overwerk zwart uitbe taald werd. Problemen die de nieuwe directeur voortvarend aanpakte in de hoop ze op te kunnen lossen. IJdele hoop, zo bleek. Want toch werden er onder zijn leiding verschillende milieude licten gepleegd, variërend van in de bodem laten weglopen van schadelijke vloeistoffen tot het niet adequaat omgaan met af gewerkte olie en illegaal ver voer van afval. Het zwart-geld- circuit werd wel minder, maar was nog lang niet weg toen jus titie in 2002 een inval deed bij het bedrijf. De verdachte ontkende niet dat de problemen hem boven het hoofd waren gegroeid „Ik ben stom geweest. De erfenis van Leynse was veel te groot. Er was simpelweg niet genoeg geld om alle problemen aan te pakken. En misschien ben ik ook niet al tijd hard genoeg geweest. Ik heb hier veel van geleerd." Niet voldoende, volgens officier van justitie A. Flikweert. „Ik ben ervan overtuigd dat de ver dachte oprecht van plan was de bedrijfscultuur te veranderen. Ik geloof ook best dat het onder zijn voorganger een nog grotere bende was. Toch ben ik over ge gaan tot dagvaarding en wel met volle overtuiging. We spre ken hier over een zeer omvang rijke fraude en een reeks van mi lieudelicten. De werkwijze van het bedrijf vat ik in vier woor den samen: na ons de zond vloed." Ter verdediging voerden A. van Veghel en C. van Bavel aan dat verdachte naar hun overtuiging oprecht heeft geprobeerd om van Leynse Metals Recycling een net bedrijf te maken. Van Veghel: „Daarbij is hij in een on mogelijke spagaat terecht geko men. Hij stond voor de keuze om óf te investeren in milieumaat regelen óf de lonen voortaan volledig wit uit te betalen. Hij was op weg naar honderd pro cent witte lonen. Als hij meer tijd had gehad was het hem mis schien wel gelukt de problemen op te lossen." Van Bavel wees erop dat welis waar nu de ex-directeur voor het gerecht stond, maar in feite veel meer mensen verantwoor delijk zijn voor het feit dat het bedrijf draaide zoals het draai de. „De aandeelhouders wisten hiervan, maar ze hebben nooit ingegrepen." De raadslieden van de verdach te pleitten voor vrijspraak op verschillende punten van de aanklacht en een voorwaarde lijke straf op andere onderde len. Dc rechtbank, voorgezeten door president J. Begheyn, doet woensdag 19 februari uit spraak. MIDDELBURG - Een dertigja rige automobilist uit het Zuid- Hollandse Ridderkerk heeft gis terennacht een proces-verbaal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man werd om half drie op de Vrijlandstraat in Middelburg betrapt op rijden onder invloed. Uit een adem analyse bleek dat hij bijna an derhalf maal te veel had gedron ken. Advertentie Tel.0347-3416Z2 thema 'overbrugging van de tijd'. De keuze viel op Anna Thalia Benus. Zij wil met de bloemdijk laten zien hoe de wijk in verschillende hoogten is op gebouwd en hoe sterk de verbin dende factor van een dijk kan zijn. De dijk moet de twee wa terpartijen en het driehoekige grasveld aan de Suze Groene- weglaan met elkaar verbinden. Een bewoonster van een woning waarlangs de dijk moet komen te lopen, zette vorig jaar zomer een handtekeningenactie op touw. Zij verzamelde in korte tijd steun onder vijftig medebe woners. De tegenstanders ver weten de gemeente dat er te wei nig overleg is gepleegd. Naar aanleiding van de actie, vond een gesprek plaats tussen de ge meente, de actievoerster en ver tegenwoordigers van wijkcomi- té Waterwijken. Daarin is onder meer uitgelegd hoe de keuze is gevallen op de bloemdijk. B en W van Vlissingen hebben onlangs besloten door te gaan met het realiseren van het kunstproject en een bouwver gunning aan te vragen. In de pe riode waarin het bouwplan ter inzage ligt, zal het Buro Beel dende Kunst opnieuw een infor matieavond organiseren voor de wijk. Als tijdens die bijeen komst blijkt dat er toch nog be zwaren leven, die onvoldoende weggenomen kunnen worden en essentiële onderdelen van het kunstproject in gevaar brengen of kunnen vertragen, dan zal het gemeentebestuur het ontwerp in overleg met de kunstenaar aanpassen. Het college sluit niet uit dat er dan een ander ontwerp komt, dat zich in dat geval zal concentreren op de driehoek Nienke van Hichtum-/Han Dieckman-/Suze Groeneweg- laan. Kleurig lint Het college heeft hoge verwach- tingenvandebloemdijk. Bij een goed maaibeheer - tweemaal per seizoen - kan de dijk zich ontwikkelen tot 'een kleurig lint' in de wijk. Voorwaarde is wel dat er niet te vaak op de dijk wordt gelopen. Als bewoners in meerderheid instemmen met het project, kunnen de bomen in november/december aange plant worden. door Abvan der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil weten of de ge meente op termijn nog kan vol doen aan haar financiële ver plichtingen. Fractievoorzitter H. Akdagzegt dat er de laatste tijd steeds meer hardnekkiger wordende ge ruchten circuleren over de fi nanciële positie van de gemeen te. De fractie heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W. Leefbaar Middelburg wijst erop dat de gemeente in het verleden grote investeringen heeft ge daan. Om die reden mag er geen enkele onduidelijkheid zijn over de kaspositie van Middel burg. De fractie wil weten of er financiële problemen zijn ont staan die nog niet met de ge meenteraad besproken zijn. In dat verband vraagt de partij de installatie van een gemeentelij ke Rekenkamer te bespoedigen. De eerste taak zou het in kaart brengen van de financiële toe stand moeten zijn. Voorafgaand aan het ter be schikking stellen van de gege vens aan de Rekenkamer moet de gemeenteraad geïnformeerd worden. Akdag wil een volledig en 'helder' overzicht van de strategische en andere projec ten, inclusief de financiële ge volgen. Ook wil hij weten wat de kaspo sitie is van de gemeente voor de komende vier jaar. jjnfuAb van der Sluis VIJSSINGEN - De Vlissingse ffijk Rosenburg krijgt toch het kunstwerk 'Bloemdijk' van An na Thalia Benus. Een handteke ningenactie van een wijkbe- ffoonster tegen de 700 meter lange dijk, die vorig jaar bijna vijftig steunbetuigingen ople verde, heeft niet geholpen. Het college blijft van mening dat er «oed overlegd is met de wijk. De afdeling Beheer wil in mei be ginnen met de werkzaamheden. Degemeente praat al sinds 2000 over toepassing van kunst in de wijk Rosenburg. In de werk groep zitten bewoners, leden van de Adviescommissie Beel dende Kunst en enkele mede werkers van de sector Grondge bied. In totaal werden vijftien ontwerpen ingebracht met het Regenboog twee keer succesvol op damtoernooi MIDDELBURG - De Regen boog-basisschool in Oostkapel- |eheeft gistermiddag tijdens de Walcherse damkampioen schappen voor basisscholen een dubbele zege geboekt. Zowel bij de welpen (groep 5 en 6)als bij de pupillen (7 en 8) was de school te sterk voor de con currentie in de Acaciahof in Middelburg. Het winnende leam bestond uit Björn Mara- nus,Dennis Don, Marije Noord- hoek en Michel Maljaars. Het winnende viertal liet de Acacia hof uit Middelburg en de Springplank uit Aagtekerke achter zich. :Hetpupillenteam van de Regen boog bestond uit Roland de Rij ke. Remco Don, Kevin Maljaars enTimNoordhoek. In een bar rage versloeg dit viertal de Springplank 2. Op de derde plaats eindigde de Acaciahof. Aan het toernooi, dat door de Middelburgse damclub werd georganiseerd, deden 84 jonge danmers mee. TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4.00 vnc?4* Info: 0113-221020 V* KJ I— O clubleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13