Te weinig animo voor dorpsraad Roep om certificering mosselen 11 Brugman Boomspiegels ter adoptie aangeboden Zeelandhallen sluit verhuizing naar Middelburg niet uit Buitenkant kerk Domburg onder handen IPPY Scheidend bestuur in Koudekerke naarstig op zoek naar opvolgers GroenLinks wil uitleg over vertrekregeling Vlissingse ambtenaren Groeiend verzet tegen nieuwe busregeling Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Sssstt... PZC WALCHEREN zaterdag 8 februari 2003 MIDDELBURG - Bewoners van Middel burg kunnen het stukje grond rondom een boom in hun straat adopteren. Dat wil zeg- »en: zelf iets moois maken van de 'boom spiegel'. De afdeling groenbeheer belooft lirvolgens het stukje grond te ontzien. De bewoners moeten wel zelf voor de kosten opdraaien. Directe aanleiding was de actie van J. Nijp- jes uit Middelburg. Hij vond de grond rondom de boom in zijn straat maar een rommeltje. Hij besloot het zelf te gaan on derhouden. „Ik heb dat in Frankrijk ook wel eens gezien. Daar is het heel gewoon dat mensen zelf hun boomspiegel onderhou den." De afdeling groenbeheer gooide echter roet in het eten. „Ik had net nieuwe anemoontjes in de boomspiegel geplant. Toen kwam groenbeheer langs voor een spuitbeurt." De plantjes werden overvloedig bespoten en gingen allemaal dood. Woest belde Nijpjes de gemeente op. „Ik werd van het kastje naar de muur gestuurd. Na lang doorvragen lukte het me om tot de j uiste persoon door te dringen." Cheque De gemeente heeft het uiteindelijk allemaal goedgemaakt. Nijpjes kreeg een zogeheten spekcheque voor zijn inspanningen. „Het ging mij niet om het geld. Bovendien heb ik de cheque nog steeds niet geïnd." Daarnaast werd een adoptieplan op poten gezet. Bewo ners kunnen zichzelf aanmelden een boom spiegel te onderhouden. Wie een lapje grond adopteert, draagt wel zelf de kosten. Dat vindt Nijpjes maar karig. „Waarom is het niet mogelijk om twee keer per jaar gratis plantjes beschikbaar te stellen voor bewo ners die hun boomspiegel onderhouden? Ik kan me voorstellen dat mensen niet hun zuurverdiende centjes willen spenderen aan iets wat de gemeente moet onderhouden. Volgens hoofd afdeling groenbeheer A. van der Pas is dat niet mogelijk: „Ook het adop tieplan vergt al een behoorlijk tijdsinveste ring. Daar willen we het toch bij laten." Desondanks blijft Nijpjes gewoon zijn boomspiegel schoffelen, wieden en beplan ten. Extra voordeel is dat viervoeters met hoge nood sneller even doorlopen. Nijpjes: „.Anders wordt het toch maar een drollen- bak." J. Nijpjes houdt 'zijn' boomspiegel netjes aan de kant. wordt het toch maar een drollenbak." foto Lex de l\ rinorMiriam van den Broek KOUDEKERKE - Na Zoute- lande staat ook het voortbe- slaan van de dorpsraad van Koudekerke op de tocht. Het voltallige bestuur van de dorps raad houdt het voor gezien. Een deel van de bestuursleden runt de dorpsraad inmiddels acht jaar en vindt het genoeg ge neest. Als er geen nieuwe men sen opstaan, is het over en uit. „Afgelopen jaar zijn we het hele jaar op zoek geweest naar op volgers", zegt secretaris Kees de jVit, „Op verjaardagen, feestjes Of waar dan ook brachten we het onderwerp naar voren om te kij ken of er misschien mensen zijn die het van ons willen overne men. De voorzitter en ik doen bet werk nu acht jaar, sinds de gemeente Valkenisse de dorps raad oprichtte. We beginnen zo langzamerhand op leeftijd te raken. Het wordt tijd voor een frisse wind, voor jongere men sen. Er zijn wel twee personen die, als niemand anders het doet, zich willen inzetten voor dedorpsraad, maar die zijn ook allien 76 jaar oud." Dedorpsraad bestaat nu uit zes personen. Dat betekent dat wanneer er gestemd wordt over een bepaald onderwerp, één be stuurslid zich afzijdig houdt. Zo kan er altijd een meerderheid zijn. „De ploeg is eigenlijk te klein", vindt De Wit. „Elf leden is het beste. Dan heb je wat aan elkaar en dan kan je je dorp be ter vertegenwoordigen. Deze week kregen de inwoners van Koudekerke een kleine pos ter in de bus met de oproep zich op te geven voor de dorpsraad. Ook de gemeente Veere heeft Gewonden bij frontale botsing AXEL - Na een frontale aanrij ding in de Axelse Buthstraat is een 24-jarige automobilist uit de gemeente Hulst donderdag middag gewond geraakt aan zijn hoofd. Hij kwam in botsing met een 72- jarige automobilist uit Axel. De 7 0-j arige echtgenote van de Ax elaar is ter observatie een nacht opgenomen in het ziekenhuis. De aanrijding gebeurde toen de Hulstenaar een auto die voor hem inreed inhaalde. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen doet opnieuw een poging te achterhalen hoeveel ambtenaren een vertrekrege- linggekregen hebben. Het colle ge weigerde vorig maand nog tekst en uitleg te geven over in dividuele, personele proble- GroenLinks probeert sinds vo- Advertentie Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst/ Absdaalseweg 19 meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl zich ingespannen om nieuwe Veerse Krant en wethouder stukje om het belang van een dorpsraadsleden te vinden. Er J. Bostelaar, kern wethouder dorpsraad nog eens uiteen te verscheen een oproep in de van. Koudekerke, schreef een zetten. „Als niemand zich op- rig jaar december te achterha len hoeveel ambtenaren niet- actief meer zijn bij de gemeente, maar nog wel op de loonlijst staan. Aanleiding daarvoor is een verslag van de onderne mingsraad van de gemeente. Die constateerde een toename van het aantal ambtenaren dat niet meer werkt, maar wel be taald wordt door de gemeente. De fractie stelde daarover schriftelijke vragen. Volgens de beantwoording van het college is het goedkoper om ambtenaren met een vertrekre geling naar huis te sturen dan aan te sturen op rechtszaken. Die procedures kosten sowieso geld, en als ambtenaren in het gelijk worden gesteld draait de gemeente op voor de uitkerin gen en de wachtgelden. Volgens B en W is er ook helemaal geen sprake van een toename. Over vertrekregelingen - en de kosten die daarmee gemoeid zijn - wer den geen mededelingen gedaan. GroenLinks wil nu dat wethou der H. de Haas in een besloten vergadering maandag opening van zaken geeft in de commissie Openbaar Bestuur. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 30 januari weigerde hij in het openbaar tekst en uit leg te geven. Fractievoorzitter A. Soplantila wil dat ook burge meester A. van Dok-van Weele zich in de discussie mengt. „Zij heeft hierin een taak als bewa ker van de democratische pro cessen en van het Reglement van Orde. Daarin staat het recht van raadsleden om schriftelijke vra gen te stellen, waarop het colle ge van B en W gewoon antwoord dient te geven." geeft, moet de dorpsraad de ijs kast in", benadrukt De Wit. „En dat zou heel jammer zijn. Zeker nu we net een kernwethouder hebben en het duale gemeente bestuur in werking is getreden. De gemeenteraadsleden zijn nu, meer dan voorheen, echte volks vertegenwoordigers en zullen vaker overleg plegen met de dorpsraden." Termijn Dat nu verschillende dorpsra den op zoek zijn naar nieuwe le den, komt doordat de vierjarige zittingstermijn voor de raden Biggekerke, Koudekerke, Oost- kapelle, Vrouwenpolder, West- kapelle en Zoutelande op 11 maart afloopt. Inmiddels heb ben deze raden toch nog vol doende nieuwe bestuursleden gevonden. Alleen Koudekerke is nog naarstig op zoek. „Het zou doodzonde zijn als de dorpsraad ophoudt", zegt P. Kluijfhout van de gemeente Veere. „We hopen toch dat de in woners hun verantwoordelijk heden oppakken, want we kun nen ze niet missen. Ze zijn de spreekbuis van de kernen." Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij De Witte. door Rolf Bosboom GOES - De Zeelandhallen zou het liefst in Goes blijven, maar sluit verhuizing naar Middel burg niet uit. Exploitant R. van Vliet houdt beide mogelijk heden nadrukkelijk open. „Het is zeker niet zo dat we de ge meenten tegen elkaar uitspe len." Van Vliet werkt inmiddels al ze ven jaar aan plannen voor een nieuw evenementencomplex. De huidige hallen voldoen niet meer en een goed parkeerterrein ontbreekt. Medio 2001 leek de zaak eindelijk van de grond te komen, toen de bouw van een groot evenementen- en amuse mentspark op de huidige locatie werd aangekondigd. De beurs hallen zouden worden gecombi neerd met zaken zoals een bio scoop, een vermaakcentrum, een bedrijvengedeelte en wat horeca en winkeltjes. Vorig jaar april werd duidelijk dat het project voorlopig in de ijskast moest worden gezet. De betrokken investeringsmaat schappij Trustor Components Holding, die het plan wilde uit voeren en financieren, haakte af. De reden was dat de gemeen te Goes een veel te hoge prijs zou vragen voor het huidige par keerterrein, dat de Zeelandhal len nu van haar huurt. De gemeente Middelburg meld de deze week dat zij opnieuw - in 2000 was dat ook het geval - in gesprek is de Zeelandhallen over de vestiging van een amusementscomplex op bedrij venterrein De Mortiere. De ge meente verwacht dat de onder handelingen binnen een half jaar zijn afgerond. Projectontwikkelaar Exploitant Van Vliet zegt zelf niet te praten met Middelburg. De besprekingen worden ge voerd met projectontwikkelaar- TCN uit Nieuwegein, die een evenementen- en amusements complex in Zeeland wil realise ren. „Ik kan nooit in gesprek zijn met een gemeente, want ik ben niet degene die erin moet in vesteren en de grond moet aan kopen." Het scenario is dat hij de Zeelandhallen verkoopt en het evenementengedeelte in het nieuwe complex huurt van de ontwikkelaar. Hele provincie Van Vliet stelt dat TCN de mo gelijkheden in zowel Middel burg als Goes onderzoekt. „Men kijkt niet naar één plek, maar onderzoekt een hele provincie. Het gaat erom dat we voor heel Zeeland een goed complex neer zetten." Beide mogelijkheden liggen wat hem betreft volledig open. Zijn voorkeur gaat daar bij uit naar Goes, omdat in het plan voorzieningen zijn opge nomen die de Bevelandse regio nu niet heeft, zoals een bio scoop. Een andere reden is dat de Zeelandhallen in Goes haar naam heeft opgebouwd. „We zijn hier al vijftien jaar geves tigd en de traditie gaat nog veel verder terug. Daar kun je niet zomaar aan voorbijgaan." Prettig Volgens Van Vliet wordt er in Middelburg én Goes 'prettig' met de gemeenten gesproken, zonder dat dat onderling tot scheve ogen leidt. Een herhaling van de kwestie met waterschap Zeeuwse Eilanden, dat in 1999 op weinig elegante wijze uit Goes naar Middelburg werd ge lokt, is niet aan de orde. „De ge meenten worden niet tegen el kaar uitgespeeld." Van Vliet geeft aan dat hij met de huidige Zeelandhallen niet veel langer kan doorgaan. „Je kunt bezoekers en deelnemers niet meer op deze manier ont vangen." Aan de andere kant heeft hij in de loop der jaren ge leerd dat de zaken bij gemeen ten anders gaan dan in de on dernemerswereld „Ik weet nu dat de politieke weg moet wor den bewandeld en dat dat veel tijd kost." Het exterieur van het monumentale godshuis verkeert in deplorabele staat. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek DOMBURG - De monumentale kerk aan de Markt in Domburg staat in de steigers. De bui tenkant ondergaat een volledige restauratie. Het voegwerk en ook een gedeelte van de gevelstenen (Zeeuwse Moppen) worden ver vangen. Rondom de gotische ramen zijn profielstenen geplaatst die ook grotendeels zijn verweerd. Die worden vervangen door speciaal daarvoor gebakken nieuwe exemplaren. Sterk aange taste natuurstenen lijsten worden vervangen door nieuwe delen, die in Engeland worden be steld- De zuidgevel van de kerk is inmiddels ge reed. Het zal nog zeker een half jaar duren voordat de werkzaamheden klaar zijnDe kerk dateert uit de dertiende eeuw. Domburg was in die tijd wat religie betreft verdeeld in twee pa rochies. De ene was 'Domburg binnen de burg' (infra castellum) ofwel Oost-Domburg, en de andere was Domburg buiten de burg (extra castellum) of West-Domburg. De kerk van West-Dom burg was een dochterkerk van Westkapelle en stond vrijwel zeker op de plaats van de tegen woordige kerk. In 1320 werd besloten beide parochies samen te voegen. In 1627 werd de kerk aan de Markt hersteld en na een brand door blikseminslag werd die in 1848 opnieuw vernieuwd. Zeven jaar later is de toren onder handen genomen. De laatste res tauratie kwam in 1974 gereed. Zwaargewonden bij ongeval N58 BRESKENS - Bij een verkeers ongeval tussen twee personen auto's op de N58 tussen Bres- kens en Schoondijke zijn gisteravond twee zwaargewon den gevallen. Het ongeval gebeurde rond half acht op zo'n driehonderd meter voorbij het kruispunt Roofack richting Schoondijke. Een 49- jarige Duitse automobilist uit Düsseldorf stond op de parkeer- strook met de neus richting Schoondijke; hij besloot te ke ren richting Breskens, maar keek vermoedelijk niet achter om. Hij werd vol in de flank ge ramd door een auto, die werd bestuurd door een 30-jarige man uit de gemeente Sluis. De Duitser is met hoofdletsel door de ambulance overgebracht naar het Sint Jan-ziekenhuis in Brugge. De andere bestuurder moest door de brandweer uit zijn voer tuig worden bevrijd. Hij is met diverse verwondingen overge bracht naar ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Beide auto's werden vernield. De N58 tussen Breskens en Schoondijke is twee uur lang af gesloten geweest voor het ver keer. Advertentie Molière Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. OU 8-674102 door Rolf Bosboom GOES - De onrust over de nieu we dienstregeling voor het bus vervoer groeit. In Yerseke is inmiddels een actiecomité ge vormd dat het verdwijnen van lijn 27 wil voorkomen. In onder meer Wolphaartsdijk leven gro te zorgen over het inkrimpen van lijn 22. De nieuwe dienstregeling van streekvervoerder Connexxion moet ingaan op 15 maart, de dag na de opening van de Wester- scheldetunnel. De regeling is daar zo veel mogelijk op af gestemd. Twee nieuwe buslij nen gaan door de tunnel en en kele andere lijnen doen voort aan het tolplein van de tunnel aan, zodat kan worden overge stapt. Op sommige plaatsen op de Be- velanden gaat het busvervoer er op achteruit. Met name Yerseke is daar het slachtoffer van. Dat betekent dat de totale reis aan zienlijk langer gaat duren en meer gaat kosten. Actiecomité De fractie van Bewoners Belan gen Reimerswaal heeft, zoals gemeld, het gemeentebestuur opgeroepen in actie te komen. Nu is er ook een actiecomité in Yerseke opgestaan. „Opheffen van lijn 27, dat kan gewoon niet", zegt Nvan Poelje, een van de initiatiefnemers. Vooral de vele jongeren die in Goes op school zitten worden volgens haar de dupe van de maatregel. Het actiecomité wil alles in het werk stellen om de plannen van Connexxion een halt toe te roepen. Er is een handtekenin genactie op touw gezet. De plaatselijke basisscholen en de middelbare scholen in Goes zijn gevraagd mee te doen. Ook ouderenbond Anbo wordt bena derd. Er wordt nog nagedacht over andere wegen om het onge noegen kenbaar te maken. R. Oosting, vervoersarchitect bij Connexxion, kan zich voor stellen dat in sommige kernen grote onvrede is over de nieuwe dienstregeling. Hij wijst er ech ter op dat de regeling is geba seerd op het bestek dat de pro vincie heeft opgesteld in het kader van de openbare aanbe steding van het busvervoer. De knelpunten die nu naar voren komen, heeft hij van de provin cie niet vernomen. Oosting zegt dat aanpassingen in de nieuwe regeling nog moge lijk zijn, maar dan is het de pro vincie die daarvoor de moge lijkheden - en dus het geld - moet bieden. „Wij doen ons ui terste best om iedereen zo veel mogelijk tevreden te stellen, maar de provincie heeft in dit geval een sleutelrol." Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het product Zeeuwse mossel moet be schermd worden door middel van certificering. Daar pleitte voorzitter W. Schot van de Vis sersvereniging Helpt Elkander gistermiddag in Zierikzee voor tijdens de jaarvergadering van de vereniging. Certificering komt, stelt Schot, niet alleen de consument, maar ook de producent ten goede. „Ik/ en met mij veel mosselkwekers, ben een voorstander van het certificeren van de Nederlandse mossel onder de naam Zeeuwse Mossel. Nu wordt van alles on der die naam verkocht. We moe ten ons product beschermen en de klant heeft er ook recht op dat hij precies weet wat er in de zak zit." In zijn jaarrede blikte Schot kort terug op het afgelopen jaar. Voor de mosselvissers was dat geen bijster goed jaar. Het begon slecht met een gebrek aan zaad- val en vervolgens langdurig ge steggel over waar wel en waar niet op het schaarse mosselzaad gevist mocht worden. Vervol gens richtte een zware storm in oktober grote schade aan. Tot overmaat van ramp werden de verwaaide mossels geroofd. Te statisch In zijn jaarrede haalde Schot fel uit naar zowel de rijksoverheid als de natuurbeschermingsor ganisaties. Het overheidsbeleid met betrekking tot de Wadden zee is in zijn ogen veel te statisch en failliet. Dat is volgens Schot ook zo'n beetje het enige waar de vissers én de natuurbescher mers het met elkaar over eens zijn. Voor de rest is het vooral onzin wat de natuurbescher mers verkopen, vindt Schot. Wat hem daarbij steekt is dat sommige organisaties ook nog eens door de rijksoverheid ge subsidieerd worden. „Te gek voor woorden, maar dat kan al lemaal in ons door polderwater doordrenkt kikkerlandje." Conducteurs mogen eerste klas reizen. Daarin zit meest al op het laatste stuk naar Vlissingen toch geen hond en zeker geen wakkere. Een mooie gelegenheid om een rapport over reorganisatie te hespreken met een collega. Niet gehinderd door de aan wezigheid van een enkele passagier, werd de gevoelige materie uit en te na bespro ken. Daarbij af en toe bena drukkend dat het rapport nog GEHEIM was. Kenne lijk om niet het risico te lopen dat de aandacht van de luis tervink zou verslappen. Je snapt toch niet hoe zoiets kan uitlekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11