Turkije wil Patriots van Nederlands leger m Ir PZC Lawinegevaar bedreigt wintersporters Te huur Belastende brieven tegen Milosevic duiken op in proces Parlement Ankara steunt VS in crisis Irak Doden bij aanslag Laos Likoed groeit naar veertig zetels door Sharansky Bezoek aan bordeel nekt ambities oud-politiechef Paniek in Jakarta Schade schild niet debet aan shuttleramp Indonesië geeft illegale houtkap toe Ebola breekt uit in Congo Shi president Internationaal Hof Japanse keizer uit ziekenhuis Nederlanders gedood in Zimbabwe Schip Nederland botst op eiland in Indonesië vrijdag 7 februari 2003 van onze redactie buitenland DEN HAAG/BRUSSEL - Tur kije heeft Nederland in verband met de mogelijke oorlog in Irak gisteren verzocht om Patriot- luchtafwcersystemen op Turkse bodem te plaatsen. Dit verzoek is rechtstreeks aan Nederland gedaan en niet in Navo-ver- band. Dat wordt bevestigd door een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. De woordvoerder kon niet be vestigen dat het om twee syste men zou gaan. Het kabinet kon digde in december al aan, dat ze in beginsel welwillend staat te genover een dergelijk verzoek. Naar verwachting zal het kabi net vandaag dan ook positief over het verzoek besluiten. De overige lidstaten van de Navo zijn het gisteren in Brussel nog niet eens geworden over J steun aan Turkije tijdens een eventuele oorlog tegen Irak. I Duitsland, Frankrijk en België vinden het nog te vroeg militaire steun te plannen. Dat is verno men uit diplomatieke bronnen j bij de Navo. VIENTIANE - Onbekende schutters hebben gisteren een aanval uitgevoerd op enkele voertuigen op een weg in het noorden van Laos. Zeker tien mensen kwamen om het leven, onder wie twee Fran sen. De aanvallers openden het vuur op een bus, twee auto's, twee motorfietsen, een tractor en de twee Fransen, die op de fiets zaten. Hoeveel gewonden er zijn is niet bekend. De politie heeft het ge bied afgezet en is op zoek naar de daders. AP TEL AVIV - De Israëlische im migrantenpartij Jisrael b'Aliya heeft zich opgeheven en de twee vertegenwoordigers in de Knes set zijn toegetreden tot de Li koed. Door die stap is de partij van premier Ariel Sharon ge groeid van 38 naar 40 zetels in de Knesset, ofwel een derde van het totale aantal van 120 afge vaardigden. Als beloning wordt Nathan Sharansky, de leider van Jisrael b'Aliya, in de nieuw te vormen i Israëlische regering minister van Immigrantenopvang en van I 'Jeruzalem-zaken'. Het andere parlementslid van de partij, Yuli Edelstein, is een ondermi- nisterschap beloofd. In de sovjettijd heeft Sharansky negen jaar doorgebracht in ge vangenschap wegens zijn fana tieke strijd voor het recht van Russische joden op emigratie naar Israël. Niet lang na zijn aankomst in Israël stichtte hij Jisrael b'Aliya, een partij die zich sterk maakte voor de be langen van de ineens sterk groeiende Russische immigran tengemeenschap. In 1999, het hoogtepunt, behaalde de partij zeven zetels in de Knesset. Daarna ging het bergafwaarts. In de campagne voor de verkie zingen van vorige maand pro beerde Sharansky zich ook sterk te maken voor de belangen van Engelssprekende immi granten. Het hielp echter niet. Jisrael b'Aliya zag op 28 januari net aantal Knessetleden terug lopen naar twee. Onmiddellijk na het bekend jyorden van het verlies kondig de Sharansky aan dat hij zijn lidmaatschap van het parle ment zou opgeven, maar wel partijleider zou blijven. Giste ren echter tekende hij met Sha ron een overeenkomst die hem minister maakt in de nieuwe re gering en zijn partij opheft. In de Likoed is de overgang van Sharansky met gemengde ge voelens ontvangen. In de partij leiding heerst ontevredenheid over wat wordt gezien als een overdreven hoge beloning voor dotwee Knessetleden van Jisra- 'J Aliya. Sharon heeft al aangekondigd dat hij uit bezui- mgingsoverwegingen in het nieuwe kabinet het aantal mi nistersposten (nu 27) drastisch zal verminderen. Dat laat min der stoelen vrij voor Likoed- Kandidaten. GPD De drie lidstaten willen eerst de resultaten van de wapeninspec ties en van de discussie in de Verenigde Naties afwachten. Secretaris-generaal George Ro bertson van de Navo heeft aan gekondigd dat hij begin volgen de week de voorbereidingen toch in gang zet, als hij voor die tijd van geen van de drie landen schriftelijk bezwaar daartegen heeft ontvangen. Duidelijk teken Turkije zal zelf niet meedoen aan een eventuele oorlog tegen Irak. Het Turkse parlement heeft de Verenigde Staten giste ren toestemming gegeven om een aantal Turkse vliegbases en havens klaar te maken voor ge bruik tijdens een mogelijke oor log met Irak. De beslissing is het eerste duidelijke teken van Turkse steun aan de VS. De VS kunnen in elk geval reke nen op de steun van tien ex- communistische landen in Oost-Europa. De ministers van Buitenlandse Zaken van de toe komstige Navo-lidstaten Est land, Letland, Litouwen, Bul garije, Roemenië, Slovenië en Slowakije, gesteund door die van Kroatië, Macedonië en Al banië, tekenden een gezamen lijke verklaring waarin ze zich vierkant achter de Verenigde Staten opstellen. Aanleiding was het betoog van de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Colin Powell voor de VN-Veiligheidsraad. De tien landen vinden dat Washington voldoende heeft aangetoond dat de Verenigde Naties in actie moeten komen tegen Irak. De regering van Bulgarije heeft de VS gisteren het gebruik van het Bulgaarse luchtruim en van een luchtmachtbasis aan de Zwarte Zee aangeboden plus de lege ring vlakbij Irak van een team specialisten op het gebied van niet-conventionele wapens. De VS hadden Sofia deze week offi cieel hulp gevraagd. Naar ver wachting zal het Bulgaarse par lement de toezegging vandaag goedkeuren. Ook buurland Roemenië stelt zijn luchtruim en bases ter be schikking. Het beslist volgende week of het troepen zal aanbie den voor de eventuele strijd te gen Irak. ANP/RTR/AFP/DPA doorTon van Lierop BRUSSEL - Bezoeken aan 'instellingen waar dames meedrinken' op kosten van zijn eigen vakbond NSPV nekken de politieke carrière van de Belgische ex-politie chef Paul Van Keer. Gisteren lieten Van Keer en zijn partij N-VA weten dat hij zich niet langer kandi daat stelt voor een zetel in de Belgische Senaat. Van Keer was tot vorig jaar voorzitter van de onafhanke lijke politievakbond NSPV, met ruim 12.000 leden. Vol gens de huidige voorzitter Van Hararae hield zijn voor ganger er een erg ruime le vensstijl op na, op kosten van de bond. Zo declareerde de vroegere politiebaas honder den bezoekjes aan dure res taurants, reed hij een wel erg riante bedrijfswagen en be zocht hij geregeld op kosten van de leden bordelen, hoe wel Van Hammc die om schrijft als 'instellingen waar dames meedrinken'. Van Hamme diende woens dag daarom een klacht in te gen Van Keer, die volgens de nieuwe voorzitter ook moest opstappen wegens fraude met een eigen vakantiecen trum van de vakbond. Kort voor zijn vertrek maakte Van Keer echter al bekend zich kandidaat te stellen voor de kleine rechtse Vlaams-natio nalistische Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA). Hij kreeg de tweede plaats toebedeeld op de N-VA lijst voor de Senaatsverkiezingen van mei. Gisteren liet hij na het uitlekken van berichten over de tegen hem ingedien de klacht echter weten meer tijd nodig te hebben voor zijn verdediging. Hij ziet daarom noodgedwongen af van een politieke loopbaan. Hij ont kent de beschuldigingen en zegt dat onbekenden de N-VA in diskrediet willen brengen. ANP JAKARTA - Een Indonesische politieman schreeuwt het uit tijdens een botsing met demonstranten die tegen de regering te hoop lopen, vlakbij de presidentiële woning in Jakarta. Meer dan duizend betogers verzamelden zich gisteren bij de woning van president Megawati Sukarnoputri om hun ongenoegen te uiten tegen de prijsverhogingen van levensmiddelen eerder dit jaar. foto Darren Whiteside/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Wintersporters die dezer dagen naar de Alpen landen reizen, moeten rekening houden met een verhoogde kans op lawines en veel verkeershin- der. De autoriteiten in Zwitser land hebben gisteren gewaar schuwd dat het lawinegevaar bijzonder groot is. Volgens het federale instituut voor sneeuw en lawineonderzoek is het risico vergelijkbaar met vier jaar gele den. Toen kwamen 36 mensen om het leven. Deze week eisten lawines in Zwitserland het leven van ne gen skiërs. Woensdag overleden vier skiërs toen zij zich in het kanton Valais (Wallis) buiten de piste begaven. Bij Champex kwamen eveneens vier mensen om het leven bij een lawine die precies onder een stoeltjeslift raasde. Een dag eerder kwam een wintersporter om het leven in Graubünden. In de winter sportplaats Flims ontsnapten gisteren ruim veertig mensen aan de dood toen het restaurant waarin zij zich bevonden, werd bedolven door een lawine. Het lawinebestendige dak voor kwam een ramp. Vanwege lawinegevaar waren gisteren in Zwitserland zowel de Grote Sint Bernard- als de Gotthardtunnel afgesloten. Dat was ook het geval met de toe gangsroutes naar de Zwitserse autotreinstations van cle Obe ralp en Furkatunnel in Ober- wald. Volgens Ron Wiersma, hoofd operationele dienst van Meteo Consult, ligt in Zwitserland an derhalf keer zoveel sneeuw als gewoonlijk. De afgelopen drie dagen is in de Zwitserse stad Da vos ongeveer een meter sneeuw gevallen en in Engel berg 1,20 meter. Ook Oostenrijk is getroffen door hevige sneeuwval. In Vorarlberg kwam de afgelopen dagen zo'n twee Twee van de gisteren in de Franse Alpen teruggevonden snowboarders bereiden zich voor om aan boord te gaan van een helikopter. foto Jean Pierre Clatot/EPA meter sneeuw terecht. In dit ge bied ligt onder meer de populai re wintersportplaats Lech. Door de sneeuwval was Lech gisteren niet bereikbaar. Volgens Wiersma is niet te zeg gen hoe lang deze situatie voort duurt. Hij verwacht dat er in het gebied op korte termijn nog zo'n veertig centimeter sneeuw valt. HOUSTON - Het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA heeft woensdag gezegd dat het onwaarschijnlijk is dat een bij de start veroorzaakte beschadi ging van het hitteschild de oor zaak van de ramp met het vorige week verongelukte ruimteveer Columbia is geweest. Het stuk isolatiemateriaal dat tijdens het opstijgen van de Co lumbia losraakte kan het hitte schild van het ruimteveer nau welijks op fatale wijze hebben beschadigd, hebben onderzoe kers van de NASA geconclu deerd. Wel is duidelijk dat de automatische piloot de grootste moeite had met het stabiel hou den van het toestel. Mogelijk was er iets aan de hand met de linkervleugel, waardoor het toestel niet meer in bedwang ge houden kon worden en onder een andere hoek de dampkring binnenkwam dan gepland. De Columbia zou daardoor niet op timaal beveiligd zijn geweest tegen de grote wrijving en hitte die het ruimteveer op dat mo ment moest doorstaan. Andere theorieën waarmee NASA reke ning houdt, zijn een botsing met afval in de ruimte of de ontplof fing van explosieven in het re serve-landingsgestel. AP Maar daarna zal het enkele da gen niet sneeuwen. Wiersma denkt dat er een 'meer dan mati ge kans' is op lawines in Oosten rijk. De hevige sneeuwval is overi gens niet beperkt tot Oostenrijk en Zwitserland. Ook Frankrijk kent in de Alpen veel sneeuw. Automobilisten moeten ook daar rekening houden met afge sloten wegen. In de Savoie in Frankrijk zijn gistermiddag vier jonge snow boarders gered, die sinds maan dag op de hellingen van de Mont Rosset in het massief van de Beaufortin werden vermist. De vier zijn in uitgeputte toestand naar een ziekenhuis gebracht, aldus de politie. GPD/AP www.vervat.nl VERVAT STADIONWEG 31 R'DAM 010-497 08 22 JAKARTA - De Indonesische regering heeft gisteren toegege ven dat reeds eenderde van de 120 miljoen hectare regenwoud in Indonesië is vernietigd door illegale houtkap. Het ministe rie van Bosbeheer heeft onder internationale druk een lande lijk verbod op de houtkap opgelegd. De regering wil dat andere landen strenger controleren op de invoer van het verboden hout. Tot nu toe heeft Indonesië amper ingegrepen bij de vernieti ging van het regenwoud, ondanks waarschuwingen van bui tenlandse donors en milieugroeperingen dat de ongerepte- wouden tegen 2005 volledig verdwenen kunnen zijn. AP BRAZZAVILLE - In Congo-Brazzaville zijn de afgelopen maand zeker zestien mensen overleden aan het ebolavirus. Dit hebben de gezondheidsautoriteiten van Congo gisteren gemeld. Gevreesd wordt dat de aandoening, waartegen tot nu toe geen medicijn of vaccin op de markt is, zich verder zal ver-' spreiden. De uitbraak in Congo deed zich voor rond de dorpen Kele en; Mbou. De hoofdstad Brazzaville lijkt buiten de gevarenzone te liggen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de dorpelingen ziek zijn ge-! worden na het eten van vlees van gorilla's die het ebolavirus onder de leden hadden. Tachtig procent van de mensen die ziek worden door ebola, overlijdt. De slachtoffers krijgen hoge koorts, zweren en in- wendinge bloedingen. DPA DEN HAAG - De leden van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag hebben gisteren de Chinees Shi Jiuyong tot presi dent gekozen. Raymond Ranjeva uit Madagaskar is tot vice-r president uitverkoren. Ze hebben een mandaat voor drie jaar. Shi is sinds 1994 lid van het Internationaal Gerechtshof. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Sjanghai en deed later onder meer onderzoek aan Amerikaanse universiteiten. Ook de Nederlander Pieter Kooijmans is lid van het Internat tionaal Gerechtshof. Het Internationaal Gerechtshof behandelt geschillen tussen staten en zetelt in het Vredespaleis in Den Haag. ANP TOKIO - De Japanse keizer Akihito heeft het ziekenhuis in Tokio verlaten, waar hij vorige maand aan prostaatkanker was geopereerd. De 69-jarige Akihito zal zijn openbare taken voorlopig niet oppakken, omdat hij moet herstellen van de in greep. Het was voor het eerst dat een Japanse keizer in een zie kenhuis werd opgenomen. Akihito wil de Japanse monarchie moderniseren en koos daarom niet voor de traditie om zich in het paleis medisch te laten behandelen. ANP KAROI - Een Nederlands echtpaar is woensdag dood gevon-! den in Zimbabwe. Het echtpaar, Willem (72) en Freda (64) Po- teman, woonde in Karoi, ruim 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Harare. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Buiten landse Zaken zijn de twee mogelijk het slachtoffer van een roofovez*val. Een medewerker van de ambassade gaat van daag naar Karoi om te onderzoeken wat er is gebeurd, aldus de woordvoerster. ANP door Bengt van Zwol DEN HAAG - In het proces te gen de voormalige Servische en Joegoslavische president Slob odan Milosevic hebben de aan klagers gisteren zeer belastende brieven voor de verdachte aan gedragen. Uit de stukken blijkt dat de ge daagde zeer veel invloed kon uitoefenen op het Joegoslavi sche leger in de tijd dat hij 'slechts' president van Servië was. De brieven waren afkomstig van hooggeplaatste politici in de Servische Republiek Kraji- na. Minister van Binnenlandse Zaken Milan Martic en presi dent Goran Hadzic, die worden genoemd als onderdeel van de 'gemeenschappelijke criminele onderneming' om delen van Kroatië te zuiveren, vragen Milosevic druk uit te oefenen op het Joegoslavische leger. Zo doende hopen ze munitie en re serveonderdelen te krijgen voor hun troepen van de Servische Republiek Krajina. Volgens de getuigenis van gene raal Aleksandar Vasiljevic, die sinds woensdagmiddag door de aanklagers aan de tand wordt gevoeld, hadden Martic en Had zic bij problemen met het Joego slavische leger 'natuurlijk' de Joegoslavische president moe ten aanschrijven en niet Milose vic. „Hij schrijft hieraan de persoon van wie hij denkt dat hij de fei telijke invloed heeft en die beve len kan uitvaardigen aan de generale staf van het Joegosla vische leger om tegemoet te ko men aan de verzoeken van Mar tic", aldus de getuige gisteren. Over de brief van Hadzic velde hij hetzelfde oordeel. Aleksandar Vasiljevic was in de heetste fase van de oorlog in Kroatië, in 1991, chef van de Joegoslavische contraspiona gedienst. Vasiljevic zou hebben meegewerkt aan het ophitsen van de Kroatische Serviërs en het zaaien van haat die tot et nisch geweld leidde. Milosevic bestrijdt dat hij in vloed kon uitoefenen op het Joe goslavische leger toen hij nog president van Servië was en dus ook niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor misda den door het leger of die voort vloeiden uit acties van het leger. ANP AMSTERDAM - Het Neder landse schip Elandsgracht is in de Bandazce tussen Timor en Ambon op een klein Indone sisch eiland gevaren. Volgens een woordvoerder van de rederijSpliethoff in Amster dam, zijn daarbij geen gewon den gevallen. Het schip is tegen de rotsen terecht gekomen en ligt vast. Bergers van Wijsmuller zijn in middels onderweg naar de Elandsgracht. Volgens de zegs man gaat het om een zeer klein eiland waarvan hij zelfs de naam niet direct kon noemen. Het in 1995 gebouwde vaartuig was met een lading kopercon centraat onderweg van Towns- ville in Australië naar Nantong in China. ANP Advertentie Heinkenszand Industrieterrein Noordzak Per direct, in dit markante pand de bovenste etage (140m2) tegen redelijke huurprijs. Volledig voorzien van tapijt, lamellen, verlichting, CV/airco, keukenblok en wc, kabel/leidingen en telefooninstallatie. (Eventueel met bureaus/stoelen) Reacties: Pieters Groede FA Pieters, Tel. 0117-37 71 70, e-mail: info@pietersgroede.nl Pal aan de A58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5