Schaamte over tankerbranche Dorpsjongen Saddam werd tiran PZC PZC no Vip en voetballer krijgen voorrang van specialisten Ji Griekse rederij is trots op nieuwe dubbelwandige schepen e\r^ï> J Gratis krant in Almere 7 februari 1953 vrijdag 7 februari 2003 Na de ongelukken met de Erika en de Prestige staat de tankerindustrie er bij het publiek niet goed op. De rampen bevestigden het slechte imago van de branche: financieel gewin met oude, roestige enkel wandige schepen gaat ver boven vakmanschap en verantwoordelijkheid. Het kan ook anders, zo toont de Griekse rederij Hellespont bij het bezoek van de fonkelnieuwe dub belwandige supertanker Hellespont Alhambra aan Rotterdam. door Alexander Bakker De loper ligt nog net niet uit. Wind, sneeuw en andere nattigheid geselen de witte reus. De bijna vijfhonderdduizend ton ruwe olie die voor Shell van uit de Arabische Golf naar Rotterdam is vervoerd is bijna overgepompt in de immense op slagtanks van de Maasvlakte Olie Terminal. Daarom ligt de Alhambra al hoog in de 8e Pe troleumhaven en is het een flin ke klim om aan dek te komen. Reder Hellespont doet niet moeilijk. De gasten zijn wel kom. In de kleine vergaderzaal is op behoorlijk wat aanloop ge rekend, afgemeten naar de hoe veelheid lekkernijen voor bij de koffie. Commercieel topman Alexander Papachristidis-Bove heeft zijn kostuum verruild voor de helblauwe overall. „Wij hebben niets te verbergen", zegt hij bij herhaling. Trots Hellespont, opgericht in Cana da, verhuisd naar het Griekse Piraeus, is een rederij die zich de laatste twaalf jaar specialiseer de in tankers. Het bedrijf heeft op dit moment zeven supertan kers, waaronder dus de vier fon kelnieuwe. De rederij is trots op dit laatste kwartet. Het is voor het eerst in meer dan twintig jaar dat tankers van dit fox-maat zijn gebouwd. „Waai-om?" her haalt Papachristidis de vraag. „Het antwoord is simpel: omdat de markt er om vraagt." Met een simpele muisklik tovert hij het overzicht van de reizen van de nieuwe supertankers op het beeldscherm. Het zijn reizen tussen de mondiale oliecentra: de Arabische- en Perzische Golf, de Golf van Mexico, Rot terdam en Singapore. „En steeds vol", bezweert Papa christidis. Dat gold niet voor de laatste reis van de Alhambra, voor Shell vanuit de Ai-abisiche Golf naar Rotterdam. Met uit eindelijk 480.000 ton ruwe olie is het schip hier aangekomen. Een ander deel is gelost voor Shell in Zuid-Egypte. Met nog een ander ladingdeel tijdelijk in lichters kon de Alhambra net door het Suezkanaal. „Dat scheelde op weg naar Rotter dam mooi tien dagen varen." Gouden tijden Papachristidis draait er niet omheen: ook Hellespont wil graag geld verdienen met het transporteren van olie. En veel ook, als het even kan. Vandaag de dag zijn het gouden tijden. De markt is goed. De Alhambra is op dit moment goed voor een opbrengst van honderdduizend dollar per dag. Tijdens de klim door het trappenhuis op weg naar de brug verklapt Papa christidis fluistei-end de dag- kosten van het schip: negendui zend dollar. Het zal een kwestie van rekenen zijn, want ingewij den noemen dertigduizend dol lar een waarschijnlijker dag kostprijs. Maar even goed: tel uit je winst. Bij Hellespont ma ken ze zich geen zorgen over de dreigende oorlog. Ook tijdens de vorige 'editie' is de handel immers gewoon doorgegaan. Het viertal van Hellespont on derscheidt zich van verouderde soortgenoten door een dubbele scheepswand. De verschillen gaan veel verder, legt Papa- chi-istidis uit. Op zo'n beetje alle punten ging de x-ederij bij het ontwerp van de schepen een stapje verder dan de minimale eisen van de klassificatiemaat- schappij. In het schip is 67.500 ton staal verwerkt, ruim vijf tienduizend ton méér dan in vergelijkbare schepen. De theo- x-etische leeftijd is gesteld op maximaal veertig jaar, tegen twintig jaar als gangbare norm. De ballasttanks, in de scheep vaart notoire probleemveroor zakers, zijn bewerkt met een speciale verfsoort terwijl een ventillatiesysteem zox-gt voor een minimale hoeveelheid zuur stof in deze tanks. Als er al zuur stof bijkomt, want als het even kan worden ballasttanks 'onder gas' gehouden om oxidatie te voorkomen. De Alhambra en haar drie zus jes zijn boven de waterlijn spierwit geschilderd. In zonnige gebieden helpt het de effecten van de zonneschijn minimalise ren, maar meer staat de kleur symbool voor de openheid van de rederij. Papachristidis: „De witte verf hebben we gebruikt zodat wij, en iedereen die aan boord komt, de roest kan zien. Wij willen geen roest en dus moeten we er alles voor doen om te voorkomen dat het schip gaat roesten." Zonnebril De witte kleur had wel als na deel dat dat aan alle opvarenden een goede zonnebril moest wor den verstrekt. Een duur exem plaarvan een bekend merk ('Het leek hier wel Top Gun') bood geen soelaas. Een veel goedko per exemplaar bevalt de be manningsleden veel beter. Voor al dat onderhoud voerde de rederij het aantal bemannings leden op tot veertig, daar waar eigenlijk met de helft had kun nen volstaan. Aan boord wer ken continu vijftien technici. „Als we bij de huidige markt prijzen vijf dagen per jaar extra kunnen varen dan hebben we die extra salarissen al terugver diend", rekent Papachristidis De Griekse en Filipijnse beman ningsleden krijgen bovendien naar internationale maatstaven ruim betaald. „Wij bieden een goed salaris, goede vooruitzich ten en, heel belangrijk, goed eten", luidt de toelichting. „De mensen die bij ons werken doen dat graag én met grote toewij ding." Al die extra's hebben voor rede rij Hellespont de vier nieuwe schepen niet veel duurder ge maakt. „Slechts vijf procent," zegt Papachristidis. „Ik schaam me er voor dat. te moeten zegg- gen. Het is schaamte voor de he le tankerindustrie." GPD door Hans Leber Iedereen weet het, maar het komt zelden op papier: art sen trekken mensen voor. Fa milie, vrienden, bekende Ne derlanders, mensen met een belangrijke baan mogen eer der, terwijl de gewone man moet wacliten. De artsenor ganisatie KNMG vindt het niet zo'n probleem, blijkt uit het eigen weekblad Medisch Contact van deze week: 'Het maakt de wachtlijsten niet langer, hooguit de wacht tijd'. In het artikel zegt een arts uit het Amsterdamse VU-zie- kenhuis zich te ergeren aan de vooi'keui'sbehandeling van Ajax-voetballers: „Het gebeurt regelmatig dat er op de eerste hulp zo'n dropshot- je binnenkomt, een junior met een klacht van helemaal niks. Dan wordt er gelijk een specialist opgetrommeld, terwijl de eerstehulparts het prima zelf kan afhandelen. Dan moet er een briefje naar de specialist waarop staat: 'Spoed, Ajax!'. Daarvoor laat die specialist dan alles uit zijn handen vallen." De voetballex-tjes vinden het, tot ergernis van de arts, ook nog eens de gewoonste zaak van de wereld. Vrienden In het artikel vertelt plas tisch chirurg Julien van Rap- pard dat hij wekelijks een verzoek krijgt om voorrang. Daar gaat hij soms op in. De wachttijden bij hem bedin gen acht maanden, waarna het nog een half jaar duurt voor er wordt geopereerd. Van Rappard wimpelt vage kennissen af, maar helpt goe de vrienden en collega's. Een kwestie van collegialiteit, vindt hij. Toen een secreta resse van een bevi'iende or- thopeed hem ooit geen voor rang gaf, werd Van Rappard boos: „Dat doe je niet bij col- De Leidse huisarts Har Meij er bevestigt in het artikel dat bij een van zijn patiënten, voormalig minister en CDA- voorman Elco Brinkman, op dinsdag de diagnose kanker werd gesteld. De dag erna kon Brinkman aan chemo therapie beginnen. Meijer geeft tegenover het KNMG. blad toe dat het een typisch voorbeeld van voorkeursbe handeling is. Andere artsen geven toe patt enten te helpen die 'iets pres teren' of wier ziekte gevolge: heeft voor anderen, zoals ii het geval van cabaretier Youp van 't Hek die ooit voor rang kreeg en daarover zegt „Als ik niet kon optreden moest ik zestigduizend men sen teleurstellen. Dat heb it die specialist uitgelegd er, binnen 24 uur ben ik een Am- sterdams ziekenhuis behan deld. Voetballers gaan ook voor, zei hij. Eerlijk gezegd vond ik het zelf ook logisch." De regels van de KNMG staan geen voorkeursbehan deling toe. Maar in hetzelfde artikel zegt ethicus Dick Meerman van de KNMGS „Waarom zou je het kind var een collega niet tussen de staande afspraken doorzien! Het maakt de wachtlijst niet langer, op zijn hoogst de wachttijd." Als het eerder helpen van del ene patiënt de medische situ atie van de andere verergert, mag voorrang niet, vind: Meerman. Regels acht hi; niet nodig. Daaraan zal de KNMG volgens hem pas wer ken 'als de Tweede Kamt: bepaalt dat voorkeursbe handelingen op gespanne voet staan met het gelijk heidsbeginsel'. Inspecteur Bon van de In spectie voor de Gezond heidszorg wil hierover mee: discussie. „Je overtreedt he: basispi-incipe van gelijke toegang tot zoi*g als je voorde ene patiënt een beetje mee: doet dan voor de andere." GPD Alnxere krijgt de eerste gratis regionale krant van Nederland. Vanaf 2 april verschijnt Almere Vandaag, een krant die vier dagen per week in een oplage van zeventigdui zend exemplaren huis- aan-huis wordt verspreid. Het blad lijkt daarmee op de gratis kranten Spits en Metro. Almere Vandaag is een uitgave van de Hol landse Dagbladcombina tie (HDC). Almere is daarmee ook de eerste stad in Nederland waar geen betaalde regio nale krant meer ver schijnt. In het verleden sneuvel den al lokale edities van Het Nieuws van de Dag en Het Parool en in januari stopte de HDC met de laatste betaalde regionale krant, Het Dagblad van Almere. Volgens bladmanager Wim Bouterse van Almer-e Vandaag toont onderzoek aan dat Almeerders wel in nieuws zijn geïnteres seerd, maar ze er niet voor willen betalen. Vandaar dat de HDC het over een andere boeg gooit. De uit- geverij staakt de uitgave van het huis-aan-huis- blad Groene Weekblad, dat twee maal per week verschijnt. Almere Vandaag ver schijnt van dinsdag tot en met vrijdag en omvat be halve lokaal nieuws ook landelijk en beperkt bui tenlands en economisch nieuws. Het niet-lokale nieuws wordt geleverd door het ANP en ook door de GPD, het persbureau van de regionale dagbla den. De krant biedt werk aan zeventien mensen. Zeventig procent van de krant bestaat uit adver tenties. Zo lijkt de krant meer op een huis-aan- huisblad dan op een be taald dagblad. Almere Vandaag ver schijnt 's middags op ta bloid-formaat (zelfde grootte als Spits) en moet voor zessen zijn bezorgd De krant krijgt drie jaar de tijd om winstgevend te worden. GPD door Louis Burgers Voor Saddam Hoessein telt niet het vandaag, het gisteren of het (over )morgen. Voor de Iraakse dictator gaat het er alleen om wat de mensen over 500 jaar van hem denken. Hij zal de macht daarom ook niet zo gemakkelijk uit han den geven, zo bleek dezer dagen uit het vraaggesprek met de Britse oud-politi cus Tony Benn. Liegen en bedi'iegen gaat Saddam ge makkelijk af. Zonder met de ogen te knipperen vertelde hij Benn alle VN-re- soluties uit te voeren. Massavernietin- gingswapens? Absoluut niet! Banden met Al Qaeda? Nee. En als we ze hadden, waren we er zo trots op geweest dat we ze niet zouden verzwijgen. Saddam, nu 23 jaar dictator, kon zijn po sitie alleen verwerven door steun van het Westen. Voor Amerika was hij in de jaren tachtig steunpilaar in de strijd tegen fun damentalistisch Iran. Europa keek voor al naar de olie. De Koerden vormden een bron van onrust aan de grens van Navo- partner Turkije. Dus leverde het Westen het gas waai-mee Saddam Iran aanviel en de Koerden in Noord-Irak uitmoordde. Amerika en Rusland leverden de wapens en tanks voor de strijd in 1980 tegen Iran en verstrekten spionagefoto's van het front. De buurlanden stelden miljoenen beschikbaar voor zijn bewapening. Koe weit, dat in 1990 slachtoffer werd van zijn expansiedrift, was tot dat moment een van de royaalste suppox*ters. Saddam was immers de dam tegen de opnxkkende sji'itische volksbeweging en de onder drukten die de Arabische sjeiks dreigden weg te vagen. Te laat Allen ontdekten zijn ware gelaat te laat. De aanval op Koeweit was te voorkomen geweest, als de Amerikanen niet tot het laatste moment hadden gehoopt dat hij ervan zou afzien. Dictators handelen als het erop aan komt niet rationeel. Bij hen strijden ijdelheid, machtswellust, meedogenloosheid en wreedheid om voorrang. Onder de noe mer: het belang van het land, van het volk of van de toekomst vernietigen zij hun onderdanen voor wie zij zeggen als geen ander op te komen. Dat geldt ook voor Saddam. Niet voor niets woont hij executies bij van aanhan gers, gewone onderdanen en ministers, die er slechts van verdacht worden min der enthousiast achter hem te staan. Tal loos zijn ook de verhalen van kinderen, die door onvoorzichtige uitlatingen de dood van hun ouders op hun geweten hebben. Saddam vindt voor échte vijanden de dood nog een te geringe straf. Zie wat hij deed met zijn twee schoonzoons, die naar Jordanië vluchtten en onder onduidelij ke omstandigheden naar Bagdad terug keerden. Ze werden niet alleen ver moord, bovendien werden hun lijken met vleeshaken door de neus voortgesleept. Iraakse vrijwilligers maken overwinningsgebaren. Zij paradeerden gisteren door Bagdad. Zelfs verdenking van minder enthou siast juichen voor Saddam kan al tot de dood leiden. foto EPA Saddam Hoessein is in 1937 geboren bij Takrit, zo'n honderd kilometer ten noor den van Bagdad. Zijn moeder wil na het vertrek van zijn vader niets meer met Saddam te maken hebben. Zijn stiefva der moest al helemaal niets van hem we ten. In 1947 vertrekt hij naar een oom in Bagdad. Zijn machtsbasis blijft Takrit. Daar wonen zijn naaste vertrouwelin gen. Familiebanden zijn belangrijk, evenals zijn (vermeende) afstamming van Fatima, de dochter van de profeet Mohammed. Dat bevestigt zijn zelfbeeld dat hijnet als de profeet, voorbestemd is de Arabieren te verenigen en een nieuwe Arabische Gouden Eeuw tot stand te brengen. In 1956 wordt hij lid van de Arabische Baath Socialistische Partij, maar hij moet in 1959 naar Cairo vluchten. In 1963 keert hij terug naar Bagdad, dat dan een groeiend nationalisme kent. Het Midden-Oosten staat aan de vooravond van ontwikkeling naar nationale staten waarbij intellectuelen en legerofficieren heersers verjagen. Behalve in Irak ge beurt dat ook in Syrië, Libië en Soedan. Revolutie Saddam behoort tot de samenzweerders van de revolutie van 30 juli 1968. Een jaar later wordt hij vice-voorzitter van de Revolutionaire Raad. Hij grijpt langs slinkse weg de macht. Huilend beticht hij juli 1979 op een massabijeenkomst van partij en Revolutionaire Raad zestig me destanders van verraad. Ze worden afge voerd en omgebracht. Iedereen in de zaal weet daarna hoe de vlag erbij hangt. Een jaar later begint hij zijn achtjarige oorlog tegen Iran. Saddam gebruikt gif gas, de Iraniërs sturen jonge jongens lo pend de mijnvelden in om de weg te banen voor de soldaten. Uiteindelijk vin den zeker een miljoen militaii*en en bur gers de dood. Ook in Koerdistan gebruikt Saddam in 1988 gifgas. Hij laat de plaats Halabja bestoken. Zeker vierduizend mensen sterven door vergiftiging. In 1990 volgt de inval in Koeweit. De Ira kezen worden na een half jaar door een internationale coalitie uit het oliesjeik- dom verdreven. De grote vraag is waar om Bush senior zijn karwei in 1991 niet afmaakt of waarom cle Amerikanen in 1998 - na het (tijdelijke) einde van de wa peninspecties - Irak niet met geweld ont wapenen. Saddam is twee keer getrouwd. Uit het eerste huwelijk zijn twee dochters en twee zoons geboren. Oudste zoon Oedai vermoordt in 1988 zijn vaders voorproe ver en wordt later Zwitserland uitgezet wegens bedreiging van een portier. In Bagdad kan hij zijn lusten botvieren, tot hij bij een aanslag in 1996 verlamd raakt. Nu geldt de tweede zoon, Koesai, als de gedoodverfde opvolger. Saddam kan re kenen op.de onbepex-kte steun van stam en familieleden uit Takrit. De veilig heidsdiensten vormen zijn machtsbasis en daarbinnen maakt een klein groepje familielden de dienst uit. Het land wordt bestuurd door het Speci ale Bureau, de Maktab al-Khas. Ook daar heeft familie het voor het zeggen. De vijftien leden tellende Revolutionaii-e Raad telt alleen nog maar loyale aanhan gers, sinds de oorspi'onkelijke leden zijn vermoord, gevangen gezet of ontslagen. Zolang Saddam kan rekenen op de loya liteit van deze organen, is de kans op een staatsgreep nihil. Ook al omdat de oppo sitie in het buitenland te verdeeld lijkt te zijn om gevaarlijk te worden. Saddam gebruikt de Baath voor de indoctrinatie, mobilisatie en controle van het volk. De partij telt 50.000 'activisten' en 1,5 mil joen (op een bevolking van rond 20 mil joen) 'sympathisanten'. Die vormen een netwerk van informanten, die bereid zijn vrienden en familieleden aan te geven. Mochten de Amerikanen erin slagen Saddam tot aftreden te dwingen, te ver jagen of zelfs te vermoorden, dan zijn ze er nog niet. Het is de vraag of president Bush een de mocratische constitutie kan geven, die recht doet aan de verlangens van het volk. Gevreesd moet worden dat het land uiteenvalt, zoals ook gebeurde in Afgha nistan. GPD EVACUATIE - Tijdens zijn be zoek aan Zierikzee heeft prins Bernhard een dringend beroep gedaan op de bevolking om het eiland te verlaten. „Er dreigt gevaar en daarom is het zaak, dat iedereen die geen belang rijke functie vervult in de stad, zo snel mogelijk evacueert." HULP - De Amerikaanse pre sident Eisenhower heeft ver klaard dat zijn land de door overstroming getroffen gebie den in West-Europa wil hel pen Hij heeft een commissie in het leven geroepen die, onder voorzitterschap van minister van Buitenlandse Zaken Fos ter Dulles, plannen zal maken voor de hulp. Inmiddels stroomt de hulp voor Neder- land uit de hele wereld toe; I& rakken en hout uit Finlanc kinderkleren uit Israël, ambt lances uit Oostenrijk, deke: uit Argentinië en Luxembuij betonmolens uit Zwede transportmiddelen uit Frank rijk en een veldlazaret e Noorwegen, om slechts k kleine greep uit het aanbod:- noemen. Daarnaast komen-: talloze berichten binnen \t particuliere acties in tal va landen. RAMPENFONDS - De inn- melingsactie van het Nat:;- naai Rampenfonds heeft tok toe 16,9 miljoen gulden opgf bi-acht. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst- 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantco'A zondag: van 16.00 tot 18.00 uur I Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag-1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax. (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 in onderdeel van hel Wegener-concem De I ducien van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geseee*^ I j derden. Als u op deze intormatie geen prijs stall dan kunt u dit schriftelijk melden txi PZC. a»^| lezersservice, Postbus 3229.4600 MB Breda K* Behoort tot LUGQEHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4