Asielzoekerscentra verdwijnen uit regio Raad Hulst mag wethouders niet de mond snoeren 11 Middelburg koopt The Nighttrain VITALIS o Meldpunt onveilig verkeer overspoeld Een glaasje op zorgcomplex Zoutvliet Vrouw komt om bij ongeval in Krabbendijke OWliüUV/ liM MG 01 GEUIT MET EEÏ1 VOLLEDIGE EKOTLLEjE zeeuwse almanak Drumstel Milde eis voor man die in ijltempo is afgegleden Consequenties voor Cadzand en Sluiskil onbekend Autokrakers ontsnappen door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Meldpunt Verkeersonveiligheid Zeeland voorziet in een duidelijke be hoefte. In de maand januari zijn - in drieënhalve week tijd - 292 meldingen binnengekomen. Door deze stormloop is coördi nator H. Osinga nog niet in staat binnen drie dagen contact te zoeken met iedere melder, zoals de bedoeling is. Driekwart van de Zeeuwen die zich tot het meldpunt hebben gewend, heeft telefoonnummer 0800-8375337 gebeld. De ande ren hebben een e-mailtje ge stuurd naar het adres meld- puntverkeer@zeelandnet.nl. Veel klachten gaan volgens Osinga over het gedrag van an dere weggebruikers, zoals te hard rijden op plaatsen waar de maximumsnelheid van 50 of 30 km per uur geldt of in de buurt van scholen. Vaak is ook contact gezocht met het meldpunt om de aandacht te vestigen op onover zichtelijke verkeerssituaties door te hoog opgeschoten heg gen en andere begroeiingen. Weggesleten strepen op de weg en ontbrekende bebording zijn andere redenen om het meld punt te benaderen. Opmerkelijk vaak wordt ook de suggestie ge daan ergens verkeersspiegels te plaatsen. Het meldpunt is 6 januari met zijn activiteiten begonnen. Van de 292 meldingen die de rest van die maand zijn geregistreerd, waren er 95 afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen, 94 uit Walcheren, 79 uit Zuid-Beve land, 13 uit Schouwen-Duive- land, zeven uit Noord-Beveland en vier uit Tholen. Osinga heeft inmiddels met zes wegbeheerders afspraken over de afhandeling van een aantal opmerkingen over gevaarlijke verkeerssituaties. Het is de be doeling dat de melders binnen zes weken te horen krijgen wat aan de gevaarlijke situaties wordt gedaan. KRABBENDIJKE - Een 26-ja- rige vrouw uit Krabbendijke is gisteren bij een eenzijdig onge val nabij haar woonplaats om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde rond het middaguur op de Oude Rijks weg. Vermoedelijk is zij met haar auto in de rechterberm be land. Na een stuurcorrectie botste zij aan de andere kant van de weg tegen een boom. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Advertentie Natuurlijk bij: N DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken door Sheila van Doorsselaer HULST - Het monddood maken van wethouders is juridisch en bestuursrechtelijk onmogelijk. De gemeenteraad van Hulst heeft geen poot om op te staan. Dit zegt J. van den Heuvel na mens de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG). Van den Heuvel hoort vreemd op als ze de maatregel verneemt die de Hulster raad de vier wethou ders wil opleggen. „Wat een on zin! Dit heb ik nog nooit meege maakt." De raadsfracties van Hulst willen de vier wethouders opleggen dat ze een paar dagen voor de raadsvergadering niet met informatie naar buiten tre den. Het gaat dan vooral over gevoelige onderwerpen. Aanleiding is een interview dat wethouder P. Weemaes vorige week daags voor de gemeente raad gaf. Hij deed hierin een boekje open over de financiële situatie van de gemeente. De raadsleden hebben uit de krant vernomen hoe hun gemeente in de slappe was zit. Zij nemen dit Weemaes zeer kwalijk. De frac ties willen vóór een wethouder met informatie naar buiten komt, eerst zelf door hem zijn ingelicht. De wethouders zijn hier woest over en burgemeester A. Kessen had al zijn twijfels of het wel kan en mag, een wethouder muilkorven. De VNG stelt dat zulks niet mo gelijk is. „Het college en de ge meenteraad zijn twee aparte organen met elk hun eigen be voegdheid. Deze separate be voegdheden zijn nog eens aan gescherpt door het dualisme. De één kan dus niet de ander de wet voorschrijven", zegt Van den Heuvel. Volgens Van den Heuvel is er wel een mogelijkheid, maar dat is dan een afspraak tussen beide partijen. „Raad én wethouders kunnen met elkaar afspreken dat er over bepaalde onderwer pen even geen informatie naar buiten gaat totdat het wenselijk is. Dat is dan een herenakkoord. In Hulst is hiervan geen sprake, in dit geval wil het ene orgaan het andere wat verbieden. Dat is juridisch en bestuursrechtelijk gewoon onmogelijk." De wethouders hebben al aan gegeven dat over de eis van de fracties het laatste woord nog niet gezegd is. (Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Sinds kort beschikt die 55-ja- rige inwoner van de gemeen te Goes over een drumstel. Zelf beschouwt hij deze aan schaf als de vervulling van een jongensdroom; anderen houden het erop dat hij het instrument alleen maar ge bruikt om de midlife-crisis van zich af te slaan. Ook wie niet dagelijks getui ge mag/moet zijn van het drumwerk, blijft uitstekend op de hoogte van 's mans verrichtingen. Hij laat geen gelegenheid onbenut om zijn eigen virtuositeit te bezin gen. Laatst opperde iemand dal die nieuwe dmmmer van Blof die Gelderlander Nor man Bonink, wel mag oppas sen, omdat concurrentie van een echte Zeeuw in aantocht is. Bonink hoeft zich geen zorgen te maken, suste de la te roeping: „Ik drum alleen engelstalige muziek." ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 7 februari 2003 HnnrAector Dooms MIDDELBURG - In een tijds bestek van een maand had een 44-jarige inwoner van Cadzand zijn leven verpest. De man moest zich gisteren bij de recht bank in Middelburg verant woorden voor brandstichting, dronken rijden, diefstal, vernie lingen mishandeling. Officier van Justitie J. Groen hield rekening met de drugs- en alcoholproblematiek, die ten grondslag lag aan de strafbare feitenHij eiste zes maanden cel 240 uur werkstraf en vier maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. Voor dronken rijden werd negen maanden rijontzeg ging geëist. ..Bij dit dossier bekruipt mij de vraag: hoe kan iemand in zo'n korte tijd zijn leven weggooien? Ik moet een afweging maken. Ik merk dat hij bereid is om zijn le ven te verbeteren"lichtte de of ficier zijn milde eis toe. De excessen kostten de man zijn vaste baan. Ook zijn relatie liep in die tijd stuk. Zijn overmatig drankgebruik in combinatie met valium escaleerde op 28 ok tober vorig jaar, toen hij een bo- tenloods in Cadzand in brand stak. Twee dagen later zat hij dronken achter het stuur van zijn auto, die tussen Breskens en Groede over de kop sloeg. Hij had drieënhalf keer teveel ge dronken. Op 18 oktober sloeg hij een ruit stuk en raakte betrokken bij een vechtpartij in een discotheek in Cadzand. Eind september was hij samen met een kennis in een bedrijfsauto naar Terneuzen ge reden met de tankpas van het bedrijf waar zijn kompaan werkte. Bij een pompstation tankte het duo 186 liter benzine in jerrycans. De man was begin november naar de politie gestapt omdat hij zich realiseerde dat het zo niet verder kon gaan. Door zijn pro blemen was hij diep in de schul den geraakt, Zo werd hij ge dwongen zijn huis te verkopen. „Het is zaak net zo snel omhoog te krabbelen als u omlaag bent gevallen", zei de officier, die een schadeclaim van een eigenaar van een vernielde boot tot 7917 euro toewijsbaar achtte. Uitspraak: 19 februari. De bewoners van zorgcentrum Zoutvliet II in Terneuzen uitten gisteren hun tevredenheid over het complex tijdens de officiële opening. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - De meeste be woners van de 52 appartemen ten wonen al twee tot drie maanden in het Terneuzense zorgcomplex Zoutvliet U. Maar ze kwamen gisteren graag naar het 'grand café' van het tegen verzorgings- en verpleeghuis De Blide leunende wooncen- trum om de officiële opening te vieren. Want de bewoners willen graag laten weten dat het ruim 4,5 miljoen euro kostende woon zorgcomplex zijn geld waard is. Dat de buitenwereld daarvan ook overtuigd is, bleek uit de aanwezigheid van een groot aantal kopstukken uit de zorg en de politiek. Gedeputeerde G. de Kok mocht Zoutvliet II of ficieel openen. Daarnaast vier den onder anderen de Terneu zense burgemeester R. Barbé, de wethouders J. van Schaik en C. Liefting, Thuiszorgdirecteur A. Schelfhout en SVRZ-direc- teurT. vanBakel het feestje mee. De aandacht van zorgmanagers en collegeleden kwam niet uit de lucht vallen. Het aanleun- complex van De Blide moet uit groeien tot een zorgcentrum voor de wijde omgeving van het zorgcentrum. Ouderen uit de buurt zijn vanaf nu al regelma tig welkom in het grand café om sociale contacten met elkaar en Zoutvlietbewoners te onder houden. De bewoners van Zout vliet kunnen in hun levens- loopbestendige woningen al aanspraak maken op hulpverle ning uit het verpleeg- en verzor gingshuis. In de nabije toekomst moeten ook ouderen uit de buurt, inclu sief de wijk Triniteit, een beroep kunnen doen op medewerkers van Thuiszorg en verpleeghuis zorg. In Zoutvliet zijn daar naast mogelijkheden voor de in richting van praktijkruimten voor bijvoorbeeld fysiotherapie en ergotherapie, legde voorzit ter C. Barbé van de Raad van Toezicht uit. Gedeputeerde De Kok is er blij mee. Hij ziet de 24- uurs-zorgverlening vanuit te huizen en woonzorgcomplexen voor de Terneuzense wijk als een aanzet tot het opkrikken van 'woonzorgservice' in meer wijken en dorpen in de hele pro vincie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Discotheek The Nighttrain gaat dicht. De gemeente Middelburg heeft het pand gekocht. De gemeente on derzoekt of het mogelijk is om jongerencentrum Midgard er in onder te brengen. De koop is het resultaat van een jaar lang on derhandelen. De recente schiet partij, en het R&B-verbod dat daar op volgde, hebben er vol gens de betrokken partijen niets mee te maken. De eigenaren van The Night train hebben een jaar onder handeld met de gemeente over de verkoop. De eigenaren wil den op bedrijventerrein De Mortiere een amusementscom plex beginnen. In dat complex zouden een kinderdagverblijf, een fitnesscentrum, een kinder paradijs, een café-restaurant en een partycentrum komen. Half december trok de investeerder zich terug. De gemeente besloot daarop toch het pand te kopen. Voor welk bedrag de discotheek wordt verkocht, willen de par tijen niet zeggen. De gemeente onderzoekt nu of het mogelijk is dat Midgard ver huist naar The Nighttrain. „Dat is onze eerste optie", zei wet houder P. Bruinooge gisteren. Een andere mogelijkheid is dat het gebied rond de discotheek gebruikt wordt voor woning- bouw. In dat geval moet de ge meente meer panden aankopen. Over anderhalve maand moet duidelijk zijn of The Nighttrain geschikt is als jongerencen trum. „In een jongerencentrum gebeuren natuurlijk andere din gen dan in een discotheek", zei wethouder A. de Vries. „Er zijn cursussen, er is een internetcafé en er zijn activiteiten waarbij daglicht nodig is." Enthousiast De Vries is enthousiast: „We willen graag een jongerencen trum. We hebben al tien jaar lo pen sukkelen met Midgard. Dit is een kans om het op een snelle manier te verwezenlijken. De eigenaren van The Night train gaan zich bezinnen op de toekomst. „Ik ben discomoe", zei M. Franke. „De tijden dat je gewoon plaatjes kon draaien en achthonderd man binnen had, zijn voorbij. Je moet alles uit de kast trekken, van kickboksga- la's tot erotische avonden. Ik denk dat we de ellende moeten verwerken en moeten gaan na denken wat we willen doen The Nighttrain is op 22 februari voor het laatst open. Eigenaar Franke viert er op zes maart zijn huwelijk, dat eerder op de dag door Bruinooge wordt gesloten. De verhouding tussen de eige naren en de gemeente waren gis teren ineens opperbest. De schadeclaims, waarmee de eige naren dreigden na het R&B-ver bod, zijn dan ook van tafel. door Raymond de Frel CADZAND - De asielzoekers centra in Cadzand en Sluiskil sluiten in januari 2004. De in stroom van asielzoekers is na de invoering van de nieuwe Vreem delingenwet in mei 2001 derma te afgenomen, dat volgens het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) sluiting van een aantal asielzoekerscentra on vermijdelijk is. COA-woordvoerder Henk Evers bevestigt het bericht, maar wil tot dinsdag - dan wordt in Den Haag een perscon ferentie gegeven - niets zeggen over consequenties voor de twintig medewerkers. Ook over overplaatsingen van de vijfhon derd asielzoekers naar andere centra wil hij niets kwijt. In He- denesse (Cadzand) wonen mo menteel 308 mensen, in Sluiskil tweehonderd. In een eerder sta dium werd bekend dat ook het asielzoekerscentrum in Zuid- dorpe hoogstwaarschijnlijk per 1 november 2003 dichtgaat. De asielopvang in Zeeuws-Vlaan- deren wordt hiermee beëindigd. Vreemdelingenwet Het COA werd vanaf 1997 jaar lijks geconfronteerd met een ge brek aan opvangplaatsen. Hal- venvege 2001 kwam daar door AXEL - De Zeeuws-Vlaamse politie is er in de nacht van woensdag op donderdag niet in geslaagd verdachten van auto diefstal te arresteren. Een surveillance-eenheid wilde rond kwart voor vijf aan de Kin derdijk in Axel een verdachte auto controleren. De bestuurder reed er met hoge snelheid van door. De achtervolgende agen tenslaagden er niet in de auto te stoppen. Het voertuig werd la- terverlaten aangetroffen aan de Kinderdijk. In de haast hadden de krakers hun buit in de auto laten liggen. De agenten troffen geluidsapparatuur aan, die ver moedelijk afkomstig is van au tokraken in dezelfde nacht rondom Axel. Gistermiddag waren tien aangiften gedaan. Sinds september vorig jaar wordt de streek geteisterd door een golf autoinbraken. Eindvo- ng jaar is een man op verden king van autoinbraken gearres teerd. Hij zit nog altijd vast. de nieuwe Vreemdelingenwet verandering in. Waar eerst per maand gemiddeld tweeduizend mensen instroomden, daalde dat aantal in 2001 tot zeshon derd. Daardoor dreigt een groot overschot aan opvangvoorzie ningen. Ondanks een aantal krimpmaatregelen zijn er mo menteel veertienduizend lege plaatsen. Het COA ziet zich daarom genoodzaakt enkele asielzoekerscentra te sluiten. Dit jaar moet de opvangcapaci teit (70.000 plaatsen) worden teruggebracht tot vijftigdui zend plaatsen. Een jaar later moet het aantal opvangplaatsen zijn geslonken tot dertigdui zend. Een halfjaar geleden diende het COA bij de toenmalige gemeen te Oostburg nog een verzoek in om het asielzoekerscentrum Hedenesse langer open te hou den. In juni 1999 werd een over eenkomst voor vijf jaar afgeslo ten, die dit jaar op 8 december afloopt. „Voorwaarde voor de gemeenteraad was dat het COA financieel over de brug moest komen, om zo problemen voor omwonenden te verhelpen. Daarnaast moest er een enquête onder de bewoners van Cad zand worden gehouden. Nou, dat hoeft dus niet meer, want ze trekken hun verzoek tot verlen ging in", aldus wethouder L. Wille van de gemeente Sluis. Wille was volkomen verrast door het nieuws. „Dit komt echt als een donderslag bij heldere hemel. Dinsdag had ik nog een onderhoud met omwonenden en mensen van onder andere het COA en Vluchtelingenwerk. Toen was de verwachting dat Hedenesse niet zou sluiten, maar wellicht was bij de werk nemers de wens de vader van de gedachte. Wat er nu met het ge bouw gaat gebeuren, weet ik niet. Het is van het COA, dus ze Asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand en het centrum in Sluiskil gaan per 1 januari dicht, omdat de instroom van asielzoe kers sterk is afgenomen. foto Peter Nicolai zullen het wellicht verkopen", zegt Wille. Met de sluiting van het asielzoe kerscentrum komt ook een ein de aan het nabij gelegen school tje De Horizon, waar zestig asielzoekerskinderen les krij gen. De vier leerkrachten hoe ven niet te vrezen voor hun baan. Wille: „Zij kunnen wor den overgeplaatst naar andere scholen. Daar ben ik heel blij om. Het schooltje verdwijnt. Wellicht dat we het noodlokaal elders zullen plaatsen. Wethouder J. Luijcks van de ge meente Terneuzen wil nog niet reageren op de sluiting van het centrum in Sluiskil. „Ik wil mij eerst verdiepen in dit onder werp, voordat ik uitspraken doe", aldus Luijcks. i^wc lujriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen li^2|^2niiijoenj. Meer informatie: e-mail: info "NRp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor n! De schone vaat droogt extro snel en streeploos op! Dubro heeft ook een nieuwe variant die extra zocht is voor uw handen; Dubro Natuurlijk verzorgend. Voor informatie 0800 02 34 566 (grolis) lub iub' SOEPEL BEWEGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41