PZC Twee commissariaten voor Kok Digitaal netwerk ondervangt gevaar verkeerde medicatie i hotelbon.nl Kamp laat nieuwe totaalanalyse risico's Afghanistan maken Valentijn Tip! PvdA en SP op de bres voor asielzoekers Ameland Glastuinbouw gaat niet zuinig met energie om Oud-premier treedt toe in raden van ING en Koninklijke/Shell Groep Spinozapremie voor vier onderzoekers v?n nnze redactie binnenland DEN HAAG - Energiebespa ring in de glastuinbouw levert weinig resultaat op. Dit staat in het rapport Effectiviteit ener- giebesparingsbeleid in de glas tuinbouw dat de Algemene Rekenkamer gisteren heeft ge publiceerd. Volgens de Algemene Rekenka- I mer gebruiken glastuinbouw- vrijdag 7 februari 2003 fiscale maatregelen gevelisolatie, leidt bovendien de Algemene Rekenkamer niet procent van de CO^-u =>rinirpn in pnpruiphp- allppn het. fxphrnik van rpst- vnlledip dnnr dp tuinders hennt. dp hele landbnnwspct bedrijven fiscale maatregelen die investeringen in energiebe sparende technieken stimuleren volop, maar gaan deze bedrij ven daardoor niet zuiniger met energie om. Van de energiebesparende tech nieken die glastuinbouwbedrij ven gebruiken, zoals klimaat computers, warmtebuffers en gevelisolatie, leidt bovendien alleen het gebruik van rest warmte tot aantoonbare ener giebesparing. Gebruik van restwarmte kan volgens de Re kenkamer het energiegebruik in de glastuinbouw met 4 procent terugbrengen. Ook andere manieren om ener gie te besparen worden volgens de Algemene Rekenkamer niet volledig door de tuinders benut. Het beleid van de overheid moet daarom niet alleen gericht zijn op investeren in energiebe sparende technieken, maar ook op het gebruik en het gedrag van de tuinders, aldus het rap port. De glastuinbouw zorgt voor 80 procent van de CO,-uitstoot van de hele landbouwsector. In 2000 bedroeg de uitstoot van broei kasgassen door de glastuin bouw ruim 10 procent van de to tale uitstoot van broeikasgassen in Nederland. Volgens staatssecretaris Van Geel (Milieu) hebben de regelin gen voor energiebesparingen wel degelijk zin. Hij wil uitge zocht zien waarom de tuinders toch zo veel energie blijven ge bruiken. Voorzitter Hoogervorst van de LTO Glastuinbouw wijst met de beschuldigende vinger naar de overheid. Wat glastuinders aan de ene kant bereiken met inves teringen in energiebesparing, doet de overheid aan de andere kant teniet, zei Hoogervorst gis teren. ANP Gerechtsgebouwen moeten veiliger DEN HAAG - De Raad voor de rechtspraak onderzoekt de in voering van een nieuwe standaard voor beveiliging van ge rechtsgebouwen. Tijdens een overleg tussen de Raad en de gerechtspresidenten is geconstateerd dat de 'fysieke beveili ging' van de gebouwen lijdt aan 'achterstallig onderhoud'. De Raad sluit niet uit dat de achteringangen van gerechtsge bouwen, bedoeld voor de aanvoer van gedetineerden, worden voorzien van detectiepoorten. De Raad benadrukt daarbij wel dat de minister van Justitie moet zorgen voor een 'schone, wapenvrije aflevering van de gedetineerde'. ANP Voorlopig geen uitleveringen VS DEN HAAG - De minister van Justitie levert voorlopig geen Nederlanders uit aan de Verenigde Staten. De staat wacht daar volgens een woordvoerder van het ministerie van Justi tie mee tot de rechter uitspraak heeft gedaan in zaken van Ne derlanders die de VS wil berechten. Er lopen vier zaken van verdachten die kort gedingen aan spanden tegen de staat, omdat zij bang zijn dat ze in de VS geen eerlijk proces krijgen. Drie verdachten worden onder meer verdacht van handel in xtc-pillen, waarvoor in de VS veel hogere straffen worden gegeven dan in Nederland. De meeste Nederlanders die in de VS vervolgd worden voor mis daden die met xtc te maken hebben, krijgen geen proces, om dat ze schuld bekennen in ruil voor een lagere straf. ANP Eis drie jaar voor doodrijden DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen een 28-jarige inwoner van Schipluiden wegens het doodrijden van twee studenten. Officier van justitie J. Koorn eiste ook een rij-ontzegging van vijf jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. De Schipluidenaar had op 16 maart ruim tweemaal de toege stane hoeveelheid drank op, zijn voertuig bevond zich in ge brekkige technische staat en hij reed te hard. De rechtbank doet op 20 februari uitspraak. ANP Weinig kans voor claims DEN HAAG - De 'Technische Commissie Haalbaarheidson derzoek Indische Tegoeden' ziet niet of nauwelijks kansen voor claims van mensen die tijdens de oorlog met Japan goe deren of geld zijn kwijtgeraakt. Dat blijkt uit de rapportage die de commissie gisteren heeft aangeboden aan staatssecretaris Ross van Welzijn. Het aangetroffen archiefmateriaal biedt gewoon onvoldoen de aanknopingspunten voor verder onderzoek naar claims die in het verleden door Nederlanders uit het voormalig Ne- derlands-Indië zijn ingediend. ANP Geldtekort in jeugdzorg DEN HAAG - De wachtlijsten in de jeugdzorg blijven groei en. Uit onderzoek van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport blijkt dat de vraag naar jeugdzorg in de eer ste helft van vorig jaar met bijna een kwart is toegenomen. Om de wachtlijsten aan te pakken is er 25 miljoen euro per jaar extra nodig. De oorzaken van de oplopende wachtlijsten zijn de groei van het aantal jeugdigen en de toename van het aandeel jongeren uit kwetsbare groepen, zoals allochtonen. Daarnaast zijn problemen zichtbaarder geworden door toenemend geweld dadig gedrag door jongeren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG- Demissionair Mi nister Kamp van Defensie komt volgende week met een nieuwe totaalanalyse van de risico's voor Isaf-militairen in Afgha nistan. Dat heeft hij de Tweede Kamer gisteren toegezegd. GroenLinks had gevraagd om een nieuwe analyse. Vanaf volgende week zijn er on geveer 650 Nederlanders in Af ghanistan gelegerd. Nederland voert dan samen met Duitsland het commando over de 4800 mi litairen van de internationale veiligheidsmacht Isaf De minister zei elke dag als eer ste de ontwikkelingen en risico's van het afgelopen etmaal in Af ghanistan te bekijken met zijn chef-defensiestaf luitenant-ad miraal Kroon. Toch meent hij dat het goed is 'eens in de zoveel tijd vanaf enige afstand' de situ atie in zijn geheel te beoordelen. Hij wil daarmee voorkomen dat het afwegen van de gevaren ver wordt tot routine. Het kabinet erkende woensdag al dat de risico's voor Neder landse militairen aanzienlijk blijven. Het acht de missie ech ter nog steeds verantwoord. De algemene veiligheidssituatie is 'relatief stabiel, zij het gespan nen'. Het kabinet schreef dat in een reactie op een incident af gelopen vrijdag waarbij enkele raketten op 200 meter van de Nederlandse basis terecht kwam. Een geërgerde Kamp verweerde zich in het debat gisteren tegen verwijten van GroenLinks dat hij te laks zou omgaan met de ri sico's en de invloed van een eventuele aanval op Irak voor de situatie in Afghanistan. Dat verwijt noemde hij misplaatst, evenals de vergelijking die de SP trok met de uitzending van Nederlandse militairen in 1994 naar Srebrenica. Voorganger De minister, die in het weekein de in Kaboel voorafgaand aan de commando-overdracht van Isaf spreekt met de Afghaanse president Karzai, zei verder dat hij geen behoefte heeft aan de inzet van Nederlandse com mando's bij de strijd tegen Al Qaeda- en Talibaneenheden in Afghanistan. Zijn voorganger Korthals had die mogelijkheid in december nog nadrukkelijk opengehouden. De vakbonden voor defensie personeel ACOM en AFMP reageerden verheugd op de aan kondiging van de nieuwe risico analyse. ANP Advertentie) Advertentie De Hotelbon jaarkaart; 1 jaar lang met z'n tweetjes onbeperkt in hotels overnachten. Keuze uit maar lbo liefst 1700 hotels in heel europa. Nu slechts 55,- Daarna wordt het digitale me dicatiedossier in de rest van Ne derland ingevoerd. Het is de verwachting dat vooral chronisch zieken en andere pa tiënten die veel medicijnen ge bruiken, baat hebben bij het nieuwe systeem. Zij lopen naar verhouding het grootste risico om medicijnen te krijgen die niet bij elkaar passen, zeker als ze te maken krijgen met nieuwe zorgverleners. Die hebben nu niet altijd volledig inzicht in het medicijngebruik en specifieke aandoeningen van een patiënt. Door het digitale medicatiedos sier wordt dat probleem onder vangen. Een arts kan in een oogopslag zien welke medica menten zijn patiënt nog meer gebruikt. Patiënten kunnen met een gerust hart hun medicijnen bij elke apotheek in Nederland ophalen. Nu is een recept ook al bij elke apotheek te verzilveren. Alleen kleeft daar wel het na deel aan dat een onbekende Advertentie Strandpaviljoens Schouwen Duiveland vragen massaal ontslag voor hun medewerkers! zie de advertentie in het katern Noord Zeeland van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Oud-premier I Wim Kok treedt binnenkort toe I tot de raad van commissarissen van twee grote Nederlandse concerns. Bankverzekeraar ING wil Kok tijdens de aandeel - houdersvergadering op 15 april benoemen tot toezichthouder. Op 1 juli treedt hij toe tot de raad van commissarissen van Koninklijke/Shell Groep. Formeel moeten de aandeel- I houders van het Nederlands- Britse olieconcern op 2 3 april de voordracht van de oud-premier nog goedkeuren. Het commissa- i haat is de eerste functie die Kok na zijn vertrek als minister-pre- sident aanneemt in het bedrijfs- leven. Bij Shell neemt hij de plaats in van Jan Timmer, oud- I topman van Philips, die op 30 juni zijn commissariaat neer legt. Timmer maakte sinds 1996 j deel uit van de club van toe- I zichthouders. Kritiek De benoeming van Kok past in de aandacht, die het concern sinds midden jaren '90 schenkt aan de eigen maatschappelijke verantwoordelijkheid. Shell presenteert zich sindsdien meer en meer als een concern dat de publieke discussie zoekt, ver antwoording af wil leggen aan de gemeenschappen waar het actief is, en open staat voor kri tiek. Kok is al lid van de raad van toe zicht van de stichting Het Rijks- museum in Amsterdam. Verder is hij adviseur van de Europese L' Commissie. Kok leidde van 1994 tot 2002 twee paarse kabi netten. Hij trok in april zijn con clusies uit het rapport over de val van Srebenica en trad af. Darvoor was hij minister van Financiën in het kabinet Lubbers III. In de jaren zeven tig en tachtig was Kok voorzit ter van de vakcentrale NW en later van de fusiecentrale FNV. Commissariaten van concerns van de omvang van Shell en ING leggen de vervuilers ervan be paald geen windeieren. Kok krijgt bij Shell een vergoeding van 45.000 euro per jaar. De be loning bij ING ligt in dezelfde orde van grootte. De overstap van Kok wordt door politiek, vakbeweging en milieubeweging toegejuicht. Een kwart eeuw geleden werd zo'n stap door velen nog be schouwd als verraad. ,.Ik werd uitgemaakt voor zakkenvuller en overloper naar het grootka pitaal", zegt oud-CNV-voorzit- ter Jan Lanser (76), die in 1978 commissaris werd van Nationa le Nederlanden. Ook bij de FNV kijkt niemand op van Koks keuze. „Natuurlijk hebben we jarenlang, ook toen Kok hier voorzitter was, fel gea geerd tegen Shell. Vanwege de manier waarop zij omgingen met de apartheid in Afrika, Ni geria'en de Brent Spar. Maar sindsdien is er bij Shell veel ver anderd. Het is een opener on derneming geworden, die ook oog heeft gekregen voor mensen en milieu," zegt woordvoerster Els Tieman. ANP/GPD pagina 7: winst Shell daalt door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Over drie jaar is het medicijngebruik van iedere Nederlander centraal opgesla gen. Artsen, apothekers en an dere zorgverleners kunnen die gegevens dan overal in Neder land via een computernetwerk opvragen. Op die manier kan worden voor komen dat mensen verkeerde medicijnen krijgen. Medicatie- fouten leiden nu jaarlijks tot 90.000 ziekenhuisopnames en een schade van 300 miljoen eu ro. Dat zegt het Nationaal ICT In stituut in de Zorg (Nictiz) in Leidschendam. De instelling coördineert met geld en in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid de invoering van een zogeheten 'digitaal me dicatiedossier'. Zorgverleners in de regio Utrecht krijgen naar verwach ting medio 2004 de primeur. apotheker niet op de hoogte is van het specifieke medicijnge bruik van een nieuwe klant. Ge combineerd gebruik van be paalde medicijnen kan leiden tot ernstige bijwerkingen. Fraude Alle recente tumult over fraude in de zorg is volgens Nictiz een extra reden om het digitale me dicatiedossier in te voeren. Door medicijngebruik van patiënten digitaal vast te leggen, wordt fraude met recepten ook moei lijker. Uit frauderapporten van het openbaar ministerie en verze keraars blijkt dat er behoorlijk wordt gesjoemeld met nepre- cepten. Sommige zorgverleners proberen zo de verzekeraar op te lichten. Het is de bedoeling dat het Nic tiz bij de aanleg van het lande lijk netwerk voor het digitale medicatiedossier gebruik maakt van initiatieven die nu al lopen in diverse regio's. GPD DEN HAAG - Vier Nederlandse topwetenschappers hebben gis- teren in Den Haag de NWO-Spi- nozapremie 2002 ontvangen. t Medicus F. Rosendaal, biologe E. Goulmy, wiskundige H. Ba- Irendregt en natuurkundige A. Lagendijk kregen uit handen i van minister Van der Hoeven (Onderwijs, Cultuur en Weten- 1 schappen) elk een bedrag van ieder 1,5 miljoen. De premie stelt de wetenschap- I pers in staat verder onderzoek te doen. De Spinozapremie is de hoogste wetenschappelijke on- I derscheiding die Nederland J kent. Onderzoeksorganisatie f NWO stelt dat de vier niet alleen zelf uitmuntend en baanbre- kend onderzoek verrichten, maar met hun kennis en vaar- !digheden ook de jongere gene ratie onderzoekers stimuleren. Het was de achtste keer dat de premie werd uitgereikt. Met de vier van gisteren komt het aan tal winnaars op 28, daarbij zijn K vier vrouwen. Tot de eerste ge- I neratie winnaars behoort na- tuurkundige G. 't Hooft, die la- I ter werd onderscheiden met de f Nobelprijs. ANP /lc.H //M£.A\jee=r2> Houor zo ve.bl va-m mij IK EV&M BRAkEM 9 Een kind vertrekt van het asielzoekerscentrum op Ameland naar school. Gemeente, provincie en PvdA en SP willen ervoor zorgen dat de asielzoekers op Ameland mogen blij ven tot de zomervakantie. foto Olaf Kraak/ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - De SP en de PvdA nemen het op voor de 58 asiel zoekers die op last van de rech ter Ameland moeten verlaten. De partijen vinden dat de vluch telingen tot de zomer op het Waddeneiland moeten kunnen blijven, zodat hun kinderen in elk geval het schooljaar kunnen afmaken. SP-kamerlid Jan de Wit drong gisteren bij minister van Vreem delingenzaken Hilbrand Na- wijn aan op actie. De Wit eist dat de minister uiterlijk vandaag in een brief aan de Tweede Kamer uitlegt wat hij van de situatie denkt en of hij wil bemiddelen met het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers). De rechtbank in Leeuwarden bepaalde gisteren dat het COA de vluchtelingen van het eiland mag halen en in een ander op vangcentrum mag plaatsen. Het COA wil dit omdat zo meer asielzoekers op een plek kunnen worden opgevangen, in plaats van in kleine groepjes verspreid door het land. Verzet De gemeente Ameland, haar in woners en de provincie Fries land zijn bereid in de buidel te tasten opdat de asielzoekers nog een halfjaar kunnen blijven. De PvdA juicht dit initiatief toe en dringt er bij Nawijn op aan dit ook te doen. „De minister zou moeten zeggen: het COA staat in zijn recht, maar ik geef anderen ruimte om dat te doen. Zeker als van PvdA en SP af. Woordvoer der Nicolien van Vroonhoven zegt het 'onverstandig' te vin den wanneer gemeenten en pro vincies incidenteel bijspringen. „Het beleid van de overheid wordt op deze manier onder mijnd. Het COA moet inkrim pen. Dan moet je één lijn trek ken." Ook van de WD mogen de asiel zoekers vertrekken. „Het COA wil asielzoekers concentreren en ik kan me daar wel iets bij voorstellen", zegt Kamer lid Stef Blok. „Ons belasting geld wordt dan beter besteed. Het is natuurlijk niet leuk dat die asielzoekerskinderen hal verwege hun schooljaar moe ten verhuizen, maar ja, dat komt bij andere kinderen ook voor." GPD dit een redelijk doel dient", aldus Kamerlid Klaas de Vries. De Wit zegt door veel eiland bewoners te zijn gebeld om hulp. „Ik ben blij dat zoveel mensen in verzet komen. Asiel zoekers hebben nauwelijks rechten, het is goed dat ze steun krijgen." Het CDA keurt de opstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3