Borsele schrapt kunstsubsidie PZC Cultuurdagen Goese Lyceum c Borsele gaat door met voormannenspreekuur Sloop huizen Hansweert begonnen Ter Hooge krijgt grote beurt Waterschap steekt 1,1 miljoen euro in diverse projecten 13 Brievenactie biedt geen soelaas voor volwasseneneducatie Meisje gewond Winterconcert Fietsen gestolen Jongen valt in ruim van schip Automobiliste rijdt tegen paal PvdA wil noodfonds vogels Dode vrouw gevonden Auto te water in Heinkenszand Autokraken in Yerseke IV 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 7 februari 2003 Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borselegaat door met de ïoormannenspreckuren: gezet te lijden waarop burgers direct bij de gemeentewerklui hun grieven, vragen en opmerkin gen kunnen spuien. Vorig jaar begon de gemeente daarmee bij wijze van experiment en het is een groot succes gebleken In het verleden bleken er telkens grote ergenissen bij de burgers te leven over slecht onderhoud van groen, mankementen in de bestrating, defecte verlichting en andere ongemakken. Die er gernissen konden zo groot wor den doordat er maar eens in de twee jaar, bij werkbezoeken van het gemeentebestuur aan de kernen, over werd gesproken. Dorpsraden brachten wel eens wat bij ambtenaren onder de aandacht, maar ook op die ma nier bleken de lijnen te lang. Het gemeentebestuur besloot vorig jaar een proef te doen met spreekuren. De voormannen van de ploegen die het onder houd aan gemeentelijke bezit tingen in de kernen doen, zaten één keer in de maand in de dorpshuizen klaar om te horen wat er waar aan schortte. De re sultaten stemmen de gemeente zeer tevreden. Bij een evaluatie van het eerste halfjaar van de proef bleek 82 procent van de klachten binnen vier weken op gelost. In het eerste halfjaar kwamen 206 klachten bij de voormannen binnen. Ruim de helft daai-van kon meteen worden opgelost. De andere moesten worden doorgespeeld naar de afdeling Woonomgeving in het gemeen tehuis. Dat waren zaken die niet op korte termijn konden worden verholpen. Toch was ook bijna een kwart daarvan binnen twee weken in orde gemaakt en bijna de helft was binnen vier weken voor elkaar. De rest van de klachten, een kleine tien pro cent, vraagt een beleidsmatige oplossing of heeft zoveel voeten in aarde dat het in geplande, grotere werkzaamheden moet worden meegenomen. Hoor Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele subsidieert niet langer de volwasseneneducatie zoals die wordt uitgevoerd door het Centrum voor de Kruisten in Goes. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met het voorstel van het college: af schaffen van de bijdrage en al leen een afrondingssubsidie van ruim 4000 euro beschikbaar stellen. Dat alles ondanks een brieven actie van de deelnemers aan de cursussen kunstzinnige vor ming en een pleidooi voor ver der subsidiëren door J. Capello van het Centrum voor de Kun sten. Capello bracht in de spreektijd voor het publiek nog eens onder de aandacht dat deelnemers uit Borsele voort aan het dubbele moeten betalen in vergelijking met deelnemers uit de andere gemeenten in het samenwerkingsverband. Ook wees hij erop dat afhaken de deskundigheid van het centrum ondermijnt. Deskundigheid waarvan Borsele wel gebruik wil blijven maken, maar dan voor kinderen in de vorm van cultuurmenu's op school. Keuzes Juist die keuze voor kinderen en jongeren heeft er bij het college toe geleid de subsidie voor vol- wassenen af te schaffen. Ook de Culturele Raad Borsele heeft met bloedend hart erkend dat er keuzes moeten worden gemaakt en ervoor gepleit de afschaffing, in 1999 al aangekondigd, door te voeren. THOLEN - Bij een ongeluk op de Postweg in Tholen-stad is woensdagmorgen een elfjarig meisje uit die plaats gewond ge raakt. Ze werd aangereden door een tegemoetkomende bromfietser, I een zestienjarige Tholenaar. I Door de sneeuwval was het zicht zo slecht dat de twee el kaar niet hadden gezien. Het meisje werd met schaaf- j wonden en een hersenschud ding naar ziekenhuis Lievens- g in Bergen op Zoom gebracht. KRUININGEN - Harmonie Eendracht Maakt Macht uit Kruiningen geeft zaterdag haar winteruitvoering. Op deze avond wordt tevens de nieuwe dirigent aan het pu bliek gepresenteerd. De avond begint om 19.30 uur in Ons Dorpshuis. VLISSINGEN - Uit een schuur bi] een woning in de Irislaan zijn tussen woensdagmiddag vijf uur en gisterochtend acht uur fietsen en kleding gestolen. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl PvdA-raadslid C. Miermans deed nog wel een poging om wat van de subsidie te redden. Zij diende een amendement in waarin de gemeente per cursist gedurende maximaal twee j aai de bijdrage zou doorbetalen. Kunstzinnige vorming draagt volgens Miermans evenzeer bij aan maatschappelijke parti cipatie als andere gesubsi dieerde activiteiten voor vol wassenen, zoals bijvoorbeeld sport. De rest van de raad, op Groen Links na, voelde weinig voor het PvdA-voorstel. Volgens M. van der Plasse-Nagelkerke (CDA) heeft tweederde van de deelne mers aan de cursussen ruim voldoende inkomen om het zelf te betalen. Voor mensen in een uitkeringssituatie is er al tijd het fonds maatschappelijk participatie, zodat ook zij niet worden uitgesloten van deelna me. De Lokale Partij Borsele wilde veel verder gaan. Raadslid N. Werri diende ook een amen dement in, maar dan om de af rondingssubsidie in de knip te houden. Het afbouwen van de subsidie is volgens Werri ten slotte al drie jaar geleden aan gekondigd en het geld kan nog goed van pas komen in de uit voering van de cultuurmenu's. Ook dat amendement haalde het niet, omdat de andere frac ties dat niet netjes vonden. Peuterzalen De raad boog zich gisteravond ook over een aanvraag voor ex tra subsidie door de peuter speelzalen. Het college wil daarvoor een onderzoek van het regionaal Pedagogisch Cen trum (RPCZ) afwachten. Mier mans stelde voor het geld alvast te reserveren, omdat het onder zoek al in april beschikbaar komt. Er hoeft dan niet nog een raadsvergadering overheen te gaan om de zaken recht te trek ken. De rest van de raad vond dat niet nodig. Als blijkt dat het geld nodig is, komt het er heus wel. door Rolf Bosboom HANSWEERT - Er is een begin gemaakt met de sloop van twintig huizen in de Burkunkstraat en de Maasstraat in Hansweert. De woningen moeten wij ken, vanwege de vervuilde grond eron der. De sloper gaat eerst binnen aan het werk, vervolgens worden de dakpannen eraf gehaald, waarna de gevels tegen de vlakte kunnen. De werkzaamheden du ren ongeveer een maand. Het is nog maar de vraag of er ooit nieuwe huizen op de vrijkomende lo catie mogen komen, omdat deze waar schijnlijk te dicht bij de Westerschelde ligt. De eerstkomende jaren is er in elk geval geen sprake van een nieuwe invulling. Woningstichting R&B wil daarom, nadat de vervuilde grond is voorzien van een afdeklaag, sneeuwbes en kamperfoelie aanplanten. Daarvoor is wel vrijstelling van het be stemmingsplan nodig. De gemeente Rei- merswaal heeft de inspraakprocedure daarvoor deze week in gang gezet. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs (vmbo) houdt op 13 en 14 februari kunst- en cultuurdagen voor de leerlingen van het eerste, tweede en derde jaar. „Meestal zie je dit soort projecten voor kunstzinnige en culturele ontwikkeling bij havo en vwo. Het is dan ook bijna uniek te noemen voor een vm bo", vertelt directeur L. de Kra ker. Tijdens de twee dagen krijgen de leerlingen negentien ver schillende workshops aangebo den rondom verschillende the ma's. Bij de eerstejaars is het thema dans en toneel. Tweede jaars kunnen workshops volgen voor theater en toneel. En de derdejaars leggen zich toe op sound and stage. De vierdejaars leerlingen zijn op stage en doen daarom niet mee. „Als je de onderwerpen en de uitvoering aanpast aan de inte ressevan de jongeren kunjezo'n project ook op een vmbo uitvoe ren", legt De Kraker uit. „We willen er ook een beetje een an dere sfeer mee te creëren. Een sfeer van respect. Door meer kennis te krijgen van culturele en kunstzinnige onderwerpen, krijg je vaak ook meer begrip voor dingen die je niet kent." De directeur heeft weinig twij fel over de animo onder de leer lingen: „We horen op de gang positieve geluiden. Het zijn voor de jongeren heel aansprekende lessen. Zo is er een workshop rappen. Dat is populair en met het rijmen en dichten ben je met de Nederlandse taal bezig." Naast het rappen zijn er onder meer cursussen percussie, op nametechniek in de popmuziek, grime decor, breakdance, streetdance et cetera. Ook zijn er al activiteiten met het oog op de toekomst. De Kra ker: „Een aantal leerlingen gaat graffiti-panelen maken. Als de verbouwing van de school, die er zit aan te komen, definitief wordt, gaan we een wand bekle den met deze panelen." Het project wordt in de komen de jaren herhaald; ook zijn er al uitbreidingsplannen voor het schooljaar 2003-2004, De schoolleiding denkt er over om in het programma van het vrije keuzeuur van de leerlingen ook kunstzinnige en culturele acti viteiten op te nemen. „In het schooljaar 2004-2005 willen we zelfs een minitheater binnen de school bouwen. Je hebt dan letterlijk een eigen po dium voor culturele en kunst zinnige vorming. Daarnaast kun je dan ook de technisch aanverwante zaken zoals be- lichtings- en cameratechnieken leren," De directeur heeft per soonlijk ook nog een wens voor de langere termijn: „Een nieuwe vakrichting op het vmbo, ge richt op kunst en cultuur. Ik denk dat dit bijvoorbeeld een heel goede vooropleiding kan zijn voor het middelbaar ago gisch onderwijs." De gevel van het monumentale slot gaat voorlopig schuil achter groen en wit g ias van bouwsteigers. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Het monu mentale slot Ter Hooge in Mid delburg krijgt een grote op knapbeurt. Schilders zijn druk bezig het pand te verven. Ook het markante klokkenspel aan de voorzijde van het gebouw gaat in de revisie. De gehele voorzijde is voorzien van steigers en ingepakt met groen en wit gaas. Sinds vorig maand zijn werklieden aan de slag met het pand. Het monu mentale gebouw wordt geschil derd en krijgt nieuw lood. Ook de behuizing van de klok aan de voorzijde krijgt een opknap beurt. De schilders zijn zeker nog tot half april bezig met de voorzijde. Daarna worden de steigers verplaatst naar de ach terzijde. Daar zijn de werklui nog zeker tot de bouwvak actief. Het slot is al eeuwen oud. De oudste verwijzingen in de lite ratuur ernaar dateren van 1289. Halverwege de vijftiende eeuw kwam het slot in handen van de familie Van Borssele van der Hooge. Daarna kende het slot verschil- VLISSINGEN - Op een vissersschip aan de Visserijkade te Vlissingen is gisteravond een zestienjarige Arnemuidenaar in het ruim van het schip gevallen, waarbij hij zijn been op twee plaatsen brak. De jongen stond tijdens het aan boord brengen van lege kisten bij het laad-/losluik waarbij de kisten tegen hem aan kwa men. Hierdoor verloor hij zijn evenwicht en viel vijf tot zes meter naar beneden in het ruim. POORTVLIET - Een 34-jarige automobiliste uit de gemeente Tholen is gistermiddag op de Postweg te Poortvliet tegen een ANWB-paal gereden. De vrouw had te laat gezien dat een voor haar rijdende vrachtauto wilde afslaan en trapte op de rem. Om een aanrijding te voorkomen stuurde ze naar rechts de berm in en kwam tot stilstand tegen de paal. De vrouw kwam met de schrik vrij, haar auto had aan de voorzijde zwa re schade. De bestuurder van de vrachtauto heeft waarschijn lijk hiervan niets gemerkt en is doorgereden. MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA vindt dat de provincie een noodfonds moet opzetten om in de toekomst de opvang van olievogels uit te betalen. Los daarvan pleit de fractie ervoor om vogelopvang De Mikke in Middelburg geld te geven, om de extra kosten van vogelop vang, gevolg van de recente vervuiling van de Zeeuwse kust, te kunnen betalen. Kandidaat-Statenlid E. Hageman dringt op de financiële on dersteuning aan in een brief aan Gedeputeerde Staten. Hij herinnert aan de spontane acties die op gang gekomen zijn, onder meer van rijschoolhouders en leerlingen van een basis school in Grijpskerke. „Wij vinden dat de provincie Zeeland zich ook solidair dient op te stellen ten opzichte van De Mik ke", aldus Hageman. VLISSINGEN - In de Spuikom in Vlissingen is gisteren rond één uur het stoffelijk overschot van een 53-jarige vrouw uit de gemeente Veere gevonden. Duikers van de brandweer hebben het lichaam uit het water gehaald. De politie sluit een misdrijf uit. De vrouw werd sinds woensdag vermist. HEINKENSZAND - De auto van een 26-jarige vrouw uit Goes is gisterochtend aan het Stengeplein in Heinkenszand te water geraakt. De vrouw had geparkeerd bij een brede sloot en stapte uit om goederen te lossen. Zij had echter de handrem niet goed aan getrokken, waardoor de auto het water inreed. Het voertuig raakte zwaar beschadigd. YERSEKE - In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee auto's in Yerseke opengebroken en werd bij een derde au to hiertoe een poging gedaan. In de Begonialaan werd ge luidsapparatuur uit een auto gestolen. Bij een andere auto in dezelfde straat mislukte de inbraak. In de Ericalaan werd een mobiele telefoon uit een auto gestolen. lende eigenaren. In 1871 kwam het pand in handen van de fami lie Van Lynden. In 1975 werd het gebouw geres taureerd en in gebruik genomen als hotel en conferentieoord. Dat bleek geen succes. De Stich ting Het Zeeuwse Landschap kreeg het landgoed in 1979 voor e'en periode van dertig jaar in beheer. Het kasteel is eigendom van de Van Lynden-Ter Hooge Stichting. Het slot werd in die tijd in vier appartementen op gesplitst. Er maken nog steeds bewoners - op leeftijd - gebruik van de appartementen. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft een reeks inves teringen op het programma staan die weinig uitstel dulden. Daarom wordt het algemeen be stuur gevraagd daarvoor geld beschikbaar te stellen, in totaal 1,1 miljoen euro. Het water schap had juist afgesproken voorlopig terughoudend te zijn met nieuwe investeringen, met het oog op de discussie over de financiële toekomst van het wa terschap. Het meeste geld, 400.000 euro, wordt gestoken in aanpassingen van de rioolgemalen aan de Ou de Veerseweg en de Elektraweg in Middelburg. Daar doen zich nu ernstige problemen voor doordat de pompen voortdu rend vervuilen, waardoor vaak storingen ontstaan met onnodig veel riooloverstortingen als ge volg. De huidige pompen, die bovendien aan het einde van hun levensduur zijn, worden daarom nog dit jaar vervangen door nieuwe die beter op hun taak zijn berekend. Voor werkzaamheden nabij Tholen-stad trekt Zeeuwse Ei landen ruim 330.000 euro uit. Daar wordt 6,2 kilometer na tuurvriendelijke oever aange legd, waarvan voor een deel zo wel aan de linker- als aan de rechterzijde. Daarmee verbe tert de waterberging en boven dien zijn de flauwere taluds behalve natuur- ook onder- houdsvriendelijk. Ten zuiden van het gemaal De Eendracht wil Staatsbosbeheer een recrea- tiebos aanleggen, inclusief twee vissteigertjes. Ook voor een natuurvriendelij ke oever langs de Valkenissewa- tergang op Walcheren, over een lengte van 800 meter, is geld no dig: 60.000 euro. De werkzaam heden worden gekoppeld aan de komst van de bunkerroute, die wordt aangelegd in het kader van de landinrichting. Het waterschap wil verder dit jaar gemaal Den Osse nabij Brouwershaven onder handen nemen. Daar moet de gehele mechanische en elektrische in stallatie worden vervangen. Bovendien wordt de energie voorziening uitgebreid en de aandrijving veranderd. De ca paciteit van het vernieuwde ge maal, dat op afstand bedien- baar wordt, gaat van 300 naar 425 kuub water per minuut. De kosten bedragen 113.000 euro. Zeeuwse Eilanden wil 90.000 euro investeren in het ontwik kelen van een onderhoudsplan voor alle poldergemalen en an dere zaken die te maken hebben met waterbeheer. Nu bestaat zo'n plan alleen voor de zuive ringsinstallaties. Als proefpro ject voor het plan geldt de waterzuivering in Sint-Maar tensdijk in combinatie met het aangesloten transportstelsel en poldergemaal De Noord in Tho len. Boomgaarden De resterende 100.000 euro is nodig voor het opstellen van vier bodemkwaliteitskaarten met bijbehorende beheersplan nen. Het gaat om de landelijke gebieden van de gemeente Tho len, de gemeente Schouwen- D ui vel and en de gezamenlijke gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal. Het vierde plan richt zich op alle Zeeuwse boomgaarden. De totale kósïen worden geraamd op 300.000 eu ro, die het waterschap, de pro vincie en de Dienst Landelijk Gebied eerlijk delen. Het algemeen bestuur van het waterschap neemt maandag 17 februari een besluit over de voorgenomen investeringen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31