Van Eek leert rijke sjeiks fietsen Den Herder wil Mini heel houden Flikweert heeft belangrijk aandeel in winst 3BSD Arjan Beije heeft nog minieme kans op titel Provincie moet meer investeren in sport 21 Goese fitnessinstructeur maakt Qatar warm voor wielersport Grote deelname zwemloop Oostburg Titelstrijd wielrennen in Oudenbosch vrijdag 7 februari 2003 jnnrSven Remijnsen GOES - In het kielzog van de «ielerprofs maakte een 22-jari- gefitnessinstructeur uit Goes de bevolking van Qatar de afgelo pen week bekend met de fiets. Luc van Eek vermaakte de toe schouwers tijdens de Ronde van Qatar met spinning- en trialde- monstraties en verbaasde zich dagelijks over de rijkdom van het oliestaatje in een door oor log bedreigde regio. De ontstaansgeschiedenis van de ronde maakt duidelijk dat geld als water wordt uitgegeven in de woestijn. Toen de emir van Qatar in de zomer van 2001 tij dens een vakantie in Frankrijk werd opgehouden door de kara vaan van de Tour de France, raakte hij zo enthousiast dat hij zijn land een half jaar later een eigen profkoers schonk. De So- ciété du Tour de France werd in geschakeld als organisator en kosten noch moeite werden ge spaard om Qatar warm te ma ken voor de wielersport. Zo kon het gebeuren dat Luc van Eek vorige week in een spe ciaal gecharterd vliegtuig stap te voor de reis naar het Midden- Oosten. Aan boord het voltalli ge deelnemersveld, onder wie de latere Nederlandse ritwinnaars Stefan van Dijk en Servais Kna- ven. Namens Bike Trial, een or ganisatie die demonstraties ver zorgt bij wielerevenementen, maakte de Goese fitnessinstruc teur zich op voor het geven van spinning- en triallessen. Spinning, een populair onder deel in de sportschool, wordt op een soort hometrainer verricht. „Je fietst op een muziektempo", legt Van Eek uit. „Als je een zware bas hoort, ga je zwaar trappen." Bij de evenwichts kunst trial moet een parkoers met hindernissen worden afge legd. Van Eek: „Je springt met je fiets van band naar band of van ton naar ton, zonder met je voe ten de grond te raken." Zware werk Normaal gesproken bouwt Van Eek het parkoers zelf op met zijn collega's van Bike Trial. In de hoofdstad Doha, waar alle etap pes eindigden, werd de buiten landse gasten direct duidelijk gemaakt dat ze hun handen niet uit de mouwen hoefden te ste ken. „We mochten niks tillen. Dat hoorde niet, daar waren an dere mensen voor, vond de orga nisatie. Al het zware werk werd ons uit handen genomen." Van Eek werd voortdurend ge confronteerd met de heersende klassencultuur. „De eerste dag moesten we de rijkste sjeiks be zighouden, daarna pas de gewo ne mensen. Er zijn veel verschil lende rangen en standen, maar het is ontzettend moeilijk te on derscheiden welke sjeik hoger geplaatst is dan de andere." Het kost hem geen enkele moei te Qatar, dat voor zijn inkom sten vrijwel volledig afhanke lijk is van de olie-export, in één woord te omschrijven. „Rijk! In Doha heeft elke boom en elke plant zijn eigen watervoorzie ning Overal zij n slangen en bui zen aangelegd. Er groeit wat er helemaal niet hoort te groeien. Zodra je buiten de stad komt, begint de woestijn. Doordat het zand in de lucht blijft hangen, is het altijd een beetje mistig. Het regent er zelden, behalve toen wij op het vliegveld landden. Maar de volgende ochtend was de lucht blauw en dat is de rest van de week zo gebleven." In Qatar, dat door de aanwezig heid van een omvangrijke Ame rikaanse troepenmacht makke- doorSjaakSinke OOSTBURG - De slogan: 'Voor de laatste keer Varen Zwemlo- pen Varen' heeft kennelijk een groot aantal triatleten over de streep getrokken om zondag middag naar de zwemloop van Oostburg te komen. Het totaal van ruim vijftig voorinschrij vingen staat borg voor een re cordaantal deelnemers. Het is echter maar de vraag, of de tri atleten volgend jaar de langere i duurdere reis via de Wester- scheldetunnel er ook voor over zullen hebben. Voor Remy Vasseur uit Vlissin- gen lijkt er, met overwinningen in Vlissingen en Bergen op Zoom op zak, geen vuiltje meer aandelucht. Het is dan ook vrij wel zeker dat hij Ronny Babijn (Terneuzen) gaat opvolgen als winnaar in het Timex-zwem- loopcircuit. Babijn heeft beslo ten om pas in mei op de halve tri atlon van Kruiningen aan het nieuwe seizoen te beginnen. Vasseur kan zich in het snelle zwembad van Oostburg zeker nog verbeteren op de kilometer, waarvoor hij een pr heeft staan van 12 minuten en 34 seconden. Wanneer Leon Jacobse de kar wil trekken, eventueel opge jaagd door de Belg Wouter Mon- chy, dan moet een tijd van ruim onder de 12 minuten en 30 se conden mogelijk zijn. In het spoor van de mannen zal Cindy Brusse, gehuld in het shark-skinzwempak, zeker voordeel hebben en onder de dertien minuten duiken. Brusse lijk betrokken kan raken bij een mogelijke oorlog met Irak, voel de Van Eek geen spanning. „Ik had het nieuws van tevoren na tuurlijk goed in de gaten gehou den en het vliegtuig vloog met een grote boog om Irak heen, maar verder merkte ik helemaal niets van oorlogsdreiging. Terug in Goes richt hij zich weer op zijn eigen wielercarrière. Luc van Eek is een allrounder, die zich heeft bekwaamd in veldrij den, wegwielrennen en moun- tainbiken. Morgen staat de ren ner van het Beebikes-team in Westenschouwen aan de start van de Fysio For You MTB Chal lenge. Het zal wennen zijn: weg uit de woestijn en zonder knecht om zijn fiets schoon te maken. voert met twee overwinningen de ranglijst bij de vrouwen aan. Terèse van Lare uit Sluis is er na het uitvallen in Vlissingen weer bij en zal zich na de finish waar schijnlijk op de derde plaats te rugvinden na Cindy Brusse en de jeugdige Sof ie Hamers (Ter hei j den) Op de korte afstand over 500 meter zwemmen en 5 kilometer lopen moeten de zwemmers van Luctor en De Stormvogel ver stek laten gaan in verband met zwemwedstrijden. Gerbert van den Biggelaar (Oud-Gastel) en Katja Botman (Middelburg) zijn in hun categorie de te klop pen mensen. De wedstrijden worden gehouden in en om het sportcomplex De Eenhoorn aan de Baljuw Veltersweg te Oost burg en beginnen om 14.15 uur. Luc van Eek (links) geeft een demonstratie spinning in Doha, de hoofdstad van Qatar, foto Bike Trial door Joop van den Oudenhoven RILLAND - Twee Zeeuwse bil jarters leverden deze week pri ma prestaties af in de landelijke competitie driebanden groot. Zowel Johan Flikweert van 3BSD 1 als Tonny van Iwaarden van DGV Euro Ginseng haaiden 1.200 gemiddeld. Voor 3BSD 1 was het een bijdrage aan de winst op Sportcafé De Kroon 1 en voor DGV Euro Ginseng aan het gelijkspel tegen Ouden bosch 1. De Stene Brug uit Goes stuntte door koploper De Zaen Keu kens met een nederlaag naar huis te sturen. Alleen Hoondert/ De Waard deelde niet in de feestvreugde en verloor. Sportcafé de Kroon-3BSD 2-6: Alle ogen waren gericht op het duel tussen Johan Flikweert en A. van Brandwijk. Maar van een duel was geen sprake. Flikweert domineerde en Van Brandwijk zat als een geslagen hond aan zijn stoel gekluisterd. In slechts 25 beurten snelde Flikweert naar de finish en liet zijn oppo nent verbijsterd op negen ca ramboles staan. Peter Flikweert vocht een stevig robbertje uit met A. Gort en be sliste dat in zijn voordeel: 30-23 na 62 beurten. Jan Eickenboom bleef tegen W. op 't Ende nog net aan de goede kant van de score en pakte de punten: 25-23 na 59 beurten. Martin Capelle hield aan zijn generale repetitie voor het na tionaal kampioenschap niet zo'n goed gevoel over. Zonder slecht te spelen zat hij toch in de hoek waar de klappen vielen te gen Van Waardenburg. Die maakte al in dertig beurten een eind aan de partij. Capelle bleef op dertien punten steken. DGV Euro Ginseng-Ouden- bosch 4-4: Het gevecht om een plaats boven de degradatie- grens bleef onbeslist. Het was vooral aan de schitterende pres tatie van Tonny van Iwaarden te danken dat de thuisploeg een punt pakte. Met superieur spel versloeg hij in 25 beurten P. van Steen met 30-22. Van Iwaarden plaatste zich voor de derde keer dit seizoen in de eregalerij, nu met 1.200. Kimmo Pankow kwam in een gelijkopgaande partij net tekort tegen Noordijk: 27-30 na 47 beurten. Jan West dorp had geen geluk in zijn par tij tegen DeBruijn: 12-25 na 36 beurten Piet Schrier vocht een verbeten duel uit met Machiel- se. dat hij nog net in zijn voor deel wist te beslissen: 25-24 na 54 beurten. De Stene Brug-De Zaen Keu kens 5-3: De Goesenaren lever de een puike prestatie af tegen de koploper uit Den Haag. Piet Koek speelde gelijk tegen M. Plugge (30-30 na 52 beurten) en Jaap Hameling hield A. Plugge vanhetlijf: 30-18 na 46 beurten. Voor Arjo Hollestelle was de druk blijkbaar te groot. Tegen Van Tongeren ging hij kansloos ten onder: 17-25 in 45 beurten. Wim de Kok was de vorm van de laatste weken even kwijt en zwoegde in een moeizame partij tegen Van Dijk naar een verlos sende winst: 25-21 na 63 beur ten. De punten waren binnen en de bezoekers lieten zien slechte verliezers te zijn door zonder fe licitaties aan de winnaars en zonder afscheid te nemen van elkaar uit de speelzaal te ver dwijnen. Sporthuis Ruisch-Hoondert/De Waard 5-3: Het verging de ploeg uit Rilland niet eens zo slecht te gen de medekoplopers uit Delft. Frans de Koek kweet zich uit stekend van zijn taak in een zeer spannend duel met Van de Nieu- wenhuijzen (28-30 na 41 beur ten), maar Gerrit Blom beleefde zijn partij tegen Luijendijk meestal vanaf zijn stoel, In 26 beurten sprintte zijn tegenstan der naar de eindstreep en Blom bleef met dertien punten met le ge handen. Johan Visserspeelde een verdienstelijke remise tegen Kroon: 25-25 na 46 beurten. Bram de Waard deed wat hij kon tegen Van der Vlist, maar ver loor met 25-22 in 48 beurten. Daardoor ging de winst naar de ploeg uit Delft. door Sjaak Sinke MIDDELHARNIS - Er is nog een sprankje hoop voor Arjan Beije van Delta Sport om de Zeeuwse crosstitel binnen te ha len. Na zeperds in de Deltacross en de Braakmancross is er al leen bij winst in de Pallandt- cross in Middelharnis en de af sluitende Kustcross nog een kleine kans dat hij volgend jaar met startnummer 1 aan de nieu we Oranjewoudcross kan deel nemen. Alwin Vermeulen van AV'56 staat nu nog riant aan de leiding en zal zeker proberen om de blonde postbode uit Burgh- Haamstede weer naar de tweede plaats te verwijzen en zijn eigen titel te prolongeren. Twee twee de plaatsen lijken echter al voldoende om de titel binnen te halen. De kat uit de boom kij ken en Beije volgen lijkt voor Vermeulen de beste tactiek, maar gezien de vorm waarin hij de laatste tijd verkeert is aan vallen natuurlijk de beste ver dediging. Theo Rabout (Wielingen) is eveneens in goeden doen gezien zijn knappe prestatie op het Zeeuws kampioenschap halve marathon waar hij de snelste Zeeuw was achter de Belg Bart de Bergé. Rabout gaat in ieder geval voor een podiumplaats waar de een na hoogste trede het hoogst haalbare is ten koste van Beije. Voor de overige plaatsen is er nog volop strijd tussen Wim van Sparrentak (Dynamica), Franky Beljaars (Dynamica) en de Wielingers Eric Cappon, Pa- tric de Boevere en Patrick van Quekelberge. Maximale score Sjaak Luteyn (Wielingen) kan zaterdag zijn tweede crosstitel bij de mannen H40 binnenha len, omdat hij met vier overwin ningen op de maximale score van 660 punten staat. Marius Besuyen (Dynamica) en Peter Vader (Delta Sport) staan nu nog aan de leiding, maar hebben een wedstrijd meer gelopen dan Luteyn. De strijd bij de mannen H50 is al gestreden. Eddy Smit (Delta Sport) maakte slechts een mis- sertje in de Moerschanscross waar Wim Besuyen hem te snel af was. In de overige wedstrij den was de oud-onderwijzer uit Kerkwerve superieur en de titel kan hem niet meer ontgaan. Voor de titel bij de mannen H60 zijn nog zeker zes kandidaten in de race. Rein Swint (Veteranen Nederland) lijkt de beste papie ren te hebben om Rob Mol (Vete ranen Nederland), Bram de Rijke (Dynamica), Anton Schoenmakers (Dynamica), Joop Lasseur (Delta Sport) en Jan Kloet (Veteranen Neder land) van de oudste veteranen- titel af te houden. Op de korte cross is Robert Plan ting (Dynamica) bij de mannen een verrassing, zeker omdat hij er al drie keer in geslaagd is om titelkandidaat Rutger Veerman (Wielingen) achter zich te hou den. Vrouwen Frederique Versluys (Wielin gen) heeft nog een goed resul taat nodig om haar korte cross titel bij de vrouwen in te ruilen voor de lange crosstitel. Veel te genstand zal ze niet ondervin den, ook al omdat Edith Ge- rards na de halve marathon van Cadzand op vakantie is gegaan. Ingrid Ysebaart (RKHAV) heeft als nieuwkomer in het cross we reldje al vier overwinning ge boekt. Na haar Nederlandse ve- teranentitel op de marathon en de Zeeuwse titel halve mara thon is zij de enige die Sjaan Maartense (AV'56) van prolon gatie van haar titel af kan hou den. De zesde wedstrijd voor de Oranjewoud-crosscompetitie begint om 11.30 uur op Hemes- seroord in Middelharnis. VLISSINGEN - De wie lerkampioenschappen van het district Zuid-West worden evenals vorig jaar in Oudenbosch gehouden en opnieuw op tweede pinksterdag: maandag 9 juni. De districtskampioen schappen staan open voor elite- en neo-renners, amateurs A, junioren en nieuwelingen. Daags voor cle titelstrijd wordt in de Brabantse plaats de Ron de van Oudenbosch verre den. Het districtskampi oenschap tijdrijden vindt op woensdag 25 juni plaats in Nieuwdorp. doorSven Remijnsen VLISSINGEN - De provincie Zeeland moet de komende vier jaar meer investeren in sport. Daar waren de politieke partij en het gisteravond over eens tij dens het Zeeuws Sportdebat in Vlissingen. Alleen over de ma nierwaarop dat moet gebeuren, verschilden de meningen. Het debat, dat werd georgani seerd door de Zeeuwse Sport raad, gold als warming-up voor de Provinciale Staten-verkie- zingen van 11 maart. Vertegen woordigers van PvdA, SP, D66, CDA, LPF, VVD en de Partij voor Zeeland lichtten in het Ar senaaltheater hun verkiezings programma's toe. Lous Coppoolse (CDA), als ge deputeerde nu nog verantwoor delijk voor sport in Zeeland, gaf de aftrap met een pleidooi voor behoud van het door hem in het leven geroepen topsportevene- nientenfonds. De provincie stelt aarlijks een kleine 25.000 euro beschikbaar ter ondersteuning van aansprekende sportactivi teiten. „Laat dat beleid niet ver loren gaan", sprak Coppoolse. Zijn partijgenoot Toine Poppe- taars ging een stap verder en kwam tegemoet aan de wens van de Zeeuwse Sportraad: een verdubbeling van het bedrag tot 50 000 euro. Poppelaars: „Het bestaande budget blijkt in de praktijk te klein te zijn; tien tot vijftien evenementen en het geld is op." Tuur de France Zijn standpunt werd door het merendeel van de aanwezigen gedeeld, zoals er ook brede steun bleek te bestaan voor het initiatief om de Tour de France mi12005 naar Zeeland te halen. Alleen D66-lijsttrekker Jikkie van der Giessen maakte de kanttekening dat 'de Tour ande- initiatieven niet mag over schaduwen'. Van der Giessen pleitte voor de oprichting van een provinciaal sportfonds, dat is bestemd voor jMvesteringen en evenementen. •.Dat kan voor een deel ook uit oe portefeuille economie wor- gefinancierd." Poppelaars noemde de professionele kunst als mogelijkheid om geld van daan te halen De CDA-gedeputeerde weiger- oc een financiële toezegging te en aan de gymnastiekvereni- ©ng Forza Gymnastica, die in I Portpunt Zeeland in Goes een lUrnhal wil realiseren. Volgens Middelburger rijdt met Schimmelpenninck historische rally door Barry van der Hooft MIDDELBURG - De start is ge pland in het zuiden van Neder land, de finish ligt aan de Franse stranden aan de Middellandse Zee. Ko den Herder nam al ver schillende keren deel aan de Tulpenrally, maar nu wacht een nieuwe uitdaging. De Middel burger begint zondag met zijn navigator Gérard Schimmel penninck aan 'The Winter Trial to Monte Carlo', een 2750 kilo meter lange rally voor histori sche auto's. Den Herder is in het bezit van een Austin Healey 3000 uit 1960, maar met dat pronkstuk verschijnt hij niet aan de start. Samen met Schimmelpenninck heeft hij een Morris Cooper 1000, beter bekend als een Mini, tot in de kleinste details gepre pareerd om de reis naar Monte Carlo te voltooien, Dé eerste auto's vertrekken zon dagochtend vanuit Valkenburg, via de binnenwegen van België, richting Reims. „En dat zal waarschijnlijk één van de moei lijkste etappes worden", weet Den Herder. „Want in België staat op de binnenwegen hele maal niets aangegeven. Dan kom je op een punt waar je drie kanten op kunt. En kies dan maar eens de goede." De deelnemers moeten steeds op vooraf vastgestelde tijdstippen bij de tijdcontroles zijn en dat is iedere keer na een bepaald aan tal kilometers. Om te kunnen bepalen of het Zeeuwse duo in de goede richting rijdt, hebben Den Herder en Schimmelpen ninck naast het routeboek de beschikking over een ouderwet se kilometerteller. Den Herder: „Geen elektronische, want dat is niet toegestaan. Je mag in je auto trouwens helemaal geen elektronica hebben. De organi satie wil alles zo origineel en ou derwets mogelijk houden. Als ze bijvoorbeeld zien dat je met je mobiele telefoon zit te bellen, dan krijg je strafpunten. Want op die manier zou je andere deelnemers kunnen inlichten over moeilijkheden in het par koers en dat is niet de bedoe- ling." Bonaparte-route Hij vertelt het allemaal op een rustige toon, maar in de stem van Ko den Herder is het en thousiasme hoorbaar. De histo rische race naar Monte Carlo is voor hem een nieuwe bladzijde in zijn rijk gevulde rallyboek, dat tot nu toe vooral gevuld is met bladzijden uit de Tulpen rally, die van Noord wijk naar de Vogezen loopt. De vijf etappes richting Zuid-Frankrijk moe ten samen een nieuw hoofdstuk gaan vormen. „Het is een prachtig parkoers, over de Bonaparte-route", weet Den Herder. „Dat zijn alleen maar binnenwegen en met de huidige weersomstandigheden zou het wei eens heel zwaar kun nen worden. Het weer is een on zekere factor, Misschien komen we in de Vogezen en de Alpen wel pakken met sneeuw tegen, maar dat zou ook wel weer een voordeel kunnen zijn." Den Herder doelt daarmee op het verschil tussen zijn auto en de wagens van de rest van het deelnemersveld. „Veel van de auto's zijn een stuk zwaarder dan die van mij. De Mini is klein en vrij licht en heeft voorwiel aandrijving. Als je dan een berg op moet die vol ligt met sneeuw, kan dat een voordeel zijn. Je komt toch makkelijker en snel ler boven dan een zwaardere au to." De Morris Cooper 1000 kocht hij drie jaar geleden en zal uitein delijk bij zijn zoon terecht ko men. Den Herder: „Als hij tot zijn achttiende niet zou roken, zou hij een auto krijgen. Hij is al jaren helemaal gek van een mini en daarom heb ik deze destijds gekocht. Samen met Gérard ben ik er twee jaar aan bezig ge weest. We hebben de auto hele maal gerestaureerd. Vorig jaar heb ik er de Tulpenrally mee ge reden en toen heeft die auto het prima gedaan. En het is nog al lemaal begrijpelijke techniek, dat vind ik het leuke eraan." Ko den Herder en Gérard Schimmelpenninck komen uit in de clubklasse en volgens Den Herder is de rol van zijn com pagnon heel belangrijk. ..De navigator bepaalt je plaat sing. Met een goede navigator kun je hoog eindigen. Want als hij je de verkeerde kant op stuurt, kun je ver zakken in het klassement." Toch is winnen niet het belang rijkste voor Den Herder en Schimmelpenninck. „Natuur lijk zullen we ons best doen om zo hoog mogelijk te eindigen, maar ik ga geen risico's nemen om als eerste te eindigen. Ande re deelnemers krijgen na de start een rode lap voor hun ogen. Ik probeer echter om verant woord te blijven rijden. Want ik wil alles graag heel houden." Poppelaars is het ondersteunen van accommodaties een zaak van de gemeenten. Ook Henny Polderman (WD) ziet weinig heil in het structureel bijdragen aan nieuwe bouwplannen. „Dat moet per project worden beke ken. In het geval van de turnhal vind ik steun van de provincie op zijn plaats." Jean Paul Hageman (Partij voor Zeeland) vroeg, evenals wet houder Leen Wille van de ge meente Sluis, aandacht voor de gevolgen die de komst van de Westerscheldetunnel heeft voor sportclubs in Zeeuws-Vlaande- ren. „De kosten zullen daardoor alleen maar verder stijgen. Het wordt tijd om grensoverschrij dende mogelijkheden te gaan onderzoeken." Dat betekent, verzekerde Hage man tijdens de pauze van het debat, niet dat zijn voetbalclub Vogelwaarde voortaan in de Belgische competitie zal uitko men. Een eigen competitie in Zeeuws-Vlaanderen is wél een optie. Op Tholen, wist Henny Polderman, zijn dergelijke ini tiatieven al verder ontwikkeld. „Wij doen tegenwoordig bijna alles zelf." Ko den Herder (rechts) en Gérard Schimmelpenninck beginnen zondag aan de historische autorally naar Monte Carlo. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21