Woningbouw op Scheldeterrein Nieuwe olievlek bedreigt kust Motorrijders dreigen met stremming tunnel Minister komt met miljoenen over de brug voor Vlissingen Recordprijs schilderij Koons Maxima doopt Willem-Alexander Noord-Korea dreigt VS eerste klap toe te dienen VS overwegen nieuwe stappen Veiligheidsraad Jasje voor hangtrogbrug Wim Kok weer aan het werk Turkije vraagt Den Haag Patriots Middelburg koopt disco Nighttrain Parra worstelt met zichzelf Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Vrij zacht Overwegend bewolkt met kans op wat lichte regen. Maxima rond 6 graden bij een meest matige wind. 246e jaargang no. 32 vrijdag 7 februari 2003 losnummer 1,10 IjnorRon Magnée VLISSINGEN - De wo ningbouw op het Schelde- terrein in Vlissingen kan in2006 beginnen. Dat zegt de Vlissingse wethouder H, de Haas. Gisteren j kwam de ontwikkeling van het gebied in een stroomversnelling. Minis ter Kamp van Vrom kwam 'hoogstpersoonlijk naar Vlissingen en zegde 7,4 miljoen euro extra toe voor de ontwikkeling van het terrein. Het geld komt boven op het al eerder toegezegde bedrag van 3,6miljoen euro. Hiermee moet voor de gemeente mogelijk [zijn om het Scheldeterrein te [verwelven. „We hadden op iets- Re meer gehoopt, maar dit be drag zit er toch vrij dicht bij", vertelt een opgetogen De Haas. ,Jiet is natuurlijk fantastisch. Hiermee kunnen we het finan ciële gat dichten." De wethou der denkt het Scheldeterrein spoedig te kunnen verwerven. „Ik verwacht het besluit in mei of juni in de raad te brengen, [wellicht al eerder", aldus De jHaas. Problemen [Methet geld hoopt demissionair minister Kamp van Vrom de wo ningbouw in Zeeland te stimu leren. Hij heeft zich de afgelo pen maanden intensief met het [project beziggehouden. „Er zijn LONDEN - Het schilderij Crac- Egg (opengesprongen ei) van Jeff Koons heeft bij een vei- in Londen 458.815 euro op gebracht. Volgens het Britse veilinghuis [Christie's is nog nooit zo veel geld betaald voor een werk |van de Amerikaanse kunste- Inaar. Voor een schilderij van Andy Warhol werd ruim 1,8 miljoen euroop tafel gelegd.DPA in Nederland een stuk of tien woningbouwlocaties waar zich problemen voordoen. Vlissin gen is er één van. Dit is een project waar al heel lang aan wordt gewerkt. Met dit extra geld moet het mogelijk zijn om de financiële problemen op te lossen", beklemtoont Kamp. Een ander obstakel is dat van de zogeheten risicocontouren. Door ammoniaktransporten op de Westerschelde is het riskant om woningen te bouwen op het Scheldeterrein. VROM-ambte- naren zijn op dit moment aan de slag om de risico's in kaart te brengen. „We zijn bezig om de contouren te berekenen. Die uitkomst ver wacht ik binnen enkele maan den. Maar ik neem aan dat dit een haalbare kaart is", aldus Kamp. Al met al moet het mogelijk zijn om in 2006 te beginnen met wo ningbouw, aldus een hoopvolle De Haas. „De verhuizing van de KSG kost twee jaar. Bovendien moet het bestemmingsplan nog worden aangepast. Het is in elk geval nog steeds de bedoeling om elfhonderd woningen op het terrein te bouwen. De minister heeft duidelijk gemaakt dat de woningbouw landelijk achter loopt. Dat wil hij hiermee sti muleren. Het is dus niet alleen een Zeeuws belang, maar ook een landelijk belang. ROTTERDAM - „Ik doop u Prins Wil- lem-Alexander en ik wens u en uw be manning een behouden vaart." De stan daardtekst voor de doop van een schip zat er goed in. Gisteren heeft prinses Maxima in Rotterdam voor het eerst een schip gedoopt. De Prins Willem-Alexander is een gloed nieuw vakantiehospitaalschip voor gehandicapten en chronisch zieken. Het is van de Stichting Varende Recreatie en werd gebouwd bij de Merwede Shipyard. De boot vervangt een eerdere Willem-Alexander die sinds 1972 in de vaart was. Maar dat schip werd te klein en voldeed niet meer aan de huidige ei sen. Met behulp van de stichting die de gelden beheert van de vroegere vrijwillig zie kenfondsverzekerden, het Centraal Fonds RVVZ, kon het nieuwe 10 miljoen euro kostende schip gebouwd worden. Het is 85 meter lang en 10 meter breed. Aan boord zijn 25 tweepersoonshutten voor zieken en gehandicapten en nog eens 25 voor begeleiders. Het schip vaart vanaf ongeveer medio februari tot eind november, foto Marcel Aritonisse/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ver enigde Staten zijn niet erg onder de indruk van het drei gement van Noord-Korea dat het niet hoeft af te wach ten totdat het door de Ver enigde Staten wordt aange vallen, maar dat het zelf ook een 'eerste klap' kan uitde len. Desondanks zijn de VS 'op alle eventualiteiten voor bereid' als het gaat om Noord-Korea. Dat deelde de woordvoerder van het Witte Huis, Ari Fleischer, gisteren mee. De Noord-Koreaanse onder minister Ri Pyong-gap van Buitenlandse Zaken had in deBritse krant The Guardian van gisteren gezegd: „De Verenigde Staten zeggen dat wij na Irak aan de beurt zijn. Maar wij nemen onze eigen maatregelen. Een preventie ve aanval is niet het alleen recht van de VS." Fleischer maakte duidelijk dat de re gering in Washington er niet erg van onder de indruk is. „We hebben eerder al veel praatjes gehoord van Noord- Korea. Door de uitspraken van Ri Pyong-gap raakt Noord-Korea alleen maar meer geïsoleerd", aldus Flei scher. De Noord-Koreaanse partij krant Rodong Sinmum meldde gisteren in een com mentaar dat een aanval van de VS op een Noord-Kore aanse kernfabriek een 'totale oorlog' zou ontketenen. Sinds woensdag levert de omstreden kerncentrale van Yongbyon weer elektri citeit. Noord-Korea sloot de centrale in de j aren negen tig onder druk van de Ver enigde Staten. Yongbyon kan plutonium produceren voor de productie van kern wapens. RTR/AFP door René van Stee en Melita Lanting OOSTENDE - Op de Noordzee is gisteren het zandwinnings schip Saeftinge van rederij Den Herder uit Yerseke betrapt op het illegaal lozen van olie. Een andere, nieuwe grote olievlek bedreigt de kust van Walcheren. Of deze vlek uit de Tricolor komt is niet bekend. De illegale olielozing door de Saeftinge werd geconstateerd door een controlevliegtuig van BMM, een Belgische overheids dienst die milieu-onderzoek op zee doet. Volgens woordvoerder S. Maebe van BMM gaat het bij na zeker om afvalolie van de motor van het schip. „Onze ver balisanten hebben een proces verbaal opgemaakt dat naar het parket van Brugge gaat. Dat heeft de zaak nu in handen", al dus Maebe. Kapitein A. den Herder ontkent de olielozing. Hij zegt dat hij geen olie heeft geloosd, maar overtollig zand en water uit het ruim heeft gespoeld. „Dit geeft een zandspoor dat vanuit de lucht wellicht zou duiden op een oliespoor." Den Herder zegt keiharde be wijzen te hebben dat zijn tanks pgnonze redactie buitenland Washington - Na de lauwe ontvangst van de presentatie Van bewijzen tegen Irak door Minister Powell overweegt de Amerikaanse regering nieuwe stappen bij de Veiligheidsraad onieen resolutie erdoor te krij gen die het gebruik van geweld 'egen Irak goedkeurt. [Powell voerde gisteren overleg jme'- president George Bush om strategie uit te stippelen, y'lgens Powell zou Bush een Feede resolutie van de Veilig heidsraad verwelkomen. Hij merkte op dat een dergelijke re solutie volgens sommige leden van de Veiligheidsraad niet al leen wenselijk, maar zelfs ver eist is. In Bagdad hebben VN-wapen- inspecteurs gistermiddag voor het eerst een gesprek met een Iraakse wetenschapper ge voerd, zonder dat daarbij een vertegenwoordiger van het Iraakse bewind aanwezig was. Dergelijke verhoren zijn een be langrijke eis van de wapenin specteurs. DPA/RTR/AP pagina4: dorpsjongen werd tiran door Wout Bareman HOEK - Onwetenden meenden de afgelopen maanden dat de wereldvermaarde kunstenaar Christo had toegeslagen in de polders rond Hoek. De trotse hangtrogbrug, die de spoorlijn van Dow Benelux over het zuidelijke tracé van de Wester- scheldetunnel leidt, ging maandenlang voor een belangrijk deel schuil onder een met krimpfolie beklede stellage. De tent moest het gespeciali seerde schilders en betonwerkers mogelijk maken ondanks de vrieskou herstelwerkzaamheden uit te voeren aan de brug. Bij een controle, vorig na jaar, was gebleken dat de drie coatinglagen op de betonnen trogbrug ernstige gebreken vertoonden. Vandaag wordt de futuristische brug ontmanteld. Het werk is afgerond. Overigens kregen de brug genbouwers al eerder te kampen met tegenslag. Ook de stalen portalen voldeden aanvankelijk niet aan de kwaliteitseisen. Na de nodige aanpas singen werd de 120 meter lange brug half mei vo rig jaar in gebruik genomen, foto Peter Nicolai Formeel moeten de aandeelhouders van Shell op 23 april de voordracht van de oud-premier nog goedkeuren. Maar als dat doorgaat, dan is Wim Kok vanaf die datum lid van de raad van commissarissen van het Nederlands-Britse olieconcern. Acht dagen eerder zal de aandeelhoudersvergadering van Bankverzekeraar ING Kok waarschijnlijk tot com missaris benoemen. Hoewel de Turken niet zullen meevechten in een eventuele oorlog tegen Irak, voelen ze zich wel bedreigd door de raket ten van Saddam Hoessein Daarom heeft Ankara bij Nederland gisteren een verzoek ingediend voor de plaatsing van Patriot afweersystemen op Turkse bo- C dem. w De gemeente Middelburg heeft het pand van discotheek The Nighttrain gekocht. Zij onderzoekt of het mogelijk is, jonge rencentrum Midgard in het pand onder te brengen. De recente schietpartij bij de discotheek en het verbod op R&B- avonden dat daarop volgde, heeft volgens beide par tijen niets met de verkoop te maken. De Amerikaanse schaatser Derek Parra, die vorig jaar op de Olympische Spelen goud won op de 1500 meter, is van slag. Hij besteedde het afgelo pen jaar meer tijd aan randza- ken dan aan schaatsen. En is daarom zwaar uit vorm. Hij ziet zichzelf dan ook niet als kanshebber voor goud op het WK allround in Göte- borg dat morgen be- gint. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13, 15 en 17; sport: 18,19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. onlangs zijn schoongemaakt en er dus geen afvalolie in zee is te rechtgekomen. Den Herder is niet aangehouden door de Bel gische justitie. Op de Noordzee is ter hoogte van Zeebrugge een nieuwe olie vlek gevonden van ongeveer elf bij twee kilometer. Deze vlek is veel groter dan de vlekken die eerder op de Zeeuwse kust aan spoelden; hij drijft in de richting van de Walcherse kust. Rijks waterstaat gaat de vlek niet op ruimen omdat daarvoor geen vaartuigen in de buurt zijn. Bel gië heeft wel een schip gestuurd. De olie bereikt waarschijnlijk zaterdag de kust. De Tricolor lekt ook nog steeds kleine hoe veelheden olie, maar die vormen nog geen bedreiging voor de kust in Zeeland. Zwin dicht Vandaag wordt een dam gelegd in de monding van de kreek geul op het Nederlandse grond gebied van natuurgebied Het Zwin. Hiermee is een felle ruzie tussen Knokke-Heist en Sluis in de kiem gesmoord. Burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist had gedreigd zelf een zanddam te laten neerleggen als Sluis van daag niet voor twaalf uur 's mid dags tot actie zou zijn overge gaan. De drijvende dam die de Neder landers hadden neergelegd om de olievervuiling tegen te houden, bood onvoldoende soe laas. „Gezien de aanhoudende olievervuiling en de nieuwe olievlek die de kust bedreigt, was een zanddam uiteindelijk de enige optie", verklaart bur gemeester E. Brommet van Sluis, die de actie coördineert. Hij sprak van een unaniem be sluit van het crisiscomité voor het Zwingebied, dat gisteren in Oostburg in spoedberaad bij eenkwam. door Ben Jansen BORSSELE - Automobilisten die zaterdag 15 maart, een dag na de opening, door de Wester- scheldetunnel willen rijden, moeten rekening houden met oponthoud. Ontevreden motor rijders zijn van plan zeer lang zaam door de tunnel te rijden en flink te talmen bij het passeren van de tolpoorten. Vorige maand uitte de regio Zeeland van de Motor Actie Groep (MAG) in de PZC haar verontwaardiging over het feit dat motorrijders voor de tunnel net zoveel moeten betalen als automobilisten. Ook hebben ze kritiek op het t-tagsysteem voor abonnementhouders. Ze vinden de kastjes onhandig, omdat ze niet op een motorfiets te beves tigen zijn, en gevaarlijk, omdat ze motorrijders bij een val kun nen verwonden. De tunnelexploitant heeft mo torrijders met een abonnement aangeraden voor bemande tol poorten te kiezen om hun t-tag handmatig te laten aflezen. Daardoor kunnen ze niet, zoals automobilisten, zonder te stop pen de tol passeren. „Door op de eerste dag massaal gebruik te maken van de nieuwe verbinding, op ons gemakje een kaartje te kopen en langzaam door de tunnel te rijden, willen we laten zien hoe vervelend het is als je niet vlot kunt passeren", zegt Louis van den Broeke van de MAG in Zeeland. „Ik sluit niet uit dat er motorrijders zul len zijn die middenin de tunnel een tijdje blijven stilstaan." Het artikel in de PZC heeft vol gens Van den Broeke veel bijval opgeleverdin de vorm van blie ven, e-mails en telefoontjes. Daaruit valt af te leiden dat clubs als de Zeeuwse Motor Vrienden Club, de Zeeuwse Mo tor Toer Club en de BMW Club Zeeland in georganiseerd ver band aan de actie meedoen. pagina 15: tunnelrubriek naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16.-. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer; I LL T iJf 1 L fJ i automatische incasso 20,50). handtekening: 1J Per kwartaal met automatische incasso 55.10). i per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nader, infoimatie aan automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8"713214"000002" s Js0'™;^rneud"me"12 di wo do vj ta (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1