Parra schaatst op hoge hakken Advocaat mist Van der Vaart PZC Goud voor Bode Miller Bogstra verrast met keuze voor de dubbel 19 Westerveld terug in selectie Oranje 3 Jones breekt met haar omstreden coach Francis t Voorlopige i oplossing voor FC Utrecht :c Spaanse clubs hebben schuld "i van één miljard Hazes sponsort Hoenselaar Nieuw boek van Lance Armstrong Ruime zege hockeyvrouwen PSV leent Kooiman van Sparta Inzaghi twee maanden uit roulatie Vijf clubs willen Intertoto spelen Opnieuw verlies cricketteam Sampras maakt nog geen rentree Olympisch kampioen niet in balans voor WK allround door Gijs van Oosten SANKT MORITZ - De Amerikaanse skiër Bode Miller nam na afloop van de tweede manche van de slalom even de tijd voor zichzelf. Hij won na melijk op een spectaculaire manier de wereldtitel op de combinatie. Hij eindigde in de afdaling nog als zeventiende, maar boog zijn achterstand van 2,95 seconden op de Noor Lasse Kjus in de slalom over twee man ches om in de winnende voorsprong met 0,07 se conden. Voor Kjus betekende het zilver zijn elfde WK-medaille. Zijn landgenoot Andre Kjetil Aa- modt veroverde met brons eveneens zijn elfde WK-medaille. Ondertussen ontstond er onrust in de Oostenrijke skiploeg. Andreas Schifferer en Josef Strobl drei gen hun Oostenrijkse skilicentie in te ruilen voor die van een ander land. De twee zijn woedend over hun uitsluiting voor de wereldkampioenschap pen skiën in Sankt Moritz. foto Marcus Gyger/RTR GÖTEBORG - De meester van de peptalk gelooft even niet meer in zichzelf. Derek Parra zit een jaar na het winnen van het olympisch goud op de 1500 meter in Salt Lake City in een dip. Aan de vooravond van het WK allround in Göteborg is de kleine Amerikaan geestelijk, lichamelijk en schaatstech- nisch van slag. Met hangende schouders en doffe ogen zit hij lusteloos op een stoel in het eetzaaltje van het hotel in Göteborg. Derek Parra heeft een jaar na de Win terspelen in Salt Lake City niet meer de frisse uitstraling van een olympisch kampioen. Hier zit een oververmoeide atleet, die een jaar op zijn tenen heeft gelopen, maar nu ervaart dat de roem zijn tol eist. Waarschijnlijk zou hij in zijn hart nu het liefst bij zijn vrouw Tiffany en dochter Mia, thuis in Florida, willen zijn. Maar als iets als een rode draad door het leven van Parra loopt, dan zijn het de offers wel. Op de vraag hoelang geleden hij zijn veertien maanden oude doch ter voor het laatst heeft gezien, toont hij een verontschuldi gende glimlach. Omdat hij ook wel begrijpt dat het antwoord absurd is. „Begin december", zegt hij. Het is aandoenlijk hoe Parra, bijna 33 jaar, vertelt over de eerste stapjes van zijn dochter. Hij volgt haar ontwikkeling door middel van videobanden die zijn vrouw met enige regel maat opstuurt. ,,Op de eerste band zag ik hoe ze met haar handjes langs de tafel liep. Een maand stuurde mijn vrouw een videoband waarop ze al hele maal los kon lopen." Rolmodel Parra werd het afgelopen jaar als olympisch kampioen ge leefd. Hij droeg daar zelf niet in het minst aan bij. Hij sloot reclame- en tv-contracten, dook het lezingencircuit in en wierp zich op als een van de rolmodellen van de Latijns- Amerikaanse gemeenschap in de Verenigde Staten. „Ik heb de latino's laten zien dat de we reld groter is dan hun eigen be sloten wereld. Een Mexicaan en schaatsen, dat is geen logi sche combinatie. Maar het kan Derek Parra: „Ik heb jarenlang mezelf offers getroost om olympisch kampioen te worden. Ik heb mijn vrouw moeten beloven dat ik het resultaat van die arbeid, de olympische titel, zou kapitaliseren." foto Catrinus van der Veen/GPD wel, als je maar in jezelf ge looft." Door alle nevenactiviteiten kwam van een serieuze voor bereiding in de zomer van 2002 weinig terecht. Parra deed slechts een kwart van de totale krachttraining van het jaar daarvoor. Het is een bewuste keuze geweest. „Ik heb jaren lang mezelf offers getroost om olympisch kampioen te wor den. Ik heb mijn vrouw moeten beloven dat ik het resultaat van die arbeid, de olympische titel, zou kapitaliseren." Parra heeft, met dank aan zijn sportieve succes, een huis kun nen kopen voor vrouw en kind. Hij heeft geld weggezet in een studiefonds voor zijn dochter. Maar hij zegt nog geen miljo nair te zijn, zoals sommige schaatsers in Nederland dat wel zijn geworden. De afgelo pen maand moest Parra bovendien wat plooien glad strijken met de Amerikaanse belastingdienst. De zorgen en vermoeienissen die de commerciële activitei ten met zich meebrengen, heeft Parra misschien wel onder schat. In november presteerde hij tot zijn eigen verbazing goed in de wereldbekerwed strijden in Hamar, Erfurt en Heerenveen. Daarna kwam de terugslag. Hij werd ziek (buik griep) en raakte zeer gefrus treerd over het feit dat hij niet de optimale krommingen en rondingen in zijn schaatsijzers vond. De oorzaak van het materiaal probleem ligt bij Parra zelf en in een afwijking van de machi ne die de rondingen van de ijzers afstelt. Het ging van kwaad tot erger, zo zeer zelfs, dat het op zijn zenuwen begon te werken. „Ik zoek naar het optimum. Ik ben in de afgelo pen maanden wel tien keer tot twee uur s nachts in de weer geweest met mijn ijzers. Dan zijn ze weer te vlak en dan weer te rond. Ik begrijp er niets van. Zo gefrustreerd, zo boos ben ik dan," Zijn coach, de Nederlan der Bart Schouten, die is aan geschoven bij het gesprek, weet niet wat hij hoort. „Tot twee uur in de nacht? Je bent gek." Bumpy ride Parra zoekt al lange tijd naar het goede gevoel, naar de effi ciëntie in zijn slag. „Ik heb een goed gevoel voor schaatsen. Ik kan voelen of een schaats goed is of niet. Als de rondingen niet vloeiend zijn, dan merk ik dat meteen aan mijn grip op het ijs. Het schaatsen voelt dan aan als een 'bumpy ride', een autoritje over hobbels. Als mijn schaats ijzers niet deugen, dan is dat vergelijkbaar met hardlopen op hoge hakken," Mogelijk dat Sipke Bosma, de Friese specialist op het gebied van schaatsmateriaal. Parra uit zijn lijden kan verlossen. Bosma is op uitnodiging van de Noorse schaatsbond in Göte borg, maar zal ook de schaat sen van de Amerikaan aan een deskundige blik onderwerpen. „Als mijn schaatsen goed zijn, dan voel ik me ook beter in mijn kop." In zijn hoofd heeft Parra - vo rig jaar nog derde op het WK achter Uytdehaage en Sjepel - de hoop op een goede klasse ring in dit weekeinde laten va ren Al noemt hij zichzelf nog wel in een rijtje van acht fa vorieten (de vier Nederlanders en de vier Amerikanen) voor de wereldtitel allround. Hij loopt echter niet over van zelfvertrouwen. „Het winnen van het WK allround was voor mij een belangrijke motivatie om door te gaan met schaatsen Maar waarschijnlijk zal ik nog een jaar moeten doorgaan om die titel te kunnen winnen." Vanaf de zomer van 2003 gaat Parra zich weer volledig op het schaatsen richten. „Nog zo'n jaar als afgelopen jaar? Nee, dat houd ik niet vol." GPD J/. Hnnr Henri van der Steen >- ZEIST - Ideaal is anders - want V: dan zouden Rafael van der 0v Vaart, Mare Overmars en Kevin or Hofland fit en in vorm moeten d zijn - maar coach Dick Advo- caat heeft gisteren toch een vrij h complete selectie kunnen pre- J senteren voor de oefeninterland d{j tegen Argentinië, woensdag in J Amsterdam. Sander Wester- c.: veld, Mark van Bommel en Pier- Aa re van Hooijdonk maken hun e| rentree bij Oranje. De laatste blessure van Van der Vaart, die hem alweer langer H van het veld houdt dan gedacht, is ongetwijfeld een streep door de rekening van Advocaat. De bondscoach zou de getalenteer de Ajacied (die dinsdag negen tien wordt) woensdag mogelijk voor het eerst in de basis hebben au. getest. Het examen had hem een dei startbewijs kunnen opleveren een voor de grote strijd tegen Tsje- Achië, eind maart, als er belang en njke EK-punten op het spel iri staan. Advocaat zal anderzijds be paald niet in de put zitten; hij en Van Hanegem staan op het standpunt dat een talent heel lang heel goed moet zijn om aanspraken te maken op Oran je, zeker als het gaat om een ba sisplaats. De selectie die Advocaat be kendmaakte, bewijst dat ver trouwen. De blessure van Van der Sar (botbreuk rechtervoet) brengt Sander Westerveld terug in de selectie. Advocaat zal hem echter waarschijnlijk een plaats gunnen op de bank. Waterreus is de eerste vervanger van Van der Sar, die vorige zomer al eens ge blesseerd afviel en toen, in Bos ton tegen de Verenigde Staten, voortreffelijk werd vervangen door de PSV-doelman. In vergelijking met de laatste interland, tegen Duitsland, is Ooijer niet opgeroepen. Terug in de selectie zijn Pierre van Hooij - donk en Mark van Bommel, in dertijd beiden geblesseerd. Het goede nieuws voor Advocaat is de beschikbaarheid van Van Bronckhorst. Die was er tegen de Duitsers ook al bij, net terug van een zware blessure. Inmid- J vari onze sportredactie r LOS ANGELES - De Ameri- an kaanse atlete Marion Jones ?v. heeft gebroken met de omstre ed den Canadese coach Charlie n I Francis. De Los Angeles Times le heeft dit gemeld in de krant van dr gisteren. De drievoudig olympisch kam pioene was onder druk gezet door sponsor Nike, collega-at leten en de de wereldatletiekfe- deratie IAAF. Charlie Francis kreeg in Canada een levenslange schorsing na de geruchtmakende dopingaffaire rond Ben Johnson, de olympisch kampioen van 1988 op de 100 meter. Johnson raakte zijn me daille kwijt en kreeg een schor sing. Francis is niet verboden met sporters van andere natio naliteit dan de Canadese te wer ken. Jones zei in de Los Angeles Ti mes: Francis heeft in de twee maanden van onze samenwer king nooit versterkende midde len ter sprake gebracht. Onze gesprekken gingen puur over de techniek. Ik heb de afgelopen twee maanden meer geleerd dan in de drie, vier voorgaande ja ren." RTR dels is Van Bronckhorst, hoewel geen basisspeler bij Arsenal, volledig fit en dus inzetbaar als linksback. Barcelona is opnieuw de hofle verancier, met vier spelers (en twee ex-spelers). De vraag is in teressant in hoeverre Frank de Boer, Kluivert, Reiziger en Cocu zijn meegegaan in de vreselijke ontluistering van hun FC Barce lona in de Spaanse competitie en in hoeverre ze zich mogelijk onder de opvolger van coach Van Gaal, Antic, weer gaan op richten. Volgens de statistieken is er niks mis met de Nederlanders in Bar celona. De Boer en Cocu speel den tot op heden 18 van de 20 wedstrijden, Kluivert zelfs 19. Hij maakt 10 goals in competi tieverband, een meer dan redelijk totaal, gezien zijn eind cijfers van de vier eerdere sei zoenen bij Barcelona: 18, 18, 19 en 11 in de competitie. Over mars (72 interlands) speelde overigens 11 competitiewed strijden dit seizoen, vier meer dan Reiziger, die wel werd op geroepen. Spitsen heeft Advo caat genoeg, verdedigers niet. Hij selecteerde er vijf, tegen acht aanvallers. In de selectie van Advocaat heb ben de broers De Boer qua inter lands de meeste status. Frank speelt zijn 99ste interland tegen Argentinië, Ronald mogelijk zijn 67ste. Kluivert is de topsco rer, met 36 goals. De selectie. Doel: Westerveld (Real Sociedad), Waterreus (PSV). Verde diging: Frank de Boer (Barcelona), Van Bronckhorst (Arsenal), Reizi ger (Barcelona), Ricksen (Glasgow Rangers), Stam (Lazio Ronia). Mid denveld: Van Bommel (PSV), Bos- velt (Feyenoord), Cocu Barcelona Davids (Juventus), Kluivert (Barce lona), Seedorf (AC Milan). Aanval: Ronald de Boer (Glasgow Rangers), Hasselbaink (Chelsea), Van Hooijd onk (Feyenoord), Makaay (Deporti- volaCoruna), VanderMeyde(Ajax), Van Nistelrooy (Manchester Uni ted), Zenden (Chelsea). GPD/ANP ;J UTRECHT - FC Utrecht heeft een oplossing gevonden voor de =-. financiële problemen, althans voor de korte termijn. De club, i".. kampend met een forse schuld, (js'j kan hierdoor in elk geval tot en met april aan zijn verplichtin- gen voldoen. '1 tó Dat komt omdat huisbankier Wj Rabobank en hoofdsponsor AMEV een kortlopend krediet '3 verschaffen. Voorwaarde is wel tr. dat alle crediteuren bereid zijn ri' tot 1 mei hun vorderingen van voor 1 januari te bevriezen. In een indringende brief deed FC Utrecht een beroep op de schuldeisers. „Met pijn in het hart moeten wij onze crediteu- ren verzoeken enig geduld te be- k- trachten, zodat wij de tijd krij- Lr; gen onze problemen structureel jji optelossen", schreef voorzitter ;h Erik Jan Visser. Met een aantal 211 van hen heeft de club inmiddels ■4overeenstemming bereikt. J FC Utrecht heeft daarnaast de )3 gemeente gevraagd of zijin na- 4 volging van Breda, bereid is het stadion te kopen. Het college van burgemeester en wethou- j ders heeft besloten de proble- matiek van de club nader te on- derzoeken. ANP MADRID-DeSpaanse voetbal- clubs hebben een totale schuld van 1 miljard euro. Dat heeft het ^Paar,se tijdschrift Mercado De Dinero gisteren gemeld. C~ FC Barcelona spant de kroon. De Catalaanse club is in zijn -eentje verantwoordelijk voor bijna een kwart van de totale schuld: 230 miljoen euro. Bar£a -"■spendeerde vorig seizoen 95 miljoen euro. Dit seizoen valt de schade met 16 miljoen euro or enigszins mee. Valencia noteert een negatief sir l van *80 miljoen euro. De i-i- bu'dige nummer drie van de •Hera Division voerde de laatste twee jaar wel een bezui- mgingsbeleid. Dit seizoen werd slechts één speler gehuurd. Real Madrid was volgens het blad V in de schulden terecht gekomen (zeker 200 miljoen eu- ro) als de club vorig jaar haar fraif"ngscomplex niet had ver- kocht. Andere clubs met een 'v mil.]°enenschuld zijn tweededi- visieclub Tenerife (40 miljoen), r mik /15 mili°en) en Athletic '"Bilbao (13 miljoen). AFP vrijdag 7 februari 2003 VE LDHOVEN - André Hazes zal dartster Francis Hoenselaar voorlopig voor een jaar financieel ondersteunen. Dat heeft de manager van Hoenselaar gisteren in Veldhoven tijdens het open Nederlands kampioenschap bevestigd. Hoenselaar (38) is drievoudig wereld- en zesvoudig nationaal kampioene. In de afgelopen 21 jaar won ze 64 nationale en in ternationale toernooien. Haar carrière kwam in gevaar door het vertrek van haar sponsor. Hazes vernam dat nieuws op de televisie en bood zich spontaan aan als nieuwe geldschieter ANP DEN HAAG - Er komt een vervolg op Door de pijngrens, de bestseller van Lance Armstrong. In oktober verschijnt het tweede boek van de Amerikaanse wielrenner, Every Second Counts. Of er een Nederlandse vertaling komt, is nog onbe kend. ANP LEIPZIG - Het Nederlandse vrouwenzaalhockeyteam heeft gisteren op het WK in Leipzig de derde ruime zege geboekt. Tegen Zuid-Afrika werd het 7-0. Nederland nam door de overwinning de leiding in poule B. Het Nederlandse mannenteam verloor zijn derde wedstrijd bij het WK zaalhockey in Leipzig. Door de 5-3-nederlaag te gen Frankrijk is het keuzeteam van bondscoach Joost Bel- laart vrijwel kansloos voor een halvefinaleplaats. ANP EINDHOVEN - PSV heeft Frank Kooiman van Sparta ge leend. De doelman blijft tot het einde van het seizoen in Eind hoven. PSV huurt Kooiman omdat Jelle ten Rouwelaar is uit geleend aan FC Groningen. Begin dit seizoen kwam deze jeugdige doelman over van Emmen. ANP ROME - Lazio-spits Simone Inzaghi is twee maanden uitge schakeld. In het Italiaanse bekerduel met AS Roma brak hij zijn linkerpols. Na ruim een halfuur spelen kwam de jongere broer van AC Milans Filippo in botsing met de Braziliaanse verdediger Walter Samuel. AFP ZEIST - Bij de KNVB hebben zich vijf voetbalclubs gemeld die zijn geïnteresseerd in deelnemen aan de Intertoto-compe- titie in de komende zomer. Het gaat om Vitesse, Willem II, Heerenveen, RKC Waalwijk en FC Utrecht. De inschrijving is open tot 21 februari. De KNVB zal daarna het recht claimen op één a twee Nederlandse plaatsen. Via de Intertoto kan een club zich alsnog kwalificeren voor het toernooi om de Uefa Cup. ANP PAARL - Het Nederlands cricketteam heeft gisteren in Paarl het tweede voorbereidingsduel op het WK verloren van Bo- land. Het eindtotaal van de Zuid-Afrikaanse tegenstander (272 runs voor 7 wickets) bleek voor de ploeg van aanvoerder Roland Lefebvre te hoog gegrepen: 187 all out GPD door Gertjan van Geen ARNHEM - De keuze van Tjerk Bogtstra om Sjeng Schalken en Raemon Sluiter vanmiddag de enkelspelen voor Nederland te laten verzorgen in het Davis- Cupduel met Zwitserland, kwam niet als een grote verras sing. Dat Martin Verkerk met Paul Haarhuis het dubbelspel verzorgt, wekte wel enige be vreemding. „Maar het gaat er mij om wat het beste voor het team is", meende de captain. Schalken opent om 12.00 uur het bal tegen Michel Kratochvil. Sluiter volgt later tegen Roger Federer. Mare Rosset, teamcap tain van de Zwitsers, had nog wel een verrassing in petto. Hij plaatste zichzelf in het team ten koste van Yves Allegro. Rosset stelde zich echter nog niet op, terwijl alle Nederlan ders verwachten dat hij mor genmiddag aan de zijde van Fe derer zal dubbelen. Nu nog staat Georg Bastl genoteerd voor het dubbel. Bogtstra: „Met Rosset en Federer hebben zij twee jon gens die sterk serveren. Paul en Sjeng zouden zo heel wat druk in hun eigen servicegames tegen krijgen. Ik ben onder de indruk van de kracht die Verkerk uit straalt op zijn service. Dat maakt het wat makkelijker." Dat Verkerk en Haarhuis nog nooit samen speelden - pas gis termiddag trainden ze voor het eerst op dezelfde baanhelft - achtte Bogtstra van onderge schikt belang. „Paul staat links en Martin rechts. Daar veran dert dus niets." Voor Schalken, de mondiale nummer 19, betekent het tevens dat hij zich maximaal kan voor bereiden op de derde single van zondag. Meermalen heeft zijn fragiele lichaam geprotesteerd tegen drie wedstrijden over vijf sets in drie dagen. „Sjeng heeft een rustiger gevoel als hij zater dag niet hoeft te spelen", zei Bogtstra. Schalken, die 1-1 staat in onderlinge duels met Kratochvil: „Nu ben ik fris voor zondag. Tegen Kratochvil wordt het een zware pot met veel baselinerally's. We serveren elkaar niet weg." Sluiter keek zelfverzekerder uit zijn ogen dan hij zich eigenlijk had gevoeld, bekende hij. „Ik was niet zeker van mijn zaak of ik zou spelen. De kans was fifty fifty. Maar ik ben er wel vanuit gegaan." Bogtstra had twee ver klaringen voor zijn keuze, Al lereerst heeft de Rotterdammer een status in de Davis Cup. De landenwedstrijd, zeker voor ei gen publiek, brengt het beste in hem boven. Daarbij is zijn servi cereturn beter dan die van Ver kerk. „Martin heeft zijn service als wapen, maar Raemon kan met zijn spel van achteruit iets meer. Daardoor acht ik hem geschik ter", aldus Bogtstra. Verkerk kon zich daarin vinden. „Het dubbel is ook een punt waard. En ik kan het wel een beetje. Ik sta 130ste op de wereldranglijst, terwijl ik maar acht toernooien heb gespeeld." De kans is bovendien aanwezig, dat hij zondag alsnog in het en kelspel tegen Kratochvil wordt opgesteld. Sluiter speelde drie keer tegen de Zwitserse num mer 81 van de wereld en verloor steeds kansloos, waaronder een best-of-five op de Australian Open. Bogtstra liet woensdag al doorschemeren dat hij liever Verkerk tegenover hem zet. Bogtstra kan zelfs het dubbel nog omgooien als Schalken na vandaag een niet al te vermoei ende wedstrijd in de benen heeft Dat Schalken het eerste enkelspel op zich neemt, scheelt ook. In de laatste twee ontmoe tingen met Frankrijk ging hij steeds als tweede de baan op, met alle gevolgen van dien. In beide gevallen was de Limbur ger te moe om op zaterdag res pectievelijk zondag zijn beste tennis te laten zien. GPD LOS ANGELES - De Ameri kaan Pete Sampras is mentaal nog niet klaar voor een rentree in het internationale toptennis. Dit zei zijn broer Gus naar aan leiding van de ingetrokken in schrijving voor het ATP-toer- nooi in San Jose van komende week. Gus Sampras is de toernooidi recteur van Scottsdale waar de winnaar van veertien Grand Slams op de deelnemerslijst staat. „Pete zoekt nog steeds naar redenen om opnieuw te tennissen. Toch heb ik ook niet het gevoel dat hij zo ver is om nu al te stoppen." Pete Sampras speelde geen en kele wedstrijd meer sinds hij be gin september in New York de US Open won in een zinderende finale tegen zijn landgenoot An dre Agassi. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19