Subsidie aanpassen huis ruimer P Want ik hau niet van vegten PZC Palensysteem frustreert binnenstad Waterschap steekt 1,1 miljoen euro in diverse projecten is\ Raadsman vindt eis voor dealen overdreven Veere wil inwoners stimuleren zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen 13 Dode vrouw gevonden Vlissinger slachtoffer oplichting Botsing bij inhaalmanoeuvre Protest tegen oorlog in Irak Etentje voor stichting Bolivia Onda geeft concert op Valentijnsdag agenda Wietkwekerij ontmanteld Auto te water in Heinkenszand Auto-inbraken in Yerseke Verkeersactie op Reynaertcollege fii 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 7 februari 2003 Hnnr Aector Dooms MIDDELBURG - Volstrekt overdreven, noemde raadsman j. Wouters de 21 maanden ge vangenisstraf die gisteren in Middelburg werden geëist wer den tegen zijn cliënt. De 21-jari ge Vlissinger stond terecht voor poging tot zware mishandeling en dealen Nog meer ergernis wekte de vor dering van 18.000 euro voor ver meende drugswinst, die officier van justitie H. den Hartog op eiste. ,,Ik heb slecht geslapen vannacht. Een kruimelaar als mijn cliënt moet dit bedrag be talen, terwijl de exploitant van koffieshop Checkpoint in Ter- neuzen een omzet van twintig miljoen euro per jaar draait", reageerde de strafpleiter ver ontwaardigd. Natuurlijk wist Wouters dat de zaak van de Vlissinger op zich zelf stond. „Maar ik wilde dit toch gezegd hebben." De offi cier merkte fijntjes op dat het dealen in harddrugs geen optie is. „Het is beter een fatsoenlijke baan te vinden", adviseerde ze de verdachte. Den Hartog acht te de handel in cocaïne over een periode van zes maanden, tus sen mei en november vorig jaar, bewezen. De officier sprak verder over een Rambo-actie; de verdachte was op 23 juli met enkele vrien den een Vlissingse flat binnen gevallen om meisjes te ontzet ten, die door de bewoner werden vastgehouden. „Hij trapte de deur in en heeft met een ijzeren staaf op het hoofd van het slachtoffer geslagen", zei de officier. In de eis werd het straf blad van de Vlissinger meege wogen. „U was koud in Vlis- singen of u begaat weer een geweldsdelict en gaat dealen." De rechtbank doet 19 februari uitspraak. VLISSINGEN - In de Spuikom in Vlissingen is gisteren rond één uur het stoffelijk overschot van een 53-jarige vrouw uit de gemeente Veere gevonden. Duikers van de brandweer hebben het lichaam uit het water gehaald. De politie sluit een misdrijf uit. De vrouw werd sinds woensdag vermist. VLISSINGEN - De Vlissingse politie vermoedt dat meerdere oudere inwoners van de stad het slachtoffer zijn geworden van een oplichter. Een 76-jarige man kreeg de afgelopen we ken enkele malen bezoek van een onbekende man die door middel van een babbeltruc hem enkele honderden euro's af handig maakte. De politie denkt dat die oplichter nog meer slachtoffers heeft gemaakt en hoopt dat die zich melden. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Veerse subsi dieregeling voor mensen die hun woning willen opknappen, wordt uitgebreid. Inwoners kunnen straks ook subsidie aanvragen als ze in het buiten gebied wonen, als ze hun Kwaaitaalvloeren aanpassen of als hun woning geschikt ge maakt wordt voor ouderen. Het doel van deze verandering is mensen in de gelegenheid te stellen zo lang mogelijk zelf standig te wonen. Veel wonin gen zijn daar niet op ingesteld. Momenteel kunnen inwoners van de kernen een bijdrage krij gen van maximaal 6806 euro als ze hun huis verbeteren. Daarbij moet gedacht worden aan het herstellen van dakconstructies, gevels en dragende binnenmu ren. Omdat het beschikbare geld hiervoor afneemt en omdat Veere het opplussen van de wo ningen (geschikt maken voor ouderen) wil stimuleren, over weegt de gemeente de maximale bijdrage te verlagen tot 4537 eu ro. Daar staat tegenover dat la ter ook mensen uit het buitenge bied aanspraak kunnen maken op de subsidieregeling. Een voorwaarde om voor de op- knapsubsidie in aanmerking te komen, is dat de woningen op geleverd moeten zijn voor 1954. Verdei- mag het huis de laatste tien jaar niet met behulp van subsidie verbeterd zijn. De bij drage wordt geweigerd als het werk al begonnen is voordat de aanvraag is ingediend. Voor een bijdrage in de kosten voor het opplussen, wordt als voorwaarde gesteld dat dit de voorbije twee j aren niet gebeurd VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van GroenLinks en de SP stellen Walchenaren in staat om op 15 februari per bus mee te gaan naar Amstei'dam om mee te doen aan de landelijke de monstratie tegen de dreigende oorlog in Irak. De bus vertrekt rond 8.30 uur. De opstapplaatsen worden bin nenkort bekendgemaakt. De demonstratie op de Dam in Am sterdam begint omstreeks 13.00 VLISSINGEN - In strandpavil joen Panta Rhei in Vlissingen wordt op 15 februari een etentje gehouden voor Bolivia. De opbrengst van het eten, vijf tien euro per persoon, gaat naar de Stichting Kleine Projecten Bolivia (SNKP)Met geld van de SNKP wordt een studiegroep begeleid, worden trainingen ge geven op basisscholen en wordt een schooltje gebouwd. Aan melden kan via e-mail: vicky- wiessner@hotmail.com. mag zijn met behulp van subsi die. Het bedrag dat de gemeente straks hiervoor kan uittrekken, bedraagt ten hoogste duizend euro per woning. Een lijst met opplusvoorzieningen moet nog door het college van B en W wor den vastgesteld. Met de nieuwe regeling wordt het tevens mogelijk maximaal 1500 euro subsidie te krijgen voor het herstellen van Kwaai- taal- of Mantavloeren die ge legd zijn tussen 1965 en 1981. Het ontwerp van deze 'Verorde ning stimuleringsregeling par ticuliere woningverbetering en opplussen' ligt tot en met 5 maart ter inzage op het gemeen tehuis in Domburg. Op 24 maart wordt de verordening bespro ken in de commissie Ruimtelijke Ontwikkeling en op 17 april neemt, als alles volgens plan ning verloopt, de gemeenteraad een besluit. De subsidieregeling kan dan op 1 mei in werking tre den. De huidige subsidierege ling 'Stads- en dorpsvernieu wing' vervalt dan. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Burgemeester Van der Zaag geeft samen met de leerlingen Jens en Jamie van De Tweern het lieveheersbeestje, als symbool tegen zinloos geweld, een plekje in de bii stad van Goes. foto Willem IV door Mieke van der Jagt GOES - Het is onbegrijpelijk dat jonge ren en volwassenen, bij wie je ervan uit kunt gaan dat ze wat hebben geleerd, zich nog bedienen van zinloos geweld. Hele kleine kinderen, die nog maar net kunnen schrijven, snappen het precies. Zo schrijft Alwin, van de openbare ba sisschool De Tweern als reden voor zijn stellingname tegen zinloos geweld: 'want ik hau niet van vegten'. En Jef frey schrijft: 'Je mag nie iemand scho- pen'. En zo is het maar net. De boodschappen van alle 310 leerlin gen van de Tweern hingen gistermid dag nog een keer te kijk ter gelegenheid van de eerste steenlegging tegen zinloos geweld in Goes. Alle kinderen kwamen hun medeleerlingen Jamie en Jens, bur- ge-meester D. van der Zaag en wethou der C. Linssen aanmoedigen. De leerlingen van de Tweern hebben in december een heleboel geleerd over zinloos geweld. Zoveel dat ze er met z'n allen iets aan wilden doen. Ze hebben allerlei werkstukken gemaakt, die tij dens een kerstmarkt zijn verkochtMet de opbrengst konden ze een heleboel te gels aanschaffen met een lieveheers beestje erop, het symbool tegen zinloos geweld. Aardig Eén van die stoeptegels mocht de ge meente hebben om hem in de binnen stad neer te leggen, zodat iedereen die hem ziet, er weer even bij stilstaat dat je aardig moet zijn, zodat anderen ook aardig terug zijn. De rest van de tegels komt op het schoolplein. Burgemeester van der Zaag mocht hel pen bij het leggen van de tegel voor het postkantoor, omdat hij de baas is van de politie, die veel probeert te doen te gen zinloos geweld. Wethouder Linssen is de baas van de binnenstad, zodat ook hij een handje mocht toesteken. Vol gens de burgemeester komen er nog veel meer lieveheersbeestjes in de bin nenstad te liggen. MIDDELBURG - Christelijke Brassband Jeugdorkest Onda Middelburg geven zaterdag 22 februari een valentijnsconcert in de Hofpleinkerk te Middel burg. Het optreden begint om 20.00 uur. De kerk is een half uur eerder al open. Tijdens het concert treedt de jeugdband als eerste op. Het programma is nog een verras sing. Het tweede deel wordt verzorgd door de brassband. Het pro gramma bevat allerlei stijlen muziek, van typische brass- bandmuziek tot populair, klas siek en film. Het concert wordt gegeven, omdat het jaarlijkse nieuw jaarsconcert kwam te vervallen. Tijdens het optreden wordt aandacht gevraagd voor Onda's aanstaande tegenbezoek naar bevriende Engelse brass bands. 1 STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - De Arne, 20.00 uur: Blij spel van Tot Leringhe ende Vermaeck; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14,00 uur; Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; MIDDELBURG Vrije School Zeeland, 20.00 uur: Terang Bulang en de steen houwer, Indonesisch volkssprookje; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers, OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur- Koersbal. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners en ondernemers in de Middelburg se binnenstad zijn ontevreden over de palen waarmee het cen trum wordt afgesloten. Ze wer ken niet altijd en veroorzaken problemen met bevoorrading van winkels en horecabedrij ven. Bewoners kunnen tussen twaalf en zes uur 's middags niet met de auto bij hun huis komen. De palen gaan om twaalf uur 's middags omhoog. Alleen met een pasje kunnen mensen de binnenstad nog in. „Het is een leuk idee", zegt bewoner en on dernemer P. Wijffels. „Maar het werkt gewoon niet." Familiele den die op bezoek komen, moe ten buiten de binnenstad parke ren. „Die komen dan met koffers naar me toe hobbelen. Iemand die spullen bij me op moet halen, kan er niet in. Mijn kinderen kunnen niet meer thuis worden gebracht als ze een feestje heb ben gehad." Leveranciers moeten voor twaalf uur hun goederen bij de bedrijven hebben afgeleverd. „Als alle steden tussen negen en twaalf bereikbaar zijn, krijgen de bevooradingsbedrijven een giga-probleem", zegt M. van Heusden. Zij heeft een bedrijf aan de Vlasmarkt en is be stuurslid van de Vereniging Vlasmarkt. De vereniging heeft binnenkort een vergadering. Daar worden alle klachten over het palensysteem geïnventari seerd en aan de gemeente voor gelegd. „Ik heb er nu nog geen duidelijk beeld van", zegt ze. De palen werken niet altijd zo als het moet. In het begin werd soms vergeten de, toen nog vas te, palen weg te halen. De paal bij de Simpelhuisstraat weigert nu soms dienst. Bij de paal op plein 1940 zit de scanner voor de pasjes aan de kant van de bin nenstad, terwijl de palen altijd omhoog gaan als een automobi list het gebied verlaat. Alleen de paal bij de Lange Noordstraat doet het altijd. „Maar dan moet ik via De Markt", zegt Wijffels. „Op donderdag rijd je dan tus sen kramen door." Parkeergarages Bedrijven en bewoners krijgen één pasje. Stiekem het pasje uit lenen aan bezoek durft Wijffels niet. „Dan krijgen ze een boete." Medewerkers van bedrijven moeten hun pasje delen. En dat is lastig, vindt MPriem van café Brooklyn. „Soms heb ik om vijf uur nog iets nodig. Dan is bij voorbeeld de salade op. Ik kan mijn zaak dan niet bereiken." Volgens Priem merkt de Middel burgse horeca aan de omzet dat het palensysteem ook bezoekers afschrikt. „Het was al doods, maar nu helemaal. Het wordt een afgesloten stad. Het is be langrijk dat de parkeergarages langer open gaan. Daar is een proef mee gedaan, maar net toen het begon te lopen, deden ze de garages weer dicht." L. Souisa, bewoonster van de Vlasmarkt en actief bij Leef baar Middelburg, ondervond laatst zelf de lasten van het pa lenregime. „Ik was aan mijn voet geopereerd en moest hinke len naar huis. Ik vind dat bewo ners gewoon 24 uur per dag bij hun huis moeten kunnen. Er zijn ZAAMSLAG - Een 29-jarige bromfietser uit de gemeente Terneuzen botste gistermorgen tijdens het inhalen frontaal tegen een groepje tegemoetkomende fietsers. Het ongeval ge beurde rond acht uur op het fietspad van de Terneuzense- straat in Zaamslag. Een dertienjarige fietser uit de gemeente Terneuzen en de bromfietser kwamen ten val. Hij werd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. KRABBENDIJKE - In een bedi'ijfspand aan de Oostpolder weg in Krabbendijke heeft de politie woensdagavond een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. Er werden in totaal 305 hennepplanten in het pand aangetroffen. De politie heeft in verband met de illegale kwekerij drie verdachten aange houden: een 21-jarige man en een 23-jarige vrouw, beiden af komstig uit Goes en een 55-jarige man uit Oost-Souburg. De drie zijn na verhoor door de politie en het opmaken van een proces-verbaal weer op vrij voeten gesteld. De politie kwam de kwekerij op het spoor na meldingen van stankoverlast. HEINKENSZAND - De auto van een 26-jarige vrouw uit Goes is gisterochtend aan het Stengeplein in Heinkenszand te water geraakt. Ze had geparkeerd bij een brede sloot en stapte uit om goederen te lossen. De vrouw had echter de handrem niet goed aangetrokken waardoor de auto het water inreed. YERSEKE - In de nacht van woesdag op donderdag zijn twee auto's in Yerseke opengebroken en werd bij een derde auto hiertoe een poging gedaan. In de Begonialaan werd geluids apparatuur uit een auto gestolen. Bij een andere auto in de zelfde straat mislukte de inbraak. In de Ericalaan werd een mobiele telefoon uit een auto gestolen. HULST - Het Reynaertcollege in Hulst houdt begin maart sa men met de politie een verkeersactie op school. Op vrijwillige en vrijblijvende basis worden door de politie bromfietsen en scooters getest. Als iets niet in de haak is met de bromfiets, volgen geen sancties. Maar de kans is natuurlijk aanwezig dat de politie later bij een controle wel zal optreden. heden worden gekoppeld aan de komst van de bunkerroute, die wordt aangelegd in het kader van de landinrichting. Het waterschap wil verder dit jaar gemaal Den Osse nabij Brouwershaven onder handen nemen. Daar moet de gehele mechanische en elektrische in stallatie worden vervangen. Bovendien wordt cle energie voorziening uitgebreid en de aandrijving veranderd. De ca paciteit van het vernieuwde ge maal, dat op afstand bedien- baar wordt, gaat van 300 naar 425 kuub water per minuut. De kosten bedragen 113.000 euro. Combinatie Zeeuwse Eilanden wil 90.000 euro steken in het ontwikkelen van een onderhoudsplan voor alle poldergemalen en andere zaken die te maken hebben met waterbeheer. Nu bestaat zo'n plan alleen voor de zuiverings installaties. Als proefproject voor het plan geldt de waterzui vering in Sint-Maartensdijk in combinatie met het aangesloten transportstelsel en polderge maal De Noord in Tholen. De resterende 100.000 euro is nodig voor het opstellen van vier bodemkwal iteitskaarten met bijbehorende beheersplan nen. Het gaat om de landelijk gebieden van de gemeente Tho len, de gemeente Schouwen- Duiveland en de gezamenlijke gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal. Het vierde plan richt zich op alle Zeeuwse boomgaarden. De totale kosten worden geraamd op 300.000 eu ro, die het waterschap, de pro vincie en de Dienst Landelijk Gebied eerlijk delen. Het algemeen bestuur van het waterschap neemt maandag 17 februari een besluit over de voorgenomen investeringen. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft een reeks inves teringen op het programma staan die weinig uitstel dulden. Daarom wordt het algemeen be stuur gevraagd daarvoor geld beschikbaar te stellen, in totaal 1,1 miljoen euro, hoewel was afgesproken voorlopig terug houdend te zijn met nieuwe in vesteringen met het oog op de discussie over de financiële toe komst van het waterschap. Het meeste geld, 400.000 euro, wordt gestoken in aanpassingen van de rioolgemalen aan de Ou de Veerseweg en de Elektraweg in Middelburg. Daar doen zich nu ernstige problemen voor doordat de pompen voortdu rend vervuilen, waardoor vaak storingen ontstaan met onnodig veel riooloverstortingen als ge volg. De huidige pompen, die bovendien aan het einde van hun levensduur zijn, worden daarom nog dit jaar vervangen door nieuwe die beter op hun taak zijn berekend. Voor werkzaamheden nabij Tholen-stad trekt Zeeuwse Ei landen ruim 330.000 euro uit. Daar wordt 6,2 kilometer na tuurvriendelijke oever aange legd, waarvan voor een deel zowel aan de linker- als aan de rechterzijde. Daarmee verbe tert de waterberging en boven dien zijn de flauwere taluds behalve natuur- ook onder- houdsvriendelijk. Ten zuiden van het gemaal De Eendracht wil Staatsbosbeheer een recrea- tiebos aanleggen, inclusief twee vissteigertjes. Ook voor een natuurvriendelij ke oever langs de Valkenissewa- tergang op Walcheren, over een lengte van 800 meter, is geld no dig: 60.000 euro. De werkzaam- Advertentie Op één uitzondering na werkt geen van de palen die de Middelburg se binnenstad afsluiten naar behoren, zo is de mening van de bewo ners en winkeliers. foto Lex de Meester natuurlijk wel meer mensen „De gemeente wil graag dat de slecht ter been." Alleen bewo- binnenstad bewoond blijft", ners die een garage in het gebied zegt Wijffels. „Als ze zo door hebben, kunnen daar altijd bij. gaan, wordt het een spookstad." Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13