Provincie trekt bovengrens PZC Panta Rhei presenteert zevende unplugged-cd Leven verdeeld in vlakken Extreem hoge golf was fataal voor loodsenhelikopter Las wedstrijd voor vmbo-leerlingen Beeldkwaliteit kunst cultuur Panfluittalent in Porgy Bess Requim 1953 mogelijk op cd Dolf Jansen vliegt langs Vlissingen op 5 mei Akkoord ovei landbouwgif wekt argwaai vrijdag 7 februari 2003 door Rinus Antonisse Hoogbouw valt in Zeeland op als een vreemde eend in de bijt. De provincie is overwegend vlak en weids en hoge gebouwen vormen daardoor altijd een oriëntatiepunt, een land mark. Als het gaat om de beeldkwali teit en de beleving van Zeeland is voorzichtigheid met hoogbouw op zijn plaats. Daarom overweegt het da gelijks provinciebestuur regels vast te stellen voor de maximumhoogte van gebouwen in steden en dorpen. Wie kent ze niet, de onaangenaam op vallende 'apenrotsen' aan de rand van de Westerschelde bij Breskens? Of de massaal aandoende torenflats in Goes? En de plompe oude graansilo bij Zierikzee? Ze springen veel meer in het oog dan de van oudsher vertrouw de kerktorens en watertorens. Dat heeft niet alleen te maken met de plaats waarop ze uit het landschap oprijzen, maar ook met de bouwmas sa. Vergelijk de ranke Lange Jan maar eens met de volumineuze flats langs de A58 bij Souburg. Vaak wordt de hoogbouw aan de rand van stad of dorp gesitueerd, ook al is dat aan de rand van het buitengebied vaak misplaatst. Bijvoorbeeld gale rijflats vormen een onaantrekkelijke overgang van bebouwd naar onge bouwd gebied. Een on-Zeeuwse aan blik. Daar is lang, al dan niet mok kend, genoegen mee genomen. Met de komst van de provinciale discussieno ta Beeldkwaliteit moet daar verande ring in komen. Dat kan door eisen te stellen aan de hoogte van nieuwe bouwwerken of vergroting van bestaande bouwsels. Als het aan het dagelijks provinciebe stuur ligt, kunnen Vlissingen en Ter- neuzen wat dat betreft ongebreideld hun gang gaan. daar hoeft geen hoog tebeperking te komen. Dat heeft te maken met de aanwezigheid van de (nu nog) dynamische Westerschelde. De twee gemeenten moeten met aan zienlijke hoogbouw kunnen reageren op de schaal van het water en de zee schepen. Hetzelfde is van toepassing langs het kanaal Terneuzen-Gent, waar zeeschepen het landschap door kruisen en fabriekscomplexen het landschap domineren. De kernen Sas van Gent en Sluiskil moeten de moge lijkheid krijgen tegen deze schaal op te boksen door middel van fikse ge bouwen, maxiaal 20 meter hoog. Dat geldt eveneens voor de kernen Bres- De nieuwe generatie windturbines overschrijden ruimschoots de hoogte van 100 meter. kens, Cadzand, Hulst, Oostburg, Tho- len en Zierikzee. Voor Goes wordt een maximale bouw hoogte van 25 meter voorgesteld. Daar geldt niet zozeer de invloed van de Westerschelde, maar meer die van de Oosterschelde - een natuurgebied zonder grote verstedelijking, zeeha vens en zeeschepen. Ook voor Middel burg is 25 meter de bovengrens, pas send bij de maat en schaal van de provinciehoofdstad. Voorkomen moet worden dat hoogbouwproject het fraaie silhouet aantasten. Om de kwaliteit van de lage 'schone' horizon van het Zeeuwse landschap te beschermen, wil het dagelijks provin ciebestuur voor de andere kernen naar een hoogte van twaalf meter, voldoende om bijvoorbeeld een woon zorgcomplex te kunnen neerzetten. Aan de rand van de bebouwde kom men moet worden volstaan met tien meter, evenals in het landelijk gebied. Daarmee is nog altijd een bebouwing van drie bouwlagen met kap mogelijk. Hoogbouw is bij lange na niet de enige bedreiging van het Zeeuwse gezicht. Ook windmolens hebben grote in vloed, zeker de nieuwe generatie tur bines die tot 125 meter hoog reiken. De invloedsfeer van zo'n windmolen heeft een straal van meer dan zeven kilometer en een oppervlakte van 150 vierkante kilometer. Dat is vijf pro cent van de heel Zeeland. Uitgaande van een regionale spreiding is al met 20 windturbines op elke plek in de provincie de aanwezigheid van mo lens zichtbaar. De conclusie ligt voor de hand: molens zoveel mogelijk bun delen en alleen plaatsen in een omge ving waarin ze niet uit de toon vallen. Op zeehaventerreinen dus, of in de grootschalige polders rondom. Hoe positief de windmolens als schone energiebron ook te waarderen zijn, uit oogpunt van beeldkwaliteit zijn er ei genlijk maar vier gebieden waar ze passen: Sloegebied. Kanaalzone, Oosterscheldekering en Schelde- Rijnkanaal. Hoe gevoelig het ligt, bewijzen de mo lens die in de Willem-Annapolder bij Biezelinge zijn verrezen en de grote molen aan de entree van Zeeland, op de rand van de Brabantse Wal. Toch sluit het dagelijks provinciebestuur kleine windparken in het landelijk ge bied niet uit. Als landmark om knoop punten of lijnen in het landschap te benadrukken. Voorwaarde is dan wel dat de alleenstaande windmolens ver dwijnen. Nóg een sluipende bedreiging: de lichtvervuiling. Nachtelijke verlich ting van haven- en industriegebieden dringen de nachtelijke duisternis te rug. Toch heerst in Zeeland, vergele ken met omringde provincies, nog duisternis. Die moet gekoesterd wor den als grote kwaliteit voor mens en a a a fotomontage provincie Zeeland natuur. Het dagelijks provinciebe stuur wil donkere gebieden graag donker houden en gebieden waar sprake is van lichtvervuiling donker der maken. Derhalve regels voor ver lichting van kassen, afschermen van buitenverlichting en ook de sport veldverlichting aanpakken. Meer informatie over de nota Beeld kwaliteit is te vinden op de website van de provincie: www.zeeland.nl. 20 m a a: a a a a ;ap iDC 12 m Terneuzen Middelburg Breskens overige kernen Vlissingen Goes Cadzand Hulst Oostburg Sas van Gent Sluiskil Tholen Zierikzee De verschillende grenzen die de provincie aan bebouwing wil stellen. bron: nota beeldkwaliteit provincieZeeland door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Een uitzonder lijk hoge golf is de dinsdag avond verongelukte Vlaamse loodsenhelikopter fataal ge worden. Het bedrijf dat de helikopter ex ploiteert, Noordzee Helikopters Vlaanderen, heeft dit gisteren bekend gemaakt. De uitzonder lijk hoge golf sloeg over het schip waarvan een Vlaamse loods van boord zou worden ge haald door de helikopter. Het zeewater spoot ook over de helikopter, waarna de motoren uitvielen en de helikopter neer kwam. De vier bemanningsle den konden zich in veiligheid brengen. De helikopter is zonken. Justitie in Brugge heeft hek geval in onderzoek. Het direr raat-generaal waterwegen zeewezen van het Vlaamse,, west stelt ook een onderzoeï en is van plan de procedt voor de heli-beloodsingehd de Belgische kust aan te pas Volgens een woordvoerder ïj het directoraat-generaal wd onder meer gedacht aan het - hoger' vliegen bij beloodsina zodat de helikopter onbery baar blijft voor hoog opspata de golven. Tot nader order zijn de VIad heli-beloodsingen, waar/ ook Nederlandse loodsen J bruik maken, gestaakt. door Mieke van der Jaqt MIDDELBURG - De Zeeuwse Lasgroep (ZLG) houdt op vrij dag 14 maart een laswedstrijd voor leerlingen van het vmbo. Een dergelijke wedstrijd werd vorig jaar een groot succes. Het vak lassen, een kunst waarmee je een heel goede boterham kunt verdienen, wordt met de wed strijden onder de aandacht van de jeugd gebracht. M. Snoep, de Zeeuwse coördi nator van het Nederlands Insti tuut voor Lastechniek (NIL), is ervan overtuigd dat een oplei ding tot lasser voor vmbo-leer- lingen tot een gegarandeerde plaats op de arbeidsmarkt leidt. Op het ogenblik is het tekort aan lassers zo groot, dat in andere Europese landen naar vak krachten moet worden gezocht. Vooral in grote infrasturcturele werken is en blijft de behoefte aan technische vakmensen groot. De NIL organiseert in april ook de nationale vakwed strijden, waarin de winnaars van de Zeeuwse wedstrijd mo gen meedoen. De beste lasser van Nederland komt weerui: een Europese wedstrijd, Evenals vorig jaar wordt; wedstrijd gehouden in de si lengemeenschap Nehalenni; Middelburg. Die school leidt enige in Zeeland nog lasser; de avonduren op en vera- bijscholingscurfeussen. Tijc-: de wedstrijd 'scouten' vertes-, woordigers van Zeeuwse? drijven, die ook de wedstr sponsorren, goede lassers v: stageplaatsen en wellicht een baan in de toekomst. Inv bedrijven hebben werknes papieren om jonge vaklui te: geleiden als ze zich in depn tijk verder willen bekwame; de lastechnieken. Aan de ra strijden, die om 13.00 uurbee nen, doen scholen uit heel Z- land mee. Het Calvijn Co'j-, uit Krabbendijke, het Gr-: College uit Goes, het Reyiaj College uit Hulst, en het Zr College uit Oostburg, nemen: als vorig jaar deel. Verdere; van de partij: de scholen,- meenschappen De Rede uit Is neuzen, Nehalennia uit Midi burg, Pontes uit Zierikzee- Scheldemond uit Vlissingen. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De zevende un plugged-cd van strandpavil joen Panta Rhei komt eraan. Zaterdag 28 februari wordt het schijfje met opnamen van alle finalisten van de Zeeuwse Un plugged Competitie 2002 gepre senteerd in het Arsenaal in Vlis singen. Dat gaat gepaard met optredens van de winnaar van de competitie, Francis Levoy The Blowrags, en de bekende Zeeuwse popgroep Racoon. Organisatoren Willem Jan Buijs 'en Ralph Wiessner zijn blij met de komst van Racoon. Twee keer eerder mislukte het om de van oorsprong Goese formatie op een festival van Panta Rhei te laten spelen. Onder het motto drie keer is scheepsrecht, moet het er nu dan van komen. „Vorig jaar stond Racoon geprogram meerd op het Sunburn Festi val", vertelt Buijs. „Maar vóór ze aan spelen toe kwamen, begon het te blikse men en te regenen, dus Bart en zijn mannen konden onverrich- terzake weer vertrekken. Een jaar eerder hadden we ze ook voor Sunburn gevraagd, maar 'toen zat dat te dicht op de pre sentatie van hun cd Here we go, stereo. Dus hebben we gezegd: 'De volgende keer moet het luk ken'. Eigenlijk is het voor ons wat te duur om Racoon in het Arsenaal neer te zetten, maar omdat zij ook graag wilden, zijn we er op een leuke manier uitge komen." Met Racoon en Francis Levoy The Blowrags kan het publiek rekenen op een avondje Zeeuw se kwaliteitspop, aldus Buijs en Wiessner. „We hebben voor twee bands gekozen. In het verleden hebben we wel eens alle groepen van de unplugged-cd laten op treden, maar dan krijg je toch een soort herhaling van de fina leavond van de unplugged com petitie." Selectie Een selectie uit de optredens van die avond kan het publiek terugvinden op de cd. Het is een traditie geworden dat de Zeeuwse Unplugged Competi tie elk jaar zo'n album oplevert. Naast Francis Levoy The Blowrags figureerden in de laatste finale 2BUB, Jan Fran cois Band, Nightly Amique, Solof, Style en Sc war. „Vijf van de zeven deelnemers ontliepen elkaar nauwelijks", aldus Buijs, „Francis Levoy had net dat tik keltje meer. Hij heeft een band met allemaal doorgewinterde muzikanten. De ritmesectie is er één om jaloers op te worden." Met de jaarlijkse unplugged-cd levert Panta Rhei een bijdrage aan de documentatie van de Zeeuwse popmuziek. Vandaar dat het Zeeuws Docu mentatiecentrum elk nieuw ex emplaar aanvraagt. Ieder jaar weet Panta Rhei ongeveer twee honderdvijftig exemplaren te slijten. „De meeste cd's gaan naar de bandleden zelf", zegt Wiessner. „Verder verkopen we hem in het strandpaviljoen en via een paar cd-winkels. Er is een vaste groep mensen die hem elk jaar wil hebben." De Stichting Popmuziek Zee land heeft Panta Rhei onlangs onderscheiden met een Zeeuwse Popprijs vanwege de bijzondere verdiensten voor popmuziek in Zeeland. Behalve aan de un plugged competitie en de cd- reeks kan dan worden gedacht aan het festival Sunburn dat in de zomer op het Nollestrand wordt georganiseerd. Dit jaar zal voor het eerst ook een bij drage worden geleverd aan het Bevrijdingsfestival in Vlissin gen. Groei „Er zit nog steeds groei in onze activiteiten", betoogt Buijs. „Voorzichtig denken we al aan het tienjarig jubileum van de unplugged competitie. Dat wil len we leuk vieren. Ik vind het wel iets om trots op te zijn. En het leuke is dat die cd nog elk jaar wordt gemaakt door het clubje van het eerste uur." Cd-presentatie met optredens Fran cis Levoy The Blowrags en Raco on, zaterdag 28 februari Arsenaal- theater Vlissingen, aanvang: 20.30 uur. Info: www. strandpaviljoen- pantarhei.nl Het schilderij Bassin de maurs van Kees van de Wetering. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zelf noemt hij het 'fragmatisme'. Beeldend kun stenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede houdt van opdelen in fragmenten. Vol gens hem wordt het hele leven gekenmerkt door vlakverde- ling. „Voor al onze bezigheden is een tijd en een plaats", constateert de kunstenaar en dat fragmen tarische is terug te vinden in zijn werk. Van de Wetering expo seert tot eind april twaalf pas telschilderijen in het filiaal van de ABN-Amrobank in Zierik zee. Met dat fragmatisme keert hij in feite terug naar zijn roots. „Dertig jaar geleden had het al mijn voorkeur onderwerpen door middel van beeldelemen ten en kleurvakken weer te ge ven. Toen had ik er de woorden niet voor, nu kan ik het beter motiveren", zegt Van de Wete ring. Vroeger schilderde hij hoofdzakelijk met olieverf, de laatste jaren werkt hij vooral met pastelkrijt. Het biedt hem de mogelijkheid gemakkelijker in de natuur te schilderen. Hij doet dat zowel in Zeeland als in Frankrijk, waar hij diverse 'werk-vakanties' per jaar door brengt. Zijn tentoonstelling biedt een serie fragmentatie- pasteltekeningen met een zeer persoonlijke vertaling van het Franse landschap. Volgens Van de Wetering zijn het eigenlijk geen tekeningen, maar schilde rijen. „Ik schilder als het ware met pastelkrijt. Bij tekeningen zijn er scherpere contouren, ik laat de vlakken liever vloeiend in elkaar overgaan." Hij werkt graag van donkere naar lichte kleuren toe. Blauwe bergen en paarse lavendel op de Francis Levoy The Blowrags, winnaar van de Zeeuwse Unplugged Competitie, treedt op bij de pre sentatie van de cd. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De 14-jarige panfluitspeler Julian Pushca uit Moldavië geeft zondag 23 fe bruari een concert in Porgy Bess in Terneuzen. Pushca won wereldwijd al di verse muziekwedstrijden en geldt mede daardoor als een uit zonderlijk muzikaal talent. Hij speelt onder ander een fluitso- nate van Telemann en Gluck. Daarnaast brengt hij twee delen uit een concert van Mozart, het bekende Ave Maria van Bach- Gounod en een fragment uit de opera Thais van Massenet. Pushca speelt tevens composi ties uit zijn geboortestreek. Hij wordt begeleid door pianiste Luba Sadova. Het concert be gint om drie uur. achtergrond vormen zo fraaie contrasten met rode huizen en lichter gekleurde bomen en struweel op de voorgrond. De grote en kleine kleurvlakken zijn soms als een schaakspel over het pastelpapier verdeeld. „Toen ik jaren geleden een eigen stijl ontwikkelde: vertikaal schilderen en restvormen zien als beeldelementen, was dat voor mij meteen de oplossing van veel schilderproblemen." Van de Wetering draagt zijn kennis op het gebied van schil deren en tekenen graag over aan anderen. Hij doet dat al jaren via zijn Schildersclub Perspec tief. Twee avonden per week laat hij cursisten kennis maken met tal van technieken en sti muleert hij hen een eigen stijl te ontwikkelen. Verder schrijft hij graag over de totstandkoming van zijn schilderijen. Hij is vaste medewerker van het Neder lands/Vlaamse teken- en schil derblad Palet en vertelt in zijn artikelen met enthousiasme over aquarelleren en het werken met pastelkrijt en olieverf. De expositie in het bankfiliaal in Zierikzee kwam tot stand op initiatief van Kunstbemidde ling 't Zilverlicht. „Een bank is geen galerie. Het publiek gaat daar niet specifiek naar toe om kunst te bekijken, maar het is wel laagdrempelig. Veel mensen vinden het eng zomaar een gale rie binnen te stappen", zegt Van de Wetering. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival overweegt een cd uit te brengen van het Re quiem 1953 van de Middelburg se componist Douwe Eisenga. De laatste twee uitvoeringen, vanavond in de Sint Jacobskerk in Vlissingen en morgenavond in de Grote Kerk in Goes, wor den daarvoor opgenomen. „Als de multitrackopnamen goed genoeg zijn, overwegen we daarvan een cd uit te brengen", zegt Eisenga. „Dat betekent dat er geen enorme hagelbui op de Jacobskerk moet vallen en de verwarming in Goes niet al te hard snort. En orkest en koor moeten natuurlijk een redelijke prestatie neerzetten, maar daar hebben we wel vertrouwen in. Tot nu toe was elke uitvoering nog beter dan de vorige." Als de opnamen in orde zijn en het ZNF de financiering rond- krijgt, wordt definitief besloten een album uit te brengen. Met verschillende platenmaat schappijen wordt overlegd over de distributie van de cd. Uit het hele land zijn verzoeken geko men requiem op cd uit te bren gen. Belangstellenden kunnen bij het ZNF in Middelburg op de cd intekenen. VLISSINGEN - Cabaretier Dolf Jansen treedt op tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissin gen. Hij is één van de drie arties ten die met een helikopter langs diverse bevrijdingsfestivals wordt gevlogen. Behalve Vlis singen doet Jansen Rotterdam, Utrecht, Ahnere en Amsterdam De andere acts die met een heli kopter worden rondgevlogen zijn de rockgroepen Within Temptation en Di-Rect. Jansen vraagt tijdens zijn optreden aandacht voor het werk van War Child, de organisatie voor steun aan kinderen in oorlogsgebie den. Het thema van de Bevrij dingsfestivals is dit jaar 'Vrij heid is niet te koop'. De comple te programmering van de Be vrijdingsfestivals volgt later, het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft alleen de namen vrijgege ven die meerdere festivals met de helikopter aandoen GOES - Vreugde en argra strijden om voorrang in react- op het akkoord dat de k bouwsector, stichting Nats en Milieu en het ministerie": Landbouw deze week hefe gesloten over de toelating", bestrijdingsmiddelen. „Hopelijk blijft de ruisuü; lucht", stelt de Zeeuwse aks bouwbestuurder J. van fój voorzichtig. De landbouw volgens hem zeker bereid'! gebruik van gewasbeséi mingsmiddelen te beperhj „Maar dat moet dan wel ops' economisch verantwoorde r.j nier kunnen en niet dat Ne» land op de rest van de Euro» Unie vooruitloopt." M. Ernst, medewerkster bed dingsmiddelen bij de Zeem Milieufederatie (ZMF), is ij dat de ruzie tussen de ld bouwsector en milieu-ord saties voorbij lijkt. „Al hebben wij als ZMF ait een andere positie ingeno: dan stichting Natuur en Mil en de Zuid-Hollandse Mili« deratie. Wij werken doelbew met de sector samen om een: lieuvriendelijkere landbouw] stimuleren, door bijvoorba voorlopers te helpen." In het landelijke akkoonb Ernst daar graag meer ove:i lezen. „Voor de korte teró wordt een aantal stoffen tea laten die voor de landbouw? langrijk zijn. Dat is duidt.; Wat er op de lange termijnp gebeuren, is minder hez Vooral de kennisontwikkt/ is belangrijk, zodat boeren? wuster met bestrijdingsmiö: len kunnen omgaan. Tussetj hoeveelheden die boeren bruiken, bestaan nu noggl verschillen." Het Zeeuwse WD-Kantëj J. Geluk, specialist gewas* scherming, zegt het akkoord! te juichen. Hij noemt hei vooruitgang, al heeft hij twijj over de houdbaarheid. „Alsy milieu-organisatie naar rechter stapt, kan alles vl worden geblokkeerd." Geluk maakt zich ook ze dat oude bestrijdingsmi( waarover nog wordt getwis" nieuw zullen worden be: deeld op de milieu-effecten gin maart wordt duidelij verwacht. De energie die in die beoq ling wordt gestoken, kar.' gens het Kamerlid beter wel besteed aan de toetsing nieuwe, milieuvriendelijk- middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12