Gemeente koopt The Nighttrain VITALIS 11 Stormloop op meldpunt voor onveilig verkeer I 9 Kantorenstrook in Stationsgebied Hart-defibrillator bij badpost in Vrouwenpolder Slot Ter Hooge krijgt grote beurt Jongerencentrum Midgard verhuist naar discotheek CDA Veere wil alternatief voor verdwijnende lijnen stadsbus DOMBURG zeeuwse almanak Drumstel Statenfractie PvdA wil fonds voor olievogels Fietsen gestolen (9f Vrouw komt om bij ongeval in Krabbendijke WALCHEREN vrijdag 7 februari 2003 door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Meldpunt Verkeersonveiligheid Zeeland voorziet in een duidelijke be hoefte. In de maand januari zijn - in drieënhalve week tijd - 292 meldingen binnengekomen. Door deze stormloop is coördi nator H. Osinga nog niet in staat binnen drie dagen contact te zoeken met iedere melder, zoals de bedoeling is. Driekwart van de Zeeuwen die zich tot het meldpunt hebben gewend, heeft telefoonnummer 0800-8375337 gebeld. De ande ren hebben een e-mailtje ge stuurd naar het adres meld- puntverkeer@zeelandnet.nl. Veel klachten gaan volgens Osinga over het gedrag van an dere weggebruikers, zoals te hard rijden op plaatsen waar de maximumsnelheid van 50 of 30 kilometer per uur geldt of in de buurt van scholen. Vaak is ook contact gezocht met het meld punt om de aandacht te vestigen op onoverzichtelijke verkeers situaties door te hoog opgescho ten heggen en andere begroeiin gen. Weggesleten strepen op de weg en ontbrekende bebording zijn andere redenen om het meldpunt te benaderen. Opmer kelijk vaak wordt ook de sug gestie gedaan ergens verkeers- spiegels te plaatsen. Het meldpunt is 6 januari met zijn activiteiten begonnen. Van de 292 meldingen die de rest van die maand zijn geregistreerd, waren er 95 afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen. 94 uit Walcheren. 79 uit Zuid-Beve land, 13 uit Schouwen-Duive- land, zeven uit Noord-Beveland en vier uit Tholen. Knelpunt Osinga heeft inmiddels met zes wegbeheerders afspraken over de afhandeling van een aantal opmerkingen over gevaarlijke verkeerssituaties. Het is de be doeling dat de melders binnen zes weken te horen krijgen wat ermee gebeurt. De coördinator heeft zich nu bijna door de hoge stapel meldingen heengewerkt en contact gezocht met de indie ners ervan. Het enige knelpunt daarbij bleek te zijn dat een aantal van hen lastig telefo nisch bereikbaar is. Osinga: ,,Op zich hoeft dat geen probleem te zijn, want de mees te meldingen zijn van voldoende informatie voorzien. Maar af spraak was dat we iedereen bin nen die dagen zouden bellen voor een toelichting op de mel ding." Opzet was dat Osinga wekelijks zestien uur aan zijn coördine- rende taak kwijt zou zijn. „Ik heb tot nu toe nog niet onder dertig uur per week gezeten." DOMBURG - Het CDA Veere roept het college van B en W op iets te doen aan de plannen van openbaar vervoersbedrijf Con- nexxion. Die wil volgende maand een nieuwe dienstrege ling invoeren. Daarbij vervallen een aantal buslijnen. Buslijnen opheffen omdat deze niet rendabel zijn, is wat al te gemakkelijk. Kan Connexxion geen alternatief bieden?", schrijft het CDA aan het ge meentebestuur. De fractie vindt dat B en W een bemiddelende rol op zich moeten nemen waarin zij het vervoersbedrijf duidelijk maken welke belangrijke socia le functie de buslijnen in de klei ne kernen vervullen. De christen-democraten zeggen dat, als het niet anders kan, een belbus of vervoer op maat een functie kan vervullen binnen de gemeente Veere. door Miriam van den Broek DOMBURG - De badpost Vrou wenpolder krijgt een Automati sche External Defibrillator. Dit apparaat kan het hart van bij voorbeeld een drenkeling door stroomstoten weer op gang brengen. Als het apparaat goed bevalt, wordt overwogen om ook de andere hoofdposten in Veere te voorzien van een AED. Bij een plotselinge hartstilstand is in meer dan 85 procent van de gevallen het hartritme ver stoord. De enige manier om het weer normaal te laten functio neren, is defibrilleren. Ambu lances zijn standaard met zo'n apparaat uitgerust. Maar de aanrijtijden zijn, met name in de zomer, daarvoor te lang. Een AED vergroot de overle vingskans met 80 procent als die binnen één minuut gebruikt wordt. Als dit apparaat perma nent op het strand aanwezig is, kan een drenkeling met een hartstilstand of een badgast met een acute hartstilstand sneller worden geholpen Uit onderzoek blijkt overigens dan een hartstilstand bij een drenkeling aan de Veerse kust ongeveer twee keer per jaar voorkomt. Cijfers van acute hartstilstanden op of bij het strand, zijn hier niet in mee ge nomen. Diploma Voor het gebruik van de AED is een ehbo-diploma vereist. De badmannen van de Stichting Strandexploitatie Walcheren beschikken daarover. Ze krijgen een extra opleiding voor het ge bruik van de AED. Na afloop van het strandseizoen wordt het gebruik van de defi brillator geëvalueerd. Als het resultaat positief is, worden ook de andere Veerse hoofdposten op het strand uitgerust met een AED. Echt veel gegevens over het har tritme van drenkelingen direct nadat ze uit het water zijn ge haald, zijn er niet. De Neder landse Reanimatie Raad en dokter Bierens van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam onder zoeken gedurende vijf jaar de gezondheidstoestand van dren kelingen met een hartstilstand op het strand. De gemeente Vee re wordt betrokken bij het on derzoek. Een AED verzamelt gegevens zoals hartslag, hart ritme en lichaamstemperatuur en slaat die op in het geheugen. Zo kan een schat aan gegevens verzameld worden. Advertentie wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag oRen! Sinds kort beschikt die 55-ja- rige inwoner van de gemeen te Goes over een drumstel. Zelf beschouwt hij deze aan schaf als de vervulling van een jongensdroom; anderen houden het erop dat hij het instrument alleen tnaar ge bruikt om de midlife-crisis van zich af te slaan. Ook wie niet dagelijks ge tuige mag/moet zijn van het drumwerk, blijft uitstekend op de hoogte van 's mans verrichtingen. Hij laat geen gelegenheid onbenut om zijn eigen virtuositeit te bezin gen. Laatst opperde iemand dat die nieuwe drummer van Blaf die Gelderlander Nor man Bonink, wel mag oppas sen, omdat concurrentie van een echte Zeeuw in aantocht is. Bonink hoeft zich geen zorgen te maken, suste de la te roeping: „Ik drum alleen engelstalige muziek." MIDDELBURG - De Staten fractievan de PvdA vindt dat de provincie een noodfonds moet opzetten om in de toekomst de opvang van olievogels uit te be talen. Los daarvan, pleit de fractie er- oor om vogelopvang De Mikke tl Middelburg geld te geven, om le extra kosten van vogelop vang. gevolg van de recente ver vuiling van de Zeeuwse kust, te kunnen betalen. Kandidaat-Statenlid E. Hage- man dringt op de financiële on- Jirsteuning aan in een brief aan ^edeputeerde Staten. Hij her innert aan de spontane acties dieopgang gekomen zijn, onder meer van rijschoolhouders en leerlingen van een basisschool inGrijpskerke. „Wij vinden dat provincie Zeeland zich ook idair dient op te stellen ten ichte van De Mikke", aldus De gevel van het monumentale slot gaat voorlopig schuil achter groen en wit gaas van bou wsteigers. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het monumentale slot Ter Hooge in Middelburg krijgt een grote opknapbeurt. Schilders zijn druk bezig het pand te verven. Ook het mar kante klokkenspel aan de voorzijde van het gebouw gaat in de revisie. De gehele voorzijde is voorzien van steigers en ingepakt met groen en wit gaas. Sinds vorig maand zijn werklie den aan de slag met het pand. Het mo numentale gebouw wordt geschilderd en krijgt nieuw lood. Ook de behuizing van de klok aan de voorzijde krijgt een opknapbeurt. De schilders zijn zeker nog tot half april bezig met de voorzij de. Daarna worden de steigers ver plaatst naar de achterzijde waar ze in de waterpartij worden opgebouwd. Daar zijn de werklui nog zeker tot de bouwvak actief. Het slot is al eeuwen oud. De oudste verwijzingen in de literatuur ernaar dateren van 1289. Halverwege de vijf tiende eeuw kwam het slot in handen van de familie Van Borssele van der Hooge. Daarna kende het slot verschil lende eigenaren. In 1871 kwam het pand in handen van de familie Van Lyn- den. De Tweede Wereldoorlog en de in undatie van Walcheren betekenden een enorme aanslag op de vegetatie rondom Ter Hooge. Sedert 1947 vond herbe planting plaats, wat resulteerde in een bos dat tegenwoordig bekend staat vanwege zijn stinzenplanten. Na de oorlog is Ter Hooge nog tijdelijk gebruikt door de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. In 1975 werd het gebouw gerestaureerd en in gebruik ge- foto Lex de Meester nomen als hotel en conferentieoord. Dat bleek geen succes. De Stichting Het Zeeuwse Landschap kreeg het land goed in 1979 voor een periode van der tig jaar in beheer. Het kasteel is eigen dom van de Van Lynden-Ter Hooge Stichting. Het slot werd in die tijd in vier appartementen opgesplitst. Er ma ken nog steeds bewoners - op leeftijd - gebruik van de appartementen. De voormalige oranjerie werd tot voor kort bewoond door baron A. van Lynden. Hij overleed vorig jaar oktober op 86- jarige leeftijd. VLISSINGEN - Uit een schuur bij een woning in de Irislaan zijn tussen woensdagmiddag vijf uur en gisterochtend acht uur fietsen en kleding gestolen. VITALIS Tussen het station en de Schroebrug moet de huidige bebouwing plaatsmaken voor een rijtje kantoren. foto Ruben Oreel ruidvat, Trekpleister, DA, Stip, Uw Eigen Drogist, WO, ABC en Portegies. Actie loopt t/m 31 maart 2003. De schone vaol droogt extra snel en streeploos op! Dubro heeft ook een nieuwe variant die extra zacht •s voor uw handen; Dubro Natuurlijk verzorgend. Voor informatie 0800 - 02 34 566 (gratis) lubr lubt door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor het eind van het jaar wordt begonnen met de bouw van de kantoren in het westelijk deel van het Sta tionsgebied in Middelburg. Langs de Kanaalweg tussen het station en de Schroebrug moe ten vier gebouwen komen. Het eerste komt het dichtst bij de Schroebrug, aan de zuidkant van het spoor. Het ontwerp wordt nog aange past, maar staat in grove lijnen vast. Er komen vier gebouwen; drie direct aan de Kanaal weg en één aan de andere kant van het spoor. Dat komt op de plek waar nu nog een dijkje en een gras veld is, naast het parkeerter rein. De kantoorgebouwen langs de weg moeten samen een eenheid vormen, zodat een soort wand ontstaat in drie blokken. De breedte van de afzonderlijke ge bouwen is vergelijkbaar met die van het station, ongeveer zestig meter. Voordat de hele strook kan wor den bebouwd, moeten de be staande bedrijven nog weg. In het gebied zitten nog een benzi nestation en een antiekhal. Vol gens H. Schild van de gemeente zijn de onderhandelingen met het benzinestation in een verge vorderd stadium. Het huurcontract van het tank station loopt tot en met 2007, dat van de antiekhal loopt eer der af. „We proberen het minne lijk op te lossen", aldus Schild. „Maar in het uiterste geval moe ten we naar de rechter om het huurcontract te laten ontbin den." Dit jaar wordt ook de kademuur doorgetrokken in de richting van de Schroebrug. Die komt er net zo uit te zien als de muur aan de andere kant van de Stations- brug. Er komt een fietspad met dubbele rijstroken en ook de verlichting wordt hetzelfde als die bij het gedeelte bij de fiets- tunnel. Dit voorjaar worden de panden van Carglass en Kwikfit ge sloopt. Die bedrijven zijn ver huisd naar bedrijventerrein De Mortiere. Volgens de gemeente hebben zich voor het eerste kan toor al een aantal geïnteresseer den gemeld. Het hele gebied moet in 2008 klaar zijn. fonrNadia Berkelder MIDDELBURG - Discotheek The Nighttrain gaat dicht. De gemeente Middelburg heeft het pand gekocht. De gemeente on derzoekt of het mogelijk is om jongerencentrum Midgard er in onder te brengen. De koop is het resultaat van een jaar lang on derhandelen. De recente schiet partij, en het R&B-verbod dat daar op volgde, hebben er vol gensdebetrokken partijen niets mee te maken. De eigenaren van The Night train hebben een jaar onder handeld met de gemeente over de verkoop. De eigenaren wil den op bedrijventerrein De Mortiere een amusementscom plex beginnen. In dat complex zouden een kinderdagverblijf, eenfitnesscentrum, een kinder paradijs, een café-restaurant en een partycentrum komen. Half december vorig jaar trok de in vesteerder zich terug. De ge meente besloot daarop toch het pand te kopen. Voor welk be drag de discotheek wordt ver kocht, willen de partijen niet zeggen. De gemeente onderzoekt nu of hetmogelijk is dat Midgard ver huist naar The Nighttrain. „Dat is onze eerste optie", zei wet houder P. Bruinooge gisteren. Een andere mogelijkheid is dat het gebied rond de discotheek gebruikt wordt voor woning bouw. In dat geval moet de ge meente meer panden aankopen. Over anderhalve maand moet duidelijk zijn of The Nighttrain geschikt is als jongerencen trum. „In een jongerencentrum gebeuren natuurlijk andere din gen dan in een discotheek", zei wethouder A. de Vries. „Er zijn cursussen, er is een internetcafé en er zijn activiteiten waarbij daglicht nodig is." Sukkelen De gemeente wilde eerst een nieuw jongerencentrum bou wen op Bachtensteene. „Maar toen kwamen de onderhande lingen met The Nighttrain op gang en is snel de gedachte ge groeid om daar een jongeren centrum in te maken." De Vries is enthousiast: „We willen graag een jongerencentrum. We heb ben al tien jaar lopen sukkelen met Midgard. Dit is een kans om het op een snelle manier te ver wezenlijken." De gebouwen op de Bachtensteene zullen voor een deel worden gebruikt door de Roosevelt Academy. Verder heeft de gemeente plannen om op die plek een parkeerterrein aan te leggen. De gemeente praat intussen met de exploi tant van de Zeelandhallen over de vestiging van een amuse mentscomplex op De Mortiere. Die onderhandelingen moeten binnen een half jaar zijn afge rond. De eigenaren van The Night train gaan zich bezinnen op de toekomst. „Ik ben discomoe", zei M. Franke. „De tijden dat je gewoon plaatjes kon draaien en achthonderd man binnen had, zijn voorbij. Je moet alles uit de kast trekken, van kickboksga- la's tot erotische avonden. Ik denk dat we de ellende moeten verwerken en dat we moeten gaan nadenken wat we willen doen." The Nighttrain is op 22 februari voor het laatst open. Eigenaar Franke viert er op zes maart zijn huwelijk, dat eerder op de dag door Bruinooge wordt gesloten. De verhouding tussen de eige naren en de gemeente waren gis teren ineens opperbest. De schadeclaims, waarmee de eige naren dreigden na het R&B-ver bod, zijnclan ook van tafel. BABBENDIJKE - Een 26-ja- rige vrouw uit Krabbendijke is gisteren bij een eenzijdig onge val nabij haar woonplaats om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde rond het middaguur op de Oude Rijks weg. Vermoedelijk is zij met haarauto in de rechterberm be land. Na een stuurcorrectie botste zij aan de andere kant van de weg tegen een boom. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Ht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11