PZC EU scherpt controles aan op import voedsel Bedrijven vragen meer tijd voor plan berging Tricolor Tribunaal roept waarschijnlijke kroongetuige op R Britse particuliere gevangenis is hel Kwaliteitsgaranties moeten crisiskans verkleinen Noord-Korea l neemt centrales i weer in gebruik Sinaasappeltjes redden van de bulldozer Dagboeken beul voor reeordprijs geveild Brand verwoest beroemde Engelse pier Minimumtarief voor dieselaccijns Meer Franse troepen in Ivoorkust Militairen wurgden Papoea Eluay Londen helpt VS bij raketschild Weer cruise door virus getroffen NASA bergt stoffelijke resten van Israëlische astronaut donderdag 6 februari 2003 HnnrHettvvan Rooij e' BRUSSEL - Landen die voedsel :j en diervoeding exporteren naar Europese Unie moeten in de toekomst aan strengere kwali- t(v. teitsgaranties voldoen. De voedselcontrolesystemen in de inr: vijftien lidstaten worden nauw- J keiu-ig op elkaar afgestemd. }4 Er komen scherpere sancties voor producenten of exporteurs die de voorschriften niet nale ven, variërend van vernietiging van hun produkten tot boetes en celstraffen. De Europese Commissaris Byr ne van Voedselveiligheid pre senteerde gisteren een pakket maatregelen, dat moet zorgen voor een waterdichte voedsel- controle binnen de Unie. Byrne wil een eind maken aan de be staande lappendeken en zorgen voor een systeem dat in alle lan den van de Unie hetzelfde is. De controle is en blijft een zaak van de afzonderlijke lidstaten, maar 'Brussel' wil een veel gro tere vinger in de pap. Het dage lijks bestuur- van de Unie ver langt van de lidstaten de bevoegdheid om te kunnen in grijpen en bijvoorbeeld de ver koop van bepaalde produkten te verbieden, wanneer een lidstaat naar de zin van 'Brussel' te laks is en zijn verantwoordelijkheid niet neemt. Lidstaten „De consument is in een paar jaar tijd geconfronteerd met de bse-, dioxine- en mkz-crisis. Hij heeft recht op veilig voedsel. En als wij denken dat de controle in een bepaald land onvoldoende is, moeten wij onze verantwoor delijkheid kunnen nemen", al dus de Commissaris gisteren. In zijn visie moeten inspecteurs uit Brussel op pad om te zien of de lidstaten hun taak serieus ne men. Als de ministers van cle vijftien EU-landen het met de plannen as PYONGYANG - Noord-Korea ai heeft gisteren laten weten dat het weer elektriciteit opwekt n met zijn kerncentrales. Het staatspersbureau KCNA verspreidde het bericht dat het land de centrales weer 'normaal in gebruik heeft om elektriciteit te produceren'. Het gaat uitslui tend om vreedzaam gebruik van kernenergie, zo beklemtoonde het ministerie van Buitenlandse Zaken. AFP/DPA eens zijn, worden de EU-landen verplicht de door de Commissie voorgestelde maatregelen in hun wetgeving over te nemen. Byrne is een pleitbezorger van scherpere sancties voor produ centen, fabrikanten of vervoer ders die al dan niet opzettelijk problemen veroorzaken. De hoogte van de straffen blijft een zaak van de lidstaten. Een van de grote zorgen van de Commissaris is de export van voedsel voor mens en dier uit de kandidaat-lidstaten, die vol gend jaar volwaardig lid wor den van de Unie. De stand van zaken in de Poolse slachthuizen is binnen de EU spreekwoorde lijk slecht. Byrnes voorstellen zijn niet speciaal op landen als Polen en Hongarije gericht, maar zij hebben wel tot gevolg dat die landen gedwongen wor den hun controles te verscher pen. Ontwikkelingslanden hoeven pas in 2007 aan de normen te voldoen, de EU-lidstaten en landen zoals de VS en Canada al medio 2005. Byrne bezwoer gisteren dat de Unie geen extra handels belemmeringen wil opwerpen voor landen in de Derde Wereld. Zij kunnen rekenen op hulp en bijstand om aan de stren gere eisen te kunnen vol doen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De particuliere jeugdgevangenis Ashfield bij Bristol is de ergste gevangenis van heel Groot-Brittannië. Dat heeft het hoofd van het Britse gevangeniswezen, M. Narey, gisteren gezegd. Narey kwam tot zijn oordeel na ontvangst van een vernietigend overheids rapport over de inrichting, die wordt geleid door de firma Pre mier Prison Services. Volgens de gevangenisinspectie laat Ashfield na zijn jeugdige gedetineerden, jongens tussen de 15 en 18 jaar, voldoende te beschermen tegen intimidatie en seksueel misbruik en ver waarloost het hun onderwijs en opleiding. Het personeel is on ervaren. „In sommige gevallen waren medewerkers zo onzeker over hun taak dat zij belangrij ke werkzaamheden aan de jon ge gevangenen overlieten", zei hoofdinspecteur A. Owers. Ver der liet Premier toe dat mede werkers gevangenen visiteer den zonder aanwezigheid van een tweede personeelslid, waar door de kans op seksueel mis bruik werd vergroot. Contract Als de situatie voor het eind van het jaaF niet is verbeterd, dan raakt Premier zijn contract kwijt. De gevangenis wordt dan in handen gegeven van een an der bedrijf of weer onder gezag van de overheid geplaatst. AP HEBRON - Een Palestijnse marktkoopman probeert een deel van zijn fruitvoorraad te redden, nadat het Is raëlische leger verscheidene kramen gisteren met bull dozers vernietigde. Ook in andere delen van de bezette gebieden hield het leger huis. Drie Palestijnen werden bij acties gedood, een raakte gewond. Een 65-jarige vrouw werd in de Gazastrook verpletterd. Ze stierf on der het puin van haar huis dat werd verwoest tijdens de sloop van het aangrenzende pand. De vrouw was slecht horend en kon kennelijk waarschuwingen om zich snel uit de voeten te maken, niet horen. Volgens ooggetuigen gingen de soldaten zo bruut en snel te werk dat er geen tijd was om te controleren of er nog mensen in de wonin gen waren. De Israëlische militairen ontkennen dat. Ze hadden geen verklaring voor de dood van de vrouw. Eerder op de dag bestormden soldaten een Palestijns politiebureau in Qalqilyah op de Westelijke Jordaanoe- ver en schoten een politieagent dood. Een ander raakte gewond. In Nabloes werd een 18-jarige Palestijn dood geschoten toen soldaten het vuur openden op een groep stenen gooiende betogers, foto Nasser Shiyoukhi/AP door Henk Glimmerveen PARIJS - De veilingzaal van Hotel Drouot in Parijs heeft menig gedenkwaardig mo ment gekend, maar zelfs de oudere medewerkers moes ten diep in hun geheugen graven om zich een zo grote opkomst voor de geest te ha len als gisteren. Aanleiding voor cle massale belangstelling was de open bare verkoop van de dagboe ken van Anatole Deibier, de laatste beul in Frankrijk die het mes van de guillotine in het openbaar op de nek van de veroordeelden liet neer knallen, Deibier overleed in 1939. Na hem waren er nog enkele beulen die net als hij aan het guillotinetouw had den getrokken, maar hij was de laatste 'openbare' beul in Frankrijk, de man die op het marktplein de executie vol trok. Wat tot voor kort niemand wist was dat Deibier van alle 399 mannen en vrouwen van wie hij het hoofd had afge hakt, notities had gemaakt. Hoe ze het schavot beklom men, of ze zenuwachtig wa ren, wat hun laatste woorden waren, of het regende of dat de zon scheen, hoe het pu bliek reageerde en tal van an dere details die er in zijn ogen toe deden. |n veertien dagboeken hield Deibier zijn memoires bij, tweeduizend pagina's in totaal, afwisselend met pot lood of met de inktpen op geschreven. Hij had zijn overpeinzingen in twee hoofdstukken onderver deeld: 'Executies' en 'Veroor delingen'. De uit Duitsland afkomstige beul vatte zijn werk zo serieus op, dat hij bij iedere rechtszaak aanwezig was waar verwacht kon wor den dat de verdachte tot de doodstraf veroordeeld zou worden. Hij moest immers weten met wie hij later op het schavot te maken zou krij gen. Het waren niet de minsten die kennismaakten met zijn 'Weduwe', zoals de guillotine in Frankrijk in de volksmond heette. De bekendste was Landru, de seriemoordenaar die vanwege elf moorden in 1922 in Versailles terecht werd gesteld. De beul verrichtte de execu ties met zijn eigen guillotine. Blijkens zijn dagboekaante keningen was hij thuis voort durend bezig om veranderin gen aan zijn 'Weduwe' aan te brengen opdat het mes nog sneller en effectiever het hoofd van de romp kon snij den. En was hij niet aan het knutselen, dan ging hij vis sen, biljarten of gokken. Dei bier overleed in 1939 toen hij in een metrostation in Parijs een hartaanval kreeg. Hij was op weg naar Rennes in Bretagne voor zijn 400e exe cutie. Het veilinghuis Beaussant- Lefèvre, belast met de ver koop van Deiblers dagboe ken, had vooraf geschat dat de veertien deeltjes tussen de 10.000 en 15.000 euro zouden opbrengen. Een te lage inzet, zo bleek gisteren. De nieuwe eigenaar had er 100.249 euro voor over. GPD door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De beding van het gezonken autoschip Trico lor begint op z'n vroegst in maart. Tien bergingsbedrijven zijn door de verzekeraar van de Noorse eigenaar Wilh. Wilhelm- sen gevraagd in te schrijven. Oorspronkelijk zou de inschrij ving morgen sluiten, maar dat is uitgesteld tot maandag 17 fe bruari. Volgens woordvoerder T. Ronnevig van Wilh. Wilhelm- sen is de deadline verschoven, omdat de inschrijvers meer tijd nodig hebben.,Het gaat om een LONDEN - Een grote brand op een van de be faamde pieren van de Zuid-Engelse badplaats Brighton heeft dinsdagavond laat ernstige schade aangericht. Volgens de Britse omroep BBC is de Palace pier niet onherstelbaar beschadigd. De brandweer moest tientallen mensen evacue ren. Niemand raakte gewond. De brand brak uit in een spookhuis van de kermis op de pier. De 103 jaar oude toeristenattractie was in 1995 ook al ge troffen door een grote brand na een explosie. Eind december stortte de andere beroemde pier van Brighton gedeeltelijk in tijdens een zware storm. De West pier was sinds 1975 gesloten voor publiek en verkeerde in zeer slechte staat. Er zijn plannen deze attractie nieuw leven in te blazen. foto Chris Ison/AP ingewikkelde bergingsoperatie. Wij nemen daarom liever in de voorfase extra tijd dan dat wij tijdens de berging op problemen stuiten." De beoordeling van de inschrijvingen zal nog eens twee weken vergen, denkt Ronnevig. Smit Internationale is een van de tien bedrijven die zijn bena derd. Als de Rotterdamse firma de opdracht in de wacht sleept, wordt dat een van zijn omvang rijkste bergingsoperaties ooit, aldus voorl ichter L. Walder. Het in 1987 bij Zeebrugge gezonken veerschip Herald of Free Enter prise was ongeveer de helft zo groot. Walder vergelijkt de Tri color vanwege de afmetingen met een flatgebouw: 190 meter lang, 32 meter breed en 30 meter hoog. De Tricolor zal niet meer in de vaart komen. Het schip is total loss en kan waarschijnlijk al leen in stukken verwijderd wor den. De berging gaat vermoede lijk een paar maanden in beslag nemen„Maar we blijven op die plek, op open zee, sterk afhan kelijk van de weersomstandig heden." Smit Internationale wist al de opdracht te verwerven voor het wegpompen van de 2000 ton brandstof uit de auto carrier. De olie moet er voor de berging uit, omdat er anders grote kans is op ernstig milieu verontreinigende lekkages. Wilh. Wilhelmsen is de eigenaar van de Tricolor, die half decem ber ten noorden van Duinker ken zonk na een aanvaring. Dit bedrijf heeft het schip verhuurd aan de dochteronderneming Wallenius Wilhelmsen Lines in Noorwegen. Om fiscale redenen staat de Tricolor geregistreerd op de Bahama's. BRUSSEL - Na jaren vruchteloos overleg lijkt nu een ak koord mogelijk over een Europees minimum voor dieselac cijns. In Nederland is de accijns al zo hoog dat er niets veran dert, maar tanken in Luxemburg zal op termijn wel duurder worden. Een diplomatieke bron in Brussel bevestigde gisteren dat zich op ambtelijk niveau een akkoord aftekent.. De regeling, die mogelijk al deze maand wordt besproken door de Europese ministers van Financiën, heeft overigens pas op de lange termijn merkbare gevolgen. De landen die hun accijns moeten verhogen krijgen nog jaren uitstel. ANP PARIJS - Frankrijk gaat zijn troepen in Ivoorkust versterken. Op dit moment zijn er bijna 2700 Franse militairen en gendar mes in het West-Afrikaanse land. Daar komen er 650 bij, deel de een woordvoerder van het Franse leger gisteren mee. De Franse militairen hebben tot taak de orde te bewaren en de in Ivoorkust verblijvende Fransen te beschermen. In de stad Abidjan begonnen zich aan het eind van de ochtend betogers te verzamelen die een demonstratie wilden houden bij de Franse ambassade. De deelnemers zijn tegen het vre desakkoord dat vorige maand onder auspiciën van Frankrijk is gesloten en dat voorziet in opname van vertegenwoordigers van de rebellen in de regering. AFP JAKARTA - Een Indonesische officier heeft gisteren voor de krijgsraad toegegeven dat een van zijn ondergeschikten in november 2001 de Papoea-leider Theys Eluay heeft gewurgd, omdat die niet wilde afzien van zijn vreedzame streven naar onafhankelijkheid. De officier, luitenant-generaal Hartomo, zei eerder dat Eluay aan een hartaanval was bezweken. Lijkschouwing wees ech ter uit dat hij is gewurgd. Hartomo, die samen met zes onder geschikten terechtstaat, blijft volhouden dat hij niets met de moord te maken had. AP LONDEN - Groot-Brittannië heeft gisteren formeel inge stemd met het verzoek van de Verenigde Staten voor hulp bij de ontwikkeling van een raketschild. Londen gaat akkoord met het gebruik door Washington van een belangrijke radar installatie in het noorden van Engeland. De Britse minister Hoon van Defensie zei dat in het Lagerhuis. Het regeringsbesluit houdt in dat het radarsysteem in Fyling- dales wordt gemoderniseerd. In de regeringspartij Labour is veel verzet tegen het raket schild. Zij menen dat het een nieuwe wapenwedloop kan ver oorzaken. RTR HONOLULU - Zo'n driehonderd passagiers en bemannings leden van het cruiseschip Sun Princess zijn op hun reis langs de eilanden van Hawaii ziek geworden door het Norwalk-vi- rus dat de afgelopen maanden zo'n 1500 passagiers op cruise schepen in Alaska en het Caribisch gebied heeft getroffen. Dinsdag meerde de Sun Princess aan in Honolulu, waar de tweeduizend passagiers het vliegtuig naar huis konden ne men. Een honderdtal passagiers, van wie de helft ziek was, bleef aan boord van het schip dat naar de haven van Los An geles terugkeerde. AP De ondervraging van Vasiljevic zal naar verwachting dagen in beslag nemen. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tri- bunaal ziet er voorlopig van af het arrestatiebevel tegen de Kroatische oud-legerleider Janko Bobetko te laten uitvoe ren. Medisch onderzoek in Za greb heeft uitgewezen dat de gezondheid van de bejaarde Bo betko niet toestaat dat hij in Den Haag terechtstaat. Dit heeft de woordvoerster van Del Ponte laten weten. Om Bo betko zijn maandenlang proble men geweest tussen Kroatië en het VN-hof. Veel Kroaten be schouwen Bobetko als een na tionale held, waardoor uitleve ring aan het Haagse tribunaal gevoelig ligt. De aanklacht tegen de 84-jarige Bobetko wordt echter niet inge trokken. ANP doorThomas Verfuss DEN HAAG - In het Milosevic- proces is gisteren een getuige opgeroepen die zich als kroon getuige zou kunnen ontpoppen: generaal Aleksandar Vasiljevic. Hij was in de heetste fase van de oorlog in Kroatië, in 1991, chef van de Joegoslavische contra spionagedienst. Vasiljevic wordt in de Milose- vic-aanklacht zelf genoemd als onderdeel van een 'gemeen schappelijke criminele onder neming' om delen van Kroatië door 'etnische zuiveringen' on der Servische controle te bren gen. Vasiljevic zou hebben mee gewerkt aan het ophitsen van de Kroatische Serviërs en het zaai en van haat die tot etnisch ge weld leidde. Toen Vasiljevic ervan hoorde dat hij in de Milosevic-aan- klacht wordt genoemd, heeft hij zich vrijwillig bij de aanklagers van het tribunaal gemeld, aldus VN-aanklager Geoffrey Nice gisteren. Hij is een potentiële 'insider-getuige'; iemand uit de kring rond Milosevic die uit de school komt klappen over de da den en eventuele misdaden van de ex-president van Servië en Joegoslavië. Advertentie Gezond zitten: - een kwestie van Instellen k <3 n t o o r i n li c h T i n g A. Plesmanweg 110Goes Tel. 0113-270470. fax 270444 voor info: WWW.R2.fll JERUZALEM - De stoffelijke resten van de Israëlische astro naut Ilan Ramon, een van de ze ven bemanningsleden van het ruimteveer Columbia dat afge lopen zaterdag verongelukte, zijn geborgen en zullen een de zer dagen naar Israël worden overgebracht om te worden be graven. Het Israëlische leger heeft dat gisteren gemeld, na bericht te hebben gekregen van de A- merikaanse ruimtevaartdienst NASA. De Israëlische militair attaché in Washington, Rani Falk, zei dat de vondst een enorme op luchting betekent voor Israël en met name voor de familie van de omgekomen ruimtevaarder. Volgens de Israëlische radio zijn inmiddels van vier astronauten uit de Columbia stoffelijke res ten gevonden en geïdentifi ceerd. Op de resten van Ramon, van wie onder meer een kaak been is aangetroffen, is DNA- onderzoek verricht om vast te stellen dat het inderdaad om de Israëliër gaat. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5