Duif Powell het geloofwaardigst Kabinet ziet kansen op een vreedzame oplossing slinken FZC Spook van anti-Amerikanisme Irak Minister moest boodschap brengen om twijfelaars te overreden 5 februari 1953 donderdag 6 februari 2003 door Ans Bouwmans Het is geen toeval dat presi dent George Bush van de VS de bewijsvoering tegen Sad dam Hoessein op het bordje van minister Colin Powell van Bui tenlandse Zaken heeft gelegd. In de eerste plaats is Powell in de VS de regeringsfunctionaris die het meest wordt vertrouwd als het om Irak gaat, zo bleek de ze week uit een opiniepeiling van Gallup. De nervositeit over de oorlogszuchtige uitstraling van president Bush beperkt zich niet tot Europa, alhoewel zij daar een stuk sterker is. In de tweede plaats is Powell sinds de discussie over Irak be gon, degene geweest die op de rem heeft gestaan. Hij was zichtbaar huiverig over de drang van enkele van zijn colle ga's (zoals Donald Rumsfeld en Paul Wolfowitz) om voor eens en voor altijd het probleem Irak op te lossen. Hij is degene ge weest die president Bush op het spoor van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gezet. Nu deze koers eenmaal is geko zen, en duidelijk is dat Saddam Hoessein zijn allerlaatste kans heeft verspeeld, is Colin Powell ook de man met de meeste over tuigingskracht. Hij is de duif, die eigenlijk niet wilde, en nu noodgedwongen een havik is. ;We weten dat Saddam Hoes sein vastbesloten is zijn mass- vernietigingswapens te houden, vastbesloten is er meer te ma ken. Moeten we het risico nemen dat hij op een dag deze wapens gebruikt op een tijdstip en plaats van zijn keuze, en op een ogenblik dat de wereld in een zwakkere positie verkeert om te reageren?" Zijn antwoord is duidelijk, en zal door veel Amerikanen wor den gedeeld na het horen en zien van de bewijsstukken. De VS kunnen in de wereld na 11 sep tember dat risico niet nemen. Powell: „Irak heeft gezorgd voor een nog serieuzere schen ding van de resolutie (1441), en is nu dichter bij de dag waarop het geconfronteerd wordt met de ernstige consequenties van zijn verzet tegen deze Raad (Vei ligheidsraad)." Colin Powell was de man in de Amerikaanse regering bij uit stek van wie landen als Duits land en Frankrijk hoopten dat hij de onvermijdelijk lijkende oorlog zou kunnen keren. Dat weerstand gerechtvaardigd is, is helder. Irak binnenvallen zonder dat het land zelf een oor logshandeling heeft verricht - volgens de nieuwe Bush-doctri- ne van preventieve actie - is en blijft moeilijk te verteren. Maar er valt eveneens weinig af te dingen aan de logica van Po wells bewijsvoering. Het jaren lange verzet van Saddam Hoes sein tegen de Veiligheidsraad geeft de VS een stok om Irak te slaan. Wie een ultimatum stelt, moet ook bereid zijn dat na te komen, is de boodschap van Po well. Zijn bewijs voor Saddams gevaar en zijn spotternij met de internationale gemeenschap maakt het tegenstribbelende landen erg moeilijk om nee te zeggen tegen de VS. Demonstratie Uit strategische overwegingen werden de verwachtingen over 'Het Bewijs' zo laag mogelijk gehouden door de VS. Colin Po well zelf zei in een opiniestuk in de Wall Street Journal dat hij geen 'smoking gun' zou presen teren, maar een 'sobere, dwin gende en recht-door-zee demonstratie'. Dat is het ook ge worden, hoezeer Irak gisteren ook probeerde de satellietfoto's en getapte telefoons te ridiculi seren. Na Powells presentatie is er overtuigend bewijs genoeg voor de leugenachtigheid van Saddam Hoessein, daar valt moeilijk onderuit te komen. De vraag is wat tegenstanders van oorlog nu zullen doen. De stelling die China, Rusland, Frankrijk en Duitsland in de af gelopen weken betrokken, luidt: een oorlog is zo gevaarlijk, het kan zoveel onrust in de regio brengen, nog afgezien van alle doden, is dit het risico wel waard? We kunnen Irak toch ook onder de duim houden door de inspecteurs er voor onbe Twee vrouwen op Times Square in New York bekijken de tv-uitzending over de speech van minister Powell. paalde tijd te laten controleren? Volgens de VS was dat nimmer de bedoeling en ook ongeloof waardig. „Collega's, we hebben een verplichting naar onze bur gers, een verplichting naar dit orgaan (de Veiligheidsraad, red.) om ervoor te zorgen dat on ze resoluties worden nageko men." Uitstel heeft bovendien geen zin, meent Powell. „Sad dam Hoessein nog een paar maanden of jaren in bezit laten van zijn massavernietigingswa pens is geen optie." De komende weken zal op hoog diplomatiek en regeringsniveau worden overlegd. Uit hun van tevoren voorbereide reacties is duidelijk dat landen als China, Rusland en Frankrijk graag zouden zien dat Irak zich ver plicht tot nog strakkere inspec tie-eisen, en dat de inspecties worden voortgezet. Blix en El- Baradei gaan opnieuw naar Bagdad en op vrijdag 14 februa ri wordt weer verslag gedaan aan de Veiligheidsraad. Uiteindelijk zullen Powell en Bush hun collega's de vraag stellen: schaar je je aan de zijde van de Verenigde Staten of aan die van Saddam Hoessein? Voor een nieuwe resolutie van de Vei ligheidsraad - met een mandaat voor militaire interventie - zijn negen ja-stemmen nodig, en geen tegenstem van een van de fotoEd Bailey/AP permanente leden (VS, Groot- Brittannië, Rusland, Frankrijk en China). De VS zullen het alleen laten aankomen op een tweede reso lutie, als ze erop vertrouwen dat hij wordt aangenomen. Als er geen sprake is van een miracu leuze verandering in Irak, wordt de klus geklaard met een coali tie van willigen. President Bush wil de knoop snel - binnen enke le weken - doorhakken. GPD Colin Powell laat weinig ruimte voor twijfelov de oorlogsplannen van zijn land. De ministers Buitenlandse Zaken van de VS somde gisteren de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties a lange reeks aanwijzingen op voor snode plannen v; de Iraakse dictator Saddam Hoessein. Powells r de was opgebouwd naar één, schijnbaar onvermijdel: ke, conclusie: de wereld mag niet langer het risico 1 pen dat Irak verder werkt aan massavernietigingsw pens. Maar of de Veiligheidsraad binnenkort ook echt totc conclusie komt, is zeer de vraag. Want Powell heefte genlijk maar weinig toegevoegd aan wat sinds het eire van de Golfoorlog al bekend is. Toen vond de VNh niet nodig Saddam Hoessein echt grondig aan te pai ken. Waarom dat nu wel zou moeten, blijft ook na: toespraak van Powell tamelijk vaag. Duidelijk is w dat de VS, de door terreuraanslagen geïrriteerde se. made kampioen van de vrije wereld, de tijd rijp achtc een robbertje te vechten. Powells presentatie voor de Veiligheidsraad past inh scenario dat eind februari, begin maart leidt tot deee ste gevechtshandelingen. Hoewel het gisteren ande leek, gaat het in dit spel allang niet meer om hardet wijzen tegen Saddam Hoessein. Die zijn de laatstetk jaar niet gevonden. Die zullen zeer waarschijnlijko: niet uit de huidige wapeninspecties komen. En het ve band tussen Saddam en Al Qaeda wordt ook niet ec overtuigend aangetoond. Het gaat er Powell om, dat het aanvalsplan van deV wereldwijd voldoende politieke inbedding krijgt, Ni- alle landen zullen het er mee eens zijn, maar dat is ine ogen van de Amerikanen geen punt. Als het draagvla maar groot genoeg is. Frankrijk, Duitsland, Ruslande China reageerden gisteren echter afwijzend. Zij wille gewoon doorgaan met wapeninspecties. In die zinisPt wells missie mislukt. Toch heeft Colin Powell de druk op Saddam Hoessa zeer hoog opgevoerd. De Europese Unie vroeg de Iraal se leider gisteren - in diplomatieke bewoordingen -ra middellijk braaf op zijn rug te gaan liggen. Maar Sat dam geeft geen krimp. Hij heeft ook weinig te verlieza En te gemakkelijk wordt vergeten dat de basis voor zij macht destijds juist door zijn huidige vijanden werd# legd. Het failliet van die bewapeningspolitiek zou de Veilij heidsraad nu aan het denken moeten zetten. De reek vaardiging van steun aan een oorlog tegen Irak wit aan gewicht, als in VN-verband meteen werk wordt# maakt van méér drastische ontwapeningsplannen, bi; voorbeeld voor het gevaarlijke buitenbeentje Noore Korea. van onze redactie binnenland Premier Balkenende denkt dat een oorlog tegen Irak nog voorkomen kan worden, maar ziet de kansen op een vreedzame oplossing slinken. ..De komende weken worden cruciaal", zo zei hij. Hij noemde gisteravond de presentatie van de Amerikaanse minister Po well van Buitenlandse Zaken buitengewoon ernstig' en sprak van een 'nieuw ijkpunt.' Het volgende ijkpunt volgt op 14 februari als de leider van de VN-wapeninspecteurs Blix een tussenrapportage aflevert. Vol gens hem moet lering worden getrokken uit het gedrag van 'dit soort regimes in het verle- dèn.' Balkenende zweeg over grotere Nederlandse betrokkenheid bij de mogelijke aanvallen. Het ka binet, dat morgen opnieuw praat over Irak, vindt een twee de resolutie van de Veiligheids raad wenselijk voor een aanval op Irak, maar niet noodzakelijk. De Tweede Kamer blijft in meerderheid voor verdere wa peninspecties in Irak. „Het be wijs is fragmentarisch, deels oud en deels nieuw", zei PvdA- buitenlandwoordvoerder Koenders. Powell wilde met het aangelevei'de bewijs aantonen dat Irak de Veiligheidsraadre solutie 1441 niet nakwam en dat het land daarom aangepakt mocht worden. CDA en WD zijn onder de in druk van Powells presentatie. Het CDA blijft ervan overtuigd dat de militaire druk op Irak hoog blijft. Woordvoerder Eur- lings: ..Wat uit het verhaal van Powell spreekt, is dat Irak niet alleen tegenwerkt, maar ook structureel liegt." Een resolutie van de Veiligheidsraad die een aanval op Irak legitimeert is voor het CDA nog steeds wense- lijk, maar niet noodzakelijk. VVD-kamerlid en oud-minister van buitenlandse zaken Van Aartsen noemt de presentatie 'overtuigend' en een aanvulling op het al schokkende rapport van Blix van eind januari. De periode van tijdrekken looptvoor de liberalen ten ein de. De PvdA vindt dat er wel een tweede resolutie moet komen, in tegenstelling tot het CDA, Koenders stelt dat de Amerika nen met de presentatie niet al leen de druk op Irak proberen op te voeren, maar ook die op de Verenigde Naties. „Saddam moet beier samenwerken en de inspecteurs moeten aan de slag met het materiaal van Powell." SP en GroenLinks zijn niet overtuigd. „Powell levert geen bewijs, maar slechts aanwijzin gen voor Blix en zijn inspec teurs", aldus SP-kamerlid Van Bommel. GroenLinks-kamerlid Karimi vindt dat heel veel infor matie al bekend was. „Ik vind dit juist een sterke presentatie vóór het werk van de wapenin specteurs. Het probleem van massavernietigingswapens is duidelijk niet op te lossen door een oorlog." D66-woordvoerder Thom de Graaf mist de 'smoking gun' in de presentatie van Powell. Dit solide bewijs voor het niet uit voeren van de Veiligheidsraad resolutie 1441, voor de Ameri kanen reden om een oorlog te beginnen, is wat D66 betreft niet geleverd. De LPF is wel overtuigd na het verhaal van de Amerikaanse re gering te hebben gehoord. Het zijn volgens fractievoorzitter Herben niet de Amerikanen maar de Irakezen die de bewij zen moeten leveren. Oorlog is volgens hem te vermijden met een algeheel luchtembargo en permanente patrouilles boven Irak. Bezoek Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken brengt morgen een bezoek aan zijn Amerikaanse collega Powell. De bewindsman is uitgenodigd LOON - Het bestuur van de Stichting voor de Arbeid heeft voorgesteld dat deze week alle werknemers een uur loon zul len storten in het Rampen fonds en dat de werkgevers een gelijk bedrag daarbij zullen voegen. Voorts wil de Stich ting alle werknemers acht uur laten overwerken, waarbij de werkgevers een gelijk bedrag aan deze acht uur loon zullen storten. STAALDRAAD - In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. VREES - Driehonderd 'man die bij Ellewoutsdijk eenbijn: wanhopige strijd voeren oe een zwakke plek in de dijkt! versterken, hebben gisteren standgehouden, maar er was grote vrees. IJlings werd var verschillende zijden material naar dit dijkgedeelte gediri geerd, zoals waterlaarzen voo: de werkers, een lichtagregaat om 's nachts het werk te kun nen voortzetten, zandzakken enzovoorts. Gisteravond om twaalf ut waren er geen verontrustend! berichten uit Ellewoutsdijk Er bestaat dus goede hoop, dit het bewuste deel van de dijk gered is. VVD-Kamerlid Van Aartsen: „Overtuigend verhaal van Powell" foto Rick Nederstigt/ANP in zijn hoedanigheid als voor zitter van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, maar de kwestie Irak zal naar verwachting hoog op de agenda staan. GPD/ANP door Maarten van Rossem Nu een Amerikaanse militai re operatie tegen Irak vrij wel onvermijdelijk lijkt, wordt het debat over de voors en te- gens van een dergelijke operatie steeds emotioneler. Dat is te rtieer het geval omdat eensge zindheid over deze kwestie zo wel in de Verenigde Staten als in Europa ontbreekt. In de VS is een meerderheid van de bevol king voor een militair optreden en een aanzienlijke minderheid tegen en in Europa is dat precies omgekeerd. Aanhangers van de politiek van de Amerikaanse regering heb ben de neiging de tegenstanders te beschuldigen van anti-Ame rikanisme. Daarmee zeggen zij met zoveel woorden dat de be zwaren tegen Amerikaans mili tair optreden geen rationeel ka rakter hebben, maar worden Veroorzaakt door al langer be staande onberedeneerde gevoe- lehs van weerzin tegen de VS, Het is een handige manier om de argumenten van de tegenstan der te diskwalificeren zonder zelf redelijke tegenargumenten te hoeven leveren. Vergelijk baar, maar misschien nog erger, is de beschuldiging van antise mitisme aan het adres van die genen die geen heil zien in het beleid van premier Sharon van Israël. Vooral de conservatieve mede standers van president Bush in de VS hebben zich geërgerd aan de terughoudende wijze waarop veel Europeanen hebben gerea geerd op de nieuwe preventieve gewelddadigheid van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Als antwoord ontwierpen zij een nieuw retorisch arsenaal om de veronderstelde Europese lamlendigheid te analyseren. Zwakkelingen De Europeanen komen van Ve nus, zo luidt de overtuiging van de conservatieven, en de Ameri kanen komen van Mars. Be schermd door de Amerikanen hebben de Europeanen al een halve eeuw een vreedzaam le ventje geleid en daardoor heb ben zij alle begrip voor de bitte re, gewelddadige werkelijkheid verloren. De Europeanen zijn hypocriete zwakkelingen ge worden. De Amerikanen daar entegen weten hoe slecht de we reld is en hebben de moed daarnaar te handelen. Dat de beschuldiging van anti- Amerikanisme nogal gemak zuchtig is, wil niet zeggen dat er in Europa hier en daar geen an- - k ti-Amerikaanse sentimenten bestaan. Met name Frankrijk kent op dit punt een solide tra ditie en Parijs ziet het als haar taak de hegemoniale aspiraties van de Amerikanen op allerlei manieren te dwarsbomen. Het Franse ressentiment tegen de in alle opzichten dominante positie van de VS wordt vooral veroorzaakt doordat Frankrijk zelf ooit een Grote Mogendheid was met een universele bood schap voor de mensheid. Hoe merkwaardig dat in machtspo litiek opzicht ook moge zijn, Frankrijk ziet zichzelf als een concurrent van de VS. Elders in Europa is van besten dig anti-Amerikanisme eigen lijk geen sprake. Dat bleek ook uit een omvangrijk onderzoek naar opvattingen over de bui tenlandse politiek in Europa en de VS, dat onlangs werd gehou den door het Duitse Marshall Fund (zie: Foreign Affairs, jan/ febr 2003). Volgens dit onder zoek zijn Europeanen en Ameri kanen het over verrassend veel zaken roerend eens. Amerikanen en Europeanen koesteren in ruime meerderheid vriendschappelijke gevoelens voor elkaar en maken zich zor gen over dezelfde problemen. Anders dan misschien ver wacht, gezien het optreden van de huidige Amerikaanse rege ring, zijn de Amerikanen ook in ruime meerderheid voorstan ders van multilaterale instellin gen als Navo en VN, Meer dan zeventig procent van de Ameri kanen is zelfs voorstander van het Internationale Strafhofdat door de regering-Bush te vuur en te zwaard is bestreden. Van een snel toenemend anti- Amerikanisme in Europa is in ieder geval geen sprake. Het op vallendste aspect van het onderzoek is eigenlijk de discre pantie tussen de voorkeur van meer dan tweederde van de Amerikanen voor multilaterale oplossingen en het macho-uni- lateralisme van Bush en zijn medewerkers. Dat lang niet alle Amerikanen onvoorwaardelijk achter de in terventiepoli tiek van hun presi dent staan blijkt ook uit recent opinie-onderzoek. Ongeveer de helft van de Amerikanen is al leen voor militair optreden te gen Irak als dat is goedgekeurd door de Verenigde Naties. Deze Amerikaanse regering beweert regelmatig dat het de Ameri kaanse critici van het beleid van Bush ontbreekt aan vader landsliefde. Dat zou betekenen dat een aanzienlijk deel van de Amerikanen, meer in het bij zonder de meeste Democraten, volgens de redenering van de conservatieve Republikeinen eigenlijk anti-Amerikaanse ge voelens koesteren. Absurd Inderdaad ziet men in deze con servatieve kring een krant als de New York Times, die regelmatig kritiek heeft op het regeringsbe leid, als gevaarlijk en onvader landslievend. Wanneer klaar blijkelijk zelfs Amerikanen lijden aan de gevaarlijke ziekte van het anti-Amerikanisme is mijns inziens overtuigend aan getoond dat het verwijt van an ti-Amerikanisme tot absurde conclusies leidt. De beschuldiging van anti- Amerikanisme is, afgezien van een enkele uitzondering, een lo ze verdachtmaking. Diegenen in West-Europa en de VS die kritiek hebben op het beleid van Bush zijn niet per definitie min der pro-Amerikaans dan de me destanders van de president. Over het gevoerde beleid kan men op goede gronden van me ning verschillen en met kwade trouw of anti-Amerikanisme heeft dat niets te maken. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgse weg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax- (0118)470102 E-mail- redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Atexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingsti|den; zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: ti|dens kantoown zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een I toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55 10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo» I het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag l/mvrijdag:€ 1.10 zaterdag. 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden I uitgevoerd onder toepassing van I de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. I Tarieven kunnen tijdens kantooruren I worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel(0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 I Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel va aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovt ducten van de titels en de wer kmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geseleciw* I derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij' PZC. alX'1! lezersservice, Poslbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot ILJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4