Studie naar fraude in zorg Man tot levenslang veroordeeld voor in 1984 gepleegde moorden Koude voeten in de kerk spaart het milieu Kamp: risico's in Afghanistan verantwoord l Wijers stopt als voorzitter WNF Bredanaar met veel poeha van zijn bed gelicht Minister De Geus belooft rapport binnen een maand Gladheid leidt tot ongelukken Aanhoudingen kinderporno Gemeente Schouwen-Duiveland claimt eigendomsrechten strandpaviljoens! Man overleeft promillage van 4,4 Roma-familie krijgt woning Utrecht Culturele Hoofdstad 2003 Friesland staat vossenjacht toe Actie tegen roken bij zwangerschap Na wijn is coulant met slechts twee asielzoekers Informateurs aan de slag met PvdA en CDA donderdag 6 februari 2003 pEN HAAG - De veiligheidsri sico's voor Nederlandse militai ren in Afghanistan blijven aan- zienlijk» maar worden nog steeds verantwoord geacht. Dat schrijft minister van Defensie Kamp gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Debrief is geschreven naar aan leiding van een incident waarbij afgelopen vrijdagavond twee projectielen neerkwamen in de buurt van het Duits-Neder lands kamp in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Volgens Kamp hebben zich recent enke le verontrustende incidenten voorgedaan, maar blijft de alge mene veiligheidssituatie 'rela tief stabiel, zij het gespannen'. Minister Kamp praat vandaag jnieuw met de Tweede Kamer over de missie. Nederland neemt maandag samen met Duitsland het commando van de internationale veiligheids macht Isaf over van Turkije. Kamp schrijft dat in de risico analyses altijd rekening is ge houden met de kans van aansla gendoor 'anti-westerse elemen ten' op Isaf-militairen. Kamp noemt dit een zeer direct veilig heidsrisico. Isaf heeft maatre gelen genomen om de risico's binnen de perken te houden en met de Amerikanen zijn harde afspraken gemaakt over steun innoodsituaties. ANP ZEIST - Hans Wijers legt per 1 juli zijn functie neer als voorzit tervan het Wereld Natuurfonds (WNF). Deoud-D'66-minister van Eco nomische Zaken wordt voorzit tervan de Raad van Bestuur van Akzo Nobel. Wijers zei gisteren dat de combinatie van beide functies 'principieel moeilijk te beantwoorden vragen oproept'. „De belangen van een groot in ternationaal bedrijf en die van een wereldwijde natuurbe schermingsorganisatie lopen nu eenmaal niet altij d naadloos pa rallel", aldus Wijers in zijn toe lichting. Het WNF hoopt voor zijn ver trek komende zomer een opvol- ig gerte hebben benoemd. ANP 13 ltd BREDA - De politie heeft gis termorgen met veel machtsver toon een 36-jarige Bredanaar vanzijn bed gelicht. Zij verdenkt de man van heling en witwaspraktijken. Met ruim dertig man, onder wie 25 ME- ers, deed de politie hiervoor een inval in het woonwagenkamp aan de Ruitersboslaan. Tijdens de actie trof de politie een in aanbouw zijnde hennep kwekerij aanOp verzoek van de Belgische Federale Politie door zocht de financiële recherche de woonwagen van de man en een luxe jacht in de haven van Drimmelen. Het jacht en een au to zijn in beslag genomen. De politie wil niet zeggen wat er uit de woning in beslag is genomen. Bi] huiszoekingen op het terrein vond de politie nog zes vuurwa pens, waarvan drie automati sche pistolen, vierhonderd pa tronen en drie geluidsdempers en enkele hennepkwekerijtjes. Volgens de politie is er geen ver band met een grote actie eerder deze week bij een woonwagen kamp in Eindhoven. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnen een maand komt minister De Geus van Volksgezondheid met een rapport dat aangeeft waar frau degevoelige punten zitten in het zorgstelsel en wat daaraan kan worden gedaan. Het rappport moet ook inzicht bieden in de aard en de omvang van de frau de in de zorg. De minister heeft er echter weinig vertrouwen in dat die omvang helemaal duide lijk wordt. Minister De Geus van Volksge zondheid beloofde het rapport gisteren aan een uiterst kriti sche Tweede Kamer. Die vindt dat zij veel te laat is geïnfor meerd over de rapporten over fraude in de zorg, die vorige week naar buiten kwamen via de pers. De schattingen over de omvang van de fraude lopen uiteen van honderden miljoe nen tot een paar miljard euro. „Het toont aan dat er veel mis is in de zorg", aldus CDA-woord- voerder Buys. „Het gaat om de hele cultuur in de zorg." Hij wil een veel breder debat hierover. „Dit is de opmaat tot een vol gend debat." De twee gewraakte rapporten zijn van Zorgverzekeraars Ne derland en van het Openbaar Ministerie, die allebei al stam men uit 2001- Zij geven het beeld dat iedereen in de zorg, van patiënten tot artsen, apo thekers en fysiotherapeuten, sjoemelt met rekeningen of declaraties en dat dat heel ge makkelijk gaat. Er worden re keningen ingediend voor be handelingen in het buitenland die nooit zijn uitgevoerd, reke ningen worden vervalst of wie niet verzekerd is laat zich be handelen op een verzekerings pas van een ander. De Kamer vindt het onbegrijpe- lijk dat het rapport van het OM niet onmiddellijk is aangeboden aan het ministerie van VWS. Pas in het voorjaar van 2002, een half jaar na verschijning, be landde het op VWS. Rijkelijk laat, vindt ook De Geus. Maar zijn collega Donner van Justitie vond dat niet zo gek. Het rap port is opgesteld voor de zorg sector en geeft een beeld van de lopende zaken. Het geeft geen cijfers over de omvang van de fraude. Dat doet het rapport van de zorgverzekeraars wel. Maar dat heeft het ministerie nooit gekre gen. Het is wel opgevraagd maar de organisatie wilde het niet geven, omdat de cijfers niet hard waren, aldus De Geus. Ook was de organisatie bang dat mensen ervan konden le ren hoe zij kunnen frauderen. Wel begrijpelijk, maar toch niet goed, vindt De Geus. Hij heeft Zorgverzekeraars Neder land imiddels nadere informa tie gevraagd en verzocht nog een dergelijk onderzoek uit te voeren. Aangifte Donner wees erop dat het OM alleen tegen fraude kan optre den als er aangifte wordt ge daan en dat gebeurt niet vaak. Sinds 1998 zijn bij het meldpunt fraude hierover 179 meldingen binnengekomen. De meeste ge vallen betroffen slechts infor matie en er zaten maar vijftien meldingen van aangifte bij. Daarnaast zijn in die tijd bij de politie nog 2 9 gevallen van frau de gemeld. ANP BREDA - Een op de Al 6 bij breda gekantelde vrachtwa gen met vlees wordt overgeladen. Aan het begin van de middagbotsten gisteren ten zuiden van Breda op de Al 6 (Antwerpen-Rotterdam) drie vrachtwagens vanwege de gladheid op elkaar. De voertuigen blokkeerden ruim een half uur de beide rijbanen. Tussen de grens met België en knooppunt Galder, waar het ongeval ge beurde, stond een file van zeven kilometer. In het gehele land waren ongevallen, ondermeer op de A50 ter hoog te van de Gelderse plaats Heerde, de A12 bij Gouda en de Al bij de afrit Apeldoorn-Zuid. foto Cor Viveen/GPD HEEMSTEDE - De recherche heeft, naar gisteren bekend is geworden, dinsdag twee inwo ners van Heemstede aangehou den. Vorig jaar werd via een internet adres kinderpornografisch beeldmateriaal verspreid. Om dat dat adres in de VS thuis hoorde, kon via de recherche daar worden achterhaald wie de aanbieder was. Het spoor leidde naar de twee mannen van 38 en 60 jaar oud uit Heemstede. ANP door Peter Elberse AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 47-jarige man conform de eis veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf wegens de moord op de 9-jarige Donatha Haïin en haar 6-jarige broertje Sharon. De kinderen werden op 4 maart 1984 in een woning aan de Argonautenstraat in Amster dam-Zuid omgebracht. Ook hun moeder, Corina Bol haar (33), werd toen gedood. Maar volgens de rechtbank is in dat geval het misdrijf moord niet bewezen. Justitie moest in alle zaken moord met voorbe dachten rade bewijzen, omdat het misdrijf doodslag reeds was verjaard. De verdachte werd ook beschul digd van de moord op de Ierse Joanne Wilson in 1985. De rechtbank achtte zijn betrok kenheid daarbij niet bewezen en sprak hem van dat feit vrij. De romp en een been van de 22- jarige vrouw werden in oktober 1985 nabij het IJ in Amsterdam uit het water gevist. Volgens ge tuigen kende de verdachte de vrouw en is hij het laatst met haar gezien. Het Openbaar Mi nisterie vond zelf ook al dat er te weinig bewijs was in deze zaak. De veroordeling in de zaak-Bol haar, bijna 19 jaarna dato, is des te opmerkelijker, omdat hi] in 1984 ook al werd verdacht van de gruwelijke misdrijven. De man was een minnaar van Bol haar en kwam geregeld bij haar over de vloer. Toen hij in 1984 werd gearresteerd en een aantal weken werd vastgezet, ontken de hij in de bewuste nacht in de woning te zijn geweest. Nadat een taxichauffeur bij de politie had verklaard dat hij tij dens de bewuste nacht een Heli's Angel in de buurt van de Argo nautenstraat had afgezet, stelde de verdachte zijn verklaring bij Hij was er wel geweest, ver klaarde hij toen, maar er was op zijn aanbellen niet opengedaan. Justitie moest hem destijds na Advertentie zie de advertentie in het katern Noord Zeeland zes weken wegens gebrek aan bewijs laten gaan. Jaren later is de man uit de Heli's Angels-club gezet. Getuige Kort voordat de zaak zou verja ren, stortte journalist Peter fi de Vries zich erop. Hij spoorde een getuige op, een ex-vriendin van de verdachte, die wist te vertellen dat deze haar meer malen had gezegd dat hij in het verleden een vrouw en twee kin deren had vermoord. De Vries geleidde de getuige door naar de politie, die met justitie een nieuw onderzoek begon. De ver dachte heeft zowel bij de politie als bij de rechtbank ontkend. Raadsman W. Anker liet giste ren weten vrijwel zeker in hoger beroep te zullen gaan. Anker heeft altijd betoogd dat het be wijs in de zaak ontbreekt. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat het vonnis van de rechtbank niet vermeldt welk bewijs is ge bruikt om tot veroordeling te komen. ANP ONS- ,5 pir eeom kpkt, nwva. voo,< ^OEAXS VV/1T UIT A/IET/VlfcE/^ SplEL£R.tl door Chris Bakker BOXTEL - De verwarming in de kerk een graadje lager zetten, overstappen op groene stroom en niet-chloorgebleekt kringlooptoiletpapier gebruiken. Daar mee kunnen kerken de milieubelasting van hun activiteiten verminderen. Dat staat in een brochure die De Kleine Aarde, centrum voor 'duurzame leefstijl' in Boxtel schreef in opdracht van de Re- monstrantse Broederschap. De organisa tie hanteert de zogeheten Mondiale Voet afdruk, een model om het verbruik van een individu te meten. De kei'ken kunnen daardoor meewex-ken aan een „duurzame en rechtvaardige wereld". De auteurs van De Kerk de Mondiale Voetafdruk wijzen erop, dat het snel went als de verwarming een graadje la ger staat. Dat levert bovendien een be sparing van ongeveer 7 procent op het verbi-uik op Kerken kunnen ook 'zon der comfortvex-lies' veel energie bespai'en als ze de verwarming een kwartier of half uur voor het einde van een activiteit uit zetten. De Kleine Aarde adviseert de faciliteiten van de kerk voor meer activiteiten te ge- bi'uiken, zoals concerten en lezingen. Dan neemt de 'voetafdruk' per kerkbezoek af. Ook kan woxxlen bespaard op het elektri citeitsverbruik door bijvoorbeeld spaar lampen en goede lichtarmaturen te ge bruiken. De Mondiale Voetafdruk drukt officieel de oppervlakte vruchtbare aarde uit, die nodig is om in de levensstijl van een per soon te voorzien. Het model is ontwikkeld om het duurzaamheidsvraagstuk in be grijpelijke taal en beelden te tonen. Op de website www.voetenbank.nl kunnen ker ken terecht om hun eigen 'voetafdruk' te meten. ANP VLAARDINGEN - Een 44-jarige Vlaardinger heeft een 'ex treem' hoog alcoholpromillage overleefd. De politie trof de man thuis aan met een alcoholpi'omillage van 4,4. Volgens een woordvoerder van Boumanhuis Verslavingszorg overlijdt een niet-geoefende drinker bij een promillage van 3,5. De woordvoerder zegt dat een promillage van 4,4 zelden voor komt. „Een promillage van 3,0 treffen we nog wel eens aan, maar dit is een uitzondei'lijk geval." De man heeft het over- leefd, omdat geoefende di'inkers een 'tolex*antie ontwikkelen'. Mensen die met een promillage van 0,5 autox-ijden, zijn stx-af- baar. ANP HOUTEN - De Roma-familie Nicolich heeft na maandenlang rondzwerven in de regio van de gemeente Houten een nieuw bouwwoning toegewezen gekregen. Dat bevestigde een ge meentewoordvoerder gisteren. De familie trok vox-ig jaar van maart tot het najaar samen met de familie Hoxvath rond tussen Bunnik, IJsselstein, Houten, Utrecht en Vianen. Geen van de gemeenten wilde de twee fa milies met hun caravans binnen de grenzen. Dankzij een urgentieverklaring op medische gronden wees de gemeente Houten de familie twee weken geleden een woning toe. De familie is daar op 1 febmrari ingetrokken. ANP UTRECHT - Utrecht is gistermiddag door demissionair staatssecretaris Van Leeuwen uitgei'oepen tot Culturele Hoofdstad van Nederland 2003. Met de titel schenkt hij de stad 250.000 euro voor cultuur-educatieve projecten. Het is voor het eerst dat de titel is uitgereikt. Utrecht moet dan ook als proef fungeren. In overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten koos Van Leeuwen voor Utrecht. Dat was de enige stad die zich voorde titel aanmeldde. ANP LEEUWARDEN - De provincie Fx'iesland staat de vossen jacht toe om de weidevogels te beschermen. Dat hebben Ge deputeerde Staten gisteren meegedeeld. Volgens een wooi'd- voerder van de provincie kunnen gemachtigde jachthouders volgende week met de vossenjacht beginnen. Sinds de invoering van de Flora- en Faunawet op 1 april 2002 is het verboden om op vossen te jagen. Provincies mogen ech ter een ontheffing verlenen als hiervoor een goede i'eden is. De provincie voert aan. dat het aantal vossen te gi'oot wordt en de instandhouding van weidevogelsoorten in het geding komt. Faunabescheiming is boos op de provincie en overweegt naar de rechter te stappen. ANP AMSTERDAM - 'Kinderen? Stop dan met roken!' Dat is het motto van een campagne die de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) gisteren is begon nen. De actie duurt tot en met mei. Uit ondeizoek blijkt dat eenvijfde van de rokende vi'ouwen tijdens zwangerschap doorrookt. Ook is het percentage i-ook- sters in de leeftijdsgroep tussen 25 en 35 jaar relatief hoog. Het KWF stelt dat bij rokende vrouwen, die kinderen probe ren te ki-ijgen, de tijd tot de conceptie gemiddeld 30 procent langer is dan bij niet-rokende vrouwen. Verder vergi'oot roken tijdens de zwangerschap de kans op een miskraam of vroeg geboorte. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Minister Hil- brand Nawijn (Vreemdelingen zaken) heeft er vorig jaar in slechts twee gevallen voor ge zorgd dat een uitgeprocedeerde asielzoeker in Nederland mag blijven. Het ministerie van Justitie heeft dat gisteren bekendgemaakt naar aanleiding van vragen van de Kamerleden Klaas de Vries en Karin Adelmund (beiden PvdA). Dinsdag debatteert de Kamer over het uitzettingsbeleid van Nawijn. Hij liet enige tijd gele den weten dat hij zich de laatste dagen van zijn ministerschap ging inzetten voor het helpen van 'schrijnende gevallen'. De minister werd vervolgens over stelpt met smeekbeden van uit- gepi'ocedeerde asielzoekers om in Nederland te mogen blijven. Tot 28 december vorig jaar heeft Nawijn maar twee aanvragen gehonoi'eerd, blijkt nu. Een Joe goslaaf die al jaren in Neder land woont, zou eigenlijk het land uit moeten, omdat hij een verkeersovertreding beging. Een man uit Midden-Amerika die samen met zijn moeder van wege gezinsproblemen naar Ne derland kwam, is Nawijns twee de 'geluksvogel'. Justitie wil niet zeggen of Nawijn in de eer ste weken van dit jaar nog meer uitgeprocedeei'den heeft gehol pen. Wel laat hij acht gevallen opnieuw door de Immigratie- en Naturalisatiedienst bekijken. Vluchtelingenwerk Nederland is boos dat Nawijn uitgeproce deerde asielzoekers nauwelijks de hand heeft gereikt „De mi nister moet meerdere schrijnen de gevallen helpen. Beloofd is beloofd", aldus een woordvoer der van Vluchtelingenwerk eer der. In een brief aan de Tweede Ka mer verdedigde Nawijn zich door te stellen dat hij alleen in zeldzame gevallen een uitzon dering wil maken. 'Het te vaak gebruikmaken van deze bevoegdheid zou een on dermijning van het beleid bete kenen. Dat kan leiden tot wille keur.' GPD door Erwin Tuil en Lianne Sleutjes DEN HAAG - De gisteren be noemde informateurs Donner (CDA) en Leijnse (PvdA) stellen vandaag met kabinetsonder handelaars Balkenende (CDA) en Bos (PvdA) een lijst van te be spreken onderwerpen op. Mor gen beginnen dan de eigenlijke onderhandelingen. Donner en Leijnse benadrukten gisteren dat zij een bemiddelen de rol spelen tussen twee partij en die samen een kabinet trach- ten te vormen. Leijnse ziet zijn komst niet als een specifieke versteviging van de PvdA-in- breng in de onderhandelingen, zelfs al maakte Bos van de komst van een 'eigen' informa teur een halszaak. Beiden zeiden vol 'goede moed' van start te gaan. Van een taak verdeling tussen hen is volgens Donner geen sprake: „Het lijkt mij dat we als tandem opere ren." Over de duur van de on derhandelingen wilden zij niet speculeren. Een van de ge spreksonderwerpen is in elk geval de missie van het nieuwe kabinet. Donner: „Het zijn de onderhandelaars die dat invul len." Volgens de informateurs zal de mogelijke oorlog tegen Irak geen onderdeel zijn van de be sprekingen. Tenzij een van de ondei'handelaars daar prijs op stelt. Donner is daar niet i-ouwig om. „Het voordeel van een in formateur is dat hij geen zelf standig onderdeel is", zei hij. „De mogelijke oorlog tegen Irak laat ons niet onberoei'd", stelt zijn evenknie Leijnse. „Maar de Nederlandse opstelling is een zaak van het kabinet en Tweede Kamer, niet van de informa teurs." Leijnse veiwacht niet, dat hij in de knel komt door het rapport van de Algemene Rekenkamer naar de fraude in het hoger be roepsonderwijs. Dat rapport verschijnt op 19 februari. De PvdA-infoxmateur is in het da gelijks leven onder meer voor zitter van de Hbo-raad. „Het onderzoek betreft niet mijn per soon, noch de Hbo-raad", zei hij. Leijnse heeft voor de duur van zijn wei'k als informateur zijn voorzitterschap van de Hbo-raad stilgelegd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3