Raad Terneuzen moet kiezen 50% PZC PZC Raad kan aanleg slibdepot heroverwegen FINALE OPRUIMING Vier patiënten proberen normaal te doen VINTERSPORT Vermeersch Laatste woord over Koegorspolder is nog niet gesproken 11 Plannen voormalige gemeenten kunnen niet allemaal tegelijk aan bod komen Winterconcert in Schoondijke Country-avond in Sluiskil Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (jH) AutoTrack.nl VRIJDAG 7 EN ZATERDAG 8 FEBR. 10% EXTRA KORTING* OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN KORTING OPLOPEND TOT Gemeentesecretaris Kapelle weg Speelneus kiest kinderraad Vrijwilligsters gehuldigd Lichtgewonden bij aanrijding Celstraf voor vrijheidsberoving Geduld jeugd Vogelwaarde op de proef gesteld donderdag 6 februari 2003 K, HnorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen moet voor de zomer een prioriteitensche ma vaststellen voor de volgorde waarin projecten van de oude gemeenten Sas van Gent, Axel en Terneuzen worden uitge voerd. Het college zorgt er voor dat de raadsleden voor die tijd zoveel mogelijk inzicht hebben in de bestedingsruimte voor het komende jaar. Wethouder J. van Schaik (fi nanciën) wil de zaken niet mooi er voorstellen dan ze zijn. CDA- fractievoorzitter R. Bruggeman verweet hem vorige week tij dens de raadsvergadering dat hij weinig kansen zag voor nieuw beleid. Maar Van Schaik herhaalt nog maar eens dat er weinig geld is voor de uitvoering van nieuwe, kostbare, plannen. De wethouder benadrukt dat de voormalige drie Kanaalzonege meenten vorig jaar op de val reep nog een heel scala aan pro jecten op de rol hebben gezet. „Het nieuwe beleid is dus al voor een groot deel vorig jaar aangekondigd en vastgelegd." Het Terneuzense college gaat ervan uit dat al die initiatieven ook daadwerkelijk tot uitvoe ring komen. „Bij het lanceren van de plannen zijn destijds ver wachtingen gewekt, veelal door bestuurders die nu weer in de gemeenteraad zitten. Boven- J dien gaat het om voorzieningen waarvan eenieder vindt dat ze de bevolking toekomen. Maar definanciële positie laat niet toe dat we alles tegelijk aanpakken. De plannen waarvoor al over eenkomsten zijn gesloten en waarvoor geld is gereserveerd, gaan voor." Noordstraat Dat betekent bijvoorbeeld dat de aanleg van een parkeergara- ge in het Arsenaalgebied vol gensplan wordt afgewerkt. Ook zal zo snel als mogelijk worden begonnen aan de herinrichting van de Kop van de Noordstraat en het aanleggen van een nieu w- bouwwijk bij de Axelse Buiten weg. SCHOONDIJKE - Muziekver eniging Oefening Kweekt Kunst Groede-Schoondijke houdt op zaterdag 8 februari vanaf 19.30 uur haar jaarlijkse wintercon cert in zaal Wijffels aan de Wil- lemsweg in Schoondijke. De harmonie staat onder leiding van dirigent Freddy van Laer. De stukken van de harmonie worden afgewisseld door optre dens van de drumband onder leiding van instructeur Marcel De Paauw. Na afloop is er gele genheid tot dansen. SLUISKIL - Het Sociaal Kultu- reel Initiatief (SKI) houdt zater dag een country western- dansavond in welzijnscentrum Het Meulengat in Sluiskil. Er zijn optredens van de zeven mans-countryband Heartbroke uit Dordrecht, DiederickBenja- minsz en de Vlaamse country- zangeres Mariona. Het coun- tiyspektakel begint om 20.00 uur. t het: 120 r E.fc c is ge om; Der^ gd,r- de' ex? veifl ver* hó en in' otel'P leeld enti£ iOteE: redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De bouw van een multifunctio neel centrum en een brede school en het opknappen van het winkelgebied in Sas van Gent, twee van de belangrijkste onderdelen van Vitaal Sas, ko men waarschijnlijk in een later stadium aan de orde. De voor malige gemeente Sas van Gent had daar vorig jaar nog geen geld voor gereserveerd. Van Schaik heeft nog geen idee wan neer er geld beschikbaar is voor uitvoering van de Sasse plan nen. „Daar ga ik ook helemaal niet over. De raad bepaalt welke werken eerst moeten worden uitgevoerd. Maar de raad moet wel weten hoeveel geld te beste den is. Daar heb ik nog geen overzicht over, onder meer om dat de hoogte van de toekomsti ge Rijksbijdragen nog niet vast staan." De wethouder legt uit dat amb tenaren druk bezig zijn met het doorvlooien van de begrotingen van de drie oude gemeenten. De begrotingen van die drie ge meenten kunnen niet zomaar op één hoop worden gegooid, om dat de nieuwe gemeente geen recht kan doen gelden op de op getelde bijdragen van de drie oude. Bovendien gingen de be grotingen van de voormalige Kanaalzonegemeenten uit van intussen aangepaste Rijksbij dragen. De nieuwe BTW-com- pensatieregeling pakt voor het nieuwe Terneuzen voorlopig ook ongunstig uit en het ziet er naar uit dat een nieuw kabinet sterk moet bezuinigenEen deel van die bezuinigingen zal door de gemeenten moeten worden opgebracht, waarschuwt Van Schaik. De Terneuzense schatbewaar der begrijpt dat de raad zo snel mogelijk inzicht wil hebben in de financiële mogelijkheden van de gemeente. Hij hoopt de bestuurders vóór Pasen precies te kunnen vertellen hoe de ge meente er financieel voorstaat. De raad moet dan ruimschoots voor het zomerreces aan kunnen geven welke prioriteiten hij stelt, zodat het college die in de begroting voor volgend jaar kan opnemen. Van Schaik is niet bang dat het veranderen van plannen voor de Koegorspolder de gemeente geld gaat kosten. Ik ga er vanuit dat Rij ks water staat eventueel al gemaakte voorbereidingskosten compen seert. Het eventueel uitblijven van een slibdepot hoeft geen aderlating te zijn. De polder blijft uitermate geschikt voor vestiging van recyclingsbedri j f- jes en die kunnen zelfs voor meerwaarde zorgen." Toneelvereniging Senipre Avanti repeteert voor de uitvoering van de komedie Gewoon te gek in Sluiskil. door Marian Hemelaar SLUISKIL - De verwikkelingen rond de terugkeer in de maatschappij van vier ex-psychiatrische patiën ten. Dat is het thema van het blijspel Gewoon te gek door toneelvereniging Sempre Avanti op vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 februari in welzijnscentrum Het Meulengat in Sluiskil. Op twee keer na, wegens ziekte, brengt Sempre Avan ti vanaf haar oprichting in 1946 jaarlijks een stuk op de planken. Ook nu wordt volop gerepeteerd op het blijspel in drie bedrijven van Ton Davids. De 55e edi tie staat onder regie van Mare Al liet met in de rollen Marianne Alexander, Wim Dekker, Christianne Da vid, Peter Jacobs, Lijda Wille, Kees Horst, Odetta Kaijser en Ronald Gijs. In Gewoon te gek wonen Lisette, Femmie, Isar en Bram, vier ex-psychiatrische patiënten, in Huize van Speykstraat. De sociotherapeute Toos moet hen hel pen hun plaatsje te heroveren in de maatschappij. Ze doet hierbij te goed haar best. Lisette wil kunstenares worden en zit meestal in de koelkast. Femmie blijkt geobsedeerd door zelfmoord en de cynicus Isar heeft een scherpe tong. Bram raakt regelmatig in een dip omdat zijn tuin de meest bizarre foto Camile Schelstraete en onherkenbare dingen voortbrengt. Omdat de be woners nog niet echt op 'normale' mensen lijken, komt de verantwoordelijk wethouder poolshoogte nemen. Het ziet ernaar uit dat de subsidie- geldkraan wordt dichtgedraaid waardoor de bewoners terug naar de inrichting moeten. Hoe de bewoners een po ging doen om zich van hun beste kant te laten zien leidt tot komische taferelen. 'Gewoon te gek' door Sempre Avanti op vrijdag 21 en zater dag 22 februari om 20.00 uur en zondag 23 februari een mati neevoorstelling om 14.30 uur in loelzijnscentrum Het Meu lengat. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN -Nu door de interventie van staats secretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Wa terstaat) de verwerking van zwaar vervuilde bag gerspecie in de Terneuzen se Koegorspolder zo goed als uitgesloten is, kan de gemeenteraad van het nieuwe Terneuzen feite lijk niets anders dan op eerdergenomen besluiten terugkomen. door Conny van Gremberghe Verleden jaar oktober stemde de raad van het oude Terneuzen na een urenlange discussie in meerderheid in met een herin richting van de polder. Met dat besluit, waar alleen het onaf hankelijke raadslid P. van Nieu- wenhuijzen zich niet achter schaarde, maakte de raad ruim te voor de aanleg van een slibde pot van maximaal 35 hectare, de bouw van een slibverwerkïngs- fabriek, de bouw van 22140 me ter hoge windmolens en de aan leg van een industriezone voor recyclingbedrijven. Aan het raadsbesluit werden verschillende randvoorwaar den gesteld. Het depot mocht er komen, omdat de aanleg van het blubberbassin direct gekoppeld was aan de bouw van een ver werkingsinstallatie voor de spe cie. Uitgangspunt was namelijk dat door de ontwikkeling van nieuwe technieken - de zoge naamde koude en warme ver werking - de verwerking van het slib wel eens zo goed kon uit pakken, dat slechts een veel kleiner depot nodig zou zijn. Optimisten in de raad rekenden er - na de mooie verhalen van rijks vertegenwoordigers - op dat er wellicht slechts een tijde lijke slibopslag van bescheiden afmetingen in de polder nodig zou zijn. Tweede voorwaarde was dat dat depot op goede wijze land schappelijk zou worden in gepast in het landschap. Rijks waterstaat ging in de onderhan delingen met Terneuzen over de plannen akkoord. Terneuzen kreeg in ruil wat andere toezeg gingen, zoals een nieuwe aan sluiting van het poldergebied op de N61 en de mogelijkheid om na de hei-inrichting van de pol der het bedrijventerrein Han- delspoort nog met ettelijke hec taren in zuidelij ke richting uit te breiden. Tevens zou er na de aanleg van de nieuwe N61 rui m- te geschapen worden voor een zone met groene bedrijvigheid, zoals tuincentra, kwekerijen en maneges. Het raadsbesluit en de daaraan gekoppelde voorwaarden vormden het begin van een be stemmingsplanprocedure die de uiteindelijke herinrichting van de polder mogelijk moet maken. Een herinrichting, waartegen de bewoners van de omliggende analyse buurtschappen Spui, Magrette, Schapenbout en de kern Sluiskil al nadrukkelijk bezwa ren hebben ingebracht. De weerstand bleek eind vorig jaar zo groot, dat het dossier Koegorspolder in de verkie zingstijd verwerd tot hèt verkie zingsitem in de Kanaalzone. In die verkiezingscampagne ble ken de grote partijen CDA, PvdA en WD, die dongen naar zetels in de raad van het nieuwe Terneuzen de voorgestelde ont wikkelingen in de Koegorspol der beduidend minder te zien zitten dan hun vertegenwoordi gers in de raad van het toen nog kleine Terneuzen. SGP-voor- man P. Hamelink, nu wethouder van milieu, verweet de lijsttrek kers van de grote partijen J. van Schaik (PvclA) en A. van Waes (CDA), nu zijn collega's, 'draai- gedrag om de kiezers te gerie ven'. Van Waes en Van Schaik, maar ook de fracties van de partijen waar ze voor staan, mogen de komende weken bewijzen in hoeverre zij bereid zijn om de aanleg van het baggerdepot en aanverwante zaken in herover weging te nemen. Als Rijkswa terstaat, in dit geval de staatsse cretaris, zich niet geroepen voelt om afspraken na te komen, dan hoeft de Terneuzense raad dat ook niet te doen. Het woord is aan de Terneuzense volksver tegenwoordigers. Advertentie Advertentie N.De autosite voor heel Nederland uitgezonderd speciale aanbiedingen. Gentsestraat 1 en 2, Sas van Gent, tel. 0115-451484 Noordstraat 33-35, Terneuzen, tel. 0115-696800 Gentsestraat 25A, Hulst, tel. 0114-312847 KAPELLE - De Kapelse gemeentesecretaris Rob van Wallen burg houdt het in Kapelle voor gezien. Hij heeft een functie aanvaard als directeur van de sector middelen bij de gemeen te Terneuzen. Van Wallenburg heeft vijf jaar aan het hoofd van de Kapelse gemeentelijke organisatie gestaan. Op 1 mei gaat hij in principe in Terneuzen aan de slag. TERNEUZEN - In de Speelneus Binnenstad in Terneuzen - bij basisschool De Piramide - wordt volgende week woensdag bekend weike kinderen een plekje in de Kinderraad hebben verworven. De Kinderraad is een vorm van participatie, waarin de 'speelneuskinderen' hun wensen naar voren kun nen brengen. Zo kunnen de kinderen meedenken over allerlei 'speelneuszaken', zoals de beschikbare hoeveelheid speel goed en de voorwaarden voor het lenen van materiaal. Veer tien kinderen stelden zich kandidaat. Zes van hen zullen de raad vormen. Bij de Speelneus (een project van de Stichting Welzijn) aange sloten kinderen kunnen gratis speelgoed lenen, variërend van een tennisbal tot skelter. Het lenen van duurder speelgoed kan alleen met speciaal ontworpen geld, zogenaamde neuzo's. De kinderen kunnen deze verdienen door het vertonen van goed gedrag, zoals klusjes doen en andere leeftijdsgenootjes hel pen. Bij aanhoudend negatief gedrag wordt het uitleenpasje tijdelijk ingenomen en worden ouders aangesproken op het gedrag van hun kinderen. KLOOSTERZ ANDE - Drie trouwe vrij willigsters van het Ro de Kruis afdeling Hontenisse werden dinsdag gehuldigd, om dat zij al dertig jaar actief zijn bij de afdeling. De dames P. Vinke-Goossen, M. Rijk-Hiel en J. de Kock-Ringoot staan elke dinsdag klaar om te assisteren op de handwerkmiddag van het welfarewerk. Bij alle activiteiten zijn zij steeds pre sent en zij bezoeken ook geregeld de mensen thuis. J. de Kock- Ringoot is bovendien van 1977 tot 1995 coördinatrice en be stuurslid geweest. Op een vrij wil ligersa vond in Axel in november vorig jaar hebben de drie dames voor deze verdiensten al een speldje ontvangen. De plaatselijke afdeling wilde ze echter nog eens uitgebreid in de bloemetjes zetten. Oud-burgemeester A. Vo gelaar overhandigde als voorzitter van de Rode Kruis-afde- ling de bloemen. SCHOONDIJKE - Een 44-jarige automobilist uit Oostburg en een 32-jarige bromfietsers uit dezelfde plaats zijn afgelo pen dinsdagavond lichtgewond geraakt na een aanrijding op de kruising van de Lange Heerenstraat met de Nozemansweg. De automobilist gaf geen voorrang. MIDDELBURG - Een 29-jarige Vlissinger is gisteren door de rechtbank in Middelburg wegens wederrechterlijke vrij heidsberoving, diefstal en bedreiging veroordeeld tot veer tien maanden gevangenisstraf. De Vlissinger hield in het weekeinde van 12 oktober vorig jaar zijn vriendin vast in zijn woning. Nadat ze erin slaagde om bij hem weg te komen, bleek hij haar pinpas te hebben afgepakt. Ook had hij dreigementen geuit aan haar adres en een buurvrouw. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het besluit van staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat om de landelijke proef met de verwerking van vervuilde baggerspecie in de Koegorspol der bij Terneuzen op te schorten is volgens gedeputeerde A. Pop- pelaars (milieu) 'niet meer dan een ordinaire bezuinigings maatregel'. „Maar dan wel één met mogelij k verstrekkende gevolgen", voegt hij eraan toe. „Het Rijk heeft met die compenserende maatre gelen voor die verwerkingsfa briek - in geld zo'n dertig mil joen euro'sin werkgelegenheid zo'n twintig banen - verwach tingen geschept. De raad van Terneuzen is met de aanleg van dat depot akkoord gegaan, omdat met een verwerkingscen trale erbij het beoogde depot be perkt van oppervlak zou kun nen blijven. Het is erg triest dat het Rijk met een eenzijdig be sluit nu een streep door die re kening zet. Ik snap dit niet goed." Poppelaars gaat ervan uit dat het Rijk wel blijft vasthouden aan de aanleg van het depot in de Koegorspolder ynet een op pervlak van 35 hectare. Of daar dan uiteindelijk ook verontrei nigde specie uit andere dan de Zeeuwse wateren zal worden geborgen, dat weet de gedepu teerde niet. „Wij gaan er voor alsnog van uit dat die berging dan bestemd is voor de vier mil joen kubieke meter specie uit de Zeeuwse wateren. Daarover zijn afspraken gemaakt. Wat de overige verplichtingen betreft die Rijkswaterstaat met Ter neuzen is aangegaan, de aansluiting van de polder, het verleggen van de N61 en de landschappelijke inpassing van het depot, die moet de rijks dienst gewoon gestand houden. Die staan in mijn optiek los van de discussie over het al dan niet verwerken. Daar kan Rijkswa terstaat zich niet aan onttrek ken." Stappen De gedeputeerde is overigens niet van plan om de kwestie Koegorspolder op zijn beloop te laten. Volgende week maandag overlegt hij met dagelijkse be stuurders van de gemeente Ter neuzen over mogelijk te nemen stappen. De D66-fractie in de Terneuzense raad vindt overi gens dat op korte termijn een onderzoek moet worden gestart naar de mogelijkheden van de verwerking van slib door Rijks waterstaat samen met het be drijfsleven. VOGELWAARDE - De jeugd van Vogelwaarde wacht nog steeds op hun zo gewilde half- pipe en andere voorzieningen. Ze moeten nog wat meer geduld hebben. Volgens R. de Kort, voorzitter van de dorpsraad, is gebleken dat alleen voorzienin gen niet genoeg zijn. „Er zitten wat probleemjongeren tussen en die hebben, behalve wat te doen, ook begeleiding nodig. We weten nog niet hoe wc dat in het vat gaan gieten." De jongeren schreven vorig jaar een brief naar de voormalige ge meente Hontenisse met daarin hun wens voor een jeugdhonk en een half-pipe. Ze werden hierin gesteund door de dorpsraad. Een gesprek met het college van B en W, vertegenwoordigers van de dorpsraad en de politie volg de en daarin werd beloofd dat naar mogelijkheden gekeken zou worden. Inmiddels, bijna vier maanden later, is nog niets van de grond gekomen. De Hul ster wethouder F. van Driessche wijt dit aan de gemeentelijke herindeling en het ontbreken van een geschikte locatie. De Kort heeft echter een andere lezing. „We zijn al voortvarend op zoek naar een locatie, maar daarmee zijn we er niet. Helaas is ons gebleken dat tussen de be treffende jongeren een paar fi guren zitten die we met alleen een hangplek en een half-pipe niet bereiken. Ik zeg het niet zo graag, maar het zijn herrie schoppers en die hebben bege leiding nodig. Hoe we die bege leiding moeten bieden, weten we nog niet, maar er moet echt serieus naar gekeken worden. Ik vind het jammer voor die jonge ren dat ze nu langer op hun voorzieningen moeten wachten, omdat een klein clubje het in wezen voor ze verpest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37