Raad Hulst muilkorft wethouders Kassa Opnieuw olie aangespoeld FNV overlegt met havenbedrijven over nationale havenwet Bureau onderzoekt tweede fiets-voetveer Verkrachter krijgt ruim vijf jaar cel Reken maar dat we met alles zo goedkoop zijn! Scholen krijgen techniekproject Partijen willen spreekverbod tot raadsleden zijn geïnformeerd Autokrakers slaan weer toe zeeuwse almanak Aardig Dat is gewoon Edah rs-- PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 6 februari 2003 doorWout Bareman TERNEUZEN - FNV Bondge noten pleegt vrijdag overleg met de directies van de havenbedrij ven van Amsterdam en Rotter dam en het havenschap Zeeland Seaports over de invoering van een nationale havenwet. Die moet de havens en havenarbei ders beschermen tegen de libe raliseringsplannen van de Eu ropese Commissie. De havenarbeiders vrezen voor hun baan als de stuwadoorbe- drij ven en de rederijen in de toe komst zelf mogen bepalen wie het het laden en lossen in de ha vens voor zijn rekening neemt. Dat kunnen havenarbeiders zijn, maar ook bemanningsle den van schepen en uitzend krachten. De Internationale vakbond ITF en FNV Bondge noten zijn ervan overtuigd dat daarmee de veiligheid in de ha vens op het spel wordt gezet. Drie weken geleden sloten 2000 havenarbeiders in Rotterdam, Amsterdam, Vlissingen en Ter- neuzen zich aan bij een interna tionale stakingsactie in havens in dertien Europese landen. De staking - waaraan in totaal 15.000 havenwerkers deelna men - moest het Europees Parle ment, dat het liberaliserings- voorstel half maart bespreekt, wakker schudden. Tegen het voorstel zijn 150 amendemen ten ingediend. Den Haag FNV Bondgenoten betrok ook de havenbedrijven bij de sta kingsactie. Directeur J. Philip- pen van Zeeland Seaports be loofde, nadat hij een petitie in ontvangst had genomen, pogin gen om de liberaliseringsplan nen terug te draaien te onder steunen. Dat deden ook loco- burgemeesier A. van Waes van Terneuzen en directeur M. Ver- brugge van Verbrugge Termi nals en de NV Haven van Vlis singen. In het gesprek van vrijdag met de havendirecties wil FNV Bondgenoten afspra ken maken over gezamenlijke druk op 'Den Haag'. Met name het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet eerdere in stemming met de liberalisering intrekken. TERNEUZEN - De autokrakers die Zeeuws-Vlaanderen sinds eind vorig jaar onveilig maken, hebben zich een tijdje gedeisd gehouden, maar breken sedert vorige week weer de ene na de andere auto open. De politie heeft tot nu toe een verdachte opgepakt, maar tast nog in het duister of de inbraken het werk zijn van een of meer ge organiseerde misdaadorganisa ties. Vast staat, dat in de regio sinds het afgelopen najaar tus sen de drie- en vijfhonderd au to's zijn opengebroken. In de nacht van zondag op maandag werden vijf auto's in Axel en zeven in Terneuzen ge kraakt. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Oostburg vijf auto's opengebroken. Met extra nachtelijke surveil lances, preventieadviezen aan de bevolking en in samenwer king met de gemeenten - die de straatverlichting 's nachts laat branden - probeert de politie een einde te maken aan de in- braakgolf. „Maar de pakkans is niet erg groot", erkent A. Dijk- wel chef van de recherche in de regio. „Zeeuws-Vlaanderen is een bijzonder uitgestrekt ge bied en de bezetting is niet toe reikend om constant de volle aandacht aan het probleem te kunnen geven." De politie juicht daarom een initiatief in een van de dorpen toe. Daar houden burgers 's avonds en 's nachts een oogje in het zeil. Dijkwel: „Het is niet de bedoe ling dat ze zelf voor politieagent gaan spelen, maar ons bellen zo dra ze verdachte dingen zien." door Frank van Cooteri HULST - Een onafhankelijk bureau gaat de haalbaarheid van een fiets-voetveer Perkpol- der-Kruiningen onderzoeken. Dat is de uitkomst van een over leg tussen de gemeenten Hulst en Reimerswaal met de provin cie. De Hulster wethouders E. de Deckere, B. Pauwels en wethou der Bliek van Reimerswaal spraken gisteren met ambtena ren van de afdeling verkeer en vervoer van de provincie. Het onderzoeksbureau wordt be taald door Hulst, Reimerswaal en de provincie. Het bureau gaat de gebruikers van de huidige veerverbinding Perkpolder- Kruingen interviewen. Aan de hand van de uitkomst hoopt het bureau een goede inschatting te kunnen maken hoeveel mensen straks van het fiets-voetveer ge bruik maken. De juiste getallen zijn nu nog niet bekend. De provincie vond de exploitatie van het fiets- voetveer altijd onhaalbaar om dat te weinig mensen deze ver binding gebruiken. De provin cie baseert dit standpunt op tellingen van 1987. Het onderzoeksbureau gaat niet tellen, maar vraagt de fietsers en voetgangers naar hun reisge drag na het verdwijnen van de veerboot. pagina 17: PSD'er wil juiste telling passagiers internetpoli over verdwijnen veer door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Oost-Souburg voor het ple gen van veertien aanrandingen, een verkrachting en wegens schennis van de eerbaarheid veroordeeld tot vijf jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Daarnaast kreeg hij 117 dagen gevangenisstraf extra opge legd, omdat hij nog in zijn proef tijd verkeerde van een veroor deling voor zedenmisdrijven. Aan twee jonge slachtoffers moet hij 1900 euro smartengeld betalen. De man schokte begin dit jaar de Walcherse samenleving door in betrekkelijk korte tijd jonge vrouwen en meisjes in Vlissin gen, Middelburg en Oost-Sou burg aan te randen. Hij ver krachtte daarnaast een veer tienjarig meisje. Ook toonde hij regelmatig zijn geslachtsdeel. Eind april werd de man gearres teerd. Aanvankelijk gaf de man de ze denmisdrijven toe, maar later trok hij zijn verklaringen in. Hij zou onder druk zijn gezet dooi de politie. Zoals alle kinderen geven Tanne en Stijn hun ouders wel eens duidelijk te ver staan dat het dagelijks brood niet naar hun zin is. 'Ik lust dat niet'; het klinkt af en toe alsof de vierjarige Vlissingse en haar tweejarige broertje er een principekwestie van ma ken alles wat eetbaar is, be halve friet, op smaak af te keuren. Waarop de ouders, zoals hun ouders voor hen, wel eens zuchtend wijzen op de kinde ren in verre landen, die een zoveel soberder leven moeten leiden. Niet dat die les ooit lijkt aan te komen. Toch worden de woorden zelf nietvergeten. Toen Stijn deze week in het bad wat al te en thousiast met water naar Tanne spetterde, liet zij haar broertje vinnig weten: „Als we in Afrika woonden, zou je wel wat aardiger tegen me doen!" Brasseriemenu Groentesoep en Groentewrap (vegetarisch) of Stoofvlees en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing over 'Schaamte' door prof. A. van Dantzig. Zaterdag 8 februari 15.00-16.30 uur TPillars popmuziek Watersnood 1953 1 exposities Kanaal 3700 I'icter Kooistra Piet Bulthuis Willy Leijnsc en op zaterdag 8 februari 14.00-16.00 uur Demonstratie Zendamateurs dinsdag 11 februari i.s.m. HZ Cult 19.30 uur Arsenaal, Vlissingen rok op jlrukkeri i m iddelbure.nl KF.RY Beeld &GeIuidl Op basisschool Oude Vaart in Terneuzen maken de kinderen kennis met techniek in het kader van het project Ontdek Kasteel. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De aanschaf van het Zeeuwse techniekpro ject Ontdek Kasteel wordt haal baar voor alle basisscholen bin nen het werkingsgebied van de Rabobank Terneuzen-Axel. De bank heeft namelijk beslo ten een deel van het eigen stimu leringsfonds voor dit doel be schikbaar te stellen. Scholen die zelf geen sponsor kunnen vin den voor de aanschaf van het Ontdek Kasteel kunnen een aanvraag bij de Rabobank in dienen. Algemeen directeur C. van Waes maakte dat giste ren bekend tijdens een presen tatie van het Ontdek Kasteel in basischool de Oude Vaart in Ter neuzen. Daar waren vertegen woordigers van scholen en het bedrijfsleven bijeen gekomen om te zien hoe het Ontdek Kas teel precies werkt. Advertentie Zaterdag I februari jl. vergeleek hetTV-programma KASSA* onze actieprijzen met die van onze concurrenten. De conclusie van KASSA: U bent bij Edah het goedkoopste uit. U kunt de conclusie van Kr.ssa nalezen op wwiv.varn.nl/kassa De Oude Vaart was vorig jaar een van de dertien Zeeuwse ba sisscholen die hebben proefge draaid met het project. De erva ringen zijn bijzonder goed en de school wil het Ontdek Kasteel niet meer kwijt. Het project is ontwikkeld door het Technocentrum Zeeland om kinderen al op vroege leeftijd kennis te laten maken met tech niek. De hoop is daarbij dat ze zo enthousiast worden dat ze la ter kiezen voor een technische opleiding en een technisch be roep. Een Ontdek Kasteel is een aantrekkelijk vormgegeven techniekmeubel, dat in iedere school geplaatst kan worden. Niveau De kinderen van alle leergroe- pen kunnen op him eigen niveau experimenteren, ontdekken, spelen en leren. Het Ontdek Kasteel bevat zo'n tachtig op drachten. Kinderen kunnen bij voorbeeld leren metselen met kleine baksteentjes, lampjes la ten branden en metaal- en hout- bewerken. Maar ook auto's bou wen, banden plakken en de werking leren van katrollen, wielen en assen. De Zeeuwse Rabobanken zijn met een bijdrage van 40.000 eu ro al een van de hoofdsponsors van het Ontdek Kasteel. De ves tiging Terneuzen-Axel heeft nu dus besloten nog iets extra's te doen in de vorm van bijdragen uit het stimuleringsfonds. Vorig jaar besloot de toenmalige ge meente Axel al om voor alle scholen in de gemeente een Ont- foto Peter Nicolai. dek Kasteel te bekostigen. De techniekmeubels worden bin nenkort afgeleverd. Op dit mo ment zijn binnen het werkings gebied van de bank nog twaalf basisscholen die het Ontdek Kasteel nog niet hebben kunnen aanschaffen. Zij mogen dus een verzoek bij de bank indienen. Vanuit Zeeuws oogpunt is het streven dat in de loop van dit jaar tachtig procent van de 250 Zeeuwse basisscholen het pro ject Ontdek Kasteel koopt en in gebruik neemt. door René van Stee CADZAND - Op de Zeeuws- Vlaamse kust is gisteren op nieuw olie aangespoeld. Ook de Belgische kust is wederom ge troffen door de verontreiniging die over een breedte van dertig meter op de stranden ligt. Het gaat grotendeels om olieplakjes ter grootte van een euromunt. De olie is iets dunner van sa menstelling dan de eerder aan gespoelde resten. De Walcherse en Schouwse kusten zijn van verdere verontreiniging gevrij waard gebleven. „Het is zo goed als zeker olie van de Tricolor die eerder in de wa terkolom ronddreef en dankzij de storm, de hoge vloed en on derstromingen alsnog versnip perd op de kust is beland. Nieuw betekent in dit geval dus oud. Omdat deze olie niet op het wa teroppervlak dreef, werd ze niet waargenomen bij eerdere ver kenningsvluchten", verklaart woordvoerster L. Berkenbosch van Rijkswaterstaat in Den Haag Op de Zeeuwse kust is in middels 125.000 kilo met olie verontreinigde smurrie op geruimd. In Zeeuws-Vlaan deren loopt het opruimen van de olie gi'ote vertraging op. De werkzaamheden zouden gisteren goeddeels zijn af gerond. Vandaag gaan op nieuw vijfentwintig medewer kers van Rijkswaterstaat met vijf shovels aan de slag om de laatste verontreinigingen op te ruimen. Behalve de kuststrook tussen Groede en Het Zwin wordt hier in ook het gedeelte tussen Bres- kens en Hoofdplaat meegeno- -t -rit sSSC Op de Zeeuws-Vlaamse kust spoelden gisteren opnieuw olieslachtoffers aan. foto Peter Nicolai men. Ook spoelden weer tientallen dode met olie be smeurde vogels aan. Lager pitje Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) zet haar opruim- werkzaamheden achter de drij vende dam op het Nederlands grondgebied van Het Zwin op een lager pitje. „We wachten een wat rustiger getij af. Door de hoge vloed komen er voortdu rend kleine hoeveelheden olie bij. Omdat we omkomen in het werk, achten we het nuttiger de troep bij rustiger weer ineens op te ruimen" aldus R. Beijersber- gen van stichting HZL. Rijkswaterstaat gaat er nog steeds van uit dat ongeveer 200.000 liter olie uit de Tricolor is gestroomd. Die schatting is onder meer gebaseerd op eigen waarnemingen en op basis van informatie uit België en Enge land. Zowel Wallenius Wil- helmsen,Nde Noorse reder van het schip, als bergingsbedrijf Smit uit Rotterdam twijfelen aan dit getal. In de beschadigde tank van Tricolor zou maximaal 170.000 liter olie zitten, waar van Smit meteen een groot deel zou hebben opgeruimd. Het ge goochel met cijfers wordt nog verwarrender door de verkla ring van S. Maebe van BMM in Oostende, een Belgische over heidsdienst die milieu-onder zoek op zee doet. Zij vertelde gisteren dat de eerste olievlek die voor de Belgische kust werd aangetroffen ongeveer tien ton (10.000 liter) zwaar was. HnorSheila van Doorsselaer HULST - De gemeenteraad van Hulst wil dat de vier wethou ders vlak voor een raadsverga dering niet met gevoelige in formatie naar buiten mogen tre den. De wethouders zijn woe dend. Zij voelen zich door de raadsleden zeer in hun vrijheid beknot. Aanleiding is een interview dat wethouder R Weemaes vorige week daags voor de gemeente raad gaf. Hij deed daarin de financiële situatie van de ge meente uit de doeken. Dit arti kel werd de dag na de raadsver gadering gepubliceerd. De raadsleden moesten dus uit de krant vernemen hoe Hulst er fi nancieel voorstaat en dat was tegen het zere been. Muilkorf Het zit de raadsleden zo hoog dat ze in het eerdaags gehouden presidium (een vergadering tus sen de fractievoorzitters, burge meester, secretaris en griffier) eisten dat de vier wethouders een paar dagen voor de raad een (Advertentie) muilkorf dragen. Gevoelige in formatie dient éérst aan de raad bekendgemaakt te worden, daarna mag het nieuws pas naar buiten. Fractievoorzitter W. Broekho ven van coalitiepartij Groot Hontenisse was de eerste om zijn ongenoegen over de loslip pigheid van wethouders te spui en. Zijn collega-fractievoorzit ters vielen hem meteen bij. Burgemeester A. Kessen vindt het haast ondoenlijk grenzen te stellen aan welke informatie ge voelig is en welke niet. „Je kan het een wethouder niet verbie den zich te uiten, er is ook nog zoiets als vrijheid van menings uiting. De wethouders moeten er geen gewoonte van maken za ken in de pers uit de doeken te doen, maar die enkele keer.La ten we het er maar op houden dat de wethouders hun eigen fatsoensnormen moeten hante ren." Weemaes reageert, even als zijn collega's, woedend. „Het is van de gekke dat de raad voor waarden wil stellen aan het functioneren van de wethou ders. Dit komt absoluut niet overeen met het dualisme en al helemaal niet met de uitgangs punten van openbaarheid van bestuur. Of en wanneer je met iets naar buiten komt, bepaal ik graag zelf. Als raadsleden in formatie van me willen, dan hoeven ze me maar te bellen. Net als de pers dat doet. Hier is het laatste woord nog niet over gezegd. Ook wethouder E. de Deckere laat zich niet monddood maken. „Anders kunnen we er net zo goed mee stoppen. Als het om uitvoerende zaken gaat, zijn de wethouders de woordvoerders. Wij mogen naar buiten kunnen treden met onderwerpen die ons aangaan. De raad kan de con touren vaststellen, maar mag ons niet de mond snoeren." Wethouder F. van Driessche wil alle ruimte hebben. „Het is niet best als de raad ons kort wil houden. Daarom wil ik ook graag de discussie aan." Wet houder B. Pauwels zegt dit 'ge vecht om de macht' geen goede zaak te vinden. „We moeten er maar weer eens met elkaar over pratén, dat zal wel weer verhel derend werken, hoop ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35