ROC-uitbreiding remt Kennis werf Ja, ik colle m Gemeente Schouwen-Duiveland claimt eigendomsrechten strandpavilj oens Terroristen waren er al voor 11 september Besluit Polderhuis valt pas eind dit jaar 4. Info over borstvoeding in MFC Uitvoering prestigieus project komt niet in gevaar Geef om vrijheid Ja, ik steun Amnesty International iS AMNESTY Hé verplegende... Zin in een werkvakantie? VS SK door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De datum van 11 september 2001 mag dan bij velen in het geheugen gegrift staan, maar de wereld maakte op die dag niet voor het eerst kennis met internationaal ter rorisme. Dat betoogde de voor malige secretaris-generaal van de Navo, Willy Claes, gister avond tijdens een matig bezoch te lezing in de Vlissingse Sint Jacobskerk. „Het lijkt wel alsof we alles wat voor 11 september gebeurde, vergeten zijn." De aanslag op het World Trade Center in New York bepaalt, al dus Claes, voor een groot deel de huidige politiek en de strategie op de middellange termijn van de Verenigde Staten. Interna tionaal terrorisme is een al veel langer bestaand fenomeen. „Zijn we soms de moord op de Italiaanse premier Aldo Moro vergeten? Zijn we de ontvoering en gewelddadige dood in de ja ren zeventig van de voorzitter van het verbond van Duitse on dernemingen vergeten? Hebben we de vele vliegtuigkapingen uit ons collectieve geheugen ge wist?" Cleas herinnerde aan een confe rentie in het Franse Lyon in 1996. Bijna zeventig landen - aan weerszijden van de oceaan - hadden als enig agendapunt de bestrijding van het internatio naal terrorisme. Het leverde, door ernstige verdeeldheid, niets op. Extremisme De Belgische minister van State zei in het jaar daarvoor geïnter viewd te zijn door een journalist van de Süddeutsche Zeitung. Die vroeg hem wat nog het nut was van de Navo na de val van de Muur. „Ik heb toen, in mijn functie als secretaris-generaal, gezegd dat de alliantie haar doelstelling moest herzien. De Navo moest zich, onder meer, gaan bezighouden met de be strijding van terrorisme, gevoed door extremisme. Sindsdien zijn enkele ambassades van de Verenigde Staten in Afrika ge ëxplodeerd, vonden aanslagen plaats op bases in Saudi-Arabië en is nog in de twintigste eeuw een aanslag gepleegd op het World Trade Center. ToeW president Clinton zei in een'is spraak voor de televisie dal strijd tegen het internatii terrorisme een belang., strijd zou zijn. 2001 was all maar een bevestiging van i we al wisten." Internationale terroristen volgens Claes niet de Palestij_ wanhoopsdaders die zich,;, een bom om de buik, werpen; Israëlische burgers omdatI geen perspectief meer zien.,1 ternationale terroristen zijns op de liquidatie van de politie! democratie en het systeem de vrije markteconomie. Het ternationaal terrorisme st de vernietiging van dit ZIERIKZEE - De maandeüjj informatiebijeenkomsten n borstvoedingsorganisatie 1 Lèche League (LLL) in Ziel zee worden vanaf woensdag! het Multifunctioneel Centre (MFC) in Zierikzee gehouden Tot nu toe vonden de bijee komsten plaats bij een van; werkgroepledqn thuis. Met verplaatsing hoopt de we groep de bijeenkomsten laagdrempeliger te maken. De bijeenkomsten zijn best voor moeders, zwangere vi wen en andere belangstelle die meer willen weten oj borstvoeding. Ook baby's I partners zijn daarbij van ha welkom. Alle facetten ra borstvoeding komen aan der de. Daarnaast is er ruimschce gelegenheid vragen te stellens ervaringen uit te wisselen. I dens elke bijeenkomst won- een thema behandeld dat vs want is borstvoeding, moeèj schap en baby's. De avonden staan onder leii van moeders die zelf erv; hebben met het geven van 1 voeding en die een uitgebr scholing hebben gehad voor; leiding van de bijeenkoi De bijeenkomst van woensdei begint om 20.00 uur. donderdag 6 februari 2003 door Henk Postma VLISSINGEN - Het ambitieuze plan een Vlissingse 'Kennis werf' te realiseren op de terrei nen bij de eerste en tweede bin nenhaven rondom de vismijn, lóópt geen gevaar nu het ROC Zeeland op eigen houtje het wat verderop gelegen PZC-gebouw heeft aangekocht. Dat verklaren de Hogeschool Zeeland en de gemeente Vlissin- gen, die de Kenniswerf samen "met het ROC zouden ontwikke len. Het voldongen feit waar het ROC de beide partners voor heeft geplaatst, kan er wel toe leiden dat de Kenniswerf pas in een later stadium tot volle was dom komt, erkent directievoor zitter J. Mandos van de hoge school. 'Dé Kenniswerf moet een 'top- l'ócatie' worden voor een sa- riiënballing van hoogwaardig technisch onderwijs, kennisin tensieve bedrijven en studen tenhuisvesting. Bijna een half jaar geleden bekrachtigden de beleidsverantwoordelijken van de hogeschool, het ROC en de gemeente Vlissingen hun stre- vën met de ondertekening van een intentieverklaring. Ze be loofden elkaar de handen ineen te slaan om voortvarend tot ^Tanontwikkeling te komen. Öhderdeel van de Kenniswerf is de bouw van een prestigieus technisch centrum (werkplaat sen en laboratoria) voor geza menlijk gebruik door hoge school en ROC. Dat is moeilijker geworden nu het ROC op eigen houtje het PZC-gebouw heeft ëhngekocht om daar de eigen 'te'chnische opleidingen te con centreren. Volgens de directie voorzitter van het ROC, A. Rik ken, was de nood daartoe zo hoog dat niet j arenlang meer ge- whcht kon worden op de tot standkoming van de kennis- Werf. Visie De verantwoordelijke wethou der voor de plannenmakerij, L. Poppe-De Looff, zit niet bij de pakken neer. „Het gaat ons om het totale concept. We wer ken nu heel druk aan een visie voor het totale gebied. Wat het ROC heeft gedaan, wordt daar in meegenomen. Dat hoeft niet conflicterend te zijn, Hogeschoolbestuurder Mandos ziet wel een nadeel. Volgens hem kan de stap van het ROC beteke nen dat de Kenniswerf in meer dere fases zal moeten worden ontwikkeld. Maar hij ziet ook voordelen; „Het ROC heeft in ieder geval gekozen voor een lo catie die vlakbij is. Dat is in be weging naar de goede kant. Hartstikke goed, want daarmee is een concentratie van oplei dingen verzekerd." Wat hem betreft, kunnen Hogeschool Zeeland en ROC in een later sta- dium alsnog bezien hoe hun sa menwerking zo is in te kleden dat de beoogde 'prestigieuze nieuwbouw' kan worden gerea liseerd. Mandos noemt het pure nood zaak dat een 'kwalitatief hoog waardig' onderwijsgebouw uit de grond wordt gestampt. „Want elders in het land hebben de scholen waarmee wij moeten concurreren ook verdomd mooie gebouwen op verdomd mooie lokaties." De 'landton gen' bij de binnenhavens zijn volgens hem een plek bij uitstek om ook in Vlissingen tot een in vulling te komen die tot de ver beelding spreekt. Daar is overi gens nog geen tijdpad voor uitgestippeld. Maar duidelijk is wel dat met de aanbouw toch al gauw een jaar of vijf is gemoeid. Ongeduld Zo lang kon het ROC dus niet wachten. Hogeschoolbestuur der Mandos heeft wat meer tijd, maar ook hij blaakt van onge duld. „We wachten nu op een concept van de gemeente. Maar het duurt allemaal wat te lang." Datzelfde geldt voor de bouw van een noodcampus op een braakliggend stuk terrein van de Schelde-groep. Op 1 februari zouden daar de eerste buiten landse studenten in worden gehuisvest. Maar die datum is gepasseerd, en de eerste spa moet nog in de grond. „We wachten nog steeds op de ver gunningen." In het Polderhuis waren al eerder tijdelijke exposities te zien van oorlogsmateriaal. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis DOMBURG - De gemeenteraad van Veere neemt uiterlijk eind dit jaar een besluit over het vestigen van een museum in het Polder huis te Westkapelle. B en W hebben besloten een voorstel eventjes voor zich uit te schui ven, omdat de initiatiefnemer voor een nieuwe functie van het Polderhuis meer tijd nodig heeft. Het college heeft de gemeente raad nadrukkelijk laten weten dat er geen sprake is van dat uitstel leidt tot afstel. In het voormalige waterschapsgebouw, on deraan de zeedijk, komen een multifunctio neel ontmoetingscentrum, permanente en tijdelijke tentoonstellingen, horeca en een winkel. Een belangrijk aspect is het aan dacht besteden aan het Europees strate gisch belang van Westkapelle in de Tweede Wereldooilog en de invloed daarvan op het dagelijkse leven in het dorp zelf. In het Pol derhuis waren al eerdertijdelijke exposities te zien van oorlogsmateriaal. De plannen makers, verenigd in de Stichting Polderhuis Westkapelle, hebben het gemeentebestuur in december laten weten dat vijf werkgroe pen (bouwkunde, inrichting, financiën, sponsoring en exploitatie) druk doende zijn het museumplan rond te krijgen. De uitwer king verloopt positief, maar de stichting heeft meer tijd nodig dan was verwacht. Het college is bereid de initiatiefnemers meer tijd te gunnen. B en W wijzen erop dat de stichting ook afhankelijk is van derden, zoals sponsors. November Het is zeker niet de bedoeling dat de besluit vorming op de lange baan wordt geschoven. De stichting wil ook zelf dit jaar een defini tief besluit nemen. Het is de bedoeling om aan het einde van dit jaar te beginnen met de verbouw- en inrich tingswerkzaamheden. De officiële opening van het verbouwde Polderhuis zou dan in november 2004 kunnen plaatsvinden. Die maand is niet toevallig gekozen. Het is dan exact zestig jaar geleden dat Westkapelle onder water kwam te staan en tientallen burgers het leven verloren bij de bombarde menten door de geallieerden op de zeedijk. B en W hebben de stichting al eerder laten weten positief te staan tegenover de plan nen. Het college is ook bereid die financieel te steunen. Daarvoor is al eerder een éénma lige investeringsbijdrage opzij gezet van 113.445 euro. De stichting moest binnen een redelijke tei'mijn duidelijk maken of het plan voor de verbouwing uitvoerbaar was. Die termijn was bepaald op 1 januari van dit jaar, maar het college heeft nu toch besloten daar een jaartje aan vast te koppelen. I We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand i anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer ii 1 I i 1II1iI Naam/voorletters LH m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening ♦Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl I g International Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zii gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? x Sluit je dan aan bi[ ons team van meer dan 6700 vrijwilligers in (zwaar) lichamelijk Meer informatie? de Zonnebloem' Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziek Psychische Ziekten! Bel ons nu. Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 163 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator; (030) 29711! In een door de gemeente Schouwen-Duiveland opgestelde ontwerp-nota strandpaviljoens, heeft de gemeente zijn plannen ontvouwd inzake de toe komstplannen met de paviljoens op de stranden van Schouwen-Duiveland. De bedoeling van de gemeente is als volgt: De vergunning tot het exploiteren van een strandpaviljoen wordt door de gemeente via openbare inschrijving verkocht. De eerste inschrijving vindt plaats over wel licht twee jaar, gelijk tijdig met het tot stand komen van het bestem mingsplan Strand. Voor deze eerste inschrijving komen dan alleen de ondernemers in aanmerking die eigenaar zijn van een paviljoen. Zij kunnen inschrijven op elke willekeurige paviljoen vergunning. Vijfjaar daarna kan iedereen inschrijven op de ver gunning van de veer tien paviljoens. De veertien paviljoen houders zijn volkomen verbijsterd. Waarom eigenlijk? Een reactie van een paviljoenhouder; "Mijn investeringen zijn in één klap waardeloos. Over twee jaar heb ik wellicht nog een kans op mijn stekkie, waar ik al ruim twintig jaar sta, als mijn collegé tenminste niet azen op mijn plekje, maar over zeven jaar kan een ieder hierop inschrijven. Waar moet ik met mijn opstallen naar toe wanneer de nieuwe exploitant deze niet wil hebben? Naar de sloop, in de schuur? Alles is en één klap waardeloos!" Een andere paviljoenhouder: "Wij wilden net en nieuw paviljoen stichten, dit op een plaats die aangewezen is op een locatie die voor een jaarrond-exploitalie in aanmerking komt, kosten ca 250.000. We zullen dit, ook al op aandringen van onze bankrelatie, maar niet doorzetten. We gaan door met het oude paviljoen en gaan derhalve niet investeren in kwaliteitsverbetering. We hebben begrepen dat onze collegé ook hun inves teringen uitstellen en in sommige gevallen allerlei zaken hebben afbesteld." Een zeer boze paviljoenhouder: "Een ieder die in toekomst aan mijn bezit komt, die schiet ik ervan af." Een ander vraagt zich af wat er met, op zijn kosten, aangelegde infrastructuur, riolering, water- electra- en gas leidingen, gebeurt. "Als mijn vergunning aan een derde verkocht wordt, graaf ik eigenhandig alle leidingen uit de duinen." Uit deze eerste reacties blijkt de woede en onmacht van deze groep ondernemers. Onbegrijpelijk is dat de verantwoordelijke wethouders, uit WD kringen nota bene, over wil gaan tot "nationalisatie" van deze bedrijven. In deze moderne tijd is dit werkelijk onvoorstelbaar en niet te bevatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32