Trekkershutten nog niet in zicht Inlagenplan roept twijfels op Verkrachter krijgt ruim vijf jaar gevangenisstraf Meer aandacht nodig voor onderhoud bedrijventerreinen Reken maar dat we met alles zo goedkoop zijn! Gemeentebestuur probeert overlast kermissen te beperken Recreatieondernemers wachten op regels voor campinglodges Ongevallen door gladheid Meisje gewond l'Schaamte' I zeeuwse almanak Aardig PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWE IM-DUIVELAND donderdag 6 februari 2003 Hnnr Ali Pankow ZIERIKZEE - Twaalf kampeer- bedrijven op Schouwen-Duive- land staan in de startblokken voor de ontwikkeling van een zogeheten campinglodge pro ject. Een campinglodge is een nieuwe kampeermogelijkheid in de vorm van een luxe houten trekkershut met twee verdie pingen voor vier tot zes perso nen. De inrichting is eenvoudig, maar comfortabel. De samen werkende bedrijven willen bin nen drie tot vijf jaar circa 25 campinglodges verspreid over Schouwen-Duiveland gereali seerd hebben. Het wachten is echter nog op regelgeving van de gemeente. In het najaar van 2001 gaf het toenmalig dagelijks gemeente- j bestuur al aan bereid te zijn meerdere campinglodges in de ze regio toe te staan. Een proef van recreatieondernemer P. van Oost op zijn camping De Wijde Bliek in Renesse wees uit dat de lodge voorziet in de stijgende 1 behoefte aan nieuwe en comfor- tabelekampeervormen. Wildgroei De raadsfracties wilden wild- groei van allerlei houten bouw sels voorkomen en drongen aan op concrete richtlijnen voor lo- caties, aantallen, oppervlakten, vormgeving en landschappelij ke inpassing. Die voorwaarden zijn nog steeds niet geformu leerd. Volgens wethouder G. van deVelde-de Wilde duurt dat ook nog even. „De campinglodges vormen onderdeel van de Noti- tie Kampeervormen en die is nog in de maak", aldus de wet- houder. Beleidsambtenaar S. Bleijerveld kan nog geen ter- mijn noemen. Hij geeft aan dat de onderdelen van de kampeer- j notitie gefaseerd door de raad moeten worden vastgesteld en vervolgens tot één nota worden gebundeld. Voorde campingondernemers is het nu wachten op de gemeente. De ervaringen met het proef project op De Wijde Bliek en ambtelijk vooroverleg hebben geresulteerd in een gedetailleer de projectbeschrijving voor de campinglodges op Schouwen- Duiveland. Volgens opsteller B. Roesingh van die notitie spe len de recreatiebedrijven met de lodges in op economische ont wikkelingen en maatschappe lijk trends. Hij wijstopde terug loop van de belangstelling voor het kamperen, maar ook op de stijging van het aantal korte vakanties vooral buiten het hoogseizoen. Verder toont de consument een groeiende belangstelling voor recreëren in de natuur, voor streekgebonden culturele be zienswaardigheden en voor streekproducten. Tevens signa leert hij een stijgende behoefte aan comfort binnen de kam peervormen en de wens steeds sneller van omgeving te veran deren door middel van korte va kanties. Volgens Roesingh sluiten lokale ontwikkelingen goed aan bij die behoeften. Als voorbeelden noemt hij de aanleg van nieuwe fietsroutes, autobeperking, meer activiteiten in de natuur, ontwikkeling van hogere na tuurwaarde van de Oosterschel- degebied in het kader van Plan Tureluur, evenals kwaliteits verbetering en productvernieu wing van de recreatiesector. Hij meent dat dankzij de samen werking tussen twaalf kam- peerbedrijven een goede sprei ding van campinglodges over de gehele regio tot stand kan ko men. De lodges gelden niet als extra kampeereenheden maar Eén van de campinglodges op De Wijde Bliek bij de officiële start van het proefproject. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Oost-Souburg voor het ple gen van veertien aanrandingen, een verkrachting en wegens schennis van de eerbaarheid veroordeeld tot vijf jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Daarnaast kreeg hij 117 dagen celstraf extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd verkeer de van een veroordeling voor ze denmisdrijven. Aan twee slachtoffers moet hij 1900 euro smartengeld betalen. De man schokte begin dit jaar de Walcherse samenleving door in betrekkelijk korte tijd jonge vrouwen en meisjes in Vlissin- gen, Middelburg en Oost-Sou burg aan te randen. Eén keer ging hij nog een stapje verder door een meisje van veertien jaar te verkrachten. Ook toonde hij zijn geslachtsdeel. De dader ging volgens een vast patroon tewerk. Hij overviel de slachtoffers meestal in een bos- rijke omgeving door ze van de fiets te trekken om zich daarna aan de meisjes en vrouwen te vergrijpen. Hij zorgde ervoor dat zijn hoofd bedekt was met een capuchon. Verder zei hij geen stom woord.Het gebeurde dat hij op één dag drie keer toe sloeg. De politie kwam de Sou burger uiteindelij k op het spoor. Eind april werd de man geaiTes- teerd. De Walcherse bevolking, waar het verhaal over een serie verkrachter de ronde deed, rea geerde opgelucht. Aanvankelijk gaf de dader toe de zedenmis drijven te hebben gepleegd, maar later trok hij zijn verkla ringen weer in. Hij zou onder druk zijn gezet door de politie. door Famke van Loon NIEUWERKERK - Er moet meer aandacht voor de wel stand van de Schouwen-Duive- landse bedrijventerreinen ko men. Dat vindt A. Verseput, fractievoorzitter van de eilan- delijke afdeling van de VVD. Naar aanleiding van een werk bezoek van zijn fractie aan het terrein in Nieuwerkerk is hij van plan wethouder G. van de Velde-de Wilde hierover aan haar jasje te trekken. Volgens Verseput hoort een be drijventerrein een 'visitekaart je' te zijn van de gemeente. Be drijven, die er al gevestigd zijn, zullen onder goede omstandig heden willen blijven en een ver zorgd en bijdetijds aanzicht kan ook nieuwe ondernemers naar het eiland trekken. Maar een rondgang over het Nieuwer- kerkse terrein stemt zijn fractie niet tevreden. „Ik praat dan nog niet eens over de wegen, maar als je bijvoorbeeld het groenon derhoud ziet; in zijn algemeen heid zou dat er veel beter bij moeten liggen." Het Zierikzeese bedrijventer rein De Zuidhoek wordt op dit moment opgeknapt en beter aangekleed met groen met be hulp van een fikse subsidie van de provincie. Maar ook de ande re, lokale terreinen zoals dat van Nieuwerkerk verdienen in de optiek van de liberalen meer aandacht. „We gaan aan de wethouder de vraag stellen: hoe zit het daarmee", stelt Ver seput na afloop van het werkbe zoek. Bij dat bezoek heeft de WD- fractie gesproken met verschil- Advertentie Kassal Zaterdag I februari jl. vergeleek hetTV-programma KASSA* onze actieprijzen met die van onze concurrenten. De conclusie van KASSA: U bent bij Edah het goedkoopste uit. u kunt de conclusie Ksss.i nalezen op wvvw.vara.nl/kassa door Ali Pankow OUVVERKERK - Veel inwoners van Ouwerkerk hebben veel moeite met het plan van Staats bosbeheer tot herinrichting van de inlagen tussen de Weg van de Buitenlandse Pers en de Ooster- scheldedijk. Ze vinden het bui ten elke proportie om een bedrag van 678.000 euro te in vesteren in zo'n klein stukje na tuurgebied. De dorpsraad heeft vanuit de bevolking het verzoek gekregen vertegenwoordigers van deze Staatsbosbeheer uit te nodigen dat plan te motiveren tijdens een dorpsraadsbijeenkomst. Volgens dorpsbewoner W. Kuy- per speelt er naast die financiële overweging nog een tweede ar gument. „Plet gebied is ontstaan tijdens de watersnoodramp in 1953 en tijdens de pogingen tot het dichten van de gaten bij Ou werkerk. Het landschap biedt daar nog duidelijk de sporen van en voor veel mensen zijn de inlagen hier een stukje cultuur historie. Misschien is het beter dat stukje grond met rust te laten", zegt Kuyper. Hij heeft er veel dorpsbewoners over gesproken die er zo over den ken. Staatsbosbeheer wil de Ouwer- kerkse inlagen echter ingrij pend veranderen ten behoeve van broedvogels en een grotere variëteit van het plantenleven. In samenspraak met de provin cie en het Waterschap Zeeuwse Eilanden is daartoe een plan op gesteld. Het voorziet onder meer in het afgraven van een zanddijk tussen de twee inlagen in. Daarmee ontstaat er een ver binding van het water en kan er via de zoute kwel uit de Ooster- - *i'.i - ï+ïrv.., ,s '- van de inlagen. schelde doorstroming plaats vinden. Bovendien zouden door het afgraven de kleine caissons in het dijklichaam zichtbaar worden. „Bij de presentatie van dat plan enkele maanden geleden, heb ik me vrij neutraal opgesteld", zegt dorpsraadslid C. Hille- brand. „Als het de natuur zeer ten goede komt, hoefje daar niet meteen tegen te zijn. Anderzijds heb ik wel direct mijn twijfels geuit over het volledig afgraven van die zanddijk. Bij die eerste toelichting kreeg ik echter te horen dat het maar om een klein stukje zou gaan", zegt Hille- brand. Hij vindt dat het cul tuurhistorisch karakter van dit landschap dat door de Ramp zo is ontstaan zoveel mogelijk in tact gelaten moeten worden. Ook Kuyper zegt beslist geen te genstander van natuurherwin- ning te zijn. Plan Tureluur vindt hij daar een prachtig voorbeeld van, maar volgens hem worden de verhoudingen voor de inla gen in Ouwerkerk wel wat scheef getrokken. „Een investe ring van 678.000 euro voor zo'n klein gebied. Leg dat maar eens uit aan iemand met een bij standsuitkering die met sinter klaas niet eens een cadeautje voor zijn kind kan kopen", aldus Kuyper. Hij heeft moeite met de komen in de plaats van vaste standplaatsen. In de notitie wordt een voorschotje genomen op een denkbare regulering door de gemeente. Als mogelijke criteria noemt Roesingh onder meer maximaal twee lodges op twintig vaste plaatsen, bij 21 tot 30 vaste standplaatsen een der de lodge en een absolute boven grens van vijftien lodges per be drijf. - archieffoto Marijke Folkertsma lende Nieuwerkerkse onderne mers en vertegenwoordigers van ondernemersorganisaties als de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland en de Federatie van Ondernemers verenigingen Schouwen-Dui veland. Daarbij is naast het onderhoud van de bedrijventer reinen vooral ook aandacht ge vraagd voor de uitbreidingsmo gelijkheden voor de bedrijven en het aanbestedingsbeleid, dat de gemeente gebruikt om werk als herbestrating uit handen te geven. Nu nog hanteert de ge meente een zogeheten 'roulatie systeem' waarbij de onderne mers bij toerbeurt worden uitgenodigd. De Schouwen- Duivelandse bedrijven zouden graag vaker ingeschakeld wor den. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met iets minder attracties, wat minder specta culaire stands op gevoelige lo caties en verlaging van het aan tal toegestane decibels probeert het gemeentebestuur de over last van de jaarlijkse kermissen voor de bewoners in Renesse en Zierikzee enigszins te beperken. Dat kwam gisteravond tot ui ting tijdens twee minimaal be zochte hoorzittingen voor beide kernen in het gemeentehuis in Zierikzee. Uit Renesse maakten twee in woners gebruik van de inspraakmogelijkheid en uit Zierikzee kwamen er vier be langstellenden. Klachten voor al over geluidsoverlast en tril lingen, maar ook de aantasting van het openbaar groen door de kermissen waren aanleiding voor de gemeente dit jaar vooraf overleg te voeren met betrokken inwoners. „De uitnodiging hiervoor kwam veel te laat. Zo konden we niet vooraf nog overleg met elkaar voeren", klaagde één van de Re- nessenaren. Wethouder G. van de Velde-de Wilde erkende dat die termijn inderdaad wat kort was. Ook gaf zij aan dat overlast veroorzaakt door kermisbezoe kers nooit helemaal kan worden voorkomen. Anderzijds bena drukte zij dat de gemeente waar mogelijk problemen tracht te voorkomen. Zo geeft de ge meente deze zomer in Renesse maar 26 vergunningen uit voor attracties in plaats van dertig zoals vorig jaar. Verder wordt een luidruchtige attractie als de Move It aan de Lange Reke ver vangen door een Kick Down. „Dat is wel een spectaculaire schommel maar die gaat niet meer over de kop", stelde ker- mismeester G. de Massier de be woners gerust. Het toegestane geluidsmaximum wordt met tien decibel verminderd tot ze ventig decibel. De kermismees- ter gaf aan dat de zaak niet zo maar volledig op de schop kan, GOES - Gladheid heeft gister ochtend vroeg op de rijksweg A58 weer veel automobilisten overvallen. Tussen Heinkens- zand en Kapelle liepen vijftien auto's schade op door tegen el kaar te rijden, van de weg te ra ken of in de sloot te belanden. Op de oude Rijksweg in Rilland raakten twee auto's in een slip De bestuurder van de eerste, een 28-jarige inwoner van Bergen op Zoom, raakte de macht over zijn stuur kwijt en gleed in de sloot. De tweede auto, bestuurd door een 29-jarige Rucphense, kwam een paar tellen later in de problemen door de slik die haar voorganger had veroorzaakt. Ze botste met de zijkant tegen de auto die al in de sloot lag. De po litie tekende alleen materiële schade op. Ter hoogte van 's-Heer Arends- kerke stopte een automobilist op de vluchtstrook om eventu eel hulp te bieden bij een aanrij - ding. Een achteropkomende be stuurder remde, raakte in een slip en botste achter op cle auto op de vluchtstrook. THOLEN - Bij een ongeluk op de Postweg in Tholen-stad is gistermorgen een elfjarig meisje uit die plaats gewond geraakt. Ze werd aangereden door een tegemoetkomende bromfietser, een zestienjarige Tholenaar. Door de sneeuwval was het zicht zo slecht dat de twee el kaar niet hadden gezien. Het meisje werd met schaafwonden en een hersenschudding naar ziekenhuis Lievensbei'g in Ber gen op Zoom gebracht. omdat de gemeente met de meeste kermisexploitanten driejarige contracten heeft af gesloten. Overigens pleitte geen van de aanwezigen voor het vol ledig afschaffen van de kermis. Voor sommigen moet het echter niet gekker worden en liefst een beetje minder. Er kwamen veel klachten over de achtbaan op het Havenpark vorig jaar in Zierikzee. Niet al leen de herrie en de trillingen ook de aantasting van het open baar groen baarde de bewoners zorgen. Volgens wethouder Van de Velde heeft onderzoek uitge wezen dat die attractie geen blijvende schade aan het Ha venpark heeft aangebracht. Toch zal het er tijdens de ko mende kermis minder heftig aan toegaan. Dat wil zeggen dat de achtbaan wordt vervangen dooreen Happy Family Coaster. Dat is een familietreintje dat in golvende bewegingen over het Havenpark rijdt. Volgens De Massier maakt dat minder her rie, veroorzaakt het geen trillin gen en zal het met de open con structie aan de onderkant geen al te zware druk op het grasveld uitoefenen. Deze attractie dient als verbinding tussen de evene menten op het Havenplein en het Kraanplein. „Als er dan maar niet nog een attractie op het Havenpark bijkomt", be pleitten enkele bewoners. Die toezegging kregen ze van de wethouder. Eén van de horecaondernemers op het Havenplein gaf aan veel minder omzet te hebben tijdens de kerm is week in augustus. Hij zou liever zien dat het evene ment weer net als vroeger in de eerste week van september wordt gehouden. Volgens De Massier is dat tijdstip niet aan trekkelijk voor de kermisex ploitanten. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Groentesoep en Groentcwrap (vegetarisch) of Stoofvlees en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing over door prof. A. van Dantzig. Zaterdag 8 februar 15.00-16.30 uu Watersnood 1953 exposities Kanaal 3700 Pieter Kooistra Piet Bulthuis Willy Leijnse en op zaterdag 8 februari 14.00-16.00 uur Demonstratie Zendamateurs dinsdag 11 februari i.s.m. HZ Guit Poetry Slam 19.30 uur Arsenaal, Vlissingcn kijk ook op 51maganTïfliiPHl»iui!4ii Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Veel bewoners van Ouwerkerk hebben moeite met het plan van Staatsbosbeheer tot de herinrichting foto Marijke Folkertsma tot nu toe gehoorde argumenten van Staatsbosbeheer. De inla gen zouden er rommelig en cha otisch bijliggen. Volgens hem is dat echter de schuld van de be heerder zelf. „Ze hebben er po ny's laten rondlopen, dan wordt zo'n gebied omgewoeld." Dat er tegenwoordig minder foerage- rende vogels in deze inlagen vertoeven, heeft volgens Kuy per ook te maken met aanleg van andere natuurgebieden in de nabije omgeving. De dorpsraad heeft inmiddels toegezegd Staatsbosbeheer uit te nodigen voor een toelichting tijdens een van de eerstkomen de dorpsraadsvergaderingen. Zoals alle kinderen geven Tanne en Stijn hun ouders wel eens duidelijk te ver staan dat het dagelijks brood niet naar hun zin is. 'Ik lust dat niet'; het klinkt af en toe alsof de vierjarige Vlis- singse en haar tweejarige broertje er een principekwes tie van maken alles wat eet baar is, behalve friet, op smaak af te keuren. Waarop de ouders, zoals hun ouders voor hen, wel eens zuchtend wijzen op de kinderen in ver re landen, die een zoveel so berder leven moeten leiden. Niet dat die les ooit lijkt aan te komen. Toch worden de woorden zelf niet vergeten. Toen Stijn deze week in het bad wat al te en thousiast met water naar Tanne spetterde, liet zij haar broertje vinnig weten: „Als we in Afrika woonden, zou je wel wat aardiger tegen me doen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29