Reimerswaal steunt slachthuis I "Kanker heb je niet alleen' Gewonden bij aanrijding in Kruiningen al voor 11 septemberJ Werkgevers samen met gemeente in actie voor Melkertbanen Gemeente zet zich in voor noodzakelijke uitbreiding Terroristen waren ei Champagne Charlie in Ellewoutsdijk agenda Bluesband Geef om vrijheid Ja, ik steun Amnesty International ga anders, nl. per maand/jaar* AMNESTY Geef gehoor aan de roep van de grutto Je hoeft geen heilige boon te zijn om Max Havelaar producten te kopen. van onze regioredactie KRUININGEN - Een 32-jarige man uit Krabbendijke en zijn achtjarige dochter tje zijn gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Sta tionsweg en de Oude Rijksweg in Krui ningen. Een automobilist reed rond kwart over negen over de Stationsweg en verleende op de kruising geen voorrang aan de per sonenauto die werd bestuurd door de Krabbendijkenaar. Bij de aanrijding die volgde, werden beide auto's vernield. De man uit Krabbendijke en zijn doch tertje zijn met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. foto Willem Woznitza donderdag 6 februari 2003 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De datum van 11 september 2001 mag dan bij velen in het geheugen gegrift staan, maar de wereld maakte op die dag niet voor het eerst kennis met internationaal ter rorisme. Dat betoogde de voor malige secretaris-generaal van de Navo, Willy Claes, gister avond tijdens een matig bezoch te lezing in de Vlissingse Sint Jacobskerk. „Het lijkt wel alsof we alles wat voor 11 september gebeurde, vergeten zijn." De aanslag op het World Trade Center in New York bepaalt, al dus Claes, voor een groot deel de huidige politiek en de strategie op de middellange termijn van de Verenigde Staten. Interna tionaal terrorisme is een al veel langer bestaand fenomeen. „Zijn we soms de moord op de Italiaanse premier Aldo Moro vergeten? Zijn we de ontvoering en gewelddadige dood in de ja ren zeventig van de voorzitter van het verbond van Duitse on dernemingen vergeten? Hebben we de vele vliegtuigkapingen üit ons collectieve geheugen ge wist?" Cleas herinnerde aan een confe rentie in het Franse Lyon in 1996. Bijna zeventig landen - aan weerszijden van de oceaan - hadden als enig agendapunt de bestrijding van het internatio naal terrorisme. Het leverde, door ernstige verdeeldheid, niets op. Extremisme De Belgische minister van State zei in het jaar daarvoor geïnter viewd te zijn door een journalist van de Süddeutsche Zeitung. Die vroeg hem wat nog het nut was van de Navo na de val van de Muur. „Ik heb toen, in mijn functie als secretaris-generaal, gezegd dat de alliantie haar doelstelling moest herzien. De Navo moest zich, onder meer, gaan bezighouden met de be strijding van terrorisme, gevoed door extremisme. Sindsdien zijn enkele ambassades van de Verenigde Staten in Afrika ge ëxplodeerd, vonden aanslagen plaats op bases in Saudi-Arabië en is nog in de twintigste eeuw een aanslag gepleegd op het World Trade Center. Toenm-; president Clinton zei in een spraak voor de televisie dal strijd tegen het internation] terrorisme een belangrijk strijd zou zijn. 2001 was allé maar een bevestiging vaiu: - we al wisten." Internationale terroristen z volgens Claes niet de Palestijn wanhoopsdaders die zich.;, een bom om de buik, werpen; Israëlische burgers omdat- geen perspectief meer zien.,,: ternationale terroristen zijnc op de liquidatie van de polities democratie en het systeem cle vrije markteconomie. Het: ternationaal terrorisme she-; de vernietiging van dit mt* na." ELLEWOUTSDIJK - Zeeuwse roots- en bluesbat Champagne Charlie, treedtzo: dag 9 februari op in 't Kerf van Ellesdiek. De band brengt in Ellewo- dijk het repertoire van deed?' Laatste Afvaart' waarin dep; vinciale stqombootdiens-- worden bezongen, die er van half maart niet meer zullens; vanwege de tunnel. Engel Re houdt voegt, begeleid door; band, nog het een en ander:- ook van de eigen cd 'Gewe Het concert begint om 14.30c I STREEKACTIVITE1TEN I BERGEN OP ZOOM - Lievensberel kenhuis. Informatieavond Crohn^:!; tis Ulcerosa Vereniging; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-'!; uur: Line Dance door Country Club"- Sounthern Riders; Wijkgebouw Jaiï thart, 19.00 uur: Technika 10 voorn--: jes van 10t/m 12 jaar; KAPELLE - Complex Groene,v. Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport ene 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bev-a: voor carapatiënten; KRUININGEN - Gemeentehuis, 151 Commissievergadering Wonen en: lieu; j YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, lii 1 uur: Vertrek rondvaart Oosterscheldï door Rob Paardekam KRUININGEN - Het gemeente bestuur van Reimerswaal wil dat de uitbreiding van slacht huis Nieuwenhuijse hoe dan ook doorgaat. B en W hopen de VROM-inspecteur die zich te gen de plannen verzet, nog op andere gedachten te kunnen brengen. Het Kruiningse slachthuis is het enige in de wijde omgeving dat noodslachtingen mag verrich ten. Om dat ook in de toekomst te kunnen doen, moet de eige naar zijn bedrijf aanpassen aan de strengere EU-richtlijnen. Regels met betrekking tot voed selveiligheid en dierenwelzijn maken de komst van een tweede slachtlokaal en extra stallings ruimte noodzakelijk. Omdat de noodslachtingen alleen niet voldoende zijn voor een renda bele bedrijfsvoering, verricht Nieuwenhuijse ook slachtingen van gezonde dieren. Beide za ken moeten strikt gescheiden plaatsvinden, wat de noodzaak van een tweede slachtlokaal en stallingsruimte onderstreept. De gemeente Reimerswaal en Gedeputeerde Staten hebben geen problemen met de uitbrei ding, maar de inspecteur van het ministerie van VROM wel. Het slachthuis wordt uitgebreid met meer dan twintig procent en dat is tegen de regels. De be stuursrechter gaf de VROM-in specteur onlangs gelijk, zodat de uitbreiding op losse schroe ven kwam te staan. De gemeente verwijt de inspec teur een kortzichtigheid. Vol gens burgemeester A. Verbree vervult het slachthuis een zeer belangrijke regionale functie, omdat andere bedrijven die noodslachtingen mogen ver richten ver weg zitten. „Als het slachthuis niet mag uitbreiden, moeten mensen straks naar Rot terdam of Oost-Brabant", aldus Verbree. De gemeente hoopt de VROM-inspectie nog op andere gedachten te kunnen brengen, al staat die niet echt bekend om zijn coöperatieve houding. Lob byen in Den Haag zou misschien ook enig soelaas kunnen bieden. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en werk gevers willen samen geld op tafel leggen om dit jaar zestien gesubsidieerde banen te behou den. In totaal is er voor 2003 ruim 479.000 euro nodig om ge dwongen ontslagen te voorko men. De gemeente zal het leeu wendeel (64 procent) hiervan voor haar rekening nemen. De zestien zogeheten WIW- en ID-banen (voorheen Melkert banen) staan op de tocht door het regeringsbesluit om lande lijk 850 miljoen euro te bezuini gen op de gesubsidieerde ar beid. Juist omdat via deze weg langdurig werkzoekenden weer zicht krijgen op werk en erva ring kunnen opdoen, wil wet houder A. van der Wouden (werk, inkomen, zorg) in elk ge val dit jaar die 'overtollige' ba nen niet zomaar opgeven. Wil Schouwen-Duiveland echter ELLEWOUTSDIJK - De Zeeuwse bluesband Champag- ne Charlie geeft zondag 9 febru ari een concert in 't Kerkje van Ellesdiek. Ook Engel Reinhoudt brengt een paar nummers. De middag begint om 14.30 uur. voorkomen dat mensen worden ontslagen, dan moet er 479.403 euro bij worden gelegd. In samenspraak met de werkge vers die deze mensen in dienst hebben, is gekeken hoe die reke ning kan worden betaald. Want ook zij hebben volgens de wet houder een verantwoordelijk heid. Een ondernemer kan bij voorbeeld de WIW-er een normaal contract aanbieden, of het subsidiebedrag, dat tot vo rig jaar uit Den Haag kwam, nu (deels) zelf bijpassen. Het resul taat daarvan is dat de werkge vers ruim eenderde van het tekort van bijna vijf ton betalen. De rest komt voor rekening van de gemeente. Van der Wouden is tevreden dat het probleem op deze manier goed is opgelost. „Dit betekent dat alle mensen die in dienst zijn, dit jaar zeker zijn van hun positie." Over hoe het de gesubsidieerde werkplekken na 2003 zal ver gaan, durft de wethouder geen harde uitspraken te doen. Dat er in 2004 iets gaat veranderen, staat wel vast, omdat er een nieuwe Algemene Bijstandswet en gesubsidieerde arbeid komt. Hoe deze eruit zal zien, hangt af van de afspraken, in het nieuwe regeerakkoord. Vooralsnog streeft de gemeente ernaar ook na 2003 het totale aantal banen te behouden, omdat het goede werkervaringsplaatsen zijn. f We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar ik machtig Amnesty International €4,50 per maand af te schrijven van mijn rekeningnummer iIIIII Naam/voorlettersDm Dv Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening •Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl i International Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks Dt wederopzegging af te schrijven :n mijn bank/girorekening. O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland, k Antwoordnummer 1974, 370Ó WB Zeist Kijk op www.vogelbescherming.nl Vogelbescherming of bel 030-6937744 NEDERLANn Koffie-Sinaasappelsap-Bananen Thee-Honing-Cacao Hoe meer je aan een ander geeft, hoe rijker je wordt. Denk je eens in dat je een bijdrage hebt geleverd aan de kansen van kinderen op een normaal leven. World Partners maakt dal mogelijk door projecten te realiseren die samen met de lokale bevolking wor den opgezet. In India is dat een /jjdenipsenproject ter ondersteuning- van de lokale kostschool Met de winst helpen we de mensen in de regio aan de eerste levensbehoeften. We hebben uw steun hard nodig bij het opzetten van nog veel meer projecten. Er is nog zoveel te doen. En het mooie is: je krijgt er ids mens ook nog wat voor terug. Dat noemen ze bij World Partners nou een win/win situatie. World Partners werkt vanuit een christelijke visie. ondersteunt bedrijfsbrojecton in tweede- en derdewereldlanden, wet financiële bijdragen, persoonlijke inzet en gebed van christenzakenmensen. Stichting World Partners I Wilt u zich als World j Partner inzeilen voorm duurzaam partnerslripM met ondernemers? Of wilt u graag meer I informatie? Seem dan contact op met World Partners (0317) 31 77 65. Groenendaalsewcg 35 6871 CN Renkuni Tel. 31-(0)317-31 77 651 Fax31-(0)317-31 81 15 Postbank 23936-16 ABN-AMRO 409547352 info@worldpartners.org S www.worldpartners.org "Kanker heb je niet alleen", dat is de naam van de nieuwe campagne van de Nederlandse Kankerbestrijding/Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF). Centraal staat het effect van kanker op patiënten en hun naasten. Deze nieu we campagne valt samen met nieuw sociaal-oncologisch onderzoek. Samen de strijd tegen kanker ondergaan De confrontatie met kanker is heel in grijpend en paren moeten daar samen uit zien te komen. Zij hebben echter in de loop der jaren een eigen patroon van omgaan met elkaar ontwikkeld, bij voorbeeld via een taakverdeling in baan en huishouden. Werkt die in deze on gewone situatie?. Onderzoekers zien vaak dat partners voor elkaar hun zor gen verzwijgen en ook dat de partner zichzelf wegcijfert of geen ruimte krijgt voor zichzelf. Op den duur is dat niet vol te houden. Met name vrouwelijke partners hebben vaak het gevoel tekort te schieten. Stellen zij zichzelf te hoge eisen?, wordt het van mannen gemak kelijker geaccepteerd dat zij bijvoor beeld voor het huishouden hulp inroe pen? Het KWF subsidieert het deel van het projectgebonden kanö onderzoek in Nederland. Zo ooks sociaal-oncologisch onderzoek, daii Mariët Hagedoorn aan de Rijksuniv siteit Groningen dit jaar startte. Dei blematiek van "Kanker heb je nieü leen" staat daarbij centraal. a Blijven praten Martin Henneman(37) en zijn echtgefj te Fairy (29) kennen de problemen.ij jaar geleden werd bij Fairy leukemiecj dekt. Er volgde een zware tijd metifl motherapie, een ingrijpende operattj een heftige huwelijkscrisis. Marti Fairy wisten het samen te overM door er openhartig over te praten. Vragen? KWF-Hulp- en Informatielijn Ok 0226622 (gratis) Steunen? KWF-Geverslijn 05- 2020041 0,01/min) of giro 2600. www.kankerbestrijding.nl NEDERLANDS! KANKERBESTRIJDINt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28