•zc Veel verzet tegen afsluiting straat Kassa Hart van Goese Polder is sfeer kwijt FNV overlegt over nationale havenwet 1 Verkrachter moet vijfjaar de cel in Reken maar dat we met alles zo goedkoop zijn! Inwoners 's-Heer Hendrikskinderen massaal tegen plan voor Velluweweg Hoge boete voor j raket op wielen Dat is gewoon Edah Molenwieken zijn een mislukking Beroving in Goes Oestersector twijfelt over bufferzone mosselpercelen zeeuwse almanak Aardig BEVELANDEN/THOLEN donderdag 6 februari 2003 j jrnrAector Dooms „todeLBUEG - De rechtbank j. j„ Middelburg heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Oost-Souburg voor het ple- c gen van veertien aanrandingen, een verkrachting en wegens schennis van de eerbaarheid veroordeeld tot vijf jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Daarnaast kreeg de man 117 da- gen gevangenisstraf extra opge legd, omdat hij nog in zijn proef tijd verkeerde van een eerdere veroordeling voor zedenmis drijven. Aan twee jonge slacht offers moet hij 1900 euro smar tengeld betalen. De man schokte begin dit jaar de Walcherse samenleving door in betrekkelijk korte tijd jonge vrouwen en meisjes in Vlissin- gen, Middelburg en Oost-Sou burg aan te randen. Eén keer ging hij in zijn seksuele driften nog een stapje verder door een meisje van veertien jaar te ver krachten. Ook toonde hij regel matig zijn geslachtsdeel in het openbaar. De dader ging volgens een vast patroon te werk. Hij overviel de slachtoffers meestal in een bos rijke omgeving door ze van de fiets te trekken om zich daarna aan de meisjes en vrouwen te vergrijpen. Hij zorgde ervoor dat zijn hoofd bedekt was met een capuchon. Verder zei hij geen stom woord. Het gebeurde dat hij op één dag drie keer toe sloeg. De politie kwam de Sou burger uiteindelijk op het spoor. Eind april werd de man gearres teerd. De bevolking, waar het verhaal over een serieverkrach ter de ronde deed, reageerde op gelucht. Aanvankelijk gaf de dader toe de zedenmisdrijven te hebben gepleegd, maar later trok hij zijn verklaringen weer in. Hij zou onder druk zijn gezet door de politie. Sinds zijn aan houding zijn de aanrandingen op Walcheren gestopt. door Rolf Bosboom 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN' - Inwoners van 's-Heer Hendrikskinderen zien niets in afsluiting van de Velluweweg, n een van drie toegangswegen van fr~ het dorp. Tijdens een bijeen komst in het Heer Hendrikhuis keerden zij zich massaal tegen het plan van de provincie. Voornaamste reden voor de pro vincie om de weg af te sluiten, is de gevaarlijke situatie op het fietspad. De fietsers en brom fietsers kunnen daar van beide kanten komen. Het is al her haaldelijk voorgekomen dat af slaande automobilisten iemand op het fietspad over het hoofd zagen. In de periode 1995-2001 ;CJ werden dertien ongevallen ge registreerd, waarvan zes met ge- wonden. De enige afdoende maatregel is volgens de provincie het afslui ten van de weg. Die maatregel past ook in haar streven om het aantal aansluitingen op pro vin- 0* cialewegen te beperken. Nu is er gemiddeld om de 750 meter sprake van een zijweg. In 's- Heer Hendrikskinderen zou de ingreep gepaard gaan met het veiliger en overzichtelijker ma ken van de kruising Oude Rijks weg-Nieuwe Rijksweg bij de buurtschap Wissekerke, een van de twee andere ontsluitingsrou tes voor 's-Heer Hendrikskinde- wezigen drongen echter aan op een plenaire inspraakavond, omdat bij iedereen dezelfde vra gen zouden leven. Die konden dan beter gezamenlijk worden beantwoord. W. Blommaert van de provincie gaf herhaaldelijk aan dat dat niet de bedoeling was, maar kon uiteindelijk wei nig anders doen dan toegeven. Vrijwel alle insprekers lieten weten het afsluiten van de Vel luweweg een te radicale maat regel te vinden. Zij hielden een pleidooi voor het in elk geval ge deeltelijk openhouden van de weg. Een verbod om vanuit Goes op de Nieuwe Rijksweg linksaf te slaan en een verbod om vanaf de Velluweweg linksaf de Nieuwe Rijksweg op te draai en volstaan, bij voorkeur in combinatie met een inhaal ver bod op de Nieuwe Rijksweg en een beperking van de maxi mumsnelheid daar tot zestig ki lometer per uur. Niet veiliger Een inhaalverbod en het terug brengen van de maximumsnel heid op de Nieuwe Rijksweg achtte Blommaert goede sug gesties, maar die maken volgens hem de situatie bij de Velluwe weg erniet veiligerop. Hij stelde dat 'structurele maatregelen' nodig zijn om de veiligheid van de fietsers en bromfietsers te verbeteren en dat betekent af sluiting van de weg. Naar de mening van de provin cie kan dat zonder problemen. Het aantal auto's op de ontslui tingswegen van 's-Heer Hen drikskinderen is naar verhou ding gering: 1300 a 1600 per dag bij de verkeerslichten, 650 via de Velluweweg en 200 via de Ou de Rijksweg. Als de Velluweweg wordt afgesloten, gaan er 450 extra via de stoplichten rijden en 200 via de Oude Rijksweg, heeft de provincie becijferd. Dat zijn zeer aanvaardbare aantal len, aldus Blommaert. Het plan voor afsluiting is nog niet defi nitief. GS nemen daarover een besluit, waarbij de reacties uit het dorp worden meegewogen. De bewoners van het dorp kon den gisteravond kennisnemen van de plannen en individueel hun reactie geven. De vele aan- MIDDELBURG - „U reed als - een raket over het asfalt. Met sjvj een dergelijke snelheid hoeft u jr: maar één hobbeltje tegen te ko- men en u wordt gelanceerd. De kans dat u vervolgens in de Wes- terschelde terechtkomt, is niet j: denkbeeldig." Officier van justitie J. Zonder van was gisteren tijdens een zit ting van de kantonrechter niet mals. De 32-jarige Nieuwdor- per schoot op 3 november over deSloeweg Noord richting Vlis- singen-Oost. Halverwege de klokten de agenten zijn snelheid. Die was 212 kilometer per uur. DeNieuwdorper moest zijn rij bewijs inleveren, maar kreeg het terug omdat hij het nodig n, had voor zijn beroep als vracht wagenchauffeur. Voorwaarde was dat hij het rijbewijs alleen zou gebruiken voor zijn vracht wagen. DeNieuwdorper kreeg een boe tevan duizend euro. Daarnaast is hij de komende drie maanden nog zijn rijbewijs kwijt. In zijn vrachtwagen mag hij wel rijden. De laatste zaken in het winkelcentrum van de Goese Polder zien steeds minder klanten; bewoners en middenstanders klagen eensgezind over de troosteloze omgeving. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - Het is volkomen rustig in het centrum van de Goese Polder als er op de vrije school middag een voorzichtig zonne tje lijkt door te breken. Spelen de kinderen zijn er niet. Geen geluiden bij de uitgebrande scholen of het winkelcentrum. Het enige hoorbare is het water van een laatste regenbui dat langs de puinhopen van wijkge- bouw De Spinne sijpelt. Het eens kloppende hart van de Goese Polder - met een winkel centrum, een levendig wijkge- bouw en twee basisscholen - lijkt zielloos. Het vergeten naambordje van 't Noorder licht, dat vertrapt op de grond voor het uitgebrande schoolge bouw ligt, lijkt symbolisch. Een van de weinige activiteiten die er nog zijn, is de inpandige sloop van de gewezen super markt van de C1000. Aan de andere zij de van de voor malige ClOOOzijnnog twee win kels en een Chinees restaurant in bedrijf. Aan de rechterkant van het restaurant ligt een vol ledig kale vlakte, die in niets meer herinnert aan het overige deel van het winkelcentrum dat er ooit lag. „Veel mensen weten al niet eens meer dat wij nog open zijn", vertelt eigenaar J. Pan van het Chinese restau rant. „Sinds het sluiten van de supermarkt in januari en ook de brand is het hier helemaal stil op straat. Er gebeurt niets meer en dat merken wij ook aan het aan tal klanten. Op zaterdag was het in de buurt altijd druk, nu lijkt het elke dag wel zondag. De mensen die nog wel komen, kla gen ook over de sfeer en de situatie. Ik heb daarom ook wel gedacht aan vestiging op een andere plek. Maar wie wil dit pand in zo'n omgeving nu ko pen? Dus kunnen we helemaal niet weg en moeten we maar doorgaan." Brood Bij de bakker naast het restau rant wordt de deur ook niet platgelopen. Sinds de brand missen ze de klanten die hun kinderen op school tussen de middag afhaalden en nog even een brood kochten. Wel zijn er klanten die voorheen bij de su permarkt hun brood kochten en nu sneller bij de bakker naar binnen lopen; dat maakt de situ atie zakelijk gezien nog enigs zins goed. Advertentie Zaterdag I februari jl. vergeleek hetTV-programma KASSA* onze actieprijzen met die van onze concurrenten. De conclusie van KASSA: U bent bij Edah het goedkoopste uit. u kunt de conclusie Ksssa nalezen op "WW-vannl/kassa door Rob Paardekam HANSWEERT - De verkeers remmers aan de Boomdijk in Hansweert zijn volgens de ge meente een mislukking. Ze ver dwijnen zo goed als zeker. Het gaat om de zogeheten mo lenwieken - een soort chicanes - die vlakbij de kruispunten lig gen. Voor veel automobilisten is het totaal onduidelijk wie er nou voorrang heeft. In de prak tijk is dat meestal degene die zijn gaspedaal het hardst in trapt. De gemeente geeft toe dat de molenwieken weinig bijdragen aan de veiligheid van de Boom- dijk, maar voorlopig worden ze niet weggehaald. Pas als alle Reimerswaalse kernen zijn in gericht als 30-kilometerzone, volgt een evaluatie en wordt eventueel besloten de obstakels in Hansweert weg te halen. Dat zal nog zeker een paar jaar duren. Er moet overigens wel iets anders voor in de plaats ko men. De Boomdijk is een straat die uitnodigt tot hard rijden en dat gebeurt dan ook veelvuldig. Ruim een jaar geleden bleek uit onderzoek dat 85 procent van de automobilisten harder rijdt dan de toegestane snelheid van der tig kilometer per uur. foto Willem Mieras Eén van de weinige mensen op straat is een buurtbewoonster die net bij de bakker vandaan komt. Haar naam wil ze niet noemen, maar ze heeft wel een duidelijke mening over de buurt: „Het is hier een trooste loos gebeuren geworden. Vroe ger was hier altijd een drukte van jewelste, nu is er niets meer. De omgeving is bijna unhei misch geworden. En dan dat be lachelijke gedoe met die twee supermarkten die er moeten ko men. Terwijl er ondertussen niet één is en ouderen uit de buurt verderop hun boodschappen moeten doen." De buurtbewoonster hoopt, net als de winkeliers, dat er met de komst van de Lidl-supermarkt in het pand van de oude C1000 weer meer aanloop en leven in de omgeving komt. Op het braakliggende terrein moet op langere termijn ook nog een Al- di komen met daarbij een vijftal kleinere winkeltjes en apparte menten erboven. Aftakelen Priscilla Govaers werkt bij de bloemist, de laatste van de drie overgebleven winkels. Zij hoopt ook op een nieuwe ontwikkeling van de middenstand, maar voorlopig is ze niet bijster posi tief over de situatie: „In de ze ven jaar die ik hier werk heb ik het alleen maar zien aftakelen Met het afbranden van de school en het verdwijnen van de super markt is er helemaal niets meer. Er is totaal geen sfeer meer en het is net een afgebrand dorp. Ik vind het zelfs vervelend als ik hier 's avonds in het donker moet afsluiten en in m'n eentje over straat moet." Een van de weinige klanten van de bloemist deelt Govaers' me ning dat het tijd wordt voor nieuw leven in het centrum. Ter wijl ze nog staat te vertellen hoe ze met tegenzin altijd langs de uitgebrande schoolgebouwen fietst, staakt buiten de zon zijn poging om door te breken. Het wordt snel grijs boven de lege straten van het centrum van de Goese Polder en binnen vijf mi nuten zal het weer regenen. door Wout Bareman TERNEUZEN - FNV Bondge noten pleegt morgen overleg met de directies van de haven bedrijven van Amsterdam en Rotterdam en het havenschap Zeeland Seaports over de invoe ring van een nationale haven- wet. Die moet de havens en ha venarbeiders beschermen tegen de liberaliseringsplannen van de Europese Commissie. De havenarbeiders vrezen voor hun baan als de stuwadoorbe- drijven en de rederijen in de toe komst zelf mogen bepalen wie het het laden en lossen in de ha vens voor z'n rekening neemt. Dat kunnen havenarbeiders zijn, maar ook bemanningsle den van schepen en uitzend krachten. De Internationale vakbond ITF en FNV Bondge noten zijn ervan overtuigd dat daarmee de veiligheid in de ha vens op het spel wordt gezet Drie weken geleden sloten 2000 GOES - Een achttienjarige man uit Kapelle is gistermiddag in Goes beroofd van zijn porte monnee. De man liep rond kwart voor vijf in het tunneltje onder het spoor toen hij werd aangesproken door een jongen die hem vroeg om geld te wisselen. Toen de Ka- pellenaar zijn portemonnee pakte, griste de onbekende jon gen deze uit zijn hand en rende er vandoor in de richting van de taxistandplaats aan de voorzij de van het station. Het signalement van de dader luidt: blanke jongen van 18of 19 iaar, lengte ca. 1.85 meter, blauw petje met letters NY met daaronder een witte hoofddoek, zwarte winterjas, blauwe, wijde broek en wit/zwarte sport schoenen. Verder had hij een op vallende pukkel/moedervlek naast zijn neus. YERSEKE - De oestersector staat huiverig tegenover het in stellen van een bufferzone rond percelen met consumptiemos selen van mosselhandelaren in de Oosterschelde. „Wij zetten er vraagtekens bij", formuleert voorzitter C. Sinke van de pro ducentenorganisatie oestercul tuur het voorzichtig. De vereniging De Mosselhandel in Yerseke heeft het voorstel ge daan om rond verwaterpercelen van consumptiemosselen een beschermingszone te maken, van 100 meteren 't liefst van 250 meter. Aanleiding is het opvis sen van mosselen door een oes tervisser, die eind oktober vorig jaar bij een hevige storm van handelspercelen waren ge waaid. „Wij hebben nog geen besluit genomen over het verzoek van de mosselhandel", verklaart voorzitter Sinke van de produ centenorganisatie oestercul tuur. „Half februari komen wij als bestuur bijeen om een stand punt te bepalen." Sinke, in het dagelijks leven burgemeester van Goedereede, wil op die be sluitvorming niet vooruitlopen, maar hij weet dat er binnen de oestersector wordt getwijfeld. ,Het is ook nogal wat om een no- fly-zone of beter een no-sail-zo- ne rond die percelen in te stel len", verwoordt hij de twijfels. „Het betekent in feite dat de oestervissers meerdere hectares visgrond moeten inleveren." De mosselhandel wil nog wel visse rij toestaan in de beschermings zones, als dat buiten het mossel seizoen gebeurt. havenarbeiders in Rotterdam, Amsterdam. Vlissingen en Ter- neuzen zich aan bij een interna tionale stakingsactie in havens in dertien Europese landen. De staking - waaraan in totaal 15.000 havenwerkers deelna men - moest het Europees Parle ment, dat het liberaliserings- voorstel waarschijnlijk half maart bespreekt, wakker schudden. Inmiddels zijn tegen het voorstel al 150 amendemen ten ingediend. Volgens bestuurder Nico Stam van FNV Bondgenoten in Rot terdam was de actie een duide lijk signaal richting 'Brussel'. Het was volgens hem de eerste keer dat een sector in Europa zich zo massaal verzette tegen een voorstel van de Europese Commissie. Petitie FNV Bondgenoten betrok ook de havenbedrijven bij de sta kingsactie. Directeur J. Philip- pen van Zeeland Seaports be loofde, nadat hij een petitie in ontvangst had genomen, pogin gen om de liberaliseringsplan nen terug te draaien te onder steunen. Dat deden ook loco burgemeester A. van Waes van Terneuzen en directeur M. Ver- brugge van Verbrugge Termi nals en de NV Haven van Vlis singen. In het gesprek van morgen met de havendirecties wil FNV Bondgenoten afspra ken maken over gezamenlijke druk op 'Den Haag'. Met name het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet eerdere in stemming met de liberalisering intrekken. Met een nationale havenwet, die aansluit bij soort gelijke regelgeving ter bescher ming van de havens in Duits land en België, ziet de toekomst er voor de havenarbeiders een stuk rooskleuriger uit. Advertentie vanavond vanal 17.30 uur Brasseriemenu Groentesoep en Groentcwrap (vegetarisch) of Stoofvlees en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek chaamte' door prol A. van Dan trig. Zaterdag 8 februari 15.00-16.30 uur [Pillars popmuziek Watersnood 1953 exposities Kanaal 3700 Pieter Kooistra Piet Bulthuis Willy Leijnse en op zaterdag 8 februari 14.00-16.00 uur Demonstratie Zendamateurs dinsdag 11 februari i.s.m. HZ Cult Poetry Slam 19.30 uur Arsenaal, Vlissingen kijk ook op !glïM3!m]Tnïïir«WlnWggl KERY Beeld &Gcluid Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Zoals alle kinderen geven Tanne en Stijn hun ouders wel eens duidelijk te ver staan dat het dagelijks brood niet naar hun zin is. 'Ik lust dat niet'; het klinkt af en toe alsof de vierjarige Vlissingse en haar tweejarige broertje er een principekwestie van ma ken alles wat eetbaar is, be halve friet, op smaak af te keuren. Waarop de ouders, zoals hun ouders voor hen, wel eens zuchtend wijzen op de kinde ren in verre landen, die een zoveel soberder leven moeten leiden. Niet dat die les ooit lijkt aan te komen. Toch worden de woorden zelf niet vergeten. Toen Stijn deze week m het bad wat al te en thousiast met water naar Tanne spetterde, liet zij haar broertje vinnig weten: „Als we in Afrika woonden, zou je wel wat aardiger tegen me doen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25