lOlIIÏILE ZEEUWSE COURAN Colin Powell overtuigt niet Snelle vrijlating van criminelen verbijstert Ylissingse winkelier Mogelijk uitstel van proefproject twee op een cel Vier euro toeslag voor verwerken oude autoband Twee doden bij ongeval op A28 ;:j De bewijzen China, Rusland en Frankrijk willen meer tijd voor inspecteurs in Irak Donner en Leijnse benoemd Cobelfret laat auto's liefst door vrouwen besturen Souvenirjagers gearresteerd Van Persie vijf keer bejubeld Duizenden herdenken doodgeschoten scholier Strengere voedselcontroles EU Groen-blauw Zeeland in gevaar Zware tijden voor Patrick Naudts Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mmsm J ROTTERDAM - De moeder van Sedar Soares wordt ge- trostation Slinge in Rotterdam. Zij wordt omringd door naar het metrostation. Gistermiddag werd een tocht ge troost tijdens een stille tocht voor haar dertienjarige leden van Transvalia. de voetbalclub van Sedar. Enkele lopen door leerlingen van de school van de jongen. Hij zoon, die zaterdagavond werd doodgeschoten bij me- duizenden mensen liepen gisteravond van Plein 1953 wordt zaterdag begraven. foto Juan Vrijdag/ANP door Jacques Cats VLISSINGEN - Het heeft er alle schijn van dat twee Joegoslavi sche criminelen die na een in braakpoging door de officier van justitie waren vrijgelaten, direct daarna opnieuw aan de slag zijn gegaan. Afgelopen weekeinde was de fotozaak van Verschoore aan de Walstraat in Vlissingen het doelwit. In de nacht van maandag op dinsdag is op dezelfde wijze getracht een filiaal van Verschoore in Etten- Leur binnen te dringen. Eigenaar Ad Verschoore van de Vlissingse winkel is verbijsterd over de snelle vrijlating. Hij werd zaterdagnacht op de hoog te gesteld van de eerste inbraak poging. Iemand had drie man nen bezig gezien bij het rolhek aan de achterzijde van de win kel. Bij nadere inspectie bleek dat de afrastering aan de ach terzijde voor de helft was door- geknipt. De politie zag kans één van de mannen in te rekenen Kort daarna kreeg de Vlissingse politie de melding dat er een au to werd gestolen. Ook in dit ge val kon de dader worden achter haald. Dat bleek een tweede deelnemer te zijn aan de in braakpoging. De man had ook te veel gedronken. Via de ver dachten leidde het spoor naar een auto waarmee ze naar Vlis singen waren gekomen; de kof ferbak zat vol inbrekerstuig. Zware jongens Verschoore kreeg van de politie te horen dat de opgepakte man nen 'zware jongens' waren, die meer op hun kerfstok hadden. Ze waren afkomstig uit Luik en ze hadden de Joegoslavische na tionaliteit. Dinsdag bereikte Verschoore een alarmerend te lefoontje van zijn zoon, die bo ven de fotozaak in Etten-Leur woont. Daar was de voorgaande nacht exact hetzelfde gebeurd als in Vlissingen. Ook daar werd het rolhek doorgeknipt. De in brekers werden vermoedelijk gestoord, want hun activiteiten bleven zonder gevolgen. Ad Verschoore: „Ik dacht: dat is ook toevallig. Dus ik belde de politie in Vlissingen met de vraag of die mannen nog vast zaten. Maar ik kreeg te horen dat ze inmiddels waren vrijgela ten." De politiemensen veront schuldigden zich met de mede deling dat ze er ook niks aan konden doen. Ze hadden de zaak voorgelegd aan de officier van justitie, maar die vond het delict niet zwaar genoeg voor verlenging van het voorarrest. „Dus een poging tot inbraak, diefstal en onder invloed rijden is kennelijk onvoldoende om ie mand langer vast te houden Verschoore: ,,Je zou er moede loos van worden. Volgens mij la chen die Joegoslaven zich het schompes. Die zijn na hun vrij lating een pilsje gaan drinken en zijn gewoon op de terugweg in Etten even gestopt om daar nog eens een poging te wagen." Namens het Openbaar Ministe rie in Middelburg liet woord voerder E. Boot weten dat de twee verdachten met een dag vaardingzijn heengezonden. Er bestond wettelijk geen moge lijkheid ze langer vast te hou den. De mannen hadden volgens Boot geen strafblad. DEN HAAG - Voor de aanschaf van autobanden geldt mogelijk vanaf 1 juli een verwijderings bijdrage van minstens vier euro per band. De Stichting Natuur en Milieu is blij met het plan. „Door mensen meteen bij de aanschaf extra te laten betalen, komen zij niet in de verleiding om geld uit te sparen door de banden illegaal te dumpen", al dus woordvoerder Hans Jager. Momenteel krijgen automobi listen alleen bij het afdanken van een band te maken met kos ten. Ze moeten twee euro per band betalen. Het ministerie van Vrom is bezig met de voorbereiding van een wetswijziging die de heffing mogelijk moet maken. Net als bij de aanschaf van koelkasten en tv's wordt het bedrag ge bruikt voor administratiekos ten en een schone verwerking. Vrom heeft berekend dat dit voor autobanden jaarlijks zo'n 35 miljoen euro extra gaat kos ten. De ANWB, de Bovag en brancheorganisatie Vaco vin den de verhoging niet nodig. Jaarlijks komen er in Neder land zo'n 4,3 miljoen gebruik te banden 'vrij'. Zo'n 90 pro cent daarvan wordt ingezameld door gecertificeerde verzame laars. GPD ELBURG - Op de snelweg A28 heeft zich gisteravond rond negen uur ter hoogte van Elburg een ernstig onge luk voorgedaan. Daarbij zijn volgens de politie twee men sen omgekomen, twee ande ren raakten zwaargewond. Bij het ongeluk waren vijf auto's betrokken. Het onge val gebeurde na een hagel bui. Bij een slippartij raakte een bestuurder zwaarge wond. Twee inzittenden ren den de snelweg op en werden geschept door een andere au tomobilist. Zij kwamen alle bei om. Vlakbij het ongeluk waren negen militairen van het 320e herstelpeloton uit 't Harde aan het oefenen. Zij hebben eerste hulp ver leend. Het verkeer op de snelweg werd omgeleid via een par keerplaats. Dat veroorzaak te drie kilometer langzaam- rijdend verkeer. ANP Rustig weer Wisselend bewolkt en droog. Matige wind uit het zuidwesten bij maximaal 4 graden en soms wat zon. internet: www.|i i nl ^Ml— ed- WASHINGTON - Om de wereld aan zijn zijde te krijgen, heeft de Amerikaanse president Bush minister van Buitenlandse Za ken Colin Powell naar voren ge schoven. Een greep uit zijn be wijsstukken: -Een bandje van een conversa tie tussen een kolonel en een ge neraal van de Republikeinse Garde. „We hebben zo'n aange past voertuig. Wat doen we als iemand van hen (inspecteurs, red.) het ziet?" - Een bandje met een gesprek van het hoofdkwartier van de Republikeinse Garde, waarin wordt gevraagd 'alle gebieden te ontruimen'. „Als je dat hebt gedaan, vernietig de boodschap dan, want ik wil niet dat iemand deze boodschap ziet." - Satellietfoto's van één van de 65 plekken in Irak waar wapens worden gemaakt. Vier chemi sche bunkers, te herkennen aan het ontsmettingsvoertuig en de veiligheidsvoorziening. Op de dag dat de VN-inspecteurs er waren, zijn de bunkers leeg en de voorzieningen weg. - 'Bronnen' hebben verteld dat experts met de dood zijn be dreigd, eentje zelfs is doodver klaard en anderen zijn verwis seld voor mensen die van niets wisten. - Een bron heeft verklaard dat 1600 gevangenen in dodencel len werden vervoerd naar een unit waar experimenten met chemische en biologische wa pens op hen werden uitgevoerd. - Verder verklaarde Powell dat Abu Musab al-Zarqawieen lui tenant van Osama bin Laden en gifspecialist, onderdak heeft gevonden in Irak. Er is een Al- Qaedacel ontstaan in Bagdad. - Een overloper heeft gezegd dat Saddam agenten naar Afgha nistan heeft gestuurd medio ja ren negentig om Al Qaedaleden te trainen. GPD VLISSINGEN - Het Antwerpse scheepvaart- en transportbe- drijf Cobelfret Ferries zoekt vrouwelijke werknemers voor zijn nieuwe vestiging in Vlissin- gen-Oost. Het gaat om perso neel dal personenauto's aan boord van de autoschepen rijdt. „Het is onze ervaring dat vrou wen dit werk aandachtiger en voorzichtiger doen dan mannen en dat ze bovendien langer zo precies blijven werken", zegt Christian Cigrang van de raad van bestuur van de Cobelfret Groep. „Ik zou de vrouwen van Zeeland daarom van harte wil len aanmoedigen te sollicite ren." Cobelfret is op dit moment druk bezig met de inrichting van de vestiging in Vlissingen-Oost.De verharding van het 60 hectare grote terrein, grotendeels achter de Koninklijke Schelde Groep, is in volle gang en er wordt ge werkt aan het kantoorgebouw. De eerste proeven met cle roll-on roll-off steigers zijn afgewerkt. Vanaf die steigers gaan dage lijks drie schepen vertrekken. Hel is de bedoeling dat de termi nal 20 april in gebruik wordt ge nomen. De officiële opening is later dit jaar. Enkele weken geleden is de wer ving begonnen van de ongeveer tweehonderd medewerkers die Cobelfret in eerste instantie no dig heeft. Volgens Cigrang is er veel respons op de personeels advertenties. „Maar helaas tot nu toe te weinig vrouwen." pagina 19: bedrijfsportret FORT WORTH - In de Ameri kaanse staat Texas heeft de po- htie twee mensen gearresteerd die gevonden onderdelen van net zaterdag verongelukte ruimteveer Columbia mee naar huis hadden genomen. I Sinds dinsdag staat in Texas tien jaar cel en een boete van -30.000 dollar op het verzame- j 'en en houden van wrakstukken i van de Columbia. Volgens de autoriteiten zijn meer dan hon derd brokstukken gestolen. Een van de verdwenen stukken zou een onderdeel van de centrale computer van het ruimteveer zijn. DPA 246e jaargang no. 31 donderdag 6 februari 2003 los nummer 1,10 Morgen beginnen de onderhandelingen over de kabinetsfor matie, zo hebben de informateurs Donner (CDA) en Leijnse (PvdA) tijdens een persconferentie in het Haagse perscen trum Nieuwspoort aangekondigd. Vandaag stellen ze een lijst op van te bespreken onderwerpen. De twee werden gisteren benoemd. Brussel wilde voedselcontrolesystemen in de vijftien EU-lid- staten nauw op elkaar afstemmen. Ook moet geïmporteerd voedsel en diervoeding aan strengere kwaliteitseisen vol doen. Dat staat in het pakket maatregelen dat de Eu ropese Commissaris Byrne van Voedselveiligheid gisteren presenteerde. Het uiterlijk van Zeeland staat onderdruk. De vele ontwikke lingen in de twintigste eeuw hebben het aanzien van de pro vincie, de 'beeldkwaliteit', er niet mooier op gemaakt. Dus laat de provincie de nota Beeldkwaliteit het licht zien, als aanzet tot een discussie over de vraag hoe Zeeland er in de toekomst uit moet zien. Manager Patrick Naudts be leeft zware tijden bij voetbal vereniging Hoek. De Belg volgt de vorige week ontslagen trai ner Angelo Nijskens tijdelijk op, maar moet heel wat kritiek doorstaan. Zaterdag zit hij op de bank bij de derby in de hoofdklasse tussen Hoek en Kloetinge. £LO varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 17; economie: 19 en 21; sport: 23 en 24. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zeven gevan genissen die als eerste twee gevangenen op een cel gaan plaatsen, beginnen daar moge lijk later mee. De op 1 maart ge plande invoering blijkt niet ver antwoord. Dat heeft hoofddirecteur P. Ja ger van de Dienst Justitiële In richtingen (D JI) gisteren gezegd tijdens een gesprek met de vak bonden. De Abvakabo FNV, de bewaardersbond BPSAG en CNV Publieke Zaak eisen dat de veiligheid van het gevangenis personeel wordt gegarandeerd. De vakbond AbvaKabo legt ac tieplannen in gevangenissen daarom even terzijde. Een woordvoerster spreekt van een 'voorzichtig positief resultaat'. In het gesprek gisteren bleek dat het ministerie dezelfde zorgen heeft en daarover ook voorstel len heeft gedaan. De woord voerster van AbvaKabo is iets voorzichtiger. ..Onze leden zijn zeer actiebereid en hebben wei nig vertrouwen in justitie. Maar vanavond zijn we wel verder ge komen. We zullen justitie aan de toezeggingen houden en ervoor zorgen dat die hard worden ge maakt." AbvaKabo eist dat er meer gevangenbewaarders ko men te werken in celblokken waar de gevangen met twee per sonen een cel delen. Verder wil de bond dat extra opleidingen en de beschikbaarheid van een calamiteitenteam voor eventu ele gewelddadigheden worden toegezegd. Gebeurt dat niet, dan volgen er acties. ANP/GPD pagina 13: steun voor protest Advertentie naam. voorletters straat: postcode plaats: r noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: r noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). r per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) van onze redactie buitenland NEW YORK - De presen tatie die de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Colin Powell gis teren voor de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in New York heeft gehouden, heeft China, Rusland en Frankrijk niet op andere gedachten ge bracht over de crisis rond Irak. Powell probeerde met satelliet- beelden en bandopnamen de be schuldigingen van de Verenigde Staten aan het adres van Irak te bewijzen. China, Rusland en Frankrijk (samen met de VS en Groot- Brittannië de permanente le den, met vetorecht) hebben na Powells uiteenzetting er nog maals op aangedrongen de wapeninspecteurs meer tijd te geven voor hun werk. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Igor Ivanov ziet in de Amerikaanse presentatie geen reden de pogingen tot vreedza me ontwapening van Irak op te geven. Volgens hem geeft het verhaal van PoweU juist aan dat 'de ac tiviteiten van de internationale inspecteurs moeten doorgaan'. China sloot zich daarin bij Rus land aan. „De inspecteurs vin den dat ze nu geen conclusies kunnen trekken en meer tijd no dig hebben", aldus minister Tang Jiaxuan van Buitenlandse Zaken. Colin Powell tijdens zijn be toog. Zijn Franse ambtgenoot Domi nique de ViHepin pleitte voor in tensivering van de inspecties. „Als dit pad leidt naar een im passe, sluiten we geen enkele mogelijkheid uit, ook niet, als laatste redmiddel, het gebruik van geweld", zei de Franse mi nister tegen de Veiligheidsraad. Alleen minister Jack Straw van Groot-Brittannië, ook perma nent lid van de raad, was het met de VS eens dat de enig mogelijke conclusie uit Powells betoog is dat Irak resolutie 1441 'wezen lijk schendt', door zich niet te ontwapenen. Dat roept volgens hem om de 'ernstige consequen ties' die de Veiligheidsraad daaraan heeft verbonden. De Spaanse premier José Maria Aznar riep vanuit Madrid de Verenigde Naties op Irak een ul timatieve datum te stellen waarvoor het zich moet hebben ontwapend. Minister van Buitenlandse Za ken Joschka Fischer van Duits land, dat deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is, vindt dat de VN-inspecteurs hun werk in Irak moeten voortzet ten. Hij daagde Irak ook uit de Amerikaanse aantijgingen te ontkrachten. Onaangekondigd De Iraakse ambassadeur bij de VN, Mohammed al-Douriher haalde de Iraakse bewering dat zijn land geen massavernieti gingswapens heeft en zei dat VN-inspecteurs daar ook geen bewijzen voor hebben gevon den. Al-Douri onderstreepte dat de inspecties altijd onaan gekondigd gebeuren. AFP/RTR pagina 4: commentaar duif het geloofwaardigst spook anti-Amerikanisme reacties kabinet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1