Zeeuws aanzien staat onder druk PZC Steun voor protest tegen twee op één cel 13 Onrust onder loodsen na ongeval helikopter Provinciale nota moet aanzetten tot discussie over beeldkwaliteit Actie tegen opdoeken bureaus Rechtshulp v. IBMBKPISWR Minister denkt dat in zee gedumpte vaten met kernafval lekken Vragen GroenLinks over olie Sleepdienst URS naar Vlissingen Man in slaap voor brug Sluiskil Sportvaklui springen bij op school v!-U '-r :"Vr Symposium ROC'ers serveren laatste diner Titanic Film christen in moslimwereld donderdag 6 februari 2003 HnnrHarmen van der Werf VLISSINGEN - Vlaamse en Ne derlandse loodsen hebben met ontzetting gereageerd op de on dergang van een Vlaamse heli kopter woensdagavond op vijftien mijl van Oostende. De vierkoppige bemanning is wonder boven wonder gered, j. Waasdorp, hoofd operaties bij het Nederlands loodswezen, moet er niet aan denken dat er nog loodsen aan boord waren. Waasdorp spreekt van geluk dat de helikopter van Noordzee He- likopters Vlaanderen net drie Nederlandse loodsen aan boord van zeeschepen had gezet. Vlak voor het ongeval zou een Vlaamse loods van boord wor den gehaald. De veiligheidsman die de loods moest ophalen, hing aan een lijn onder de helikopter. Hij heeft zich na de crash losge maakt en de drie andere beman ningsleden van de heli uit het toestel getrokken. Zij konden zich in eerste instantie in veilig heid brengen op een vlot uit de helikopter, waarna vrij snel een gealarmeerde reddingshelikop ter van de Belgische marine uit Koksijde arriveerde. „Als loodsen worden wij ook wel op zulke incidenten ge traind", vertelt Waasdorp, „maar zo'n helikopterbeman ning is daarin veel professione ler. Al is de klap op het water be hoorlijk hard aangekomen. Twee piloten hebben ernstig rugletsel." Over de oorzaak van het onge val laat Waasdorp zich niet uit. „Een gedegen onderzoek moet dat uitwijzen. Er wordt wel van alles gespeculeerd, maar dat heeft absoluut geen zin." De kwaliteit van het particuliere bedrijf Noordzee Helikopters Vlaanderen staat volgens hem niet ter discussie. „De mensen die daar werken, komen alle maal van Koksijde. Zij hebben veel ervaring." Veiligheidsman Het is niet het eerste ongeluk met een Vlaamse beloodsings- helikopter. In september 2001 kwam een 37-jarige Vlaamse loods om het leven. Hij viel bij het afhalen door de helikopter van vier meter hoogte op het dek van een schip. Sindsdien wordt er gewerkt met een veiligheids man die de loodsen van en naar schepen begeleidt. De heli-be- loodsingen zijn naar aanleiding van het incident van woensdag avond tot nader order gestaakt. In principe wordt alleen bij slechte weersomstandigheden met de helikopter beloodst, als beloodsingen op zee niet kun nen plaatsvinden. Nederlandse loodsen doen 27,5 procent van de schepen voor Vlaamse ha vens, de Vlamingen de rest. doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland mooi houden en nog mooier maken. Dat is de rode draad in de pro vinciale nota Beeldkwaliteit. Een heidens karwei, want het aanzien van de provincie wordt op veel fronten bedreigd. Zee land als aantrekkelijke, lege en duistere groen-blauwe Delta staat onder zware druk. Grootste probleem: hoe omgaan met nieuwe bouwobjecten, in goede samenhang en evenwicht met de bestaande bebouwingen en landschappen. Er zijn veel voorbeelden die het beeld van Zeeland als landelijke kustpro vincie waar dorp, stad en land min of meer in harmonie zijn, verstoren. Bij de ontwikkelingen in de tweede helft van de vorige eeuw -meermensen, industrie, auto's, woningen, recreatie en moderne landbouw - is te weinig gelet op de beeldkwaliteit, hooguit op de vormgeving van een object (en ook daarover nogal eens te twis ten). Het onderscheid tussen Zeeland en de omringende gebieden - het eigene - wordt hierdoor steeds kleiner. Het is als met winkel centra: overal in den lande meer van hetzelfde. Suggesties Beter laat dan nooit, kan het motto zijn van de nota Beeld kwaliteit, want het dagelijks provinciebestuur wil er een dis cussie mee aanzwengelen, die door Euqène Verstraeten MIDDELBURG - Het Bureau Rechtshulp Zeeland is een handtekeningenactie begonnen tegen de plannen van het kabi net om de Bureaus Rechtshulp in hun huidige vorm op te doe ken. Als de Tweede Kamer het voor stel in maart of april aanneemt moeten de Bureaus Rechtshulp zich voortaan beperken tot het geven van advies. Ook blijft er in Zeeland nog maar één loket over waar mensen terecht kun nen. Nu wordt er spreekuur ge houden in Middelburg, Terneu- zen, Hulst, Oostburg Vlissingen, GoesenZierikzee. De veranderingen betekenen volgens F. van den Berg van het Zeeuwse Bureau Rechtshulp dat het voor mensen die juridi sche bijstand nodig hebben een stuk duurder wordt. „Nu be taalt iemand die bijvoorbeeld een simpele bezwaarzaak wil laten afhandelen 13,5 euro ei gen bijdrage", zegt Van den Berg. „Maar straks mogen wij enkel nog advies geven en moet iedereen vervolgens naar een advocaat stappen. Dat betekent dat iemand op bijstandsniveau 102 euro zelf moet gaan betalen. Voor andere mensen die in aan merking komen voor rechtsbij stand geldt dan een eigen bij drage van zelfs 696 euro. De verwachting is dat er een enor me vermindering komt in het aantal aanvragen voor hulp. De gemakkelijke en goedkope rechtsgang wordt dus gewoon de nek omgedraaid." Adviesloket Het bureau in Zeeland helpt zo'n vijfduizend mensen per jaar. Er werken zeven advoca ten, maar die geven straks de pijp aan Maarten. „Die stappen op, want niemand voelt er iets voor om achter zo'n adviesloket te gaan zitten." Van den Berg sluit niet uit dat er onder de vijf administratieve medewerkers gedwongen ontslagen vallen. Cliënten en bezoekers worden gevraagd hun handtekening te ?ettfn Op 13 februari is er een landelijke actiedag in Den Haag; dan worden de handteke ningen gepresenteerd aan de politici. Van den Berg heeft ech ter weinig hoop dat het tij nog kan worden gekeerd. een beter beleid voor het aan zicht van de provincie moet op leveren. Zonder in te gaan op de financiële haalbaarheid, zijn er veertig suggesties voor dat toe komstig beleid aangegeven. Weids Als voorbeelden van nieuwe toevoegingen aan het beeld van Zeeland waarop wel een en an der af te dingen valt, worden ge noemd: bedrijventerreinen, re creatieparken, windturbines, landbouwschuren en uitbrei dingen van stad en dorp. Door de vrij lage grondprijzen, de weidse ligging en de aantrek kelijke ligging voor havenacti viteiten en toeristen, is de pro vincie extra kwetsbaar voor dergelijke ontwikkelingen. Er worden negen locaties aan geduid die van wezenlijk belang zijn voor het beeld van Zeeland. Voor verbetering daarvan moet de provincie het initiatief ne men. Genoemd worden: Neeltje Jans, waar de onder delen waaruit Waterland is op gebouwd afbreuk doen aan het geheel van de Oosterscheldeke- ring; de Hals van Zuid-Beveland als entree van Zeeland, waar eco nomische activiteiten langs de A58 haaks staan op het waarde volle landschap; het gebied tussen de Zeeland- brug en Zierikzee, een van de belangrijkste scharnierpunten van Zeeland, waar de open ruimte onder druk staat; landschapsbouw rondom het Veerse Meer, die moet inspelen op de veranderde inzichten in water- en natuurbeheer; de boulevards van Vlissingen, waar de komende tijd nog veel veranderingen te wachten staan, die van hoge kwaliteit moeten zijn; de hoogbouw van Terneuzen, die meer een afspiegeling moet zijn van de positie die de stad in Zeeland na het gereedkomen van de Westerscheldetunnel kan innemen; inpassing van de Borsselepol- der aan de hand van een land schapsplan, dat weer recht doet aan de historische (rechte) lij nen; de Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen, die als uniek cultuurhistorisch erfgoed hersteld en versterkt moeten worden; Cadzand-Bad, waarvoor een keus gemaakt moet worden tus sen verdere hoogbouw of ruim in het groen liggende lage be bouwing. De discussie over de nota Beeld kivaliteit moet uitmonden in: aanpassing van het streekplan om maatregelen af te dwingen; uitvoering van een project be vorderen beeldkwaliteit en landschapsontwikkeling (on der meer voor A58 en Wester- schelde). Uitgangspunt is dat niet alleen wordt ingezet op be houd van het bestaande. Moder ne 'beeldbepalende objecten' kunnen zeer fraai zijn en een bijdrage leveren aan het nieuwe beeld van Zeeland. Eerste aan zet voor de discussie wordt ge geven op 25 februari tijdens een symposium (13.30-17.00 uur) in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. - K gv 51 - v WS** «MSS» - t- - •- -\v ft--.:. I I WSv* Til MHIMTIlT Wirn""" door Wout Bareman BRUGGE - Tienduizenden va ten met radioactief afval, die tot en met 1982 onder meer vanuit Zeebrugge in de Atlan tische Oceaan werden ge dumpt, zijn lek. Daarvan is de Belgische staatssecretaris O. Deleuze van Energie over tuigd. Deleuze trekt die conclusie uit de melding van een oud-direc teur van het kernenergiecen trum in het Belgische Mol- Dessel dat naar schatting meer dan vierhonderd daar opge slagen vaten lekkages verto nen. Bergplaatsen De staatssecretaris wil daar over zo snel mogelijk overleg met de Nationale Instelling voor Radioactief Afval en Splijtstoffen (NIRAS), die ver antwoordelijk is voor de op slag van radioactief afval in België. Volgens een woord voerster van de NIRAS is de si tuatie lang niet zo alarmerend als de oud-directeur beweert. „Er zijn inderdaad lekkende vaten aangetroffen in de bo vengrondse, maar goed afge schermde bergplaatsen, maar die vaten zijn inmiddels apart gezet en worden nauwgezet gecontroleerd." Desondanks heeft Deleuze ook spoedbe raad aangekondigd met de burgemeesters van de betrok ken gemeenten. Volgens de staatssecretaris gaat het er niet om of de vaten hun inhoud verliezen, maar om de vraag welke garanties er zijn dat het NIRAS de zaak on der controle heeft en kan hou den. De instelling rondde twee weken geleden een vijfjarig onderzoek af naar de beste me thoden om radioactief afval te bergen. Eén van de oplossin gen: opslagplaatsen op hon derden meters diepte op bij voorbeeld de terreinen van het kerncentralepark in Doel. Licht radioactief afval zou in bunkers kunnen worden opge slagen. Maar juist daar doen zich nu de problemen voor. In het najaar van 1982 leidden treintransporten met nucleair afval uit Zwitserland en Bel gië tot felle protesten van de milieubeweging. Het leidde tot protestmarsen in Brugge en acties in de haven van Zee- brugge, waar Nederlandse dumpschepen de lading inna men. Actieschepen van Green peace probeerden de schepen met afval te beletten de haven te verlaten en later op zee de vaten te dumpen. Aan de ac ties namen vele honderden vooral Belgische en Neder landse milieuactivisten deel. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het is te vroeg om te roepen dat er in de Middelburgse gevan genis sprake is van een grote actiebereid heid tegen de op handen zijnde plaatsing van twee gedetineerden op één cel. Dat zegt locatiedirecteur J. Hattinga Ver- schure van de penitentiaire inrichting Torentijd. Hij erkent dat er met argus ogen wordt gekeken naar de uitkomst van de gesprekken van de vakbonden met het hoofdkantoor van het gevange niswezen. 'Middelburg' staat niet op de lijst van in richtingen waar de maatregel van kracht wordt. Maar de solidariteit met de colle ga's elders in het land is groot. In de gese lecteerde gevangenissen hangen stakin gen in de lucht als de minister niet tegemoet komt aan de gevraagde extra veiligheidseisen, 's Morgens opent één inrichtingswerker de cel. „Dat is in de nieuwe situatie niet meer te doen", meent een bewaarder in Middelburg. „De heren zullen maar slecht geslapen hebben of ruzie met el kaar hebben. Die reageren hun agressie op jou af." Volgens de inrichtingswerker is het beter om drie man op één cel te plaatsen. Dan is er nog zoiets als een soci ale controle. Afkoelen De vakbonden eisen dat cellen met twee gevangenen alleen worden geopend door twee bewaarders. Voorts moeten er cel len komen waar iemand die zich heeft misdragen een poosje kan afkoelen. Niet iedere gedetineerde komt in aanmerking om een cel met iemand te delen. Seksuele delinquenten zijn uitgesloten. Geweld dadige gevangenen, jongeren en gestoor den vallen ook af. Met name die laatste categorie is gevaarlijk, zo bleek onlangs uit een ernstig incident in Leeuwarden, dat een inrichtingswerkster met de dood moest bekopen. Directeur Hattinga Verschure van To rentij d wil zich in dit stadium van de on derhandelingen terughoudend opstel len. „Het gaat hier om een zeer heikel onderwerp waar heel prudent mee moet worden omgesprongen. Ik wil dat niet doorkruisen." De directeur heeft geconstateerd dat er MIDDELBURG - Het provinciebestuur moet zich, samen met andere kustprovincies in Nederland en Vlaanderen, inzetten voor aanpak van olievervuiling op zee, stelt de Statenfractie van GroenLinks in vragen aan Gedeputeerde Staten. Groen Links vraagt, financiële steun aan de vogelopvangorganisa- ties te overwegen en daartoe overleg te voeren met opvang centrum De Mikke in Middelburg. Volgens GroenLinks is het nodig veel sneller dan nu het geval is, tot berging van wrakken over te gaan en veel strenger te controleren op 'gelegenheids- misbruik' door schepen die in de buurt van een wrak illegaal lozen. Ook moet snellere invoering van dubbelwandige tan kers bepleit worden, meent de fractie. Nagedacht moet wor den over de opzet van een preventie- en schadefonds voor het opruimen van olielozingen, uitgaande van een heffing op ton nages in alle havens van de EU. De bestuurlijke druk kan wor den ondersteund door een publieksactie op gang te brengen, in samenwerking met organisaties voor natuur, recreatie en visserij. VLISSINGEN - De Unie van Reddings- en Sleepdienst Ne derland BV (URS) wil aan de 1ste Binnenhaven in Vlissingen een kantoor en een loods bouwen. Voor de wal wil URS lig plaatsen creëren voor een aantal bergingsvaartuigen, waar onder die van de bergingsfirma Van den Akker Vlissingen. Dat bedrijf werd per 1 januari van dit jaar overgenomen. Van den Akker was sinds jaar en dag gevestigd aan de Piet Hein- kade. URS kiest nu voor een nieuwe locatie, elders in de ha ven De loods gaat dienen voor de opslag van bergingsmateri aal en voor scheepsbevoorrading. Het havenschap Zeeland Seaports is bereid daarvoor een terrein van 7700 vierkante meter in erfpacht uit te geven. Het algemeen bestuur be spreekt het voorstel op woensdag 12 februari in het haven schapskantoor in Vlissingen en begint om 11.30 uur. TERNEUZEN - Een 47-jarige automobilist uit Terneuzen is gisterochtend om half zes bekeurd door de politie voor rijden onder invloed. De man was achter het stuur van zijn auto in slaap gevallen toen hij voor de brug bij Sluiskil wachtte. Au tomobilisten die achter hem stonden, waarschuwden de poli tie. Het bleek dat de man te diep in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. GOES - Bij gebrek aan leerkrachten huren basisscholen steeds vaker sportvaklui in om te helpen bij het gymnastiek onderwijs. Probleem is dat die niet bevoegd zijn les te geven. De opleiding sport en bewegen van het ROC Zeeland in Goes (CIOS) springt in dat gat met een nieuwe afstudeerrichting. Vanaf komend jaar kunnen ClOS-leerlingen een diploma be halen dat hen de bevoegdheid geeft om de lessen bewegings onderwijs te verzorgen. Het Goese CIOS is de eerste sportop- leiding die zo'n afstudeerrichting in het leven roept. Er wordt zo ook ingespeeld op een wet die over anderhalf jaar in wer king treedt. Leerkrachten op de basisschool mogen dan geen gymnastieklessen meer geven aan de groepen 3 tot en met 8, wanneer ze daar niet speciaal voor zijn opgeleid. Daardoor zal er nog meer vraag komen naar sportvaklui die bevoegd zijn om gymnastiekles te geven. Nu al stromen steeds meer ClOS-studenten na het behalen van hun diploma door naar de pabo om daar te gaan studeren voor leerkracht in het basis onderwijs. De nieuwe afstudeerrichting biedt studenten mo gelijkheden de pabo-studie versneld af te werken. 11 mil 1111 LUB mui IHI.HI mi De hoogbouw in Terneuzen moet een betere afspiegeling vormen van de positie die de stad inneemt als de Westerscheldetunnel in gebruik is genomen; dat is een van de sugges ties in de provinciale nota Beeldkwaliteit. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Wat gebeurt er als iemand na langdurig ver blijf in instellingen voor psychi atrische en verslavingszorg te rugkeert in de maatschappij? Rond die vraag houdt Het Kla verblad dinsdag 25 maart een symposium in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Het thema is de vermaatschap pelijking van de zorg. Het aan tal opnamen in instellingen daalt. Er wordt steeds meer ge keken of iemand aan huis kan worden geholpen. De gevolgen voor naasten en familieden kunnen aanzienlijk zijn. Hoe de gevolgen eruitzien, wordt ge schetst in lezingen van onder anderen psychiater Els Noor- lander, gezinstherapeut Else Marie van den Eerenbeemt en Bas van Raay van familiever eniging Ypsilon. Het symposi um begint om 9.30 uur. door Jacques Cats MIDDELBURG - Titanic on the Rocks': zo heet vol gal- genhumer de cocktail die wordt geschonken vooraf gaande aan het in Middel- burg.gereconstrueerde laat ste diner op de Titanic. De zeereus ging in 1912 na een botsing met een ijsberg ten onder. Daarbij kwamen 1490 opvarenden om. De maaltijd wordt bereid en uitgeser- veerd door leerlingen van de horeca-opleiding van het ROC. Studenten en docenten heb ben in nauwe samenspraak het plan opgevat om na 91 jaar een historische terug blik te werpen op de tragi sche eerste en tevens laatste reis van het superluxe cruise schip dat niet kon zinken maar op de maidentrip al kelderde. Het in het oplei dingsrestaurant Le Caneton in Middelburg op te dienen diner bestaat uit vijf gangen. De gerechten worden bege leid met verschillende wij nen zoals die destijds ook op de Titanic werden geschon ken. Het kan nog dringen worden voor wie wil aanzit ten. Het opleidingsrestau rant heeft een beperkte capa citeit. Het diner vindt twee keer plaats: op maandag 24 en dinsdag 25 februari. De Titanic telde elf stalen dekken boven elkaar. Wie het schip helemaal wilde bezich tigen, moest een afstand van negen kilometer afleggen. Het restaurant waar a la car te kon worden gegeten, was opgetrokken in de stijl Lode- wijk XVI. De betimmering met Frans notenhout was op gesierd met rijk gesneden en vergulde ornamenten. Een aantal van de passagiers was op die zondagavond van de 14 april na afloop van het avondeten naar een salon ge gaan om daar koralen te zin gen. Tot slot klonk het lied 'Voor hen die zich in nood be vinden'. Enkele uren later - om 2.15 uur in de nacht - speelde het scheepsorkest als laatste stuk de hymne 'Nader mijn God tot U'Toen werden de musici' met hun instru menten door de watermas sa's weggesleurd. De Vlissingse mevrouw C. Groffen doet juist in deze dagen in het kader van een stamboomonderzoek na speuringen naar een verhaal dat in de familie de ronde doet over een in Vlissingen geboren en getrouwde oud oom Van Hoeke. Hij zou één van de redders van schip breukelingen van de Titanic zijn geweest. Van Hoeke was hofmeester aan boord van het stoomschip Carpathia, dat in de buurt was toen de ramp zich voltrok. De Carpa thia nam 710 drenkelingen aan boord. Volgens het in de familie overgeleverde verhaal had de oudoom gepoogd een vrou welijke opvarende van de Titanic aan boord van een reddingssloep te trekken. Groffen: „Maar ze wilde niet gered worden omdat haar kind verdronken was. Ook de tegenstribbelende vrouw kwam om. Mijn oudoom bleef met haar ringen in zijn handen achter." bij het personeel begrip bestaat voor de politieke druk om een nieuw celregime in te voeren. Ook is er oog voor de maat schappelijke onrust door de vervroegde invrijheidstelling van gestraften als ge volg van een celtekort. Kanttekeningen Hattinga Verschure wil zich niet uitlaten over zijn persoonlijke opvattingen over de nieuw gedachte maatregelen. Maar er zijn volgens hem allerlei kanttekeningen te plaatsen bij deze 'markante trend breuk'. De directeur van de Middelburg se bajes verwijst naar België waar het fe nomeen van meerdere gedetineerden op één cel al langer bekend is. „Maar daar is men er allerminst gelukkig Advertentie 16.00 uurlEZING door PIETER SCH00NHEIM: Do dichtar Wilhelm Muller (GRATIS) 17.30 uurSchubertiaden Weense maaltijd 10 18.00 uurINLEIDING door SVETLANA NEYTCHEVA: liedcomponist Frani Schubert (GRATIS) 20.30 uurWERNER VAN MECHELEN bariton GEOFFREY 00UGLAS MADGE piano Toegang 12 Donateur NM 8 MIDDELBURG - Een mede werker van de interkerkelijke stichting Open Doors spreekt woensdag 12 februari over de si tuatie van christenen in de mos limwereld voor de Baptistenge meente De Fontein aan de Kruitmolenlaan 70 in Middel- burg. Tijdens de bijeenkomst, die om 20 uur begint, wordt een vijftig minuten durende film vertoond over het leven van een moslim student die tijdens zijn verblijf in het westen tot het christen dom is bekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13