Palestijnen moeten betalen YA IK WIL! PZC Irak ontkent band Al Qaeda Korte termijn beleggen met de voordelen van lange termijn beleggen. Nederlandse F-16's laten eerste bommen vallen in Afghanistan Frans tekort begroting valt tegen Joegoslavië is niet meer Rebellen Liberia Schadevergoeding aan Israëlisch busbedrijf belangrijk precedent Regering ivoorkust tegen akkoord Neus van de spaceshuttle geborgen Nog geen enkel spoor van ontvoerde Nederlander Bierconflict bijgelegd Griekse terroristenleider gepakt VN klagen Indonesiërs aan Werkloosheid maakt gezond woensdag 5 februari 2003 BRUSSEL - Het Franse begro tingstekort over 2002 komt nog hoger uit dan eerder gedacht. Gisteren maakte de Franse mi nister van Economie Mer be kend dat hij uitgaat van een gat tussen inkomsten en uitgaven van 2,9 a 3 procent van het bruto binnenlands product (BBP). Eerder ging Parijs uit van een tekort van 2,8 procent. De nieuwe cij fers betekenen bij na een overtreding van de Euro pese regels, die stellen dat het tekort maximaal 3 procent mag zijn. Die afspraak is destijds bij de invoering van de euro ge maakt, om te voorkomen dat de nieuwe munt zou verzwakken. De Europese Commissie heeft eerder al gezegd dat Frankrijk het risico loopt de limiet te over schrijden. Een woordvoerder van EU-commissaris Solbes (Monetaire Zaken) zei gisteren dat de nieuwste cijfers aanto nen dat de commissie destijds gelijk had met haar kritiek. Hij waarschuwde dat zij automa tisch een procedure in werking stelt, mocht het tekort hoger uitpakken dan 3 procent. Die kan uiteindelijk leiden tot een boete. Parijs moet uiterlijk eind deze maand de definitieve gege vens meedelen aan de commis sie. ANP/AFP BELGRADO - Het Joegoslavi sche parlement heeft gisteren ingestemd met een nieuwe grondwet voor de staat Servië- Montenegro. Met het besluit van de volksver tegenwoordiging is de Federa tieve Republiek Joegoslavië vervangen door de unie van de beide republieken. Voor de nieuwe constitutie stemden 84 afgevaardigden, terwijl 31 leden van het Joego slavische parlement tegen stem den, De stichting van Servië-Mon- tenegro gold als een voorwaarde voor verdere toenadering tot de Europese Unie en kwam tot stand door bemiddeling van de EU. DPA MONROVIA - Strijders van de rebellenbeweging LURD heb ben de belangrijke stad Tub- manburg in het noordwesten van Liberia veroverd en rukken op naar de hoofdstad Monrovia. De LURD heeft president Tay lor een week gegeven Monrovia te verlaten. DPA/AFP/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Jasser Arafat en diens Palestijnse Bestuur moe ten het Israëlische vervoersbe drijf Egged 52 miljoen shekel (circa tien miljoen euro) betalen wegens gederfde inkomsten. Het autobusbedrijf diende drie maanden geleden een eis tot schadevergoeding in bij de rechtbank in Tel Aviv en is nu in het gelijk gesteld. De Palestij nen moeten ook de gerechtskos ten betalen, een bedrag van honderdduizend shekel. De rechter achtte het redelijk dat de Palestijnen financieel over de brug komen, omdat het aantal passagiers van Egged sinds het begin van de intifada met bijna twintig procent is te ruggelopen. Volgens het bedrijf, en volgens de rechter, is dat een direct gevolg van Palestijnse terreuraanslagen. Sinds het be gin van de intifada zijn er 53 aanslagen op Israëlische bussen uitgevoerd, waarbij tweehon derd mensen om het leven kwa men. In twintig gevallen waren zelfmoordterroristen de daders. De uitspraak van de rechtbank in Tel Aviv is belangrijk als pre cedent. De verwachting is dat in navolging van Egged andere Is raëlische bedrijven, met name in de toeristenindustrie, scha declaims tegen het Palestijnse Bestuur zullen indienen. Schuldig De rechtbank ging ook akkoord met de eis van Egged beslag te laten leggen op een deel van het bedrag dat Israël nog schuldig is aan het Palestijnse Bestuur, ter grootte van de vordering. Dat wil zeggen dat het bedrijf niet hoeft te proberen het geld van de Palestijnen los te krijgen. Volgens de Oslo-akkoorden heft Israël invoerrechten, accijnzen en BTW op goederen die Israëli sche havens en luchthavens be reiken die in verbinding staan met de Palestijnse gebieden. Als de Palestijnen die goederen daadwerkelijk invoeren is de Is raëlische belastingdienst ver plicht de heffingen terug te be talen. Sinds het begin van de intifada is Israël wat dat betreft in gebreke gebleven. Het zegt bang te zijn dat het Palestijnse Bestuur met het geld terreurac ties zal financieren. Israël heeft ook inkomstenbelasting van Palestijnse arbeiders ingehou den en niet terugbetaald. Het bevroren bedrag is nu opgelo pen tot in totaal meer dan twee miljard shekel (vierhonderd miljoen euro). Onder zware druk van de Ame rikaanse regering heeft premier Sharon afgelopen maandag 280 miljoen shekel van de ingehou den belastingen terugbetaald aan het Palestijnse Bestuur. Hij heeft toegezegd dat er in de ko mende maanden nog eens tel kens 100 miljoen per maand zal volgen. Met instemming van de Palestijnen is er een internatio nale commissie ingesteld, die er op moet toezien dat het geld niet terecht komt bij terreurorgani saties. GPD NACOGDOCHES - Een Texaanse politieman staat op wacht bij de neus van het afgelopen weekeinde veron gelukte ruimteveer Columbia. Bergingswerkers von den het voorstuk maandag op de grens van de Ameri kaanse staten Texas en Louisiana. Het neusgedeelte is nog redelijk intact, zei een mede werker van de dienst die toezicht houdt op de berging van brokstukken van de shuttle. De neus, die bij in slag een flink gat in de grond had geslagen, is gisteren geborgen. In het bos waar de neus werd aangetroffen, vonden bergers nog veel meer restanten van de Co lumbia. In totaal zijn al rond de 12.000 brokstukken geborgen. Tijdens een officiële ceremonie in het Texaanse Hous ton zijn gisteravond de zeven slachtoffers herdacht van het ongeval met het ruimteveer Columbia zater dag. De bijeenkomst werd bijgewoond door onder an deren president Bush en de eerste man die voet op de maan zette, Neil Armstrong. Ook de voormalige as tronaut John Glenn was aanwezig op het Johnson Space Flight Center. foto LM Otero/AP door Frank Hendrickx MOSKOU - Het lot van de nabij Tsjetsjenië ontvoerde Neder landse hulpverlener Arjan Er- kel blijft volstrekt ongewis. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Jaap de Hoop Scheffer, kreeg gisteren van zijn ambtgenoot Ivanov te horen dat er geen enkel aanknopingspunt is in de zaak. „We weten zelfs niet of hij nog in leven is", aldus De Hoop Scheffer. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken verzekerde dat Rusland er alles aan doet om de Nederlandse medewerker van Artsen zonder Grenzen op te sporen. Erkel verdween in augustus in Dagestan, een Russische repu bliek bij Tsjetsjenië, waar hij sinds april werkzaam was voor de Zwitserse tak van Artsen zonder Grenzen. Er is nooit om losgeld gevraagd en de ontvoer der hebben geen contact opge nomen met AzG. Onder druk van Nederland riep de Europese Unie deze week in een gezamen lijke verklaring de ontvoerders op Erkel vrij te laten. Minister De Hoop Scheffer is de komende dagen in Rusland na mens de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), waarvan Ne derland sinds januari voorzitter is. Rusland en de OVSE hebben al enige tijd een zeer gespannen relatie. Waarnemers van de in ternationale organisatie kregen in december te horen dat ze niet meer welkom zijn in Tsjetsjenië. Moskou ergerde zich aan de kri tische rapporten over de schen dingen van mensenrechten in opstandige republiek. Referendum De Hoop Scheffer is er niet in geslaagd de Russen op andere gedachten te brengen. De waar nemers zullen niet terugkeren. Wel zal een 'technisch missie' afreizen naar Tsjetsjenië om te kijken of er voldoende voorbe reidingen zijn getroffen voor een referendum. Rusland wil dat de inwoners van Tsjetsjenië eind maart beslissen over een nieuwe constitutie, maar men senrechtenorganisaties zijn zeer kritisch over dat voorne men. De Nederlandse minister toon de zich desondanks tevreden dat de Russen hebben inge stemd met een 'technische mis sie', hoewel die een veel beperk ter mandaat heeft dan voorheen de waarnemers. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Geen massavernie tigingswapens, geen banden met Al Qaeda en de VS willen de Iraakse olievelden. Dat waren de belangrijkste mededelingen die de Iraakse dictator Saddam Hoessein de wereld middels de radicale Britse politicus Tony Benn wilde laten weten. In een gisteravond onder meer door Zembla uitgezonden vraaggesprek zei hij over Al Qaeda: „Als we een relatie met Al Qaeda hadden en we daarin geloofden, zouden we ons niet schamen dit toe te geven." Sad dam ontkende wapens voor massavernietiging te hebben en beschuldigde de VS ervan alleen maar een voorwendsel te zoeken om een oorlog tegen zijn land te beginnen. Irak wenst geen con frontatie, voegde hij daaraan toe. Oliebronnen In het in de Iraakse hoofdstad Bagdad opgenomen gesprek zei Saddam dat het in het belang is van Irak om de VN-inspecteurs te helpen de waarheid te vinden. En die waarheid is dat Irak niet over massavernietigingswa pens beschikt, aldus Saddam. Volgens de Iraakse dictator is het belangrijkste doel van de Amerikanen Irak te vernietigen om de oliebronnen te kunnen controleren. Saddam, in burger, de Iraakse vlag op de achtergrond, maakte in het een uur durende gesprek een redelijk gematigde indruk. ..We geloven niet dat het ver standig is voor iemand, zelfs als hij al de mogelijkheden heeft zoals de VS, dat hij alles kan zonder de rest van de wereld. Tenzij hij deze planeet wil ver laten." Tony Benn, oud-Labourminis- ter en parlementslid, was naar Bagdad gereisd in een poging de dreigende oorlog te voorkomen. De 77-jarige Benn is een uitge sproken pacifist en verklaard tegenstander van het beleid van Labourpremier Tony Blair. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell trekt vandaag anderhalf uur uit om de Veiligheidsraad ervan te overtuigen dat Irak massaver nietigingswapens bezit. Volgens diplomaten bij de Verenigde Naties in New York komt de be windsman met een 'multime- dia-presentatie'. Het optreden van Powell begint rond half vijf 's middags Nederlandse tijd. De Russische president Vladi mir Poetin en zijn Amerikaanse collega George W. Bush gaan binnen het kader van de VN- Veiligheidsraad nauw samen werken in de kwestie Irak. Dat kwamen beide staatshoofden gisteren telefonisch overeen, al dus een woordvoerder van het Korte termijn beleggen is niets nieuws. Maar wel korte termijn beleggen met beperkt risico en de kans op een goed rendement*: Fortis L Fix Short Track 1 Distri. Inschrijven kan tot 21 februari 2003. Bel voor informatie 0900-8173 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl j -- ij' FORTIS BANK De bank van vandaag. ABIDJAN - De regeringspartij van Ivoorkust wil dat het par lement het in Parijs gesloten vredesakkoord verwerpt. De re bellen weigeren intussen opnieuw te gaan onderhandelen en dreigen met een aanval op Abidjan, de grootste stad van Ivoorkust. Het leger en de rebellen beschuldigden elkaar van aanvallen, de eerste sinds het vredesakkoord op 24 januari werd geslo ten. De regeringspartij vindt dat het vredesakkoord de vier maanden oude opstand rechtvaardigt en beschuldigt Frank rijk van steun aan de rebellen. AP BRUSSEL - De Franse regering schort met onmiddellijke in gang de extra heffing op zwaar bier op. die sinds 1 januari van kracht is. Dit is gisteren meegedeeld na overleg tussen de Bel gische minister Reynders van Financiën en zijn Franse colle ga Mer. De heffing zette kwaad bloed bij Belgische brouwers. De ac cijns bedraagt twee euro per liter of ongeveer 65 eurocent per flesje bier met 8,5 procent alcolhol of meer, tien keer zoveel als voorheen. Wijnen, die vaak sterker zijn, vallen niet onder de verhoging. In Nederland was Bavaria 'slachtoffer' van de Franse maatregel. ANP/Belga ATHENE - De Griekse politie heeft gisteren een 65-jarige man gearresteerd die een van de leiders zou zijn van de ter- reurgroepering ELA. De groep, die sinds 1975 twee moorden en meer dan honderd bomaanslagen zou hebben gepleegd, wist bijna dertig jaar uit handen van de politie te blijven. De 65-jarige Kristos Tsigaridas werd gearresteerd in zijn huis in een rijke buurt van Athene. De politie vermoedt met de aanhouding van Tsigaridas en drie anderen nu alle topfiguren van het ELA te hebben aangehouden. Het ELA onderhield volgens de autoriteiten banden met de vorig jaar opgerolde terreurgroepering 17 November. AP JAKARTA - De Verenigde Naties hebben gisteren 32 mensen aangeklaagd wegens het vermoorden en martelen van Oost- Timorezen toen dat land zich in 1999 losmaakte van Indone sië. Onder de verdachten zijn vijftien Indonesische militairen. Het openbaar ministerie in Jakarta stelt dat het leger niet ac tief heeft deelgenomen aan het bloedvergieten. Volgens de VN-aanklachten hebben officieren echter actief met de door hen opgezette milities samengewerkt. Zij martelden onaf hankelijkheidsleiders, doodden burgers en joegen hele dor pen op de vlucht. De 32 verdachten bevinden zich naar ver luidt in Indonesië, dat weigert verdachten uit. te leveren. AP NEW YORK - In barre economische tijden gaat de algemene gezondheid van Amerikaanse burgers erop vooruit, terwijl die weer verslechtert in betere jaren. Die conclusies heeft een Amerikaanse econoom gisteren gepubliceerd. Hoogleraar Ruhm van de Universiteit van North-Carolina vergeleek sinds 1987 jaarlijks de werkloosheidscijfers met gc- zondheidsgegevens van 50.000 Amerikanen. Hij ontdekte dat toen in een van de onderzochte Amerikaanse staten de werk loosheid met 1 procent steeg het sterfteci j fer met een half pro cent daalde. Werklozen hebben volgens Ruhm meer tijd om zich met hun eigen gezondheid bezig te houden. AFP Advertentie Kremlin Volgens de zegsman benadrukte Poetin dat de wa peninspecteurs een cruciale rol moeten spelen 'in het definiëren van nieuwe stappen' inzake Irak. Militaire zone Het ministerie van Defensie van Koeweit heeft gisteren het noor delijke grensgebied met Irak vanaf 15 februari tot gesloten militaire zone verklaard. Dat meldde het staatspersbureau KUNA. „Niemand is het na deze datum toegestaan deze regio's binnen te treden zonder officiële toestemming van het leger", al dus de verldaring van het mi nisterie. Het heeft voor de maat regel geen reden gegeven. GPD/ AFP/ANP/RTR Toyota Yaris. Vanaf 11.390,-/€ 245,- per maand. Kilometervreters gaan voor de 1.4 D-4D Common Rail turbodieselmotor. Of kies uit 3 verschillende WT-i benzinemotoren. Nog enkele actiemodellen. Grijp nu uw kans, want op op! leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. lull operational lease, 48 mnd. en 20 000 km p.j. exd. BTW en brandstol Gecalculeerd met 75% no daim P'||5 md. BTW. e«d. kosten rijklaar maken en verwi|deringsbi|drage Brandstol- verbrurk varieert van 4.2 L/100 km (23.8 km/U lot 6,9 UI00 km 14.S km'l). CO; 113 164 gr/km. IMjrigingen w TOYOTA -- ~.v beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Fonds onder toezicht Autoriteit F.M. President Saddam Hoessein houdt voor aanvang van het interview zijn colbert vast, terwijl een van zijn medewerkers er een microfoontje aan vastmaakt. foto AP van onze redactie buitenland KABOEL - Nederlandse F-16's hebben gisterochtend voor het eerst sinds hun deelname aan de internationale strijd tegen het terrorisme in en rond Afghanis tan doelen gebombardeerd. Het ging om een grottencom- plex in het zuiden van Afgha nistan waar Amerikaanse troe pen in het kader van Enduring Freedom (Duurzame Vrijheid) jacht maken op strijders van de Taliban. Volgens een Amerikaanse leger- woordvoerder zijn er intussen 75 grotten geindentificeerd in de regio. Daarvan zijn er nu 49 'geruimd'; nog eens twaalf an dere zijn verwoest. De twee F-16's die bij de actie waren betrokken gooiden een aantal lasergeleide bommen af. Vorige week kwamen Neder landse F-16's ook al in actie in het gebied, maar werd er niet geschoten. Toen waren het de Noorse collega's van de Neder landse piloten die voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog bommen afwierpen. Ditmaal deden ook de Denen voor het eerst mee aan de actie, aldus de Deense minister van Defensie. De toestellen vliegen boven Af ghanistan om Amerikaanse en Britse eenheden op de grond te ondersteunen. Het is voor het eerst sinds de Navo-luchtaanvallen op Servië en Kosovo in 1999 dat Neder landse F-16's bommen of raket ten hebben gebruikt. De Amerikanen toonden zich gisteren na afloop van de missie tevreden over het optreden van de Nederlandse piloten. Om hun doel in de buurt van Spin Bol- dak te kunnen bereiken werden de F-16's enkele malen in de lucht bijgetankt door het Ne derlandse tankvliegtuig de KDC-10. De Nederlandse F-16's vormen samen met Deense en Noorse toestellen het zogeheten EPAF- detachement (European Parti cipating Air Forces), dat sinds oktober vorig jaar opereert van af de Ganci luchtmachtbasis bij het vliegveld Manas in Kirgizië. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5