Andere prioriteiten bij gemeenten Sas van Gent PZC Rikken zet het ROC op de kop Sassenaren steken kop in het zand Acteurs in film ovei februariramp zullei streektaal spreken Intergemeentelijke samenwerking Zeeuws-Vlaanderen laat op zich wachten isoz Open dag op afspraak in Westerscheldetunnel Optredens Musicanto agenda en het NFGV" De eerste prostaatformule die ook de rest van je lichaam gezond en vitaal houdt 2,- KORTING voor 15,95 woensdag 5 februari 2003 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De drie nieuwe Zeeuws-Vlaanise gemeenten zijn nog lang niet toe aan een ge structureerde regionale samen werking. De samenvoeging van de gemeentelijke apparaten, de gevolgen van de invoering van het dualistisch systeem en de begrotingsproblemen vergen vrijwel alle aandacht van de nieuwe besturen. Vorige week vaardigde de ge meente Terneuzen enkele nieu we bestuursleden af voor de diverse gemeenschappelijke re gelingen en stichtingsbesturen in Zeeuws-Vlaanderen. De an dere gemeenten zijn daar nog niet aan toe gekomen. Het ge volg is dat de meeste samenwer kingsverbanden vooralsnog be stuurlijk gerund worden door raadsleden van de oude zeven gemeenten, waarvan een groot deel na de verkiezingen in no vember niet meer teruggekozen is in de nieuwe raden. Het gaat dan om onder meervinstellin- gen als het RIO, Dethon, CWI. Olaz. Lang mag deze situatie niet voortduren. In april moet een wisseling van de wacht plaatsvinden. Of die termijn haalbaar is, is volgens wethouder J. van Scha- ik van Terneuzen nog maar de vraag. „De statuten van de meeste regelingen moeten nog worden aangepast aan de nieu we situatie. Dat gaat dan niet alleen om regelingen in Zeeuws- Vlaanderen, maar ook om die op Zeeuwse schaal.", aldus Van Schaik. Een heroprichting van het In tergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuws-Vlaande ren (ISOZ), dat vorig jaar in stilte - en zonder verdriet - ter ziele ging, is volgens Van Schaik nog niet aan de orde. „De veren zijn overal behoorlijk opge- schut en nu aan het neerdalen. Gemeentebestuurders zijn de laatste weken druk doende om door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Op af spraak kan de Zeeuwse bevol king zaterdag 8 maart de Wes terscheldetunnel bezichtigen. Omwille van de veiligheid mag slechts een beperkt aantal men sen tegelijk de tunnel in. Daar om heeft de NV Westerschel detunnel besloten alleen be langstellenden toe te laten die zich tevoren hebben aangemeld. Dat aanmelden kan door middel van een bon die deze week in de huis-aan-huisbladen ver schijnt. Het is zaterdag 8 maart een kwestie van nu of nooit: de eer ste en de laatste gelegenheid om een eindje de tunnel in te lopen. De NV Westerscheldetunnel heeft een feestelijk kennisma- hun eigen boeltje op orde te gemeentelijk zaken kunnen brengen. Daar gaat veel tijd gaan aankaarten. In welk ver- inzitten. Het kan zeker nog band dat gebeuren gaat is nog maanden duren voor we inter- volstrekt onduidelijk. Daar kingsprogramma samengesteld om de inwoners van Zeeland een kijkje te laten nemen in de lang ste (6,6 km) autotunnel van Ne- deiTand. Dat kan zowel vanuit Zuid-Beveland als vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Op ver schillende plaatsen in de tunnel - in de buurt van de ingangen - wordt uitleg gegeven. Ook be staat de mogelijkheid mee te doen aan een informatieve tun- neltoerperbus. Fiets Belangstellenden krijgen eind deze maand bericht of hun aan melding is gehonoreerd en op welk tijdstip ze worden ver wacht. Wie zonder toegangsbe wijs op eigen initiatief lopend, per fiets of per auto komt, kan niet meedoen aan de open De ondertekst 'Terneuzen', is op nieuwe plaatsnaambordjes in Sas van Gent onleesbaar gemaakt. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Sassenaren in hart en nieren constateerden met grote voldoening dat het bestuurlijk centrum van de nieuwe gemeente Terneuzen, in ieder geval wat de telefooncentrale betreft, gezeteld is in Sas van Gent. Immers, het nieuwe centrale telefoonnum mer van de gemeente begint met de cijfers 45. Dezelfde cijfers als de telefoonaanslui tingen in Sas van Gent. Dat Sas sinds 1 januari geen zelfstandige gemeente meer is bevalt sommige Sassena ren minder. Dat blijkt uit de bekladding van de naambordjes. Onder de plaatsnaamaan duidingen van Philippine, Westdorpe, Zandstraat en Sas van Gent mag geen ge meente Sas van Gent meer staan, maar Ter neuzen. Bij wijze van protest zijn nieuwe plaats naamborden in Sas van Gent bewerkt met zwarte verf. Onder de plaatsnaam prijkt niet langer de ondertekst Terneuzen. komt nog bij dat we weinig geld moeten ook de banden met Gent voor samenwerkingsverbanden onderhouden worden. Het is dus hebben gereserveerd. Amper duidelijk waar onze prioriteiten 900 euro voor dit jaar. Daarmee liggen", zegt Van Schaik. door Jacques Cats AMSTERDAM - De rolvertol- kers in de nieuwe speelfilm De Storm over de watersnoodramp in Zeeland zullen zich van de streektaal moeten bedienen. „Wat mij betreft wel", zegt sce narioschrijfster Marjolein Beu- mer. „Het dialect geeft zo'n film een meerwaarde. Je moet na tuurlijk wel goede acteurs heb ben die dat kunnen. Maar met een goede coach kun je een heel eind komen." Aanvankelijk stuitte het maken van de film op financiële pro blemen. Die zijn verdwenen omdat de scenarioschrijvers Marjolein Beumer en Rik Laun- spach bij een andere producent terecht zijn gekomen. De vorige producent Egmond Film had volgens Beumer te weinig tijd om de schouders onder het pro ject te zetten „Ze hebben de zaak ook een beetje laten ver sloffen." Bij het huidige produ centenduo Johan Nijenhuis en Alain de Levita van NL Film viel wel meteen een grote voort varendheid te bespeuren. De plannen voor de film liepen vooral spaak omdat de publieke omroepen afhaakten. KRO, NCRV en Avro zagen het uitzen den van De Storm wel zitten, maar hun budgetten waren al vastgelegd. Voor de scenario schrijvers was het een hele frus tratie het gedenkjaar te moeten missen. Beumer: „Er zit nu niet meer zo'n druk achter of we nu over een, twee of drie jaar uitko men. Daarom kunnen de onder handelingen met de omroepen opnieuw opgestart worden. De kaarten die nu op tafel liggen zijn gunstig. Daar hebben we al lemaal een goed gevoel over." Overeind Doordat Beumer en Launspach die met het scenario voor De Storm hun schrijversdebuut maken, zich langer met het the ma voor de film hebben bezig houden, zijn er bepaalde dingen 'net iets gaan kantelen'. De gro te lijn is overeind gebleven. Het verhaal draait om twee boeien de eigenzinnige personages. De cast blijft vrij beperkt. Na; hoofdpersonen is een rol w legd voor leden van een vi: gezin, met daar wat figurei heen. De locatie is evei overzichtelijk: een klein binnen het isolement van de Deltawerken. Het schrijversechtpaar een achtergrond als theatf filmacteur. Beumer speeld der meer in de tv-serie De t dagen van de gier. Launj ontving een paar jaar ge een Gouden Kalf voor zijn Oeroeg. Beiden hebben zichzelf een bescheiden bij de film weggelegd. Het is i sloten dat het echtpaa hoofdrol gaat vertolken, moeten twintigers zijn", ze 36-jarige Beumer. KLOOSTERZANDE - De ziekgroep Musicanto, sami steld uit medewerkers en soneelsleden van woonzor] trum Antonius in Klooste: de, staat aan de vooravoni een reeks optredens. Het eerste is op zaterdag bruari in De Reizende M. Kloosterzande. De groep zorgt dan een optreden voi nioren. De aanvang in Kloc zande is 14.00 uur. Op programma staan liedjes, backacts en een aantal st verhalen in dialect. Op 11 februari treedt dej op in woonzorgcentrum l nius. Deze show is speciat stemd voor de mantelzorg om Antonius. Op zaterd maart, is Musicanto ander in dit centrum, dan vooi carnavalsmiddag. Prins C; val brengt dan tevens eei zoekje aan de ouderen. Op 29 maart reist de mu groep af naar Breskens voc speciaal optreden bij een 8 rige verjaardag. De groep middels ook voorbereidi gestart voor een geheel ni show op 21 en 22 novemt Antonius. door Henk Postma VlISSINGEN - „Dit proces zet het hele ROC-gebeuren op de kop", zei de nieuwe voorzitter van het College van Bestuur, A. Rikken, toen hij nog geen half jaar terug zijn onderwijs vernieuwingsplan presenteer de. Het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland zou een nieuwe koers gaan varen. Rikken beloofde iedere klant van het ROC, zowel de scholier als de volwassene, een 'per soonlijk leertraject'. En ook voor zijn leerkrachten had hij goed nieuws: „We geven de do centen weer terug aan het on derwijs, en het onderwijs aan de docenten." Over bijzaken hoeven die zich niet langer druk te maken. Ze worden on dersteund door een 'efficiënte service-organisatie'. Rikken gaf zijn ROC vijf jaar de tijd om die 'cultuuromslag' te maken. Dinsdagmiddag werd duidelijk wat daar alle maal voor komt kijken: een in vestering van 35 miljoen euro in (nieuwe) gebouwen, en nog eens 15 miljoen in informatie technologie, innovatieprojec ten en sociaal beleid. Sociaal beleid? Ja, want lang niet alle 850 personeelsleden zullen meevaren met die nieuwe koers. Wil de operatie slagen, dan moeten in drie jaar tijd honderd arbeidsplaatsen ver dwijnen. Dus is er ook geld no dig om mensen aan ander werk te helpen. Het ROC Zeeland leeft mo menteel op te grote voet. Zo'n tachtig procent van de inkom sten gaat op aan personeels kosten. En doordat de oplei dingen over te veel gebouwen verspreid zijn, slokken allerlei dubbele voorzieningen on evenredig veel van het over blijvende geld op. Als gevolg Voorzitter A. Rikken van het College van Bestuur kondigde en kele maanden geleden al aan dat het ROC een cultuuromslag moest maken. foto Lex de Meester daarvan teerde het ROC afge lopen jaar meer dan 3 miljoen euro in op de financiële reserves. Zonder drastische ingrepen slinken die reserves de komende jaren tot zeer be denkelijk niveau. Dus wordt nu een reorganisatie ingezet die van de nood een deugd moet maken: beter onderwijs met minder mensen. Laboratoriumschool Een essentieel onderdeel is het samenbrengen van de vele op leidingen, die zijn verspreid over bijna 30 gebouwen in Vlissingen, Middelburg en Goes, in enkele nieuwe en te vernieuwen vestigingen. Daardoor kan met aanzienlijk minder onderwijsondersteu nend personeel worden vol staan. Voor twee onderwijs sectoren heeft dat vergaande verhuis-consequenties: de Vlissingse DGO-school (dienstverlening gezond heidszorg) vertrekt naar Goes, waar zorgopleidingen worden geconcentreerd. En de Goese laboratoriumschool wordt - zo die al in stand kan blijven - verplaatst naar Vlissingen, waar alle technische opleidin gen onder één dak worden ondergebracht, de zeevaart school vooralsnog uitgezon derd. In het management wordt fors gesneden ROC-topman Rik ken maakt er geen geheim van dat de afgelopen jaren geld is weggelekt doordat leidingge venden hun verantwoorde lijkheden niet al te nauw namen. De meer dan dertig vestigingsmanagers en oplei dingsmanagers verdwijnen. In hun plaats komen twaalf di recteuren, elk verantwoorde lijk voor één opleidingenclus ter of unit. Er worden hoge eisen aan hen gesteld. „De aan te stellen directeuren moeten over andere vaardigheden en kwaliteiten beschikken dan de huidige vestigingsdirecteuren en opleidingsmanagers", zo meldt een vertrouwelijk be leidsstuk. „Benoemingen van leidinggevenden zullen uit sluitend plaatsvinden op basis van kwaliteit en geschiktheid voor de uit te voeren functies. Op dat vlak wordt geen enkele concessie gedaan." Respect De nieuwe koers vergt niet al leen managers die alle beleids- en uitvoeringsaspecten kun nen overzien, in het bijzonder op de terreinen van personeel, financiën en informatietech nologie. Ook aan alle andere personeelsleden wordt hogere eisen gesteld. Van hen wordt meer eigen verantwoordelijk heid en initiatief verwacht, en ook meer bereidheid om direct en met meer respect met elkaar samen te werken. Professiona lisering dus in alle geledingen: van directeuren tot opleidin genteams en docenten. Ondertussen moet ook de on derwijsvernieuwing gestalte krijgen. Daarvoor zijn twee project managers aangesteld: Cann Biesterbosch en Jeroen van den Oord. In de strijd om lijfsbehoud zal het ROC Zeeland het niet moe ten hebben van omvang maar van kwaliteit, benadrukt Rik ken: individueel onderwijs in een herkenbare, dus klein schalige, en veilige omgeving. Hij verwacht dat het ROC daarmee meer leerlingen in en buiten Zeeland naar zich toe trekt. „Het is beter de beste te zijn dan de grootste." STREEKACTIVITEITEN AXEL- De Halle, 14.00 uur: Kaarten en bil jarten en spelletjes; Trefpunt, 14.00 uur: Handwerken; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; CLINGE Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken, 13.15 uur: Schie ting; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HENGSTDIJK De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten, koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Computeren en fietsroute vergadering; 9.30 uur: En gelse les; 10.00 uur: Biljarten 10.30 uur. Bibliotheek; 13.00 uur: Biljarten en com puteren; 13.30 uur: Bingo; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Musica; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.00 11.30 uur: Koffieochtend parochie; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur- Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; OOSTBURG Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Theatervoorstelling 'Met het oog op de toekomst'; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance beginners; 20.00 uur: Country line dance gevorderden; Café de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Speye, 9.30-10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 9.30 uur: Dansclub de regenboog; 10.00-11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Grutmoole volksdansen voor kinde ren; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: N-train en scenery modelbouw; De Roselaer, 10.00 uur- Speksteen; 13.30 uur: Workshop Kabouterland voor kinde ren van 6 t/m 12 jaar; 14.00 uur: Compu- Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl teren voor kinderen; 18.30 uur: Yoga; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten competitie heren; ST.JANSTEEN - De Warande. 9.30 uur: Gymnastiek; 9.30 uur: Creatief bloem schikken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Prijs kaarten jokeren en bieden; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinder club; Scheldetheater, 15.00 uur: Kindershow 'cowboy Billie Boem en de indiaan'; VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 uur:ouderengym; 15.45 uur: ouderen- volksdansen; Nieuw: krachtige prostaatkruiden verpakt in een superieure multi fe bent man. Boven de veertig. En staat met beide benen in het leven. Dan weet je waarschijnlijk ook dat je prostaat de zwakke schakel in je lichaam is. Dus als de eerste problemen bij het plas sen zich voordoen, dan wil je daar graag direct wat tegen doen. Nieuw is dat prostaatverzorgen- de kruiden nu 'verpakt'zijn in een superieure multivitamine/antioxidanten formule. Zodat ook de rest van je lichaam gezond én vitaal blijft. ProstaTotaal bevat een hoogwaardig prostaat complex - met o.a. saw palmetto en zink - dat de groei van de prostaat helpt te voorkomen. Zo kunnen problemen bij het plassen bestreden én voorkomen worden. De extra toegevoegde lyco- peen is een bijzondere antioxidant die met name je prostaatcellen beschermt en gezond houdt. Maar een gezonde prostaat hoort in een gezond lichaam. Daarom bevat ProstaTotaal een uitge kiende mix van vitaminen en mineralen die goed is afgestemd op de extra behoeftes van mannen van 40 jaar en ouder. Hoog gedoseerd, zodat alle vitale functies van je lichaam krachtig blij ven functioneren. Dat betekent méér energie en méér gezondheid. Het dagelijks gebruik van ProstaTotaal betekent dan ook in meerdere opzichten 'een hele zorg minder'. Stop het ouder worden Nu is je prostaat het belangrijkste aandachtspunt in je lichaam. In de toekomst loeren echter nog meer gevaren, die de gezondheid van de man kunnen bedreigen. ProstaTotaal houdt daar nu al ^rekening mee. Door je lichaam van extra stoffen te voorzien die je kans op gezond ouder worden verhogen. Zo bevatten de capsules een zeer compleet antioxidantencomplex die je huid, bloedvaten en organen beschermen tegen vrije radicalen. Dit zijn agressieve deeltjes die je gezonde cellen vernietigen, waardoor het ver ouderingsproces in een hogere versnelling wordt gezet. Je huid wordt sneller oud en de kans op allerlei welvaartsziektes neemt toe. Bepaalde vitaminen en mineralen kunnen dit voorkomen. En deze ingrediënten zitten in zeer krachtige doseringen in ProstaTotaal Complete verzorging van de man Verder bevat ProstaTotaal natuurlijke ingrediën ten die helpen om je cholesterol te verlagen, je geheugen en concentratievermogen te stimule ren, je ogen te verzorgen en je botten te verster ken. ProstaTotaal biedt dus een compleet verzor gingspakket voor mannen van veertig jaar en ouder die heel bewust met hun gezondheid bezig zijn. Prosta Totaalis o.a. verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Bel voor meer informatie 013 - 528 49 76 of kijk op internet www.prostatotaal.nl Goed voor je potent» Mannen brengen de symptomen v< een prostaatvergroting vaak in verbar met impotentie. De actieve ingrediënten in ProstaTota houden de mannelijke geslachtsoij nen in goede conditie en geven me seksuele energie. De man blijft zit potent voelen en het zelfvertrouwf wordt daardoor vergroot. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op een verpakking Prosta Totaal van Hulst: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Oostburg: Innatura GezondheiÖswinkels, Brouwerijstraat 11 Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Stadhuisplein 47 (Stenen Beer)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42